V*V>V. Vacantie-programma BOER Mensensmokkel langs duistere wegen derhalve een verhoging van de kilowatt- uurpnjs. Jjaartoe wordt de invoering van een zg. stanuaardveroruiic van 800 kvVti, verdeeld over verscmiienae maanaen van het jaar, naar gelang van ae langere of Kortere tyu, aat kuusüicnt moet worden geormkt, a rz cent per Kwn Deooga. net veroruiK boven dit stanaaardverDruik wordt bere kend naar v.o cent per kWn. net nieuwe tarief zal uiteraard m net algemeen een vernoging betekenen voor ane stroom- veroruncers, ais gevolg van ae gestegen lasten van net Deanjf op verscnülende on derdelen, doen voor nen uie oenoornjKe noeveemeaen stroom arnemen zal aeze vernoging gering zijn. Voor ue nnuaenstanders zal het een kleme tegemoeiKoming betekenen, ornaat zij nu oetaien naar net werkelijk geïn stalleerde vermogen. L»e neer Aai tunc neeft uit de voorstel len gelezen, uat net nieuwe tarief een al gemene vernoging oeieicent. Z.ojuist is ge zegd, dij de oenanaeling van net nieuwe contract met ae iasseicentraie, dat de stroommkoop niet meer kost. Spreker is het met dmaebjk waarom dan een tariefs- vernogmg moet plaats vinden, fnj wil gaarne weten wat net nieuwe, tarief op brengt en nad gaarne de uitaomsten ge zien over bet aigelopen jaar. De voorzitter antwoordt de heer Aaf- tink, dat de meeraere opbrengst 12.UD0 zal zyn. Winst is er met meer en voor de aansluiting van de onrenaaoele geDieden is een reserve noodzakelijk vandaar deze. vernoging. De neer Landeweerd meent ook, dat de vorige vernoogde inkoopkosten voor reke- rung van net bedrijf zyn genomen. Hij zou het eenter met juist vinden om de tanefsvernoging met terugwerkende kraent op de verbruikers in rekenmg te brengen. Dit ligt eenter met in de bedoe ling aldus de voorzitter. Waarschijnlijk zal zij 1 Augustus a.s. ingaan. Spr. geeft tal van voor Deelden waarbij een verla ging van de kosten blijkt. Het zwaardei beiasten van de kleintjes waarvoor de heer Aaftink vreest, is met te duchten. Spreker noemt een verhoging van l,y6 per jaar. De landbouwers gaan in het ai- gemeen wat omhoog, de middenstanders wat omlaag. De heer Jansen is blij, dat de bereke ning naar de oppervlakte van de winkel ruiten er nu af is. Over een half jaar zal men aan de hand van de uitkomsten wel licht iets meer weten. De voorzitter zegt nog dat dan wel de fouten zuilen blijken en B. en W. zullen dan zeker met ongenegen zijn, ze zo nodig te herzien. De tariefswijziging wordt verder z.h.s. aanvaard. Voor de bouw van een transformator huisje wordt gratis van de heer H. Klein Veluerman aanvaard een perceeltje grond met erfdienstbaarheid aan de Kolweg. Verder verenigt de raad zich met het verlenen van een vacantie-uitkering van 2 pet. voor het gemeentepersoneel. Bij het voorstel om de interim ziekte kostenregeling voor het gemeenteperso neel voor 1953 van toepassing te doen zijn 60 voor gehuwden, en 30 uitke ring voor ongehuwden) ontwikkelt zich een academisch debat, als de heer Soer de vraag stelt, of een ambtenaar zal wor den genoipen, die zich voor dit geld niet verzekert, het dus in. de zak steekt, en later in moeilijkheden geraakt. De voorzitter zegt, dat ook het rijk geen verplichting tot verzekering stelt en dat er stromingen zijn, welke principiële be zwaren tegen verzekering hebben. Hij verwacht hier echter geen moeilijkheden. Hoewel het mogelijk is, dat er mensen zijn welke zich hun verantwoordelijkheid met bewust zijn. Verschillende leden val len de heer Landeweerd bij als deze zegt, dat het geld gegeven wordt om een ver zekering te sluiten en dat men deze voor waarde dient te stellen. Besloten wordt, dat zij, die geen verzekering bij zie kenfonds of particuliere Mij aangaan zullen moeten aantonen wat zij met dit geld doen. Bij de hierna volgende begrotingswijzi gingen worden belangrijke bedragen ge voteerd voor leermiddelen van de o.i. Dorpsschool wegens toename van het aan tal leerlingen in le, 7e en 8e klas en voor de nieuwe u.l.o. school. Rondvraag In de laatste vergadering heeft de heer Soer gezegd, dat hij het niet juist vindt, dat meubilair en vloerbedekking in een bestek worden opgenomen (het ging toen om de nieuwe u.l.o. school) omdat de ar chitect er dan van plukt. Hij heeft hier over de heer v. d. Bovenkamp bij zich gehad, welke hem heeft uitgelegd, wat er al zo door deze is gedaan om verantwoor de vloeren in de nieuwe school te krijgen. Hij vindt het jammer, dat de voorzitter toen geen uitvoeriger inlichtingen gege ven heeft, maar blijft bij zijn opvatting, dat linoleum (lvoerbedekking) niet in een bestek thuishoort. Dat kunnen de plaatse lijke mensen wel leveren. De voorzitter vindt het prettig, dat de heer Soer op zijn woorden terugkomt te meer omdat hij wel weet, dat deze de laat ste is, welke iemand iets onheus in de schoenen wil schuiven. Hij meent echter wel duidelijk te hebben laten uitkomen, dat men iemand moet hebben, die B. en W. adviseert. Deze man krijgt opdracht een school te bouwen, daar moet ook een vloer In. Het is precies hetzelfde plastic, rubbertegels, of linoleum. Het komt in het bestek maar daarvoor moeten heel wat onderzoekingen gedaan worden. Het zou niet billijk zijn wanneer hiervoor geen provisie gegeven wordt. De ervaring met deze man is, dat hij zeer goed zijn func tie kent en alles doet om de opdracht zo goed en goedkoop mogelijk klaar te krijgen. De heer Soer wijst er op, dat een parti culier de vloerbedekking ook niet in het bestek zet. Men laat dit plaatselijk leggen. Van een treurige ervaring met een plaat selijke firma was hem niets bekend. Het lag niet op mijn weg daarover te spreken aldus de voorzitter. Wij vragen ons altijd af indien er wat bijzonders ge leverd moet worden of dit ook via een plaatselijke firma kan. In dit verband kan hij de zakenlieden slechts adviseren eens met de architect te gaan spreken om hun bij voorkomende gelegenheden een tip te geven. De voorzitter wil tenslotte gaarne na mens de raad uitspreken, dat het gezeg de niet zo is bedoeld. Kabel industrieterrein De heer Jansen vraagt ons hoe het ge gaan is met de electrische kabel voor het industrieterrein. De voorzitter zegt, dat deze kwestie in de lichtcommissie is besproken en dat men van mening is, dat de grond een be paalde waarde neeft en het industrieter rein een kabel nodig heeft. Welke even eens een bepaalde waarde vertegenwoor digt. In het vervolg zal de grond verkocht worden voor de grondwaarde en de waar de van de kabel. De heer Kooiman zal zeer soepel behandeld worden. Hij krijgt een aftaKking van een bestaande kaoel en zal met zoveel behoeven te betalen. Volgens wethouder Veneklaas Slots be hoeft diens industrievestiging om deze kosten met over te-gaan. De heren Aaftink en Soer zijn van oor deel, dat het helemaal met zo gek zou zijn om zich een kiem offer te getroosten voor het aantrekken van industrie en wil len met krampachtig vasthouden aan de gecalculeerde prijzen. Het zou een groot algemeen belang zijn wanneer hier wat industrie kwam. De voorzitter wijst er op, dat de be staande bedrijven ook in de kosten van kaoelaanieg nebben moeten bijdragen, men moet een bepaalde maatstaf aanhou den, al acht hij het zeker belangrijk, dat hier enige industrie zou komen. Er is weer een klem hoopvoi teken. De vergadering wordt hierna gesloten. De raad zal nog eenmaal in de oude sa menstelling bijeenkomen naar de voorzit ter hoopt. OUiciëie publicaties. VOORBEREIDING HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn ver gadering van 9 Juli 1953 heeft besloten te verklaren, dat de herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten, alsmede van het gedeelte van het uitbreidingsplan m hoofdzaken, gelegen binnen een strook van loOO m. ronuom genoemd plan in onderdelen, wordt voorbereid. Holten, 10 Juli 1953. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAH- LEERMIDDELEN BIJZONDER ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter openbare kennis, dat door de Haad dier gemeente bij be sluit van 9 Juii 1958, nr. 1513, aan het Bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding ener school met den Bijbei alhier op grond van de bepalingen der lager-onderwijswet 19z0 medewer king is verleend voor het aanschaffen van leermiddelen voor een nieuwe rekenmethode. Holten, 10 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester S. SIKKES, Secretaris. KERMIS TE HOLTEN (Ov.) Burgemeester en Wethouders van Holten wensen bij inschrijving te ver pachten standplaatsen op de Kermis op Donderdag 20 Augustus a.s., t.w. voor een draaimolen of ander kindervermaak, enkele grotere attracties ais autoscooter, octopus etc., een koek- en suikerkraam, fruitkraam, vis- en zuurkraam, gebak, ij sco enz. De inschrijvers moetën rekening hou den met concurrentie van kramerijen gedurende de markturen en een vaste viskraam op het dorpsplein. Inschrijvingsbiljetten met afmetingen grondoppervlak binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad aan de Burge meester van Holten. Bij gunning moet 50 der inschrijfsom vooruit worden voldaan. Voor de GRONDONDERZOEK. Met hel grondonderzoek is het dit jaar zo geregeld, dat u een berichtje thuis ontvangt, waarin u wordt mede gedeeld, aat binnenkort de grondmons- sternemer u komt bezoeken. Dit is de heer H. J. Nijland, Holterbroek 74 al hier. De heer Nijland is officieel aan gesteld als grondmons .ernemer voor het Bedrijfslaboratorium te Groningen. Hij komt eerst bij u voor 't noteren van opgaven en komt daarna de mon sters nemen. Inlichtingen betreffende prijs,' soorten van onderzoek enz. wil hij u gaarne verstrekken. Laat toch vooral de bouwkampjes en esgronden eens onderzoeken. Als de uitslag bekend is, komt zoals gewoonlijk, de ass.stent dit met u be spreken. POOTAARDAPPELTEELT. Verschillenden hebben een perceel tje aardappelen laten selecteren of ze.f geselecteerd voor poters. Het ,'s nu de tijd, dat ze uit de grond komen. In 't algemeen kunnen we aannemen, dat ze de a.s. week gerooid moeten wor den. Hoe eerder hoe beter. Elke dag te lang in de grond geeft meer kans op besmetting door blad.uizen en andere insecten. Bij het rooien moet men enkele din gen in acht nemen: 1. Rooien bij droog weer. 2. Het rooien moet wat voorzichtig geschieden. Dus zo min mogelijk be schadigen. 3. De aardappelen mogen niet lang Bandieten gooiden 28 personen uit hun vliegtuig. Sedert 1945 triit de aarde niet alleen door een poiiuelce koorts. Ze heeft ook andere ziektenaarden, die uitstekende voedingsbodems zyn voor inlernationale misdaad in grote stijl, die in de activiteit van de luchtgangsters de modernste vorm gevonden heeft. Bij alle grenzen is 't systeem van de ondoordringbare Chinese Muur min of meer troef geworden. Dat geidt niet al leen voor het ijzeren gordijn, het is evenzeer het geval in de Verenigde Sta ten met haar onneembare barrières te gen de immigratiestroom en in Duitsland met haar torenhoge belastingen en in voerrechten op alle waren, die over de grenzen komen. Miilioenen en milliarden winst lokken achter die muren. De leiders van de internationale misdadigers-orga nisaties zijn handelend opgetreden. De onderwereld maakte een spinneweb van illegale luchtlijnen tussen landen en we relddelen. Met het woord luchtgangsters is niet te veel gezegd. Het gaat namelijk over een koelbloedige misdadigers - bende, die nergens voor terugdeinst. Dat blijkt wel uit dit verhaal uit de „Frankfurter Illustrierte". Het begon met de „zwarte" luchtbrug van Cuba naar de Ver. Staten, nauwe lijks nadat de schoten van de tweede wereldoorlog verklonken waren. Er was in die periode maar één land, waarop de hoop van ontwortelde volkeren gericht was: Amerika. Men wist echter, dat er geen mogelijkheid bestond om dit lucht dicht afgesloten gebied binnen te drin gen- Er was echter één kans die een oplos sing kon betekenen: Cuba. Het was mo gelijk om vandaar zonder paspoort of vi sum per vliegtuig tot midden in het land van de nieuwe hoop te komen. Wie dacht er aan, dat het aangrijpen van deze reusachtige kans wel eens betekenen kon, dat men zich met huid en haar overle verde aan een gewetenloze gangsterbende, die zich losgemaakt had van alle wetten? Inderdaad zijn er duizenden op deze ma nier in Amerika gekomen. De vliegtuigen met de illegale menselijke vracht vlogen bijna in een regelmatige dienst. Maar de Amerikaanse po.itie sliep niet. Zij was van het duistere bedrijf op de hoogte en met haar snelle jagers viel niet te spotten. Dit risico bepaalde de prijs voor de illegale immigraties. De on gelukkige immigranten moesten niet al leen enorme bedragen voor de overtocht be.alen, maar zij moesten bovendien bun he.e hebben en houden in handen van de bende laten. Later zou het nagestuurd worden, heette bet, maar dat gebeurde nooit. Wie werkelijk in Texas of Nieuw Mexico de Ameriicaanse bodem betrad, kwam met lege handen, als een bedelaar. Dat was allemaal in de jaren iot 1:>50 genoeg bekend. Men wist ook, dat de ille gale reizigers vaak zonder meer beroofd en vermoord werden. Maar toen tegen liet einde van dat jaar een wraakroepende misdaad gepleegd werd, ging er een kreet door de Verenigde Staten. Een 2-motoriga Dakota van de mensensmokkelaars werd aan de kust van Texas door politietocstellen in gesloten en gedwongen om te landen. Ze keerde om en de politie-p loten, die niet loslieten, zagen plotseling de bodem van de Dakota openbreken en menselijke lichamen door de lucht dwarrelen. De Dakota steeg snel en ontkwam. De smokkelaars hadden eenvoudig de daarvoor ingerichte vloer van 't vracht- ruim losgegooid en hun menselijke vracht uitgeworpen om gemakkelijker, zonder ballast, te kunnen vluchten. De volgende dag vond men 28 verpletterde lijken en sedertdien is de term „luchtgangster" in de Verenigde Staten een vast begrip. De mensensmokkel is niet de enige bezigheid van de Amerikaanse luchtgang sterbenden. Het is niet minder lonend, over de Duitse grens te vliegen, met een lading sigaretten bijvoorbeeld. Men ver moedde het reeds lang, want de illegale invoer van „Amis" werd op 20 milliard per jaar geschat. En die neemt men niet mee in zijn rugzak en zelfs niet in goede renwagens. Een toeval bracht ds Franse po litie in 1951 op het spoor. Een boer uit Beauvais vond op zekere dag een last met 100.000 sigaretten op zijn land, die met een parachute neergegooid waren. De scherpe bewaking van het lucht ruim, dat daarop volgde, bleef geruime in de zon liggen. Dit kan brandvlekken geven cp de huid. De bewaring is het best in bakjes en dan op een koele plaats. Wie geen bakjes heeft kan ze ook heel goed inkuilen b.v. op de hoek van het land. De kuil mag niet breder wor den gemaakt dan hoogstens één meter (liefst iets smader). - Afdekken met- recht stro of riet en hier en daar een schop grond voor het vasthouden van het stro. Niet afdekken met aardappelloof. Wie niet direct rooit, kan ook het loof trekken. De aardappelen blijven dan nog een poosje in de g'cnd zitten. Dit komt het harder worden van de huid ten goede. Een nadeel is, dat het land vervuilt en met 't rooien de plaats van de aardappelen in rij niet zo goed te vinden is. Hoe U 't ook doet, doe het nu zo vlug mogelijk. De ass. W. RIETBERG. Onder bovenstaande titel vervolgen we hieronder de publicatie der evenementen, welke gedurende het vreemdelingensei zoen in onze gemeente zullen plaatsheb ben: Op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juli a.s. organiseert de Muziekvereniging H.M.V. in het Sportdal (ingang bij het grote via duct) een Zomeravondfestival. Vrijdagavond 10 Juli zullen in de mu ziektent aldaar optreden Holtens Gem Koor, de Krontjongband „De Tegehaja's" en H.M.V. onder leiding van 'haar direc teur, de heer J. F. Heleenders. De muziek vereniging „Wilhelmina" uit Rijssen geeft het openingsconcert, nadat eerst vanaf Slotman een optocht wordt gehouden naar het Sportdal, waarin ook de leden van de Gymnastiekvereniging „Bato" zullen mee- mareberen. Aanvang van de optocht om 7 uur. Verder' volgt, als het donker is de ver toning van de film „Holten, hoe het reilt en zeilt". Zaterdag 11 Juli: Het programma opent' weer met een optocht vanaf Slotman om 7 uur. Verder concerten van de muziek verenigingen uit Markelo, Wierden, La ren, Colmschate, Bathmen en het vocaal optreden van die Chr. Gem. Zangvereni ging „Soli Deo Gloria" en het Herv. Kerk koor. Tenslotte het optreden van Prof. Herbe Maison, goochelaar en illusionist. Verwezen wordt naar de aanplakbil jetten. Op Woensdag 15 Juli geeft de Gym nastiekvereniging „Bato" een openbare uitvoering in het Sportdal, onder leiding van 'haar directeur, de heer Knapen uit Nijverdal. Aanvang om 7.30 uur. Deze vereniging telt momenteel bijna 300 leden en adspiranten en zal vertonen oefeningen aan de werktuigen, grond- gymnastiek, vrije oefeningen enz. enz. Voorts is aan deze uitvoering verbonden een wedstrijd in hardlopen over een af stand'van (vermoedelijk) 2000 meter, met, naar men 'hoopt, ais hoofdprijs een beker van de V.V.V. en diverse medailles, welke door „Bato" zelf worden uitgeloofd. Bij zonderheden. hieromtrent worden ver strekt door de heer W. Geltink en de overige bestuursleden van de vereniging. Op Vrijdag, 17 Juli en Zaterdag, 18 Juli organiseert de Schietvereniging „De Een dracht" grote schuttersfeesten op de ter reinen ln het Sportdal. Voor Vrijdag 17 Juli staan op het pro gram-ma schietwedstrijden op de hazen- baan," vrij1© baan, fladdërschieten, wind- buksioaan enz. Tevens Op Zaterdag 18 Juli zal het' Konings- schieten plaats vinden, waarmede men 'n tijd zonder resultaat, tot enkele maan den later bij Lille een onbekend toestel in het zoeklicht kwam, dat ijlings vlucht te, toen men het radiografisch toesprak. Toen het al over de Duitse grens was, ontdekte men het weer en een Frans toestel zette de achtervolging in. De achtervolgden schenen er niets van te merken. Rustig daalden zij boven een klein bos bij Oppenheim en even iater zweefden vier kisten aan parachutes om laag. Een vrachtauto scheen daarop ge wacht te hebben. Vier mannen sprongen te voorschijn, versjouwden de vracht en reden weg in de richting van Mainz. Daarmee was alles bewezen. Het mili taire vliegtuig riep de smokkelaars op en beval hen naar Frankfort am Main te koersen en daar te landen. Het vreemde toestel zwenkte echter met volle snelheid weg en ontkwam weer bij Lille. Tevergeefs werd hun signalement naar alle Europese vliegvelden geseind. Pas een paar dagen later werd de „kist" ge vangen, toen zij als onschuldig „sport- toeslel" op het vliegveld van New York landde. Een grote zaak kreeg daardoor een gevoelige duw, want de drie inzittenden konden niet ontkennen, dat zij familie leden waren van een Amerikaanse siga- retienfabrikant en zo kreeg men ook een aantal figuren van achter de scher men bij de kraag. Twaalf vliegtuigen had de onderneming in dienst en daarmede werden sinds jaar en dag hele ladingen sigaretten over de Atlantische Oceaan gevoerd. De grote si garetten-smokkelarij was daarmee echter niet opgeblazen. De mannen die aan de touwtjes trekken, zijn echter in het duis ter gebleven. Geen bewijs. Het reusachtige spinneweb van de in ternationale luchtsmokkel is vanzelf ook in het duister verborgen. Slechts in Engeland meent men iets meer te weten. In ieder geval weet Scot- lang Yard, dat elke maand 30 tot 50 vliegtuigen onverwacht boven de Britse eilanden komen. Radar? De deskundi gen halen de schouders op. Radar haalt niet veel uit, als er geen aanval van ja gers en spervuur volgt. En men gelooft, dat de smokkelwaar jaarlijks minstens 50 millioen pond sterling (een half mil- lard gulden) bedraagt. Men weet echter ook, dat het een veelvoud van dit bedrag kan zijn. De luehtsmokkelarij is niet in een hin derlaag te leggen, want men kent haar gangen niet. Men kan slechts zekere ge volgtrekkingen maken uit kleine vergis singen van de smokkelaars. Zo kreeg de Zwitserse po'.itie eenmaal een kist goudstaven in handen, die ver loren was door een goudlransport naar Frankrijk. Iiet was voor een klein half milliard aan waarde, een klein bedrag voor de enorme organisatie. De Franse politie weet ook, dat zij de schepen in de haven van iMarsei.le niet meer behoeft te onderzoeken naar ver dovende middelen. Men weet bijna zeker, dat vliegtuigen het goedje nu meevoeren vanuit Egypte. Maar bewijzen kan men liet niet. Nog niet. De Egyptische politie zelf voert een hardnekkige strijd tegen de luchtsmok- ouid volksgebruik wil doen 'herleven. Des avonds zal dë Koning worden ingehaald met een rondgang door het dlorp om plm. 9 uur. Nadere bijzonderheden vindt men in een advertentie in dit nummer. De jonge en energieke schietvereniging wil deze schuttersfeesten goed aanpakken en daarmede die vreemdelingen iets laten zien van de oude gebruiken, zoalis die vroeger plaats vonden en in andere delen van ons land, o.a. in Limburg, nog steeds sterk in ere worden gehouden. Het hoopt daarbij tevens op de volüe medewerking van de ingezetenen. Op Woensdag 22 Juli heeft een open luchtvoorstelling plaats door de Ontspan ningsclub O.C.H. onder de z.g. Feest - bomen op de Holterberg. Opgevoerd wordt het openluchtspel „Zingani" een vertol king van een episode uit het Kozakken leven van omstreeks 1790. Het terrein onder de Feestbomen leent zich bijzonder voor d'e opvoering van openluchtspelen en O.C.H. heeft dan ook reeds twee jaar achtereen een groot suc ces geoogst bij de opvoeringen, welke zij daar gehouden heeft. Het terrein is am- phitheatergewijze ingericht, zodat men het spel' heel goed kan volgen, terwijl de geluidsweergave steeds tot in de perfectie verzorgd) was. Aan het bezwaar, dat de uitvoeringen steeids op Zaterdagavond plaats vonden, juist de dag dat er een grote wisseling van pensiongasten plaats- vindt, is tege moet gekomen door de uitvoering thans op Woensdagavond te houden. Men rekent er dan ook gaarne op, dat de ingezetenen en ide vreemdelingen, welke in ons mid den vertoeven in grote getale zullen op komen. Er is een groot aantal medewerkenden in speciale costuums, terwijl medewer king wordt verleend door de leden van de landelijke Rij vereniging „De Berg- ruiters", welke met hun paarden aan hel spel zullen deelnemen. Voor nadere bij zonderheden wordt verwezen naar de aan plakbiljetten en naar de annonce in dit nummer. Er zullen weer speciale bussen rijden om hen die moeilijk te voet naar de berg kunnen gaan, te vervoeren. Over het optreden van de Landelijke Rijvereniging „De Bergruiters" op Vrij dag 31 Juli en van Holtens Gemengd Koor op Maandag 27 Juli, hopen wij in ons volgend nummer reeds enkele mededelin gen te kunnen doen. Als bijzonderheid kunnen we melden, dat op Woensdag 12 Augustus onder aus piciën van de muziekvereniging „H.M.V." het bekende radiogezelsohap „Vrij en Blij" alhier zal optreden.. Ook daarover I nog nadere bij zonderheden. keiaars, die voornamelijk de begeerde haschisch, een verdovend middel, in het land aan de Nijl binnenvoert. De Arabi sche woestijn bij Hadramaut moest naast andere geheimzinnige zaken ook een vliegveld bergen met een opslagplaa s voor het begeerde vergif. Men heeft zelfs zekerheden, dat Ha dramaut eveneens een centrum van vrou wenhandel is. Dat is de „waar", die ook de terugreis van de smokkeivliegtuigen productief maakt. Men fluistert, dat Duitse vliege niers, die uit Tunis ontkomen zijn bij het einde van de oorlog, een verbond gesloten zouden hebben met Berbers en Senussis-sheiks. De werkelijkheid is echter veel nuchterder en minder romantisch. Het burger-luchtverkeer ondervindt over de hele wereld maar weinig moei lijkheden. Ieder die geld heeft, kan een vliegtuig kopen, zoals een auto. De aan schaffing van toestellen is voor de ben den geen probleem. Alleen Engeland ver kocht na 1945 al 1500 „afgedankte" vliegtuigen van de RAF, op de vrije markt, aan ieder, die contant betalen wilde. Ruim twee-derde van deze toestellen heeft een onbekende bestemming gekre gen. Zij zullen wel het begin geweest zijn van de internationale misdadigers- luchtvloot. De Amerikaanse gangsters werken al niet meer met gebruikte toestellen. Zij laten speciale vliegtuigen bouwen, die het trans-atlantische verkeer niet slech ter beheersen dan de toestellen van de grote verkeerslijnen. Toch kan men niet beweren, dat de polilie hulpeloos toegekeken heeft. In cic Ver. Staten heeft zij de strijd tegen de smokkelaars krachtig aangepakt en met aanzienlijk succes. Nadat het in 1949 voor de eerste keer gelukt was een smokkelbende op te bla zen, die regelmatig sigaretten en koffie, maar ook goud en deviezen over de oce aan voerden, hebben de beste misdaad deskundigen ter wereld in 1950 een in ternationale lucht-politie opgericht, die zonder veel ophef, maar met des te meer intensiteit werkt. De grootste vijanden, die door de internationale samenwerking van misdaad-deskundigen bevochten moe ten worden, zijn niet de voortreffelijk geschoolde piloten van de benden, waarvan er velen in het verzet het „vak" leerden. Nationale ijverzucht van vele landen, zoals 't ijzeren gor dijn, is meestal een veel grotere hin dernis voor de samenwerking. Het zwarte spinneweb hangt nog steeds als een onvernielbaar weefsel langs de hemel. Vele draden zijn reeds stukgere- ten, maar in het duister weer vastge knoopt. De luchtpolitie heeft ook daar van geleerd en is er sterker door gewor den. En reeds nu kan men vaststellen, dat de bloeitijd van de grote luchtsmokkel voorbij is. De laatste slag zullen de gang sters ter lucht zeker verliezen.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3