Plaatselijk Nieuws SYMPATHIEK ea chaAtncmt Gebr. Dikkers PLAK EEN MAAND SCINDEHZEGELS! Koopt elders niet, wat eigen plaats U biedt! No. 47. Jaargang 4. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952. Verschijnt elke Zaterdag. ?e- HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal JAARVERGADERING IJSCLUB „DE NOORDPOOL". Als er ijs komt: Priksleewedstrij- den, gecoslumeerd ijsfeest, school- wedstrijden etc. Bij voldoende sneeuw: Bobsleewed strijd op de Iiolterberg. In het café „Stationszicht" van de i ilieer G. Vruggink alhier werd Maan- (dagavond j.l. de jaarlijkse ledenvcrgade- ring gehouden van de ijsclub „De Noord- Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 234 ,ool". De voorzitter, de heer P. G. )ijkstra, sprak een kort openingswoord, vaarna door de secretaris, de heer G. J. Aaflink, de notulen en het jaarverslag verden gelezen. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat op 31 October j.l. 105 leden en 157 donateurs waren. In het voorjaar van 1952 werd met de Ned. Heide Mij. een bespreking ge voerd over het aanleggen van een nieuwe jsbaan in het Twennaarsveld. Aange zien de kosten van aanleg door genoemde instantie werden geschat op f 10.^00.-, heeft men hier van af moeten zien. Ver groting van de bestaande baan werd nog- naals onder ogen gezien, doch ook hierin men nog niet, omdat geen mede werking kon worden verkregen van aan- jrenzende eigenaren. Eén van deze eige naren liet echter de deur open voor on derhandeling en voor de toekomst is iet niet uitgesloten, dat een oplossing wordt gevonden. Het bestuur zal in deze Idoen wat mogelijk is. En deze zaak i blij ft de volle aandacht houden. Blijkens het verslag van de penning meester, de heer J. Wiggers, staat de vereniging er financieel gezond voor. De inkomsten over het afgelopen boek- jaar bedroegen f937,10, inclusief het kasgeld op 31-10-'51 ad f465,35. De uitgaven met inbegrip van f225,- afgeloste aandelen, beliepen f 503,65, zo dat er op 31 October j.l. in kas was £428,45. j De vereniging is door het aflossen van 1de laatste renteloze aandelen schuldvrij jen het geldelijk bezit is toegenomen. Door de heer J. F. van Geenhuizen j Jr., die met de heer H. Tuller de boe- jkcn en bescheiden van de penningmees- ter controleerde, werd een gunstig ver slag uitgebracht. Weshalve werd de pen ningmeester, de heer Wiggers, décharge I verleend voor zijn financieel beheer, j Tot leden van de kascontrölecommissie 1952-1953 werden benoemd de heren II. Tuller en J. A. Jansen. Met bijna i algemene stemmen werden de aftredende [bestuursleden, de heren G. J. Aaftink en j II. Soer, herkozen, terwijl als baancom missaris gekozen werd de heer Joh. Derk- sen. Allen namen de benoeming aan en dankten voor het wederom in hen ge stelde vertrouwen. Bij de bespreking van de plannen ten opzichte van het winterseizoen, werd be sloten tot het houden van hardrijderijen, j school wedstrijden (waaraan verbonden 't jschoolkampioenschap), priksleeweds rijd jen een gecostumeerd ijsfeest, terwijl er I ook een wedstrijd zal worden gehouden ivoor die jongens en meisjes, die bui.en j Holten op school gaan. Mocht er geen ijs komen, doch wel i sneeuw, dan zal een sledewedstrijd wor den gehouden op de Motieweg in de Hol ler berg. i Het bestuur werd gemachtigd om ten- j minste f50.- beschikbaar te stellen aan j een groep van tenminste 20 leden of I donateurs, die eventueel zouden willen i deelnemen aan de Elfmerentocht in Friesland. I Mocht er, evenals het vorige winter, geen gelegenheid tot schaatsen komen, dan zal een gezellige avond (met film over wintersport) worden gehouden voor leden en donateurs. Aan het einde van de vergadering werd een paar schaatsen verloot, waarvan de heer Soer de gelukkige winnaar werd. HOLTEN HOUDT VASTE TANDARTS. In verband met de benoeming van de heer W. Smeenk als con tract-tandarts in 's Rijks dienst, heeft deze zijn praktijk overgedragen aan de heer F. Steunenberg, welke de dagelijkse zitting ten huize van de heer H. Soer zal voortzetten en zich na afloop van zijn militaire dienst in onze gemeente hoopt te vestigen. Onze plaats zal dus niet van de geregelde dagelijkse tandheelkundige hulp versto ken worden. GESLAAGD. Te 's-ITertogenbosch slaagde dezer da gen voor het examen Vrouwen-handenar beid „U" onze plaatsgenote Mej. M. A. Pakkert, Boskampspad. DE TREIN REED DOOR. Maandagmiddag reed de trein uit de richting Deventer, welke hier om 17.07 moet stoppen, in volle vaart het station voorbij. Deze trein is tot Deventer snel trein en daarna stoptrein, waaraan de bestuurder waarschijnlijk op dat moment niet'gedacht heeft. Het gevolg was, dat een groot aantal reizigers voor onze plaats in Rijssen terecht kwam. Op verzoek van Mr. Vixseboxse liet de chef van Rijssen de kort daarop vertrekkende expresse- trein in Holten stoppen, zodat de moei lijkheden spoedig opgelost waren. Hoe het de hier wachtende reizigers is ge gaan, is ons niet bekend. UITVOERING VOOR DE KINDERZEGELACTIE. OCH gaf Zaterdagavond j.l. in Amici- tia haar tweede uitvoering met het to neelspel van Maarten van Vucht: „Het Witte Legioen". Een deel van de recette was bestemd voor de kinderpostzegelactie en daarom was het, dat de presidente van het plaatselijk comité, Mevr. J. Jan sen-van den Brink, de avond met een kort woord opende en de dankbaarheid van het comité uitsprak, dat OCH haar werk op deze wijze wilde steunen. Twee meisjes, leerlingen van de beide dorpsscholen, boden de burgemeester daarna een zakje met kinderpostzegels aan, welke geste in de pauze door de bur gemeester werd beantwoord met een korte toespraak, waarin hij zich met een warme aanbeveling voor de Idnderzegelactie tot de talrijke aanwezigen richtte. Spr. zei daarbij, dat het kopen van een kaartje voor deze uitvoering niet voldoende is om het prachtige werk, dat door de kin derzegels geschiedt, te steunen, maar dat men in de komende maanden nog wel eens aangeklampt zal worden voor het kopen van meerdere zegels. Het is voor dc toekomst van het bedreigde kind, dat aller hulp verdient. Ook tijdens deze tweede uitvoering heeft het publiek genoten van dit aardig spel, waarover wij bij de vorige uitvoe ring reeds een uitvoerig verslag gaven en dat algemeen gewaardeerd werd. Aan het slot bracht Mevr. Jansen allen dank, die aan deze uitvoering meewerk ten. In haar openingswoord had zij ook reeds het onderwijzend personeel en de kinderen bedankt voor de geslaagde school actie met de postzegels. Met een korte verloting werd deze uitvoering besloten. DE BAZAR VOOR „IRENE". Burgemeester Mr. IV. H. Enklaar verrichtte de opening. De bazar, die ten bate van het Ned. Herv. Gebouw „Irene" alhier van Don derdag tot en met Zaterdag in „Irene" wordt gehouden, werd Donderdagavond om pl.m. kwart vo'or zeven door burge meester Mr. W. H. Enldaar geopend. De burgemeester zeide aan het ver zoek van de bazarcommissie om deze ba zar te openen, volgaarne te hebben vol daan. Hij herinnerde aan de heropening van het verbouwde gebouw, nu pl.m. 1 jaar geleden. Met deze verbouw en mo dernisering werd een prachtig stuk werk verricht, wat veel geld heeft gekost De kerkeraad heeft door deze verbouw ge toond, dat het zijn plicht verstond ten aanzien van de jeugd der kerk, doch de jeugd heeft ook haar taak verstaan door zo spontaan mede te werken aan het welslagen van deze grote bazar. „Irene", aldus de burgemeester, is een welkome en aangename aanvulling bij het jeugdwerk en de jeugdzorg, doch men vergete niet, dat het huisgezin in dezen primair is. Ik heb wel eens het gevoel, dat verschillende ouders in deze ge meente dit uit het oog verliezen en dat gene, wat voor hun rekening komt, op de kerk afschuiven. Het eerste tehuis is bij de ouders en als tweede tehuis kan „Irene" zeer veel betekenen. Spr. be sloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat deze bazar mocht slagen, wat dan tevens een beloning zou zijn voor het vele werk, dat door een groot aantal dames en heren geheel belangeloos werd verricht. Ds. M. J. W. Knipscheer dankte burge meester Enklaar voor zijn bereidwillig heid om deze bazar te openen en voor de prettige woorden, die door hem werden gesproken. Wij zijn, aldus Ds. Knipscheer, dank baar voor de medewerking, die wij als kerkeraad steeds weer van de burgerlijke overheid ondervinden en verheugen ons over de interesse, die U als hoofd der ge meente steeds weer toont voor het lcerke- wedc. Nadat Ds. Knipscheer een hartelijk woord van dank had gebracht aan allen, die op welke wijze ook hun medewerking hadden gegeven en een beroep op de me dewerkers had gedaan om de komende dagen „alle hens aan dek" te zetten, werd de bazar geopend en werd een aanvang gemaakt met de verkoop van de ver schillende goederen, terwijl anderen hun kans waarnamen bij het schieten, ring- werpen, bolero, doolhof, touwtrekken, balwerpen, hengelen, elcctrisch vissen etc. De vele aanwezige dames ondernamen een ware run op de textielstand,1 waar een keur van goederen tegen schappelijke prijs tot kopen dwong. Op het podium, dat ingericht is als theetuin, is het bij een lekker kopje thee of koffie met oliebollen goed toeven. Was de belangstelling bij de opening reeds groot, later op de avond was het gebouw tjokvol en we zijn er zeker van, dat de financiële baten van deze eerste avond tot tevredenheid en dankbaarheid zullen stemfnen. Ook heden is de bazar geopend tot on geveer tien uur, waarna verkoop van res tanten zal plaats hebben. Voor een der gelijke totale uitverkoop bestaat altijd enorme belangstelling en dit zal ook wel het geval zijn bij de uitverkoop van res tanten „Bazar Irene". Een charmante kalender ten bate van een sympathiek werk want Pro Juventute trekt zich het lot der bedreigde kinderen aan de Prinsessenkalender is ook nu weer verkrijgbaar bij Mevr. C. P. K. Enklaarvan Andel, de echtgenote van onze burgemeester en bij Mej. H. Slotman, op de gemeente-secre tarie. Een pracht kalender voor slechts f2.75. IN MEMORIAM DE HEER H. KOLKMAN. In de nacht van Woensdag op Donder dag j.l. is te zijnen huize, Espelo 29, op 82-jarige leeftijd overleden de heer Hendrikus Kolkman. De heer Kolkman is gedurende 12 jaar lid van de gemeen teraad geweest, terwijl hij 8 jaar deel uitmaakte van het college van Burge meester en Wethouders. Hij deed in 1915 zijn intrede in de gemeenteraad. Na reeds 4 jaar raadslid te zijn geweest, werd hij in de vergade ring van 2 September 1919 tot wethou der gekozen. Bij de taakverdeling in het college werd hem de afdeling wegen en waterleidingen toevertrouwd. Van 1923 tot 1927 maakte hij geen deel uit van de raad. In laatstgenoemd jaar keerde hij terug in de raad, om tot 1931 daarvan het lidmaatschap te bekleden. Geduren de deze 4 jaar vervulde hij wederom het wethoudersambt. De overledene, die zit ting had voor de Christelijk Historische Unie, heeft veel werk in het belang van de gemeente Holten mogen verrichten. De teraardebestelling vindt plaats op Maandag 24 November a.s., des nam. om half drie, op de Algemene Begraaf plaats aan de Oude Deventerweg. GEHEIME ZENDERS GEPAKT. Sedert geruime tija onderhield een aan tal geheime zenders in deze omgeving een genoegelijk onderling verkeer met elkaar. De justitie heeft, zoals begrijpelijk is, daar achter gekeken en er een stokje voor gestoken. Blijkbaar heeft men een goede greep gedaan en is een der boos doeners door de mand gevallen, want Za terdagmiddag j.l. werd hier plotseling bij een tweetal personen huiszoeking ge daan en werd bij L.V. een complete zendinstallalie in beslag genomen. Tot groot geluk van de betrokkene had geen betrapping op heterdaad plaats, want de justitie spot er niet meer mee en men komt er zonder gevangenisstraf niet meer af. Tezelfdertijd werden ook inbeslagne mingen en huiszoekingen in naburige ge meenten verricht. OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE. De Klaprooscollecte heeft in onze ge meente f 174,35 opgebracht. CADEAUTJE MET ST. NICOLAAS. De plaatselijke afdeling van de Bak kers- en Slagershond (darmbewerkers) heeft besloten aan de kinderen van haar leden een St. Nicolaascadeautje uit te reiken. Men had gaarne samen Sinter klaasavond gevierd, maar omdat de bak kers met deze dagen zeer bezet zijn, kon hiervan niets komen. Men heeft nu deze sympathieke oplossing gekozen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Holten, Oranjestraat 55, Tel. 352. Gevonden: 1 muntbiljet, 1 kindermuts. Verloren: 1 gouden trouwring, 1 paar zwart leren motor-handschoenen. CHR. PLATTELANDSVROUWEN EN MEISJES. Onder presidium van mej. H. Stam kwamen de leden van de afdeling Hol ten van de Bond van Chr. Plattelands vrouwen en Meisjes bijeen. De presi dente liet bij de aanvang zingen Ps. 121 vers 1, ging hierna, voor in gebed, waar na gelezen werd Matth. 7 1-12. Nadat een drietal leden hartelijk was welkom geheten en de notulen waren gelezen, werd door mejT. Hulsman een inleiding gehouden over „De slacht". Op dit onderwerp volgde een geani meerde bespreking. Na de pauze was er hersengymnastiek, terwijl de afgevaardigden naar de Prov. Vergadering, die te Zwolle werd gehou den, verslag uitbrachten over deze bij eenkomst. Besloten werd twee werkstukken van Engels borduurwerk in te zenden voor de landelijke tentoonstellng, die binnen kort door de C.B.P.B. wordt gehouden. Mej. Hulsman sloot deze vergadering, nadat gezongen was „Scheepke onder Jezus' hoede". Adv.-prijs1—15 m.m. (d contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Jan, zoon van H. Ulf- man en G. T. Kers, Pastoriestraat 9. Overleden: W. Geltink, 82 jaar, wedn. van G. Stegeman, Dijkerhoek 64. G. H. Stegeman, 67 jaar, echtg. van H. Mark voort, Dijkerhoek 86. M. Broers, 73 jaar, ongehuwd, Dorpsstraat 5. H. Kolkman, 82 jaar, wedn. van G. Heijink, Espelo 29. Z. Haarman, 83 jaar, wed. van E. Lammers, Holterbroek 30 (over leden te Hellendoorn). Vertrokken personen: J. H. Klein Tee- selink van Neerdorp 50 naar Zutphen. E. Veneklaas van Holterbroek 46 naar Almelo. A. E. Enneman van Stations straat 13 naar Diepenveen. E. Enne man van Oranjestraat 29 naar Bathmen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds Knip scheer, 10.30 uur Ds Knipscheer, 7 uur de Eerw. Heer H. Nijeboer. Dijkerhoek. 10 uur Ds Verbeek Wolt- huys. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. RING NIJVERDAL EN OMSTREKEN VERGADERDE IN HOLTEN. Op Vrijdagavond 14 November j.l. hield de Bondsring „Nijverdal en Omstreken" van de Ned. Bond van Jongelingsvereni- gingen op Geref. grondslag haar eerste vergadering in dit winterseizoen in ge bouw „Rehoboth". De vergadering werd goed bezocht; alle aangesloten verenigingen uit de omtrek waren goed vertegenwoordigd. De ringvoorzitter, de heer H. Beltman, opende deze vergadering met gebed, na het gezamenlijk zingen van Gezang 5 vers 3 en het lezen van Matth. 22 vers 34-40 en Matth. 5 vers 13-16. De aanwezigen werden hartelijk wel kom geheten, in 't bijzonder Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. predikant alhier. De voorzitter deelde mede, dat Ds. K. Schippers van Sibculo, de prov. afdelings voorzitter, verhinderd was de vergadering bij te wonen, zodat de voorlichting, die Ds. Schippers zou geven over de kader cursus, kwam te vervallen. We kunnen nu deze avond, aldus de voorzitter, onze volle aandacht geven aan het onderwerp „Dienst aan het volk". Het wordt toch wel ten hoogste tijd, dat we onze aandacht geven aan de politieke sector. De verkiezingsuitslag van deze zomer bewijst, dat er ook in onze kringen zo veel afval en verval, politieke moeheid en onverschilligheid gevonden wordt. Er is zo weinig enthousiast, warm me deleven. Men is het zich vaak zo weinig bewust, waarom we anti-revolutionair zijn, waarom christelijke politieke partijvor ming nodig is. Het onderwerp van deze avond wil ons duidelijk maken, dat christelijke po litiek is een streven om te volbrengen het grote gebod, dat Christus gaf: „God lief te hebben boven alles en de naaste als onszclvcn". Wie God dient en Hem liefheeft, zal ook zijn land en volk liefhebben en willen dienen. En hoe kunnen we ons volk beter dienen dan er naar te stre ven om de eeuwige beginselen van Gods Woord tot gelding te brengen in ons volksleven en in het staatkundig leven. Onze eigen historie bewijst, dat een klein land groot kan zijn, als het volk leeft in de vreze des Heren, zo besloot de voorzitter zijn openingswoord. Nadat de ringsecretaris, de heer G. J. Perfors van Nijverdal, de notulen had gelezen, werd door de heer G. Stam van Markelo een inleiding gehouden over het onderwerp: „Dienst aan het volk". Hij zette uiteen, dat politiek een wetenschap is, die bestaat uit drie delen: 1. de staatsleer; 2. de historie van het staatsleven en de staatkunde; 3. de praktijk van handelen in het staatsleven. Ook wees de inleider op de grote gees telijke gevaren van de doorbraak en het Barthianisme. Een drukke gedachtenwisseling volgde op deze inleiding. Yele vragen kwamen aan dc orde, die tenslotte toch allemaal terug te leiden zijn tot één antwoord, n.l. dat dienst aan het volk alleen voortvloeit uit de dienst van God. Ook het politieke leven moet geleefd worden uit het ge loof, dat nooit te veel kan verwachten. Het gevleugelde woord van Groen van Prinsterer blijft nog steeds van toepas sing: „In ons isolement (beginselvast heid) ligt onze kracht". Daarom is voor de jongeren beginsel- studie primair, om straks ook die begin selen te kunnen belijden en beleven in het volle leven, dat wacht. Na de pauze - waarin getracteerdj werd op chocolade met koekjes) - w erd de vergadering heropend met het zingen van het derde en zesde couplet van het bonds lied. Besloten werd de volgende ringver- gadering te houden te Hellendoorn op 23 Januari 1953. Onderwérpen voor deze vergadering zijn „Ons werk" en „Waar om Gereformeerd". Ds. R. A. Hoogkamp sloot deze ge slaagde ringvergadering met dankgebed, na het gezamenlijk zingen van „Nooit kan 't geloof te veel verwachten". AGENDA Vrijdag 21 Nov., 8 uur: Lezing voor de Plattelandsvrouwen door mevr. v. d. Stapele in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Vrijdag 21 Nov. 7.30 uur: Vergadering Herv. Mannenvereniging in de consis toriekamer. Zaterdag 22 Nov. 7 uur: Bakker Tuller, Deventerweg. Verwerpen en schieten van krentenbrood, speculaas enz. (Zie annonce) Zaterdag 22 Nov. 7.30 uur: Feestzaal Café „De Wippert", G. Kettelarij. Ver werpen van krentenbrood, speculaas en gebak. Zaterdag 22 Nov., 7 uur: Verwerpen en schieten van krentebrood bij bakker Slotman, Oranjestraat. Maandag 24 Nov.: Filmvoorstelling in Irene voor P.I.T.Pro Rege. (Zie an nonce). Maandagavond 24 Nov., 8 uur: Leden vergadering en ouderavond Chr. Kleu terschool in gebouw „Rehoboth". Dinsdag 25 November: Officiële Opening Winkelweek in Stationskoffiehuis van M. Kalfsterman, 8 uur. Woensdag 26 en Donderdag 27 Nov. van 2 tot 9 uur toont de Fa. Wansink in de achterzaal van Hotel Holterman een keus van St. Nicolaasgeschenken. (Zie annonce). Donderdag 27 Nov., 8 uur: Herv. Vrou wenvereniging in „Irene". Vrijdag 28 Nov. 7.30 uur: Lezing door Mej. Gunther voor de Boerendochters, in Hotel Holterman. Zaterdag 29 Nov.: Cross Country van de L,R, „Bergruiters", Zaterdag 29 Nov., 7.30 uur: Bakker T. Koopman, Larenseweg B 7Verwer pen en schieten van krentebrood, spe culaas, enz. (Zie annonce). Zaterdag 29 Nov.: Winkelweek-bal in Amicitia, 7 uur. Zaterdag 29 Nov., 7 uur: Verwerpen en schieten van krentebrood bij bakker Beldman, Markeloseweg. Maandag 1 Dec.Grabbelton Winkelweek Hotel Muller, 610 uur nam. Woensdag 3 Dec.: Idem in Amicitia. Donderdag 4 Dec.: Idem in 't Bonte Paard te Dijkerhoek. Vrijdag 5 Dec. en Zaterdag 6 Dec.: Ont spanningsavonden „Jong Holten" en B.D.V'. met opvoering „Bloesem in de wind". Zaterdag 6 Dec., 7 uur: Verwerpen en schieten van krentebrood bij bakker Slotman, Oranjestraat. Maandag 8 Dec.: Idem 310 uur nam. in feestzaal Vosman. Woensdag 10 Dec.: Bekendmaking uit slag lintwedstrijd, Stationskoffiehuis. Sint Nicolaas schrijft ons: Ik loop al heel wat jaartjes langs de weg, heb al heel wat geproefd en kan dus wel beoordelen wat lekker is, maar wat ik gisteren bij klaar zag maken en proefde, spant toch wel de kroon. De allerfijnste amandelen en de zui verste roomboter werden daar verwerkt tot een banketletter, in één woord: „ongelooflijk lekker". De' prijs65 cent per 100 gram. Een ander soort, ook met zuivere amandelen55 cent per 100 gram. En een goedkope banketletter, maar toch ook lekker 35 cent per 100 gram. De roomborstplaat was als van ouds overheerlijk en slechts 35 cent per 100 gram. Verder zag ik chocoladeletters, in melk en bitter, gemaakt van Verkade's Borino chocolade en een collectie bon bons en marsepein om te watertanden. Om kort te gaan: EEN ADRES OM NOOIT TE VERGETEN.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 1