Plaatselijk Nieuws I u u Abonnementsgeld. Jaarvergadering V.V.V, 1 Aaaaun.ian.Ukan.ia-a'i XefBxj&öch&i m m aangifte - H Ink. Bel. 1952 enz. nn m 1 No. 11. Jaargang 5. ZATERDAG 21 MAART 1953. Verschijnt elke Zaterdag. HDLTENS NIEUWSBLAD tsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal g te Holten Te/f/ ^uw:gAad Adv.-prijs: 115 m.m.(acontant) f 1.50.Iederer AGENDA JAARVERGADERING „SCHOOL MET DE BIJBEL" In het gebouw Rehoboth werd Vrij dagavond der vorige week de jaarver gadering gehouden van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding ener School met de Bijbel te Holten, onder presidium van de. heer M. Teeselink, die deze bijeenkomst, welke zeer goed was bezocht, opende met gebed ha het laten zingen van Ps. 103 1 en 9 en het lezen van Psalm 78 1-8. De heer Teeselink sprak hierna een kort welkomst- en openingswoord, waarin gewaagd werd van de rijke zegeningen, die school en vereniging in '52 uit Gods hand mochten ontvangen. De grote belangstelling voor onze jaarvergadering en ouderavond stemt tot grote dankbaarheid, aldus de voor zitter, en hieruit blijkt de liefde voor ons christelijk onderwijs en de christe lijke school, die momenteel van ver schillende kanten weer wordt belaagd. We zullen voor onze scholen met de bijbel op de bres moeten staan en in Gods kracht blijven strijden voor uit breiding van" het christelijk onderwijs in al haar geledigen. Ieder christenouder kenne in dezen zijn plicht en roeping, zo besloot de heer Teeselink. Door de meisjes van de klassen 5-8 werden hierna onder leiding van het hoofd der school, de heer Kroon, met begeleiding van mej. H. L. Maat (orgel) op zeer verdienstelijke wijze een tien tal gewijde en vaderlandse liederen, ge zongen. De meisjes oogstten een wel verdiend applaus. Nadat de heer Kroon een korte toe lichting had gegeven over het projectie apparaat als leermiddel, werden door de heer H. H. Donker twee mooie natuur films vertoond, t.w. „Herfst in het bos" en „Nest blijven en nest vlieden". De heer Teeselink dankte de heer Donker voor zijn belangeloze medewer king, waarvoor hem een kistje sigaren werd aangeboden. Na de pauze waarin getracteerd werd op chocolademelk werd door de heer J. Aaltink het jaarverslag uitge bracht, waarna de heer D. J. Schuppert verslag deed betreffende de financiën over 1952. Beide verslagen stemmen tot dankbaarheid. De kascontrolecommissie, die bestond uit de heren J. Pekkeriet en J. Stam, had boeken en bescheiden in orde bevonden, weshalve de penning meester dank gebracht werd voor zijn beheer. Als leden van de commissie voor het nazien der boeken over 1953 werden benoemd de heren J. Pekke riet en G. J. Klein Nagelvoort. De aftredende bestuursleden, de he ren G. W. Rietman en H. J. Westerik, werden met overgrote meerderheid van stemmen herkozen en beide namen hun herbenoeming aan, onder dank voor 't wederom in hen gestelde vertrouwen. Door de heer B. Pottjewijd, onder wijzer aan de school, werd hierna een inleiding gehouden over het onderwerp: „Het kinderspel". Het spel, aldus de heer Pottjewijd, is voor onze kinderen van het allergroot ste belang, zowel met het oog op de lichamelijke als de geestelijke ontwik keling. Spel en kind horen bij elkaar. Een kind zonder spel gaat lichamelijk en geestelijk achteruit. De school heeft t.o.v. het spel een zeer belangrijke taak en het spel moet worden aangepast aan de sfeer van het kind, terwijl ook het spel-element bij het onderwijs niet mag ontbreken. Ds H. Nijeboer, vicaris der Ned. Herv. Kerk, sprak een slotwoord n.a.v. Matth. 7 24-29 en sloot na het zingen van Ps. 146 1 en 3 deze geslaagde jaarvergade ring met dank aan God. VIJF JAAR PLATTELANDSBIBLIOTHEEK IN OVERIJSSEL. Dezer dagen is verschenen het verslag over 1952 van de Plattelandsbibliotheek Overijsssel, uitgebracht door de secre taris, de heer A. van Uxem te Berkum. Het telt 25 bladzijden en bevat in dit kleine bestek een schat van gegevens aangaande de opzet en de ontwikkeling van het plattelandsbibliotheekwezen in Overijssel. Het eerste lustrum der bibliotheek is aangegrepen om een overzicht te geven van de afgelopen 5 jaren. Over de intrede van de Plattelands bibliotheek in onze plaats zegt het ver slag o.m.: „In Holten werd een overeen komst getroffen met het bestuur van „Volksonderwijs", waarbij de oude bi bliotheek van deze vereniging werd 'op geheven; evenzo geschiedde met de bi bliotheek van de „Commissie tot bevor dering en verspreiding van Christelijke lectuur" op Urk. In beide plaatsen kon men met een geheel nieuwe bibliotheek onder de oude leiding, welke met enige personen aangevuld werd, het leessei- zoen 1952-53 ingaan. De resultaten van enkele maanden zijn uitstekend." Behalve 29 andere plaatsen bezit ook Holten een jeugdbibliotheek, waarbij 'n I jeugdlidmaatschap tegen speciaal tarief i werd ingevoerd. De organisatie beheert i nu 120 bibliotheken voor volwassenen, 30 jeugdbibliotheken en 3 schoolbiblio theken. Dat de belangstelling steeds toeneemt moge o.a. blijken uit het feit, dat het aantal uitleningen van boeken in het leesseizoen 1951-52 de honderdduizend overschreed en 101.134 bedroeg, terwijl verwacht wordt, dat het in het thans lopende seizoen nog meer zal stijgen. In Diepenveen klom het aantal uit leningen b.v. van 5910 in 1950-51 tot 74Ó5 in 1951-52. In Markelo van 2732 tot 4088 en in Nieuwleuzen van 2250 tot niet minder dan 4547. Uit onze plaats is het aantal nog niet bekend, omdat pas in het thans lopende seizoen werd begonnen. De gezamenlijke bibliotheken be schikken over niet minder dan 20948 boeken, o.m. populair-wetenschappelijke werken en studieboeken, historische en biografische werken, streek-, dorps- en boerenverhalen, humoristische verhalen en satyres, romans spelende in typisch stedelijke omgeving, boeken voor de rij pere jeugd, emigratie-verhalen, gezins verhalen, huwelijks- en familieromans, enz. Het grootste is het aantal Nederlandse en vertaalde romans, n.l. 10620. Land bouw, veeteelt en tuinbouw 666. Gods dienstwetenschap 253. Natuurweten schap 318. Geschiedenis 521. Klassiek letterkundige romans en novellen 704. En nog veel meer. Een schat van wetenschap, ontwikke lingskansen, van innerlijke vreugde en van bezinning ligt hierin, ook voor onze gemeente, opgetast en wij kunnen dan ook niet anders dan vooral de jonge mensen, maar ook zeker de ouderen, aansporen uit deze voorraad te putten. De uitlening in onze plaats geschiedt in de Dorpsschool door de dames W. E. Wolters, R. Maat, M. Bal en H. J. Bal- Keiler elke Vrijdag van 15.30-16 en van 19.30-20 uur. Aan deze bibliotheek is één nadeel verbonden; zij werkt de laatste jaren met tekorten. Vandaar dat de Coöp. Boerenleenbanken, Aankoopverenigin gen, Zuivelfabrieken en de grotere land bouworganisaties in Overijssel haar fi nanciële bijdragen verstrekken. Wij heb ben onder de ruim 80 organisaties de naam Holten nog niet kunnen ontdek ken. Wellicht, dat het voor onze plaat selijke instellingen overweging verdient zich over een bijdrage te beraden. Men zou daarmede een belangrijk cultureel werk verrichten. KAPPERS EN WINKELIERS LANGER OPEN. De gemeenteraad zal Maandag 30 Mrt. a.s. des avonds 7.30 uur in openbare ver gadering bijeen komen, zo is de leden voorlopig medegedeeld. De raad zal o.m. te behandelen heb ben een verzoek van de alhier gevestigde kappers om op de drukke dagen voor de feestdagen hun zaken tot 20 uur ge opend te hebben voor het afhelpen der klanten. Zoals bekend kan de gemeenteraad 21 dagen in het jaar van de sluiting der zaken om 18 uur afwijken. Burgemeester en Wethouders stellen de raad voor te bepalen, dat niet alleen de kapperszaken, maar ook de gewone winkels op de Donderdagen, Vrijdagen en Zaterdagen onmiddellijk voorafgaan de aan Pasen en Pinksteren en op de Dinsdag en Woensdag, onmiddellijk voor afgaande aan de Hemelvaartsdag tot 20 uur geopend mogen zijn. De Holtense Handelsvereniging heeft medegedeeld, dat op de verlenging van het sluitingsuur voor de gewone winkels geen prijs wordt gesteld, maar B. en W. zijn van oordeel, dat ook de belangen van de consument een voorwerp van overweging dienen te zijn en dat dit be lang zeer beslist gediend is met een rui mere verkoopgelegenheid vóór genoem de feestdagen. OUDERAVOND O.L. SCHOOL ESPELO. Op Vrijdag 6 Maart werd in de school te Espelo een Ouderavond gehouden. Te pl.m. 8 uur opende het hoofd van de school, de heer IT. J. Hiddink, de bij eenkomst en heette de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de bur gemeester van Holten, Mr Enklaar. Begonnen werd met een blik terug te slaan op het afgelopen jaar en zo kwa men vanzelfsprekend de verbeteringen aan de orde, welke in de school zijn aangebracht. Mededelingen werden ge daan over de resultaten van de diverse acties voor inzameling van gelden door de schooljeugd; over de stand van zaken betreffende het filmtoestel en over het onderzoek op t.b.c., dat in December van het vorig jaar heeft plaats gehad. In verband hiermede werd het gebruik van melk bij de boterham tijdens de middagpauze zeer in de aandacht van de ouders aanbevolen. Vervolgens vroeg het hoofd der school de ouders hun medewerking te willen verlenen, de kinderen schoeisel mede te geven, dat ze in de school kun nen aandoen. Pantoffeltjes is 't beste, maar ook oude schoenen, gymnastiek schoenen of oude klompen zijn vol doende. Om het zoekraken van kleding te voorkomen, werd de ouders aange raden deze te merken. Plannen werden besproken om het volgende jaar een meerdaagse school reis te maken per fiets. Ook over het 50-jarig bestaan van de school, hetwelk dit jaar in Juni zal ge vierd worden, werden enkele medede lingen gedaan. De heer J. W. Nijland werd een doos sigaren aangeboden voor zijn hulp elk jaar weer met het opzetten en afbreken van het toneel. Hierna kwam de 'jeugd aan 't woord. In een drietal bedrijven werd op zeer verdienstelijke wij ze vertolkt 't kinder toneelstukje „Het Toverboek". De lange tijd van voorbereiding en de vele moei ten, die hiermee voor de kinderen ge paard gaan, werden ruimschoots door het applaus der ouders beloond. Na afloop van het toneelstukje werd de jeugdige spelers hartelijk dank ge zegd en werden hun versnaperingen aangeboden. Tegen 11 uur besloot burgemeester Enklaar met enkele treffende woorden de ouderavond en hierna gingen de ouders huiswaarts. IlllUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIim De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer „Holtens Belang" houdt op Dins dag, 24 Maart a.s., haar jaarvergadering in hotel Holterman. Men zie de aankon diging in de advertentiekolommen. Wij hebben in het afgelopen jaar nog al eens critiek gehoord op het werk van de V.V.V- Dikwijls ten onrechte, maar ook wel eens terecht. Critiek echter, welke niet op de bestemde plaats terecht kwam. Zou het nu niet verstandig zijn, dat alle hotelhouders, zakenmensen en de overige leden op deze vergadering kwa men om eens met elkaar de grote belan gen, welke bij het V.V.V.-werk op het spel staan, grondig met elkaar door te spreken. Enerzijds zou men dan van de zijde van het bestuur kunnen vernemen, wat er zo in een jaar gedaan is en ander zijds zou het bestuur kunnen vernemen wat er naar het oordeel van de leden aan zijn beleid hapert. Zakenmensen, U betaalt Uw ruime bij drage niet voor niets, komt ook eens meepraten over de gang van zaken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin PRACHTIGE OPBRENGST. De bazar, die vorige week Woensdag en Donderdag in gebouw Rehoboth ten bate van de Christelijke Kleuterschool werd gehouden, heeft netto f 1485.op gebracht. Een prachtige opbrengst en tevens een mooie beloning van het vele werk, dat de bazarcommissie heeft moe ten verrichten. ZWIJNTJESJAGER IN DE VAL. Enige tijd geleden vervoegde zich iemand bij de smid, de heer G. van de Bosch, op de Smidsbelt, die om een fiets vroeg, aangezien hij een lekke band had met z'n bestelwagen en zijn klanten nu niet kon bedienen. De fiets werd hem, eigenlijk wel wat lichtvaardig, meegege ven, maar werd niet teruggebracht. De Rijkspolitie, welke in het geval gemoeid werd, had al spoedig door met wie zij te doen had en in samenwerknig met de Almelose politie wist zij een zekere Van U. uit Almelo te arresteren, die zich in de omtrek aan meerdere dergelijke fei ten had schuldig gemaakt en ook deze verduistering op zijn kerfstok had. Het rijwiel was inmiddels al doorverkocht naar Enschede, maar kon achterhaald worden. Van U. restte niet anders dan een volledige bekentenis af te leggen. Men zij dus op z'n hoede bij het uitlenen of verhuren van rijwielen. SCHOORSTEENBRAND. Donderdagavond omstreeks half zes sloegen plotseling de vlammen uit de schoorsteen van de woning, bewoond door de heer H. Slettenhaar en de Wed. Spenkelink aan de Oranjestraat. De brandweer was zeer snel ter plaat se, legde de schoorsteen dicht om hem daarna met de ramoneur van vuur en roet te zuiveren. De. operatie verliep vlot en er deden zich geen complicaties voor. Er bestond grote belangstelling voor dit schoorsteenbrand-evenement, zodat de politie verkeersregelend moest optreden. De les, welke hieruit te putten valt is deze, dat men tijdig en grondig de schoorstenen laat vegen, het liefst door een vakman. De risico is te groot om brand te krijgen. FILM-PROPAGANDA-AVOND C.N.V. Het C.N.V. zal Donderdag 26 Maart a.s. een actueel film-programma bren gen in Irene, o.a. interessante beelden van de reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de Ver. Staten. Verder o.a. de sluiswerken bij Tiel en door de Marshall-hulp tot stand geko men werken. De naam van de spreker van deze avond zal nog nader worden bekend gemaakt. Abonné's op Holtens Nieuwsblad bui ten de Gemeente Holten worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld (half jaar f 2.30 of voor het gehele jaar f 4.60) te willen voldoen op Girorek. 175587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 1 April nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men 'n postkwitantie (+20 ct. innings- kosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking. Adm. HOLTENS NIEUWSBLAD. GEZELLIGE AVOND IN DIJKERHOEK. De leden van de buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek" hebben Maan dagavond zeer genoten van de gezellige avond, welke door het bestuur in café „Het Bonte Paard" van de heer H. Kloosterboer georganiseerd werd en waarin optrad het Cabaret van de Al melose Harmonie. Er was geen plaats onbezet in de zaal toen de voorzitter, de heer G. H. Wan ders, de aanwezigen welkom heette en zich in het bijzonder richtte tot de burgemeester en het Almelose ge zelschap. Met tal van aardige voordrachten, de clamatie, muziek en zang heeft het ge zelschap de aanwezigen geamuseerd. Vooral het optreden van de heer Henk Albers als conferencier, o.a. als „Henk van de Kuierbats" en het spel van de drie „Harmonie Singers" viel zeer in de smaak. Mevr. Albers zong enkele gevoe lige liedjes, welke diepe indruk maak ten. In de pauijze werd een verloting ge houden met als hoofdprijs een levende bok en tal van mooie prijzen, welke door de Dijkerhoekse zakenmensen waren be schikbaar gesteld en waarvoor hen door de voorzitter dan ook dank werd ge bracht. Na de pauze deed het optreden van „Snibbel en Snabbel" de zaal daveren van de lach en werden door het gezelschap nog tal van mooie nummers gebracht. Er werd nog een verloting gehouden ten bate van het Rampenfonds, welke f 55.opbracht. De burgemeester bracht na afloop de aanwezigen dank voor deze geste en dankte het bestuur van de schoolkring voor de vriendelijke uitnodiging. De voorzitter dankte het gezelschap voor de mooie avond en de heren H. Koopman en B. J. Paalman voor het opzetten van het toneel. B Maarstraat 60 Telef. 336 RUSSEN belast zich gaarne met B de behandeling van Uw Iedere Maandagmiddag houden wij zitting in WM Hotel Holterman. AFSCHEID VAN Ds NIJEBOER. Zondagmiddag zal Ds Nijeboer, die de Herv. gemeente ongeveer een half jaar gediend heeft als vicaris, afscheid ne men wegens zijn vertrek naar Ooster- haule in Friesland. Ds Nijeboer zal Zondagmorgen om 10 uur in het gebouw „Bethanië" in Dijker- hoek afscheid nemen van de gemeente aldaar. NIEUWE PREDIKANT KOMT 10 MEI. Ds Israël hoopt op 10 Mei a.s. des namiddags 3 uur zijn intrede te doen in de Ned. TIerv. .Kerk alhier, nadat hij in de morgendienst zal zijn bevestigd. VERHUREN VAN KAMERS EN WONINGEN AAN VREEMDELINGEN Het Bestuur van de V.V.V. verzoekt ons mede te delen, dat het er zeer veel prijs op stelt opgave te ontvangen van de ingezetenen, welke in het komende vreemdelingenseizoen bereid zijn kamers of hun gehele woning te verhuren of eventueel te ruilen. Deze opgaven wor den gaarne schriftelijk ingewacht bij de voorzitter, de heer A. J. Goldstein, Dorpsstraat 65. JAARFEEST MEÏSJES- VERENIGINGEN. De Herv. Meisjesverenigingen „Mar tha" en „Jong Leven" houden op Woensdag 25 Maart a.s. hun jaarfeest. WTij verwijzen nog even naar de annonce in dit nummer. Vrijdag 20 Maart om 8 uur in hotel Holterman: Boekbespreking door de heer Kolk van Laren voor de B.D.V., O.L.M. en Plattelandsvrouwen. Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Maart in het schoolgebouw te Espelo: Jaarfeest der C.J.M.V. Jeugdclubs. Vrijdagavond 20 Maart om 7.30 uur in Rehoboth: Vergadering Chr. Jonge Boeren Organisatie. Vrijdag 20 Maart: Gemeente-avond van de Ned. Herv. Kerk in het gebouw Irene. Ds Nijeboer spreekt over de J eho va-getuigen' Zaterdag 21 Maart om 7.30 uur in feest zaal „De Wippert": Populaire uitvoe ring Larense Accordeonvereniging. (Zie annonce.) Maandag 23 Maart 7.30 uur: Ouder avond O.L. school te Dijkerhoek. Dinsdag 24 Maart 8 uur (precies) in hotel Holterman: Ledenvergadering V.V.V. „Holtens Belang". (Zie annonce.) Woensdag 25 Maart 7 uur in Irene: Jaar feest Herv. M.V. „Martha" en „Jong Leven". (Zie annonce.) Donderdag 26 Maart 7.30 uur in Irene: Filmavond van het C.N.V. Donderdag 26 Maart om 8 uur Herv. Vrouwenvereniging in Irene. Donderdag 26 Maart om 7.30 uur in hotel Holterman: Ledenvergadering Holtense Handelsvereniging. (Zie nadere convocatie.) Donderdag 26 Maart 8 uur precies in café „Het Bonte Paard": Jaarverga dering van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Vrijdag 27 Maart 7.30 uur in feestzaal „De Wippert": Uitvoering van Larens Mannenkoor. (Zie annonce.) Zaterdag 28 Maart: Laatste dag voor in diening verzoeken voor standplaatsen met ijs enz. op particuliere grond bij het Gemeentebestuur. (Zie officiële publicatie.) Maandag 30 Maart 2.30 en 8 uur in Amicitia: Modeshow Fa. E. Wonnink. (Zie annonce.) Maandag 30 Maart 7.30 uur: Raadsver gadering ten Gemeentehuize. Woensdag 1 April: Ouderavond O.L. Dorpsschool in Amicitia. Zaal open 7.15 uur. Aanvang 7.45 uur. Donderdag 2 April: Gezellige Dorps schoolavond in Amicitia. Zaal open 7.15 uur. Aanvang 7.45 uur. Zaterdag 3 April: Filmavond over Z. Afrika van de Ned. Reisvereniging in Amicitia. 20-25 April: Afhalen goederen Protes tantse Kleuterschool. 13-16 Mei: Bazar Prot. Kleuterschool. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Hendrika, dv. H. Vukkink en J. J. Pasop, Espelo 22. Ondertrouwd: W. van der Meulen, 25 jaar en G. Aanstoot, 26 jaar. Gehuwd: J. Tuitert, 31 jaar, Hellen- doorn en J. Vukkink, 26 jaar. Vertrokken: J. Tuitert-Vukkink van Espelo 19 naar Hellendoorn. - J. Traan- man van Dijkerhoek 96 naar Kingston (Canada). - H. v. Gorcum en gezin van ITolterberg 42 naar Almelo. WERKKRACHTEN GEVRAAGD. Door het Staatsbosbeheer worden, naar wij vernemen, voor plantwerk- zaamheden in de Holterberg enige plantjongens en oudere arbeiders ge vraagd. Men kan zich aanmelden bij de voorwerker, de heer H. Voorveld, Hol terberg 58 (bij de uitkijktoren). ERETEKENS UITGEREIKT. Woensdagmiddag werden door de bur gemeester ten gemeentehuize aan een zestiental oud-Indonesië-strijders het hen van regeringswege toegekende ere-teken „Orde en Vrede" uitgereikt. Voor een van de militiren, welke naar Canada ver trokken is, was de vader aanwezig. Vier anderen konden wegens vertrek naar el ders of door andere omstandigheden niet aanwezig zijn. In de raadzaal werden de mannen toe gesproken door Mr. Enklaar, die de om standigheden nog eens in herinnering bracht, waaronder zij hun dikwijls moei lijke taak onder de tropenzon hebben vervuld. Deze plichtsvervulling wordt door velen wellicht als niet zo belangrijk meer aangevoeld, omdat 't beoogde doel daar niet is bereikt, maar voor de man nen persoonlijk was zij toch van grote betekenis, omdat zij door hun verblijf in de tropen wat meer van de wereld gezien hebben en hun blik verruimd is geworden. De begiftigden mogen hun on derscheiding dan ook met ere dragen. Voor hen zelf en hun verwanten en ver loofden is het gelukkig, dat zij allen be houden zijn weergekeerd. Nadat thee was geserveerd, reikte de burgemeester de aanwezigen de onder scheiding uit. Onderscheiden zijn de heren J. Aan- stood, J. Schippers, D. Stam (vertrokken naar Canada), L. Veneklaas, H. J. Hid dink, E. Aanstoot, E. Achterkamp, J. Bosman, C. Gerritsma, J. W. Hulsman, J. Jansen, H. W. Koopman, B. J. Mul der, A. J. Reijlink, N. Rodenburg, F. Stam, G. H. Traanman, A. J. Veldhuis, G. J. Veneklaas Slots en T. Verveda. De heer N. Roodenburg bedankte na mens de aanwezigen de burgemeester voor diens vriendelijke woorden.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 1