Jaarverslag Borgstellingsfonds Salland e.o. Plaatselijk Nieuws II Uit hef plaatselijk parlement Dezer dagen is ver-schenen het jaar verslag over 1952 van de Stichting „Borgstellingsfonds voor de Middenstand voor Salland en omstreken", gevestigd te Deventer. In een boekwerkje van dertig bladzij den laat het bestuur van het borgstel lingsfonds zijn werkzaamheden over het afgelopen jaar de revue passeren en geeft het nog eens een duidelijk exposé van de mogelijkheden, welke de middenstand en kleine industrieën op het gebied van de sanering hunner bedrijven en van de eredietverlening door het fonds worden geboden. Die hulpverlening kan op verschillende wijzen geschieden, welke wij in het kort even aanstippen: Credietverlening: Indien op het tijd stip van de crecnetaanvrage hét bedrijf van aanvrager (.middenstander) min stens 2 jaar wettig is gevestigd, kan aan aanvrager onder borgstelling van het fonds een crediet worden verleend tot een bedrag van f 2UUU.(B.if.crediet) In bijzonuere gevallen kan de crediet verlening worden vernoogd tot een be drag van f 3DUU.na verkregen maen- tigihg van het Directoraat-Generaal van de Middenstand. De credietnemer is ver plicht het hem verleende borgsteihngs- fondscrediet" bmnen 3 jaar tijds geheel af te lossen. Bijzonder crediet: Hiervoor komen in aanmerking „volwaardige" midden- standsbednjven, welke ten gevolge van de huidige omstandigheden m nquidi- teitsmoemjkheden ver Keren, waaruit zij zich met Kunnen redden door het op nemen van een normaal oanKcrediet. Het creuiet, uat is at te tossen' in maximaal lu jaren, dient ter overuruggmg van een texort aan nquioe midueicn. uit nouat in, uat geen noger crediet mag women gegeven uan nuuig om ue iiquiditeitsoe- zwaren uit de weg te ruimen, ueunjven, opgenent na 1 januari Komen met m aamnerKing. V es ngiiigoci edict. Vestigingscredieten kunnen wurnen verstrekt aan gedemora liseerde personen, ene over votdoenue vaKüeKWaamneid en nanueiskenms oe- scmKKen. mj Kunnen maxiinaai r oouu. beuragen. ZaKeujK bedrijfscredietDit kan tot een maximum Deurag van f 3500.wor den veneend aan gcuemoonxseerde mid denstanders. Miermede wordt beoogd het bedrijf van aanvrager tot zijn vroegere omvang te doen Herstellen. Bedrijfsiutrustmgscredret: In het jaar verslag over ïyoi is reeos de aanuaent gevestigd op de beiangrijKiieid van net aanvanKeiijK ter bescniKKmg stond van de amoaentsman en kiem-industrièel, was toen reeds mogelijk, dat ook detail handelaren en eigenaren van horeca- en ander dienstvenemngsDedriji van dit cre diet konden pronteren. De naam is thans gewijzigd zoais boven aangegeven. Ten slotte noemt het versiag nog de Sociaal-Bcononiisclie Hulpveriemngsre- geimg voor zelfstandigen, m het leven geroepen door de Ministers van Sociale en Economische Zaken. De aanvragen daartoe moeten bij de Gemeentebesturen worden ingediend. Deze hulpverlening heeft ten doel zelfstandige personen, die door een of andere oorzaak tijdelijk niet in hun levensonderhoud kunnen voor zien, financiële hulp te verlenen in de vorm van een weKelijkse tegemoetko ming. Alle hout geen timmerhout. Dat alle hout geen timmerhout is en de ingeko men aanvragen zeer nauwkeurig worden onderzocht in het belang van de aan vragers zelf natuurlijk moge blijken uit het feit, dat van de 110 in 1952 be handelde verzoeken er 35 na onderzoek werden afgewezen. 10 werden voor of tijdens de behandeling ingetrokken, 25 afgehandeld met advies of rapport, ter wijl in 26 gevallen een crediet werd ver leend zonder sanering of bemiddeling. Dit mag bonafide zakenmensen echter niet weerhouden, indien zij in moeilijk heden verkeren, de hulp van het fonds in te roepen. Het verslag geeft enkele opmerkingen over het bedrijfsbeheer van aanvragers, waarin vooral gewezen wordt op het ge mis bij zovele middenstanders aan waar dering voor een goede boekhouding voor hun bedrijf. Het verslag geeft voorts een uitge breid overzicht van het totaal aan ver leende credieten, een rebrucering van de aanvragen naar de soort van het bedrijf, en eindigt met een algemene beschouwing waaraan wij ontlenen, dat de behoefte aan aanvulling van het bedrijfskapitaal bij de middenstand een stijgende ten- denz blijft vertonen. Verminderde koop kracht, verscherpte concurrentie, zware belastingdruk, verhoogde kosten van le vensonderhoud zijn enkele van de oor zaken en oefenen nog steeds een rem mende invloed uit op het behalen van bevredigende bedrijfsresultaten. Er zijn ook andere redenen voor een slechte gang van zaken, n.l. dat menig jonge man een zaak wil vestigen, zonder dat hij daartoe over voldoende eigen middelen beschikt, terwijl ook maar al te vaak blijkt, dat de te betalen good-will voor het overnemen van een zaak een veel te grote som bedraagt voor de nieu we eigenaar, gezien diens eigen geringe kapitaal. Het tijdig aanvragen van hulp is met het oog op de doeltreffendheid daarvan, ten zeerste aan te raden, aldus het ver slag. Wij wijzen in dit verband op het cor respondentie-adres: de heer C. J. Pluim, v. Haersma de Withlaan 21, Apéldoorn, telefoon K 67603054. UITSTAPJE HERV. MEISJESCLUBS „MARTHA" EN „JONG LEVEN". Op Woensdag 1 Juli vertrok 's morgens vroeg een bus met 39 meisjes in opge wekte stemming om van hun jaarlijkse uitstapje te genieten. Deze keer ging de tocht naar het Zuiden. Na een mooie rit door de Achterhoek werd gestopt in 'sHee- renberg. Het prachtig onderhouden mid deleeuwse kasteel, eigendom van de heer Van Heek uit Enschede, was wel een om wandeling waard. Voort ging het naar Hoog-Elten met zijn ver uitzicht ovei Duitsland. Een glas ranja, een daal- en klimpartij, die doet snakken naar nog vele glazen ranja, maar de bus, inmiddels tol broeikastemperatuur verhit, staat op ver trek. De Heilige Landstichting, mooi in hel bos gelegen, brengt bijbelse episoden in beeld, maar beantwoordt toch niet geheel aan de verwachtingen. Mooi is de rit over Berg en Dal en het kerseneten in een boomgaard bij Eist valt in de smaak. De bus komt bepaald zwaar der op de weg te liggen door de vele slof fen kersen, die voor de thuisblijvers wor den meegenomen. De lucht begint wat donker te worden, zodat besloten wordt eerst het boottochtje op de Rijn te maken van Arnhem naar de Westerbouwing. Heerlijk is het op hel water met die warmte. In Arnhem gaan de dames nog wat winkelen, waarna de thuisreis wordt aanvaard over de Veluwe langs de Woeste Hoeve. Tot slot het Bernhardsdat met zijn vele attracties en mooi op tijd keert een zingende bus!! in Holten terug. STROOPWAFELACTIE De stroopwafelactie ten bate van een Federatiehuis der C.J.V.F. vond zo'n weer klank, dat alle pakjes uitverkocht raakten en niet alle wijken meer aan bod kwamen Koopsters en verkoopsters hartelijk dank De actie bracht f 253,10 op. OUDEN VAN DAGEN Al was het weer Maandagmiddag nu niet bepaald zomers en al plaste de regen zo af en toe neer, de Ouden van Dagen hebben desondanks weer volop genoten van het jaarlijkse uitstapje dat georgani seerd werd' door de Holtense Handelsver eniging en de autobezitters. De tocht ging dit jaar door een van de mooiste delen van ons land en tijdens de hele tocht heeft het grote gezelschap vol op kunnen genieten van prachtig natuur schoon. Via Lochem en Brummen werd naar de Postbank bij De Steeg gereden. „Wat u hier aan vergezichten ziet, grenst aan het ongelofelijke", zo stond het in de reisbeschrijving, die bij de aanvang van de tocht werd uitgedeeld en hiermede was zeker niets te veel gezegd. Fantastische panorama's. Zulke plekjes moet men toch eigenlijk eerst gaan bezoeken voordat men naar het buitenland gaat. Na in het theehuis een verversing te hebben gebruikt, werd via Rozendaal (be zoek aan het prachtige park en de bedrie gertjes) naar Arnhem gereden. In Arn hem werd niet uitgestapt, doch men maakte een tocht door de stad, waarbij de motorpolitie als gids fungeerde. Arnhem, dat in de Septemberdagen van 1944 voor een groot deel werd verwoest (gevechten tussen luchtlandingstroepen en de Duit sers) vertoond nog hier en daar de spo ren van het oorlogsgeweld. Van Arnhem werd via Ede naar Otterlo gereden waar in 't hotel „Jagersrust" de inwendige mens werd versterkt. Na de koffiemaal tijd werd de reis voortgezet en werd nog een bezoek gebracht aan Apeldoorn en Het Loo. De laatste pleisterplaats was hotel „Te Winkel" in Teuge, waar men geruime tijd gezellig bijeen was en ongemerkt was het later geworden dan de bedoeling was. .Gezelligheid kent nu eenmaal geen tijd. 't Was dan ook reeds over tienen toen het grote gezelschap bij het grote viaduct arriveerde, opgewacht door „H.M.V." en vele dorpsgenoten. In optocht ging het daarna naar „Amicitia", waar men onder het genot van een kopje koffie nog even gezellig bijeen bleef. De voorzitter van de Holtense Handels vereniging, de heer H. J. Wansink, voerde hier als eerste spreker het woord en bracht dank aan allen die aan het wel slagen van deze tocht hun medewerking hadden verleend. Spr. meende in 't bij zonder de autobezitters; dokter Gerrti- sma en zuster Ronner; de ordonansen, de heren J. Dolman en P. Müller; „H.M.V." de politie; fam. Holterman voor het be schikbaar stellen van „Amicitia"; de da mes van de Bond voor Plattelandsvrou wen en de Chr. Boerinnen Plattelands Bond voor hun assistentie zowel voor, tijdens als na de tocht, de heer Adri Ho- des, die als chauffeur van de bus mee ging, doch die in elke gelegenheid waar een piano stond voor vlotte muziek zorgde. Dank zei aller medewerking is het weer een zeer geslaagde tocht geworden, aldus de heer Wansink, die aan het eind van zijn toespraak mededeelde zijn functie als voorzitter der Holtense Handelsvereniging te willen beëindigen, waarmede dan te vens een einde zal komen aan het leiding geven aan de jaarlijkse tocht voor de Ouden van Dagen. Ik hoop straks 80 jaar te worden, aldus de heer Wansink en mij dunkt dat het goed is geweest. Aangezien burgemeester mr W. H. En klaar wegens vacantie dit jaar moest overslaan, werd de tocht meegemaakt door de loco-burgemeester, de heer B. J. Veneklaas Slots en mevrouw Venekiaas Slots. De heer Veneklaas Slots voerae in „Amicitia" het woord mede namens de bejaarden en dankte voor de schitterende tocht. Namens de Holtense Handelsvereni ging sprak de heer H. J. Bouwhuis woor den van dank tot.de heer Wansink voor het vele werk dat hij in 't belang van de middenstand heeft willen verrichten en voor de spontane medewerking die iedei jaar werd verleend bij het organiseren van de tocht voor Ouden van Dagen. Op voorstel van de heer Bouwhuis werd de heer Wansink benoemd tot ere-voor zitter en ere-oudste. Met een pittige mars van „H.M.V." werd dit samenzijn besloten en gingen de oudjes huistoe, vol aangename herin neringen aan hun uitstapje 1953. WIM BEYERS In de „Ronde van Goor" heeft Wim Beyers een fraai succes behaald door in de wedstrijd voor junioren als eerste over de eindstreep te gaan. Verschillende jon gelui voelen blijkbaar veel voor de wieler sport, want we zien steeds meer jongens op een echte racefiets. KARAVAAN DOOR HOLTEN De wielrenners, die Zaterdagnamiddag deelnemen aan de „Ronde van Overijssel" zullen om 13.38 uur ons dorp passeren. Er wordt een dringend beroep gedaan op de hondenbezitters om hun dieren vast te houden tijdens het passeren van de meer dan 100 wielrenners. Doordat een hond plotseling de weg opliep zijn maar al te vaak valpartijen voorgekomen evenals 't vorige jaar zal er ook nu weer flinke be langstelling bestaan voor deze doortocht Men late de rijweg vrij. De renners star ten om 13.00 uur in Rijssen en rijden via Enter, Goor, Markelo naar Holten. Blij kens het tijdschema moet deze afstand (.25 km.) in 38 minuten worden afgelegd UITSTAPJE TREKVOGELS De leden van de reisvereniging „De Trekvogels" (Larenseweg) maakten Don derdag 2 Juli per luxe reiswagen van de Oi.A.D. hun jaarlijks uitstapje met als einddoel 's lands hoofdstad Amsterdam, Via Apeldoorn reed men naar Voorthui zen, waar een. kop koffie werd gedronken, waarna de reis werd voortgezet naai Schiphol. Tal van „luchtreuzen" zag men op deze moderne vlieghaven komen en gaan. Hoogstintereissant en leerzaam was de rondleiding over het vliegveld, waar bij men tevens in de gelegenheid was om verschillende vliegtuigen te bekijken. Na dat een foto van het gezelschap was ge nomen, vertrok men naar Amsterdam, waar in 't hote-1 „De Beursbengel" de in wendige mens werd versterkt. Het volgende bezoek gold Marken en Volendam. In eerstgenoemde plaats werd een bezoek gebracht aan Sijtje Boes die op onderhoudende wijze bijzonderheden vertelde over het eiland Marken. De be volking, volksgebruiken, klederdracht etc. Van Marken werd naar Volendam gevaren, waar de bus weer klaar stond om „De Trekvogels" naar Amsterdam te brengen. Heiaas moest men 'n uur wachten voordat de bus over het IJ gezet kon worden (enorme drukte rond 05.30 uur) zodat de dames geen gelegenheid meer hadden om te winKeien. Na in Amsterdam nog even te hebben vertoefd, weidi de terug reis aanvaard. In Teuge werd bij Te Winkel nog even „aangeiega". Hoogst voldaan kwam het gezexscnap om pim. 11 uur weer in Holten aan. Geslaagden Onze oud-plaatsgenoot, de heer Aries Gerntsma slaagde dezer dagen te Bos koop voor het eindexamen middeloare tuinoouwschool. Onze plaatsgenote, mej. Fr. Mulder, slaagde te Deventer voor het einddiplo ma H.B.S. De heer J. v. d. Veen slaagde le Am sterdam voor sterkstroommonteur V.e.v. Onze beste geluicwensen voor de ge slaagden met hun succes. Noodboerderij dreigde in brand te ge raken Doordat in een onbewaakt ogenblik 't zesjaxig u uur jongetje van ue ixcer a on. iviccaieruexcxius xii net heeraoxp een nuupje stxo 111 bi and siak, siueg xxct VUux over naar een belendende noomerg en werd de situatie gevaarnjK voor ue ïxx ae naoijneid staanue nouuooerueiij. Dc Duren scnoten eenter yixxigs te nuip en wisten met emmers wamr xxet rieten dax nat te houden, totdat de brandweer kwam die me twee stralen op de waterleidxng het huis nat hieia en ae vlammen aooxue. De hooiDerg moest eenter neiemaai uit elkaar getrokken woraen om aan deze brand 'n einde te maxen. Er moesten ruun 3uu meter slangen woraen uitgeiegu "onx vanaf de druiKwaterleiding aan de rjjks- straatweg ae Doeraery te Dereixen. Het dooi en de eenroedënnerg waren verzekerd. De scnade bedraagt pun. j oüu. Deelnemer aan de vierdaagse Onze plaatsgenoot, de heer B. Stokkers, zal van zrz* Juli a.s. voor de t>e maax acntereen deelnemen aan ue vierdaagse afstandsmars te Nijmegen. Groot krentenbrood De gemeente-architect, de heer Jac. Louwerse werd aan het begin van de week verrast met een grote krentewegge van 1.2U m lang welke nem en zijn eent- genote door de gemeente-arbeiders werd gescnonken in verDand met de geboorte van hun dochtertje. Het kremenDroqd iwerd gebakken door de heer B. J. siot- man- Jacht- en visacten Voor het seizoen 1953-'54 werden tot nu toe aihier algegeven 1? jachtacten en de volgende visacten: hengelbewijzen 2U, hengelacten (twee hengels) 24 kleine vis acten 10, grote visacten A 1. Bouw villa opgedragen Bij een onderhandse aanbesteding werd aan onze plaatsgenoten de heren A. Koopman en Zonen, in samenwerking met de Gebr. ten Bnnke te Enter, opgedra gen het bouwen van een villa voor reke ning van de heer G. W. ter Horst te Rijs sen onder architectuur van de heer W. A. M. v. d. Ven, architect te Velp. Mooie excursie van de afd. der OLM De secretaris der afdeling, de heer H. Vosman, schrijft ons daarover o.m. het volgende. De afd. Holten hield dezer da gen haar jaarlijkse uitstapje per luxe tou ringcar der OAD naar het Wesien des lands. Reeds 's morgens vroeg, toen de dauw nog over de velden lag gingen we Hol- tens natuurschoon verlaten en werd in ,,'t Tolhuis" te Doorn aangelegd, waar men zich het brood goed liet smaken. De voorzitter, de heer A. J. Pekkeriet, riep hier namens het bestuur allen een har telijk welkom toe en sprak de wens uit, dat allen een préttige dag zouden mogen hebben. Van hier werd gereden naar bet kasteel van Baron van Lynden van San- denburg te Neerlangbroek, waar we door de rentmeester, de heer Meijerink harte lijk werden verwelkomd, die, staande voor het kasteel, allereerst diverse bij zonderheden over het landgoed vertelde. Baron van Sandenburg is o.m. voorzit ter van het Utrechts Landbouwgenoot- schap. Het landgoed beslaat een opper vlakte van 800 ha., waarvan een 20-tal verpachte boerderijen. Het midden van het kasteel dateert uit de 14de eeuw, ter wijl de vleugels voor 90 jaar zijn her bouwd. Het kasteel, zowel als de omlig- gende tuinen zagen er zeer verzorgd uit. Een gedeelte van het Landgoed is in eigen exploitatie, o.a. een 40 ha bouwland, terwijl ook een gedeelte uit grasland be staat. Er worden melkkoeien en 7 paar- den gehouden. Voorts werd een wandeling gemaakt door de diverse broeikassen, waarin we naast bloemen en planten ook vijgen, druiven, tomaten enz. aantroffen. Voorts heeft men hier een groot fruit te el t Dear ij t', met diverse bongerds met ap pel- en perebomen, waarvan sommige nog met een ondercultuur van griend. Ol- schoon ook hier de bomen rijk nadden ge- bloem zal de oporengst tengevolge van de nacntvorst matig tot sieent worden. Ook de fruxtoewaarplaatsen werden be- zientigd, waarvan men juist een gedeelte bad ontsmet. Aangezien we de gasmas kers thuis badaen gelaten, waren we me* nieuwsgierig genoeg om nierm een kijkje te nemen. Om aes tijds wille moesten we ons be zoek afbreken, nadat we de heer ivi-ije rink voor zijn ontvangst en rondleiding dank hadden georacht en werd koers ge zet naar Rotterdam. Bij Rotterdam moest eerst getankt wor den, daar onze magen hun recht lieten gelden. Van hier werd de tocht voortge zet naar de Maastunnel een wonder van techniek. Hier rijdt men met de bus onder de Maas door, terwijl er ook een aparte baan is voor wielrijders en daar onder weer een ruime tunnel voor voet gangers, op een diepte van 14 m onder de Maas. De roltrap waarmede men naar Deneden gaat leek ons aanvankelijk nogal vreesaanjagend, doch het bleek, dat deze vrees geneel ongegrond was. Daarna rient- ten we onze senreden naar de vermaarde Diergaarde in de Maasstad, Blij dorp waar we vele dieren hebben gezien waarvan we 't bestaan niet eens vermoedden. Men kan z.ch hier met een lift naar de 48 m hoge toren begeven, hier heeft men een scnitterend uitzicht over Rotterdam en verre omgeving en waar men bovendien nog gebruik kan maken van een kijker. Hierna reden we terug naar de Coolsin- gel waar ieder op eigen gelegenheid kon gaan winkelen of een borrel pakken. Aldus weer op verhaal gekomen scheep ten we ons in, niet dan nadat we ons ver gewist hadden dat we in het bezit waren van een retourtje, daar er niemand voor voelde op een ver werelddeel te worden ontscheept. -Over de vaart met een spido- boot door de haven van Rotterdam waren allen zeer enthousiast. Hier ziet men im ponerende zeekastelen, geweldige dokken en machtige kranen. Toen ons gezelschap weer ontscheept was en de plaatsen in de bus hadden ingenomen reden we door de Residentie naar het strand te Schevenin- gen. Daar de temperatuur niet bepaald tot een bad in het zilte nat noodde, heb ben we ons maar niet van kousen en schoenen ontdaan. Ondanks dit komt men toch wanneer men zijn oog laat gaan over de golvende zee, welke zich als een sterk golvende onafzienbare graanakker voor ons ontrolt sterk onder de indruk. Wan neer we weer bij de bus zijn aangeland, blijken er twee dames zoek te zijn. Als je nu asn een agent daar vraagt of hij misschien Aaltje en Trui uut Hoolten ok hef zeen lópen, dan zal hij op zijn mooist met een schouderophalen voorbijlopen. Zullen we de opsporing per radiobericht laten omroepen? Als we echter een eindje hebben gelopen niet om het radiobe richt op te geven doch om hen te gaan zoeken, komen ze plotseling boven water en kunnen we de terugtocht aanvaarden. Bij Utrecht werd nog een laatste dronk gewijd op de goede afloop van deze dag en sprak de voorzitter een woordi van dank tot de reisgenoten voor de eenheid en de prettige geest, die er de gehele dag had geheerst, in het bijzonder bracht hij de chauffeur, de heer Joh. Lammers, dank voor de veilige en vaak bewonderens waardige wijze waarop hij ons door het woelige stadsrumoer had gevoerd. Nu werd de laatste etappe ondernomen en in Dijkerhoek aangekomen, sprak na mens de reisgenoten de heer G. W. Rei- link Azn woorden van dank tot het be stuur voor het organiseren van deze prachtige en in alle opzichten geslaagde reis en sprak hij de wens uit dat we een volgend jaar weer een dergelijke tocht mogen maken. Moe, doch uiterst voldaan verlieten de tochtgenoten druppelsgewijze de bus en behoorde de excursie weer tot het ver leden. Aangevoerd 1167 stuks, nl.: 247 runderen (98 vette koeien, 84 melk- en kalfkoeien, 18 pinken, 15 graskalveren, 32 nuchtere kalveren), 920 varkens (40 drach tige zeugen, 35 loopvarkens, 845 biggen). Prijzen: Vette koeien le kwal. van f 2.80 tot f 2.94; idem 2e kwal. van f 2.60 tot f 2.75; idem 3e kwal. van f 2.40 tot f 2.56 per kg slachtgewicht Melk- en kalfkoeien van f 550 tot f 980 per stuk. Pinken van f 350 tot f 570 per stuk. Graskalveren van 190 tot f 340 per stuk. Nuchtere kalveren van f 35 tot f 55 per stuk. Drachtige zeugen van f 240 tot f 325 per stuk. Loopvarkens van f 50 tot f 75 per stuk. Bigge.n van f 5 tot 5.50 per week. Overzicht handel: Vette koeien: De handel was willig, het aanbod redelijk. De prijzen bleven gelijk. Gebruiksvee: Aanbod klein, de dieren werden wederom zeer langzaam verhandeld, de hoge prijzen bleven gehandhaafd. Pinken en kalveren: Aanbod zeer gering, de handel was redelijk met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod minder, han del willig met iets vastere prijzen. Varkens en biggen: Aanvoer als vorige markt, de handel had een langzaam verloop met gelijkblijvende prijzen. Wijziging der electrische tarieven aan vaard. Tijdelijk tekenaar bij gemeente werken. Gronapolitiek industrieterrein. De gemeenteraad heeft in zijn Donder dagavond genouden voltallige vergade ring het bed gespreid voor zijn opvolger door de gelooisoneven van de nieuw-oe- noemde leden goed te keuren en tot hun toelating te besluiten. De comimssie van onaerzoek der geloofsbrieven bestond uit de leaen, welke op de eerste Dinsdag van beptemoer niet in ae raad zullen terug- Keren n.l. de heren W. Landuwer, H. Mexjerman en Jon. Derksen, en zich, na zich een ogenblik te heDben teruggetrok ken, dij monde van de neer Eaxxduwer uitsprak voor toelating van de nerxozen en ae nieuwe leden. De laatsten zijn de heren E. Dikkers Rzn., D. j. Wansink en H. Klexn Velderman. De burgemeester, mr Enklaar, was voor deze vergadering speciaal van vacantie teruggekomen en deed dij de aanvang der vergauenng enxeie medeaelmgen. up de Doiperdjjx is een proexsiuk- gelegd door de fa. J. Krekel Zn. met de teersteen- slag, welke momenteel ook voor net ner- stei van ae ooxiogsscnaaewegen georuixt worat. Jclierdoor was een kiexii Dedrag op de pegrocing oescniKDaar. ueze opaiacxxt nouat.voor ae ia. ixrexei geen enkele con sequentie in, zij is uitsluitend bedoeld als een proef. Tijdelijk tekenaar gem. werken De mededeLng van de burgemeester, dat B. en Wh voor de dienst van gemeen tewerken een tijdelijk tekenaar neoDen opgeroepen, ontmoette bij verschillende ieuen nogal bedenkingen. De neer Lanaeweera heeft bij de be noeming van de gemeen ie-arcmtect ge zegd, aat zo'n benoeming dikwijls werk aantrekt. Dit is maeidaaa juist geDlexen. Er is momenteel zoveel werk door de bouw van ae nooidonaerwijzerwonmg, van b woningwetwoningen, de uitvoer.ng van net uitoxexdingspian en de uitvoering van de plannen weixe tnans door de neide ivnj woraen verricht, aat de architect en ae opzicmer net werk met aixunnen. B. en W. willen voor de tijd dat deze nodig is een tekenaar op arue.dscontract aan stellen, welke betaald kan worden uit de voor deze objecten uitgetrokken op- zichtkosten. De neer Aaftink meende, dat men uit deze kosten juist een deel van de be loning van de nieuwe arcfutect noopte te vinden. Wij nebben er nu twee en spr. kon zien moeilijk indenken, dat er nu ook nog een derae kraent by moest komen. Ook bij de neren boer en Derksen be stonden bezwaren. Eerstgenoemde gaf 'n overzicht van de toenemende -benoefte aan krachten bij gemeentewerken en meende dat men te hoog grijpt. De voorzatter zette uiteen, dat de heer Louwerse met voor mets met de klacht gekomen is, dat men bij de huidige stand van zaken het werk zonder een tijdelijke kracht met alkan. Men kan de bouwwer ken wel aan een particuliere architect op- dragen maar dat is de bedoeling met van de raad. blij is en zo verklaarde ook Wethouder TeeseTink niet verwonderd over ueze reacLe van de raad. Die was in het college net zo, maar de woningwetwo ningen moeten gebouwd worden, want 't volgend jaar is de bouwvolume verloren. De heren Wegstapei en Rietberg wil den geen tijdscnema voor de aanstelling van een tijdelijke kracht maar na afioop van de woningbouw de noodzaak nadei bekij ken. De raad nam de mededeling tenslotte voor kennisgeving aan, nadat de heer Sper verklaard had, dat de woningen ge bouwd moeten worden, maar hij anders zijn stem aan deze aanstelling met gege ven zou hebben. Wijziging' hondenbelasting Op voorstel van B. en W. werd beslo ten tot een redactionele wijziging van de verordening op de hondenbelasting, tot het in voorbereiding verklaren van her ziening van uitbreidingsplannen en tot ruiling van grond met de heer G. S. E. Vegter voor verbreding van de Burg. van der Borchstraat. Hij kon zich voorts verenigen met ver lenen van medewerking voor aanschaf fing van een nieuwe rekenmethode aan de bijz. school welke pim. 500 a ƒ600 zal kosten. Nieuwe overeenkomst IJsselcentrale Het- voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst van stroomlevering met de N.V. Electriciteitsfabriek „De IJs selcentrale", welke materie momenteel in alle Overijsselse gemeenten aan de or de is, ontmoette weinig bezwaren. Het nieuwe contract betekent voor de kleine G.E.B.'s en met name voor de gemeente Holten practisch geen verhoging van uit gaven, aldus verklaarde de burgemeester in zijn toelichting. Het bezwaar van af zonderlijke levering aan de grote indus trie geldt voor Holten niet. De raad gaf zijn fiat aan deze over eenkomst veel vlugger, dan aan het vol gende punt der agenda. Wijziging der electriciteitstarieven De herziening van de electriciteitstarie ven in eigen huis, hebben aldus de me dedeling van de'-burgemeester reeds een voorlopertje gehad. In de vergadering van 29 December 1952 is, teneinde de hogere stroominkooptarieven, welke in het voor gaande tijdelijke stroomleveringscontract waren begrepen, op te vangen, reeds be sloten tot tariefsverhoging van bepaalde stroomverbruikers, met name werd toen besloten tot verhoging van het tarief voor het kleinkrachtverbruik en de openbare straatverlichting. Het is evenwel noodzakelijk gebleken, gelijk bij het toenmalige voorstel reeds is gezegd, ook een tariefverhoging voor de andere categorieën te effectueren. Daarbij is voornamelijk gezocht naar een dusda nige tariefstelling, dat een zo billijk mo gelijke verdeling van de lasten over de verschillende soorten gebruikers tot stand kwam. B. en W. hebben zich bij de voor bereiding van deze voorstellen door de gedachte laten leiden, dat een verhoging van het vastrechttarief een te zware last zou leggen op de stroomverbruikers en de mogelijkheid open gelaten, dat de ver bruikers door bezuiniging op het stroom verbruik hun stroomrekening kunnen drukken. Het aangeboden voorstel beoogt

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2