Brieven ven Emigrentei GESLAAGDE UITVOERING VAN „SOLI DEO GLORIA". De Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" neeft Dmsdagavond van de vorige week de ruim 5UÜ toehoor ders, welke opgegaan waren naar de Her vormde KerK, weer bijzonder bekoord door de prachtige uitvoering van het kerstoratorium „Het Licht der Wereld", onder leiding van haar dirigent, de heer W. van Erkelens uit Enschede. De door Herman de Wolft op toon ge zette fragmenten van de kerstgeschiede nis uit de Heilige Schriit, aangevuld met geestelijke liederen, voor gemengd koor, soli en gemeentezang en met begeleiding van orgel (harmomum) en soli-viool, bo den een rijke afwisseling in zang en voor dracht, al zou gezegd kunnen worden, dat de „evangelie''-gedeelten wat vlak van toon waren. Het koor heeft zich prachtig van zijn taak gekweten en de vertolking tot een bijna onbenspeüjke uitvoering gemaakt. De heer Van Erkelens beheerste koor, begeleiding en gemeente geheel" en uit het gebodene was dan ook af te leiden, dat er veel en goed gestudeerd is om de bezoekers een fraaie en stemmingvolle uitvoermg van dit kerstoratorium te ver zekeren, wat dan ook gelukt is. Het geheel werd tot een kerkzang- dienst en voorgegaan en besloten door de beide plaatselijke predikanten, Ds R. A. Hoogkamp en Ds M. J. W. Knip- scheer. Ds Hoogkamp wees na gebed in zijn welkomstwoord op de nu wel tradi tie geworden kerstuitvoering van „Soli Deo Gloria" en hoopte dat zij voor de bezoekers mocht worden een beluistering van de evangelie-boodschap. De kunst, welke hierin schuilt, is prachtig, maar het gaat z.i. niet alleen om de zang en de muziek, maar om de kerstboodschap. Het kerstfeest worde Christusfeest. Bij de uitvoering, welke nu volgde, tra den als solisten op de heer Anton Vonk uit Hilversum, tenor, onze plaatsgenote Mej. Riek Landeweerd, sopraan, en de heer H. Zwiers uit Enschede, hobo en viool. De heer H. van Bolhuis, eveneens uit Enschede, begeleidde het koor op het harmonium, terwijl onze plaatsgenoot, de heer Anton Koopman het kerkorgel be speelde. De harmoniumbegeleiding was, uit de aard van het instrument zelf, wat zwak. Reeds de inzet van het „Advent" met het motief „Uit de diepten roep ik tot U" was veel belovend. Dit eerste deel wordt besloten met de zang der toehoor ders (Psalm 130 4), na een prachtige vertolking van Mej. Landeweerd van de sopraan-solo met vioolbegeleiding van „Op U, mijn Heiland, blijf ik hopen". Welk een mooie stem heeft deze zangeres. Deel 2, „De aankondiging" vangt aan met de zang van het koor „Verheug U zeer, gij dochter Sions", waarna de te nor vervolgt met de aankondiging van de geboorte van de Messias door de engel Gabriël. Mej. Landeweerd zingt aan het slot de sopraan-solo, een aria„Mijn ziel maakt groot den Here", dat door het gehele koor wordt overgenomen. Achtereenvolgens brengt het orato rium „De geboorte", „De engelen en de herders" met het door het koor prachtig gezongen „Een kindeke geboren", deel 5 „Simeon", waarin de hobo een belangrijk aandeel heeft en deel 6 „De Wijzen", met de heer Vonk weer als solist. Het zangstuk wordt besloten met een epiloog (naspel), waarin het koor met machtige stemmen, telkens herhaald, aankondigt: ,,'t Licht der wereld is red dend verschenen". Het is een prachtig, maar tevens machtig, slot van deze ge slaagde uitvoering. Ds M. J. W. Knipseheer sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat een goede avond als deze ons mag brengen tot de kribbe. Wij moeten nederig worden om samen te komen naar die ene plaats. Deze avond kan er toe bijdragen iets beter die weg te vinden, welke naar hetzelfde doel leidt. Met het zingen van Gezang 21: „Ik kniel aan uwe kribbe neer", werd deze uitvoering besloten. Na afloop kwamen alle medewerken den nog gezellig samen in het gebouw Rehoboth, waar de voorzitter van „Soli Deo Gloria", de heer J. WTiggers, allen dank bracht voor hun medewerking, in het bijzonder de dirigent. De heer Van Erkelens en zijn medewerkenden komt alle lof toe voor deze vertolking. LID TUCHTCOMMISSIE. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. van Geenhuizen, is benoemd tot lid van de Tuchtcommissie van het Bedrijfsschap Toneelkappers en Grimeurs afd. Gelder land en Overijssel. A.R. KIESVERENIGING. De leden van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" kwamen Maan dagavond in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. van der Meuien, opende deze goed bezochte vergadering met gebed nadat gezongen was Psalm 138 1 en gelezen Psalm 138. In zijn openingswoord stond de voor zitter stil bij de Tweede Kamerverkie zingen in de afgelopen zomer. De stem busuitslag bracht voor de A.R. verlies en wij hebben bij de a.s. verkiezingen voor de Gemeenteraad veel goed te ma ken. Iedere A.R. heeft met het oog op deze verkiezingen een taak. Er zal ge werkt moeten worden. Een ieder doe zijn plicht, aldus de voorzitter. Nadat de secretaris, de heer R. Rei- nink, de notulen had gelezen en enkele ingekomen stukken waren afgehandeld, hield de heer Joh. Landeweerd een in leiding over Art. 22 van het Beginsel program: „Kerk en Staat". Inleider liet zien het ontstaan en de groei van beiden en de terreinen waarop beiden zich heb ben te bewegen, waarbij ook gewezen werd op de grove fouten, die in 'de loop der tijden zijn gemaakt. Na bespreking van deze inleiding werd de vergadering door de heer Lan deweerd met dankgebed gesloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hermina Jantina, dv. A. Stukkeh ,en J. Paalman, Burg. v. d. Borchstraat 31. Gehuwd: G. J. Kastenberg, 26 jaar, Rijssen en J. W. Aaftink, 24 jaar. Ingekomen: G. J. Kastenberg van Rijssen naar Binnenstraat 6. Vertrokken: E. H. Veneklaas v. Look 80 naar Goor. H. Stegink van Holter- broek 72 naar Alphen aan de Rijn. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. Oudejaarsdag 17 uur Ds Knipescheer (Oudejaars collecte). Nieuwjaarsdag 10 uur Ds Knipseheer. Zondag 4 Jan. 10 uur Ds Knipseheer en 19 uur de Eerw. Heer H. Nijeboer. (In beide diensten collec te Inwendige Zending). Dijkerlioek. Oudejaarsdag 15 uur Ds Knipseheer (Oudejaarscollecte). Zon dag 4 Jan. 10 uur Ds van Slooten. (Collecte Inwendige Zending). Geref. Kerk. Oudejaarsdag 5 uur en Nieuwjaarsdag 10 uur Ds Hoogkamp. Zondag 10 uur (Voorb. H. Av.) en 2.30 uur Ds Sweepe van Hardenberg. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: passer; snoer parels; paar dameswanten; dameshandschoen; kin dercape; br. handschoen. Verloren: Grolse want; bankbiljet van f 1000.wit dekzeil; blauw dek zeil. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 55 (telef. 352). 17 E.H.B.O.'ERS BEHAALDEN DIPLOMA. Bij het Donderdagavond in de o.l. Dorpsschool gehouden E.H.B.O.-examen behaalden 17 van de 18 cursisten het diploma. 1 leerling moest gedeeltelijk wegens verzuim door ziekte worden af gewezen. Het examen werd afgenomen door Dr A. A. Koopal, Directeur van de genees kundige dienst te Enschede en voorzitter van de Overijssels E.H.B.O.-federatie. Aan het slot van het examen ver klaarde Dr Koopal dat door de cursisten zeer serieus gestudeerd en geoefend was en dat hij zeer tevreden was over deze groep. De voorzitter der afdeling, de heer W. ten Berge, bracht dank aan dokter Nagelhout, welke deze cursisten heeft opgeleid en dankte Dr Koopal voor zijn komst naar Holten. De officiële uitreiking der diploma's zal nog plaats hebben. Geslaagd zijn de dames H. C. Sehla- milch, D. Nijkamp, D. Stegeman, F. ten Velde, B. PaalmanWegstapel, D. Slui terAaftink en N. Vosman en de heren W. ten Berg, G. J. Ekkelenkamp, J. Kolk man, A. Jalink, Joh. Littink, P. L. Rü- genbrink, D. Schoppers, H. Tuller, P. F. van Doom en H. van Zeben. MOND- EN KLAUWZEER. Op de boerderij van de heer G. H. Stitteler in de Beuseberg is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. De aangetaste koe is op last van de In specteur van de Veeartsenij kundige Dienst, na taxatie, in het gemeentelijk abattoir geslacht. Aan de boerderij zijn de nodige kentekenen aangeplakt. De melk mag niet vervoerd worden. KERSTWIJDING PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft Maandag van de vorige week in hotel Holterman een druk bezochte kerstwijding gehou den. De zaal was stemmig versierd, ter wijl de kerstboom brandde en kaarsjes op de tafels het geheel een gezellig aan zien gaven. Na de opening door de presidente, mevr. H. Maats-Kevelam, die in het kort de betekenis van kerstmis schets te, werd gezamenlijk gezongen: „Hoe zal ik U ontvangen". Het Kerstevangelie (Lucas 2) werd voorgedragen door mevr. B. Paalman- Wegstapel, terwijl mevr. D. Muller-Nij- hof een kerstgedicht las. Het dames koortje zong onder leiding van de heer H. Fransen voor en na de pauze kerst liederen. Ds Knipseheer droeg een kerstmedi tatie voor, welke diepe indruk maakte en met grote aandacht werd aangehoord. Na de voorlezing van een mooi kerst verhaal door mevr. B. Beijers-Holter- man werd de bijeenkomst besloten met het zingen van het gezang: „Blijf bij mij, Heer". In de pauze werden de da mes getracteerd. De presidente bracht allen dank voor hun medewerking aan deze mooie avond en maakte bekend, dat op 21 Jan. dokter Nagelhout een lezing zal houden over „E.H.B.O. in het huisgezin". OUDERAVOND O.L. SCHOOL ESPELO Op Donderdagavond 18 December kwa men de ouders van de leerlingen in de school te Espelo bijeen om het werk te bezichtigen en over hun kind persoonlijk van gedachten te wisselen met het on derwijzend personeel. Van deze gelegenheid werd een dank baar gebruik gemaakt en een genoeg zaam. aantal ouders was opgekomen. Ge tracht zal worden of elk jaar één of meer van deze contact-avonden tussen ouders en leerkrachten kunnen worden belegd. Men staat als ouders en leerkrachten gezamenlijk voor de opvoeding van het kind. Samenwerking tussen deze is een dringende vereiste, zo niet een grote noodzaak. Op een dergelijke avond leren de leerkrachten de kinderen ook eens kennen vanuit een andere gezichtshoek, hoe of ze zich thuis gedragen e.d. en kun nen school-, leer- en andere problemen aan de ouders worden voorgelegd en met hen worden besproken. Na het gebruiken van een kop koffie werd het tweede gedeelte van de avond ingeluid, n.l. een demonstratie van enige filmtoestellen, met de bedoeling plannen te maken om ook voor de sciioolkring Espelo zo'n toestel aan te schaffen. De demonstratie, gegeven door de heer Kluivers uit Neede en door de heer Wan ders, hoofd der school te Dijkerhoek, verliep vlot. De bedoeling is om voor de school in Espelo een filmstrookprojector (stil staand beeld) aan te scüaffen als leer middel bij diverse vakken, zoals aard rijkskunde, geschiedenis, kennis der na tuur, e.a. Wil een school behoorlijk toegerust zijn, dan behoort ze te beschikken over zowel een projector voor stilstaand als voor bewegend beeld. Plannen zijn reeds beraamd om in deze samen te werken met de school te Dijkerhoek, die beschikt over een projector met bewegend beeld. Mochten deze plannen slagen, dan zul len de toestellen onderling worden uitge wisseld. Een probleem vormde evenwel nog de financiële zijde. Alle ouders waren het erover eens, dat zoiets voor Espelo moest komen. Reeds werden enkele suggesties gedaan om de nodige contanten bij elkaar te krijgen. Deze plannen zullen worden uitgewerkt op een filmavond, welke zal worden gegeven in de maand Januari 1953 voor de gehele bevolking, welke ge geven zal worden in de school. Hierbij wordt er op gerekend, dat heel de bevolking van de schoolkring het be lang zal inzien van een dergelijk appa raat, dat zal dienen in de eerste plaats als leermiddel in de school en daarnaast om de culturele vorming ten plattenlande te helpen bevorderen, waartoe gedurende de wintermaanden eens per maand een film zal worden gedraaid voor de oude ren. 'Nadat de heren, die deze avond hun films hadden vertoond, hartelijk dank was gezegd voor hun moeite, werd de avond besloten en ging ieder huiswaarts. DIJKERHOEKS BEDRIJFS VERENIGING BIJEEN. Op Maandag 22 December vergader- de de Bedrijfsvereniging Dijkerhoek in i café ,,'t Bonte Paard", i De voorzitter, de heer G. J. Klein Hegeman, heette allen hartelijk wel- kom, in 't bijzonder de adviserende leden j J. W. Lubbers en Wanders en de heer Haben, hoofdassistent van de Land bouw voorlichtingsdienst voor O.-Over- ijssel, die een inleiding hield over de Boekhouding van L.E.I. bedrijven enz. De heer Haben gaf daarbij een dui delijke uiteenzetting over de financiële uitkomsten van verschillende landbouw bedrijven. Grond, arbeid en kapitaal spelen natuurlijk een grote rol bij een redelijke winstgeving. Vooral op kleine bedrijven is het moeilijk om een land- arbeidersloon te halen. De inkomsten per ha. zijn wel groter dan op de grote bedrijven, maar daar zijn vaak minder werkkrachten, die de opbrengst per ha. drukken. De inkomsten kunnen in vele gevallen worden opgevoerd door inten sieve bedrijfsvoering, maar dan is een goed bouwplan een eerste vereiste. De melkopbrengst blijkt aan de hand van de 90 boekhoudingen van het Land- bouwconsulentschap Oost-Overijssel sterk uiteen te lopen. Er zijn bedrijven met een melkopbrengst van f 950.per koe, maar ook van ruim f 500. Een duidelijk overzicht gaf spr. nog van een bedrijf van nog geen 4 hectare, dat in 1946 een melkopbrengst had van f 364.per koe en in '51-'52 f 932. In '46 een jaarinkomen van f2000.en in '51-'52 van f 5000. Ook de verbouw van eigen pootaard- appelen is goed lonend, tewijl aan het pluimvee goede aandacht moet worden besteed. Deze horen op de kleine bedrij- I ven, evenals de varkens. Na de uiteenzetting van de heer Ila- bers werden enkele vragen gesteld. Voorts werd nog gesproken over ge zamenlijke aanschaf van ruiters, zoals het afgelopen jaar ook was gebeurd. Enkele sprekers en demonstraties zuilen de inzichten van de leden deze winter nog verrijken. TWINTIGJARIG BESTAAN GEREF. MANNENVERENIGING. De Geref. Mannenvereniging, die 20 jaar bestond, herdacht dit feit in een goed bezochte jaarvergadering, die een enigszins feestelijk karakter droeg. Nadat de voorzitter, de heer G. W. Rietman, de goed bezochte bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, gaf de secretaris, de heer J. Beldman, een verslag over de afgelopen 20 jaar. De oprichters waren een 9-tal broe ders, die op 15 December 1932 het initia tief namen om deze vereniging op te richten. Van deze 9 zijn er 2 overleden, 3 vertrokken naar elders, 2 bedankten als lid en 2 zijn nog steeds lid van de afdeling. De vereniging kende ups en downs, doch over het algemeen kan toch worden teruggezien op een goed vereni gingsleven. Momenteel telt de vereni ging 45 leden en is gesplitst in twee af delingen. Namens de oprichters sprak de heer J. W. Hennink, thans wonende te Hul zen, een enkel woord. Spr. wenste de afdeling geluk met de bereikte mijlpaal en noemde de tijd doorgebracht op de Mannenvereniging in Holten een pretti ge en leerzame tijd. Hij wekte op om in 's Heeren kracht getrouw verder te gaan tot eer van Zijn naam en uitbrei ding van Zijn kerk. Ook de afgevaardigden van de Herv. Mannenverenigingen, Geref. Jeugd- en Vrouwenverenigingen boden hun geluk wensen aan en wensten de afdeling voor de toekomst Gods zegen toe. Door de heer J. W. Jansen werd een inleiding gehouden over Art. 3 van de Ned. Geloofsbelijdenis, welk artikel handelt over „Het geschreven Woord Gods". Na de pauze waarin een traktatie werd aangeboden kreeg de vergade ring een meer feestelijk cachet en werd aan de leden G. W. Rietman en D. J. Schuppert Hzn., die vanaf de oprichting lid waren, een klein blijk van waarde ring overhandgd. Dit ging vergezeld van een toepasselijk gedicht, wat buitenge woon insloeg. Verder was er een leer zaam Vraag-en-Antwoord-spel „Wie ben ik?" en deed men aan hersengymnastiek. Na een dankwoord van de voorzitter werd deze geslaagde jubileumvergade ring door de heer J. W. Jansen met dankgebed gesloten. N.R.V. REIS EEN SUCCES. De N.R.V. reis naar Holten is een succes geworden. De 45 deelnemers zijn Zondagavond zeer- voldaan over de prachtige dagen, welke zij in Holten hebben doorgemaakt, weder naar hun haardsteden in de verschillende delen van ons land teruggekeerd. Op de avond van hun aankomst in hotel Holterman heeft de heer Piet Bos het gezelschap de gehele avond bezig gehouden met zijn bekende causerie over de fauna van de Holterberg en omgeving, waarbij hij de luisteraars midden in de natuur plaatste door z'n verhaaltrant en koffer met attributen. Men was na afloop zeer enthousiast over hetgeen men gezien en gehoord had. De tweede avond werd doorgebracht in „Irene" bij het kerstspel van de C.J. M.V. en de Tegehaja's, terwijl Zaterdag avond plaatsen waren gereserveerd voor de kerstuitvoering van Rijssens Mannenkoor, waarvan men een verslag elders in dit blad vindt. De gasten waren ondergebracht in hotel Holterman en bij verschillende particulieren. Men was vol lof over de ondervonden behandeling. Met een comfortabele en goed ver warmde bus van de O.A.D. heeft men met onze plaatsgenoot, de heer J. Lam- mers, achter het stuur tochten gemaakt door Salland, Twente en de Achterhoek. Het vrij zachte weer heeft veel tot het slagen van deze reis bijgedragen. De reisleider, de heer W. Havenaar uit Delft, die het initiatief nam, was zeer dankbaar voor het aan zijn gezel schap gebodene. Het slagen van de reis vormt weer 'n goede reclame voor onze plaats als vreemdelingencentrum. CHR. JONGE BOEREN ORGANISATIE. De leden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren Organisatie verga derden onder presidium van de heer W Aanstoot. Na gebruikelijke opening werd door de heer A. Dij kink een inleiding gehou den over het onderwerp „Zondagsarbeid op het bedrijf". Inleider liet duidelijk uitkomen, dat evenals op de werkdagen verschillende werkzaamheden verricht moeten worden, o.a. het verzorgen van het vee, doch men moet het werk op de Zondag zoveel mogelijk beperken om deze dag te eerbiedigen als een aan God gewijde dag. Op dit onderwerp volgde een drukke bespreking, die om des tijds wille be ëindigd moest worden. Een groot aantal leden gaf zich op voor deelname aan een te houden vee voedercursus, waarvan de eerste les binnenkort zal worden gehouden. En kele leden gaven zich op voor deelname aan een kalveropfokwedstrijd. De zeer geslaagde avond werd door de heer A. Dijkink met dank aan God gesloten. KERSTFEESTVIERING ZONDAGSSCHOOL. De kinderen van de Herv. Zondags school hebben op de le Kerstdag in 2 groepen kerstfeest gevierd bij de ver lichte kerstboom in het kerkgebouw, dat ook verder nog met brandende kaarsjes was opgemaakt. Er was nu vol- j doende ruimte voor ouders en belang- stellenden om deze viering mee te raa- ken. Niettemin waren ook nu bijna alle i plaatsen bezet. j Voor beide diensten, om 2 uur en om I 5 uur, hadden de leerlingen zich verza- j meld bij de Dorpsschool en toen zij ge- I zeten waren, opende de leider van de Zondagsschool, de heer B. H. Brouwer, i de bijeenkomsten met een welkomst woord, waarin hij de betekenis van het kerstfeest uiteenzette. Er werd gebeden en gezongen en vervolgens las de heer Brouwer voor de kinderen van 5-8 jaar, die het eerst bijeen kwamen, de kerst geschiedenis. Door de dames Jo Roelofs en Aaltje Westerik werden kerstverhalen gelezen, terwijl de organist, de heer Anton Koop man, een orgelsolo speelde. Aan het slot dankte de heer Brouwer voor de milde gaven, welke het moge lijk maakten de' kinderen kerstlectuur en de ouderen jeugdbij beitjes uit te rei ken en hen te tracteren. Bij de tweede- viering las de heer Brouwer de gelijkenis van de twee hui zen en de kerstgeschiedenis. In zijn toe spraak belichtte hij het fundamenteel verschil tussen christenen en niet- ch risten en. Er volgde daarna met gemeentezang en spreekkoren der kinderen 'n stukje kerstgeschiedenis, door hem opgesteld, en getiteld: „Vaste rots van mijn be houd", en een vertelling door de heer Jan Roelofs. Hierna werd de leiding overgedragen aan de vicaris, de heer H. Nijeboer, die de vertrekkende kinderen toesprak en het personeel der Zondagsschool dankte voor zijn werk, dat door de kerkeraad zeer wordt gewaardeerd. Ook het hoofd had de kinderen, die van school af gaan, toegesproken. Er werd hen vervolgens door eerstgenoem de een jeugdbijbei, „Naar het Licht" van Mevr. Renes-Boldingh, met een toepas selijk woord uitgereikt. De viering werd verder afgewisseld met zang en orgelspel en door de heer Nijeboer met dankgebed gesloten. Ten slotte kregen alle kinderen een trac- tatie. Het waren weer mooie, door het per soneel goed voorbereide, kerstfeesten, H We ontvingen voor plaatsing in Hol- tens Nieuwsblad van de fam. Geerligs uit Brits Columbia onderstaande brief, Abbotsford, 10 Dec. 1952 Geachte Holtenaren, Gaarne voldoen we aan het verzoet van de Redactie van Holtens Nieuws blad om iets te schrijven voor 't blad dat we iedere week met vreugde be groeten. Verschillende malen hebben de emi granten, die zich in Ontario vestigden gelegenheid gehad om iets te vertellet over het leven daar en we vinden he fijn, dat wij nu iets mogen schrijver over Brits Columbia, dat eigenlijk noj onbekend gebied voor U is. Zo U weet hebben we indertijd de rei naar de nieuwe wereld per vliegtuij gemaakt, 't Was de eerste keer, dat miji vrouw en ik en onze kinderen een lucht reis maakten, maar ik voeg er direc aan toe, dat het ons best is bevallen We vlogen tot Montreal en moesten toer nog een treinreis maken van 3 dagen ei 4 nachten, voordat we op de plaats var bestemming waren. Wat we tijdens deze treinreis van Ou tario te zien kregen was niet erg aan trekkelijk. Grotendeels een schijnbaa rotsachtige bodem met hier en daar klein stukje cultuurgrond. Bij Winnipe werd het beter en ook de grond in provincies Manitoba, Saskatchewan e Alberta leek mij grotendeels wel goed cultuurgrond. Toen we de grens va: Brits Columbia naderden, gingen we bergen in en dit bleef zo tot kort voo het eindpunt. Bij aankomst stond onz baas ons al op te wachten in gezelscha van een man van de emigratiediens We stapten in de „car" en reden naa zijn huis, waar we de tafel gedekt vor den. Het was toen 25 Maart 's morgei) z< 8 uur. Natuurlijk 'niet op de Hollands klok, want we verschillen pl.m. 9 uu Als wij hier 's middags aan tafel zittei beginnen heel veel Holtenaren al ovt naar bed gaan te praten. Mijn baas is een beetje aan de haai tige kant, maar overigens 'n beste kere waarmee we het heel goed kunne vinden. Twee weken na ons zijn er 2 Frieze gekomen, zodat we geregeld met dr Hollanders op dit bedrijf werken, dat oppervlakte heeft van ruim 100 hectar voor het grootste deel weidegrond. Et klein gedeelte wacht nog op ontginnin De veestapel bestaat., uit 46 koeie 36 pinken, 36 kalveren, een paar stiere en een stuk of wat varkens. Ploegt doen ze hier maar een jaar om wei nieuw gras te krijgen met haver boyenvrucht. De baas had dit jaar bes: haver, die voor de haver in Holland ni behoefde onder te doen. De prijzen van de landbouwprodu ten liggen hier totaal anders dan in Ho land. 100 Pond consumptieaardappel! kosten twee keer zoveel als 100 poi haver. De vetprijzen zijn hier erg Een pond varkensvet kost 15 ct. en ei pond rundvet 10 ct. Rundvlees vanaf ct. het pond en de prijs van het spi varieert van 25 tot 55 ct. per pon Eieren kosten hier momenteel 50 ct. p dozijn. We verdienen hier 110 dollar maand plus vrij wonen, melk, lid waterleiding, brandstof en een gro tuin. Erg hoog zijn hier de dokterskoste Dit hebben we ondervonden bij de g boorte van een dochtertje en de rek ning die het ziekenhuis ons presentee de voor het opnemen van 4 dagen v; een van onze kinderen viel bitter tege We maken het gelukkig verder all maal heel goed en als we terugzien het jaar dat bijna weer achter ons li! past ons grote dankbaarheid jegens Gc die het zeer wel heeft gemaakt. We denken geregeld aan ons go© Holland en ons mooie Holten. Wij, oud ren, vergeten Holland nooit en to: zouden we niet graag voorgoed ter willen. De mogelijkheden om iets te reiken zijn hier veel groter. Hier zitten ongeveer 80 Hollandse g zinnen, die voor verreweg het groot: deel bij de kerkelijke gemeente behort Er is hier Zondags twee keer dienst. H gaan meestal met de bus naar de ke; of rijden met kennissen mee. De onderlinge verstandhouding tu sen de Hollanders is prima. We zitt hier met Friezen, Groningers en Dre ten. Enige dagen geledén heb ik Gen van Pos jan gesproken en die vertel me, dat Gert van Platvoet pl.m. 16 mijl van ons afwoonde en de ande Ploltenaren zo om en bij de 3000 mi Van de afstanden kan men zich hi geen voorstelling maken. Ik zou nog veel meer kunnen verft len, maar ik wacht hiermee maar een volgende keer. Toen we uit Holt vertrokken, heb ik deze en gene beloo om eens te schrijven, doch ik heb mi belofte nog niet kunnen nakomen, moet nog maar wat geduld hebben. Holtcnaren, wij groeten U allen i wensen U een gelukkig 1953. Redactie, hartelijk dank voor plas sing van deze brief en ook hartelijk 1) dankt voor de geregelde toezending v Holtens Nieuwsblad. J. A. GEERLIGS en gezi p.a. L. F. Kish R.R. 4, Abbotsford BC Canada. IA M K W G.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 2