UIT ONS PLAATSELIJK PARLEMENT REGEREN: VOORUITZIEN AGENDA Er zal een moderne hallenschool gebouwd worden. Besloten tot aankoop en ruiling van bijna 1^4 H.A. grond. Nieuwe ban ken in de Christelijke School. In de spoedeisende raadsvergadering, die Woensdagavond onder voorzitter schap van burgemeester Mr W. H. Enklaar werd gehouden, werden enige hoogstbelangrijke besluiten genomen. Na langdurige bespreking besloot de raad tot het bouwen van een z.g. hallen- school, van welk model er in ons land nog slechts enkele zijn gebouwd. Vijf van de 9 raadsleden spraken zich uit voor de bouw van deze moderne school en 4 van de heren, w.o. de beide wethouders stem den tegen. Niet omdat men tegen deze school als zodanig is, doch omdat ze de financiële consequenties, die aan deze bouw verbonden zijn, niet voor hun re kening meenden te mogen nemen. De ver tegenwoordigers van de P.v.d.A. (de he ren Aaftink, Jansen en Soer), de heer Derksen (V.V.D.) en de heer Wegstapel (Gem. Bel.) hebben de belangrijk hogere uitgaven niet uit het oog verloren en wil len dit in geen geval bagatelliseren, doch het onderwijs is van zulk enorm groot belang, dat zij deze extra uitgaven ten volle veranwoord achtten. Regeren wil zeggen: Vooruitzien en in dit geval moeten we dit zeker doen. Burgemeester en Wethouders hebben deze hoogstbelangrijke zaak, zo deelden zij in deze spoedeisende vergadering mede, ernstig onder ogen gezien en zijn in principe ook voor het bouwen van een hallenschool, omdat deze school meer mo gelijkheden biedt, mede met het oog op de vernieuwing van het onderwijs. Als de financiën in deze geen rol speelden, dan zou ons college, aldus Mr Enklaar, zon der schroom met het voorstel tot het bouwen van een hallenschool ter tafel zijn gekomen. In de top van de onder wijskringen wil men de school steeds meer gaan zien als een gemeenschap en de grote hal, die in deze moderne school is geprojecteerd en waarop alle 9 les lokalen uitkomen, biedt een uitstekende gelegenheid om de gemeenschapszin te bevorderen door hier lezingen te houden op onderwijsgebied, tentoonstelling van het werk der leerlingen, ouderavond etc. B. en W. hebben echter een architect eens uit laten rekenen hoe groot het prijsverschil is tussen een normale school (gangenschool) en een hallenschool, ter wijl tevens door deskundigen het verschil in exploitatiekosten is berekend, waarbij is gebleken, dat het bouwen van een hal lenschool f 13.000.meer kost dan de bouw van een normale school, doch het ergste is, dat de exploitatiekosten van een hallenschool f 800 a f 900 per jaar hoger zijn. Deze f 13.000.—, aldus bur gemeester Enklaar, hebben voor ons col lege niet zo zwaar gewogen, maar wel de jaarlijkse extra last van f 800 a f 900, wat gedurende een periode van 50 jaar neerkomt op een bedrag van f 40.000 a f 45.000. Het is tegenwoordig alles onderwijs vernieuwing wat de klok slaat en met het oog hierop zou het bouwen van deze moderne school ideaal zijn, doch 't moei lijke in deze hele situatie is dat geen onzer in de toekomst kan zien. Wie zegt ons, dat we over enkele jaren niet een andere koers gaan varen of op oude paden terugkeren. De voorgenomen schoolbouw is ook uitvoerig besproken met de Hoofdinspecteur en de Bouwkun dig Hoofdinspecteur bij het Lager On derwijs en beide prefereren de hallen school, doch b'eide zijn er ook van over tuigd, dat in de gangenschool goed on derwijs kan worden gegeven. Gezien het advies van genoemde in specteurs, het feit, dat op de begroting 1953 hoge bedragen zijn uitgetrokken voor het onderwijs en terdege rekening moet worden gehouden met de financiële mogelijkheden der gemeente, hebben B. en W. gemeend te moeten adviseren tot het bouwen van een normale gangen- schooi. Het onderwijs'is ongetwijfeld van zeer groot belang, maar of een derge lijke extra uitgaaf verantwoord is, zou den B. en W. niet direct willen aan nemen. Nadat B. en W. hun mening over deze schoolbouw hadden kenbaar gemaakt, kregen de raadsleden het woord, en het was de heer Wegstapel, die de rij van sprekers opende. De heer Wegstapel zei- de, ook terdege bezwaar te zien in de hogere exploitatiekosten en hij zou graag 't standpunt willen weten van Den Haag ten aanzien van de hallenschool, wat toch iets nieuws is. Volgens de Voorzitter is de Bouw kundig Hoofdopzichter een groot voor stander van het hallentype en ten depar- temente zal men toch ook het bouwen van zo'n school in deze gemeente zeker toejuichen. Waarom is een hallenschool eigenlijk te prefereren boven de normale bouw en is een hallenschool niet te lux voor onze plattelandsgemeente, zo vroeg de heer Rietberg. Spr. heeft uit het betoog van de Voorzitter wel gehoord, dat er enkele dingen zijn, die pleiten voor deze school, doch het zijn toch eigenlijk maar bijkom stigheden, die deze hoge extra kosten zeker niet rechtvaardigen. De heer Aaftink (P.v.d.A.) liet een heel ander geluid horen. Een bedrag van f 13.000 plus zoveel maal f 800 a f 900 is zeker niet te veronachtzamen, aldus spreker, maar nu we bouwen, laten we 't nu ook in één keer radicaal goed doen. We moeten zuinig zijn op de dubbeltjes, maar de zuinigheid moet de wijsheid niet bedriegen. Spreker zeide er van over tuigd te zijn, dat het nageslacht meer plezier zou hebben van een hallen- dan van een gangenschool. De heer Derksen (V.V.D.) zou inplaats van een 9-klassige een 10-klassige school willen bouwen, doch de Hoofdinspecteur L.O. had dit volgens de Voorzitter be slist niet nodig en niet wenselijk geacht. Wethouder Teeselink (C.H.) bleek ook een voorstander te zijn van een hallen school, doch de hogere exploitatiekosten achtte hij een te groot bezwaar. Tevens zal het bouwen van een hallenschool meer bouwterrein vragen en gezien de schaarste hieraan en de prijs, die hier voor is betaald, acht spreker het bou wen van een hallenschool niet verant woord. Ook wethouder Veneklaas Slots (C.H.) voelde veel voor een hallenschool, doch ook hij achtte de financiële consequenties onaanvaardbaar. De jaarlijkse hogere exploitatiekosten zijn beraamd op f 800 a f 900, aldus de wethouder, doch laten we maar gerust rekenen op f 1000 per jaar. Tenslotte werd over het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bou wen van een normale gangenschool mon deling gesteld, waarbij bleek, dat het me rendeel van de raad de moderne hallen school prefereerde. Voor een normale school bleken te zijn de beide wethou ders en de heren Landuwer en Rietberg, terwijl de heren Aaftink, Soer, Jansen, Derksen en Wegstapel de voorkeur ga ven aan de hallenschool. Afwezig waren de heren Landeweerd (A.R.) en Meijerman (C.H.). Grondaankoop. Voordat deze schoolbouw in behande ling kwam, had de raad reeds een be langrijk agendapunt afgewerkt, n.l. een voorstel van B. en W. tot het aankopen van verschillende percelen grond, be grensd door Boskampspad, Pastorie straat, Rietmolenstraat en Tuinstraat, Z.h.st. werd besloten tot het kopen van: a. een perceel van de heer B. J. Wis- sink, groot 3725 m.2 en een perceel van de Erven wijlen mej. Wonnink, groot 875 m.2 voor f4200.— b. twee percelen van de heer Menge- rink te Wierden, resp. groot 2390 en 4400 m.2 voor f 10.500.bij welke koop prijs is inbegrepen het huis, bewoond door de heer Lensink. Op een vraag van de heer Aaftink deel de de Voorzitter mede,-dat op deze per celen nog 2 pachtjaren zitten, doch hier over zal met de pachter worden gespro ken. Hopelijk komt men langs middelijke wegen tot een oplossing. c. een perceel van de heer Joh. Aaf tink, groot 3350 m.2. Aangezien de heer Aaftink door deze verkoop in grote moei lijkheden zou geraken in verband met zijn bedrijfsvoering, stellen B. en W. voor om de heer Aaftink voor dit perceel het restant van de Broekgrond (1.69 H.A.) terug te geven, onder beding dat Aaf tink nog f 1000 in de gemeentekas stort. De heer Landuwer (C.H.) betreurde het, dat de beste Broekgrond er aan gelo ven moet, maar hij wil er in berusten omdat er geen andere weg is. Op een vraag van de heer Jansen (P.v. d.A.) deelde de Voorzitter mede, dat er nu nog 2 of 3 perceeltjes bleven liggen, doch ook die zal de gemeente zo spoe dig mogelijk langs middelijke weg trach ten te kopen, doch zo nodig langs rech telijke weg. We hebben nu een zeer ge schikt bouwterrein voor de nieuwe school en we behoeven ons t.a.v. bouwterrein voorlopig geen zorgen meer te maken, nu we bijna IV2 H.A. gunstig gelegen bouwterrein in ons bezit hebben gekre gen, aldus mr. Enklaar. Secretarie op hoger peil. Na de moeilijke scholenkwestie was 't volgende punt van de agenda: het ver zoek van Burgemeester en Wethouders, om hen een crediet toe te staan voor secretarie-reorganisatie niet zo'n belang rijk punt. Niettemin werd hieraan toch nog enige tijd gedokterd. De Voorzitter herinnerde er aan, dat de heer Nijland, schrijver ter secretarie, in Rijssen is benoemd, zodat er in een vacature moet worden voorzien. Teneinde nu het gehalte van het ambtenarencorps op de secretarie wat omhoog te brengen en de secretaris in zijn omvangrijke taak wat te ontlasten, willen B. en W. een tweede 2e ambtenaar aanstellen, waar voor een hoger bedrag nodig is dan voor een schrijver. Op de griffie in Zwolle kent men deze behoefte van de plattelands secretarieën, zodat daar geen bezwaren bestaan. De heer Soer vraagt of daardoor de promotiekansen van de huidige jongere ambtenaren niet verminderen en of men door een andere taakverdeling niet de zelfde resultaten zou kunnen bereiken. Hij informeert wie of er studeren. De Voorzitter wijst er op, dat B. en W. steeds op de belangen van de eigen mensen indachtig zijn, maar bij de door de heer Soer gedachte oplossingen zou men het beoogde doel niet bereiken. Hij geeft verder de gevraagde inlichtingen, waarop de heer Soer er de aandacht op vestigt, dat een van de ambtenaren door zijn militaire dienstvervulling in Indo nesië in zijn studie en dus ook in zijn promotiekansen is gedupeerd. Spr. doet een beroep op het college om hiermee bij de aanstelling van een ambtenaar reke ning te houden. Het was niet zijn bedoe ling om namen te noemen, maar nu dit toch heeft plaats gehad, meent hij de aandacht op de belangen van deze man te mogen vestigen. De Voorzitter wijst er op, dat het be noemingsrecht bij B. en W. ligt, maar dat zij niet lichtvaardig aan verlangens welke de raad naar voren brengt, voor bijgaan. r Wethouder Teeselink zou niet gaarne aan een bepaalde opdracht gebonden zijn, omdat B. en W. dan niet zouden kunnen doen wat zij met deze reorganisatie op het oog hebben. Na deze uiteenzettingen gaat de raad met het voorstel accoord. Directiekeet voor gemeentewerken. Op verzoek van de Voorzitter g;eft de raad een crediet van f 5000.voor de aanschaffing van een keet voor gemeen tewerken. De keet zelf zal f 4700.kos ten. De kantoorruimte voor de beide amb tenaren van gemeentewerken en bouw en woningtoezicht vormt zo'n ongeluk kige behuizing, dat het college op deze wijze een oplossing ziet. De plaatsing zal geschieden achter of in de nabijheid van het gemeentehuis, omdat alles bij elkaar hoort. Op het verzoek van de heer Jansen om de keet door de plaatselijke timmerlie den te laten maken, waardoor er weer wat werk komt, wil het college wel in gaan, mits de kosten niet hoger worden dan nu ongeveer is begroot. Het moet echter wel op korte termijn kunnen "ge schieden. Woningbouw. In verband met de aankoop van gron den tussen Boskampspad en Pastorie straat vraagt de heer Jansen terloops hoe het zal gaan met de woningbouw. Hij zou gaarne willen dat ook rekening wordt gehouden met de verlangens der particuliere bouwers. Deze belangen zullen door B. en W. wel terdege in het oog worden gehouden, maar de voorzitter is van oordeel, dat de gemeente een zeker minimum zelf zal moeten bouwen. Het wachten voor de particulieren is op het loskomen van de bouwpremies. Het huis van het hoofd der dorpsschool wordt al met D.U.W. subsidie geschil derd en ook in Espelo wordt binnenwerk op deze condities gedaan. Industrievestiging. Bij de rondvraag wordt door de heer Soer de industrievestiging aangeroerd, maar de Voorzitter kan hem hierin nog geen perspectieven openen. Met de gemeente Deventer is thans een accoord, aldus deelt hij mede, dat de werklozen ten getale van pl.m. 50 op de wegen alhier tewerk worden gesteld. Men hoopt 1 Febr. te beginnen en wel in de richting van de Beuseberg. Nadat de Voorzitter nog enige inlich tingen heeft gegeven over de verharding van de Jeurlinksweg deze komt in de volgende raad in behandeling sluit hij de vergadering. Plaatselijk Nieuws Cross-country „Bergruiters". WM-beker voor „Bergruiters". Beker van de Fa. Gebr. Wansink voor de heer Breukers uit Lon- neker. De Landelijke Rijvereniging ..Bergrui tersorganiseerde Zaterdagmiddag op een fraai parcours van pl.111. 2300 meter in de Beuseberg baar jaarlijkse cross country, die mede dank zij het fraaie weer, uitnemend is geslaagd. De jury bestond uit de heren Rottink en Beumer, beiden uit Welsuni (Olst), waarbij eerstgenoemde tevens de Kon. Federa.ie van Landelijke Rij verenigingen vertegenwoordigde. De door de Fa. Gebr. Wansink be schikbaar gestelde wisselbeker (2 maal achter elkaar of 3 maal in totaal te win nen) werd gewonnen door de heer Breu kers uit Lonneker met „Willy" in de fraaie tijd van 4 min. 21.2 sec.; 2. M. Bolink (Bergruiters) met „Lyda" in 4 min. 28.6 sec.; 3. H. Beldman, (Berg ruiters) met „Figurant" in 4 min. 33.2 sec.; 4. G. Hulsman (Bergruiters) met „Albert" in 4 min. 37.4 sec.; .5. M. Flicrman (Ruurlo) met „Brammie" in 4 min. 39.4 sec.; 6. F. Smelt (Lonne ker) met „Jello) in 4 min. 44.2 sec.; T. Beldman (Bergruiters) met „Golden Fiction" in 4 min. 49 sec.; 8. H. J. Brinke (Ruurlo) met „Rex" in 4 min. 58.8 sec.; 9. E. J. Lainmersen (Lonne ker) met „Nimrod" in 5 min. 4.4 sec.; 10. G. Bolink (Bergruiters) met „Har ry"5 in 5 min. 10 sec.; 1. T. Ruiter kamp (Gorssel) met „Rosella" in 5 min. 12.8 sec.; 12. G. Scholten (Lonneker) met „Glorie" in 5 min. 16.4 sec.; 13. J. Wolbrink (Markelo) met „Samonie" in 5 min. 24.8 sec.; 14. E. Aal.ink (Berg ruiters) met „Perhaps55 in 5 min. 27 sec.; 15. II. J. Hargeerds (Markelo) met „Tello" in 5 min. 27.8 sec.; 16. J. Struik (Bergruiters) mgt „Henny" in 5 min. 48 sec.; 17. L. Steenbergen (Zuid- wolde) met „Juncker" in 5 min. 53.6 sec.; 18. G. J. Meijer (Markelo) met „Diana55 in 5 min. 55.4 sec.; 19. H. G. Wes (Delden) met „Heiltje" in 6 min. 44.8 sec. Lichte cross. Eerste prijs plus beker, beschikbaar gesteld door L.R. „Bergruiters'5 J. Won der (Zuidwolde) met „Victoria'5 in 4 min 33.2 sec.; 2. II. J. ter Mors (Lon neker) met „Meufemora" in 4 min. 45 sec.: 3. H. J. Linschot (Ruurlo) ,met „Nelly" in 5 min. 2.4 sec.; 4. A. J. Wes (Dclden) met „Freddy55 in 5 min. 7.6 sec.; 5. II. Schoneveld (Bergruiters) met „Old Mac" in 5 min. 8.4 sec.; 6. H. J. Wansink (Bergruiters) met „Robby" in 5 min. 9.6 sec.; 7. A. Snijders (Ruurlo) met „Peggy" in 5 min. 24,6 sec.; 8. Joh. Bronsvoort (Bergruiters) met „Klein Duimpje55 in 5 min. 34.6 sec.; 9. G. Slegman (Markelo) met „Bento" in d min. 37.6 sec.; 10. F. Veltkamp (Berg ruiters) met „Nectar55 in 5 min. 50 sec.; 11. J. Pekel (Zuidwolde) met „Roscoc" •in 6 min. 38 sec.; 12. G. Keizer (Berg ruiters) met „Prins" in 6 min. 52.4 sec.; 13. J. Jansen (Bergruiters) met „Bruine No"55 in 6 min. 58.4 sec.; 14 D. J. Wib- belink (Markelo) met „Maurits" min.; 15. P. Harting (Bergruiters) met „Heimud" in 7 min. 19 sec.; 16. J. W. Hulsman (Bergruiters) met „Gold Man tel" in 7 min. 25.4 sec.; 17. H. J. Bosschers (Bergruiters) met „Parel" in 9 min. 16.6 sec.; 18. Mej. D. Ililhorst (Ruurlo) met „Jansje" in 10 min. 57.2 sec. „Jansje55 had er deze middag totaal geen zin in, doch mej. Ililhorst dacht niet aan opgeven. Volhouden was haar de vies en zij overwon de koppige „Jansje". Bravo, juffrouw Hilhorst. De dames, die deze middag meereden, waren toch niet erg gelukkig, want „Har- vast5' van mej. 11. Dekker uit Zuidwolde maakte dusdanige capriolen, dat mej. Dekker van het paard viel en in een sloot met water terecht kwam. Ook deze moeide juffrouw kwam met de schrik en een nat pak vrij. De fraaie wisselbeker (3 maal achter een of 5 maal in totaal te winnen), die door de Verenigde Veluwse Melkbedrij- ven (VVM) te Nunspeet beschikbaar was gesteld voor een groep van 3 ruiters, die de beste tijd maakten, werd gewonnen door de Bergruiters-grocp, die bestond uit de heren M. Bolink met „Lyda", II. Beldman met „Figurant" en G. Hulsman met „Albert". Totaaltijd: 13 min. 39.2 sec. Tweede werd Lonneker met een tijd van 14 min. 9.8 sec. Na afloop van de geslaagde cross ver zamelden de deelnemers zich in zaal „Vosman", waar de prijzen met een gepast woord door de voorzitter van de „Bergruiters", de heer H. Beltman wer den uitgedeeld, die tevens een woord van dank sprak tot de jury, de controleurs, ygrondeigenaren en tot hen, die prijzen voor deze cross ter beschikking stelden. Namens de Fa. Gebr. Wansink werd de fraaie wisselbeker aan de heer Breu kers overhandigd door de heer H. J. Wansink, terwijl namens de VVM de beker werd uitgereikt door de bedrijfs leider, de heer J. den Besten. ERNSTIG GEWOND BIJ BOTSING. Onze plaatsgenoot, de heer A. J. Wit haar. chauffeur bij het expeditiebedrijf van de heer A. Muller, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag j.I. 'omstreeks 5 uur in de mórgen een ernstig ongeluk overkomen, waarbij hij er wonder boven wonder het leven heeft afgebracht. Hij was met een zwaar beladen truck met oplegger, nietende ongeveer 15 ton, van de Rederij v. d. Schuyt. v. d. Boom en Stanfries, voor z'n dagelijkse rit van Amsterdam onderweg naar Holten, toen hij tengevolge van de dichte mist in Voorthuizen, ter hoogte van het benzine- lankstation aldaar, op een op de weg staande militaire vrachtauto botste. De gevolgen waren zeer ernstig. De cabine, waarin de heer Withaar gezeten was, (een z.g. stompkop), waarvoor zich niet het gebruikelijke motorblok bevindt, werd geheel ingedrukt en deze raakte zodanig bekneld, dat inen meer dan 2 uur nodig had om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Toen men hem vrij had, bleek hij er erg aan toe te zijn. Zijn rechter been was op twee plaatsen gebroken, de voet verbrijzeld, terwijl ook nog de heup uit de kom was. Gedurende de tijd, dat men bezig was hem uit de cabine te za gen, was W. geheel bij kennis. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Apel doorn gebracht, waar hij terstond werd geholpen en waar de behandelende chi rurg de toestand van de gewonde voet ernstig inzag. De botsing moet ontstaan zijn doordat de militaire vrachtauto zonder behoorlijk achterlicht midden op de weg was blij ven staan. Volgens onbevestigde inlich tingen heeft de betrokken chauffeur de gehele nacht geprobeerd zijn wagen op gang te krijgen en toen hem dat niet ge lukte is hij in de cabine gaan zitten en zou hij in slaap gevallen zijn. Hij heeft op het laatste moment de botsing voelen aankomen of is door de botsing uit de cabine geslingerd; de juiste toedracht is niet bekend, maar in elk geval is hij er zonder kleerscheuren afgekomen. De vrachtauto heeft zo'n stoot gekregen,, dat een boom zat op de plaats, waar het motorblok moet zitten. Dit is waarschijn lijk ook de oorzaak geweest, dat de door de heer Withagen bestuurde vrachtauto van voren zo in elkaar gedrukt is. Had de militaire auto een vxije uitloop ge had, dan was de botsing waarschijnlijk niet zo hevig geweest. De gevolgen van het op de weg staan van de militaire wagen en de dichte mist, welke het uitzicht belemmerde, zijn onze plaatsgenoot noodlottig gewor- den. In de toestand van de heer Withagen was gisteren nog weinig verbetering ge komen. Hij heeft nog veel pijn en klaagt over z'n voel. Het is te hopen, dat het daarmede nog goed zal gaan, hoewel hel ergste gevreesd wordt. SELECTEUR-PROPAGANDIST. Onze plaatsgenoot, de heer A. Pekke- riet, Holterbroek, is met ingang van 1 Januari uit 160 sollicitanten benoemd tot selecteur-propagandist bij If.oop- man's Meelfabx-ieken te Leeuwarden. Verkeer ontwricht door gladheid. De Donderdagavond plotseling intre dende lichte regenval was de oorzaak, dat de wegen in Twente en Salland spiegel glad werden en dat het wegverkeer ge heel ontwricht werd. Sommige automobi listen waagden het er op om stapvoets verder te gaan. Dc busdienst van de OAD werd in het belang van de veiligheid van dc reizigers tijdelijk stil gelegd, tot dat men van do zijde van de Rijkswater- slaat zand had gestrooid, hetgeen b.v. in de omgeving van Dclden zeer lang op zich liet wachten. De bus, welke b.v. om half elf hier moest arriveren, kwam pas 's nachts om ruim 2 uur bij het autobus- slation in Holten aan. De batrokkeix chauffeur ging van de goede stelregel uit: safely first, veiligheid voor alles. Ook de bussen uit andere richtingen had den ernstige vertragingen en konden dik wijls maar nauwelijks verder. Zaterdag 17 Januari, 7.30 uur: Feest avond N.V.V. Bestuurdersbond in café Maats. Goorse Toneelvereniging geeft „Bazuinen rond Jericho". Maandag 19 Jan., zaal Vosman, 8 uur: „De dood vi'iend of vijand", Open bare lezing voor het Wachttoren Ge nootschap, spreker H. J. Koopman (zie annonce). Dinsdagmorgen 20 Januari: „Feest voor de Huismoeders" bij fa. Gebr. Schup- pert. Woensdag 21 Jan., 7.30 uur: Ledenver- gadex-ing afd. Holten Ned. Bond van Plattelandvrouwen. Lezing Dr J. P. Nagelhout over „E.H.B.O. in het huis gezin". Woensdag 21 Jan.: Voeder- en weide- dag te Deventer (zie annonce). Donderdag 22 Jan.: Toneeluitvoering door een club uit de geadopt. gemeen te Gendringen in „Irene". Vrijdagavond 23 Januari, 7.30 uur: Jaar vergadering „Jong Holten" in hotel „Holterman". Vrijdag 23 Jan.: Verkoop boeken Volks onderwijs (zie annonce). Zaterdag 31 Jan.Laatste dag voor aan vragen bouwvolume bij het Gemeente bestuur. Maandag 2 Febr., 7.30 uur: Gezellige avond buurtver. „Schoolkring Dijker- hoek", met medewerking Almelo's Ca baretgezelschap, in café „Het Bonte Paard". Woensdag 11 Febr., in Irene: Jaarfeest Meisjesvei'. „Martha" en „Jong Le ven". O.a. opvoering toneelstuk „Le- vensschaduwen' Vrijdag 20 Febr., 7.30 uur: Lezing met filmplaatjes, door Ir. Veldman, rijks- landbouwconsulent te Hengelo, in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Perspectieven voor de woningbouw. Nu de regering het voornemen heeft om le streven naar de totstandkoming van öo.OOO woningen in dit jaar, opent zulks, naar algemeen verwacht wordt, belang rijke perspectieven voor de woningzoe kenden, maar ook voor hen, die zelf een huisje willen bouwen. Het wachten is nog slechts op de open stelling van de bouwpremies, welke, naar wij menen, elk ogenblik vex-wacht kan worden. De moeilijkheid is voor de eigen bou wers dikwijls de vraag hoe aan het nodige bouwkapitaal te komen. Het woningbureau Praas te Nijverdal meent deze zaak te kunnen oplossen door hier over te gaan tot particuliere woning bouw of kapitaalsverslrekldng voor dit doel. Zoals uit een advertentie in dit num mer blijkt, wordt door haar de mogelijk heid geschapen om met een klein bedrag aan geld in het bezit te komen van een solide woning. Het gehele bedrag behoeft men niet zelf te hebben, omdat de wo- ningen gebouwd worden met Rijkssubsidie en het resterende bedrag zo nodig kan worden aangevuld inct hypotheek. Bij voorkeur bouwt men blokken van twee arbeiderswoningen en dubbele of vrijstaande middenstandswoixingen. Men heeft daarvoor een zeer bekwame ar chitect met variërende typen van wo ningen. Zou men echter een eigen ar chitect hebben, dan is dc firma Praas ook bereid om alleen het financiële deel van de bouw te bevorderen. Belanghebbenden adviseren wij dan ook om zich met het woningbureau in ver binding te stellen. CHR. JONGE BOEREN-ORGANISATIE Bezetten 46e plaats op de ranglijst varkensmestwedstrijd. De leden van de afdeling Holten van de CJü kwamen Vxijdagavond der vorige week onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot bijeen. Door de voorzitter werd deze ver-t gadering op de gebruikelijke wijze ge opend, waarna een kort openings- en welkomstwoord werd gesproken, waar bij de heer Aanstoot zich in 't bijzonder richtte tot de heer Ooms uit Notter, lid van het Provinciaal Bestuur en tot de heren Stam en Bouwhuis, resp. voorzit ter en directeur van de Coüp. Landbouw- vcreniging „Holten"'. Na het lezen der notulen werd het woord gegeven aan de heer Bouwhuis, die een korte toelichting gaf over de gehou den varkensmestwedstrijd, waaraan ook door de CJO afd. Holten werd deelge nomen. Men beoogt met deze wedstrijd verbetering van dc baconkwalileit. Helaas heeft men bii deze eerste wedstrijd lang niet bereikt wat gehoopt werd, doch er zal op de ingeslagen weg worden voort gegaan. De afdeling Holten CJO kwam op de ranglijst van 106 deelnjemendet verenigingen op de 46e plaats en dit is zeker niet onverdienstelijk te noemen. Nadat de heer Bouwhuis een dringend beroep op de jonge landbouwers had ge daan zich toe te leggen op het fokken en hel mesten van het juiste type vlees varken, reikte hij dc subsidie uit, die door de Coüp. Landbouwvereniging „Hol ten'5 en het Centraal Bureau te Rotter dam was toegezegd. De heer IJ. Paalman hield hierna een inleiding over „Melkwinning en melkbe- liandeling op de boerderij". Helaas laat de melkwinning en dc behandeling in vele gevallen nog zeer veel te wensen over en een deel van de veehouders is blijkbaar nog steeds niet doordrongen van het grote belang van juiste winning en behandeling van de melk. Alleen uit kwalileilsmelk kan een kwaliteitsproduct worden gemaakt, dat voldoet aan de eisen, die op de wereldmarkt worden Ge steld. h Op dit onderwerp volgde een geani meerde bespreking, waarbij tal van vra gen uit de praktijk werden gesteld. De heer Ooms sloot deze geslaagde avond met dankgebed, nadat gezamenlijk gezongen was Psalm 68 10.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2