Plaatselijk Nieuws Holtense Waterschap „De Schipbeek". St. Nicolaas No. 46. Jaargang 4. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952. Verschijnt elke Zaterdag. BEIS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5483 - 2SJf Adv.-prijs115 m.m. (d contantf 1.50. Iedere m.m. meer j 0.06 Handelsvereniging TIEN DAGEN WINKELWEEK RECLAME-VERORDENING NIET POPULAIR. De winkeliers hebben zich vorige week Vrijdag in de vergadering van de Holtense Handelsvereniging, welke in café Stationszicht van dé heer G. Vruggink onder voorzitterschap van de heer H. J. Wansink gehouden werd, ge ruime tijd bezig gehouden met bespre king van een omstreeks St. Nicolaas te houden winkelweek. Tenslotte is er een winkelweek van tien dagen uit de bus gekomen, welke van 26 Nov. tot en met 6 Dec. gehouden zal worden en waarvan de officiële opening op Dinsdag 25 Nov. op een nader te bepalen uur zal plaats vinden. Het systeem van het vorige jaar is niet bevallen, aangezien men toen na genoeg evenveel uitkeerde als men beurde, zodat er voor de organisatie na genoeg niets overbleef. GRABBELTON. De vraag was nu: Welke attracties moeten er komen. Waar uit de verga dering zelf geen bepaalde ideeën naar voren kwamen, kwam het bestuur met het voorstel om op verschillende dagen en plaatsen gedurende de winkelweek een grabbelton neer te zetten met uit eenlopende prijzen en de hoofdprijzen, welke zich in de vorm van briefjes daarin zouden bevinden, aan het einde van de avond bekend te maken. Dit, om te voorkomen, dat indien de hoofdprijzen al spoedig op de avond zouden vallen, de mensen hun deelname tot de volgende gelegenheid zouden uit stellen. Voor de kans, dat de deelname uit sluitend uit kinderen zou bestaan, was men niet zo bang, omdat er mooie prij zen uit de ton zullen komen en dat zal men zeker niet aan de kinderen over laten. De vergadering kon zich na ampele besprekingen met dit voorstel vereni gen, zodat het werd aangenomen. ANDERE ATTRACTIE. De vraag was nu: Moet er nog een andere attractie komen, waarbij het pu bliek ook eens een kijkje zal nemen in de etalages, waaraan men telkenjare zoveel zorg besteedt. Deze vraag werd tenslotte opgelost door vast te stellen, dat elk gezin één keer kan deelnemen aan het raden van de lengte van een lint, dat in gedeelten in de etalages zal worden gelegd en voor welke deelname een bon in Hol tens Nieuwsblad zal worden afgedrukt. Holtens Nieuwsblad zal daarom gedu rende de winkelweek aan alle gezin nen in Holten worden toegezonden of bezorgd en mocht men het niet ont vangen hebben, dan zal de administra tie alsnog een exemplaar beschikbaar stellen. Ook aan deze wedstrijd zullen mooie prijzen verbonden zijn. Nadere gegevens worden nog bekend gemaakt. Aan deze bespreking van de winkel week ging vooraf een verslag van de controle-commissie, bestaande uit de heren J. W. Dollekamp en B. Maats, welke de boeken en kas van de pen ningmeester over het afgelopen jaar controleerde. Bij monde van eerstge noemde werd verklaard, dat alles keu rig in orde bevonden was, zodat aan de heer E. Dikkers Hzn. onder dank zegging decharge werd verleend. ONTSIERENDE RECLAME. Uitvoerig werd voorts gesproken over de verordening tegen de ontsierende reclame, welke onlangs door de raad in de vorm van een wijziging der algemene politieverordening is vastgesteld, nadat voor de kom van het dorp eerst een provinciale verordening had gegolden. Verschillende sprekers toonden zich nogal verbolgen, dat het vragen van vergunningen nu ook al was uitgestrekt tot opschriften op winkelruiten en bor den voor de panden, die een bedrijfs- aanduiding vormen. De voorzitter verklaarde, dat hij en twee andere bestuursleden over deze kwestie een onderhoud gehad hebben met de burgemeester, waaruit hun ge bleken was, dat de soep niet zo heet ge geten wordt als zij op tafel gebracht werd. Doordat nu het toezicht op de ontsierende reclame bij het plaatselijk bestuur is gebracht, kan men beter re kening houden met plaatselijke omstan digheden, terwijl het bedrag der leges- kosten van f7.50 voor de provincie nu verminderd is tot f2.50 voor de ge meente, welk bedrag voor eenmaal is verschuldigd, indien men een vergun ning aanvraagt. De burgemeester had verzocht, dat de zakenmensen alle opschriften zullen aanvragen. Men krijgt dan van het ge meentebestuur bericht, welke niet on der de verordening vallen of een ver gunning voor de reclameborden, welke er wel onder vallen. De vergadering was van oordeel, dat de verordening toch wel een beetje te ver gaat en dat de zakenmensen steeds weer over de brug moeten komen. Men kan nu wel zeggen, dat voor bepaalde opschriften geen vergunning is vereist, maar' als de omstandigheden zich wij zigen, wordt er misschien wel proces verbaal opgemaakt. Besloten werd aan de gemeenteraad te verzoeken de verordening nog eens goed onder de loupe te nemen en deze zaak met het hoofd van politie in casu de burgemeester te bespreken. WINKELSLUITINGSWET. De uitvoering van de winkelsluitings wet stond verschillende leden maar ma ger aan. In Rijssen sluit men b.v. om 7 uur, terwijl er onzekerheid heerst om trent het tijdstip, tot waarop gevent mag worden. Tal van bepalingen zijn nog duister, o.m. ten aanzien van de kappers. Uit de bespreking dezer problemen blijkt, dat men^ op een enkele uitzonde ring na, geen latere sluitingstijd dan de thans bepaalde wenst. Het bestuur zal zich echter nog nader op de hoogte stellen omtrent de bepa lingen der Winkelsluitingswet. VERWERPING KRENTENBROOD. Aangezien de burgemeester dit oude gebruik niet geheel wil verbieden, maar in verband met de uitvoering van voornoemde wet wel enigszins wil in perken, wordt besloten, dat de belang hebbende bakkers zelf een schema zul len opstellen, waarop ieder een paar keer in de St. Nicolaasperiode een ver werping zullen houden. Tenslotte wordt de datum van de winkelweek vastgesteld, zoals hierbo ven reeds is weergegeven en nog be paald, dat de winkeliers, welke aan de week deelnemen, zelf geen attractie voor eigen rekening mogen organiseren. De eis wordt daarbij gesteld, dat iedereen zich hieraan zal houden. IN HET STAMBOEK. Door de heer H. Boyink, inspecteur van het Ned. Rundvee Stamboek, afde ling Zwartbont, werden de volgende koeien ingeschreven: Van G. H. Volkerink: Wiltien met b 78 p.; Aukje met b 78 p. en Coba met bc 76 p.; van J. W. Reilink Klaske met b 77 p.; Aaltje met bc 76 p. en Ali met b 77 p.; van A. M. Tui- tert Botermijn 9 met bc 73 p.; van B. J. Veneklaas Slots Jantje 3 met bc 76 p. en Afke 2 met bc 4- 75 p.; van H. W. Veneklaas Folkertje 1 met b 77 p.; van D. Huis Juliana 5 met b 77 p. De stier Maurits werd bij herkeuring ingeschreven met b 80 p. AUTO'S BOTSTEN. Donderdagmorgen botsten W. uit Am sterdam en G. uit Hengelo met hun personenauto's op de hoek van de Rijs- senseweg en de Oranjestraat op elkaar, doordat een van beiden waarschijnlijk geen voorrang verleende. Materiele schade was het gevolg. EEN REUS ONDER DE KNOLLEN. De landbouwer E. J. Meulman, Lich- tenbergerweg 1, toonde ons een door hem verbouwde knol, die het respec tabele gewicht had van ruim 12 pond. Voorwaar een reus onder de knollen. WINTERREIS NAAR HOLTEN In het Winternummer van „Reizen en Trekken", het officieel orgaan van de Ned. Reisvereniging, staat, behalve een groot aantal aantrekkelijke reizen naar het buitenland, naar warme- en naar wintersportoorden, ook een reis naar Holten aangegeven. Het is een z.g. Kerstreis van 25-28 December. Reisleider is de heer Have naar van Delft, welke reeds tal van reizen naar onze plaats organiseerde. Het is voor de deelnemers te hopen, dat de weersomstandigheden zodanig zijn, dat hotel Holterman hen voldoende comfort kan bieden. Hier volgt een omschrijving van 't programma, dat men denkt uit te voe ren. De autotocht vangt op 25 Dec. te 8 uur aan te Den Haag en voert via Haarlem Amsterdam, Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn en 'Deventer naar Holten. In genoemde plaatsen kunnen deelnemers instappen. Na de lunch volgt een oriënteringsrondrit in de omstreken. Voorts staan voor elke dag een tocht met de autocar op het programma, te weten één door Overijssel via Almelo, Denekamp, Oldenzaal, Enschede, Del den en Goor. Een volgende voert via Raalte, Zwolle, Staphorst, Giethoorn, Vollenhove, Zwartsluis en Hasselt. De laatste dagtocht ontsluit de mooiste streken van het Graafschap, langs de Vordense kastelen, Laag-Keppe, Beek naar het bij de grenscorrectie Neder lands geworden Hoog-Elten, terug over Zeddam, Terborg, Groenlo, Bor- culo, Lochem en Zutphen. Het vertrek op 28 December uit Holten heeft paats na het diner te 19.30 uur en voert weer langs dezelfde weg als de heenreis. Alles wordt gedaan om de avonden zo gezellig en onderhoudend mogelijk te maken. Medewerking is toegezegd door de bekende zoöloog, de heer P. Bos, voor een causerie over de dierenwereld van de Holterberg. Vermoedelijk zal er een folkloristisch kerstspel plaats vin den en er wordt gewerkt aan 'n con cert door de plaatselijke muziekvereni ging. Kortom, een mooie, gezellige, cul tureel hoogstaande en toch vrolijke Kerstreis. KRAANWAGEN TEGEN EEN BOOM. Donderdagavond omstreeks 6 uur is op de Deventerweg ter hoogte van de dikke boom in Dijkerhoek een kraan wagen tegen een boom gereden en ern stig beschadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij, een persoon, die naast hem zat kreeg 'n onbetekenend hoofdwondje. Het ongeval is vermoedelijk toe te schrij ven aan oververmoeidheid van de be stuurder. PINK SPOORLOOS VERDWENEN. Toen onze plaatsgenoot, de heer H. J. R., veehandelaar alhier, Maandag op de Rijssense markt een pink verkocht had aan een paar landbouwers uit onze ge meente, werd de koop op de gebruikelijke wijze bezegeld in een der marktcafé's. Toen men even later buiten kwam om het dier over te nemen, bleek de pink spoorloos verdwenen. Zij is tot nu toe nog niet opgespoord. De politie te Rijs sen stelt een onderzoek in. VEEVOEDERDESKUNDIGE. Uit 148 sollicitanten is onze plaatsge noot de heer Herm. Stegink benoemd tot veevoederdeskundige bij de Alphense Veevoederhandel N.V. te Alphen aan de Rijn. Begroting 1953 behandeld. Stroom- zandopruiming nog steeds de last post. Verdroging van de gronden vraagt volle aandacht. Het overigens niet ongunstige beeld, dat de ontwerp-begroting 1953 van het waterschap „De Schipbeek" biedt, wordt verduisterd door het nog nimmer opge loste vraagstuk: zullen rijk en provincie bijdragen in de kosten van ruiming van het Duitse stroomzand. Tot nu toe worden deze kosten nog steeds bestreden uit de opbrengsten van kasgeldleningen, maar als te zijner tijd deze leningen in vaste worden omgezet en de verwachte bijdragen blijven uit, dan Zal niet aan een belangrijke verhoging van waterschapslasten zijn te ontkomen. In de dezer dagen in het waterschapsge bouw te Markelo gehouden vergadering van het Verenigd College, waar de be groting 1953 werd behandeld, noemde de watergraaf, de heer G. J. Berends en uit Markelo, zelfs percentages van 25 en 30. Ook de heer Sprokkereef uit Holten doelde hierop, toen hij in zijn al gemene beschouwingen, na geconstateerd te hebben, dat de begroting 1953 in op zet weinig verschilde met die van 1952, de toestand weinig hoopgevend, ja zelfs verontrustend noemde. De verwachting, aldus spr., dat het rijk en de provincie een redelijk deel van de kosten voor hun rekening zouden nemen, is niet in vervul ling gegaan. Hij hoopte niettemin, dat in 1953 de kwestie gunstig zou worden opgelost. De waterschapslasten. Wat de waterschapslasten betreft, de heer Sprokkereef meende, dat hier de top was bereikt. Deze bedragen momenteel 20 procent van de pachtwaarde. Het da gelijks bestuur heeft alle moeite ge daan mechanisatie in te voeren, daar waar zulks mogelijk was, maar de hier door ontstane voordelen gingen weer te niet door de verhoging der lonen en so ciale lasten. De heer Kamphuis uit Borculo meende, dat het onderhoud van 2e en 3e soort waterleidingen weer aan belanghebbende aangelanden zou kunnen worden over gedragen. Dit zou dan meebrengen een herclassificatie der aangrenzende gron den, waardoor de eigenaren een zekere vergoeding voor dit onderhoud zouden ontvangen. Spr. dacht, dat deze over dracht een besparin" voor het waterschap zou opleveren van pl.m. 40 procent aan sociale lasten. De heer Kottelenberg uit Markelo zag niet veel voordeel in deze overdracht x*n ruimen. In de commissie tot het nazien van de rekening 1951 was een en ander besproken. Daarin was men tot de con clusie gekomen, dat de enkele guldens voordeel, die men zou kunnen hebben, niet opwogen tegen de nadelen, aan de overdracht verbonden. De heer Looman uit Haaksbergen be pleitte verkoop van overhoekjes aan aan gelande eigenaren. De watergraaf wilde niet ontkennen, dat de belasting 20 procent uitmaakt van de pachtwaarde, maar de pachtwaarde, aldus spr., is hier ook aan de lage kant. In verhouding tot de lonen en onkosten zijn de waterschapslasten niet zo be langrijk gestegen. De lonen zijn sinds de laatste oorlog zeker met 200 procent naar boven gegaan, terwijl dat met de be lastingen zeer zeker niet het geval is. De moeilijkheden van het waterschap zijn, aldus spr., wel tot Den Haag door- en de verstandige zakenman Uw St. Nicolaas-annonce voor ons blad van 22 en 29 November ontvangen wij gaarne zo spoedig mogelijk, bij voor keur in de eerste helft van de week. In het nummer van 22 December pu bliceren wij bijzonderheden over de Winkelweek. Dit nummer wordt aan elk gezin in Holten toegezonden. gedrongen. De overhoeken zijn alle te koop op voorwaarde, dat men ons andere 6tukken grond beschikbaar stelt voor grondberging. Bewatering der gronden. Op een verzoek van de heer Kotte lenberg antwoordde de watergraaf, dat in de toekomst alles in het werk moet worden gesteld om de bewatering in orde te krijgen. Volgens een uitgebracht ver- drogingsrapport is de oplossing van dit probleem technisch niet zo eenvoudig, terwijlbij uitvoering een financieel be roep op hogere autoriteiten en colleges zal moeten worden gedaan. De begroting werd daarna zonder veel discussies zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De gewone dienst sluit met een bedrag van f272.122,09 en de kapi- taaldienst met "n bedrag van f 448.870,71. Voor onvoorzien is een post van f7557,- geraamd. In een nabeschouwing wees de water graaf er op, dat het waterschap telken jare bedragen reserveert voor toekomstige ijsgangschade en andere onvoorziene on aangename gebeurtenissen, opdat men niet achteraf plotseling voor hoge uitgaven komt te staan. Rekening 1951. De rekening 1951 werd vastgesteld. De inkomsten bedragen in de GD f 284.606,02 en de uitgaven f275.157,11, zodat er een batig saldo is van f9.448,91. De kapi- taaldienst heeft een nadelig saldo van f217.871,18. In deze dienst bedragen de inkomsten f 290.904,12 en de uitgaven f 508.775,30. Dit nadelig saldo is een gevolg van de zo zwaar op het water schap drukkende kosten van het ruimen van stroomzand (f 198.272,04) en van de ijsgangschade 1947 (f 19.599,14). De watergraaf deelde mede, dat in de zandvang bij Diepenheim in het af gelopen jaar 1125 m3 stroomzand is aangevoerd. Spr. noemde deze hoeveel heid normaal en niet verontrustend. BEROEP HERV. KERK. In de vacature wegens vertrek van Ds Jac. de Vries is thans als Ned. Herv. predikant alhier beroepen Ds A. van Roon te Pijnacker. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. Aan H. J. Klein Horstman, Borkeld, van de lichting 1953, is door de Minister van Oorlog een jaar uitstel van eerste oefening verleend. AANBESTEDING LANDHUIS. In café Maats werd Woensdagmorgen door de heer L. v. d. Bovenkamp, archi tect alhier, aanbesteed het bouwen van een landhuis aan de westelijke voet van de Holterberg met bijkomende werken, voor rekening van de heer G. Gerritsma, arts, alhier. Er werd als volgt ingeschreven Perc. I: Massa zonder verfwerk enz.: G. Koenderink, Enter f80.230; H. de Wilde, Enter f79.985; Gebr. Timmer man, Wierden f79.400; Fa. H. Schipper en Zn., Almelo f79.400; W. H. Woolde- rink, Wierden f 79.300Gebr. ten Hove, Enter f79.110; B. J. Paalman, Holten f79.000; Fa Stam en Smeijers, Rijssen f78.800; M. J. Dollen en Zn., Wierden f78.750; Gebr. Kolkman, Wierden f 77.943A. t. Harmsel, Rijssen f 76.350 G. J. van den Bos, Holten f76.324; Fa. Roelofs en Haase, Rijssen f 76.300; Gebr. ten Brinke, Enter f 74.900Fa. W. Meer man en J. Voordes, Holten f73.974; E. Achterkamp en A. M. Dollekamp, Holten f 73.335D. J. Langkamp, Holten f72.800; J. H. Lichtenberg, Rijssen f 70.695Fa. A. Koopman en Zn., Hol ten f 70.489A. Vukkink en Zn., Holten f70.390; Gebr. D en G. Rattink, Bath- men f69.989; G. J. Timmerman, Nijver- dal f69.824. Perc. II: Schilderwerk: H. J. Wolters, Rijssen f 6.297J. H. Mekelenkamp, Bor ne f 5.890W. H. Kienhuis en Zn., Rijs sen f 5.564Fa, A. Schipper, Holten f 5.400J. Arents, Nieuw-Heeten f 5.151 G. Nijland en L. van Putten, Rijssen f 4.986Fa. Gebr. Maats, Holten f 4.900 Joh. Webbink, Dijkerhoek f 4.600Fa. G. J. Gervedink Nijhuis, Holten f 4.483. Perceel I is gegund aan de op een na laagste inschrijvers Gebrs. Rattink te Bathmen en perceel H aan de Fa. G. J. Gervedink Nijhuis, alhier. AGENDA Zaterdag 15 Nov.: Uitvoering van O.C.H. met „Het Witte Legioen" in Amicitia. (Zie annonce.) Zaterdagavond 15 Nov.: Bakkerij Hart suiker: Verwerpeing van krenten brood, speculaas enz. Zaterdag 15 Nov. 7 uur: 'A. M. Nijkamp, Dijkerhoek. Verwerpen van krente- brood, speculaas, enz. Maandag 17 Nov. 8 uur: Ledenvergade ring IJsclub „De Noordpool" in 't café Vruggink. Donderdag 20 t.m. Zaterdag 22 Nov.: Bazar voor „Irene". Donderdag 20 Nov. 7.30 uur: Propagan das vond van het Chr. Nat. Vakver bond (C.N.V.) in gebouw Rehoboth. Vrijdag 21 Nov., 8 uur: Lezing voor de Plattelandsvrouwen door mevr. v. d. Stapele in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Vrijdag 21 Nov. 7.30 uur: Vergadering Herv. Mannenvereniging in de consis toriekamer. Zaterdag 22 Nov. 7 uur: Bakker Tuller, Deventerweg. Verwerpen en schieten van krentenbrood, speculaas enz. (Zie annonce) Zaterdag 22 Nov. 7.30 uur: Feestzaal Café „De Wippert", G. Kettelarij. Ver werpen van krentenbrood, speculaas en gebak. Maandag 24 Nov.: Filmvoorstelling in Irene voor P.I.T.Pro Rege. Vrijdag 28 Nov. 7.30 uur: Lezing door Mej. Gunther voor de Boerendochters, in Hotel Holterman. Zaterdag 29 Nov.: Cross Country van de L.R. „Bergruiters". Vrijdag 5 Dec. en Zaterdag 6 Dec.Ont spanningsavonden „Jong Holten" en B.D.V. met opvoering „Bloesem in de wind". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bertha Johanna, dv. F. C. Fikkert en J. B. Veneman, Neerdorp 32. Overleden: Aaltje Koopman, 75 jaar, weduwe van D. J. Tuitert. Ingekomen: F. J. Vorkink, van Die penveen naar Beuseberg 140. W. A. Hendriksen van Zelhem naar Kerk straat 22. Vertrokken: H. Salomon, van Holter berg 71 naar Losser. J. Stam, van Look 2 naar Weert. J. H. Klein Tee- selink, van Neerdorp 50 naar Zutphen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds van Slooten, 10.30 uur Ds van Slooten. 19 uur Zangdienst. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Generale Evangeli satie-Kas. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: deurmatje; gouden dames- ring; damesarmband; grolse want; kin- derportemonnaie; zakmesje; pr. wanten. Verloren: want; grijze want; gebreide handschoen; motorbril; schop; donker blauwe kindermuts; dubbele rijwieltas. Inlichtingen bij de Politie. BERGRUITERS NAAR ZUIDWOLDE. Een 12-tal leden van de L.R. „Berg ruiters" gaat Zaterdag 15 Nov. (heden) naar Zuidwolde (Dr.) om daar deel te ne men aan een grote cross country. Aan deze cross country nemen tal van de beste rijverenigingen uit Drente deel en de concurrentie voor de Bergruiters zal ongetwijfeld zeer zwaar worden. MET PENSIOEN. Onze plaatsgenoot, de heer G. Bouw huis, werkzaam op het station, alhier, heeft de dienst der N.S. met pensioen verlaten en zich gevestigd te Rijssen, waar hij een eigen woning bezit. De heer Bouwhuis, die hier sedert 1938 werkzaam was, heeft zijn dienst met grote toewijding verricht en was ieder, die met de spoorwegen wat te maken had, altijd gaarne behulpzaam. Hij was medelevend lid van de Ned. Herv. kerk en als zodanig droeg hij het zendingswerk een warm hart toe, dat hij verschillende malen heeft helpen bevor deren. Als correspondent van de N.C.R.V. heeft de heer Bouwhuis hier goed werk verricht en tal van leden en abonné's op het programmablad van die omroep aan gebracht. Wij wensen hem en zijn echtgenote nog een goede levensavond toe. BAZAR IRENE. De Bazar-commissie voor Irene ver zoekt hen, die dezer dagen toegezegd hebben hun bijdrage klaar te leggen, dit wel te doen, daar zij Maandag a.s. wordt afgehaald. GEM.-ARCHITECT NAAR HOLTEN. De heer J. Louwerse, de nieuw be noemde gemeente-architect en hoofd van het bouw- en woningtoezicht, thans werkzaam te Ooltgensplaat, zal 1 Jan. a.s. alhier in functie treden.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 1