Franse verzetsheld verloor en hernam zijn vrijheid NRV-Paasreis 1953 Plaatselijk Nieuws Organist staakte zijn spel naar de Paasvuren in Twente, van 36 April, met als stand plaats Holten. De heer J. Havenaar te Delft schrijft ons: Geachte Holtervrienden, Nu de Paasreis naar ons geliefd Hol ten (O.) weer tot het verleden behoort, is het mij als leider dezer groep een groot genoegen, U namens deze leden van de Nederlandsche Reisvereeniging zeer hartelijk te mogen bedanken voor de vele blijken van belangstelling en medeleven, die wij van U mochten on dervinden. Door de bijzonder aardige ontvangst in de restauratie van het autobusstation van de ,,O.A.D.", waar de Burgemees ter van Holten (O.) Mr Enklaar een hartelijk welkomstwoord tot de deelne mers sprak en namens de Directie van de „O.A.D." koffie met koek aangebo den werd, waren de gasten direct op hun gemak en maakte dat een grootse indruk op de deelnemers. De foto van de fraaie reiswagen met de groep er voor, die daarna gemaakt werd, zal in menig N.R.V.-gezin een ereplaats ge kregen hebben. In Hotel Holterman was de ontvangst niet minder en alles stond gereed om de gasten in een prettige stemming te bren gen. Na de lunch werd een mooie auto tocht via Nijverdal, Hellendoorn, Om men naar Kasteel Eerde gemaakt en reden wij over Dalfsen, Heino, Raalte, Nijverdal, Rijssen (Hollands Schwarz- wald) naar Holten (O.) terug. Na het diner hield de Heer P. Bos een lezing over het dierenleven op de Holterberg in het Nat. Hist, museum, wat door de deelnemers buitengewoon op prijs werd gesteld. De tweede dag werd aan het Over ijssels merengebied besteed en waren de deelnemers verrukt over de mooie kle derdrachten in Staphorst en omgeving. De derde dag reden wij over Rijssen, Almelo, Tubbergen, Ootmarsum naar Denekamp. Hier maakte een groot ge deelte van ons gezelschap de mooie wandeling over de Molendijk naar Ha- vezathe Singraven en de oude Water molen. Na de koffie werd de houtzaagmolen in werking gebracht en kregen de deel nemers een indruk hoe de bomen door de kracht van het water in planken werden gezaagd. Vervolgens liepen wij terug naar hotel Dolce" voor de koffie maaltijd. Tijdens de maaltijd zagen wij hoe de Denekampers de Molendijk opliepen, op weg naar Havezathe Singraven aan de Dinkel. Hier stelden zij zich op en onder het zingen van Paasliederen wordt aangebeld en als de eigenaar verschenen is vraagt Judas beleefd om een „Poaschestaken" en nimmer wordt deze geweigerd. De Heer Mr V/. F. J. Laan, bezitter van Havezathe Singra ven, gaat voorop met zijn bosbaas en onder het zingen van Paasliederen trekt de troep, die al met honderden is toe genomen naar de ,,Bögelskamp", waar de boom wordt aangewezen. Judas sjort zich inmiddels het boom- touw om het lijf en begint naar boven te klimmen. Is hij hoog genoeg naar zijn zin, dan bindt hij het touw aan een zijtak vast. Hij glijdt als een aal naar beneden en dan begint het omhakken van de Poaschestaken". Na 10 minu ten maar eens trekken of de boom nog niet vallen wil en in precies 14 minuten valt onder donderend geweld de boom. Dan begint het moeizaam werk. Han den grijpen toe, vormen lange ketens en slepen de Poaschestaken weg, geholpen door verschillende leden van ons gezel schap, die een zijn met de bevolking. Nauwelijks heeft men vastgegrepen of Paasgezang weerklinkt. Met horten en stoten nadert men het dorp; daar luidt de klok al voor het lof in de R.K. Kerk. De boom blijft op straat liggen, dicht bij de kerk, bij een ,,Kul" voor de deur. De katholieken gaan de kerk binnen en zingen aan 't eind van de korte dienst bij bruisend orgelmuziek het lied mede „Heden is de grootste dag", dat de gewelven er van dreunen. Dan wordt de boom verder gesleept naar de Paas- bult, waar een duizendkoppige menigte zich verzamelt om getuige te zijn van wat er nu gaat gebeuren. Niet ver van de houtstapel wordt een gat gegraven en onder dit bedrijf wordt een grote ton, met brandbare stoffen, gevuld en overgoten met petroleum, benzine of teer, met kettingen en nagels bevestigd aan de top of als 't kan in een gaffel tussen 2 takstompen. Dan begint het moeizaam werk van het oprichten, waarbij geen Zondags pak wordt gespaard. Ladders komen er bij te pas, eerst korte, dan lange ruk ken. iDaar zweeft en schommelt de ton al boven de hoofden der intens toe kijkende toeschouwers, hoger en hoger rijst ze. Gevaarlijke zwenken maakt ze soms, maar nog nooit is een Paasstaak omgevallen. Al naar de boom een rech ter stand krijgt, wordt de aarde in de kuil aangestampt en eindelijk, het werk is gelukt, de boom staat daar, fier en recht als een kaars, met de teerton in top. 't Is nu de taak van Judas de staak te verkopen. Bereidwillig wordt nu de ladder voor hem tegen de stam gezet. Hij klimt omhoog, draait zijn gezicht naar 't publiek en zegt: ,,'n Poaschesta ken zal verkoft wodden. Wel böd de wat veur?" „D'r of, d'r of!" roept men hem toe. Neen zo gemakkelijk maakt men het Judas niet. Even tijd winnen. Heren en Dames worden beleefd verzocht een centje bij te dragen. „Wi komt te kot!!' Krister gaat met de pet rond. Judas waagt een tweede poging om de ver koop op gang te brengen. Hier breekt de Twentse humor zich baan: er worden Judas valstrikken gespannen en lagen gelegd. Hij moet naar alle kanten te gelijk zien en horen. Maar geen nood, wordt het hem te machtig, raakt hij in de war, dan wordt hij van de ladder geschud of daalt hij vrijwillig naar beneden en be gint weer van voren aan met zijn: ,,'n Poasestaken zal verkoft wodden." Ein delijk klinkt de derde maal. Ook de ijze ren banden om de ton vinden een koper en dan wordt no;g het aansteken van de ton aanbesteed. Judas' slotwoord is: „Ze wodt van oavond urn acht uur allemoal verzocht op 't Poasche vuur!" Daar wij ons verdere programma nog af moeten werken, nemen wij weer plaats in onze comfortabele reiswagen en rijden door de Lutte naar Oldenzaal (St. Plechelmusbasiliek). Vervolgens via Enschede, Hengelo (O.), Delden (kasteel Twickel), Goor, Herikerberg, Markelo, Holten (O.). Na het diner zijn wij gereden in de richting Goor en onderweg zagen wij links en rechts de paasvuren. In Goor aangekomen stond het muziekkorps juist gereed om af te marcheren en wa ren wij prachtig op tijd om het aanste ken van het geweldige Paasvuur in ogenschouw te nemen. Terug reden wij over Rijssen, Nijver dal en over de Holterberg, waar talloze konijnen voor het licht van de lampen van onze auto de vlucht namen, naar Holten (O.) terug. Dit is een onvergetelijke dag voor de deelnemers geworden en daar deze mensen het beleefde aan hun vrienden etc. zullen vertellen, zal dit .niet weinig bijdragen om Overijssel in andere delen van ons land populair te maken. De vierde dag voerde ons door de Achterhoek en genoten wij van het mooie Montferland, 't prachtige Kasteel „Bergh" te 's Herenberg en van het panorama vanuit het Kurhotel in Laag El ten. Na de lunch reden wij over Doetin- chem, Doesburg, Dieren, Brummen, Zutphen, Eefde, Gorssel, Bathmen, Holten (O.). Na het diner reden wij huiswaarts. Het is mede de prachtige filmavond over „Zuid-Afrika" op Zaterdag 4 April, gehouden in „Amacitia", een buitengewoon geslaagde reis geworden en alle deelnemers waren opgetogen over de ontvangst in Holten (O.) en het fraaie materiaal van de „O.A.D. Zeer hartelijk dank namens onze le den aan alle Holtenaren, die hieraan hebben medegewerkt en in 't bijzonder aan de Burgemeester van Holten Mr Enklaar, de Directie van de „O.A.D. iDr Nagelhout, de Heer G. H. Franke, Chef de Bureau van de „O.A.D." en onze populaire Hotelier de Heer W. ten Berge. Het was een Paasvacantie om nooit meer te vergeten en die veel bijgedragen heeft om Holten (O.) als touristen- plaats in het brandpunt van de belang stelling te plaatsen. Wie eenmaal de sfeer van Holten (O.) meegemaakt heeft zal er telkens weer terugkeren, mede dank zij de schitterende omge ving. De N.R.V. zal ook dit jaar weer veel groepen naar het door de natuur zo rijk gezegende Holten brengen en onze deelnemers zullen daar zeker geen spijt van hebben. Wjj wensen U veel succes en zijn er van overtuigd, dat U de komende gas ten weer even spontaan zult ontvangen als U ons gedaan hebt met de Paas dagen. Hoogachtend, De N.R.V.-leider J. Havenaar, Kanaalweg 19, Delft. Delft, 11 April 1953. Studenten plantten een eik op de Holterberg Saksische taal wordt in ere gehouden. Leden van het ,,'t Roomruch Saksisch Studentengezelschop 't Euversticht oet 't Sticht" onderdeel van 't Utrechts Stu denten-Corps hebben Zaterdagmiddag ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van het genootschap een Wodanseik ge plant op de Holterberg. Studenten uit het Saksenland Graafschap Zutphen, Overijssel, Drenthe en Groningen hiel den hun reünie in een folkloristische sfeer van het aloude Oversticht, waarbij 'allen zich bedienden van de saksische taal in haar verschillende dialecten. Het was een stidentikose vertoning, waarbij het natuurlijk zeer vrolijk toeging. Het gezelschap werd op het O.A.D.- plein ontvangen door de burgemeester Mr W. H. Enklaar, die daarbij door 't ere lid van 't Euversticht, E. G. Planten uit Amsterdam in een geestige speech werd toegesproken. Mr Planten herinnerde er aan, dat men bij de vorige reünie, nu zes jaar geleden, niet zo te spreken was ge weest over de benoeming van een Gro ninger tot burgemeester van Holten. De reünisten hadden hem toen tot burge meester benoemd, maar het was hem wel gebleken, dat Mr Enklaar goed voor zijn gemeente gezorgd had, zodat hij hem thans wel in het ambt durfde te bevesti gen. Onder uitreiking van een fraaie oorkonde werd het burgemeestersambt thans aan Mr Enklaar overgedragen. Wel bevreemdde het de heer Planten, zoals hij zeide, dat er geen erebogen en vlag gen waren, maar het geld daarvoor had men zeker geschonken aan het Rampen fonds. Wodanseik geplant. Op een z.g. mallejan, door een auto getrokken en voorzien van het skelet van een paardenhoofd, werden de burgemees ter en Mr Planten naar de Holterberg gereden, waar in een door de gemeente beschikbaar gesteld perk een eik zou worden geplant. De bestelde Wodanseik was nog niet gearriveerd, maar dat was geen bezwaar, een andere eik werd op een ladder aangedragen en na een toe spraak van de voorzitter, de heer J. H. van Lint uit Zwolle, waarbij deze plaats als het hoogste punt van de Holterberg werd uitgeroepen, plantte burgemeester Enklaar het aanwezige eikje, dat „veur eeuwig en aait een téken zal wên van Sakse krach". Volgens een oud gebruik moest hij daarbij drie maal om het gat lopen alvorens de eik geplant mocht wor den. Onder grote vrolijkheid en het zin gen van een Saksisch lied „Loat klinken een leed van jonkheid en krach" werd de boom aan de aarde toevertrouwd. Het ritueel werd streng in acht ge nomen, want alle studenten droegen hierbij het corpslint. Klootsehietend door de berg. Het verhaal wil, dat er ten tijde van de oprichting van het genootschap in 1453 bij Madfodsen een grote slag moet hebben plaats gehad, vandaar dat nu 500 jaar later de strijd opnieuw aangebon den moest worden tussen een vertegen woordiger van deze steden. Aan dit klootschieten, een spel van Twentse bo dem, werd door het gehele gezelschap deelgenomen. Het werd beoefend met een paar veldkeien, welke onder de be nen door weggeworpen moesten worden. Voorzien van hun gaostokken van Mar- kelose origine vervaardigd door wij len de heer Roosdom en het vaandel van het genootschap, begaf men zich al klootsehietend naar hotel 't Lösse Hoes, waarbij onderweg de kruik werd gehan teerd, en onder grote hilariteit nog al eens misgegooid werd. Bij aankomst bleek dat de Zwollenaren de Deventer- naren verpletterend verslagen hadden met 75 tegen 82 worpen. Hier werden in het Saksische dialect tal van toespraken gehouden, waarbij men deed uitkomen, dat nu de Groningse Universiteit een leerstoel in de Saksische talen heeft gekregen, het genootschap niet mag rusten voordat dit ook aan de Utrechtse Universiteit het geval zal zijn. Hier werd nog het woord gevoerd door de heren M. A. Westerbeek van Eerten uit Hummelo, P. Eenhoorn uit Vries, B. Klopman uit Beekbergen en H. G. Schol ten uit Deventer. Na deze receptie, waar bij zich nog tal van reünisten meldden, had in hotel Muller een, wat men noem de „vrettemêltje" plaats, een eetpartij naar Saksische trant. Hier heeft het ge zelschap nog lang getafeld en het 500- jarig feest vrolijk gevierd. Ontvangst in Deventér. Voor zijn komst in Holten was het ge zelschap op het Stadhuis in Deventer ontvangen, waar de studenten door de burgemeester van de koekstad, Mr H. W. Bloemers, op hartelijke wijze werden toe gesproken. Het carillon van de Grote Kerk speelde voor hen het clublied en tal van studentenliederen, waarna de toren werd beklommen om vanaf de „pepperbusse" te zien of de „Holter- barge" d'r nog wel lag. Toen dit wel het geval bleek te zijn, toog men naar Hol ten voor de 500-jarige herdenking. De achtergrond van deze manifesta tie heeft naar het ons voorkomt, een veel diepere betekenis en moet gezocht wor den in het streven naar het behoud van het Saksisch element in onze samenle ving door het behoud van taal en zeden. Het is een uiting van het, vooral na de tweede wereldoorlog, weer sterk op de voorgrond tredende regionalisme, dat het culturede leven sterk tracht te be ïnvloeden. De academici hebben dit blijk baar al veel langer en dieper aangevoeld. DE BONKAARTEN ZIJN AFGESCHAFT, MAAR In het jongste maandblad van de Stichting 1940'45 troffen wij ingevou- wen een kunstig nagemaakte bonkaart aan, die ons plotseling weer klaar voor de geest bracht de bange jaren, dat deze kaarten een onmisbaar hulpmiddel wa ren om het leven te behouden. Deze kaart bevatte echter een aan meldingsformulier, waardoor men zich kan aanmelden ais contribuant van dé Stichting. Het is ook door deze bonkaarten, dat velen in de strijd voor het behoud van hun landgenoten zijn omgekomen. Voor de nagelaten betrekkingen voert de Stiching 1940—'45 een niet aflatende strijd. Zij gaat op velerlei manieren een actie beginnen om haar financiën te ver sterken om zodoende die aanvullende hulp te kunnen brengen, welke in dui zenden gevallen nog dringend nodig is. Dit zal geschieden in de week van 27 April tot 10 Mei a.s. De radio en de kran ten zullen ons daarvan op de hoogte stellen. De bonkaarten zijn afgschaft, maar... Henri Klöpfer, of zoals zijn legi timatiebewijs vermeldde: Henri La in arc, een zeer jeugdig, doch uiterst dappere figuur uit de Franse ver zetsbeweging tijdens de jongste oor log, was een der eerste Elzassers, die trouw aan generaal De Gaulle zwoer, trouw tot in de doodDe ze eed had de jongeman reeds een aantal van de allergevaarlijkste avon turen doen beleven. Hij stond aan het hoofd van een groep verzetslieden, die tot taak had politieke vluchtelin gen en geheime agenten over de Frans-Duitse grens te smokkelen. Zijn gevaarlijke arbeid werd door de Franse autoriteiten te Londen zozeer gewaardeerd, dat hem de hoge eer werd waardig gekeurd de leiding op zich te nemen bii de bevrijding van de in een Duitse vesting opgesloten Franse generaal Giraud. Het gelukte Henri inderdaad de beroemde stra teeg de vrijheid te geven. Door deze daad verwierf hij zich echter niet alleen onsterfelijke roem, maar werd hij tevens door de handlangers van de „Abwehr" en de „Gestapo" koorts achtig gezocht In een klein rustig dorpje in Elzas- Lotharingen riepen de Zondagsklokken de bevolking enkele dagen vóór Kerstmis 1943 ter kerke. Het duurde niet lang of het prachtige antieke kerkje was tjokvol. Het orgel werd bespeeld door een talent vol jong musicus. Diens levendige, bruine ogen keken frank en vrij de wereld in. SÏechts heel weinig ingewijden wisten, dat zich achter dit kinderlijk-onschuldig uiterlijk een van Frankrijks dapperste zonen verschool. Het vredig samenzijn in het Godshuls werd plotseling op schandelijke wijze ver broken. Buiten hoorden de ontstelde kerkgangers motoren ronken en Duitse commando's weerklinken, vermengd met scheldwoorden en het geknal van ma chinepistolen. Fluisterend ging het van oor tot oor, dat de leider der regionale verzetsbe weging werd gezocht. De onrust buiten de kerk was echter niet de reden, dat de organist midden onder het gezang zijn spel staakte. Sprakeloos staarde hij naar een man, die een half jaar geleden door de Duitse bezetters ter dood was veroor deeld en die nu in levende lijve naast het orgel stond. „Jean Peroux", fluisterde hij, „mijn vriend„Snel", antwoord- moeten wij ons niet de mannen en vrou wen herinneren, welke hun eigen leven in de waagschaal stellend en het offe rend, dat van andéren hebben behouden. Stelt hiertegenover ook een daad, BRANDSPUITDEMONSTRATIE HAD VEEL BEKIJKS. De demonstratie van de Dijkerhoekso brandspuit in de Waterhoek had Donder dagavond veel bekijks. De gevers voor deze nieuwe aanwinst hebben de motor spuit, waarvoor zij bijdroegen, in wer king kunnen zien en zich kunnen over tuigen, dat, indien er brand uitbreekt in hun omgeving en er is voldoende wa ter voorhanden, met goed gevolg door de brandweer kan worden opgetreden. De volgende demonstratie zal Donder dag a.s. om '7.30 uur plaats vinden bij hét erve „Boerendans" in de Boerendans- BAZAR PROT. KLEUTERSCHOOL. De bazar van de Prot. Kleuterschool, welke van 13 tot en met 16 Mei fo.s. ge houden zal worden, wordt op 13 Mei a.s., des avonds half acht, officieel geopend. Vooraf gaat HMV een muzikale rondgang maken door het dorp. Reeds Maandag a.s. wordt een begin gemaakt met het afhalen van goederen voor de bazar en de bazarcommissje hoopt, dat niemand zich onbetuigd zal laten en dat met een gul hart gegeven zal worden. Het kleu teronderwijs maakt een financieel zeer moeilijke tijd door en men rekent gaarne op de steun van alle ingezetenen om dit werk mogelijk te blijven maken. DWEILEN-ACTIE E.H.B.O. Het bestuur van de EHBO deelt ons mede: De dweilenactie op Maandag 13 April j.l. is een groot succes geworden. De 500 dweilen gingen zo vlug van de hand, dat enkele gezinnen niet meer bezocht kon den worden. Het is gebleken, dat er en kele dweilen van mindere kwaliteit af geleverd zijn. Dit is niet met opzet ge beurd. Overdag zijn een viertal van der gelijke exemplaren ter zijde gelegd, 's Avonds waren gebreken in het donker vaak moeilijk te zien, hoewel er toen ook een paar tussenuit gehouden zijn. Het bestuur biedt langs deze weg zijn excuus aan en dankt alle ingezetenen, die mede geholpen hebben om de kas van de no dige geldmiddelen te voorzien. Met nadruk mag er hier nog wel op gewezen worden, dat de leden van de EH BO zich ten allen tijde beschikbaar stel len, als er een beroep op hen wordt ge daan, hetzij bij wedstrijden, feestelijk heden e.d. Deze week werd met de jcugdploeg gestart, waarvoor zich een 50-tal jongelui opgaven. Goed zo, jongelui. Bij de groep boven 15 jaar kunnen nog enkele jongelui geplaatst worden. Kom Donderdag 23 April maar eens horen in de o.l. school om kwart vóór 5 en geef je op ials lid. Ook hier geldt: „Jong geleerd is oud ge daan". de deze, ,,we hebben geen minuut te verliezen. Ze zoeken jou en mij In minder dan geen tijd waren beide man nen uit de kerk verdwenen en naar de pastorie gevlucht. Daar vonden ze in een kunstig verborgen ruimte onder de vloer van de bibliotheek een veilige schuilplaats. Jean vertelde, hoe hij na zijn ter dood veroordeling leans had ge zien te ontsnappen. Hij had nu van gene raal De Gaulle opdracht gekregen zijn vriend te waarschuwen, omdat de Duit sers er achter waren gekomen, dat de on schuldige organist de leider was geweest van de „bende", die de gevangen ge maakte generaal Giraud had bevrijd. Van deze ontdekking was men in Londen op de hoogte gekomen en onmiddellijk was Jean Peroux gedropt om zijn vriend, Henri Lamarc, zo mogelijk uit de klau wen van de vijand te redden. Gearresteerd. Beide mannen moesten nu zo snel mo gelijk uit Elzas-Lotharingen verdwijnen. Ze spraken af, dat Jean Peroux zou trachten het bos te bereiken, waar hij Henri des nachts bij kilometerpaal 12 zou opwachten. Henri moest eerst nog naar zijn woning om hieruit alles, wat tegen hem zou kunnen getuigen, te ver wijderen. Toen hij van zijn gastheer had vernomen, dat de Duitsers waren weg gereden, sloop hij door het dorp naar zijn kamertje. Nauwelijks was hij daar aangekomen, of hij hoorde duidelijk een auto stoppen. Hij rende het huis uit, greep zijn fiets ....v., maar het was reeds te laat. Gestapo-lieden hadden het huisje omsingeld. Henri werd gevangen geno men en naar het hoofdkwartier in Dy on getransporteerd. Vergeefs zou zijn vriend op de afgesproken plaats op hem wach ten In Dy on begon een Gestapo-autoriteit terstond een zeer streng verhoor. De jonge Fransman zweeg echter en keek rustig om zich heen. Hij ontdekte een fauteuil en ging er op zijn gemak in zit ten. De Duitser was woedend over deze bru taliteit, maar Henri wist, dat het spelen van deze uiterst moeilijke rol zijn red ding zou kunnen betekenen. Toen de Ge- stapo-chef hem toesnauwde „alles te we ten", bekende hij rustig glimlachend in derdaad de Henri Lamarc te zijn, die de beroemde generaal Giraud had be vrijd. De Duitsers, die op een langdurig verhoor hadden gerekend, stonden als met stomheid geslagen. De chef, ver moedend, dat hij een verkeerde persoon voor zich had, verzocht Lamarc onzeker hem de finesses over de bevrijding mede te delen. „De zaak was zeer eenvoudig":, vertelde Hcnri, „ik had n.l. dit mes bij mijTegelijkertijd trok hij een dolkmes uit zijn zak en voor de ogen van de verblufte Duitsers ritste hij daarmede zijn beide polsslagaders door. Vijf minuten daarna werd hij in zeer ernstige toestand naar het hospitaal gebracht Ontvlucht. Enkele dagen later zag hij met behulp van een Franse verpleegster kans te ont vluchten. Bij verzetslieden in Dyon vond hij onderdak, waar hij wekenlang met de grootste toewijding werd verpleegd. Twee weken na zijn volledig herstel stond Jean Peroux voor hem. Bij deze ontmoeting was Lamare's eerste vraag aan zijn vriend: „Heb je niets voor mij te doen?" Jean Peroux deelde hem mede, dat generaal de Gaulle geheime agenten no dig had in Noord-Afrika. Henri stelde zich ogenblikkelijk voor deze uiterst moeilijke opdracht beschikbaar. Het werk van een Franse agent in deze streken be tekende een leven vol gevaren en een zaamheid. Het zou noodzakelijk zijn, dat Henri lid werd van een nation a al-socia listische organisatie. Ook had hij nieuwe papieren nodig en een andere naam. Hij zou het in Afrika moeten opnemen tegen het spionnage-apparaat van admiraal Cn- naris.Een Duitse „vredesverdrag-com missie" was in het voormalige Franse be zit genesteld. Deze schijnbaar onschuldi ge commissie bestond uit geraffineerde spionnen, die de inheemse bevolking met onmenselijke methodes dwong geheime vliegvelden aan te leggen voor de Duitse luchtmacht. De Duitsers droomden toen j nog van een machtige vlieg- en marine- j basis in Noord-West-Afrika, met het oog op een aanval tegen de Verenigde Staten. Hier lag het nieuwe arbeidsterrein van Henri Lamarc Hij kwam op het denkbeeld als vrij williger toe te treden tot de Fran.se ar beidsdienst. Hiervoor had hij echter een verklaring nodig, afgegeven door de se cretarie van zijn geboorteplaats. Henri besloot het enorme risico te nemen uit het vrije Vichy te vertrekken en bij ver- zetsvrienden in Dyon een vervalste ver klaring te gaan halen. Hij moest hiervoor de zwaar bewaakte grens tussen het niet door de Duitsers bezette Vichy-Frankrijk en zijn vaderland overschrijden. Met enormde moeite hadden zijn vrienden hem enige weken tevoren over deze grens gewerkt. Hij ging met zeer grote voor zichtigheid te werk maar werd aan de grens door een paar surveillerende agen ten van de Griine Polizei ontdekt. Na een hevig vuurgevecht werd de jonge Lamarc dodelijk getroffen. In het grens- lcantoor werd hij herkend; zijn foto kwam voor op de lijst van oorlogsmisdadigers. Jean Peroux, zijn boezemvriend, meldde aan generaal de Gaulle, dat hij de missie van Henri Lamarc zou overnemen

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2