faemorte-. 4 Heine zelfstandige staatjes in Europa Het lachende land Hel kleuteronderwijs in Canada BURGERLIJKE STAND. Geboren: Egbert Allard, zoon van E. Luggenhorst en G. H. Tuitert, Neerdorp 14-. Hendrik, zoon van J. Lammers en E. Wegstapel, Neerdorp 25. Johan na Hendrika, dochter van J. Pinkster en H. J. Nijhuis, Look 94. Overleden te DeventerHerman Koop man, 73 jaar, echtgenoot van W. Aaf- tink, Kerkhofsweg 2. Ingekomen personen: H. F. Steunen berg van Almelo naar Larenseweg 31. W. K. van den Oever en gezin van Wehl naar Holterberg 71. Vertrokken personen: C. P. Parker van Holterberg 34 naar Ahlhorn (Olden burg). D. J. Bulsink van Tuinstraat 4 naar Grootegast. J. A. Slotman van Oranjestraat 73 naar Diepenveen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 55, Holten, Telef. 352. Gevonden: 1 want, 1 dweil, 1 wollen handschoen, damesrijwiel, 1 kinderporte- monnaie met inh., 1 kinderportemonnaie met inh., 1 lederen portemonnaie met inh., 2 zilverbons. Verloren: 1 alpinomuts, 1 zilveren broche. VAN DE REDACTIE. Zeer tot onze spijt moesten enkele ver slagen tot het volgende nummer blijven overstaan. IJSCLUB „DE NOORDPOOL". Liefhebbers van de schaatssport raden wij aan goed nota te nemen van een ad vertentie van de IJsclub „De Noord pool" in dit nummer, betreffende de kos ten, verbonden aan het donateurschap der club. SUCCESSEN VAN „BERGRUITERS". Een aantal leden van de rijvereniging „Bergruiters" nam Zaterdag deel aan een grote cross country, uitgeschreven door de L.R.V. te Zuidwolde (Dr.). Niet minder dan 80 ruiters namen aan deze cross deel en de concurrentie, zowel in de zware als lichte cross was buiten gewoon zwaar. Bij de. zware cross was de eerste plaats voor H. Beldman met Figurant; 3. M. Bolink met Lyda; 5. G. Hulsman met Albert10. E. Aaltink met Perhaps; 12. G. Bolink met Harry; 13. T. Beldman met Golden Fiction. Lichte cross: 3. J. W. Huisman met Ivonne; 6. H. Sehoneveld met Old Mac; 12. H. J. Wansink met Robby; 18. J. A. Jansen met Bruine Nar. De cross, die de Bergruiters Zaterdag a.s. zouden houden in de Beuseberg (om geving Erve Menum), gaat in verband met de weersomstandigheden niet door. Deze cross, waarvoor 60 ruiters heb ben ingeschreven, zal nu worden ver reden op Zaterdag 6 Dec. a.s. Stipjes op de wereldkaart Op de kaart van Europa staan vier namen, die eigenlijk herinneren aan vroegere eeuwen, toen men nog maar weinig grote, maar wel veel kleine staatjes kende. En het merkwaardige is, dat in alle vier de staatjes, Andora, Liechtenstein, Monaco en San Marino het leven rustig zijn gang gaat, dat er leger noch oorlog is en dat er rijkdom en welvaart heersen, zelfs zonder dat er belasting wordt betaald. Andora ligt hoog in de Pyreneën tus sen Frankrijk en Spanje en is een staatje van 495 vierk. km. en 6000 in woners. Het Franse staatshoofd en de bisschop van het Spaanse grensstadje Urgel zijn er de heersers, die voor hun diensten resp. f 10 en f 5 per jaar ont vangen. De republiek is een waar paradijs voor smokkelaars. De inwoners hebben drie passen, n.l. één van An dorra, een Franse en een Spaanse pas, doch er is over en weer vrije reisgele genheid. Vele Franse auto's, die in Frankrijk worden gekocht, worden in Andorra geregistreerd en naar Spanje doorgekocht zonder dat invoerrechten worden betaald. Daardoor komt het, dat zo goed als iedere inwoner van dit smokkelstaatje één of meer auto's op zijn naam heeft staan. Ze zijn echter alleen maar op papier eigendom, want de betrokkene heeft de auto meestal al met goede winst aan een Spanjaard doorverkocht- Het heet dat landbouw 't hoofdmiddel van bestaan is, doch in werkelijkheid zijn het de smokkeltrans- acties, die het meeste geld in het laatje brengen. Zoveel zelfs, dat men in An dorra de inkomstenbelasting heeft afge schaft. Dienstplicht bestaat er niet; het land heeft in 700 jaar geen oorlog gekend en het aantal politieagenten is tot 2 beperkt gebleven, waarvan er één is gestationneerd in de 1200 inwoners tellende hoofdplaats Andorra la Vella... Liechtenstein. Het Vorstendom Liechtenstein, dat tussen Oostenrijk en Zwitserland ligt, heeft een oppervlakte van 159 vierk. km. en is de laatste monarchie, waar Duits wordt gesproken. Het heeft wel varende dorpen, prachtige gebouwen en het merendeel van de 12000 inwoners woont in luxueuze villa's, Behalve aan een goede industrie, verdient Liechten stein veel aan de verkoop van postze gels en... prentbriefkaarten. Eens had Liechtenstein een leger, dat welgeteld uit 39 man bestond. Het is echter thans uitgestorven, doch één soldaat heeft de andere 38 lange tijd overleefd. Men sprak toen van een éénmansleger. Dat éénmansleger is op verschillende prent briefkaarten en in was in het wassen beeldenmuseum van Liechtenstein te bewonderen. Toen ook de laatste sol daat van Liechtenstein in 1939 op 95-jarige leeftijd overleed, nam de ver koop van ansichten enorm toe en ook thans nog vragen vele toeristen naar deze kaarten. De hoofdstad Vaduz is een groot dorp, dat temidden van groe ne dalen en donkere bossen ligt. Ook wijnbouw is een inkomstenbron van Liechtenstein, dat een lengte heeft van 28 en een gemiddelde breedte van 5.1/2 km... Monaco. Aan de Franse Rivièra, even ten Oosten van Nice en niet ver van de Italiaanse grens ligt het zelfstandige vorstendommetje Monaco. Het heeft een oppervlakte van 154 vierk- km. en telt 20.000 inwoners. Op dit kleine ge bied liggen-drie stadjes, n.l. Monaco, La Condamine en Monte Carlo. De eerste is de hoofdstad, doch laatstge noemde is verreweg de belangrijkste plaats. Monte Carlo heeft 12000 inwo ners en is in het bezit van een speel bank, die zoveel geld oplevert, dat alle inwoners van Monaco er van kunnen leven en bovendien geen enkele belas ting behoeven te betalen. Het mondaine leven aan de Franse Rivièra, waar een gemiddelde temperatuur van 16 gr. C. heerst, maakt het bestaan van de speel bank mogelijk. Duizenden en nog eens duizenden gaan alleen maar naar Mo naco om te gokken. Slechts weinigen winnen; velen verliezen grote sommen. De winst van de speelbank bedraagt n.l. 4-millioen Pond per jaar... San Marino. De oudste en kleinste republiek ter wereld is San Marino, dat een opper vlakte heeft van slechts 61 vierk. km. en in Midden-Italië ter hoogte van de stad Florence niet ver van de Adriatische Zee ligt. Het staatje werd in 300 na Christus door twee arbeiders, Marino en Leo gesticht en sindsdien heeft nie mand zijn onafhankelijkheid aangetast, niettegenstaande San Marino maar een kleine burgerwacht heeft. Douanebe ambten kent de republiek niet en van slagbomen wil men ook al niets weten. Alleen een bord duidt aan, wanneer de kleinste republiek ter wereld wordt bin nengetreden. Het prachtige natuur schoon San Marino ligt tegen de westelijke helling van de 750 meter hoge Monte Titano trekt jaarlijks talrijke toeristen. Toch heeft de gelijknamige hoofdstad met zijn 12000 inwoners maar één hotel. De 500 handelaren in souvenirs maken echter uitstekende zaken. Het staatje voert wijn, vee, na tuursteen en... postzegels uit. Toen men had ontdekt, dat het uitgeven van postzegelseries door het grote interesse, dat hiervoor bij de philatelisten bestaat, zeer lonend was, begon men met de uit gifte van luchtpostzegels, ondanks het feit, dat San Marino geen luchtverkeer en zelfs geen vliegveld heeft... In Canada spreekt men van „Kinder garten" als men het Fröbelonderwijs bedoelt, dezelfde benaming dus, die Friedrich Fröbel een 125 jaar geleden aan het door hem ontworpen schoolstel sel gaf. Fröbel was van mening, dat het niet goed was om een kind te onderwer pen aan een zwaar programma van onderwijs en discipline. Hij kwam op het idee van een „kindertuin" waar het kind zich op zijn gemak voelt en waar het de gelegenheid heeft zijn liefde voor het spel, zijn aangeboren nieuws gierigheid voor wat er om heen gebeurt en zijn drang om iets te creëren uit te leven. De ideeën van Fröbel werden verder ontwikkeld door de Zwitser Pestalozzi en nog later door Maria Montessori. Vooral de laatste wist meer kleur, buigzaamheid en vrijheid aan de kleuterscholen te geven en haar ideeën vonden in de gehele Westerse wereld weerklank. In Canada wordt de Fröbelschool meestal in de ochtenduren gehouden, gedurende vijf dagen per week. Zo'n kleuterklas varieert natuurlijk sterk, hoewel men steeds tracht ze beperkt te houden tot een vijftiental kinderen on der toezicht van een onderwijzeres. In de practijk komt 't echter maar al te vaak voor, dat een juffrouw een veel groter aantal kinderen onder zich heeft. Klas in actie. Wij hebben onlangs eens een paar dagen lang zo'n kleuterklas van dichtbij gadegeslagen. De bewuste school was in Forest Hill Village, een buitenwijk van Toronto. We maakten kennis met Jean Care, die hier de leiding had en zij gaf ons volop de gelegenheid, haar klas in actie te zien. Wat ons allereerst op viel was de sfeer, die er in het schooltje heerste. De vrolijke kleuren van het klaslokaal en het volkomen gemis aan strenge tucht. De kinderen gedroegen zich volkomen ongedwongen en de juf frouw hield zich meestentijds op de ach tergrond; zij liet ze zoveel mogelijk zelf hun gang gaan en wachtte steeds, tot dat haar om hulp of advies werd ge vraagd. De kleuters kwamen niet achter elkaar in een rij binnen, maar ieder af zonderlijk. Toch viel het ons op, dat geen van hen te laat kwam; enkelen wa ren zelfs veel te vroeg. Jean Care prefe reert dit zelfs, want hierdoor heeft zij gelegenheid met ieder kind een praatje te maken, voordat de klas begint. Steeds ligt de nadruk op zelfstandig heid en het zichzelf helpen. Zelf hun kleren aan en uitdoen en netjes ophan gen is iets, dat de kinderen al heel gauw bijgebracht wordt. Zijn de kinderen allemaal bij elkaar, dan wordt allereerst besproken wat er die dag gedaan zal worden. „Wat willen we nu eens doen?" vroeg juffrouw Care. Allerlei ideeën werden geopperd er werd druk gepraat over wat de kinderen op weg naar school allemaal gezien hadden. De tuinen met bloemen, waar ze langs ge komen waren het herstelwerk aan de straat en allerlei interessante gebeurte nissen langs de weg. Allemaal nieuwe indrukken, die als het ware „schreeu wen" om op een of andere manier weer gegeven te worden. Welnu, waarom gaan jullie niet eens tekenen, wat je ge zien hebt? Een pracht idee. Papier, pot loden, waterverf, klei en plaksel werden voor de dag gehaald en in een oogwenk was het muisstil. Er werd getekend, geverfd, geknipt en geplakt, dat het een lust was. Na een uur of zo was alle energie in een of ander werkstuk tot uitdrukking gebracht; de resultaten werden bewonderd en het was tijd om de boel op te ruimen. Volgende punt op het programma voorlezen. Op een andere morgen was het „vertellen"; niet door de juffrouw, maar door de kinderen zelf. Ieder van hen mocht zijn vriendjes en vriendinne tjes een verhaal doen over wat hem of haar was overkomen. Kostbare zaken. Ook kregen wij een ware tentoonstel ling te zien van allerlei kostbare bezit tingen. De een had zijn hond meege bracht, de ander had een jampotje met kikkervisjes. Anderen lieten trots pop pen zien, boeken en allerlei lievelings speelgoed. Er was een klein jongetje, dat met trots liet zien, waar 's morgens een tand uit z'n mond was gevallen. Hij had de tand thuis gelaten, maar het gat was voor iedereen zichtbaar. Jean Care besteedt vrij veel tijd met haar kinderen buiten het leslokaal. Zij brengen bezoeken aan winkels, gaan een kijkje nemen öp het station en het postkantoor en maken allerlei uitstapjes. Het mooiste is om met de bus een eind te rijden en dan een eind te wandelen. Dan leer je pas góed, dat je op straat erg goed moet uit kijken en dat het zeer gevaarlijk kan zijn, zonder meer een weg over te steken. En wat is er mooier voor een stadskind: dan een paar uur op een echte boerderij door te brengen. Ook in Canada is de lesrooster van de Fröbelschool hoofdzakelijk gewijd aan spel, zang en knutselen. Bij al deze bezigheden zal de onderwijzeres steeds de kinderen aanmoedigen, zoveel moge lijk zelf te doen, zij observeert haar pupillen, tracht hen te begrijpen en helpt hen moeilijkheden te overwinnen. Het kind wordt innerlijke kracht en ver trouwen bijgebracht, iets W rarvan het alleen maar plezier zal hebb ;n, wanneer het oud genoeg is om naaj de „grote" school te gaan. Daar gaat niet alles zo gemoedelijk en gemakkelijk, maar na een jaar op de „Kindergarten" is een kind er in velerlei opzicht tegen opge wassen. De Amerikaanse glimlach een goed levensrecept Amerika is een verguld land. Vrij wel alles en iedereen doet zich zo mooi mogelijk voor. Is de Amerikaan se glimlach niet bekend over de hele wereld? Om goed te glimlachen moet men mooie tanden hebben. Daar zor gen de Amerikaanse tandartsen voor. Ook de auto's, met het vele nikkel van voren, schijnen mee te glimlachen, en zelfs de honden in onze buurt wel doorvoed als ze zijn maken de in druk vrolijker te zijn dan in Europa. Kwispelstaartend lopen ze de hele dag met elkaar te spelen en heel zelden vechten ze. En de taal der Amerikanen is stre lend van vriendelijkheid. Een Neder landse, die hier een confectie-zaak binnen stapt, moet er even aan wen nen door een volkomen onbekende dame „honey" en „my dear" te wor den genoemd en ieder uit het Noord- Westen van Europa zal zich wat stun telig voelen in zijn reacties op de over vloed van complimenten, waarmede hij in Amerika overladen wordt. Zelfs telefoneren doet men hier vriendelij ker dan in Nederland of Engeland. Vrijwel nooit is men ineens terzake. Een bescheiden blik in Hollens verleden m. Hoofdstuk XI van het gemeentever slag over 1866 tekent ons de situatie ten aanzien van landbouw en veeteelt. De landbouw verkeerde in een gunstige staat. De aankoop- en huurwaarde van gronden was in vergelijking met vroege re jaren aanmerkelijk gestegen. De aankoopwaarde per bunder be droeg weiland hooiland bouwland heide Veengrond 400.— tot 800.- 400.— tot 900.- 500.— tot 1000.- 40.— tot 100- 400;— tot 600.- TE KOOP 2 DR. VARKENS b.b. van b+ ouders. 8 Dec. aan de telling. G. W. AIJTINK, Okkenbroek. De huurwaarde per bunder bedroeg: weiland 40.tot 50. hooiland 45.tot 50. bouwland 35.tot 45. heide 4.tot 5. De prijzen der landbouwproducten waren rogge 7.50 zomergerst 6. tarwe 11. aardappelen 2. boekweit 6, haver 4.30 veldèrwten 7.50 (alles per mud) De gezondheidstoestand van het vee was verblijdend. De veestapel zag er als volgt uit paarden 268 veulens 7 stieren 7 melkkoeien en vaarzen 1444 kalveren en pinken 356 mestossen en ander mestvee 34 trekossen 11 schapen 882 geiten en bokken 140 varkens 492 In verband met de elders heersende runderpest was de jaaraanvoer ter vee markt slechts 359 runderen en 1032 schapen. 20 Holtenaren oefenden het be roep van schaapherder uit. Het pluimvee bestond uit 1350 hoen ders en 40 eenden. Het aantal bijenkor ven was 270. De opbrengst daarvan be droeg 2025 kg. honing en 70 kg. was. Het verslag vermeldt nog de navolgende prijzen vette koeien 100 tot 180 vette varkens 0.80 tot 1.12 per kg. magere varkens 15 tot 30 biggen (6-7 weken) 6 tot 12 runderen 50 tot 160 schapen 5 tot 15 drachtige varkens 15 tot 40 guste varkens 6 tot 15 De toestand ten opzichte van nijver heid en handel wordt uiteengezet in hoofdstuk XII. Allereerst is er sprake van een hand- calicotweverij, waarin 2 jongens, en 1 meisje beneden 16 jaar werkten voor 'n weekloon van f 1.50. In dezelfde weve rij waren werkzaam elf mannelijke per sonen van 16 jaar en ouder, die weke lijks f 2.60 verdienden. De huisnijver heid was belangrijker. Niet minder dan 131 mannen en 44 vrouwen werkten in dezelfde branche thuis tegen bovenge noemde lonen. Het aantal jutewevers (thuiswerkers) bedroeg 115. Hun lonen varieerden van f 2.60 tot f 3.p. week. Voorts telde Holten 2 steenfabrieken en 1 pannenfabriek. Op de steenfabrie ken werkten 11 personen beneden 16 jr. voor een weekloon van drie tot vier gul den, en 8 personen boven 16 jaar, wier maximum weekloon f 6.bedroeg. Op de pannenfabriek arbeidden 3 mannen boven 16 jaar. Hun loon was f 4.20 per week. Hoofdstuk XIII besluit 't verslag met ons iets mede te delen over de commu nicatiemiddelen. Geen ander middel van vervoer bestond dan een brievenpost van Deventer naar Almelo, welke de dienst geregeld heeft uitgevoerd. De brieven post van Deventer naar Goor was op 17 Januari 1866 vervallen. De verleende concessie aan de heren H. W. J. C. Swaan en W. H. van Heij- ningen, tot daarstelling van de Neder landse internationale spoorweg en ha ven zal ongetwijfeld bij het tot stand komen van die weg voor deze plaats veel levendigheid, vertier en bloei aan brengen, aldus besluit dit hoofdstuk. W. O. Eerst krijgt men te vernemen: „Ik zat juist aan u te denken" of: „Ik ben blij uw stem te horen" Verhuis je, dan komen buren, die je nauwelijks kent, je verzekeren, dat ze je erg zullen missen en na een saai bezoek kan iemand weggaan met een stralende glimlach en met de verzeke ring, dat hij van elke minuut heeft genoten! HET KLINKT GOED. De neiging om alles mooier te maken is algemeen. Zelfs de overledenen maakt men mooier met poeder en rouge, en de man, die dat doet, noemt zich geen begrafenisondernemer, doch „mortician". In Nederland gaat een meisje ge woon naar de huishoudschool, maar in Amerika gaat ze aan de universiteit „home economics" studeren. Het re sultaat wordt er niet beter door, maar het klinkt goed en een tijdlang hebben wij in de mening verkeerd, dat die meisjes studie maakten van de natio nale economie of iets dergelijks. Al woont men in nog zo'n afschu welijke plaats in Amerika, 't behoort tot de goede zeden uitbundig de lof trompet te steken over die stad. In TE KOOP plm. 1000 cementpannen, 16 m2 vloertegels, 21 grammophoonplaten. Wed. D. J. Bieleman, Burg. v. d. Borchstr. 22. TE KOOP Dr. varken. Ie worp. Uitgeteld 14 Dec. Wed. H. Nijland, Espelo 71. een dorp woont men nooit. Het is be-' neden de waardigheid van enige ge-ff meente om zich iets anders dan „city"| te noemen en als het maar even kanl noemt men een bepaald deel van hei ciorp nog „down town" benedenstad)! ook. Dat is dan het zakencentrum! waar de caféhouder en de kruidemeiul wonen. fr? BETER DAN MEN DENKT,r In de. eerste helft van dit artikel \R hebben wij, in schijn, koren op molen gegooid van die Nederlanders' die zich superieur willen voelen bo ven de Amerikanen. Maar men zij niel te haastig om dit koren te gaan ver] malen. Zeker, het is ten dele waar, dat di<L|m glimlach commercieel is, en zo'n manj die altijd zegt, dat hij juist aan je zal te denken, heeft heus wel wat andersV aan zijn hoofd. Maar ook is het waar, dat de glimlach en de complimenteus heid bij velen in Amerika een tweede natuur zijn geworden (zo als het gefronste voorhoofd en de gewichtigheid een tweede natuur kunnen zijn in sommige andere landen). GOEDE GEWOONTE! De Amerikaan is in het algemeeij optimistischer dan de bewoner vaij~~ West-Europa. En daarvoor heeft hie ook wel enige reden. Hij ziet om ziel heen hoe de levensstandaard steedjAj maar hoger wordt. Voor vrijwel iedeii een zijn hier goede kansen op 't ogen'En blik. Er is nog ruimte in dit deel vaj^ de wereld, en kwam bij tijden de nooj aan de man, dan hebben de leidei) van dit volk èn in crisistijd èn ij oorlogsjaren de moeilijkheden kra_ nig en radicaal overwonnen. Is hei verwonderlijk, dat hier nog altijd ee: stemming bestaat van „alles is mogen* lijk" en „alles kan voor elkaar worde: gebracht?" Zc Waarom zou men dan rimpels trek ken? Negativisme is een levenskijlW die hier nauwelijks begrepen wordt e: om gewichtigheid moet men allee; Ja maar lachen. Overigens echter lacht men de men! sen meer toe dan dat men óm he: lacht. Een goede Amerikaanse woonte, die zeker voor export in aar merking komt Maandag 24 November 1952 aangf voerd: Totaal 455 stuks vee, te wetei 455 runderen (vette koeien 125, vetl stieren 5, melk- en kalfkoeien 157, pin ken 77, graskalveren 51, nuchtere kalve ren 40). Prijzen: vette koeien, eersl kwaliteit van f 2,70 tot f 2,84; tweeo kwaliteit van f 2,45 tot f 2,62; deró kwaliteit van f 2,25 tot f 2,42 per k slachtgewicht. Vette stieren, geen n( tering. Melk- en kalfkoeien van f 5 tot f 990 per stuk. Pinken van f 350 tc f 580 per stuk. Graskalveren van f 15 tot f 310 per stuk. Nuchtere kalvere van f 45 tot f 56 per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: De aanvoi was minder, de handel in een prim dier was goed, in de overige soorten w; de handel flauw met onveranderde pil zen. Gebruiksvee: Het aanbod was ie: minder dan de vorige markt, maar vo( een goed dier met papieren bestor weer veel belangstelling, deze werde dan ook willig verhandeld, voor de ovi rige soorten was de handel zeer kal: met iets lagere prijzen. Pinken en ka veren: Aanvoer minder, handel mati met gelijkblijvende prijzen. Nuchtei kalveren: Aanvoer gelijk vorige mark de handel willig met gelijkblijvende pri zen. Varkens en biggen: Markt geschors Schapen en lammeren: Geen aanvoer. MUN HARDT De echte "C. hl or o phyll-iand pasta bovendien de waardevolste,namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 - 95 - 70 et bij Apothekers en Drogisten

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 2