leeitoi m hooibraml 111 Plaatselijk Nieuws lliiïU I AGENDA No. 25. Jaargang 5. ZATERDAG 27 JUNI 1953. Verschijnt elke Zaterdag. N «LA De abonnementsprijs van du blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. E 51,83 - 231, Adv.-prijs115 m.m. a contant1.50. Iedere m.m. meer 0.06 Als commandant van de brandweer breng ik gaarne het volgende onder de aandacht van de landbouwers in onze gemeente: Hoioibrand door hooibroei komt in deze omgeving gelukkig maar hoogst zelden voor. In de eerste plaats wordt het hooi hier meestal mei zeer veel zorg gewonnen, maar ook in de voe dingswaarde ligt de oorzaak, dat men in deze streken niet zoveel kans pp schadelijke hooibroei heeft dan op cle kleigronden of in de speciale weidege bieden. Hooibroei is een onmisbaar pro ces voor verkrijging van goed hooi, (maar een te ver gaande broei kan zeer ernstige gevolgen hebben. De steeds meer veldwinnende me thode om het gras reeds in jonge staat te hooien en de huidige ongun stige weersomstandigheden voor een goede hooiwinning maken het noodza kelijk extra waakzaam te zijn ten aan zien van het optreden van hooibroei. Door een langdurige ondervinding en met medewerking van landbouw deskundigen heeft men kunnen vast stellen, hoe zich na de hooioogst het ontwikkelingsproces afspeelt van de hooibroei met het gevolg van hooi- brand en als resultaat van de laatste onderzoekingen neemt men het vol gende overzicht der waarschijnlijke oorzaken van hooibrand aan en on derscheidt daarbij vier perioden: In de eerste periode: het hooi broeit, de temperatuur stijgt tot 50 gr. Celsius, meestal binnen 2 dagen. In de tweede periode: neemt het broeien toe, bij ontwikkeling van waterdamp, wat een aangename, aromatische geur verspreidt en waar door het hooi een lichtbruine kleur aanneemt. Gewoonlijk wordt binnen een week een temperatuur van 60 gr. Celsius bereikt. Deze toestand wordt be schouwd als gewenst voor het ver krijgen van goed hooi. De verwarming in de eerste periode is een gevolg van de ademhalingswerkzaamheden van de plantencellende verwarming daarna, wordt verschillend toegeschreven aan bacteriën. De juiste oorzaak dezer ver warming is niet duidelijk en verdere onderzoekingen schijnen noodzakelijk vooral met het oog op het grote be lang van controle, teneinde de over gang naar de derde periode te voorko men. In de derde periode: wordt de temperatuur verhoogd tot 70 a 75 gr. Celsius; het hooi wordt donkerbruin, bij afgifte van veel wa terdamp en onder verspreiding van een doordringende geur. De oorzaken der temperatuur-verhoging zijn, even als in het volgend tijdperk, uitslui tend van scheikundige oorsprong, 14 dagen tot drie weken verlopen meest al van het begin tot het einde der 3e periode. De vierde periode: culmineert in verbranding en is zeer gevaarlijk. De temperatuur van 90 gr. Celsius tot het ontvlampunt kan in 2 uren worden bereikt. Deze periode kenmerkt zich door een damp, gevolgd door een droge distillatie. Gassen ont snappen, 'n doordringende brandlucht wordt waargenomen en het hooi ver koolt snel, en zo het niet verbrandt, heeft het een donkere tot zwarte kleur en is voor voeding waardeloos ge worden. Het is gebleken, dat jong gras, dat veel in water oplosbare stoffen bevat, zeer onderhevig is aan broeien. Daar om vereisen de voedzame grassoorten de meeste zorg bij hooiwinning. De in water oplosbare stoffen lijden door het broeien zeer. De landbouwer kan hier uit de volgende lering trekken: le. Hoe beter de kwaliteit en de voedingswaarde van de groene massa, des te meer zorg vereist de hooiwinnning en de berging, om 't schadelijke te hoge broei en te voorkomen. 2e. De verhitting van hooibergen is niet uitsluitend toe te schrij ven aan de aanwezigheid van water, doch de voornaamste rol in dit proces speelt de hoeveel heid in water oplosbare stof. Van twee hooibergen, onder ge lijke omstandigheden gezet, de een van arm-, de andere van voedzaam gras, zal de laatste gemakkelijk broeien en de eerste niet, ofschoon in beide evenveel water voorkomt. Het zal daar om zelden voorkomen, dat door regen uitgeloogd gras, zelfs al is het onder ongunstige om standigheden geborgen, te veel zal gaan broeien. 3e. Het voornaamste doel van de landbouwer is het hooi te ber gen bij de laagst mogelijke tem peratuur. Een te hoge tempe ratuur in dehooiberg, zal groot verlies aan beste voedingsstof fen veroorzaken. 4e. De temperatuur in de hooiberg kan als maatstaf aangenomen worden bij de beoordeling van eventueel gevaar voor overver hitting en kan dus dienen als wegwijzer voor het nemen van voorzorgsmaatregelen. Een tem peratuur van 65-70 gr. kan be schouwd worden als een waar- schuwingssein, 85-90 gr. wijst al op een kritieke toestand en vereist onmiddellijk ingrijpen, daar spitten of losmaken op hoger hitte tot uitslaande brand voert binnen 2 uren. Te nemen maatregelen. Het is duidelijk, dat men bij het constateren van bovenstaande ver schijnselen niet moet wachten om maatregelen* te treffen en dat het wen selijk is, wanneer men hooibrand vreest, onmiddellijk de brandweer te waarschuwen. Men treffe in een dier gelijk stadium vooral geen maatrege len, voordat door de brandweer de no dige voorzorgen zijn getroffen, want huis en haard kunnen er bij op het spel staan. De algemene politieverordening in onze gemeente legt in art. 72 trouwens bepaalde plichten op, welke als volgt luiden: „Wanneer hooi, stro of andere stoffen door broeiing gevaar voor brannd opleveren, is de eigenaar of rechthebbende ver plicht de bergen, mijten enz. uit te halen of daaromtrent de door de burgemeester ter voor koming van brandgevaar nodig geachte voorzieningen te tref fen." Niet alleen de gemeenschap, maar ook de brandwaarborgmaatschappijen hebben belang bij het tijdig treffen van maatregelen. In onze gemeente zijn bij de heren F. L. Tromop en G. J. Boks z.g. hooi- peil-instrumenten met maximaal-ther- miometer aanwezig, waarmede men op eenvoudige wijze de temperatuur in een hooiberg kan opnemen. Zij zullen de landbouwers zeker van dienst willen zijn, indien deze hun hooi-oogst niet vertrouwen en deze willen onderzoeken. Van dreigend gevaar wordt ik gaar ne in kennis gesteld. v De Commandant van de Brand weer, W. BEIJERS. ZWEMMEN IN DE SCHIPBEEK. In zijn jongste vergadering heeft het bestuur van de Bad- en Zwemvereni ging „Neptunus" zich beraden over de openstelling van het bad in de Schip beek. Door vernielingen aan de kade, welke vanwege het Waterschap zouden worden hersteld, kon het bad aanvan kelijk niet worden geopend. Thans is de zaak in zoverre hersteld, dat weer van de badhokjes gebruik kan worden ge maakt. Ook aan de badhokjes zelf zijn vernielingen aangebracht. Het bestuur besloot dan ook hen die op baldadigheden worden betrapt, on middellijk en voorgoed als lid der ver eniging te royeren en hun namen aan het bestuur van het Waterschap door te geven, opdat hen ook van die zijde geen kadevergunning zal worden uitgereikt. Vanaf heden kunnen lidmaatschaps kaarten en bewijzen voor losse baden bij de penningmeester, de heer E. Dik kers Wzn., worden afgehaald, alsmede voor de Larense leden bij de heer A. Kettelarij, café „De Wippert". De contributie bedraagt voor adspi- rant-leden beneden 16 jaar f 1.voor leden van 17 jaar en ouder f 2.Losse baden f 0.20 en toegangsbewijzen om te kijken, zonder gebruik te maken van 't bad, f 0.15. Maandag 29 Juni a.s. zal een leden vergadering worden gehouden in café Maats, waarvoor het bestuur vooral de jongere leden oproept om zijn taak over te nemen en als commissaris van orde op te treden. De dames W. E. Wolters en J. D. Cats hebben hun functie ter beschikking gesteld. Hiertoe zal men gaarne twee andere dames in het be stuur kiezen. Verwezen wordt naar de annonce in dit nummer. Er rust nog 'n schuld van pl.m. f 1000 op de vereniging, welke zal moeten zijn afgelost, als in onze plaats een natuur bad, dichter bij het dorp, zal worden geopend. De medewerking van alle le den is in dit verband dringend gewenst, opdat alle contributies binnen komen en niet kosteloos van het bad wordt ge bruik gemaakt. Het bestuur hoopt op een goede op komst op de a.s. ledenvergadering. SCHOOL- EN VOLKSFEEST. De Chr. Oranjevereniging organiseert Maandag 29 Juni ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard op Voorsweide haar jaarlijks school- en volksfeest. Verwezen wordt naar de annonce in dit nummer. Er staan weer tal van spelen op het programma, terwijl het inleggeld heel laag gehouden is, zodat iedereen aan de diverse spelen kan deelnemen. De Oranjevereniging rekent dan ook gaarne op een grote opkomst en grote deelname. DE KAAS IS WEER BEST. Ter gelegenheid van het Internatio naal Zuivelcongres te Den Haag wordt een Nationale Zuiveltentoonstelling ge houden. Op de kaaskeuring van deze tentoon stelling werd de ingezonden kaas van de, Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid" als volgt gekeurd: 1 Gouda kruidkaas in de hoogste klas met „uit muntend", 1 Gouda kaas in de klasse „zeer goed" en 1 Edammer kaas in de klasse „goed". UITSTAPJE HERV. MEISJESCLUBS „MARTHA" EN „JONG LEVEN". Op Woensdag 1 Juli zullen de meisjes clubs „Martha" en „Jong Leven" hun jaarlijks uitstapje maken. Deze keer gaat de reis via Elten naar de Heilige Land stichting in Nijmegen. Voorts staat op het programma: kersen eten in de Be tuwe, winkelen in Arnhem en eén boot tochtje op de Rijn naar de Westerbou- wing. De buskosten bedragen f 4.per persoon. Vertrek 's morgens 7 uur vanaf de O.A.D. De bus rijdt via Dijkerhoek, waar ook kan worden ingestapt. Opgave bij Mevrouw Knipscheer. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. GEEN COLLECTE MAAR EEN VERKOOPDAG. Op 8 Juli a.s. zal er in onze gemeente een verkoopdag van stroopwafels wor den gehouden. Deze actie is georgani seerd door de Chr. Jonge Vrouwen Fe deratie en heeft tot. doel de stichting van een tehuis voor meisjes in Utrecht. Meis jes van buiten de stad, die bijv. één of meer nachten moeten overblijven, zullen hier een veilig en gezellig thuis vinden, waar ze bovendien voor weinig geld hun maaltijden kunnen gebruiken. Voor dit te stichten tehuis is natuur lijk veel geld nodig. Om dit bij elkaar te krijgen wordt o.a. een stro op waf el ver koopdag gehouden. Voor f 0.50 krijgt U een heerlijk pakje stroopwafels en U draagt tevens een steentje bij voor de bouw van dit tehuis. Het werkcomité, Mevr. Knipscheer. Mevr. Maats-Kevelam. Mevr. Reilink-Kers. Mej. Wolters. Mevr. Hiddink. HET FESTIVAL VAN „H,M,V,'\ Zeven muziekcorpsen en drie zang verenigingen werken mee. Voor het Zomeravondfestival, dat op Vrijdagavond 10 en Zaterdagavond 11 Juli a.s. wordt georganiseerd, bestaat bij de muziekverenigingen in de omtrek en de plaatselijke zangverenigingen veel belangstelling en niet minder dan 9 ver enigingen hebben aan de uitnodiging van het bestuur van „H.M.V." gevolg gegeven om aan dit festival mede te werken. Vrijdagsavonds zullen „Wilhelmina" uit Rijssen, „Markelo's Fanfare" (of „H.M.V."en „Holtens Gemengd Koor" (H.G.K.) het programma verzorgen. Nadat he muzikale en vocale gedeelte zijn afgewerkt zal de film „Holten, hoe het reilt en zeilt" worden vertoond. Deze film. werd enkele jaren geleden gemaakt, doch tal van ingezetenen zijn toen niet in de gelegenheid geweest om deze film te gaan zien. Zij die toen om de één of andere reden deze aardige film niet hebben gezien krij gen nu de gelegenheid en tevens" wordt voldaan aan het reeds vele malen ge dane verzoek om deze film nog eens te vertonen. Zaterdagavond 11 Juli zullen optre den de muziekverenigingen uit Wierden, Enter, Laren, Colmschate en Bathmen, en het Ned. Herv. Kerkkoor. Ook Zaterdagavond zal het vocale en muzikale programma nog worden aan gevuld, doch het is nog niet bekend op welke wijze. We hopen hierover in ons volgend nummer nadere mededelingen te kunnen doen. Het festival zal worden gehouden in het Sportdal, waar de muziektent van de heer K. ter Horst zal worden ge- I plaatst. Z.K.H. DE PRINS DER NEDERLANDEN die Maandag zijn 42ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Paul Huf Jr.) DIJKERHOEKSE PLATTELANDS VROUWEN VERGADERDEN. De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft in haar Maandag, onder voorzitterschap van haar presidente Mevr. M. Reilink- Kers in café „Het Bonte Paard" gehou den ledenvergadering gesproken over vacantie-plannen voor leden van de bond uit het noodgebied met hun kinderen. Verder besloot men een steentje bij te dragen in de aanbieding van koffie met koek aan de ouden van dagen als deze op 6 Juli a.s. des avonds van hun tocht in Amicitia, zoals gebruikelijk, terugke ren. Mevr. Hartenberg zal met een paar dames van de afdeling Holten de oudjes vergezellen. Na de koffie werd gesproken over het jaarlijks uitstapje, dat per fiets ge schiedt. Deze keer heeft men Delden met de Twickelerbossen als doel van de tocht gekozen. De presidente sloot daarna deze goed bezochte en gezellige vergadering met een: wel thuis. HERSTEL OORLOGSSCHADE WEGEN Het herstel van de door de oorlogs omstandigheden beschadigde straatwegen in onze gemeente, t.w. de Oude Diepen- veenseweg, de Beusebergerweg, de Broék- dijk en de Manenschijnsweg, is reeds enige tijd aangevangen en vordert goed. Daarbij trekt vooral het herstel van de Manenschij nsweg momenteel de aandacht. Hier is men met behoud van de klin kerbestrating, bezig geweest met het aan brengen van een onderlaag van teersteen- slag, het z.g. porphyrbristar, waardoor een glad onderdek wordt verkre gen en welk materiaal door de auto's van de Fa. J. Krekel en zoon, aan wie het herstel na inschrijving is opgedragen, uit een boot wordt aangevoerd. Over deze onderlaag wordt een deklaag van 4 c.m. aangebracht, welke afge walst wordt en daarop komt nog een slijtlaag van teer met grint. Reeds is 500 ton aangevoerd en de res terende 1000 ton hoopt men spoedig aan gevoerd te krijgen en te kunnen verwer ken. De Manenschijnsweg belooft hier mede een prachtige weg te worden. Zodra deze wegen gereed zijn, hoopt men met de verharding van de Jeur- linksweg en de Aal linkss teeg te beginnen. „TREKVOGELS" OP REIS. In de ledenvergadering van de Reis- vereniging „De Trekvogels" (Larense- weg) werd besloten om op Donderdag 2 Juli a.s. een uitstapje te maken naar Amsterdam, Volendam en Monnikendam. WAARDEBONNEN ESPELO. In afwijking van hetgeen wij om trent de inlevering van de waardebon nen van het Espelose feest ineen vorig nummer publiceerden, kan worden me degedeeld, dat de penningmeester der feestcommissie, de heer G. J. Boode, de zakenmensen, die bonnen in hun be zit hebben en wier namen alle be kend zijn. zo spoedig mogelijk per soonlijk hoopt te bezoeken voor de afrekening. Zaterdag 27 Juni a.s.: Kroningsfilm Ko- 1 ningin Elisabeth van Engeland, 7, 8 i en 9 uur, in Amicitia. j Maandag 29 Juni t.m. Zaterdag 4 Juli: Levensmiddelenbedrijf J. G. P. Muller i wegens vacantie gesloten, j Maandag 29 Juni: Ledenvergadering bad- en zwemvereniging „Neptunus", 's avonds 8 uur in café Maats (zie J annonce). j Maandag 29 Juni: School- en Volksfeest van de Chr. Oranjever. op Voorsweide, aanvang 1.30 ur nam. Woensdag 1 Juli: Uitstapje Herv. Meis jesclubs „Martha" en „Jong Leven". Donderdag 2 Juli (als het regent Vrijdag 3 Juli)Schoolsportdag in het Sport dal 8.30—17 uur. Zaterdag 4 Juli: Inlevering vacantiebon- nen en afrekeningsstaat vacantiegeid leden Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond afd. Holten van 35 uur bij G. H. Oplaat, H. J. Wansinkstraat 37, alhier. 5 Juli t.m. 11 Juli: Vacantie Gebr.' Dik kers. Maandag 6 Juli: Autotocht Ouden van Dagen, verzamelen 12.30 uur, vertrek 13 uur. Maandag 6 Juli t.m. Vrijdag 10 Juli: Gebr. Veldhuis wegens vacantie ge sloten (zie annonce). Woensdag 8 Juli: Excursie afd. Holten O.L.M. V/oensdag 8 Juli: Stroopwafelactie voor het Federatiehuis der C.J.V.F. Donderdag 9 Juli: Excursie Jong Holten en B.D.V. Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juli: Avond festival van de muziekvereniging „H.M.V." in het Sportdal. Woensdag 15 Juli: Laatste dag voor aan melding van leerlingen voor de lagere landbouwschool. Woensdag 15 Juli: Uitstapje van de ver eniging „Schoolkring Dijkerhóek". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hermannus, zv Joh, Klein Teeselink en G. J. Blankena, Dijkerhoek 91. Doe, zv D. Huis en A. K. Bee kenkamp, Neerdorp 83. Overleden te Deventer: A. Beldman, 34 jaar, echtg. van E. D. Stam. BEVOLKING. Ingekomen: Th. Frederiksz en gezin van Semarang naar Holterberg 26. J. Nijhuis geb. Paalman van Rijssen naar Look 94. STOERE RIJDERS. De Motor- en Automobielclub „De Hol terberg" organiseerde Dinsdagavond haar 2e oriënteringsrit in dit seizoen. Ondanks de slechte weersomstandighe den verschenen er nog 17 deelnemers aan de start bij café Vruggink. De uitslag luidt: Motoren: le prijs J. Arfman, Holten, 22 str.pt.; 2e pr. E. Lodeweges, Wierden, 24 str.pt.; 3e pr. A. Bouwhuis, Holten, 65 str.pt. Auto's: le prijs Mensink, Rijssen, 123 str.pt.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 1