émadê yüssat Thomas Alva Edison Een groot uitvinder Prot. Kleuterschool heeft geld nodig BOEI Paedagogische wenken Bazar moet uitkomst brengen De Protestantse kleuterschool houdt voor de tweede keer een vierdaagse bazar in Amicitia van Woensdag tot en met Za terdag. Na een muzikale rondgang van de mu ziekvereniging „H.M.V." opende de voor zitter der kleuterschoolvereniging, ds M. J. W. Knipscheer Woensdagavond deze ba zar onder grote belangstelling. In zijn openingswoord wees ds Knip scheer er op, dat het kleuteronderwijs zo langzamerhand door iedereen wel als noodzakelijk wordt gezien. Het Rijk geeft nog geen subsidie, gelukkig de Gemeente - wel, maar het particuliere initiatief moet er nog aan te pas komen, om het onder wijs financieel mogelijk te maken. Het is goed, dat er mensen zijn, die zich daar voor willen inspannen en hij bracht daar om gaarne hartelijk dank. De Protestant se kleuterschool is een samenbundeling van krachten, welke zoveel mogelijk de eenheid willen betrachten bij het onder wijs. Het is dan ook een vreugde, dat deze school er is waarin verschillende groeperingen zich thuis kunnen gevoelen. En dat men voor dit doel warm loopt als men de kinderen naar deze school kan doen. Dit is de tweede bazar. Als zij zo veel geld opbrengt als de eerste, dan is men weer geruime tijd uit de moeilijkhe den. Met deze korte toespraak verklaarde spreker de bazar voor geopend. De belangstelling richtte zich Woens dagavond en Donderdag dan ook naar Amicitia waar van de diverse attracties een zeer druk gebruik werd gemaakt. Voor de kinderen was de grabbelton weer de grote aantrekkelijkheid. Wat voor drie dagen klaar was gemaakt, was reeds na ruim een dag vergrabbeld. Voor de oude ren vormden de schiettent enz. het aan- trekkingspunt, terwijl voor de dames de textielstand met al zijn grote en kleine voorwerpen de belangstelling trok. Er waren nog talrijke andere attracties, die natuurlijk geld in het laadje moesten brengen, maar ook een aardige tentoon stelling, waar de werkjes van de kleuters waren te bezichtigen. Het is wonderlijk, wat deze kleine kleuters onder toezicht reeds weten te vervaardigen en hoe hen reeds enige idee bijgebracht wordt van vorm en kleur. Zaterdagavond is de laatste avond. Als er dan nog waren overgebleven zijn, zul len deze om plrn. 9 uur 's avonds publiek verkocht worden. Vergadering Chr. Jonge Boeren Org. De leden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren Organisatie (C.J.B.O.) kwamen voor de laatste maal in dit sei zoen in vergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer J. W. Aanstoot, die deze bijeenkomst opende met gebed, na het zingen van Ps. 19 vers 1 en het lezen van een gedeelte uit het boek Job, hfdst. 38. Na een kort openingswoord hield de heer B. Dijkink een inleiding over het onderwerp „Pluimveehouders". Inleider stond uitvoerig stil bij de ver schillende rassen en de kruisingen, die de laatste jaren werden toegepast. Tal van proeven zijn genomen doch de witte Leghorn heeft zich kunnen handhaven en tal van pluimveehouders die een an der ras probeerden zijn toch weer op de witte Leghorn terug gekomen. Ook de verpleging van de pluimveestapel, schoon houden der hokken (wat helaas nog al eens te wensen overlaat) werd door in leider op duidelijke wijze behandeld. Een drukke bespreking volgde op dit onder werp. Verder werd gesproken over de Bojids Landdag die gehouden zal worden te Om men op 19, 20 en 21 Mei a.s. De voorzitter wekte de leden op om deze Landdag, die dit jaar „dicht bij huis" wordt gehouden te bezoeken. Op Woensdag 20 Mei zal de Jaarverga dering en Bondsdag worden gehouden. In de morgen vergadering zal mr B. W. Biesheuvel te Bloemendaal een rede hou den over het actuele onderwerp „De Jon ge Boer en de Landbouwpolitiek", terwijl in de middagbijeenkomst (gecombineerd met de Chr. Boerinnen Plattelands Bond) de bekende Amsterdamse Jeugdevangelist de heer Oosterwelder zal spreken over het onderwerp „Is dat leven?" Excursie In principe werd besloten om deze zo mer een excursie te houden naar de Noord Oost Polder, Giethoorn en Omgeving. Over deze excursie zal nader overleg worden gepleegd met de plaatselijke af deling der Chr. Boerinnen Organisatie. Nadat nog was gesproken over de var- kensmestwedstrijd en de kalveropfokclub werd deze goed bezochte vergadering dooi de heer B. Dijkink met dankgebed geslo ten. DE BRANDWEER IN VERGADERING BIJEEN. De brandweerkorpsen Holten en DIJ - kerhoek vergaderden op Vrijdag 8 Mei in café „Het Bonte Paard" voor de jaar lijkse bespreking van de brandweerbe- langen, onder leiding van hun comman dant, de heer W. Beijers. In deze vergadering was ook de bur gemeester, Mr. W. H. Enklaar, als hoofd van de brandweer, aanwezig en de nieuwe brandmeester, de heer J. Louwerse, ge meentearchitect alhier. Deze werden door de commandant in het bijzonder welkom geheten, waarbij hij wees op de prettige verstandhouding, welke tussen het hoofd van de brandweer en de brandweerlieden heerst, ondanks het feit, dat er wel eens verschil van inzicht heeft bestaan om trent de organisatie van de brandweer. Na een uiteenzetting omtrent de re visie van de motorspuit in het dorp en na de Dijkerhoekse brandweer te hebben ge feliciteerd met haar nieuwe aanwinst in de vorm van de motorspuit, welke haar door de bevolking van Dijkerhoek en om geving geschonken is, gaf de comman dant een overzicht van de organisatie van de Bescherming Bevolking en de plaats, welke de brandweer daarbij in neemt. Dijkerhoek is daarbij niet inge deeld, omdat zij ten tijde van de opzet dezer organisatie niet over een behoor lijke spuit beschikte en kan nu beter in reserve gehouden worden, voor het ge val Holten onverhoopt hulp zou moeten verlenen in een omliggende gemeente. Getracht zal worden voor beide korp sen een cursus te organiseren, zodat naast praktische ervaring ook de nodige theo retische kennis kan worden opgedaan, hetgeen voor de brandweerlieden voor de uitoefening van hun taak zeer belangrijk moet worden geacht. Bij de bespreking van de brandweerbe- langen werden tal van onderwerpen aan geroerd, o.a. de aanschaffing van brand- blusapparaten, waarmede in Holten een begin is gemaakt en waarvan er in Dij kerhoek ook een wenselijk is. Nu de brandweervoertuigen zich voor oefenin gen ook buiten de gemeente moeten be geven, is het wenselijk deze van een si rene te voorzien om ongelukken te voorkomen. Verder werden enkele wen sen naar voren gebracht omtrent de brandweerkleding. Voor aanvulling van het korps Holten met een tweetal vrijwilligers met het oog op de BB, werd een aantal namen van Candida ten opgegeven. Zodra de bergplaats voor de Dijker- hoekse motorspuit en de trekker gereed is, zal een officiële overdracht plaats hebben van de buurtvereniging „School- lering Dijkerhoek" aan de gemeente, waarbij beide korpsen waarschijnlijk een demonstratie zullen geven, o.a. in aan- jaagverband. Inlichtingen werden gevraagd om trent de personeelsformatie, welke door de burgemeester werden verstrekt, die in een kort slotwoord de brandweer dank bracht voor de vervulling van haar taak en de aangename besprekingen, die deze avond plaats vonden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 zilverbon, 1 zilverbon, 1 br. lederen handschoen, 1 jongensjasje, 1 snoer parels, 1 paar sokken, 1 schop, 1 alpinomuts, 1 damesrijwiel, 1 reserve wiel, 1 dames-armband, 1 hoofddoek. Verloren: 1 wollen hoofddoek, 1 rood alpinomutsje, 1 gebr. meisjesvest, 1 da- mesportemonnaie met inh., 1 bril, 1 pa- rapluie, 1 led. portemonnaie met inh., 1 grijs blauwe jongensregenjas. Inlichtingen dagelijks Groepsbureau Rijkspolitie Holten, Oranjestr., tel. 352. Boottocht Rode Kruis Daardoor in staat gesteld door de plaat selijke afdeling van het Rode Kruis heeft mei. Geertje Dijkink uit Espelo de vorige week een prachtige boottocht gemaakt met het M.S. „Kasteel Staverden". 25 In valide mannen en 45 vrouwen uit Over ijssel maakten deze tocht mee, die een evenement in hun leven geworden is. On ze plaatsgenote, mevr. S. SchippersBou- ma maakte de tocht mee als verpleegster. Wij hopen in ons volgend nummer uit voerig op deze tocht terug te komen. Successen voor de varkensfokkers Een viertal Holtense varkensfokkers heeft aardige resultaten geboekt op de District-Varkensfokdag, welke Woensdag, 13 Mei 1953 aan de Markeloseweg te Goor gehouden werd. Daardoor aangemoedigd door de onlangs opgerichte varkensfok- vereniging „Holten e.o." heeft een zestal plaatsgenoten met 15 varkens aan deze fokdag, welke druk bezocht was, deelge nomen, met het onderstaande resultaat: De heer J. A. Koopman behaalde in de rubriek „beren" geb. Juni 1952October 1952 een 3e prijs met „Gustaaf" 3500 P. In de rubriek gedekte zeugen, geb. na 21 Juli 1952, behaalde de heer H. Vrolijk een le een 2a en een 2b prijs. In de rubriek zeugen met biggen, zeu gen geb. 1 Februari30 September 1951, behaalde Mevr. de wed. G. H. Stegeman een 2a prijs, terwijl de zeug tevens kam pioen van de fokdag werd. In de rubriek zeugen met biggen, geb. na 1 November 1951 behaalde de heer A. Denneboom te Dijkerhoek een la prijs, terwijl de heer H. Markvoort in de rubr. „lopers" (twee tallen) een 2b prijs verwierf. Op deze varkensfokdag werd door de heer H. Krik king, beerhoüder te Espelo een jonge premiebeer aangekocht, afstammeling van de bekende premiebeer „Bernard". Op de markt van Maandag 11 Mei 1953 waren in totaal aangevoerd 1346 stuks vee, t.w. 476 runderen (vette koeien 68, vette stieren 12, melk- en kalfkoeien 169, pinken 72, graskalveren 63, nuchtere kalveren 92), 867 varkens (drachtige zeugen 17, loopvarkens 30, biggen 820), 3 schapen. Prijzen: Vette koeien eerste kwaliteit van f2.80 tot f2.98, tweede kwal. van f 2.65 tot f 2.78, derde kwal. van f 2.45 tot f2.60 per kg. slachtgewicht. Vette stieren eerste kwaliteit van f 2.70 tot f 2.80tweede kwal. van f 2.55 tot f 2.66 per kg. slachtgewicht; melk- en kalf koeien f550 tot f 1000 per stuk; pinken van f370 tot f580 p. st-graskalveren van f 190 tot f 350 p. st.nuchtere kal veren van f 32 tot f 42 p. st.drachtige zeugen van f 225 tot f 325 p. st.loop varkens van f60 tot f80 p. st.; biggen van f 5 tot f 6 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stie ren: het aanbod was kleiner, de handel verliep langzaam met iets hogere prijzen. Gebruiksvee: het aanbod was gering, de beste dieren werden gretig verkocht, de prijzen waren als de vorige markt, doch de afwijkende soorten werden langzaam verhandeld met iets lagere prijzen. Pin ken en kalveren: het aanbod was klein, de handel had een zeer kalm verloop, waardoor de prijzen niet hoger waren. Nuchtere kalveren: deze werden bij een kortere aanvoer willig verhandeld met iets vastere prijzen. Varkens en biggen: de aanvoer was iets groter, de handel had met het opgaan der markt een goede stemming, later was de handel traag. RAADSVERGADERING. De raad komt Maandag 18 Mei a.s., des avonds 8 uur bijeen om te spreken over: 1. Ingekomen stukken en mededelingen. 2. Bezwaarschrift reinigingsrecht 1953. 3. Verzoek om steun voor woningver betering. 4. Vaststelling definitieve voorschotten woningwetbouw. 5. Bespreking bestemming schoolwo- ning Dorpsstraat 22. 6. Begrotingswijziging 1953. Eerste prijs Door enkele plaatsgenoten werd deel genomen aan een orienteringsrit (afstand 61 km) uitgeschreven door de Larense Motorclub. De heer H. J. Stokkers (Jawa) liep slechts 6 strafpunten op en won de le prijs, zijnde een fraaie zilveren standaard met wereldbol en plaquette. Biljartspel in restaurant Löhr Een zestal Holtenaren, vaardig met de biljartqueu, moest Zaterdagavond zijn meerdere erkennen in de ex-amateur kampioen van Nederland de heer Gehrels uit Rotterdam, welke een demonstratie gaf in bonds-café-restaurant J. Löhr. Ge speeld werd vrij spel door de Holtena ren tegen kader 282 door de biljartle raar. Het zestal was voortdurend voor, maar de heer Gehrels maakte aanvanke lijk geen hoge series n.l. 26, 19, 33, maar toen het begon te spannen, maakte hij met een serie van 72 aan de partij een einde. Holten scoorde 106 caramboles. Er volgde nog een aardige uiteenzetting van de techniek en de grondbeginselen van 't spel en tal van mooie kunststoten, waar na de demonstratie met een kleine verlo ting eindigde. Wielersport Ten bate van het Nationaal Rampen fonds werd op 9 Mei j.l. te Zwolle een wielerwedstrijd georganiseerd door de plaatselijke Wielerver. W.S.V.Z. en ge naamd „Ronde van de Kamperpoort". Voor nieuwelingen bedroeg de afstand 35 ronden en voor amateurs 75. Het par cours was ca. 900 meter lang. Bij de nieu welingen zijn Lammers en Brinks en bij de amateurs Van der Velde weer van de partij. Lammers doet goed werk, kan goed vol gen en ligt steeds prachtig in de course, doet zelfs mee aan enkele premiesprints. Bij de eindspurt zit hij op de 2e plaats, komt zo de laatste bocht uit, doch wordt op het laatste rechte eind door enkele renners gepasseerd en wordt 6e. Zeer eer vol. Brinks rijdt beter dan in Wierden, volgt zeer goed, valt evenwel niet op. Krijgt op de helft van de strijd manke ment aan zijn rijwiel en moet jammerlijk opgeven. Bij de amateurs doet v. d. Velde diver se uitlooppogingen, doch kan niet weg komen. Op de helft van de course sla gen 3 renners erin om uit te lopen. Als er nog 7 ronden te rijden zijn ontstaat er door een lichte motregen in een scherpe bocht een grote valpartij,, diverse ren ners worden uitgeschakeld, ook v. d. Vel de raakt een halve baan achter en kan niet méér bijkomen. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Gaarne vestigen we de aandacht op een advertentie in dit nummer van de Fa. Kornet en Van Duren te Deventer, betreffende de opening van de viskraam op de Smidsbelt. Voor de DE TOEKOMST VAN DE MODERNE STAL? (Van een speciale medewerker.) Wij denken wel eens, dat de Hollandse boer moderne opvattingen en methoden heeft en een voorbeeld is voor zijn col lega's in andere landen. Misschien is dit terecht, als men zijn ogen op het Zuiden gericht houdt, maar de Scandinavische landen hebben, mede door de gunstiger positie tijdens de oorlogsjaren, een be langrijke voorsprong op ons verkregen. Wanneer men bijvoorbeeld een kijkje neemt in een Zweedse veestal, zoals on langs in de buurt van Malmö in bedrijf is gesteld, komt men tot de conclusie, dat men hier in de loop der jaren het ideaal, dat iedere veeteler op het gebied van arbeidsbesparing, mestverwerking en melkproductie koestert, heeft bereikt. Het Hollandse spreekwoord „De cost gaet voor de baet uit" beeft de eigenaar van dit bedrijf in praktijk gebracht. De gehele stalvloer, niet alleen onder het vee, maar ook de looppaden en mest- goten zijn belegd met een aaneengegoten laag rubber; ook de wanden zijn hiermee tot manshoogte bekleed. Dit maakt het mogelijk de zindelijkheid tot het uiter ste op te voeren en te handhaven; in ge val van besmettelijke ziekten is des-in fectie zeer gemakkelijk. Natuurlijk is deze toepassing in zijn allermodernste vorm kostbaar en op het ogenblik nog slechts op zeer kapitaal krachtige bedrijven mogelijk. De practische resultaten, die in deze nieuwe stalaanleg worden bereikt, zijn echter zo opvallend, dat ook de veehou der, voor wie dit voorlopig nog een to:e- komstideaal moet blijven, er met enthou siasme kennis van zal nemen. Naast deze modernisering in aanleg heeft men ook de nieuwste snufjes op het gebied van melkhygiëne en mest verwerking in praktijk gebracht. Een der grootste uitvinders was Tho mas Alva Edison. Tot ver in onze eeuw heeft deze geniale man tal van vindingen op zijn naam staan. Op 18 October 1931 vloog van krant tot krant door bet gekeie wereld bet bericht, dat Thomas Aiva Edi son, de beroemde uitvinder, gestorven was. Hij werd als het grootste schep pend genie van zijn tijd erkend. Meer dan 200 patenten beeft Edi son weten te verwerven. Hij deed uitvindingen aan de lopende band. Zeker heeft bet toeval daarbij niet de hoofdrol gespeeld, maar zijn aan geboren hartstochtelijke werkkracht en onuitputtelijke energie. Van hem is de uitspraak afkomstig, dat uit vinden 1 procent inspiratie en 99 procent transpiratie betekent. Domme jongen". Geboren in de kleine havenstad Milan in Ohio, zat hij als kleine jongen steeds bij de haven en vroeg ontzettend veel van bet geduid der arbeiders door zijn voortdurende vraag: „Waarom?" als hij iets niet begreep. Ze vonden hem maar een domme jongen en als ze bet moe werden en zeiden „Ik weet bet niet"i dan maakte de kleine Edison beu radeloos met zijn steriotype: „Waarom weet je het niet?" Op school mocht iedereen hem graag, maar met de studie ging het niet best en liet is zover gekomen, dat men hem van school wou sturen, omdat het toch niet ging. Toen is zijn moeder naar de leraar gegaan en heeft hem gezegd, „dat hij er niets van wist en dat haar jongen meer verstand had dan hijzelf" en nog veel meer. Edison mocht blijven en later zal de leraar nog wei eens aan dat onderhoud met Edison's moeder teruggedacht heb ben 1 Zijn moeder, die lerares was, gaf de jongen trouwens veel onderricht thuis en toen hij negen jaar was - de familie was ondertussen verhuisd naar Port Hu ron in Michigan - verslond bij dikke boeken over geschiedenis en wetenschap pelijke onderwerpen. Vooral de electrici- teit had zijn belangstelling. Toen hij elf jaar was, wou hij persé gaan verdienen en hij werd krantenjon gen. Hij verkocht zijn kranten niet op straat, maar in de trein. In een goederen wagon richtte hij een soort laboratorium in en daar drukte bij na korte tijd ook zijn eigen krant, de „Weekly Herald", die veel succes had. Alles ging goed, tot bij een of andere proefneming de hele i wagon in brand vloog en bij met al zijn spullen er uit gegooid werd. Thuis werd de krant op een zolderkamertje verder gedrukt en ofschoon bij van 's morgens zeven tot 's avonds negen in de weer was, vond hij toch nog tijd tot studeren eu experimenteren. De huizen van zijn vriendjes waren telegrafisch met bet zij ne verbonden. Toen bij 15 jaar oud was, werd Edison nacht telegrafist op bet sta tion Port Huron, maar omdat hij zijn werk van overdag bleef doen, gebeurde bet nogal eens, dat hij door slaap over mand werd. Hem werd toen opgedragen ieder half uur de letter A door te seinen. Edison fabriceerde een apparaat, dat dit ieder half uur automatisch voor hem deed en pitte zoveel hij kon. Het werd ontdekt en hij was zijn baantje weer kwijt. Het begin van het succes. Hij solliciteerde bij een onderneming, die beurskoersen telegrafisch aan kaar klanten doorgaf en kwam er juist binnen toen het seinapparaut kapot was en nie mand de oorzaak kon vinden. Edison had bet apparaat in een wip gerepareerd en kreeg 'n baantje van 300 in de maand Hij richtte zich een werkplaats in en ging aan het experimenteren. Dag en nacht. Hij vond een verbetering van de koers- telegraaf uit en kreeg daarvoor 40.000. Van die dag af ging betsnel crescendo. Zijn naam werd bekend en al gauw sticht te hij een eigen onderneming met fabriek. Verschillende uitvindingen op het gebied van de telegrafie vergrootten zijn roem (en zijn verdiensten). Zijn Quadruple s - telegraaf, waardoor het mogelijk werd in beide richtingen twee berichten tegelij kertijd over een draad te verzenden, stelde de Western Union, aan wie hij de uitvinding verkocht, in staat met een net van 100.000 kilometer evenveel te berei ken als vroeger met 400.000 km. De gloeilamp. De telefoon volgde. Het idee was niet nieuw - Bell en Gray hadden al iets op dit gebied uitgevonden - maar het was bij een soort speelgoed gebleven. Edison maakte er een bruikbaar apparaat van, dat de gehele wereld veroverde. Het waren evenwel de gloeilamp en de gra- mofoon, die het meeste succes oogstten en die zijn roem over de gehele wereld ver spreidden. Niet altijd had Edison succes. Het is bekend, dat sommige van zijn experimen ten millioenen dollars verslonden, zonder dat een bevredigend resultaat werd be reikt, maar alles bijeen heeft hij toch een record aan nuttige arbeid behaald, dat niet gemakkelijk verbeterd zal worden. Dankbaarheid en verering.. Edison is oud genoeg geworden om in vele opzichten de wereldroem, die hij zich verworven bad en de dankbaarheid en verering der mensheid deelachtig te worden. Op de 25e verjaardag van dc uitvinding van de gloeilamp werd hem een huldiging bereid in het Waldorf As- toriahotel in New York, die aan pronk en praal alles overtrof wat er tot dan toe vertoond was. Voor Edison moet het een grote voldoening geweest zijn, ai had hij zich, bescheiden als hij was, veel liever aan de hulde onttrokken, dat President Tkeodor Roosevelt hem een teiegram zond, waarin hij verklaarde: „Ik breng u hulde als een Amerikaan aan wie Ame rika zeer veel dank verschuldigd is, als een van de mensen, wier levens tvurk er toe heeft bijgedragen, Amerika zijn hui dige plaats in de internationale wereld te verzekeren". Vele andere huldigingen vielen hem ten deel en tijdens de wereldtentoonstel ling in Parijs in 1889 kreeg ook Europa de kans de grote man eer te betuigen. Alle vorstelijke bezoeken vieien naast de triomf van Edison op deze tentoonstelling in de schaduw terug. Ook in veie andere landen van Europa werd hij als een keizer ontvangen. Tot boven de tachtig jaar genoot Edi son - die van Nederlandse voorouders afstamde - een ijzersterke gezondheid. Toen de kwalen van de ouderdom begon nen, weerde hij zich als een beid, doch op 84-jarige leeftijd was zijn lichaam opgebruikt door een leven van ingespan nen arbeid en rusteloos denken en op 18 October '1931 gaf hij de geest. Hij leeft echter voort in veie van zijn grote uitvindingen. Zijn telegraafdraden omspannen de gehele aarde, zijn stem klinkt in diepere zin uit iedere gramo- foonplaat en zijn licht straalt ons tegen uit iedere lamp, die wij aandraaien. Waarlijk, een grootse vorm van onster felijkheid is hem beschoren. Wij hopen zo nu en dan, wanneer de plaatsruimte zulks toelaat, een paedago- gisch opstel te publiceren van de hand van een plaatselijke medewerkster en vangen deze publicaties aan met het volgende opstelletje over: LINKSHANDIGHEID. Bij de geboorte krijgen we een heleboel eigenschappen mee. Die ziten er als 't ware al in, eigenschappen, die niet altijd rechtstreeks overgeërfd hoeven te zijn. Daarbij hoort ook de linkshandigheid. Het links zijn komt tot uiting, zodra de kleuter voorwerpen beetpakt, weg gooit, grijpt, enz. Vroeger werden zulke kinderen altijd gedwongen alles rechts te doen, soms al van huis uit, later in ieder geval op school. Een kind hoort nu eenmaal rechts te zijn, was de stel regel. Hiervan nu is men geheel terug gekomen. Want wat bleek dikwijls, na verloop van tijd? Kinderen, die gedwon gen werden, rechts te schrijven, terwijl ze aangeboren links waren, kregen spraakstoornissen. Ze konden heel moei lijk uit hun woorden komen, gingen dus stotteren. Hoe kan dat nu, zal menigeen zeggen, wat heeft schrijven nu met pra ten te maken? Toch is dit zo, en dat komt door de bouw van de hersenen. Om deze spraakstoornissen te voor komen, heeft men gemeend, met het uitsluitend rechts laten schrijven, teke nen, enz., op te houden. Hierbij is ge bleken, dat het het beste is, de kinderen niet te dwingen. Het eerste, wat op school gedaan wordt, is nagaan, wie van de nieuwe leer lingen linkshandig is. Nu blijkt echter, dat zulke kinderen thuis al gedwongen zijn, alles rechts te doen. De ouders wil len er niet aan, vinden het niet zoals het hoort, als hun kind links is. Bedenk dan evenwel, dat het de aanleg van het kind is. 't Vreemd lijken en uitzonderlijk zijn mag bij de opvoeding geen rol spelen. Zo'n kind is nu eenmaal links en dat hebben we te aanvaarden. Emigranten voor Canada kunnen zich nog melden GROTE SPOED VEREIST. In aansluiting op de berichten over aanmelding voor emigratie naar Cana da, deelt de Commissaris voor de Emi gratie nog mede, dat nadere besprekingen met de Canadese Immigratie-Autoritei ten hebben geleid tot bet resultaat, dat zowel agrariërs als niet-agrariërs, die zich zeer spoedig aanmelden, alsnog in aanmerking kunnen worden gebracht voor vertrek in dit jaar. Zeer spoedige aanmelding is evenwel absoluut noodzakelijk, terwijl in geen geval de aanmelding later zal kunnen ge schieden dan 30 Juni a.s. De aanmeldingskantoren van de Ge westelijke Arbeidsbureaux en de particu liere emigratie-organisaties zijn van deze mogelijkheden op de hoogte gesteld. Aanmelding voor vertrek in 1954 blijft ook na 30 Juni a.s. mogelijk. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BERICHT VAN VERHUIZING. Wij verzoeken onze lezers, welke gaan verhuizen, hiervan direct ken nis te geven aan de bezorgers of aan ons bureau, met vermelding van het nieuwe huisnummer, opdat zij ons blad tijdig aan het nieuwe adres kunnen ontvangen. hui

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2