BERIA de begaafde spionnage-chef Helpt kt Roode Kruis helpen Tuinconcert Huize „De Berg" OFFICIËLE PUBLICATIE Paedagogische Wenken Y. Het tuinconcert, dat de vorige week wegens de weersomstandigheden niet door kon gaan, zal nu op heden, Zater dag 6 Juni, gehouden worden. Aanvang 7.30 uur; tuin open 7 uur. Door onvoorziene omstandigheden kan het concert niet worden uitgesteld. Wij laten hieronder het programma volgen, dat bij voltalligheid van 't korps door I-I.M.V zal worden uitgevoerd: 1. „Marche des Parachutistes" (Belgi sche Parachutisten mars), P. Leemans. 2. „Sinfonia": a. Allegro assai; b. An dante; c. Presto, Joh. Chr. Bach, arr. Alb. Meijns: 3. „Op Mars", vrolijke marspotpourri van W. Ciere, arr. Adr. J. Maas. 4. „Mondnacht auf der Al- ster", wals, Oscar Fétras, arr. Alphons Drussen. 5. „Coppelia Suite": a. Ma zurka; b. Valse des Heures; c. Dans de Fête; d. Czardas, van Leo Delibes, arr. P. Bisselink. 6. „Dem 12 regiment bravourmars", Furter. UITSTAPJE KLANTEN EN PERSONEEL FIRMA C. A. MULLER. De Fa. C. A. Muller, Look, maakte Dinsdag 2 Juni j.l. met klanten en per soneel (pl.m. 80 personen) met een 2- tal touringcars van de OAD een uitstapje naar Zuid-Limburg. Via Zutphen, Arnhem en Nijmegen werd naar Arcen gereden, waar het ge zelschap in het Maashotel, prachtig ge legen aan de oever van de Maas, al vroeg aan de koffie was. Van hier ging de reis naar het mooie Limburgse heuvellandschap naar Echt, waar een bezoek werd gebracht aan een grote proef boerderij, tevens varkensfok kerij en mesterij. De varkensstapel op dit bedrijf (gemid deld 400 varkens) wordt uitsluitend ge voederd met meel van de bekende Bonda Fabrieken te Schiedam. De heer J. II. Jansen, bedrijfseconoom, leidde het ge zelschap rond en gaf een duidelijke toe lichting betreffende de wijze van mesten en de verschillende voedernormen. Een groot aantal van de varkens op dit be drijf liep in de wei en het was opvallend, dat geen der dieren in de grong gong wroeten. Ook in de schotten - meestal 10 mestvarkens bij elkaar - was het volko men rustig en bleven de dieren rustig, ook toen het grote gezelschap hier werd rond geleid. Volgens de heer Jansen voorkomt men het omwoelen van dc graszode, door dat men de varkens het voer geeft, dat ze nodig hebben, d.w.z. de juiste samenstel ling. Nog maar al te veel worden de var kens „volgestouwd" met gestoomde aard appelen, rogge-, haver- of maismeel etc., waarbij men zich helemaal niet afvraagt hoeveel kilo's meel ben ik kwijt voor één kilo vlees. Na het bezoek aan dit proefbedrijf ver zamelde het gezelschap zich aan een wel voorziene koffietafel in hotel „De Vos" in Echt, waar door de heer Jansen nog een korte lezing werd gehouden over het fokken en mesten van varkens. Verschil lende vragen werden aan spr. gesteld, die alle op duidelijke wijze werden be antwoord. Nadat de heer D. Muller een woord van dank had gesproken tot de heer Jansen voor de prettige ontvangst, werd de reis voortgezet naar Valkenburg, waar een be zoek werd gebracht aan de gemeentegrot. Na deze tocht van pl.m. 1 uur door de onderaardse gangen, was er gelegenheid om te winkelen, waarna de reis verder ging naar Vaals en het Drielandenpunt, waar onder het toeziend oog van de dou ane een korte wandeling werd gemaakt door Duitsland en België. Via Simpelveld en Heerlen (hart van de Mijnbouw) werd de terugreis aan vaard. In Gennep en Rheden werd nog even „aangelegd" en het was reeds vrij laat, toen het gezelschap, hoogst vol daan over deze prachtige tocht, weer in Holten arriveerde. ARJOS-VERGADERING. De A.R. Jongeren Studieclub verga derde Donderdagavond in gebouw „Reho- both" onder leiding van haar voorzitter, de heer H. Beltman. De vergadering werd geopend met ge bed, nadat gezongen waren de beide eer ste coupletten van het Lutherlied en ge lezen was Matth. 28 vers 16-20 en Han delingen 1 vers 1-9. De voorzitter begon met de aanwezigen welkom te heten en inzonderheid begroet te hij hartelijk Ds. R. A. Hoogkamp. In een kort openingswoord herinnerde de voorzitter aan de gedenk- en feest dagen, die sinds de vorige vergadering passeerden, terwijl tevens werd stil ge staan bij de gemeenteraadsverkiezingen van 27 Mei j.l., die, wat de uitslag be treft, zo ongeveer een bevestiging zijn van de kamerverkiezingen van het vorig jaar. Deze beide laatste verkiezingen bewij zen, dat de ontkerstening van ons Neder landse volk toeneemt. Meer dan ooit klemt voor ons de opdracht, die Christus bij Zijn hemelvaart'gaf, om Zijn getuigen te zijn. Het zendingsbevel uit Matth. 28 vers 19 moet ook heel de politieke hou ding van ons als Christenen bepalen. Zending en politiek mogen voor ons geen tegenstelling zijn. Anders is onze politiek niet Christelijk. Jezus Christus erkennen als Overste van de koningen der aarde, Die alles voor zich opeist, dat moet ons uitgangs punt zijn. Als we Christus erkennen als de Ko ning in ons eigen leven, dan zullen we Hem ook kunnen en willen dienen in de politieke strijd. Dan verstaan we ook, dat het zendings- bevel ons in eerste instantie een taak en opdracht geeft ten opzichte van het eigen Nederlandse volk, om dat volk te onderwijzen en te leren onderhouden, alles wat Christus geboden heeft, ook voor het staatkundig leven. Laten we die opdracht in gehoorzaam heid trachten te vervullen door de kracht van de Geest van hét Pinksterfeest, zo besloot de voorzitter. Nadat door Mej. D. Hazewinkel de no tulen waren gelezen, gaf de heer J. Ver veda Jr. een overzicht van de voornaam ste gebeurtenissen op politiek gebied in binnen- en builenland, die gepasseerd zijn in de periode van 25 April-28 Mei. Hierop volgde een zeer geanimeerde bespreking, die soms het aspect kreeg van een debat. De uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen, plaats, positie en taak van de A.R. partij vormden wel de hoofdpunten bij de bespreking. Als eindconclusie werd met kracht be streden, dat de A.R. partij conservatief zou zijn, met als gevolg ongunstige uit slagen bij de beide laatst gehouden ver kiezingen. De toenemende ontkerstening van ons volk, lauwheid in eigen gelederen, vermaterialisering en indifferentisme, een niet meer positief leven bij de beginse len van God Woord, dat zijn de diepste oorzaken. Ook versplintering, zoals dooi- het Ge reformeerd Politiek Verbond, werd als van zeer nadelige betekenis aangeduid. Leven bij de Wet en Getuigenis, dan alleen zal er dageraad zijn voor het Ne derlandse volk en voor de Anti-Revolu tionaire Partij. Door de zeer uitgebreide en langdurige bespreking was er geen tijd meer voor de her-engymnas tiek. Dit onderdeel van de agenda werd daarom uitgesteld tot de zomervergade ring, die D.V. begin Juli gehouden zal worden. Ds. R. A. Hoogkamp sloot deze ge slaagde vergadering met dankgebed, na dat nog gezamenlijk gezongen was Psalm 89 vers 8: „Gij toch, Gij zij t hun roem, de kracht van hunne kracht". WAARDEBONNEN ESPELO. Het feestcomité te Espelo verzoekt ons mede te delen, dat het waardebonnen heeft afgegeven als prijzen der volksspe len op naam van de Holtense winkeliers en dat het voor de inwisseling dezer bon nen op een nog nader aan te kondigen datum, uur en plaats zitting zal komen houden in het Dorp» VOETBAL BEKERRONDE. Holten 1 speelt Zondag in het Sport- dal om 2.30 uur een voetbalwedstrijd tegen Nijverdal 3 voor de le bekerronde. TIJDELIJK GESLOTENVERKLARING VAN WEGEN. Burgemeester en Wethouders van. Holten brengen ter openbare kennis, dat, in verband met het uitvoeren van werken, gedurende het tijdvak van Woensdag 10 tot en. met Zaterdag 27 Juni a.s. voor het verkeer in beide rich tingen worden gesloten verklaard: le. de Maneschijnsweg (geheel); 2e. de Beusebergerweg, van de hoek van de Russendijk in zuidelijke richting tot het einde van de verharding. Holten, 4 Juni 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgem. S. SIKKES, Secretaris. Spelen met vuur (Van een speciale medewerkster) Uit de statistiek is gebleken, dat de meeste branden veroorzaakt worden doordat kinderen met lucifers spelen. Dit weten vele ouders. Wat doen ze nu? Ze verbieden botweg hun kinderen met lucifers om te gaan. Is dit de juiste ma nier? Moeten we ze zo brengen tot het besef van 't gevaar, dat er in lucifers zit? Ik sluit hierbij natuurlijk de hele kleine kinderen, die nog geen gevaar zien, uit. Zorg voor deze groep kinderen, dat de lucifers buiten hun bereik liggen. Geef ze een vaste plaats, waar de kleintjes niet bij kunnen. En nu wat betreft de oudere kinderen, die kleuter-af zijn. Moeten we deze het gebruik van lucifers verbieden? Nee im mers. Door niet met iets in aanraking gebracht te zijn, leren ze nooit de juiste waarde en dus nooit 't gevaar. Boven dien, door iets te verbieden maak je de kans groter, dat ze naar 't gevaar toe getrokken worden. Een kind wil nu een maal zelf ondervinden, 't wil zelf expe rimenteren. Geef ze daartoe de gelegen heid, maar met mate. Hoe dan? Wel, is 't niet mogelijk, kinderen te leren, hoe ze lucifers gebruiken moeten? Ik denk daarbij b.v. aan 't aansteken van een petroleumstel, gasstel, kaars, pijp of ci- garet van vader, opa, enz. Maar dit leren gebruiken van lucifers moet altijd onder toezicht gebeuren. Leer de kinderen daar naast, wat een lucifer voor schade kan doen. Vertel van branden, waarbij hui zen verwoest zijn en vee omgekomen is. Leer de groteren verantwoordelijkheid voor wat ze doen. Maar: laat ze doen. In Albanië wijdde Tito Beria in de geheimen der spionnage-wereld is. Laurenti Pavlovitsch Beria ziet er uit als een goedmoedig en rustig man. Zijn naaste medewerkers roemen hem om het hardst om zijn meer dan normale inteUi- gentie, zijn werklust en zijn rechtvaardig heid. Hij heeft echter meer dan eens blijk gegeven, verreweg de meest bekwa me en begaafde spionnageleider van de Sovjet-Unie te zijn. Dit blijkt wel uit het feit, dat hij alle zuiveringen heeft over leefd en zélfs kans zag in de loop der jaren trede na trede te stijgen op de Sov jet-ladder, totdat hij kort geleden, na Stalins dood, een van de huidige acht grote mannen van de Sovjet-Unie werd. Zijn vriendschap met Stalin, die evenals hij uit Georgië geboortig is, was hieraan zeker niet vreemd. Beria, als hoofd van de Sovjet geheime dienst, werkte anders dan zijn voorgangers Yagoda en Yezhov, die een waar schrikbewind hadden geves tigd, maar niettemin leeft het Russische volk nog steeds in een soort „huis-arrest". Het is de burgers verboden zonder voor kennis van de autoriteiten van de ene stad naar de andere te ireizen, een andere werkkring te zoeken of te verhuizen. Cri- tiek op Stalin's beleid oefenen was hoogst gevaarlijk en men kon er zeker van zijn, dat wanneer zulks in het openbaar zou geschieden, één van Beria's handlangers prompt tot arrestatie zou overgaan. Mede hierdoor bevolken naar schatting 12 mil- lioen dwangarbeiders Beria's opvoedings kampen. Beria is een goede vijftiger en geboren in Merkheuli in Georgië. Zijn vader was een onbemiddelde boer. Niettemin gaf de jonge Beria blijk van een zodanige leer gierigheid, dat zijn vader hem liet stu deren aan de polytechnische school te Ba koe. Met lof haalde hij zijn graad als werktuigkundig tekenaar. Al tijdens zijn studie werd hij lid van de destijds nog ondergrondse en zwaar vervolgde commu nistische partij. In Bakoe tewerkgesteld als tekenaar, werd hij op 27-jarige leef tijd door een Tsaristische krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij onder solda ten van het Kaukasisclie leger revolutio naire propaganda had gemaakt. Het ge lukte hem echter met behulp van vrien den enkele uren vóór zijn terechtstelling te vluchten. Hij begaf zich naar het ge bergte, waar hij door een partisan en-een heid als waardevol kameraad werd ver welkomd. Sindsdien dateert zijn vriend schap met Stalin. Samen bestudeerden zij de werken van Lenin en Karl Marx. De grote en bloedige revolutie van 1917 werd mede door Beria en zijn kameraden voorbereid. Toen de eerste onlusten uit braken, stelde hij zich aan het hoofd van een troep opstandige arbeiders, die op de olievelden van Bakoe, werkten. De actie bleek te voorbarig te zijn. Zij werd door Tsaristische troepen de kop ingedrukt en Beria moest voor de tweede maal de vlucht nemen. Vriend van Tito. Enkele maanden later dook Beria op in Albanië, een broeinest van intrige, smokkelarij en spionnage. Al spoedig maakte hij daar kennis met revolution- naire elementen, die hem in hun rijen opnamen. Zijn beste vriend in Albanië was een zekere Josip Broz, die thanls door de wereld wordt gekend als maar schalk Tito. Josip Broz wijdde Beria in de geheimen van de spionnagewereld in. Vanuit Albanië ging Beria naar Rusland, waar hij onder de valse namen Vanno Tchehivilli en Gabaret Abamalek het CHR. JONGE BOEREN EN BOERINNEN OP REIS. De leden van de afdeling Holten van de Chr. onge Boeren Organisatie en de Chr. Boerinnen Plattelands Bond maakten j.l. Dinsdag een excursie naar de kop van Overijssel. Via Zwolle werd naar 't Kampereiland gereden, waar het veebedrijf van de heer B. v. d. Kolk werd bezichtigd. Van hier reed men door naar Emmeloord, waar in het hotel „De Beurs", koffie werd ge dronken en kennis werd gemaakt met de heer J. Hadders, ass, directeur der Co- operatieve Aan- en Verkoopvereniging „Flevo". Onder de deskundige leiding van de heer Hadders werd hierna een tocht door de prachtige polder gemaakt en werd te vens een bezoek gebracht aan het museum op het voormalige eiland Schokland en aan Urk, waar natuurlijk gesmuld werd van de gerookte paling. In Frederiksoord werd de Adr. van Swietentuinbouwproeftuin bezocht en in Giethoorn werd een boottocht gemaakt door het dorp en over de Beulakker- en Belterwiede. Op de terugreis deed men Hellendoorn aan, waar men zich tot besluit van deze leerzame en aangename excursie koste lijk amuseerde in de speeltuin bij het hotel „De Elf Provinciën". VOLLEDIG KIPPENSELECTEUR. Onze plaatsgenoot, de heer A. Pekke- riet, in dienst van Koopmans Meelfa brieken te Leeuwarden, slaagde dezer dagen voor het diploma volledig kippen- selecteur. HUIDENUITBETALLNG N.T.F. De N.T.F. heeft bekend gemaakt, dat de vergoeding van de door haar van de cadavers af te nemen huiden, welke voor heen werd verhoogd van 75 tot 90 van de door haar ontvangen vergoeding, door de gedaalde huidenprijzen en ge leden verliezen, met ingang van 15 Juni weder zal worden teruggebracht op 75 van de opbrengst. comande voerde over 500 Oostenrijkse deserteurs in de strijd tegen de Wit- russische generaal Wrangel. In deze pe riode bleek, dat Beria de lessen van Tito niet had vergeten. Hij stuurde enkele zij ner agenten - het waren zijn eerste ge heime agenten - als zogenaamde „over lopers" naar het kamp van de vijand om daar te spionneren. Na de Russische revolutie vergat men Beria in Moskou niet. Lenin stuurde hem in 1920 als ambtenaar van het Oekrai- nische gezantschap in Tsjecho Slowakije naar Praag. Maar in feite was hij spion. Hij weefde een politiek spionnagenet over West- en Midden-Europa. Met de mili taire spionnage hield hij zich niet bezig, omdat daarmede officieren van het Ro de leger waren belast. Invloedrijke Rus sische vluchtelangen werden door zijn handlangers geschaduwd en velen, ver dwenen zonder meer Gepeoe-chef. Door zijn aanleg werd hij in 1929 be noemd tot hoofd van de afdeling West- Europa van de Gepeoe. Hij bevond zich toen in Parijs, waar hij boemelde in de bars en de mondaine amusementsgelegen- heden, daarbij gekleed zijnde in een schit terend uniform om zijn rol van arrogant ex-Tsaristisch officier te kunnen spelen. Hij liet zich aanspreken als majoor Yenonlidze. Ieder, die naar hem luister de vertelde hij, dat hij en zijn familie tijdens het optreden van de bolsjewiki alles hadden verloren. Ijverig zocht de „majoor derhalve naar lieden, die in de zelfde omstandigheden waren als hij. Op deze wijze wist hij zich spoedig in te dringen in kringen van Oekrainische fascisten en handlangers van Japanse, Italiaanse en Duitse geheime diensten en - wat vooral zijn bedoeling was - in de vereniging van Wit-Russen, die tegen de Sovjet-Unie collaboreerde. Op deze wijze kwam hij op de hoogte van de werkwijze der contra-revolutionnairen, wier kanalen naar Japan, China, Duitsland, Polen en de Baltische staten liepen. Het was dan ook aan Beria te danken en aan hem al leen, dat op het kritieke moment de con tra-revolutie in de Sovjet-Unie sde kop kon worden ingedrukt. Door zijn werk konden alle contact-punten der contra-revolutie zonder enige uitzonde ring worden opgerold. Reiziger in passen. Tussen 1930 en 1937 reisde Beria ter controle en reorganisatie van 't politieke spionnagesysteem gans Europa af. Op zijn voorstel werden niet-communis ten en in tellectuelen in het systeem opgenomen. De Spaanse burgeroorlog was een kolfje naar zijn hand. In nauwe samenwerking met zijn collega van de Sovjet-Russische militaire geheime dienst in West-Europa, Krivitsky in Den Haag, wist hij een cam pagne te ontketenen voor dienstneming in het democratische republikeinse Spaanse volksleger. Bij duizenden meldden de idealistische socialisten, revolutionnaijren en avonturiers zich bij de aanmeldings- bureaux aan. Het ging Beria echter alleen om de voor de Gepeoe zo belangrijke pas poorten, die de vrijwilligers mee naar Spanje kregen. Op zijn order moesten de vrijwilligers hun passen onmiddellijk na aankomst in Spanje afgeven. Kort daar op bevonden de passen zich in Moskou en nog heden ten dage worden deze documenten door Sovjet-spionnen ge bruikt bij hun acties in de democratische staten. Want wat gebeurde op voorstel van Be ria met de paspoorten? Met grote nauw keurigheid ging men in Moskou na welke eigenaren van passen sneuvelden. Van iedere gesneuvelde werden naam en woonplaats genoteerd en per koerier over gebracht naar de ambassade in het land, waaruit dc gesneuvelde militair afkom stig was. Een der ambtenaren van de ambassade kreeg dan opdracht zoveel mogelijk gegevens over de gesneuvelde te verzamelen. Dit werd veelal gedaan door communisten uit de plaats, waar de ge sneuvelde had gewoond. De gegevens wer den naar Moskou gezonden, waar een Ge- peoe-agent uit hetzelfde land als de ge sneuvelde zich geheel in de omstandighe den va n de omgekomene begon in te leven. Wanneer de spion alle familie betrekkingen, leveranciers en de op het paspoort vermelde bijzonderheden uit zijn hoofd kon opnoemen, beschikte de Sov jet-Unie wederom over een allergevaar lijkste penetratie-agent. Het is mede op deze door Beria uitgedachte wijze, dat honderden Sovjet-spionnen in vrijwel alle landen der wereld worden gepenetreerd. Kr im-evacuatie. Het is eveneens Beria geweest, die tij dens de jongste oorlog het gigantische werk heeft voltooid, de gehele bevolking van het Krim-schiereiland binnen onge looflijk korte tijd naar Aziatisch Rus land over te brengen. Daarbij propageer de 'hij de gedachtengang, dat het een rus tig gevoel was voor de hard vechtende, doch voorlopig terugtrekkende Sovjet soldaat, dat zo weinig mogelijk burgers in handen vielen van de gehate Duitsers. Een ander deel van zijn omvangrijke arbeid bestond uit het doen functioneren van de arbeidsdienst. Zijn kantoor is verlucht met foto's van arbeidskampen. Laurenti Pavlovitsch Beria is de in lichtingendiensten van de democratische mogendheden op velerlei gebied voor, al leen al doordat de Sovjet-Unie in vele landen duizenden aanhangers en betaal de spionnen heeft. Het is voornamelijk het werk van Beria, dat de democratische mogendheden op hun beurt niet over even zovele duizenden in de landen achter het IJzeren Gordijn kunnen beschikken en mochten zij er geweest zijn, dan is het wederom door het optreden van Beria, dat zij zich voor het overgrote deel in concentratiekampen bevinden TE WEINIG BELANGSTELLING VOOR DE VOETBAL. In de Donderdagavond onder voor zitterschap van de heer H. W.. ten Velde gehoudenv ledenvergadering- van de Voetbalvereniging „Holten" is gesproken over de medische sport keuring, welke alle spelers, die aan de komende competitie willen deel nemen, moeten ondergaan. Helaas was een groot aantal senior leden niet tegenwoordig en bijna uit sluitend jongeren, zodat het bestuur niet kon uitmaken met welke spelers de competitie moet worden ingegaan. Hieruit blijkt wel, dat de voetbal in onze plaats geheel in 't slop dreigt te geraken, hetgeen zeer te betreuren zou zijn, omdat er dan ook voor de jongere krachten, welke gaarne deze sport willen beoefenen, gevaar dreigt, dat zij niet aan hun trék zullen ko men, doordat de vereniging dreigt te verzwakken en niet meer met vol doende elftallen in de bond kan uit komen om de voetbal gaande te hou den. Wij doen dan ook een ernstig beroep op de sportlievende jongelui hun club niet in de steek te laten en zich voor de komende competitie met vernieuwd enthousiasme beschikbaar te stellen. Ergerlijke vernielzucht. Een andere bedenkelijke factor is de ergerlijke vernieling van 't kleed lokaal van H.V.C. in het Sportdal. De vereniging heeft daar een bedrag van 2500 gulden in moeten steken en in onbewaakte ogenblikken worden de ruiten vernield en de kleedkamers met zand en stenen volgegooid. Deze vernielzucht openbaarde zich in het afgelopen jaar ook reeds bij 't zwem bad. Het wordt tijd, dat er in onze ge meente maatregelen worden getrof fen tot een betere opvoeding van de jeugd, want de verenigingen hebben ook niet altijd de gelegenheid zelf op hun bezittingen te passen en men kan toch ook moeilijk verlangen, dat de politie bij dergelijke, dikwijls tijdelijk verlaten, gebouwtjes doorlopend de wacht houdt. Hier moet de oplossing naar onze mening in de eerste plaats gevonden worden in de opvoeding. Hoe kunnen wij gezamenlijk de hand aan de ploeg slaan om voor dit pro bleem een goede oplossing te vinden? Met meer vrijmoedigheid nog dan in vorige jaren, en ook met meer nadruk, doet het Nederlandsche Roode Kruis in de komende weken een beroep op ons volk voor een bijdrage in de jaarlijkse inzamelingscampagne. Met meer vrijmoe digheid, omdat het Roode Kruis de be lofte, dat het tot hulp steeds bereid zal zijn, in de nacht van de watersnoodramp en in de weken, die daarna volgden, heeft ingelost. Reeds enkele uren na de over stromingsramp stonden honderden man nen van de Roode Kruis-colonnes in het water, richtte Roode Kruis-helpsters pos ten en 23 noodhospitalen in en werden kleding, dekking en voedsel verstrekt uit een twintigtal rampen-depots in en bij het getroffen gebied. Maar ook met gro ter nadruk dan voorheen vraagt het Roo de Kruis thans de steun van alle Neder landers. Wan dc hulp, die in de getrof fen gebieden werd geboden, heeft het Roode Kruis veel geld gekost. De twee miüioen gulden, die het Roode Kruis uit het Rampenfonds ontving, werden tot de laatste cent gebruikt voor directe hulpverlening. En ook de bijdragen van buitenlandse Roode Kruisverenigingen gingen rechtstreeks naar de slachtoffers en hebben het Nederlandsche Roode Kruis niet rijker gemaakt. Integendeel: liet deed wat het kon en gaf zelfs meer dan het eigenlijk kon, omdat de nood hoog was. Rijker werd het Roode Kruis slechts in één opzicht, n.l. aan ervaringen en lessen. En de belangrijkste les, die de watersnoodramp heeft opgeleverd is wel deze, dat het van ontzaglijk groot be lang is, dat ons volk in het Roode Kruis over een organisatie beschikt, die hulp kan bieden als zich rampen voordoen - onverschillig van welke aard de ramp is of de plaats, waar die zich voordoet. Ja renlang reeds werkt het Roode Kruis, daartoe in staat gesteld door de steun van het Nederlandse volk, aan de vervolma king van zijn rampenorganisatie. Ieder jaar opnieuw worden schema's opgesteld van hoeveelheden materiaal, die beschik baar moeten komen voor de verschillen de Roode Kruisdiensten. De ervaringen, tijdens de watersnoodramp opgedaan, hebben de noodzaak van allerlei aan schaffingen nog eens extra onderstreept. Van de rampen-depots, waaruit in dc eerste uren na dc ramp kon worden geput om de slachtoffers van het allernood zakelijkste te voorzien, zijn er 53 over het gehele land verspreid. Daar moeten er nog minstens 90 bijkomen, wil het Roode Kruis werkelijk op alles zijn voor bereid. Daarvoor alleen al is een bedrag van bijna twee millioen gulden nodig. Het zal van de opbrengst van de inzamelings campagne afhangen, hoeveel niemve ram pen-depots zullen kunnen worden inge richt. i

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3