50 jaren Espelo-school Immk DE ERE-LIJST Gouden Jubileum Espeio-scbool Godsdienstonderwijs en Jeugdwerk Ck, Jeugdbeweging Espelo Een persoonlijke herinnering van Heester Bos No. 21. Jaargang 5. ZATERDAG 30 MEI 1953. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii. blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jloltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 2SJt Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Op 3 Juni herdenken wij het feit, dat 50 jaren geleden in de bossen van Espelo een school voor openbaar lager onder wijs is gesticht. De stichting dezer school, weliswaar ,niet zonder moeilijkheden en zeker met zeer weinig vertrouwen, tot stand ge bracht, is de jaren door een wijs besluit gebleken te zijn. De school heeft bewezen in een be hoefte van de buurtbewoners te voor zien. Als tweemansscbaol gebouwd, is er, althans de laatste 15 jaren, nimmer vrees geweest, dat de bevolking van de school zo zeer in aantal zou afnemen, dat één klas zou moeten ledig staan en één on derwijskracht zou moeten afvloeien. Het tegendeel is veeleer het geval ge weest. Niet alleen het feit, dat de school te midden van de gezinnen is komen te staan, waaruit haar leerlingen voortkwa men, is voor de buurtschap Espelo van eminent belang gebleken, doch eveneens is hierdoor een sterkere binding ontstaan tussen de buurtgenoten van Espelo. De school van Espelo heeft de jaren door mede de taak vervuld van vereni gingslokaal, zij is wat in. een dorp vaak de kerk of het dorpshuis is, het centrum geworden van de buurtschap waarop zich aller aandacht concentreerde', waar de buurtgenoten elkander vonden in gelijk gerichte activiteit. Het kon dan ook niet anders, of de hoofden der school, die er in die 50 jaren hun werk verrichtten, hebben in die ja ren naast hun opvoedende taak een groot arbeidsveld gevonden, op maatschappe lijk gebied. Ons past bij het 50 jarig feest een ere saluut aan die Hoofden en onderwijzeres sen, die met zoveel liefde en toewijding de belangen van Espelo welhaast op alle gebieden des levens hebben gediend, die hebben gewerkt en geleefd voor Espelo en met Espelo. Wij mogen Gedeputeerde Staten van Overijssel, die in de jaren 18981902 met taaie hardnekkigheid hun besluit, dat te Espelo een school moest worden gesticht, hebben gehandhaafd en doorgezet, dank baar zijn voor hun hardnekkigheid. Dat de Bosschool te Espelo haar eigen specifiek intieme karakter moge bewa ren in de jaren die voor ons liggen, is 'n wens, die ik haar gaarne medegeef. Mr W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. Op 3 en 4 Juni herdenkt Espelo het feit, dat 50 jaar geleden de school werd ge opend. Voor die tijd gingen de kinderen in Dijkerhoek op school. Dit was voor de jeugd van Espelo een hele afstand. Nog kan men de ouderen hierover horen ver tellen, hoe lopend in die dagen de lange weg door alle weersomstandigheden heen twee keer per dag werd afgelegd. Algemeen werd dan ook de behoefte gevoeld om in deze buurtschap een eigen school te hebben. En ze kwam er. Op 15 Augustus 1902 gingen de schooldeuren voor het eerst open en ging de toenmalige jeugd het nieuwe gebouw binnen en een „nieuwe" juffrouw en een „nieuwe" meester zouden trachten hen kennis bij te brengen. Zo was dan het stille plekje in het bos aan de toenmalige, nog zo zandige Raal- terweg geworden tot een punt, waarom heen zich in de loop der jaren het cultu rele leven van de buurtschap concentreer de. En al was dan het leerlingenaantal niet zo groot, toch kon de school beginnen met twee leerkrachten. Dat ze in deze 50 jaar gegroeid is en nu 66 leerlingen telt stemt tot vreugde. Jaar in jaar uit kwamen nieuwe leer lingen en ging een hoogste klas de school verlaten, toegerust met een flinke dosis kennis. Niet alleen leerlingen kwamen en gin gen, doch eveneens de leerkrachten, zij het in niet zo talrijke mate. Meester Roe lof sen deed als eerste zijn intrede en na hem kwamen Birkenhagen, Vennink en Haanstra. Verder de heren Rosendaal (2 broers), de heren K. Bos, P. van Arum, J. H. C. Pleiter en A. J. Snijders. Nog worden deze namen gehoord in de buurtschap en gelukkig mogen we ons prijzen, dat enkele van hen op 3 en 4 Juni in ons midden zijn en met hen ook enkele oud-onderwijzeressen, die hier op een plattelands-tweemansschool terecht de rechterhand van het schoolhoofd worden genoemd. Ook het onderwijs in deze 50 jaar is meegegaan met de tijd en men heeft de roep verstaan het onderwijs te verbete ren en zo te maken, dat het voorbereidde op het leven, dat steeds andere en hogere eisen stelt. Onderzoekingen op onderwijsgebied, in de ruimste zin genomen en het vergelij ken van de resultaten na afloop van de schooljaren, bracht de onderwijsdeskun digen er toe enige conclusies te trekken en wel: a. Het onderwijs moet berusten op een goede psychologische basis. Hier die nen dus de mensen van de weten schap hand in hand te gaan met de practijkmensen, i.e. de leerkrachten. Derhalve onderzoek conclusie toepassing bij het onderwijs. b. Men dient meer rekening te houden met het individuele, d.w.z. de leer kracht moet de aanleg en capaciteit van elke leerling, in acht nemen en elk kind dient die leerstof aangebo den te krijgen, die het kan verwer ken. Dat dit zeer moeilijk te verwe zenlijken is bij de huidige leerlingen- schaal behoeft niet nader betoogd te worden. c. De school moet voorbereiden voor 't leven. d. De activiteit moet ontplooid worden. De school moet zijn een instituut, waar de kinderen iets „doen", waar ze zelf moeten zoeken, vinden en toe passen. Leer ze „denken". Deze fundamentele eisen worden aller- wege tegenwoordig als eerste eis gesteld voor algehele ontplooiing van het kind. Ook het godsdienstonderwijs op dé school wordt trouw behartigd en is bij ds Knipscheer, die momenteel dit gods dienstonderwijs geeft in zeer goede han den en geniet de grootste belangstelling van de jeugd. Het lichamelijk welzijn van de jeugd wordt verzorgd door de Schoolartsen- dienst en op gezette tijden verschijnt de schoolarts en onderwerpt de leerlingen aan een onderzoek, waarbij op eventuele gebreken, afwijkingen enz. wordt gewe zen, waarna de ouders worden verwezen naar de huisarts ter verdere behandeling. Vele jongens, die de school verlaten, gaan, nu in Holten een Lagere Landbouw school is gekomen, hier naar toe, om zich theoretisch verder te bekwamen, terwijl de meisjes naar de landbouwhuishoud- school te Markelo of naar de landbouw- huishoudcursus te Holten gaan. Dit jaar voor het eerst heeft zich éen betrekkelijk groot aantal leerlingen aan gemeld voor de met 1 September 1953 te openen school voor ULO te Holten. Voor vele kinderen, die de nodige ca paciteiten hebben is studeren een uit komst, vooral daar waar een plaats op het boerenbedrijf niet voor het grijpen ligt. De doorstromingsmogelijkheden via Landbouwschool en ULO zijn groot naar velerlei kanten en dit kan een goede toe komst betekenen voor onze plattelands jongeren. Bovendien vormt het onderwijs op deze school een fundament voor ver dere studie. Gouden jubileum Espelo. „Gouden" houdt in: even stilstaan en teruggaan in gedachten, doch ook vooruitgang, hier boven geschetst. Vijftig jaar heeft het ge bouw dienst gedaan en veel goeds heeft het onderwijs, hierin gegeven, gebracht. Met het oog op de toekomst gericht, ho pen we, dat God het moge geven, dat nog vele jaren met vrucht hier mag worden gewerkt, tot verheffing van ons volk in 't algemeen en tot heil van Espelo in het bijzonder. H. J. HIDDINK, Hoofd der school te Espelo. Mij is gevraagd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der school in Es pelo, iets te schrijven met betrekking tot het godsdienstonderwijs daar. Welnu, dit kan alleen maar een tevre denheidsbetuiging worden. De jaren door wordt er wekelijks in opdracht van de Kerkeraad der Hervormde Gemeente godsdienstonderwijs gegeven en de sa menwerking van personeel én predikant was steeds bijzonder goed, terwijl men duidelijk merkt, hoezeer dit onderwijs door de ouders gewenst en gewaardeerd wordt. Daarbij komt nog iets. De school wordt n.l. ook spontaan opengesteld voor al lerlei kerkelijk werkde jeugdverenigin gen vergaderen er geregeld, jaarfeesten worden er gehouden, aan welker voorbe reiding het Hoofd der School zijn krach ten geeft, het Kerstfeest der Zondags school wordt er gevierd. Zo is de school in Espelo niet alleen een gebouw, waarin het gewone onder wijs wordt gegeven, maar zij is de jaren door geworden tot een geestelijk cen trum, waarover alle buurtbewoners zich verheugen. Ds M. J. W. KNIPSCHEER, Ned. Herv. Predikant. Mij werd gevraagd in enkele woorden iets te vertellen over het Chr. Jeugd werk in Espelo. Uit de aard der zaak zal dit zeer beknopt moeten zijn. Dit Jeugd werk, bestaande uit C.J.M.V.- en C.J. V.F.-werk, neemt een belangrijke plaats in de Jongeren wereld van Espelo in. Twee Jongensclubs, twee Meisjesclubs en een Jongemannengroep vormen te zamen een grote groep van jongeren, die in hun club vriendschap, ontspanning en ont wikkeling vinden. Dat dit werk de in stemming heeft van de ouders, blijkt tel kens weer als de een of andere groep een beroep op deze ouders doet. Hun gewone bijeenkomsten vinden plaats in een der lokalen van de O.L. school al daar. Door de vriendelijke medewerking van het Gemeentebestuur is het mogelijk dit Jeugdwerk aldaar uit te oefenen. U zult nu misschien vragen: wat doe je daar nu met de Jeugd? Welnu, in en kele woorden samenvattend, zou ik kun nen antwoorden: wij werken aan de Geestelijke-, Maatschappelijke- en Licha melijke ontwikkeling van onze jonge Zoals in de .verschillende artikeltjes in dit jubileumnummer tot uitdrukking komt, hebben de hoofden van scholen en de onderwijzeressen, die in de loop der jaren aan de openbare lagere school te Espelo verbonden waren, een zeer belangrijke taak ver vult jegens de Espelose gemeenschap. Hun namen mogen dan ook met ere genoemd worden. Wij laten ze hier in chronologische volgorde de revue passeren met vermelding van de jaren, dat zij aan de school werkzaam waren en gedenken met eerbied hen, die door de dood zijn weggenomen. De hoofden: 1902—1904 F. W. Roelofsen 19041908 W. H. Birkenhager f 1908—1913 J. H. Vennink 1913—1916 F. Haanstra 19161919 K. van Rosendal f 19191920 R. van Rosendal 1921—1934 K. Bos 19341939 P. van Arum 1940—1947 J. H. C. Pleiter 1947—1951 A. J. Snijders 1951H. J. Hiddink De onderwijzeressen: 1902—1903 Mej. A. M. de Haan 19031904 Mej. W. van Dam 1904—1906 Mej. J. te Zijthof 19061907 Mej. A. Zweers 19071910 Mej. H. Meelis 19101913 Mej. G. B. J. Nieuwenhuis 1913—1914 Mej. G. P. Ensink 1914—1915 Mej. R. de Groot 1915—1919 Mej. G. de Groot 1919—1922 Mej. W. E. Wolters 1922—1927 Mej. A. v. d. Burg 1927—1929 Mej. H. G. v. d. Broeke 1929—1931 Mej. P. C. v. d. Berg 1931—1946 Mej. J. B. Wibbelink 1946Mej. E. v, d. Ridder De namen der tijdelijke onderwijzers en onderwijzeressen kon den in deze opsomming niet worden opgenomen. llllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH^ mensen. Dank zij de Organisaties, waarbij elke club is aangesloten, ontvangen Leidsters en Leiders voorlichting om een verantwoord programma aan hun leden te brengen. Een programma, waaraan ze iets hebben, niet alleen nu, maar ook voor hun latere leven. Kerk- en Gemeen tebestuur staan achter ons werk en sti muleren dit waar mogelijk. Wij zijn dankbaar voor dit werk in Espelo. Dankbaar dat wij mogen mee helpen onze jeugd op te voeden tot mensen, die straks him verantwoordelijk heid in de maatschappij zullen weten aan te voelen. Deze verantwoordelijkheid zal straks van de ouderen moeten worden overgenomen in Kerkelijk en Gemeente lijk leven. Als in deze dagen Espelo feest viert en met recht dan doet ook haar Jeugd mee, omdat de school ook in haar verenigingsleven zulk een grote plaats inneemt. H. HÏLVERINK, Voorm. leider C.J.M.V. te Espelo. Van de zijde van de Jeugdverenigin gen te Espelo was men zo vriendelijk hieraan nog het volgende toe te voegen Het Chr. Jeugdwerk te Espelo is in Maart '46 begonnen. In het begin was het alleen nog maar een Meisjesclub van on geveer 10 leden. Mientje Koopman en Zwaantje Krikkink werden bereid gevon den om deze groep te leiden, wat toen snel uitstoelde. Op initiatief van de C.J.M.V. uit Hol ten werd in Oct. '47 ook met het jon genswerk begonnen met pl.m. 9 leden. Deze Jongensclub werd geleid door G. J. Aanstoot en E. Krikkink. Het eerste begin was natuurlijk moei lijk, maar al gauw begon dit werk te groeien en vaster vorm aan te nemen. Het doel van beide clubs was om de meisjes en jongens bijeen te brengen in clubverband en om hen vertrouwd te maken met het verenigingsleven. Maar bovenal was het de bedoeling om de meisjes en jongens elke week uit de Bijbel te vertellen en te wijzen op onze Heer en Heiland Jezus Christus. De jeugd vraagt echter meerook spel en sport of handenarbeid wordt veel ge daan. Zo hebben we getracht om de jeugd van Espelo bekend te maken met het wereldwijde C.J.M.V.-werk, wat voor ons als C.J.M.V.ers later van een ge weldige betekenis kan zijn. Deze vorengenoemde clubs, de „Lente klokjes" en „De Jonge Bouwers" omvat ten thans alle jeugd van Espelo beneden de zestien jaar, op heel enkele uitzon dering na, van pl.m. 70 leden. Uit deze jongensclub groeiden natuur lijk jonge mannen, welke de vereniging geen „goeden dag" konden zeggen. Van daar, dat in de herfst '50 werd begonnen met een Chr. Jonge Mannen vereniging van 9 leden. Thans zijn er 18 leden. Zodoende is het C.J.M.V.-werk en C.J. V.F. een belangrijk stuk verenigings leven in Espelo geworden. 't I® ruim twee en dertig jaar gele den, dat we in Espelo kwamen. Ik vond daar een knap schooltje met slechts een en dertig leerlingen. Juffrouw Wolters had er zestien onder haar hoede en ik vijftien. Bij mijn vertrek telde de school vier en vijftig leerlingen. Dus een mooie vooruitgang. En thans zijn er bijna zeven tig kinderen. Nog een duwtje en de school kan veranderen in een driemansschool, wat het onderwijs zeer ten goede zal komen. Als landbouwonderwijzer bewoog ik mij veel op het gebied van de landbouw en menige boerenvisite werd dan ook als een landbouwles beschouwd. Het eerst begon ik met de verbetering van de pluimveestapel. We lieten een deskundig spreker komen, die een zeer leerzame lezing hield en we bestelden een kleine vierhonderd broedeieren van de Witte Leghorn, die destijds, volgens de experts, de meest voordelige kip vwas in deze streek. Het duurde niet lang oï ook bui ten Espelo kwamen liefhebbers opdagen voor broedeieren. Er waren er, die 's morgens al voor zes uur aan de bel trok ken om het begeerde materiaal machtig te worden, dat tegen winkelprijs gele verd werd. Een enkele werd boos, als hij niet voldoende eieren kon krijgen, omdat ze er niet waren. I Het doet me genoegen en stemt mij tot dankbaarheid de groei en bloei van de school in de buurtschap Espelo en dit gouden jubileum te mogen meemaken. K. BOS.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 1