Werkers uit hef rampgebied vonden in onze plaats enkele dagen ontspanning AGENDA buitenstaanders en insiders het inzicht te geven, dat men nog staat voor enor me moeilijkheden, waaraan professoren en onderwijsspecialisten nog hun beste krachten moeten geven. Van betekenis is nog altijd de oudere onderwijzer, door het leven gerijpt, die wel z'n boekjes ge bruikt, maar er toch zo z'n eigen me thode van onderwijs-geven en opvoeden op na houdt. De school kan n.l. alleen floreren als onderwijs en opvoeding hand in hand samengaan. Spr. hecht dan ook grote betekenis aan deze kleinere scho len, wier taak in de buurtschap zich aan past bij de omstandigheden en weer ge heel anders ligt dan bij de school in de stad of in het dorp. Artikel 42 der lager onderwijswet zegt: „Het onderwijs zal dienstbaar worden gemaakt aan de verstandelijke vermogens van de kinde ren". Het is dus in de eerste plaats, al dus spr., georiënteerd op deze plaats. Spr. is daarbij overtuigd, dat de heer Hiddink die taak op voortreffelijke wijze vervult en dat men ook de onderwijzer es moet loven voor haar taakvervulling. De heer Ladage wijst in een kort her inneringswoord op de grote betekenis voor de school van de heer K. Bos, van wien hij zelfs veel geleerd heeft. De heer Pleiter zorgde zelfs voor de 5000e inwo ner. Het opknappen van de school, waar op hij zelf reeds heeft aangedrongen, is thans keurig geschied. Spr. wenst nevens zijn gelukwensen de school nog een grote bloei toe. Felicitaties. De heer Haanstra, als oud-hoofd en kele woorden van gelukwens sprekend, wijst er op, dat hij vroeger nooit tever geefs bij het gemeentebestur heeft aan geklopt om voorzieningen voor de school. Hij werd daarbij o.a. door de heer Gold stein altijd prettig ontvangen. Prettig is het volgens spr., dat deze school nooit een twistpunt is geworden. Hij hoopt dan ook dat deze gunstige omstandig heden zullen voortduren. De heer Masselink, hoofd der R.K. school te Nieuw-Heeten, sprak de ge lukwensen uit mede namens de hoofden van de scholen in Holten en Dijkerhoek. Men mag terugzien op goede nabuur schap. Dat Espelo een welvarende buurt schap is, kan voor een niet onbelangrijk deel worden toegeschreven aan de goede zorgen, welke de onderwijskrachten aan haar inwoners gaven. Ds Knipscheer bracht namens de ker keraad der Ned. Herv. Gemeente de beste wensen over. Spr. gaat gaarne naar Es pelo. Daar heerst een openheid en vriendelijkheid, welke weldadig aandoet. De kerkeraad is de gemeenteraad er kentelijk, dat hij steeds onderwijzers be noemt, welke in de sfeer van deze buurt schappen en haar geestelijke ligging pas sen. De heer B. H. Brouwer sprak namens de afdeling van Volksonderwijs en ten slotte hield Mevr. J. Blokker-de Groot een zeer humoristisch speechje over het geen zij als jong onderwijzeresje in Es pelo heeft meegemaakt. Zij kwam voor drie klassen te staan en daar had men haar bij haar opleiding niets van verteld, dat dit wel eens gebeuren kon. Weest zuinig op jullie school, adviseerde zij de Espeioërs. Zij kweekt leerlingen op, die later flinke mannen en vrouwen in de maatschappij worden. De burgemeester beantwoordde hier na de verschillende sprekers en bedankte hen voor de vriendelijke woorden en ge lukwensen. In een zeer gezellige sfeer eindigde hiermede de officieele herdenking. Aan het gemeentebestuur en de oud- hoofden en onderwijzeressen werd door de feestcommissie hierna nog een een voudige maaltijd aangeboden. Tijdens de receptie werden door de Fa. van Gorcum te Assen en Wolters te Groningen nog enige prachtige wand platen aangeboden. Groot opgezette feestavond. De Espelose feestcommissie is niet bang geweest bij de viering van het gou den jubileum enig risico te nemen. Zij heeft een keur van radio- en televisie sterren voor de bevolking van wijde om trek laten optreden en zij mag terugzien op een geslaagde avond met een grote opkomst, want bijna twaalfhonderd be zoekers vulden de grote tent, die onze plaatsgenoot, de "heer K. ter Torst, in de nabijheid van de Vale Mars had op getrokken. Op zeer onderhoudende wijze heeft de bekende conferencier Willy Vervoort deze artisten met een beschaafd en vro lijk programma bij het talrijke publiek ingeleid. De populaire liedjes werden uit vole borst meegezongen en de bezoekers hebben genoten van zang en spel. Na vlot pianospel van Cas Oosthoek, ver scheen Betty Visèro met buitengewone staaltjes acrobatiek. The Chico's zongen hun Engelse en Hollandse cowboysongs. Olga Lowina bracht het publiek in ver voering met haar prachtige jodellied- jes, die massaal werden meegezongen. The Rile-Brothers gaven als casadeurs enkele kluchtige smijtstukjeg weg. John ny Meijer speelde prachtige aceordeon- soli en imitaties, terwijl tenslotte Max van Praag tal van gevoelige liedjes zong en voor een daverend slot zorgde met zijn bekende potpourri van radioen plaat, waarbij het publiek door samen zang nog een prettig aandeel had aan het einde van zijn optreden. Het was wat men zou kunnen noemen een wereldstad programma op het platteland. Toen de bezoekers huiswaarts keerden baadde de school nog in een zee van licht van de prachtige illuminatie, welke ter gelegenheid van haar gouden jubi leum was aangebracht. KINDERFEEST EN VOLKSSPELEN. De tweede dag van het Espelose ju bileumfeest was in de eerste plaats be stemd voor het vermaak van de schooi en rijpere jeugd. 's Morgens werden spelletjes voor de leerlingen der jubilerende school gehou den en mochten zij na het optreden van de bekende goochelaar Herbe Maison in de swing mill, welke met enkele andere kermisattracties op het feestterrein stond opgesteld. Er volgde een tractatie, terwijl aan alle kinderen een cadeautje werd uitge reikt. De winnaars der spelletjes kregen iets extra's. Meester Hiddink, die zich de laatste maanden aan het hofd van zijn feestcom missie bijzonder ingespannen heeft voor het welslagen der feestelijkheden, was ook hier weer de leider, die de kinderen met een hartelijk woordje de prijsjes gaf. Ballonwedstrijd. Een attractie voor de kinderen vormde de ballonwedstrijd, waarbij 75 kinder ballonnetjes het luchtruim werden inge laten. Er is hieraan een prijs verbonden voor het kind, welks ballonnetje de ver ste afstand heeft afgelegd. Volksspelen. De volksspelen vormden de vulling van het middagprogramma. Het begon op de gebruikelijke wijze met ringsteken in karretjes en op het losse paard. Bij de gecostumeerde stoelendans mochten jongens en meisjes meedoen. Voor de costumering waren extra prijzen toege kend, ter beoordeling van de jury be staande uit de" dames Mevr. Snijders, Mevr. Hiddink en Mej. v. d. Ridder. Langzaam fietsen, hardlopen met hin dernissen en zaklopen voor dames vorm den o.m. de attracties, waaraan de jon geren deelnamen en waarnaar de in groten getale opgekomen ouderen kon den kijken en zich vrolijk maken. Natuur lijk ontbrak niet de wielerronde, welke zó langzamerhand bij de volksspelen ge bruikelijk wordt. Via de provinciale en secundaire weg en enkele zandwegen in van Nootensbos was een parcours uit gestippeld, waar op de deelnemers in twee groepen hun krachten konden me ten. Zowel bij de deelnemers tot als boven de 16 jaar was er van het begin tot het einde spanning in de strijd. Zij reden resp. 5 en 9 ronden. Het parcours was zwaar, maar de strijd overigens niet zo moeilijk, omdat het aantal deelnemers niet zo groot was. Toch hebben de toe schouwers met spanning het verloop van de wedstrijd gevolgd. Bij de eerste groep ging Wim Beijers als eerste over de streep, bij de ouderen Henk Soer. De volledige uitslag vindt men hieronder. Leden van onze muziekvereniging ver leenden ook deze dag hun medewerking, terwijl de rijkspolitie o.a. bij de wieler ronde voor de veiligheid van het verkeer zorgde. Het waren een geslaagde mor gen en middag. Het avondfeest werd een gezellige bij eenkomst van de gehele buurtschap in de tent van de heer K. ter Horst, waar tot in de nacht gefeest en gedanst werd op de ruime dansvloer. Espelo besloot hiermede het feest van haar school, dat ook het feest van de buurtschap was in eensgezindheid en saamhorigheid. De uitslagen der kinder- en volksspe len zijn als volgt: le en 2e klas meisjes: Blokjeswerpen 1. Gerry Nijland; 2. Henny Schutte; 3. Corrie Bekkemens. le en 2e klas jongens: Ballopen: 1. D. J. Volkerink; 2. Hans Toorneman; 3. Henk Slijkhuis; 4. Ant. van Dam. 3e klas meisjes en jongens: bal op fles doen: 1. Marinus Krikkink; 2. H. Paalman; 3. G. Beumer. 4e en 5e klas jongens: 1. E. Tuitert; 2. J. Paalman Azn.; 3. G. Krieger. 4e en 5e klas meisjes: Eierlopen: 1. Alberta Wegstapel; 2. Mar. ten Dam; 3. Mina Vruggink. 6e en 7e klas meisjes: fles vullen: 1. Fenna Krikkink; 2. Janna Nijland; 3. Derkje Stegink. 6e en 7e klas jongens: koekhappen: 1. Herm Volkerink; 2. B. J. Barvelink; 3. H. Stegink. Volksspelen: Ringsteken, karretjes: 1. H. Reilink en M. Slijkhuis; 2. E. Krik kink en Jet Aitink; 3. W. Beumer en echtgenote; 4. H. J. Hiddink en Mevr. Boode-Wilmerink5. W. Reilink en echt genote; 6. G. J. Boode en echtgenote. Ringsteken losse paard: 1. B. Volke rink; 2. J. Oolbekkink; 3. Hanneke Mei link. Gecostum. stoelendans: costuums: le prijs Chr. Klein Lebbink; 2. Jannie Slijkhuis; 3. Dineke Klein Horstman. Stoelendans dames en heren: 1. W. Barvelink; 2. Joh. Boode; 3. J. W. Vrug gink; 4. H. Paalman; 5. Aaltje Aalpol; 6. Dirkje Hogenkamp; 7. Mina Nijland; 8. D. J. Nijland; 9. Willy Slijkhuis. Langzaam fietsen dames: 1. Bertha Wegstapel; 2. Janna Stegink; 3. Willy Slijkhuis; 4. Aaltje Nijland; 5. Mina Paalman; 6. Mina Vasters. Langzaam fietsen heren: 1. Henk Boo de J.Wzn.2. G. J. Boode Mzn.3. E. Markvoort; 4. W. Barvelink. Hardlopen hindernissen: 1. Henk Paal man; 2. G. J. Tuitert; 3. H. Soer; 4. W. Barvelink; 5. H. Kolkman; 6. H. Paal man. Zaklopen voor dames: 1. Mina Vasters 2. Mina Meilink; 3. Hanneke Nijland; 4. Dineke Klein Horstman; 5. Rika Haver slag; 6. Dina Lubbersen. Schieten: H. Schuppert Joh.zn. Wielerronde van Espelo: tot 16 jaar: I. G. L. W. Beijers; 2. Joh. ten Velde; 3. A. Vincent, snelste tijd 10.22 min. Als 4e buiten de prijzen kwam aan D. J. Nijland. Boven de 16 jaar: 1. H. Soer; 2e en 3e prijs H. Boode en Jan Krieger. Vele kleintjes maken één grote. Maar vele groten maken méér. Uw Rode Kruis heeft méér geld nodig Geeft U dus méér! Ja, U! Het beroep, dat het Rampencomité op de bevolking gedaan heeft, is niet tever geefs geweest. Door haar gulle reactie is het mogelijk geweest, dat Dinsdagna middag met een bus van de OAD in onze plaats arriveerden 41 personen uit de ge meenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet, die sedert 1 Fe bruari, de beruchte stormrampnacht, op de bres hebben gestaan voor de bewoners van de overstroomde delen van het eiland Goeree-Overflakkee. Mensen uit alle ge ledingen van de bevolking uit die plaat sen, welke allen bij de leniging van de nood en het herstel van normale toestan den een zware taak te vervullen hadden en nog hebben, waarbij verschillenden hun echtgenoten meegebracht hadden om er eens samen, na een tijd van grote spanning, uit te zijn. Zoals bekend, kwam het contact en het initiatief tot stand door onze gemeente- architect, de heer Jac. Lowerse, welke vóór de ramp in deze plaatsen werk zaam was. Hij en de heren Bouwhuis en Bal hebben de gasten van Numansdorp opgehaald, waar zij met de pont van het eiland arriveerden. Officiële ontvangst. De gasten zijn Dinsdagavond door het gemeentebestuur officieel ten gemeen të- huize ontvangen, waarbij de burgemees ter, Mr. W. II. Enklaar, woorden van welkom heeft gesproken. Hij herinnerde er aan, dat de bezoekers bange tijden achter zich hebben, dat zij de spits heb ben moeten afbijten en dat heel Neder land trots op dergelijke mensen kan zijn. Wij hebben wel wat willen doen, maar om verschillende redenen is adoptie ach terwege gebleven, omdat dit van hoger hand geen algemene instemming vond, maar wij zijn thans blij, aldus de burge meester, dat wij op deze wijze iets tot opheffing van de spanningen kunnen bij dragen. Als wij onze gasten een paar onbezorgde dagen kunnen verschaffen om op krachten te komen, dan voelen wij ons rijkelijk beloond. Een wederwoord van Flakkee. Burgemeester P. Hordijk van Ooltgens plaat, die met zijn echtgenote met deze groep meegekomen was, schetste de om standigheden, waarin men verkeerd heeft. Bij het vertrek van de heer Louwerse had men reeds afgesproken om eens een kijkje te komen nemen in Holten. Door de stormramp is alles wel heel anders gelo pen. Men had de aardappelen willen meebrengen, maar op Flakkee groeien nu geen aardappelen. Spr. is buitengewoon dankbaar, omdat de gehele schare de rust wel dringend nodig heeft. Er is vanaf de ramp onder hoogspanning gewerkt, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is dit tempo vol te houden. Het werd dan ook een kwestie van. radicaal even afbreken, anders waren de mensen afgeknapt. Spr. is de Hol tense bevolking dan ook buiten gewoon dankbaar voor de uitnodiging hier een paar dagen in het prachtige na tuurschoon te kunnen uitblazen. In de bus was het aan de stemming reeds merk baar hoe men reageerde op deze spontane geste, die werkelijk iets bijzonders ge noemd mag worden. Gezamenlijke maaltijd. Bij het gezamenlijk diner, dat in hotel Holterman vervolgens plaats vond, en waar een gezellige en ongedwongen sfeer heerste, heeft de heer P. van Es zijn ge voelens onder woorden gebracht, welke door de burgemeester werden beantwoord. Hoe men de dagen doorbracht. Woensdagmorgen hebben de gasten een grote wandeling gemaakt door de Holter- enk en de Holterberg, waarbij de Cana dese begraafplaats werd bezichtigd en het natuur-historisch museum werd be zocht, waar de heer Piet Bos hen heeft verteld van het dierenleven in deze stre ken en de jacht ter sprake kwam. In ho tel ,,'t Lösse Hoes" werd hen door de heer Metzger de koffie aangeboden. Na een wandeling door het Niemendal, nam men op de terreinen van „Het Overijssels Landschap" de prachtige vergezichten in ogenschouw, welke zich hier uitstrekken. In hotel „De Dieken" werd de lunch ge bruikt, waar namens het Rampencomité door de heer Beijers en door de heer Hor dijk enkele vriendelijke woorden wer den gesproken. Als gidsen traden op Me vrouw Bron en de heren H. Stokkers en W. Beijers. i Na de lunch volgde een prachtige fiets tocht over de Borkeld, de Holterberg door naar Ilaarle, waar de R.K. kerk werd bezichtigd en in hotel „De Haarlerberg" de thee werd gebruikt. Na bezichtiging van het landgoed „De Sprengenberg" van de familie Van Wulfften-Palthe, arri veerde men voor de gezamenlijke maal tijd in hotel Muller. Aan het diner spra ken de heren Louwerse en Hordijk en werd de begeleiders, de heren Bal, Lou werse en Otten, dank gebracht voor de mooie tocht. Autobustocht door Twente. Waren de bezoekers buitengewoon ver rukt door hetgeen zij te zien kregen en hetgeen hun geboden werd, de autobus tocht door Twente vormde wel de climax van dit alles. Het is een buitengewoon mooie en interessante tocht geworden. Na de trek over de Holterberg bezichtigde men bij Nijverdal de prachtige verge zichten. In Tubbergen werd het Dr. Schaepman-monument bezocht en in Vasse een wandeling gemaakt op de berg aldaar en bij „Tante Sien" een kop koffie gedronken. Bij Ootmarsum werd bij de oriënteer tafel jiet prachtige landschap be wonderd en in Denekamp op „Het Sing- graven" de prachtige omgeving in ogen schouw genomen, de watermolen bezich tigd en het lunchpakket aangesproken. Via De Lutte, Oldenzaal, Weerselo, Borne en Delden kwam men bij kasteel Twickel, dat bezichtigd werd, waarna in „De Drost van Twente" een kopje thee volg de. In hotel Vosman volgde weer de ge zamenlijke maaltijd, waarbij de tafelpre sident, Mr. W. H. Enldaar, in een speech je een en ander de revue liet passeren. Na de maaltijd heeft de heer Van Es, als dijkgraaf van het eiland Flakkee, aan de hand van meegebrachte kaarten, een in druk gegeven van de omvang der over stromingsramp, waarbij de aanwezige plaatsgenoten zich eerst recht een denk beeld konden vormen,, wat hier in de rampnacht is geschied. Aan de gezamenlijke maaltijd in hotel Holtermans heeft de burgemeester van Ooltgensplaat, de heer P. Hordijk, de burgemeester van Holten, Mr W. H. Enklaar, verzocht de bijzondere dank over tebrengen aan de Holtense be volking voor de buitengewoon royale en prettige ontvangst, welke het gezel schap ten deel is gevallen. De heer Saarloos, wethouder van Stad aan 't Haringvliet, onderstreepte deze woorden nog eens extra en wenste burgemeester en burgerij van Holten Gods beste zegen toe. Burgemeester Enklaar sprak aan het slot hartelijke woorden ten afscheid. Vrijdagmiddag na de maaltijd in hotel Holterman, vertrokken de gasten weer per autobus naar hun haardsteden. HANDWERKEN WERDEN TENTOON GESTELD. Op Vrijdag 29 Mei werd in het Gym nastieklokaal van de Openbare School een tentoonstelling en verkoop gehouden van kledingstukken, gemaakt door de leerlingen van de Holtense Naai- en Handwerkschool. Om vier uur n.m. werd de tentoonstel ling wegens afwezigheid van de voorzit ster, geopend door de secretaris-pen ningmeester. Hij heette allen welkom en in hét bijzonder Mevr. Van der Borch van Verwolde, die sedert de oprichting in 1924 ere-voorzitster is. Verder wees hij op het grote belang van goed onder wijs in knippen en naaien voor de op groeiende meisjes. Het is jammer, aldus spreker, dat Holten nog geen huishoud school heeft, waar de meisjes boven de leerplichtige leeftijd de ontwikkeling kunnen ontvangen, die de toekomstige huisvrouw nodig heeft. Zolang deze school ontbreekt, tracht de bestaande Naai- en Handwerkschool in een gedeel te van deze ontwikkeling te voorzien door onderwijs te geven in knippen, naaien, verstellen, enz. Het grote aantal leerlingen, dat de verschillende cursussen volgt, is een be wijs, dat het onderwijs door de ouders zeer op prijs wordt gesteld. Spreker wijst nog .in het bijzonder op de gelegenheid, die voor oudere meisjes bestaat om onderwijs te ontvangen in 't knippen van japonnen en andere kleding stukken. Helaas zijn de kosten van het onder wijs in de laatste jaren, door noodzake lijke verhoging van de salarissen, door verhoging van de sociale lasten en door de te betalen huur voor het gebruik van een schoollokaal, enorm gestegen. Daardoor heeft het Bestuur dikwijls met geldgebrek te kampen. Spreker brengt hartelijk dank aan 't Gemeentebestuur, dat, evenals vroeger, door het verstrekken van een flinke sub sidie het voortbestaan van de school mogelijk maakt. Om de kas te stijven is door de leerlingen, onder leiding van de leraressen een sprei gehaakt, die aan het einde van de avond verloot zal wor den, terwijl verder ook een paar krenten broden zullen worden verloot en een theemuts, waszak en kleedje, welke laat ste artikelen door enkele belangstel lende dames gratis beschikbaar zijn ge steld. Spreker dankte allen, die iets hebben geschonken of op andere wijze hebben meegewerkt om deze tentoonstelling en verkoop tot stand te brengen. Hij wenst alle bezoeksters enige pret tige uren toe en het Bestuur een finan- ciëel goede avond. Hierna begon de bezichtiging van het tentoongestelde en de verkoop van de artikelen, die daarvoor bestemd waren. Het ontbrak de gehele middag en avond niet aan belangstelling. Bij de verloting van de sprei werd lot 314 getrokken, waardoor de fam. Paalman in de Pastoriestraat in het be zit kwam van dit kostbare stuk. VRIJSTELLING. Aan de dienstplichtige der lichting 1953 Jan A. Jansen, Dorpsstraat, alhier, is 1 jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaar heid. DODELIJK ONGEVAL OP MARKELOSEWEG. Woensdagmorgen is onze plaatsgenoot de heer D. Lammers nabij café „De Poppe" met een personenauto, bestuurd door de heer Van der V. uit Amsterdam, in botsing gekomen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De overledene, die de leeftijd van 60 jaar bereikte, was met het oog op zijn veehandel naar het Groenland onder Markelo gefietst en had thuis gezegd, dat hij spoedig weer terug hoopte te zijn. Toen hij vanuit de zandweg met zijn rij wiel op de rijksstraatweg kwam, had de fatale aanrijding plaats, waardoor L. op slag gedood moet zijn. Geneeskundige hulp mocht hier niet meer baten. Of de getroffene teveel in gedachten is ge weest, dan wel de rem van zijn rijwiel weigerde, de juiste oorzaak van 't onge val zal wel nooit tot klaarheid komen. De heer v. d. V., die uit de richting Hol ten kwam en op het laatste moment de botsing voelde aankomen, heeft nog uit alle macht geremd, maar kon de aanrij ding niet meer voorkomen. Zijn auto kwam tegen een boom terecht en werd beschadigd. Hij bekwam zelf geen let sel. Het medeleven met de familie Lam mers bij dit tragisch gebeuren is alge meen. Vrijdag 5 Juni, 8 uur: Vergadering van de Schoolfeestcommissie O.L. Dorps school. Zaterdag 6 Juni: Sportdag voor de Jachtopzieners bij hotel „De Dieken" vanaf des morgens 9 uur. 14-20 Juni: Vacantie Gebr. Wansink. Maandag 15 Juni: Uitstapje Plervormde Vrouwenvereniging naar de Aler- dinck. Vertrek 9 uur vanaf het O.A.D. station. Woensdag 17 Juni: Aanbesteding 9-klas- sige Hallschool en hoofdonderwijzers woning, voorm. 11 uur ten gemeente huize (zie off. publieatie). BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. A. Nijhuis, 27 jr., Look 94 en J. Paalman, 25 jr., Rijssen. Gehuwd: B. J. J. Markvoort, 25 jr. en F. J. Jeurlink, 24 jr. Overleden: D. Lammers, 60 jr., echtg. van J. G. Schuppert. BEVOLKING. Ingekomen: J. G. Stevens-van Schoo- ten, van Gorssel naar Dijkerhoek 97. J. A. H. Brink-Oonk, van Rijssen naar Oude Deventerweg 15. Ph. J. van Vliet, van Woudenberg naar Holterberg 26. J. H. N. Reijenga, van Wouden berg naar Holterberg 26. H. Wassink, van Diepenveen naar Espelo 91. Vertrokken: Joh. Jansma v. d. Ploeg en echtgenote, van Holterberg 68 naar Diepenveen. M. Brinkman, van Es pelo 72 naar Raalte. T. Meuleman, van Neer dorp 78 naar Diepenveen. J. van der Borgh en echtgenote, van Holterberg 66 naar Arnhem. E. Ve neklaas, van Dijkerhoek 100 naar Rijs sen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: keukenstoeltje; kinder schoen; wieldop van auto; zeisenstrik; konijn; portemonnaie met inhoud; por- temonnaie met inhoud; gouden speld; glacé herenhandschoe'n. Verloren: portemonnaie met inhoud; belastingkaart voor personenauto. Inlichtingen Groepsbureau der Rijks politie, Oranjestraat 55. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Eerw. Heer Onstenk van Mar kelo. (In beide diensten collecte voor de Inwendinge Zending.) Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël (Bed. H. Doop). (Collecte Inw. Zending) Geref. Kerk. 10 uur Ds van der Sluis van Wijhe en 3 uur Ds Hoogkamp. (In beide diensten extra collecte voor de hulpbehoevende kerken in de clas sis Deventer.) BERGRUITERS NAAR DELDEN. Door de leden van de Landelijke Rij- vereniging „Bergruiters" zal Zaterdag 6 Juni worden deelgenomen aan Streek- wedstrijden te Delden. Dit Streekcon- cours is zeer sterk bezet. De Bergrui ters komen o.a. uit in de dressuurproef voor achttallen en viertallen, spring concours B, L en N, individuele dres suur en equipe-springen. Succes, Bergruiters! VERLOTING SPREI. De sprei, door de Herv. Vrouwen vereniging gemaakt, is bij verloting gevallen op lot no. 208. De sprei is af te halen bij H. Roelofs, Dorpsstraat 40. RODE KRUISCOLLECTE. De in enkele annonces in ons blad aan gekondigde Rode Kruiscolleete zal bin nenkort gehouden worden, waarbij het bestuur van het Rode Kruis de hoop uit spreekt, dat ale inwoners zich een klein offer voor deze prachtige instelling zul len willen getroosten. HOLTENSE BIJENHOUDERS EXPERIMENTEERDEN IN DE N.O. POLDER. Een kleine groep van Holtense imkers, leden van de afdeling Holten van de Ned. Vereniging ter bevordering van de Bijenteelt, heeft met 30 volken in sa menwerking met Bathmense collega's, die 100 volken stuurden, een proef ge nomen bij de koolzaadvelden in de N.O. polder in de omgeving van Lemmer. De resultaten waren over het algemeen zo opvallend gunstig, aldus vertelde ons de secretaris van de afdeling, de heer W. Aaltink, dat het volgend jaar zeker meerdere leden zullen meedoen. Men had geen ervaring en er was dan ook niet zo'n grote belangstelling bij de Holtense imkers. In de nacht van 1 Mei werden de volken overgebracht. De eer ste week was door het koude weer zeer slecht en de verwachtingen waren dan ook niet hoog gespannen, maar toen het weer omsloeg veranderde dat ziender ogen. Op een gegeven moment kreeg men in Bathmen bericht, dat de kool zaadvelden per vliegtuig bespoten zou den worden en dat men komen moest om de kasten tijdelijk te sluiten. Het vliegtuig kwam echter pas 's middags en doordat de volken vanaf des mor gens reeds opgesloten waren, liepen door liet hete weer vele kasten z.g. ,warm", waardoor 19 volken gedood werden. On danks deze tegenvaller viel alles erg mee. De opbrengst was heel best en de grote drukte, welke men met dit verre vervoer had, werd dan ook ruimschoots beloond. Van het dichtstoppen der kasten hebben de Holtenaren wel enige schade onder vonden, van het spuiten heel weinig. De koolzaadhoning is in naam van minder kwaliteit, maar de heer Aaltink vindt, dat het meer een kwestie van smaak is en dat er prima honing uit de N.O. Pol der gekomen is.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2