iö Plaatselijk Nieuws „DE RAMP" K. L-statioo voor Zui d-West-O verijsel officieel geopend Woningjsn Aalpolsweg. De toestand van 2 woningen aan de Aalpolsweg (bewoond door Linde en Geesink) verkeren in een zodanige staat, dat er wat aan gedaan moet worden. B. en W. hebben hiervoor geraamd een be drag van 1000 gulden, doch het staat vast dat dit ontoereikend zal zijn. De heer Soer zou daarom deze post willen verhogen, maar dit gaat moeilijk volgens de Voorzitter, want er kan geen begroting gemaakt worden om dat men nog niet precies weet wat er moet ge beuren. We zullen ons echter tot het noodzakelijkste beperken, want in de toe komst moeten deze woningen afgebro ken worden. Wethouder Teeselink: De toestand van deze woningen is bar slecht en we zijn niet verantwoord als hier niets gebeurd. B. en W. zullen t.z.t. nadere mede delingen doen betreffende deze wonin gen en wijziging van de begroting is te wachten. Subsidie voor cursussen voor Vakonderwijs etc. B. en W. stellen, voor om aan de Hol- tense hand- en naaiwerkschool voor 1953 een subsidie te verstrekken van f 300. waarop de heer dansen de vraag stel de of dit wel voldoende is. 't Betreft hier een zeer nuttige instelling en spr. zou daarom verhoging van subsidie in over weging willen geven. Tenslotte wordt besloten het subsidie bedrag te verhogen tot maximum f 500 onder voorwaarde dat dit bedrag ook werkelijk nodig zal zijn. De heer Landeweerd (A.R.) vindt het bedrag van f 530.voor de Plattelands- bibliotheek te hoog, gezien het gebruik dat van deze bibliotheek wordt gemaakt. Veel gemeenten betalen voor de Plat- telandsbibhotheek, aldus de heer Lande weerd, veel minder, doch hieraan moe ten wij volgens de Voorzitter geen voor beeld nemen. Ook de heer Rietberg (C.H.) voelt niet veel voor dit hoge bedrag. Wan neer er een intensief gebruik van de bi- bilotheek werd gemaakt, zou de zaak anders liggen. Nadat de Voorzitter nog eens had ge wezen op het grote belang van de Plat- telandsbibilotheek, bleef de post van f 530.toch gehandhaafd. De heer Soer is geschrokken van de hoge post (f7000.met het oog op de verpleging van on- of minvermogen- de patiënten in de sanatoria te Almen en Hellendoorn, doch wethouder Teeselink deelt mede, dat het beslist niet minder kan. De heer Soer vestigt in verband met deze kwestie de aandacht op de mogelijk heid van verzekering tegen sanatorium- verpleging. De kosten, die een dergelijke verzekering meebrengt, zijn zeer gering. Aanschaffing van nieuw meubilair voor de raadzaal. Het meubilair in de raadzaal, dat reeds 50 jaar in gebruik is, behoeft dringend vervanging. De groene lakense kleden zijn tot op de draad versleten en ook de tafels zijn wrak. Het meubilair, dat in gebruik is in de kamer van de burge meester, is diens persoonlijk bezit en thans wil de burgemeester dit meubilair gaarne weder in zijn eigen huis ter be schikking hebben. De kosten van deze aanschaffing wor den geraamd op f 4000.—, welk bedrag is af te schrijven over 20 jaar. Bij de behandeling van dit punt bleek duidelijk, dat de raad overtuigd was van de noodzaak van aanschaffing van nieuw meubilair voor de burgemeesterskamer, doch het meubilair op de raadzaal, zo luidde het oordeel van verschillende leden, kan nog best een jaartje mee. Het was vooral de heer Jansen, die ernstige bedenkingen had tegen deze ver nieuwing en hij zou liever het bedrag uitgeven voor bijv. verbetering van we gen. Ook de heren Landeweerd, Landuwer, Aaftink en Rietberg uitten bezwaren. Allen bleken wel overtuigd te zijn van de noodzaak van vernieuwing, doch de uitgaven zijn dit jaar al extra hoog en daarom zou het volgens genoemde heren beter zijn als één of twee jaar werd ge wacht. Nadat de burgemeester een duidelijke toelichting had gegeven, waarbij o.a. werd medegedeeld, dat het oude meubi lair kan worden gebruikt voor inrichting voor de burgemeesterskamer en het kan toor van de gemeente-architect, werd het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht. Alleen de heer Jansen stemde tegen. Kosten voor het opmaken van een voorlopig plan voor de stichting van een natuurbad, In deze gemeente, rijk aan natuur schoon, doch geheel verstoken van wa ter, zo zeggen B. en W. in hun toelich ting, is meer en meer de wens naar vo ren gekomen naar de aanwezigheid van een natuurbad. Naast een groot belang voor het aanzienlijk vreemdelingenver keer is zulk een bad van niet minder be tekenis voor de inwoners dezer gemeente en daarvoor wel in de eerste plaats voor de jeugd. Contact werd reeds opgeno men met het gemeentebestuur van En schede, welks bestuur in principe bereid is om 4 a 5 h.a. in het „Twennaarsveld" aan de gemeente Holten te verkopen voor het stichten van een natuurbad. De kosten van het maken van een voor lopig plan worden geraamd op f 500. De begroting werd wat betreft de ge wone dienst hierna goedgekeurd met een bedrag van f 263.734,62 aan uitgaven en f 231.234,62 aan inkomsten, zodat er een nadelig slot is van f 32.500. Teneinde dit tekort te dekken zal door het gemeentebestuur een beroep op het rijk worden gedaan om verhoging van de bijzonder bijdrage uit 's rijks kas. Begroting Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf. Bij de behandeling van de K.W.S.B.- begroting deelde de Voorzitter mede, dat de zaken op dat bedrijf de laatste tijd niet al te florisant gaan. Eén der losse arbeiders is reeds geruime tijd overcom pleet en wordt daarom 4 dagen per week „uitgeleend" aan de gemeente. Er werd over deze kwestie ook reeds gesproken met het Hoofd van Dienst, Dr G. S. E. Vegter, doch deze zegt dat hij de btrokken los arbeider twee dagen in de week nodig heeft. Met een beetje goede wil, aldus de Voorzitter, kan men het m.i. wel redden zonder deze arbeider en ik ben dan ook van mening, dat we deze arbeider moeten adviseren om naar ander werk uit te zien. We willen deze arbeider, waarover we overigens zeer te vreden zijn, niet graag duperen, maar deze toestand mag en kan niet blijven voortduren. Nadat de heer Jansen (P.v.d.A.) nog had opgemerkt, dat men geen werkkrach ten mag houden als er geen werk voor is, werd deze kwestie voor nader onder zoek in handen gegeven van de Slacht huiscommissie. De begroting K.W. en S.B. werd hierna goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst van f 51.815,56 en met een bedrag aan kapitaalsinkomsten en uitgaven van f 4.197.30. Begroting Woningbedrijf. Bij het behandelen van deze begroting informeerde de heer Soer naar de toe wijzing 1953. Volgens de Voorzitter mogen er in 1953 14 nieuwe woningen worden ge bouwd. De gemeente zal al deze wonin gen niet gaan bouwen, want tal van par ticulieren hebben zich reeds om bouw volume tot B. en W. gewend. Een aantal zal echter teleurgesteld moeten worden, want de gemeente zal zelf 8 af 10 wo ningen laten bouwen van deze toewijzing van 14. Doordat de particuliere aanvragers bijna allemaal boeren zijn, geeft dit wei nig verlichting voor de woningnood, doch de Voorzitter is het met de heer Aaftink wel eens, dat ook de boeren geholpen moeten worden. De begroting Woningbedrijf werd hier na goedgekeurd met een bedrag aan in komsten en uitgaven op de gewone dienst van f 28.707,91 en met een bedrag aan kapitaalsinkomsten en uitgaven van f 5373.64. De begroting G.E.B. wordt goedge keurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst van f 197.775.95 en met een bedrag aan kapitaalsinkomsten en lasten van f 102.470,14, De begroting voor het Grondbedrijf werd goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst van f 1477,13 en met een bedrag aan kapitaalsinkomsten en lasten van f 4186.39. Na behandeling van de begrotingen werden een tweetal voorstellen van B. en W. betreffende onderwijsvergoedingen aangenomen. Het bedrag per leerling wegens uit gaven voor het openbaar gewoon lager onderwijs werd voor het jaar 1953 vast gesteld op f 29.71, terwijl aan het be stuur der Vereniging tot Stichting en Instandhouding van „De School met de Bijbel" een voorschot zal worden ver leend van f 6962.04. OUDERAVOND O.L. DORPSSCHOOL. Woensdagavond hadden nog verschil lende ouders de natte sneeuw getrot seerd om de belegde ouderavond in het gymnastieklokaal der O.L. Dorpsschool te bezoeken. Het schoolhoofd, de heer Brouwer, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij de hoop uitsprak, dat 't contact tus sen school en huis er door mocht wor den bevorderd. Hierna lichtte hij verschillende schoolproblemen, die dagelijks opdui ken, toe, en gaf daarna het woord aan mej. E. T. van der Zwaag, die enige tijd sprak over kleding tijdens de gymnas tiekles en wees op de gevaren, die de jeugd bedreigen, wanneer deze zich ge went aan het gebruik van alcoholische dranken. Nadat gelegenheid gegeven was tot het stellen van vragen over het bespro kene of over schoolzaken van algemene aard, werden er gezamenlijk schoollie deren gezongen, begeleid door viool en blokfluit. Tijdens dit zingen werd koffie geschonken. Na deze verkwikking gingen ouders en leerkrachten naar de lokalen van de onderwijzeressen om in nader contact te treden met de opvoedsters der pu pillen. Van deze gelegenheid werd alge meen gebruik gemaakt. Tot slot werden er nog een paar film strips vertoond door mej. J. H. Wolters. Vooral de kleurenfilm werd bijzonder mooi gevonden, maar ook de in zwart wit uitgevoerde filmstrook over het Koninklijk Huis had zeer de aandacht der aanwezigen. Om ruim 10 uur sloot het hoofd der school de bijeenkomst. ONDERL. PAARDENVERZEKERING. De leden van het Onderlinge Paar- denfonds kwamen onder voorzitter schap van de heer J. Aaltink in jaar vergadering bijeen in het café van de Wed. J. A. Jansen. Na een kort openingswoord door de voorzitter las de secretaris, de heer J. H. Sprokkereef, de notulen en werd het jaarverslag 1952 uitgebracht. In 1952 was 't aantal sterftegevallen aan de hoge kant. Er werden in het af gelopen jaar 16 paarden overgenomen, waarvoor f 8825.werd uitbetaald. Er werd 2 pet. premie geheven, doch hier mede kon de schade niet helemaal wor den gedekt. Het kassaldo bedroeg op 31 Dec. 1952 X 8674.95. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren A. Bronsvoort en J. Aanstoot J.Azn., had boeken en be scheiden van de penningmeester, de heer Sprokkereef, in de gewenste staat aan getroffen, weshalve décharge werd ver leend. Als leden van de controlecommissie 1953 werden benoemd de heren J. Aan stoot en F. Veneklaas. De aftredende bestuursleden, de heren J. Aaltink en J. W. Stevens, werden met grote meerderheid herkozen en dank ten voor het wederom in hen gestelde vertrouwen. Als taxateur werd herkozen de heer G. Aanstoot. Bij de rondvraag werd gevraagd of het niet mogelijk zou zijn de premie in 't vervolg in de zomer te heffen, aange zien er gewoonlijk dan meer geld voor handen is. Van bestuurszijde werd echter mede gedeeld, dat premieheffing direct na de hertaxatie het beste moet worden ge acht en besloten werd dan ook om hier in geen verandering te brengen. Binnenkort verschijnt een boek met een overzicht van de catastrofale ramp, welke ons land getroffen heeft. De kos ten bedragen f 3.50. De opbrengst komt geheel ten bate van het Nationaal Rampenfonds, want de drukkers, schrijvers, fotografen, ver zendhuizen en boekhandelaren verle nen hun medewerking volkomen be langeloos. Men wil hiermede het Rampenfonds aan extra f 100.000.helpen. Ook onze plaatselijke boekhandel P. A. Bos verleent gratis medewerking door de bestellingen op te nemen. Wendt U dus tot boekhandel P. A. Bos en bestelt onmiddellijk. NOTA'S SPOEDIG INLEVEREN. Winkeliers, welke nog in het bezit zijn van waardebonnen Kerstprijsvraag Holtens Nieuwsblad, worden beleefd verzocht deze spoedig in te leveren bij de Administratie Holtens Nieuwsblad, Kolweg 19. JAARVERGADERING BERGRUITERS. Vereniging bestaat in November a.s. twintig jaar. Hippisch programma voor 1953 1953 besproken. De leden van de L.R. „Bergruiters" kwamen Vrijdagavond der vorige week onder voorzitterschap van de heer H. Beldman in jaarvergadering bijeen in café „De Poppe". In zijn openingswoord sprak de voor zitter een woord van dank tot de dona teurs voor de in 1952 ontvangen finan ciële steun, tot de fam. Vosman, waar van men steeds zoveel medewerking ontvangt en aan het adres van de heer Stokkers, drogisterij „De Vijzel", voor het gratis beschikbaar stellen van een prachtige verbandtrommel. Blijkens het jaarverslag van de secre taris, de heer M. Boiink, was 1952 rijk aan hippische evenementen. Paasmaan dag organiseerden de Bergruiters een Streekconcours, terwijl er twee demon straties werden gegeven in het kader van het V.V.V.-vacantieprogramma '52. Er werd deelgenomen aan cross-coun try's te Zuidwolde, De Wijk, Balkbrug en Ruurlo, waarbij prachtige successen werden behaald. De oefeningen werden in 1952 groten deels gehouden onder leiding van mej. ten Bos, instructrice der vereniging. Helaas werden deze oefeningen, die van zo groot belang zijn bij de ruitersport, slechts matig bezocht. Het aantal werkende leden steeg in 1952 met 6 en beloopt thans 20. De Berg ruiters de grootste vereniging van Overijsel en een van de grootste uit ons land kunnen nu uitkomen met twee achttallen en een viertal. De heer Boiink besloot zijn jaarver slag met een dringend beroep op de leden om de wekelijkse oefeningen te bezoeken, op welke oefeningen de grond slagen voor succes worden gelegd. De heer J. W. Hulsman werd met algemene stemmen als bestuurslid (pen ningmeester) herkozen. Blijkens het financieel verslag is 1952 voor de vereniging niet ongunstig ge weest, mede doordat de bazar, die in November werd gehouden, zo schitte rend slaagde. De commissie voor kas controle, die bestond uit de heren W. Keizer, W. Veltkamp en H. Bronsvoort, bracht bij monde van laatstgenoemde een gunstig verslag uit en de penning meester werd decharge verleend voor zijn gevoerd beheer. Inplaats van de heer Bronsvoort werd als lid van de kascommissie 1953 benoemd de heer J. Aaltink. Plannen voor 1953. Mede met het oog op het 20-jarig be staan in November a.s. werd besloten tot het houden van een groot concours- hippique. Een datum werd nog niet vastgesteld, doch waarschijnlijk zal dit worden gehouden op Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag). Tijdens het vakantieseizoen 1953 zul len weer minstens twee demonstraties worden gegeven en ook zal er dit na jaar weer een oriënteringsrit worden gehouden en een cross-country. Breedvoerig werd gesproken over de aanschaffing van 20 nieuwe rijjassen, waarmee een bedrag van f 1600 a f 1700 gemoeid zal zijn. Tenslotte werd besloten f 1000.te voteren, uit de kas der verenging, ter wijl getracht zal worden voor 'n bedrag van f 1000.renteloze aandelen f 25 per aandeel te plaatsen. Na afhandeling van enige zaken van ondergeschikt belang werd deze goed bezochte vergadering gesloten. Dr Hoitink (Dir. K.I. „Twente" te Almelo)Een naar de eisen des tijds ingericht station, een be zit om trots op te zijn. K.I.vereniging „Zuid-West-Over ijssel" telt reeds meer dan 1000 leden. Op 4 Maart 1947 Vvaren in de leden vergadering van de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid" te Holten aanwezig Dr R. Post, directeur van de Provinciale Veegezondheidsdienst te Zwolle en nu wijlen Ir Anema, Rijksvee- teeltconsulent voor Overijssel, om te spreken over „Kunstmatige inseminatie" of kortweg K.I. Beide heren vertelden in deze bijeenkomst die zeer druk be zocht was over de K.I., waarmee men in Denemarken zulke prachtige resul taten bereikte en waarmee in enkele plaatsen in ons land ook gestart was met zeer bevredigend succes. De genoemde sprekers waren wat de K.I. betrof, in Holten niet op woeste grond terecht gekomen. Integendeel. De heer Dijkstra, die het grote belang van de K.I. reeds lang had ingezien en voor de toepassing hiervan had geijverd, had reeds een flink stuk pionierswerk ver richt en dat aan het eind van de op 4 Maart 1947 gehouden vergadering het bestuur gemachtigd werd om deze zaak aan te pakken en over te gaan tot aan koop van een stier voor de K.I. is mede te danken aan het voorbereidende werk van de heer Dijkstra. Er werd in de vergadering van 4 Maart een aankoopcommissie benoemd, die be stond uit de heren G. J. Meilink, M. Boode, J. Wegstapel (leden van het be stuur), J. H. Sprokkereef, J. W. Jansen (controleur Fokvereniging), terwijl als adviseur van deze commissie werd be noemd de heer Dijkstra. Na 3 reizen naar het land van Cuyk en verschillende speurtochten door Gel derland en Overijssel werd door deze commissie op 1 Oct. 1947 bij de fokker Hammink in Gaanderen de stier „Koen" aangekocht voor f 6250. De heer H. Kers was inmiddels ge slaagd als inseminator, en nadat het be nodigde materiaal was aangeschaft, ging de K.I.-vereniging van start. In het be gin ging het schoorvoetend en een aan tal veehouders stond min of meer af wijzend tegenover de K.I. en het aantal boeren dat bereid werd gevonden om te tekenen voor 3 jaar met het oog op mo gelijke tekorten was gering. De schroom en vrees, die er in het begin bij een groot aantal veehouders heerste, verdween ge lukkig spoedig en het aantal leden steeg snel. Niet alleen in Holten, doch in ge heel Twente. In November 1948 werd besloten tot de oprichting van de Cen trale K.I. voor Twente en een gedeelte van Salland (Bathmen). Na overleg met de leden trad ook de K.I.-vereniging Holten als lid van deze centrale vereni ging toe, waardoor de mogelijkheden groter en de moeilijkheden kleiner wer den. Honderden veehouders in Twente en Salland, die aanvankelijk een afwachten de houding hadden aangenomen, zagen al gauw de noodzakelijkheid van K.I. in en bij de Centrale „Almelo" stroomden de nieuwe leden binnen. De groei ging zodanig snel, dat het Bestuur van de Centrale K.I.-vereniging ernstige zorgen begon te krijgen over de vraag, hoe de situatie organisatorisch en technisch het hoofd te bieden. Na rijp beraad kwam het Bestuur der Centrale met het voor stel om de vereniging te splitsen en in drie rayons nieuwe verenigingen op te richten en zo werd ook gesticht de ver eniging „Zuid-West Overijssel" met als centrum Holten. De vereniging „Zuid- West-Overijssel" wordt gevormd door de Zuivelfabrieken te Holten, Markelo en IJsseldalcombinatie (Bathmen, Colm- schate en Wesepe). In het Holterbroek aan de Sangeldijk werd het boerenbedrijf je van de Wed. Ebrecht aangekocht en' hier werd een naar de eisen des tijds ingericht K.I.-sta- tion gebouwd, dat Dinsdagmiddag in te genwoordigheid van tal van genodigden officieel werd geopend door burgemees ter Mr W. H. Enklaar, nadat deze van 't pleegdochtertje van de Wed. Ebrecht, Janny Visser, de sleutels, die versierd was met een oranjestrikje, had ontvan gen. Een gebouw om trots op te zijn. Van de gelegenheid om het gebouw te bezichtigen, werd door de genodigden een dankbaar gebruik gemaakt en allen wa ren vol lof over dit nieuwe K.I.-station, dat is ontworpen door het architecten bureau L. C. v. d. Bovenkamp te Holten. Het gebouw bevat een ruime dekstal met springbok, waarbij de nieuwste tech nische vindingen zijn toegepast, 3 dub bele en 4 enkele, boxen, een kantoor, la boratorium, bestuurskamer, archiefruim te en voldoende ruimte voor berging van hooi, voederbieten etc. Mocht het in de toekomst nodig blijken dat het ge bouw moet worden uitgebreid, dan kan dit zonder al te hoge kosten door de bergruimte in te richten als boxen en het aanbouwen van nieuwe bergruimte. Het gebouw waarin centrale ver warming is aangebracht maakt een zeer solide en keurige indruk en is, wat ook van groot belang is, zeer doelmatig ingericht. Pronkstukken van stieren. In de verschillende ruime boxen, die afgesloten zijn met stevige gegalvani seerde stangen, stonden de stieren, stuk voor stuk pronkstukken, die deze mid dag over belangstelling niet te klagen hadden. De verzorger, de heer J. Groot- haar, komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij zich kwijt van de taak, die hem is toevertrouwd. Aan het gebouw en de gehele outilage en niet het minst aan de stieren is te zien, dat men hier een verzorger heeft gevonden, die hart voor de zaak heeft. Het personeel bestaat verder uit de heren: H. Kers, hoofdinseminator, A. J. Ribbink, Holten, H. Willemink en H. Voogsgeerd, Bathmen, H. J. Bekkernens en W. Pinkert te Markelo, inseminator. Er zijn momenteel 7 roodbonte en 2 zwartbonte stieren. Roodbonte: „Peter", geb. 1950, fokker Wed. E. J. Weyers te Voorst; „Miena's Joost 15", fokker H. H. Post te Alber- gen; „Nero", geb. 1950, fokker J. H. Koning te Almelo; „Coba's Paul", geb. 1951, fokker J. H. Huiskes te Delden; „Jan", geb. 1950, fokker H. J. Brouwer te Terwolde; „Gerhard", geb. 1948, fok ker F. v. d. Molen te Middelstum; „Lies- ke's Bernard", geb. 1952, fokker G. J. Regelink te Voorst. Zwartbont: „Baemster Bonne", geb. 1950, fokker J. Sikma, Rauwerd; „Baem ster Gerard", geb. 1952, fokker J. Sik- ma, Rauwerd. Ontvangst in 't café „Het Bonte Paard". Voordat het K.I.-station door de bur gemeester werd geopend, kwamen de ge nodigden in 't café „Het Bonte Paard" bijeen, waar de heer J. Wegstapel, voor zitter van „De Vrijheid", als eerste spre ker het woord voerde. Hij sprak een har telijk woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot burgemeester Mr W. H. Enklaar en de wethouders, tot Dr Post, directeur van de Prov. Vee gezondheidsdienst, de Rijksveeteeltconsu- lent ir. Jepma, de Rijkslandbouwconsu-

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2