SAN FRANCISCO Paramaribo Gemarkt ^s$m Millioenenstad in 100 jaar Stad met vele kerken Ledenvergadering „Het Groene Kruis" Nóóit meer zwarte pannen dank zij SHELL BUTAGAS1 BUTAteS Klein Velderman, Holten Op de Maandag j.l. te llijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 947 runderen (vette koeien 87, guste koeien 239, melk- en kalfkoeien 210, pinken 156, graskalveren 124, nuchtere kalve ren 131), 641 varkens (drachtige zeu gen 27, loopvarkens 24, biggen 590), 2 schapen. Prijzen: Vette koeien: eerste kwali teit van f2,88 tot f2,98; tweede kwali teit van f2,70 tot f2,85; derde kwali teit van f 2,50 tot f 2,68 per k.g. slacht - gewicht. Guste koeien van f560,- tot f820,- per stuk. Meik- en kalfkoeien van f580,- tot f 1000,- per stuk. Pin ken van f370,- tot f580,- per stuk. Graskalveren van f 190,- tot f 350,- per stuk. Nuchtere kalveren van f28,- tot f40,- per stuk. Drachtige zeugen van f250,- tot f300,- per stuk. Loopvarkens van f50,- tot f70,- per stuk. Biggen van f 4,75 tot f 5,25 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: het aanbod was niet groot, maar de handel had een vlug verloop; voor een prima dier wa ren de prijzen iets hoger. Guste koeien: het aanbod was weer groot, trokken weer goed belangstelling en brachten weer hoge prijzen op. Gebruiksvee: het aanbod was groter, doch de handel onderging geen verande ring; een best dier was goed te plaatsen tegen gelijkblijvende prijzen. Pinken en kalveren: de aanvoer was groter, de handel had een tamelijk vlug verloop, doch in de prijzen was weinig verandering. Nuchtere kalveren; het aanbod was ge lijk de vorige markt, de handel willig en de prijzen iets hoger. Varkens en biggen: het aanbod was gelijk de vorige markt, de handel kalm, de prijzen onveranderd. ZWARTE LIJST VOOR NIET-CREDIETWAARDIGEN. De heer H. Wormgoor heeft onlangs in een vergadering van de Holtense Han delsvereniging iets verteld over de wer king van het Overijssels Advies-, Bemid- delings- en Incassobureau, directeur de heer G. Ie Loux te Almelo, en daarbij in het bijzonder gesproken over het systeem van incasso door middel van de zwarte lijst. Niet iedereen weet de tering naar de nering, zoals een goed Hollands spreek woord ons vermaant en daarvan worden de zakenmensen dikwijls de dupe. Reeds vele jaren heeft men hier uitgezien naar een systeem om ernstige verliezen te voorkomen en in dit verband gaf de heer Wormgoor zijn uiteenzetting, welke wij door plaatsgebrek niet konden opnemen. De bedoeling van 't systeem der zwar te lijst is, om de middenstanders, dus uit sluitend de detaillisten, welke bij dit bu reau zijn aangesloten, te waarschuwen voor niet-credietwaardige kopers. Wan neer dus iemand, die op de zwarte lijst vermeld staat, bij een zakenman komt om goederen op crediet te kopen, dan kan deze zakenman in een boekje zien of deze persoon op de zwarte lijst staat of niet. In het eerste geval zal hij weigeren crediet te verlenen. Nu gebeurt het in de praktijk heel dikwijls, dat, wanneer iemand z'n hoofd stoot, hij er toe over gaat z'n oude schulden te be talen, zodat uiteindelijk de ene midden stander er toe bijdraagt, dat de andere zakenman z'n geld krijgt. Dit systeem is door het genoemde bu reau opgezet over geheel Twente en in het z.g. Zwart Boek komen dan ook namen en adressen voor van wanbetalers, plaatsgewijze en alphabetiseh gerang schikt, zodat een zakenman uit Rijssen wordt gewaarschuwd voor iemand* uit Holten. Elke aangesloten zakenman krijgt een Zwart Boek en dit wordt elke drie maanden aangevuld en herzien. Het ge heel vraagt veel organisatie, doch heeft reeds bewezen in een dringende behoefte te voorzien. Ook buitenkerkelijke Surina- mers staan niet los van de kerk. Evang. Broedergemeente en R.K. Kerk numeriek het sterkst. Een van de vele eigenschappen goede en kwade welke het neger ras heet te hebben, is die van diep religieus te zijn. En een feit is, dat de Surinaamse neger, met zijn afstamme lingen en nakomelingen, steeds het bewijs levert erg gebonden te zijn aan godsdienst. Of op zijn minst aan de kerk. Het deel van de Surinaamse be volking (de Europeanen hier uiter aard niet meegerekend), dat niet bij een kerkgenootschap is aangesloten, mag, verhoudingsgewijs, stellig wel 't geringste ter wereld geacht worden. De laatst gehouden (en enige) volks telling in Suriname noemde een per centage van nog geen achtste deel als niet aangesloten bij een of ander kerkgenootschap. Wanneer alle gelovigen in dit landje de heilsboodschap op dezelfde wijze zouden verstaan, zouden drie Sint Pieterskerken te Rome nog niet de helft van deze gelovigen kunnen ber gen, want van de ruim 250.000 inwo ners van Suriname zijn meer dan 230 duizend officieel alleen niet inge schreven bij een of ander kerkgenoot schap, maar ook trouwe bezoekers van hun kerk. „Buitenkerkelijken", zoals in Nederland, kent Suriname niet in de zin, zoals er in Europa en elders onder wordt verstaan. Wat hier niet ter kerke gaat, zit nog in een of andere kerkorganisatie, zoals jeugd verenigingen enz. De Zondag is de kerkdag, ook voor degenen, die geen voet buiten hun huis zetten. Op die knettert Paramaribo's enige om roep door alle huiskamers met de sonore klank van dominees-stemmen of het ijle gezang van de kerkgangers. En die radio-luisteraar is dan de „bui tenkerkelijke" Surinamer. Op alle christelijke feestdagen lopen boven dien de kerken stampvol met personen die er anders niet of zeer zelden naar toegaan. Misschien lossen ze dan een mystieke schuld in, maar een feit blijft, dat ze daarmee bewijzen niet los van de kerk te staan. Hoe zou het trouwens ook anders kunnen in een land van Afrikaanse negers (met hun afstammelingen)waar alle godsdien sten elkaar vredig ontmoeten, zelden elkaar uit de weg gaan, meestal elkaar vinden in een gemengd huwe lijk of in buitenechtelijke samenle ving? Veel Mohammedanen en Hindoes. De christelijke godsdiensten zijn elk afzonderlijk tenminste nume riek in de minderheid ten aanzien van enige andere. Zo zijn er in Suri name 50.000 Mohammedanen en nog 45.000 Hindoes. Verder zijn er o.m. 4000 Confucianen en ruim 500 Israëlie ten. Onder de christelijke kerken staan de Evangelische Broeder-ge meente (Moravische Broeders) en de Rooms-Katholieken numeriek het sterkst, met in totaal 72000 leden tegenover de Nederlands Hervorm den en Lutheranen met tezamen een 15.000 lidmaten. Dit' is ook logisch. De Moravische Broeders en de R.K. Missie dateren nog uit de slaventijd en zijn, als de enige van toen, die zich het slavenlot aantrokken, tot op van daag de volkskerken bij uitstek ge bleven. Tot vandaag-aan-de-dag heten de Lutheranen en Ned. Hervormden in de volksmond nog de „bakra-kerkie" (kerk der blanken), daar zij in het grijze verleden vrijwel uitsluitend hun vleugelen openden voor blanke meesters. Met dit alles staat er in Suriname een respectabel aantal kerken en bedehuizen, onevenredig met de be volkingssterkte. En waar Suriname in vele opzichten slechts Paramaribo is, concentreert zich alles in de hoofd stad. Daar staan reeds dertig kerken en bedehuizen, de vijftien moskees en tempels der Hindoes en Moham medanen niet meegerekend. Wat er zich sinds 1946, na het einde van de wereldoorlog II, nog is komen vesti gen, laten wij buiten deze telling, of schoon het er niet zo weinig zijn: de Zevendedag Adventisten, de Jehova getuigen, de Koptische kerk uit Ethi opië, de Pilgrim Holiness Mission uit de Verenigde Staten en nog meer. Godsvrucht en realisme. In de districten vindt men door gaans geen vertegenwoordigers van deze secten, maar van de overige; eer der genoemde kerkgenootschappen, des te meer. 't Aantal kerkgebouwen, vooral in het grote district Suriname, is eens zo groot als in Paramaribo, al is een deel daarvan in een zodanige toestand komen te verkeren, dat ver der gebruik soms bijna gevaarlijk moet worden genoemd. Wanneer de mentaliteit van een volk moet wor den beoordeeld naar zijn kerken en bedehuizen, tenminste naar 't aantal daarvan, dan zou men allicht gaan veronderstellen, dat de Surinamer wegdoezelt in een ijl spiritualisme. Niets is echter minder waar. De com binatie van godsvrucht en kale nuch terheid (en soms nog restanten van Afrikaans bijgeloof) is 'n kunst, welke de Surinamer, zeker die van neger- afkomst, uitermate goed verstaat. INWONERTAL IN HONDERD JAAR VAN 850 OP 3.000.000. „GOUD....!" In de vijftiger jaren van de vo rige eeuw klonk de kreet „goud" door de primitieve kampementen van Californië, een der meest „romantische" staten van Noord- Amerika. De „goldrush" begon, maar na korte tijd keerden de meeste goudzoekers terug; haas tig gebouwde scheepswerfjes rot ten weg. Thans zijn over de wer ven en de gezonken oude boten straten gebouwd. Poelen en mod- derbanken werden dxooggelegd en de grote boten meren thans aan moderne steigers. Toevallig ontdekt. De eerste bewoners van San Fran cisco waren Spaanse soldaten en priesters, die de baai toevallig ont dekten op een 500 mijl lange mars van San Diego uit het Zuiden. Dat was in 1769, toen Amsterdam een al oude stad was en toen Don Gaspar de Portola, kort tevoren tot gouverneur van Californië benoemd, voor 't eerst de haven zag en in gebed op de knie- en zonk. In 1775 liet het kleine kar veel San Carlos het anker in de baai vallen, het eerste schip, dat de haven was binnengevaren. Nog pas 175 jaren geleden. Thans leggen niet minder dan 177 verschillende scheepvaart maatschappijen hun schepen m deze stad geregeld aan. Zelfs in het midden van de vorige eeuw, in 1847, woonden slechts 850 mensen in San Francisco en omgeving. Thans meer dan drie millioen. Ameri- ka's jeugd denkt over San Francisco als een oude stad. Maar Amerika's ouderdom is gelijk een uur in de wereldgeschiedenis. De grootste brug van de wereld, eigenlijk een aaneenschakeling van bruggen, is de San Francisco-Oakland Bay Brug. Zij is meer dan acht mijl lang; heeft meer dan 77 millioen dol lar gekost; tijdens het bouwen kwa men 24 arbeiders om het leven. De brug is een „twee-dekker". Op het bovenste dek zijn zes verkeerslanen voor personenauto's; het beneden-dek heeft vijf lanen, waarvan drie uitslui tend voor vrachtwagens. Een andere enorme brug is de Golden Gate Brug, in 1937 voltooid. Deze brug geeft de duizend mijl lange weg van Seattle naar het Zuiden een onafgebroken verbinding. In de grote baai liggen vele eilanden. Twee ervan hebben een wereldvermaardheid. Alcatraz, de nachtmerrie van alle gevangenen; en Treasure Island, een kunstmatig eiland, drooggelegd en opgehoogd speciaal voor de wereldtentoonstel ling van 1939. Alcatraz, bijgenaamd de rots, is een moderne gevangenis, maai de meeste gevangenen, die daar bin nentreden, sterven op 't barre eiland. Zeven maal afgebrand in één eeuw. Waar men zich ook in San Fran cisco bevindt, men is zich altijd be wust van de zee. Mensen, honderden mijlen verwijderd, spreken over hun „Bay", alsof zij er wonen. Maar zelfs een haven zó adembenemend schoon en zó diep en uitgestrekt als die van de Golden Gate, is slechts zo belang rijk als haar achterland is. En ook in dit opzicht is San Francisco gezegend. Amerika's vijftien Westelijke staten, die voornamelijk op de haven van San Francisco aangewezen zijn, pro duceren 69 pet. van het Amerikaanse graan, dat in alle 48 staten in totaal wordt geoogst. De rijkdom van de 15 staten blijkt tevens uit de, in dit geval niet zo dorre, statistieken, die aan tonen dat 72 pet. van alle suikerbie ten, 34 pet. van het rundvee, 58 pet. van de schapen, 55 pet. van de wol, 70 pet. van het hout en 50 pet. van de vis door deze streken wordt geleverd. De vijftien staten beschikken over de helft van de Amerikaanse kolen, 94 pet. van het koper, 52 pet. van 't lood, de helft van al het zink, 21 pet. van het natuurlijke gas, 31 pet. van alle petroleum en 99 pet. van al het goud en zilver. Geen wonder, dat na elke brand, na elke aardbeving de stad opnieuw moest ontstaan. Geen wonder, dat Phoenix, de vogel die uit zijn as her rees, het symbool van San Francisco is. Nog zijn er vele oude gebouwen van de tijd der Spaanse missionaris sen, maar het San Francisco van heden is voornamelijk de stad, die na de brand van 1906, een ramp afschuwe lijk in felheid en omvang, opnieuw werd gebouwd. Daarom is San Fran cisco de nieuwste van de cosmopoli- tische wereldsteden. San Francisco heeft de steilste stra ten van de wereld. Market Street is in de benedenstad vlak genoeg, maar naarmate deze verkeersader de heu vels opklimt naar de beroemde Nob Hill en Telegraph Hill met haar prach tige vergezichten, bekruipt de auto rijder het gevoel, of hij regelrecht de Alpen oprijdt. Kabel-trams trekken haar passagiers de heuvels op. San Francisco heeft zestig parken voor de ontspanning van zijn bevolking; het prachtige zeestrand is meer dan vijf kilometer lang. Een van elke zes San Franciscans is in het buitenland geboren, doch de Chinezen hebben van alle vreemde lingen de meeste aandacht voor zich opgeëist. Iedereen, die de stad bezoekt kan China zien zonder de Stille Oceaan over te steken. De Chinezen hebben hun eigen stad van tien blokken, waar practisch geen blanken wonen: China town. Het is alsof een deel van Hong kong of Peking rechtstreeks naar hier is overgeplaatst. Chinees is de voer taal, er is een Chinese telefooncen trale met Chinese telefoonjuffrouwen. Er zijn Chinese winkels, banken, restaurants en vermaaksgelegenhe- In China verschijnen geen betere couranten dan de Chinese dagbladen van San Francisco. In belangrijkheid volgen dan Mexicaanse en Spaanse wijken. Hier pralen de vrolijk felle kleu ren van zuidelijke klederdrachten en rode daken op verblindend witte muren, patio's met verborgen nissen voor Maria-beelden. Trots zijn de vrouwen en meisjes van „Little Mexi co" op hun gitzwarte vlechten en glanzende chignons. Tango en rumba houden de schetterende rel der jitter bugs op een afstand. Men ziet in San Francisco ook meer bloemen dan in de meeste Amerikaanse steden. San Francisco heeft 350 kerken en naast haar talrijke particuliere onge veer 200 openbare scholen. De bevolking is minzamer in de omgang dan die van het stugge New York, vandaar dat geen enkele stad in Amerika, met uitzondering van het onstabiele Los Angeles, een groter aantal clubs en verenigingen heeft dan San Francisco, van prijzenswaar dige liefdadigheid en opvoedkundige instellingen tot de club voor het be houd van monumenten op honden- en kattengraven toe. San Francisco telt meer dan 500 hotels, tal van biblio theken en enkele musea, welke de nieuwe rijkdom van de „Hoofdstad van het Westen" accentueren. San Francisco, jonger en kleiner en armer aan cultuur dan Parijs, is echter bijna even cosmopolitisch. Sterkste groei. In 1914 begon San Francisco's sterkste groei. De opening van het Panama-kanaal bracht het industri ële en bevolkingrijke Oosten van de Verenigde Staten twee tot drie we ken dichter bij per schip. Voordien moest men langs het uiterste puntje van Zuid-Amerika, Kaap Hoorn, zei len. Binnen dertig jaar na de opening van Teddy Roosevelts Panama-kanaal groeide de provincieplaats San Fran cisco tot 'n wereldstad. Zij is nu een van de belangrijkste financiële centra van de Verenigde Staten. Omdat de stad zo jong is, behoren haar haven-installaties tot de beste en meest moderne van Amerika. In 1914 exporteerde de haven voor een waarde van ongeveer 60 millioen dol lars, thans is dit gestegen tot meer dan een half milliard. Het aantal in dustrieën in de omgeving van de Baai is sinds '14 eveneens verveelvoudigd. Maar San Francisco schijnt altijd extra moeite te doen om mét de groei van het bankwezen, van de havenwer ken en de industrieën, de vooruit gang van het culturele leven gelijke tred te doen houden. De San Fransis- co-Opera doet in prestatie weinig on der voor de befaamde Metropolitan- Opera van New York. De ook in Ne derland vermaarde Pierre Monteux heeft het San Fransisco Symphonie- Orkest tot een der beste ter wereld gemaakt. De Amerikaanse schrijver William Saroyan getuigde: „Weinig steden hebben een grotere toekomst belofte. Geen stad nodigt het hart uit te leven zoals San Fransisco 't doet In de benedenstad ratelen trucks en treinen, op de beurs is de nervo siteit van geldkoorts; wolkenkrab bers steken hun scherpe zakelijkheid naar de hemel, alsof zij al het oude willen wegvagen. Maar de moderne tijden zijn in deze stad getemperd. Getemperd door de niet te verwoes ten schoonheid van mensen, geboren uit mengeling van volken, door de zachtheid van het zonnige klimaat, waar de winter slechts een tijdelijke gast is. JAARLIJKSE ALGEMENE van de Vereniging op Woensdag 22 April a.s. des avonds 7.30 uur in HOTEL HOLTERMAN. TE BEHANDELEN: 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Jaarverslag van de Secretaris. 4. Jaarverslag van de Penningmeester. 5. Rapport controle-commissie en benoeming nieuwe commissie. 6. Bestuursverkiezing wegens periodiek af treden van Mevr. A. Soer - Stokkers en de heren G. Brands en A. Fransen. 7. Rondvraag en sluiting. Groene Kruisleden komt ter vergadering. Uw leven en huishouding worden veel gemakkelijker afs U Shell Butagas neemt. Zónder roet of as, zónder stof of rook, kunt U dan KOKEN VERLICHTEN VERWARMEN WATER WARM MAKEN KOELEN STRIJKEN 8^ Vraag inlichtingen, prijzen en... gratis demonstratie I SHiLL NEBERLAND N.W. Afdeling Butagas Den Haag Wassenaarseweg 80, Tel. 183400.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3