Gouden feest school te Espelo Plaatselijk Nieuws Espelo Raadsverkiezing 21 Hei 1953 LANDBOUW en VEETEELT in Espeio schilderkunst AGENDA Op het eerste gezicht lijkt het misschien erg vreemd om in een nummer, dat ge wijd is aan het 50-jarig jubileum van de school in Espelo, iets te schrijven over de stierhouderij „Espelo en Omgeving". Voor degene, die weet welk een voorna me plaats de school in deze 50 jaar van haar bestaan in de buurtschap Espelo heeft ingenomen, is dit haast vanzelf sprekend. De school in Espelo had en heeft nog steeds een veelomvattende taak op aller lei gebied en uit de aard der zaak wel speciaal op landbouwgebied. In de tijd, dat men nog niet de land bouwvoorlichting in zijn huidige uitge breidheid kende, berustte de plaatselijke landbouwvoorlichting voor een groot deel bij de landbouwonder wijzers. Speciaal mag in dit verband genoemd worden de naam van meester Bos. Hij was het, die het grote belang er van inzag, om zich door gezamenlijke aankoop te verzekeren van goed stierenmateriaal om op deze wijze het peil van de veestapel omhoog te brengen. Het was zijn werk, dat in 1929 verschillende boeren zich aaneen sloten en de stierhouderij „Espelo en Om geving" stichtten. De eerste stier werd aangekocht bij een bekend fokker in Lochem. In de bijna 25 jaar van haar be staan heeft de vereniging acht stieren in eigendom gehad. De tegenwoordige is aangekocht in Lattrop. Verleden jaar werd Meta's Theo met 83 punten in het stamboek opgenomen. Het aantal leden van de vereniging is in.de loop der jaren vrijwel constant ge bleven. Voor de veeverbetering in Espelo heeft deze vereniging zeer goed werk ge daan. Op de jaarlijkse jongveekeuringen kwam dit ook telkens weer tot uiting. Misschien wordt over enkele jaren haar taak: mede te werken aan de verbete ring van de veestapel, geheel overgeno men door de K.I. vereniging. Mocht het zover komen, dan zal de stierhouderij „Espelo en Omgeving" toch altijd met trots kunnen wijze op het gelukkig initia tief van meester Bos en op de goede re sultaten, die door haar werk werden be reikt. A. J. SNIJDERS, Secretaris der Stierhouderij „Espelo en Omstreken" als bakermat van Wij hebben de bekende Twentse schil der Johan Haanstra, verbonden aan de Academie voor Kunst en Industrie te En schede, wiens vader, de heer F. Haanstra, van 1913 tot 1916 hoofd van de school te Espelo was, en die in Espelo geboren is, gevraagd iets uit zijn jeugd aldaar te schrijven: Ziehier wat de heer Haanstra ons ant woordde: „U vraagt mij iets van mijn jeugd in Espelo te schrijven voor uw blad. Indien u gevraagd had iets te willen schrijven van wat ik me herinner van mijn jeugd in Espelo, dan zou ik uiterst kort moeten zijn, want ik herinner me daar inderdaad niets van, gezien ik slechts mijn eerste drie levensjaren Espelo's dennengeur in ademde. Moeder vertelde me tenminste dikwijls, dat achter de school een den nenbos was en dat de kinderwagen daar stond, toen ik als baby' daar in lag. Ook vertelde ze me, hoe ze, met mij in de wagen, wandelingetjes ging maken zo dra dit mogelijk was en wel een eind- weegs de zandweg op die naar Holten liep. En dat dan haar trots zelden of nooit bevredigd werd, omdat ze geen sterveling tegenkwam, die kon zien hoe rijk ze wel was! (Nu zou zoiets meer suc ces hebben, want de zandweg is verhard en het verkeer flink toegenomen.) Toch waren er ook bevredigende momenten, want de boerinnen, die bij ons wel op visite kwamen bewonderden mij zeer, misschien omdat ik erg dik was. „Foj toch, wat nen dikke arms," zeiden ze dan. Lang ben ik echter niet 't geliefde middelpunt van de aandacht geweest, want na een jaar moest mijn broertje Wim al in de wagen en toen weer na ruim een jaar moest hij er ook weer uit om plaats te maken voor Bert. Eén van de Espelose boeren schijnt gezegd te hebben, dat 't om de „krentenweggens" begonnen was Wat dit alles met mijn latere schilder liefde te maken heeft? Want ik kan moei lijk aannemen dat mijn luiers zoveel mooier van kleur waren dan van de an dere Espelose kindertjes. Wellicht zal ik toen vader al eens na schooltijd hebben zien schilderen. Nu, in zijn grote-na- schooltijd, zijn pensioentijd, schildert hij elke dag en de appel valt niet ver van de boom. Dit geldt bepaald ook voor Es pelose denne-appels! En ook zou het kunnen zijn, dat voor mijn schilderen, die eerste stille landelijke jaren in Espelo in zoverre van invloed zijn geweest, waar ik altijd nog erg houd van iets wat stil, landelijk en eenvou dig is." I PROGRAMMA: m U DINSDAG 2 JUNI 1953: M ÜI 's Avonds 8.39 uur: Opening der festiviteiten door H.M.V. op het j|| UI plein van de feestelijk geïllumineerde school. iü Op veler aanwezigheid wordt prijs gesteld. U jj WOENSDAG 3 JUNI 1953: J Hl 14.3017.30 uur: Officiële herdenking van het 50-jarig bestaan ill van de school. U 19.30 uur: Aanvang feestavond in de feesttent aan de Vale Marsch Hjj te Espelo.. (Voor kaartverkoop zie advertentie.) §jj jj DONDERDAG 4 JUNI 1953. 8.30 uur: Kinderen verzamelen bij de school. jj JU 8.45 uur: Afmars met muziek naar het feestterrein. g|| 912 uur: Kinderspelen en optreden van Prof. Herbe Maison jj Ui goochelaar. jj 12 UUR EEN LUCHTIGE VERRASSING VOOR JONG EN OUD! M m 1 uur: Aanvang Volksspelen. ij .j{j 12.15 uur: Ringsteken karretjes. Wèè üi 2.153.15 uur: Ringsteken op losse paarden, Gecostumeerde Stoe- fM HH lendans, ook voor heren. iH iü 3.154 uur: Hardlopen met hindernissen; Langzaam fietsen jjj Ül voor dames. Hl 44.45 uur: Langzaam fietsen voor heren; Zaklopen v. dames. H 4.45 uur: Aanvang van de WIELERRONDE VAN. ESPELO. jj HH Van 2.30 uur tot 4.45 uur en 's avonds van 7 tot 8.30 uur is er jjg U SCHIJFSCHIETEN op het terrein. DE RAAD ONDERGAAT EEN BELANGRIJKE WIJZIGING. Er heeft geen politieke aardver schuiving plaats gehad bij de ge meenteraadsverkiezing in onze ge meente, zoals men grote veranderin gen in de politieke constellatie thans pleegt te noemen, maar toch is er door de stemming van Woensdag 27 Mei een belangrijke verandering in de samenstelling van onze vroedschap gekomen. Niet alleen omdat 'n drie tal leden daarin na de eerste Dinsdag in September niet terug zal keren en drie nieuwe leden hun intrede zullen doen, maar de raad is door de jong ste uitslag naar de oude wijze van zeggen van „rechts" „links" gewor den. De verhouding is thans: links 6, rechts 5. De C.H. fractie heeft een zetel ver loren en de combinatie Alg. Belang- V.V.D. heeft deze zetel gewonnen, welke door de volgorde op de lijst aan de kiesvereniging Algem. Belang is toegevallen. De beide overige par tijen, n.l. de Partij van de Arbeid en de A.R. hebben hun zetels, resp. 3 en 1 behouden, al ging de eerstgenoemde procentsgewijze in stemmen vooruit. Alvorens de uitslag der stemming nader te bespreken en de namen der gekozenen te noemen, laten wij hier onder een overzicht volgen hoe deze uitslag tot stand kwam en hoe de ver deling der zetels en de aanwijzing der nieuwe leden plaats vond. Gymna Bijz. Land School Totaal Stemmen stiek school bouw Dijker stem na over lokaal school hoek men dracht Lijst 1: C.H.U. B. J. Veneklaas Slots 199 177 171 332 879 295% J. Rietberg J.Wzn. 34 10 12 20 76 295% M. Teeselink 11 12 19 14 56 295% E. Dikkers Hzn. 31 21 21 16 89 213% Herm. Meijerman 8 1 1 3 13 13 W. Landuwer 3 1 1. - 5 5 A. Westerik 12 5 6 23 23 J. Lubbersen 1 7 8 8 A. J. Pekkeriet 1 1 1 T. Noteboom 4 4 4 12 12 H. J. Bolink E. J. Koopman 6 6 6 G. W. Reijlink 1 5 6 6 J. H. Bosschers 8 8 8 309 244 234 395 1182 1182 Lijst 2: P.v.d.A. G. J. Aaftink 99 79 91 16 285 238i/3 A. Jansen 31 17 34 82 1504/-3 H. Soer 101 65 74 20 260 238 V3 G. Brands 7 10 4 3 24 24 H. W. Kromdijk 2 7 11 20 20 H. J. A. Koldeweij 1 8 9 9 G. van den Bos 6 2 8 8 H. Meerman 2 12 3 17 17 J. ten Wolthuis 1 3 4 4 H. Tempelman 2 4 6 6 G. J. Oplaat 246 207 223 39 715 710 Lijst 3: A.R. G. Landeweerd 104 74 138 23 339 339 P. van der Meulen 18 2 10 30 30 W. Rietberg 5 2 8 15 15 J. Beldman 2 1 1 4 4 G. W. Rietman 2 2 2 R. Reinink 1 1 1 129 80 159 23 391 391 Lijst 4: Alg. Bel. en V.V.D. J. Wegstapel (AB) 40 73 54 91 258 2262/3 D. J. Wansink (VVD) 75 107 99 20 301 2262% H. Klein Velderman (AB) 7 4 19 2 32 1372/o J. H. Sprokkereef (AB) 27 10 4 12 53 53 Joh. Derksen (VVD) 2 3 1 6 6 G. W. Baltes (AB) 3 4 1 3 11 11 H. W. Veneklaas (AB) 1 5 1 7 7 P. A. Müller (VVD) 2 4 1 7 7 A. Bekkernens (AB) 3 2 5 5 159 206 185 130 680 680 Stemmen van onwaarde 9 11 11 2 33 Bij de gemeenteraadsverkiezing van 1949 behaalde de C.H. 1107 stemmen en bij de Kamerverkiezing van 1952 1227 stemmen. De Partij van de Arbeid behaalde bij' de vorige gemeenteraadsverkie zing 619 stemmen en voor de Kamer 753 stemmen. Voor de A.R. waren deze getallen resp. 364 en 425. Alg. Belang en V.V.D. verwierven in 1949 (gemeenteraad) 596 stemmen, terwijl de V.V.D. voor de Kamer 379 stemmen op zich verenigde. Het totaal aantal geldige stemmer- bedroeg dus: C.H. 1182, P.v.d.A. 715, A.R. 391 en Alg. Bel.-V.V.D. 680. Dat is totaal 2968 stemmen. Algemene kiesdeler. Het aantal te vervullen plaatsen bedraagt 11; de kiesdeler (waardoor het aantal zetels wordt toegewezen) bedroeg 2968:11 2699/n. Zo dikwijls het stemcijfer van elke lijst door dit getal gedeeld kon wor den, zoveel zetels werden bij eerste verdeling aan elke lijst toegewezen. Voor dé C.H. bedroeg het aantal 4 zetels met een overschot van 102s/3 i P.v.d.A. 2 zetels, overschot 175é/il; A.R. 1 zetel, overschot 1212/1:1 en Alg. Bel.-V.V.D. 2 zetels, overschot 140 Vn Bij de eerste toewijzing waren dus 9 zetels over de partijen verdeeld en moesten nog 2 plaatsen worden ver vuld. De tweede toewijzing vindt bij het voor kleine gemeenten geldend stel sel plaats naar de grootste overschot ten. De grootste overschotten hadden resp. de P.v.d.A. met 1754/n en de combinatie Algemeen Belang-V.V.D. met 1404/n, zodat deze nog elk een zetel kregen toegewezen. De uitslag was derhalve geworden C.H. 4 (oud 5), P.v.d.A. 3 (3), A.R. 1 (1) en Alg. Bel.-V.V.D. 3 (2). Het eigenaardige verschijnsel doet zich hier voor, dat rechts met 1573 st. (C.H. 1182 en A.R. 391) 5 zetels toe gewezen krijgt tegen links met 1395 stemmen (715 en 680) 6 zetels. Dit verschijnsel moet worden toe geschreven aan het stelsel der groot ste overschotten, want zowel Partij van de Arbeid als Alg. Belang-V.V.D. krijgen een zetel, waarvoor zij niet de volle kiesdeler hebben behaald. Zij komen voor deze zetels resp. 945/n en 129 5/n stemmen te kort. Lijstkiesdeïer. De toewijzing van de plaatsen op de lijst geschiedt naar de z.g. lijstkies deïer, dat is het getal, dat ontstaat door de deling van het stemcijfer van de lijst door het aantal daaraan toe gewezen plaatsen. Voor de C.H. be droeg deze derhalve 1182 4 295%. De stemmen, welke een candidaat meer ontvangen heeft dan dit aantal gaan over op de volgende candidaat naar de volgorde van de lijst. In de kolom „Na overdracht" kan men dus zien welke candidaten de lijstkies deïer hebben gehaald. Deze zijn di rect benoemd. Zijn daarmede nog niet alle plaat sen bezet, dan komen eerst aan de beurt de candidaten, welke meer dan de helft van de lijstkiesdeïer hebben behaald en vervolgens beslist de volg orde van.de lijst en wel van bovenaf. Zo is b.v. bij de P.v.d.A. in de eerste plaats benoemd de heer G. J. Aaftink en in de tweede plaats de heer Soer en vervolgens de heer Jansen, aan wie, zoals men zien kan, zowel stem men van de heer Aaftink als van de heer Soer zijn overgedragen. Deze uitslag was echter ook tot stand ge komen als de heer Soer en vervol gens de heer Jansen niet met voor keurstemmen gekozen waren,, door de volgorde waarin zij op de lijst voor komen. Gekozen verklaard zijn inmiddels door het Centraal Stembureau: Van de C.H. de heren B. J. Vene klaas Slots, J. Rietberg, M. Teeselink Ezn. en E. Dikkers Hzn. Van de P.v.d.A. de heren G. J. Aaf tink, H. Soer en A. Jansen. Van de A.R. de heer G. Landeweerd Van de combinatie Algem. Belang- V.V.D. de heren J. Wegstapel (AB), D.J. Wansink (VVD) en H. KI. Vel- derman (AB). Door deze uitslag zullen na de eer ste Dinsdag in September niet weer in de raad terugkeren de heren H. Meijerman en W. Landuwer (C.H.) en de heer Joh. Derksen (V.V.D.) De heren Landuwer en Derksen zullen zich met dit feit in verband met hun plaats op de lijst wel reeds verzoend hebben. Voor de heer Meij erman, die altijd blijk gegeven heeft de zaken met een ruime blik te kun nen bezien, moet deze niet-herkiezing onverwacht gekomen zijn. Alle drie heren komt de dank van de gemeenschap toe vopr de taak, w'elke zij verschillende jaren in haar belang hebben vervuld. De nieuwe gezichten in de raad zullen zijn de heren E. Dikkers Hzn. (C.H.), D. J. Wansink (V.V.D.) en H. Klein Velderman (A.B.). Moge het hun gegeven zijn de lust en de kracht te vinden onze plaatselijke gemeen schap naar eer en geweten te dienen. Hen wacht een nieuwe en tegenwoor dig niet meer zo'n eenvoudige taak. Op de eerste Dinsdag van Septem ber zullen de wethouders verkozen worden. Wij verwachten, door de ge wijzigde politieke verhouding, een andere samenstelling van het dage lijks bestuur onzer gemeente. Vele kleintjes maken één grote. Maar vele groten maken méér. Uw Rode Kruis heeft méér geld nodig Geeft U dus méér! Ja, U! Vrijdag 29 Mei, van 4 tot 6 uur en van 7 tot 10 uur n.m.: Tentoonstelling en verkoop van kledingstukken Holtense Naai- en Handwerkscliool in het gym nastieklokaal (zie annonce). Zaterdag 30 Mei: Tuinconcert op huize „De Berg", ten bate van het Rode Kruis. Tuin open 7 uur, aanvang con cert 7.30 uur. 31 Mei t.m. 6 Juni: Vacantie Bakker H. Tulier, Deventerweg Dinsdag 2 JuniExcursie Chr. Boerinnen Bond en Chr. Jonge Boeren Org. naar de Noord-Oost Polder, Giethoorn en omgeving. Dinsdag 2 Juni: Jaarlijks uitstapje be drijf C. A. Müller. Zaak gesloten (zie annonce). Woensdag 3 en Donderdag 4 Juni: Gou den feest van de o.l. school te Espelo (zie de nadere berichten in dit blad). Donderdag 4 Juni, 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging in Irene tevens verloting van de sprei. Zaterdag 6 Juni: Sportdag voor de Jachtopzieners bij hotel „De Dieken" vanaf des morgens 9 uur. Woensdag 17 Juni: Aanbesteding 9-klas- sige Hallschool en hoofdonderwijzers woning, voorm. 11 uur ten gemeente huize (zie off. publicatie). JEUGDDAG C.J.V.F. Ruim 200 meisjes uit alle delen van de provincie Overijssel waren Woensdag naar Holten gekomen om in 't gebouw „Irene"1 de jaarlijkse Jeugddag bij te wonen van het Meisjesverbond der Chr. Jonge Vrouwen Federatie. Wegens verhindering van mevr. De Roest uit Steenwijk stond de bijeenkomst onder leiding van mevr. Ter Stege Lagerwaard uit Vollenhove die bij de aanvang liet zingen gezang 169 vers 1, 2 en 4. Na een hartelijk woord van welkom door de presidente werd o.l.v. mevr. IJzerman uit Blokzijl en mevr. Ter Stege een liturgie gehouden 'welke liturgie door het Meisjesverbond werd samengesteld onder de titel: „Kinderen van God". In deze liturgie waarin zang en gespro ken woord elkaar afwisselden werden herdacht de slachtoffers van de waters nood. De'liturgie werd besloten met het zin gen van gezang 222 vers 1, 2, 3 en 4 (Je zus ga ons voor, Op het levensspoor. Na de gezamenlijke koffietafel werd 'n programma afgewerkt waaraan verschil lende afdelingen medewerkten en werd een verloting gehouden ten bate van de. getroffen verenigingen uit het rampge bied. Iedere afdeling had voor deze ver loting iets gemaakt en de verschillende werkstukken werden op veelal originele wijze aangeboden. De verloting bracht ruim 70,— op. Verder werden er een tweetal leerzame films vertoond over „Werkende vrou wen" en „Vrouwen in verschillende vak ken" en een schitterende natuurfilm. Mevr. IJzerman dwong tot luisteren met haar prachtige vertelling over „Ro- sita" het meisje dat met groot gevaar voor eigen leven het leven van anderen redde. Mevr. Ter Stege bracht aan het einde van de geslaagde Jeugddag dank aan allen, die hadden medegewerkt en richtte zich hierbij in het bijzonder tot mevr. Silckes, die in verband met deze Jeugddag veel voorbereidende werk zaamheden voor haar rekening nam. SPORTDAG JACHTOPZIENERS. De afdeling Overijssel van de Ned. Vereniging van Jachopzichlers organi seert Zaterdag 6 Juni a.s. weer haar jaar lijks sportfeest voor haar leden op de terreinen van hotel „De Dieken" op de Iiollerberg. Er staan tal van wedstrijden op het programma, welke reeds des morgens om 9 uur beginnen met een onderlinge kamp der jachtopzichters. Verder hazenbanen, dwarsvliegers, af vliegers en andere ge combineerde Ideiduivenwedstrijden. De terreinen bij „De Dielcen" lenen zich zeer goed voor deze wedstrijden. KEURING VAN FOKMERRIES. Bij de op Donderdag vanwege de VLN afd. Overijssel gehouden stamboekkeuring van warmbloedfokmerries bij café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek, werden van de volgende eigenaren merries in het stamboek ingeschreven: II. Harmelink, Loo Bathmen (Geld. type)Mr. Vixseboxse te Holten (Geld. type); G. J. Rietberg, Dijkerhoek (Gron. type); G. J. Stocvenbelt, Okkenbroek (Gron. type); A. Hengeveld, Loo Bath men (Gron. type). Keurmeesters waren de heren G. A. 11. Nieuhoff te Harden- berg, J. v. d. Scheer te Kamperveen en J. v. d. Wal te 's-Hcerenbroek. GESLAAGD VOOR HET MELKERS DIPLOMA Op de te Heeteren gehouden Melkers examens slaagden alle leerlingen van de cursus, die georganiseerd werd door de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid" te Holten. Met „Uitmuntende" uitslag slaagden de heren H. Rietberg en W. Barvelink. Met „Zeer goede" uitslag jhr F. W. van Coeverden, E. Wiggers, mej. J. Krik king en H. J. Klein Twennaar. Met „Goede" uitslag G. Prins, mej. A. Nijland, H. Schreurs, A. Brinkman en E„ Klein Teeselink.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2