II. WANSIHK ïerlaopUaal L 11 d. WOLQE Ucuiqdm^iMq- Adverteren brengt altijd voordeel! Holtens Nieuwsblad H. F. STEUNENBERG TANDARTS Fa. AAFTINK EN ZOON laatste verwerping en schieten f Coöp. Boerenleenbank „Holten" Maandag 15 Dec. 1952 worden geledigd Bijkantoor HOLTEN Spaarbank te Deventer nuchtere kalveren Nijverdalsche Drukkerij Telefoon 639 Jan Wiggers - Kolweg 17 - Tel. 356 PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur (Bed. H. Doop) en 7 uur Ds Knipscheer. Collecte voor Inwendige Zending. Dijkerhoek. 10 uur Eerw. Heer Nije- boer. Collecte voor Inwendige Zending. Geref. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds Hoog kamp. Extra collecte voor de Chr. Kleuter school. ST. NICOLAAS DEED Z'N INTOCHT. Onder grote belangstelling van vele moeders met hun kroost en de verdere burgerij deed de grijze bisschop Vrij dagmorgen op z'n prachtige appelschim mel en vergezeld van zijn onafscheide-: lijk factotum „Zwarte Piet", zijn in tocht in ons dorp. De schooljeugd van de beide dorps scholen haalde hen op vanaf de grote viaduct en onder de muzikale klanken van H.M.V. maakten zij een rondgang door het dorp. Sint Nicolaas diep bui gend voor allen die hem vereerden en Piet zo nu en dan dartel rondspringend om hier of daar achter een raam te kijken of er ook knappe meisjes waren. In beide scholen bracht hij daarna 'n bezoek, waarbij ook de kleuters, welke nog niet naar school gaan, Sinterklaas even een handje mochten geven. Be halve enkele vermaningen werden door de Sint en zijn knecht versnaperingen en kleine cadeautjes uitgedeeld, nadat de kinderen uit volle borst de Sinterklaas liedjes hadden gezongen. De burgemeester kwam de Sinter klaasvreugde op enkele scholen nog bij wonen, maar was verhinderd dit op alle scholen te doen in verband met het bezoek van de Canadese Ambassadeur, Mr. Thomas A. Stone, aan de Canadese begraafplaats. Zijn we goed ingelicht, dan heeft de Spaanse bisschop enkele belhamels door Zwarte Piet in de zak laten stoppen en zijn deze naar het warme zuiden ver voerd, waar ze zeker lange tijd op water en brood zullen moeten leven. In Dijkerhoek werd St. Nicolaas van café „Het Bonte Paard" afgehaald en ook in Espelo kwam de grijze kinder vriend de kinderen op school bezoeken. Alles verliep volgens het programma, dat wij in ons vorig nummer reeds pu bliceerden. Er hadden poppenkast- en filmvertoningen plaats, zodat de jeugd wel heeft genoten van dit traditionele kinderfeest. KERSTORATORIUM „HET LICHT DER WERELD". De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" (directeur de heer W. van Erkelens te Enschede) hoopt Dinsdag avond 23 December in de Ned. Herv. Kerk uit te voeren 't prachtige Kerst oratorium „Het Licht der Wereld" van de bekende componist Herman de Wolff. Medewerking zal worden verleend door Anton Vonk uit Hilversum (tenor), lid van het N.C.R.V. vocaal ensemble, en mej. Riek Landeweerd (sopraan). Muzi kale medewerking van de heren H. van Bolhuis van Enschede (begeleiding van koorzang), Henk Zwiers van Enschede (begeleiding solozang met hobo) en An ton Koopman (begeleiding samenzang). Het oratorium bestaat uit 7 delen, n.l. 1. Advent; 2. de aankondiging; 3. de ge boorte; 4. de engelen en de herders; 5. Simeon; 6. de wijzen; 7. epiloog. PROPAGANDA VERGADERING C.N.V. In 't gebouw „Rehoboth" werd onder voorzitterschap van de heer J. Beldman een propaganda-avond gehouden, die be legd werd door de afdeling Holten van het Chr. Nat. Vakverbond (CNV). De heer Beldman opende deze goed be zochte vergadering met gebed, nadat ge zongen was Psalm 89 vers 7 en het lezen van Psalm 121. Iiij sprak vervolgens een hartelijk woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heren v. d. Hammen en v. d. Hof, beiden CNV -bestuurders. De heer v. d. Hammen verkreeg hierna het woord om te spreken over het onder werp: „Wat doen we met onze wijheid". Spr. begon met het stellen van de vraag: „Wat doen wij met onze vrijheid en waarderen wij wel de,vrijheid, die wij onder Gods genade nog bezitten?" Er blijkt in tal van gevallen helaas zo heel weinig van. Er zijn nog velen, die van de kansen, die de vrijheid ons biedt, geen gebruik maken. Massa's Christen-werk nemers, die niets doen, die enkel profi teren van het werk van een ander. De grote schare gemakzuchtigen, die je al tijd gelijk geven. De activiteit laat nog zo veel te wensen over. We hebben de vrijheid niet gekregen om er alleen maar van te genieten, doch we moeten met datgene, wat God ons gaf, woekeren. Wii moeten onze vrijheid aangrijpen om onze organisatie zo sterk mogelijk te maken en op iedere CNV-er rust de plicht hieraan zijn volle medewerking te geven. Na de pauze sprak de heer v. d. Hof over het onderwerp: „Christelijk-sociaal in de wereld". We hebben een christelijk- sociale taak in de wereld, aldus spr. en de vraag is nu: wat doen we nu met deze taak. We moeten christelijk-sociaal zijn in de wereld, d.w.z. de blijde boodschap van het Evangelie uitdragen, welke bood schap geldt voor het gehele leven, ook voor het dagelijkse. Het Christendom houdt grote waarden in voor het leven. Het NVV b.v. heeft ook waarden, n.l. waarheid, gerechtigheid, naastenliefde. Dit klinkt christelijk, maar toch is het niet zo. De werkelijke waarheid, gerechtig heid en naastenliefde is alleen te bena deren als we zien op Hem, vanuit de Bijbel, Aan het slot van zijn rede zeide de heer v. d. Hof: we mogen niet op onze lauweren gaan rusten, doch we moeten werken. De gelederen van ons CNV moe ten nog veel sterker gemaakt worden, doch we moeten al ons werk doen in biddend opzien tot onze Schepper. Ds. R. A. Hoogkamp sprak op verzoek van de heer Beldman een kort slotwoord naar aanleiding van het gedeelte uit Spreuken: „Koopt de waarheid en ver koopt ze niet". Spr. hoopte, dat het C.N.V., dat steeds machtiger wordt, niet het materiële op de voorgrond plaatst. We moeten de we reld laten zien wat het betekent het eigendom van Jezus Christus te zijn. Zo kunnen we voor ons volk wat be tekenen. Nadat mej. Riek Landeweerd nog maals enige mooie liederen had gezon gen en de heer J. Beldman enige voor drachten ten beste had gegeven, sloot Ds Hoogkamp deze geslaagde propagan da-vergadering met dankgebed. Bedrijfsvereniging besprak economische bedrijfsvoering. Varkensmesterij en pluimveestapel voor kleine bedrijven belangrijk. Dinsdagavond hield de nog jonge be drijfsvereniging „Holten" in hotel Hol- terman een ledenvergadering, waarvoor een behoorlijke belangstelling bestond. De vergadering werd geleid door de voorzitter, de heer J. G. Holterman, die in zijn openingswoord speciaal welkom heette de heer Habers, hoofdassistent van de landbouwvoorlichtingsdienst voor Oost-Overijssel te Hengelo en de heer W. Rietberg, plaatselijk assistent der voorlichtingsdienst en adviseur der ver eniging. De heer Habers hield een inleiding over „De economische bedrijfsvoering", waar in hij in het bijzonder de kleine land bouwbedrijven aan een uitvoerige be spreking onderwierp. Aan de hand van de uitkomsten van de door de voorlich tingsdienst gecontroleerde landbouwbe drijven en daarvan opgemaakte overzich ten en schematische voorstellingen gaf de spreker de aanwezigen een duidelijk beeld, hoe men op de boerderij tot een economische bedrijfsvoering kan komen. Het gaat er economisch gezien in het landbouwbedrijf om de winstgeving op een doelmatige wijze zo hoog mogelijk op te voeren, aldus de inleider. Daarbij spelen voornamelijk drie fac toren een belangrijke rol, n.l. de grond, de arbeid en het kapitaal, onder welke laatste ook moet worden verstaan de voortvaring. De grond is schaars, er is niet wat bij te krijgen en de oppervlaktes lopen nogal uiteen. Een bedrijf van 5 H.A. is b.v. niet vergelijkbaar met een van 30 H.A. Landarbeidersloon. De arbeidskracht is een zeer belang rijk punt, want de loonpost (hieronder dus te verstaan het eigen inkomen van de bedrijfshouder) drukt zeer zwaar op de kleine bedrijven. Wat het kapitaal aangaat, de kleine bedrijven hebben niet veel kapitaal ge ïnvesteerd. Voor de grotere bedrijven ligt dit natuurlijk anders. Het landbouwconsulentschap Oost- Overijssel controleert 90 boekhoudingen en aan de hand daarvan kan men tot de conclusie komen, dat aan arbeidskracht op een bedrijf van 47 H.A. gemiddeld 3.77 H.A. per werker aanwezig is. Voor bedrijven van 710 H.A. is dit 4.33 H.A., van 10—15 H.A. 5.33 H.A. en bo ven de 15 H.A. gem. 6.20 per H.A. Het zal dus niet meevallen om op een klein bedrijf een landarbeidersloon te halen van inclusief sociale lasten f 3000 tot f 3500. Voor een klein bedrijf van 3.77 H.A. per werker is ten minste nodig een arbeidsinkomen van f 750. per H.A. Op de kleine bedrijven wer ken behalve de boer ook dikwijls de vrouw, welke te samen op l2/io werker te stellen zijn. Een belangrijke conclusie is dan ook, dat bedrijven van 47 H.A. niet vol doende zijn om een behoorlijk bestaan te hebben. Spr. is dan ook van oordeel, dat op bedrijven van 47 en van 710 H.A. maar één opvolger kan blijven en dat eventuele andere zoons van het bedrijf moeten gaan om zich voor ander werk te scholen en zodoende een behoorlijk be staan op te bouwen. Opvoering bruto opbrengst. He bedrijf moet een zekere bruto op brengst halen, want hoe hoger de bruto- opbrengst, hoe hoger de arbeidsop- brengst. Voor een landarbeidersloon is een bruto opbrengst van f 8000 per H.A. nodig. Hoe kan deze opbrengst hoger wor den opgevoerd, vraagt spr. Zijn ant woord luidt: door de melk, varkensmes terij, de pluimveestapel enz. Bij een in tensieve bedrijfsvoering is een goed bouwplan een vereiste. Verder moeten behoorlijk aardappelen en behoorlijk bie ten worden verbouwd. De melkopbrengst blijkt uit de ge voerde boekhoudingen wel sterk uiteen te lopen. Er zijn bedrijven van 47 H.A. met een melkopbrengst van 950 kg. per koe, maar ook van 523 kg. Het houden van productief vee is een vereiste en daarvoor zijn nodig goede grassen. Het verdient dikwijls aanbeveling het oude grasland te scheuren. Ook de ruwvoeder- voorziening is naar spr. oordeel ontzet tend belangrijk. Het is dan ook een goede gedachte van het bestuur om een cursus in veevoeding te organiseren. In wezen gaat het om de productie van melkvet en niet om het aantal koeien Een goede koe is duur in aanschaf maar men kan dik wijls beginnen me een goed kalf. Uitvoerig staat spreker stil bij het be lang van de varkensmesterij, hetwelk hij aan de hand van enkele vergelijkende overzichten duidelijk laat zien. Ruwvoedergewassen. De verbouw van aardappelen en mais kan het rendement van het bedrijf belangrijk opvoeren. Vooral door de pootaardappelenselectie welke men ook hier van plan is ter hand te nemen, kan men belangrijke bedragen besparen bij de winning van pootgoed van eigen be drijf. Met de opbrengst van 10 are kan men 1 H.A. bebouwen. Men begint met een paar zakjes van de allerbeste kwali teit aan te schaffen. Nergens is meer mee te verdienen dan met het selecteren en vroeg rooien van het pootgoed. Uitvoerig staat sr. verder stil bij de voedering der varkens. Hierbij worden zeer gunstige resultaten bereikt met het z.g. D.A.meel. Vooral op de kleine bedrijven moet een behoorlijke pluimveestapel aanwezig zijn, welke scherp geselecteerd moet worden. Spr. is bij de bedrijfscontrole opbreng sten tegengekomen van 206 eieren per kip, terwijl er ook bedrijven zijn met 156 stuks. Op de grotere bedrijven is de tijd meestal niet aanwezig om veel aandacht aan de pluimveestapel te wijden. Er wor den daar dikwijls nog veel varkens ge houden. Deze behoren evenals het pluim vee meer op de kleine bedrijven thuis. Op de grote bedrijven is meestal min der arbeidskracht aanwezig. Zij moeten zorgen voor marktbare gewassen, me chanisatie, productieve veestapel, goede rassenkeuze jongvee, weiden, enz. enz. 'Spr. raadt de aanwezigen ten slotte aan het voorbeeldbedrijf van de heer Markvoort eens te bekijken. Na een uitvoerige gedachtenwisseling over de door de heer Habers getoonde schematische overzichten brengt de voorzitter hem dank voor zijn leerzame uiteenzetting. In het hiernavolgend huishoudelijk gedeelte der vergadering worden tot leden van de kascontrole-commissie be noemd de heren Joh. Dijkink en A. Kolkman. Dan volgt een bespreking over de in 1953 te houden aardappelselectie. De heer Rietberg zet uiteen, dat in 't afgelopen jaar op een achttal bedrijven een gratis selectie heeft plaats gevon den, waarbij de heer Nijland uit Dijker hoek zich het selecteren heeft eigen ge maakt. Hij zal thans als selecteur kun nen optreden tegen een vergoeding, wel ke voor selecteurs van elders ligt, tus sen de 10 en 15 guld. per 10 are. Plaat selijk kan het wellicht iets voordeliger, maar het is vooral van belang, dat men zorgt z'n eigen pootaardappelen te ver bouwen. Er is voors een gratis cursus te krijgen, zodat iedere landbouwer in twee jaar zelf, als hij vier halve dagen meeloopt, het selecteren kan leren. De heer Rietberg geeft nog een uit eenzetting over het ontstaan der virus ziekten door de bladluizen en zegt, dat het selecteren en vroeg rooien van het grootste belang is. Er wordt nog een aanbod besproken van de Coöp. Drentse Telersvereniging, waarvoor men zich kan opgeven. Vervolgens worden door de secretaris, de heer E. Voordes, mededelingen ge daan omtrent een aangevraagde veevoe dercursus, waarmede ten nauwste ver band houdt de mogelijkheid om kuil- en hooimonsters te nemen. Voor bedrijven tot en met 10 ha. kan dit blijkens een mededeling van de heer Rietberg nog tot December met subsidie. De kosten bedragen f 10 of f 9.50, waarvan de helft door subsidie wordt vergoed, terwijl ook van de zijde der melkfabriek nog een bijdrage wordt verleend. Door het volgen 'van de veevoedercur sus van 4 avonden kan men met de ana lyse van de monsters zelf het zetmeel- en eiwitgehalte van zijn ruwvoeders be palen en daarmede zijn voordeel doen. De cursusavonden zijn door het Vee voederbureau in Overijssel bepaald op 11 en 19 Dec. en 8 en 15 Jan. en toe gankelijk voor de leden der Bedrijfs vereniging. Op een enkele uitzondering na geven de aanwezige leden zich op voor deze cursus. Na een korte bespreking over de leve ring van hout voor ruiters sluit de voorzitter met een opwekkend woord de vergadering. CROSS COUNTRY BERGRUITERS. De jaarlijkse cross country van de Bergruiters, die heden zou worden ver reden, kan in verband met de weers omstandigheden niet doorgaan. Het is niet onmogelijk, dat de cross nu in het midden van de komende week zal wor den gehouden. Nadere mededelingen zullen hierover worden gedaan. Niet minder dan 64 ruiters hebben voor deze cross ingeschreven. In de lichte cross (nieuwelingen) komen 34 ruiters uit, terwijl in de zware cross 30 ruiters zullen starten. Aan de cross nemen deel de L.R. te Markelo, Delden, Lonneker, Zuidwolde (Dr.), Avereest, Meppel, Pesse, Ruurlo en Holten. Zowel in de zware als lichte cross zal het ongetwijfeld spannen. Tot de kanshebbers behoren hier Breukers uit Lonneker met Willy en M. Bolink te Holten met Lyda, doch beiden zullen aan H. Beldman (Bergruiters) met Fi gurant een zware concurrent hebben. Beldman werd in het cross-seizoen '52 reeds driemaal eerste, niet omdat hij de snelste tijd maakte, doch hij reed het parcours foutloos. De heren M. Bolink en Breukers, die tot de snelsten in ons land behoren, mis sen door de enorme snelheid waarmee ze over het parcours schieten, nog wel eens een controlepost of vlaggetje en de kans op de eerste plaats is hiermede dan gewoonlijk verkeken. Bij de nieuwelingen (lichte cross) staan de kansen voor de Bergruiters niet gunstig. De vereniging had tot voor kort een waardig vertegenwoordiger in ruiter J. W. Hulsman met Yvonne, doch dit paard is een dezer dagen verkocht. Op H. Wansink mét Robby, Joh. Brons voort met Klein Duimpje en Schoneveld met Old Mac hebben de Bergruiters hun hoop gevestigd, doch geen van drieën zullen bij de vijf snelsten zijn. Tot de snelsten bij de nieuwelingen behoren de heren Wonder met Victoria uit Zuidwolde, ter Mors uit Lonneker en Snijders uit Ruurlo. Er zijn voor deze cross niet minder dan drie fraaie wisselbekers beschik baar gesteld, n.l. door de Fa. Gebr. Wan sink te Holten, de Ver. Veluwse Melkbe- drijven (V.V.M.) te Nunspeet en door 't bestuur van de Bergruiters. De Heer en Mevrouw ENKLAAR—VAN ANDEL geven met groote blijdschap en dankbaarheid kennis van de geboorte van hunne Dochter Johanna Hermina Holten, 29 November 1952, „De Enk". De Heer en Mevrouw VAN DE BOVENKAMP— DIJKSTRA geven met vreugde en dank baarheid kennis van de ge boorte van hun Zoon Cornelis Gerrit Holten, 2 Dec. 1952. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig geduldig gedragen lijden onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Berend Jan Bosschers in de ouderdom van 76 jaar. Diep betreurd door ons allen. Wed. M. Bosschers Lodeweges Assen, H. Bosschers G. Bosschers-de Vries B. D. Ebrecht- Bosschers H. J. Ebrecht Joha. Broekhuis- Bosschers H. Broekhuis Warnsveld, Fam T. ter Haar H. J. Bosschers D. Bosschers-Paalman Bathmen, M. J. Bosschers G. Bosschers- Wesseldijk B. J. Bosschers H. B. Bosschers- Nijendijk Kleinkinderen en Achterkleinkind. Holten, 2 Dec. 1952. U kunt Uw varkens vlug afmesten als U door het gewone voederrantsoen per dag en per dier i/3 eetlepel LIEVE'S BLOEDPOEDER geeft. Verkrijgbaar bij Gebr. VELDHUIS Larenseweg TE KOOP Enige 2e hands KACHELS Verschillende modellen. Zoekt U nog een nieuwe Kachel? Ook daarin hebben wij ruime keuze en modellen in voorraad, tegen speciale prijzen. E. J. WESTERIK - Smederij Larenseweg TË KOOP: Drachtig Varken uitget. 16 Dec. Ie worp. H. KRIKKINK, E 34. Te koop Toom zware biggen bij Wed. J. A. Teeselink, HBk. 72, Holten. Volg de zekere weg. Via het bereikt U een kopend pu bliek, dat „zijn" krant leest met de intense be langstelling, waarmee de streekbladen gelezen wor den. GEVESTIGD TE HOLTEN: Larenseweg 3. Met de a.s. Kerstdagen gaan ze verloven Over haar nieuwe japon en zijn nieuwe pak waren ze het nog niet zo één twee drie eens, maar wel over het adres waar ze de RINGEN zouden kopen Natuurlijk b(j de Wij tonen U gaarne onze schitterende collectie. HALLO, HALLO, Zaterdag 6 Dec. 7.30 uur van Krentenbrood, Speculaas enz. bij Bakker K o p m a n f LARENSEWEG In verband met het ongeldig worden van de ZINKEN CENT moeten de spaarbusjes vóór Houders van spaarbusjes biedt Uw busje zo \K SPOEDIG mogelijk bij de bank aan. L Het Bestuur, i v- van de Geopend iedere Woensdag van 9.30 tot 12.15 uur >f Kent U onze Spaarbusjes Zo'n busje helpt U sparenl LAATSTE VERWERPING op Zaterdag 13 December a.s. bij BAKKERIJ HARTSUIKER Wij ontvangen elke Vrijdagmorgen vóór 10 uur bij de Coöp. Landbouwers vereniging te Holten en te Dijkerhoek. G.O.S., afdeling Holten. Holten se weg M 76 Telef. K 5476 no. 202 MARKELO Handel in Antiek, Gebruikte-, Partij- en Ongeregelde Goederen Wij bieden regelmatig te koop aan Eiken twee en driedeurs kasten Zwaar eiken buffetten Complete huiskamers Uittrek- en gewone tafels Ledikanten en spiraalmatrassen Dressoirs en schrijf bureaux Theemeubels en theekastjes Kast- en kabinetstellen, Delfts blauw Radio- en naaimachinetafeltjes Kachels Volop KEUKENSTOELEN met BIEZENMAT Pracht OUD-HOLLANDSE STOELEN KWALITEIT IS ONS DEVIES!!! Entree vrij. Concurrerende prijzen. Wij vragen te koop Antieke kisten en kabinetten, ook ruilen. IC 5%8é FAMILIE-DRUKWERKEN alsOndertrouwcirculaires, Geboorte- berichtkaartjes, Rouwbrieven e.d. BINNEN ENKELE UREN GEREED. &o RTSV?

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 2