Brandgevaar in heide en bos WÊÈÊÈt- r Komt, kijkt en U koopt! Fa. Gebr, Schuppert Y.V.V. vraagt cSe medewerking van alle ingezetenen OFFICIËLE PUBLICATIE - John Foster Dulles POOTAARDAPPELEN Speciale Paasaanbieding OVERHEMDEN Fa. J. W. DOLLEKAMP dankte allen voor de ondervonden vriend schap. In de gemeente heeft hij lief en leed gedeeld. In Friesland zal ik nog vele ma len denken aan de overrompelende har telijkheid, waarmede de gemeente van Holten mij is tegemoet getreden. Toen de Here Jezus wegging van Zijn discipelen heeft Hij gebeden. Ook spr. wil met de gemeente bidden. Na de slotzang van Psalm 67 1 zong het kerkkoor onder leiding van de heer J. Kroon hem toe: „De Here zegene U en behoede U". In de consistoriekamer heeft Üs. Knipscheer de scheidende vicaris be dankt voor diens arbeid in de gemeente en de prettige samenwerking. Hij bood hem daarbij namens de kerkeraad „De Theologische Studiën" van Prof. Dr. Berkouwer aan. Van de gemeente ont ving Ds. Nijeboer een enveloppe met in houd. 's Morgens had Ds. Nijeboer in het gebouw „Bethanië" afscheid genomen van de Dijkerhoekse leden, welke in grote getale waren opgekomen. Hier was het ouderling E. J. Koopman, die de schei dende vicaris hartelijk dank bracht voor zijn arbeid. Jaarvergadering met obstakels. In de Dinsdagavond in hotel Holter- man onder voorzitterschap van de heer A. J. Goldstein gehouden ledenverga dering van V.V.V. „Holtens Belang", welke deze keer drukker bezocht was dan vorige jaren, zijn harde woorden gevallen, omdat enkele leden het op onderdelen niet eens waren met het door het 'bestuur gevoerde beleid. Het bestuur heeft echter aangetoond, dat men door gebrek aan geldmiddelen niet altijd doen kan, wat men wel zou willen en dat er met de hem gegeven mogelijkheden toch nog wel het een en ander voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer naar hier, is gedaan. De punten, waar 't voornamelijk over ging, betroffen o.a. het niet tijdig adverteren, onvoldoende beantwoor ding van ingekomen vragen en het niet aftreden van de voorzitter. 'Er werden tal van wensen geuit, waar mede het bestuur, naar het toezegde, in de toekomst rekening zal houden. Het was verheugend, dat aan 'het slot van de vergadering door een van de leden kon worden opgemerkt, dat er wel critiek geweest was, maar dat de vergadering in de loop der discussies, toch ook wel eenj goede indruk heeft gekregen, dat er door het bestuur in het afgelopen jaar heel wat gedaan is. Openingswoord voorzitter. In zijn openingswoord heeft de voor zitter er op gewezen, dat er over de resultaten van 't vreemdelingenverkeer over 'het afgelopen jaar niet te klagen viel, al waren de inkomsten niet zo goed als voorgaande jaren. De alge mene oorzaken liggen vooral in de moeilijkheden waaronder onze gehele samenleving gebukt gaat. Men is buitengewoon dankbaar voor de geldelijke bijdragen van de zaken lieden en de verhoogde subsidie van de gemeente. Het V.V.V.-werk moet echter door alle ingezetenen gedragen worden. Het gaat hier om een gemeen schapsbelang, waarvan de betekenis nog niet tot iedereen is doorgedrongen. Dankbaar zijn wij de plaatselijke ver enigingen, welke in het afgelopen sei zoen dikwijls geheel belangloos met evenementen de vreemdelingen ver strooiing en ontspanning geboden heb ben. Er zijn nog wel wensen en wij prijzen ons gelukkig, aldus de heer Goldstein, dat het gemeentebestuur pogingen doet voor de stichting van een natuur bad. Zo behoort tot de wensen de plaatsing van een eenvoudig admini stratiegebouwtje, waar de vreemdelin gen inlichtingen kunnen ontvangen en hen de nodige service wordt verleend. Zij zullen bijdragen tot verhoogde 'bloei van de gemeente. Aan Holtens Nieuwsblad werd dank gebracht voor de medewerking bij de verspreiding van 'het vacantiepro- gramma. Verder werd nog in het bijzonder wel kom geheten de burgemeester Mr W. H. Enklaar. Jaarverslag. In een uitvoerig jaarverslag gaf de secretaris, de heer M. Bouwhuis een overzicht van ide werkzaamheden die in 't afgelopen jaar werden verricht. Er kwamen 725 schriftelijke, 124 mondelinge en 15 telefonische verzoe ken om inlichtingen binnen. Opvallend was de meerdere vraag naar zomer huisjes (kampeerhuisjes)De hotels waren in doorsnee vrij goed bezet, ter wijl het bezoek aan dagjesmensen goed kon worden genoemd. Er wordt echter nog een te groot gemis gevoeld aan ontspanningsgelegenheid, ondanks het feit, dat in het seizoen 15 keer door de plaatselijke en andere verenigingen evenementen werden aangeboden. Aan het plaatsen van advertenties Werd veel aandacht besteed, terwijl De Dienst van gemeentewerken vestigt er de aandacht op, dat in verband met de Goede Vrijdag het ophalen van het huisvuil op Donderdag zal geschieden. Voor Zaterdag blijft de regeling nor maal. Men rekene hier op met het klaar zetten van de bakken. een nieuwe wandelkaart werd gedrukt en folders verschenen ook in samen werking met de Vijfhoek en Twentse contactcommissie. Bij de bespreking van 't verslag kwam als grief naar voren, dat nu nog geen advertenties waren geplaatst en een vraag, 'waarom zulks niet in samen werking met de hotelhouders gebeur de. Het bestuur verklaarde honderd gulden minder beschikbaar te hebben voor advertentie reclame, zodat de Paasadvertenties moesten vervallen. Met de wens om gezamenlijk te adver teren wil het bestuur gaarne rekening houden. Er komt een vergadering met de hotelhouders en bijeenkomsten met kampeerboerderijhouders en met de zakenmensen staan op het programma. De verenigingen zijn zeer zeker ge rechtigd een kleine 'bijdrage te vorde ren bij hun optreden, zo werd op een desbetreffende vraag nog geantwoord. De geldmiddelen. De geldmiddelen waren niet voldoende om de uitgaven te dekken, zo verklaar de de penningmeester, de heer W. ten Berge bij de toelichting der rekening. De contributie en bijdragen der leden beliepen f 1447.50, de subsidie van de gemeente f 500.de wandelkaart verkoop bracht f 435.85 op. Met deze opbrengst en f ,509.50 aan advertenties kon 2/3 van de kosten der wandelkaart worden afgeschreven of f 1074.42. Advertentie- en andere reclame vorderde f 948.97, de bestuurs- kosten met inbegrip van de administra trice f 587.91. Het nadelig saldo bedroeg ten slotte f 133.17. De kascommissie bestaande uit de heren G. J .Bouwhuis en A. Nekkers had de administratie in orde bevonden en advi seerde tot het verlenen van decharge. Tot nieuwe kascommissieleden werden aangewezen de heren A. Nekkers en J. G. van Lindenberg. Bij de bespreking van de rekening werd de suggestie gedaan dat èn de gemeen te èn de zakenlieden hun bijdragen zou den verdubbelen, opdat de vereniging meer armslag zou krijgen. De rijwielpaden worden niet meer door de vereniging behartigd, zo werd door de voorzitter gezegd, zij zijn thans ge heel in onderhoud bij het gemeente bestuur. Begroting. De begroting is nog minder rooskleurig dan de rekening. Zij vertoont een na delig saldo van f 375.Hierin kan echter verbetering komen indien de ge meenteraad de extra subsidie verleent welke gevraagd is voor de samenwer king met de contactcommissie Twente en de Vijfhoek (Diepenheim, Goor, Hol ten, Markelo en Rijssen). Zij sluit met f 3131.40 in ontvangst en uitgaaf. De heer J. Maats heeft de serre van zijn café voor een jaar belangeloos afge staan aan de V.V.V. Daarin zal men in de zomermaanden een informatie bureau vestigen. De voorzitter onderstreepte echter nog eens de hoop' op een asthetisch gebouw tje van de gemeente, zoals b.v. in Lo- chem is beschikbaar gesteld. Dat er aanvragen onvoldoende beant woord werden was het bestuur niet be kend, zo kwam hier nog ter sprake, maar het zal deze klachten onderzoeken. De wens werd uitgesproken de buiten landers niet voor de IJssel te laten op houden, zoals naar gezegd werd, thans gebeurt. Het bestuur betreurt deze din gen, maar het kan daar weinig invloed op uitoefenen. Wel hoopt het, aldus de voorzitter, dat men ook eens wat mee krijgt van de belangrijke regeringssub sidie welke het A.N.V. krijgt. Aftredende bestuursleden herkozen. Hoewel niet alle met grote meerderheid van stemmen, werden de aftredende be stuursleden de heren M. Bouwhuis, J. M. Metzger en G. Wissink herkozen. De voorzitter sprak hen hierbij in enkele hartelijke woorden toe. Bij de bespreking van het vreemdelin genverkeer werd verzocht rekening te houden met de eerbiediging van de Zondag, hetgeen zoals de voorzitter verklaarde steeds geschiedt en werden vragen gesteld over het toekomstige zwembad. Er ontstond een onaangename discussie over het vacant komen van de voorzit terszetel, welke niet de instemming van de vergadering had. Van de zijde van het bestuur werd een uiteenzetting ge geven. Na de hierboven aangehaalde woorden van lof, sloot de voorzitter de vergade ring met Holten een grote bloei toe te wensen. Er zal spoedig een vergadering plaats hebben met de verenigingen, zo ver klaarde de voorzitter nog, ter voorberei ding van het vacantieprogramma. Nu het voorjaar is stijgt de brandbaarheid van bos en heide met de dag. Het publiek trekt de natuur weer in. Boseigenaren houden het hart vast voor hun eigendommen, die thans weer blootstaan aan onacht zaamheden met lucifers en sigarettenpeukjes. In de lentemaanden van 1950 en 1951 ging bijna 300 hectare bos door brand verloren, waardoor onge veer 50.000 gulden schade werd geleden. Hoewel allerlei voorzorgsmaatregelen worden ge nomen en de bosbrandweren paraat zijn, kan de vuur duivel ieder ogenblik zijn slag slaan. Het is daarom een algemeen belang om in de bossen zeer voorzichtig te zijn en niet te roken. Waarschuwende woorden tegen zorgeloosheid met vuur in bos en hei zijn neergelegd in de volgende woorden „Het laaiend vuur doodt dier en plant. Rookt niet in 't bos, voorkomt die brand". En vervolgens kan men ook de navolgende waar schuwende versregels aantreffen: „Na brand staan zwart verkoolde bom®* Verloren in een as woestijn. Past op, gij wandelaars en rokers, Dat zoiets nooit uw schuld kan zijn". VERENIGING OUD-IND. STRIJDERS. De vereniging van Oud-Iud.-Strijders hield Vrijdag 13 Maart j.l. in hotel Hol- terman haar jaarlijkse ledenvergadering. De opkomst der leden was zeer slecht. Het bestuur en 7 leden waren aanwezig. De overige leden, pl.m. 50, lieten ver stek gaan. De voorzitter, de heer Koopman, wees er in zijn openingswoord op, dat de band, welke in Indonesië tussen de militairen gegroeid is, op deze wijze verbroken wordt. Ook bij de kranslegging op de Nationale Feestdag schitterden velendoor afwezigheid. Het is onze plicht onze ka meraden, welke in Indonesië vielen, te gedenken op deze dag. Velen beseffen nog steeds niet, welk een offer deze jonge mannen gebracht hebben. Kunnen wij dit ooit vergeten? De voorzitter wekte de aanwezigen op de weggebleven leden te bezoeken en weer warm te maken voor de vereniging. Na zijn toespraak werd één minuut stilte in acht genomen voor de gevallen kameraden. De contributie, welke door enkele le den nog niet voldaan is, blijft gehand haafd op fl,- per jaar. Verder kwam nog het toetreden als lid van het Vetera nen Legioen Nederland ter sprake. De heer Kevelam, die in verbinding staat met de afd. Rijssen, schetste het doel van dit legioen. Het lidmaatschap, dat f 10,- per jaar bedraagt, vinden de aanwezige leden te hoog, zodat hierover nog geen besluit werd genomen. Na de rondvraag, waarbij geen bijzon derheden, sluiting door de voorzitter. OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL. Maandag 23 Maart j.l. werd de ouder avond van de Prot. Kleuterschool ge houden in „Irene". De voorzitter opende deze vergadering met gebed en heette de aanwezigen har telijk welkom. Hii sprak er zijn blijd schap over uit, dat zovelen aan de op roep van het bestuur gevolg hadden ge geven. Vervolgens memoreerde hij het doel en streven van de school, zoals in Hervormd Holten van deze maand dui delijk is omschreven: weest zoveel mo gelijk propagandisten voor déze school, zo zei de voorzitter tot de ouders. Toont, dat U vertrouwen hebt in de kerkeraad en overtuigt hiervan Uw buren, familie en kennissen, opdat ook zij hun kinde ren naar „Irene" zullen sturen. De beide onderwijzeressen, die ook aan wezig waren, werd hartelijk dank ge bracht voor het vele en goede werk, dat zij gedaan hadden. Ga zo voort, dames. In de pauze werden, onder het genot van een kop koffie, de loten voor een te houden verloting, zoveel mogelijk ver deeld. Na de pauze hield mej. Visser een zeer duidelijke inleiding over het kleuteron derwijs, welke inleiding met grote aan dacht werd gevolgd en met een harte lijk applaus beloond. Ook kwam nog ter sprake het niet samengaan der beide kleuterscholen. Door het bestuur en spe ciaal door de voorzitter waren vele be sprekingen gehouden, doch het heeft tot nu toe niet mogen baten. Moge het nog eens zover komen, dat men elkaar in vertrouwen de hand kan reiken, omdat men elkaar zo nodig heeft. Nadat nog enkele zaken met elkaar waren besproken, dankte de voorzitter allen voor hun opkomst en ging hij voor in dankgebed. PIONIER IN DE INTER NATIONALE POLITIEK. John Foster Dulles, het hoofd van 't ministerie van buitenlandse zaken der Verenigde Staten, was nauwelijks zeven jaar oud, toen hij reeds zijn in vloed in de internationale politiek deed gelden. Hij was het namelijk, die, zij het ook onbewust, de loop van de gebeurtenissen wijzigde, toen Gene raal John W. Foster, een vermaard advocaat, die enige jaren minister van Buitenlandse Zaken was geweest, in 1895 van de Chinese regering het ver zoek ontving haar belangen te behar tigen op de vredesconferentie, welke volgde op de Chinees-Japanse oorlog. De generaal wist zich zo goed van de door hem aanvaarde opdracht te kwij ten, dat de toenmalige Chinese pre mier, Li Hung Hang, hem prompt de functie van permanent adviseur in internationale aangelegenheden aan bood. Als tegenprestatie zegde de Chinese regering hem een fabelach tig salaris, een paleis en een legertje bedienden toe. Foster bleek echter niet bereid op dit verleidelijke aan bod in te gaan. „Ik heb mijn kleinzoon beloofd een paar dagen met hem uit vissen te gaan en ik wil het kereltje niet teleurstellen", zo liet hij de Chi nese autoriteiten weten. Dit „kereltje" was John Foster Dul les, die wel niet vermoed zal hebben, dat zijn onschuldige liefhebberij tot op zekere hoogte de gang van zaken in het Verre Oosten bepaalde. ZIJN JEUGD. Dulles aanschouwde het levenslicht in het huis van zijn martiale groot vader in Washington, maar groeide op in Watertown (N.Y.), een klein plaatsje, waar zijn vader als dominee stond. Daar, aan de oevers van het Ontariomeer, bracht hij met zijn broer en drie zusters een zonnige jeugd door en uit die tijd dateert zijn liefde voor de vrije natuur. Hij was 'n echte waterrat en hij zeilde als de beste. Het gezin moest er van een vrij mager salaris komen en als de kinderen eens een extra-verzetje wilden, moest veel al hun spaarvarken er aan geloven. Wanneer een van hen een lekke band had, moest hij of zij zelf de reparatie kosten verdienen. De lange w'eg naar school werd te voet afgelegd, want een paard en een sjees konden er niet af. Het ouderlijk huis herbergde vrij wel het gehele jaar door talrijke bui tenlanders, met het gevolg, dat de jonge John al vroeg een cosmopoliti- sche inslag vertoonde. Een van zijn grootvaders, een diplomaat, had in 't Verre Oosten gewoond. Zijn andere grootvader was zendeling in Calcutta. Verder was zijn ene overgrootvader gezant in Engeland en de andere was zendeling geweest. De telgen van Dominee Dulles wa ren al even reislustig en verscheide- nen van hen doorkruisten op de fiets Europa. Dulles' moeder, Edith Foster Dulles, bewoog zich veel op sociaal gebied en beschikte over een schier onuit puttelijke energie. Degene, die in Dulles' leerjaren waarschijnlijk de grootste invloed op hem had, was zijn grootvader van moeders kant, Generaal Foster, diplo maat en autoriteit op het gebied van het internationale recht. Als groot vader en kleinzoon aan het hengelen waren, placht eerstgenoemde, als „ze niet wilden bijten", de tijd te verkor ten met boeiende verhalen over vreemde landen en over de vaak ver warde verhoudingen tussen de staten onderling. Hij noemde de diplomatie zowel een avontuur als een roeping en daar hij wel iets zag in de „stamhouder" (welke grootvader doet dat trouwens niet?) besloot hij hem na het eind examen naar Zwitserland te sturen „om eens in die contreien rond te neuzen en onder de bedrijven door wat Frans te leren". STUDENTENTIJD. Na zijn terugkeer uit Zwitserland liet de jonge Dulles zich inschrijven aan de universiteit van Princetown, waar hij hard werkte, veel schaakte en eindeloze gesprekken voerde met zijn medestudenten. Hij was bijzonder vlug van geest en bezat een uitste kend geheugen. In 1907, toen hij derde-jaars-stu dent geworden was, maakte hij in de vacantie een uitstapje naar de Haag se vredesconferentie. Hij stond hier zijn grootvader als secretaris terzijde. Bij deze gelegenheid besloot hij diplo maat te worden. Weer in Princetown beëindigde hij hét eerste deel van zijn studie en slaagde cum iaude voor het zware examen. Hij had inmiddels besloten advocaat te worden. Daartoe studeer de hij eerst aan de Sorbonne in Parijs en vervolgens nog aan de George Washington Universiteit. Hij werd lid van het advocatenkan toor van Sullivan Cromwell en trad in het huwelijk met Janet Pomery Avery, die hij al van jongsafaan ken de. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren, t.w. twee zoons, John en Avery, en een dochter Lillias. LANDBOUW. DEMONSTRATIE. Er zal een demonstratie worden ge houden met een cambridge-rol op Woens dag 1 April n.m. 2 uur bij W. Keizer, Hol- terbroek 13, en op Donderdag 2 April, n.m. 2 uur bij J. Haverslag, Espelo 23. Hier wordt gedemonstreerd, hoe op de meest juiste manier graszaad kan wor den ondergebracht. De cambridge-rol kan o.a. ook ge bruikt worden voor het aanrollen van laat geploegd haver- en bietenland. Op de demonstratie zal uitleg worden ge geven. Kom en zie! W. RIETBERG, ass. R.L.V.D. Uit voorraad leverbaar: BALEN HOOI en STRO, GAAS en GOLFPLATEN. J. G. VAN LINDENBERG. Tel. 31 Als U onze mooie Voorjaarscollectie ziet in MANTELS JAPONNEN DAMESBLOUSES MANTELCOSTUUMS HERENCOSTUUMS DAMES- en HEREN REGENJASSEN Pracht kwaliteit ook in gabardine. „DE ZAAK MET SMAAK" TELEFOON 223. WIJ ZIJN RUIM GESORTEERD IN (vaste boord en Trubenijs) in de kleure. groen, beige, bleu, grijs en petrol. WOLLEN ZELFBINDERS, effen en geruit. Pracht sortering SOKKEN en SPORTKOUSE VOOR DE DAMES: LINKSGEWEVEN DAMESKOUSEN vanaf f 1.! NYLONS (gewoon en zwarte naad) vanaf f3.- HOOFDDOEKEN, SHAWLS en ZAKDOEKE Pracht DAMESPULLOVERS (korte mouw) in 7 kleuren (katoen) voor slechts f 2.( Beleefd aanbevelend, manufacture:

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3