nsudUIf het plaatselijk ten parlement ie Plaatselijk Nieuws St. Nicolaas zakenman .Kom d r in' Accoun.tan.Man.ta-o-'i. J,en B-o&öcheA zitting ^ooii orde lede chifc Lagej k dj :mp<] l huj Li i2 No. 45. Jaargang 4. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952. Verspfiijiy elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWS ?OOl, De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal 189 - s°01 ïoga (Vervolg.) 511 B Minder belasting voor kennels. vai' Door de heren J. H. Assink, B. J. han'Slotman en J. H. van Nieuwenhuyzen, heej resp. houders van de hondenkennels „De bijJHolterberg", „Oiderslieem" en „S.ayer", ledei wer<^ aan de raad een verzoek gedaan om „..Jvoor kennels een speciale hondenbelas- i ting in te voeren van f 10,- per kennel, 1 I terwijl tevens werd verzocht om het voor '1952 teveel betaalde terug te betalen, oopjj Adressanten gaven bij hun verzoek een 5 vat uitvoerige toelichting en wezen de raad 190j' er op, dat er aan deze hondensport zeer vai h°Se kosten zijn verbonden en dat het ha5n0§ n*et voor de bakker" is als men zo af en toe eens een jonge hond kan verkopen voor een goede prijs. Maar al te vaak gaan de jonge hondjes voor *°|goed tehuis de deur uit. dril) Volgens de Voorzitter kan aan een aa> verzoek om terugbetaling van een deel 1 dj der belastingen niet worden voldaan. Een lleej speciale regeling willen B. en W. in 't str€' belang van de hondensport wel invoeren crikj en 20 moSekjk zal in een volgende ver gadering een voorstel aan de raad wor gden gedaan, zodat de nieuwe regeling reefvoor 1953 kan gelden. ieefj Nadat de heren Soer (PvdA) en Riet- vai berg (GH) nog een goed woord voor de JOtti kennelhouders hadden gedaan - beiden jaa'spraken van een leemte in de huidige ïalviverordening - werd z.h.st. besloten tot foerj' wijziging' van de verordening. lurs Goed nieuws voor trouwlustigen. Het voorstel van B. en Wj om gele genheid te geven om na de middag te trouwen op Woensdag- en Vrijdagmiddag van 1.30-5 uur voor £20.-, werd door opef de Taad gaarne aanvaard en de legcsver- j ordening werd dienovereenkomstig ge- wijzigd. De gelegenlicid om na de mid- dag te trouwen was er altijd reeds, doch de hoge kosten (f 100.-) deed de trouw - lustigen terugschrikken voor trouwen na twaalven. Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. E 5If88 - 28J/ Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 >39 Ruiling strookfe grond met Dr. Vegter. In de vergadering van Woensdag 8 Oct. werd gesproken over het verkopen van een perceeltje grond groot 99 m2 aan Dr. Vegter, zulks n.a.v. een voorstel van B. en W. om tot verkoop over te gaan. Ver schillende leden gaven er toen de voor keur aan om dit voorstel even aan te houden, omdat men zich ter plaatse van de situatie op de hoogte wilde stellen. Verschillende leden hebben de situatie bekeken en verklaarden zich tegen ver koop van bedoeld strookje grond met het oog op de ruimte bij het Groene Kruis- gebouwtje. Volgens de Voorzitter werd deze kwes tie inmiddels reeds weer met de heer Vegter onder ogen gezien, doch deze wil deze grond hebben en zo dit niet gebeurt, zal van de grondruiling i.v.m. de ver breding van de Burgemeester van der Borchstraat niets kunnen komen. De raad bleek zeer wel bereid om een ander hoekje grond aan Dr. Vegter te verko pen, maar door toe te geven aan diens eisen komt men ten opzichte van het Groene Kruis-gebouw (je in moeilijkheden. B. Gn W. zullen deze grondruil en eventuele verkoop nog eens met Dr Veg ter opnemen. Hopelijk komt men nog tot een oplossing, die beide partijen bevre digt. Voorlopige vaststelling rekeningen 1949. Met algemene stemmen - Avaarbij de wethouders zich van stemming onthiel den - Averden door de raad de gemeente- rekeningen 1949 voorlopig vastgesteld, alsmede de rekeningen betreffende het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf, het Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf en het Woning- en Grondbedrijf. De ge- meenterelcening wijst een nadelig saldo op de geAvone dienst aan van £21.835,67. ZoAvel het GEB als het KWSB boekten een kleine winst. Bij het Woning- en Grondbedrijf is er een tekort over 1949, doch dit wordt nog door bijdragen uit 's Rijks kas gedekt. Rondvraag. Bij de rondvraag zeide de heer Soer, dat hij een verslag had verwacht in ver band met het bezoek, dat B. en W. brachten aan Naarden, waar een school Averd bezichtigd, die door de N.V. „Pa- nagro" in serie Avordt gebouwd. B. en W. brachten dit bezoek met het oog op de voorgenomen bouw van een Mulo- school in deze omgeving. De school, die B. en W. in gezelschap van de Inspec teur bij liet Lager Onderwijs en "het hoofd der O.L. Dorpsschool, de heer BrouAver in Naarden bezichtigden, zag cr uitstekend uit, doch dit neemt niet weg, dat er bezwaren aan kleven. O.a. was er te Aveinig kapstokruimte en was de school te rijk aan glas. Een belangrijk voordeel bij het bouwen van een serie-bouw-school is, dat geen aftrek van 't gemeentebouAvvolume plaats heeft. Ook deze kwestie hebben B. en W. met de Inspecteur L.O. onder ogen gezien en deze heeft ook ten opzichte hiervan zijn volle medeAvérldng toege zegd. Een 10-klassige school, zoals in Naar den werd gebouwd, kost f 150.000,- en blijkens de calcu.aiie van de Kring van de Bond van Architecten (BNA) zou dit bedrag niet hoger liggen bij conventio nele bouw. Algemeen Avas de raad van mening, dat mm deze zaak rustig moet bekijken. Men bouAvt geen school voor '10 oï 20 jaar maar voor een mensenleeftijd. Naar aanleiding van een vraag van de heer Soer deelde de Voorzitter mede, dat deze scholenbouw zal Avorden ingepast in het uitbreidingsplan. Dit uitbreidingsplan heeft men reeds onderhainden, doch het stichten van de Muloschool zal, naar spr. hoopt, er niet afhankelijk van zijn. De heer Soer informeerde tevens naai de beschikbare bouwrijpe grond voor wo- ningbouAv. Dank zij de geslaagde burger zinleningen heeft de gemeente de bouw- voZumes voor 3 jaar in 2 jaar opgebruikt en dientengevolge is het met de Idouavter reinen ook hard gegaan. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de bouwrijpe grond op is en bij het uit breidingsplan zal hierin voorzien moeten Avorden. Er kunnen in het komende jaar nog een aantal Avoningen worden ge bouwd, want de gemeente kreeg van Ge deputeerde Staten een extra toewijzing, omdat in deze gemeente de burgerzinle ning zo volledig slaagde.. Ged. Staten hebben hierover niet alleen hun grote waardering uitgesproken, doch tevens een extra toeAvijzing in 't vooruitzicht gesteld. Volgens de heer Landuwer (GH) laat de straatverlichting in de Dijkerhoek zeer te wensen. Wanneer de boomtakken eens wat werden ingekort, zou er reeds veel verbeterd zijn. De Voorzitter: De straatverlichting in de Dijkerhoek Averd dezer dagen juist met het GEB besproken en op korte termijn zal er verbetering komen. Jeurlinksweg of Helhuizerweg? De heer Meijerman (GH) vraagt hoe ver of het thans is met de verhardings- plannen van de Jeurlinksweg. De Voorzitter weet niet anders of deze zaak staat nog op hetzelfde punt. De zelfde moeilijkheden zijn er nog doordat een eigenaar geen medewerking ver leent. Door de andere aangelanden Averd een flink bedrag bijeengebracht en zij zouden deze eigenaar schadeloos kunnen stellen. De voorzitter blijft bij zijn stand punt, dat de gemeente in geen geval moet toegeven en de raad Avas het hiermede roerend eens. Als er ten aanzien van de Jeurlinksweg geen oplossing komt, moet de IieihuizerAveg maar verhard Avorden. In de Heihuizen heeft men zijn goede Avil getoond door £7000,- op tafel te leggen als bijdrage in de kosten. Ambtswoning burgemeester. Op een vraag van de heer Derksen (VVD) naar de stand van zaken betref fende de bouw van een ambtsAvoning voor de burgemeester, deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. de mening van Ged. Staten hebben gevraagd inzake het hou den van een proef aanbesteding van het eerste plan, waarover de leden zo vol lof waren. Ged. Staten lieten dezer da gen Aveten, dat hunnerzijds tegen een proef aanbesteding van het eerste plan (waarin ernstige versoberingen zijn aan gebracht) geen enkel bezAvaar bestond. Ged. Staten deelden tevens mede, dat zij uit de opeenvolgende voorstellen me nen te mogen afleiden, dat het beleid in deze nog niet voldoende is uitgeba lanceerd. Volgens de Voorzitter is dit geen zaak van beleid en van het niet uitgebalan ceerd zijn, doch de enige mogelijkheid om een voor de raad acceptabel plan uit te voeren. Evenals in de vorige vergadering ver klaarden verschillende leden ook nu Aveer het eerste plan te prefereren boven het tweede, omdat dit veel beter in het land schap past. De Voorzitter deelde tenslotte nog me de, dat Ged. Staten hebben toegezegd na een eventuele aanbesteding binnen een week te zullen beslissen. Lukt deze aan besteding niet, dan zullen we over moeten gaan tot uitvoering van het tAveede plan, aldus de Voorzitter, Avaarop de heer Soer repliceerde: Dat kunnen Ave dan nog Avel eens zien. Hierna sluiting. FLINKE DUIT VOOR DE BRANDSPUIT. De door de schoolkring Dijkerhoek ingezette actie voor liet behoud van een motorspuit heeft in Dijkerhoek en om geving een prachtig resultaat opgele verd. Er werd op de lijsten een bedrag van f 2650.getekend, terwijl men ver wacht dat dit bedrag nog enigszins hoger zal worden aangezien de inzameling nog niet was afgesloten. Men is thans voornemens zelf een mo torspuit aan te schaffen, welke in een nog te bouwen bergplaats zal worden gestationneerd. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. Aan de heer H. Bronsvoort, dienst plichtige van de lichting 1949, is uitstel van eerste oefening verleend zolang hij bij de Ned. Koopvaardij varende is. en de verstandige St. Nicolaas zond ens nu reeds eèn uit voerig schrijven over zijn aanstaande komst naar Nederland. In zijn brief wees de goede Sint er op, dat iedere verstandige zakenman nu reeds begint de artikelen, welke hij voor de grote dag heeft aan te bieden, in Holtens Nieuwsblad te adverteren. Hij stelt er telkenjare prijs op, dat onze administratie hem de nummers van ons blad met de St. Nicolaas-adverten- ties, welke voor 5 December verschij nen, toezendt, want zo schreef de grijze kindervriend het publiek van Holten en omgeving weet dan, wat het van mij te verwachten heeft. Ik zou het zeer op prijs stellen, zo schreef hij tenslotte, indien U evenals het vorige jaar met een goed verzorgd dubbel blad zoudt uitkomen. Nu, aan deze wens van de bisschop zullen wij zeker gevolg geven. De zakenmensen hopen wij hieromtrent nog nader te berichten. Redactie Holtens Nieuwsblad. P.S. Het is de winkeliers toch zeker allemaal bekend, dat in de heden (Vrijdagavond) te houden vergade ring van de Holtense Handelsver eniging in café Stationszicht over de St. Nicolaas Winkelweek zal worden gesproken? illlllllllllllllllllllllllllllll LEDENVERGADERING P.v.d.A. In de Maandagavond onder voorzit terschap van de heer H. Soer in café „De Waag" van de_ heer K. ter Horst gehouden ledenvergadering van de af deling van de Partij van de Arbeid, werd de actie besproken van het Partijbestuur ter dekking van het tekort bij de jong ste verkiezingsactie ontstaan. Aan de leden zal een bijdrage worden verzocht naar draagkracht. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat in verband met druk ke werkzaamheden van de penningmees ter, de heer H. Bouwhuis, diens taak zal worden overgenomen door de heer Soer. Er is een nieuwe regeling getroffen voor het ophalen der contributie. Bij de bespreking van de politieke actie in het thans aangebroken seizoen werd besloten de fakkelsdragersclub nieuw le ven in te blazen. Als afgevaardigden naar de geweste lijke jaarvergadering, welke op 22 No vember tè Zwolle gehouden zal worden, werden aangewezen de heren G. Brands, W. Beijers, K. ter Horst en D. H. Tie- kink. Besloten werd de aftredende leden van het gewestelijk bestuur wederom candi- daat te stellen. In de plaats van de heer Mulder te Hardenberg zal gesteld wor den de afdelingssecretaris de heer W. Beijers. Er werden verschillende voorstellen besproken ter behandeling in deze jaar vergadering, o.a. betreffende een be spoediging van de heffing van de om zetbelasting bij de bron, waarvoor de plannen door de regering worden uitge werkt, looncompensatie bij een algemene huurverhoging, de gemeenteklasse-inde ling, spoedige heropening premie woning bouw, jeugdlonen en kinderbijslag. Er werden voorlopige mededelingen gedaan over de gemeenteraadsverkie zing, welke in het voorjaar van 1953 zal plaats vinden en waarvoor candidaten bij het bestuur kunnen worden opgege ven. Omstreeks elf uur sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. EEN MOOIE UITVOERING VAN O.C.H. Op de avond van dankdag was er in onze plaats nog al wat te doen. „De Bergruiters" hielden een bazar in de zaal van hotel Vosman, H.G.K. gaf haar eer ste openbare uitvoering in Amicitia, in hotel Muller werd gedanst en O.C.H. opende 't speelseizoen met de opvoering van „Het Witte Legioen", een spel in drie bedrijven van Maarten van Vucht, in het jeugdgebouw „Irene". De zaal was geheel bezet toen de heer Herm. Koopman in zijn welkomstwoord het spel met enkele woorden inleidde. Het is een aardige opvoering gewor den, waaraan de tot een zekere toneel- rijpheid gegroeide dilettanten van O.C.H. veel zorg hebben besteed en dat door de goede vertolking van dit gedeeltelijk ko mische en tragedische spel de volle aan dacht van het over het algemeen nog al jeugdig publiek had. Dit spel verplaatste de toeschouwers naar de werkkamer van de directrice van een Rode Kruis Ziekenhuis, waar een groot aantal gewonde militairen van het Indonesische strijdtoneel wordt ver pleegd. Als een rode draad loopt de liefde door dit stuk, met daaromheen geweven de kleine intriges en onderlinge rivaliteit van de figuren, welke worden uitge beeld. Om de centrale figuur van de di rectrice Mevr. Burgers (Mej. Jo Jans sen) heen door de verpleegden en het personeel „de generaal" genoemd ont wikkelt zich een conflict, waarvan de toeschouwers weinig te. zien krijgen, maar dat door de dialogen tot uitdrukking komt. Het leidt tot het ontslag van de verpleegster Gretha Hoogvliet (Mej. Ali Janssen), die op het punt staat assis tente van „de generaal" te worden, op verdenking aan haar zwaar zieke a.s. verloofde Luit. Smetsers (Dick Muller) een morfinespuitje te hebben toege diend. Zij wordt echter volledig gereha biliteerd als later blijkt, dat haar collega „De Freule" (Mevr. MaatsOfferijns), een jaloers en hooghartig meisje, om het baantje van assistente te krijgen het spuitje heeft gegeven. Onder de bedrij- van door zien we dokter Vermeulen, ge- neesheer-directeur (G. Steunenberg), dokter Baer (M. Rouwenhorst) en dok ter Verheijen (H. J. Koopman), Coby (Mej. D. Stegeman), een aardige ver pleegster, de zieke luit. Smetsers en diens moeder (Mevr. AanstootBrons voort), maar vormt vooral de komische noot het optreden van Korporaal Vink (Jan Oosterkamp) en 't spel van Daatje, de werkster (Mej. M. Bosman). De ge geven figuren werden zonder uitzonde ring keurig uitgebeeld, alleen hadden we voor de directrice gaarne een wat man- haftiger figuur gezien. Zij werd niet voor niets „de generaal" genoemd. Het per soontje van Mej. Janssen, hoe keurig zij ook speelde, was daarvoor wat te zwak. Het toetreden van Mevr. MaatsOf ferijns lijkt ons, gezien haar spel op deze avond, een belangrijke aanwinst voor O.C.H. De spelers en speelsters verwierven telkens een spontaan applaus. Aan het slot bood de heer J. Ooster kamp Mevr. AanstootBronsvoort, die als oud-lid en als invalster geheel uit Arnhem gekomen was, een boekwerk aan. Met enkele sympathieke woorden en een aardig souvenir huldigde hij Mej. Jo Janssen en de heer Henk Koopman, welke beiden voor de vijftigste maal voor het voetlicht traden. Mevr. Koopman Lammers werd een bloem aangeboden. Met een kleine verloting werd de avond besloten. O.C.H. zal dit stuk opnieuw opvoeren op Zaterdag 15 Nov. a.s. in Amicitia. Aardig is het nog te vermelden, dat leden van de Toneelclub „Kunst en Vriendschap" uit Goor dit stuk wilden komen zien. Zij bestelden echter kaar ten in hotel Holterman, waar H.G.K. een uitvoering gaf en kwamen daar spoedig tot de ontdekking, dat zij in de verkeer de zaal terecht gekomen waren. DE BAZAR in zaal VOSMAN is Zaterdagav. 8 Nov. GEOPEND NA 7 UUR. Pl.m. 9.30 uur VERKOOP van overgebleven goederen. TREKKING VERLOTING Hoofdprijs: Bout van een koe. Er zijn nog loten verkrijgbaar. 't Wordt Zaterdagavond weer REUZE GEZELLIG. BANDRING VEROORZAAKTE ERNSTIGE WONDE. Bij het oppompen van een grote band van een van de vrachtauto's van de ex pediteur, de heer E. Schipper, Woensdag middag voor de garage, sprong plotse ling met grote kracht de ring, welke de band op het wiel sluit, er af, tegen de hals van de zoon, de heer Arend Schipper. Deze werd zodanig gewond, dat dokter Nagelhout overbrenging van de getrof fene naar het ziekenhuis te Deventer noodzakelijk achtte. Na aldaar verbon den te zijn, kon hij naar de ouderlijke woning terugkeren. Door het terstond hulp verlenen van Mej. C. van der Meu- len als E.H.B.O.-ster, werd veel bloed verlies voorkomen. PROPAGANDA-AVOND Z.H.I. In zaal Amicitia wordt Donderdag avond 13 Nov. een lezing gehouden door de heer B. H. J. Doppen, propagandist van de Stichting voor Nederlandse Zelf standige Handel en Industrie. De heer Doppen zal deze avond spreken over 't wel zeer actuele onderwerp: „Voldoet coöperatie in het algemeen aan de ge wekte verwachtingen?" De heer Doppen is voor tal van inge zetenen geen onbekende, want enige ja ren geleden voerde hij ook reeds het woord in een vergadering van V.V.M.- leveranciers. We twijfelen niet of de be langstelling voor deze vergadering zal groot zijn. Er is gelegenheid om met de spreker in debat te gaan. VOETBAL. Programma voor Zaterdag en Zondag Zaterdag Junioren: Holten aGoor Vooruit b 3 uur. Zondag G.F.C. 2—Holten 1 11 uur. AGENDA: Vrijdag 7 Nov. om 8 uur precies: Leden vergadering Holtense Handelsvereni ging in het café „Stationszicht" van de heer G. Vruggink. Woensdag 12 Nov. vm. 11 uur: Aanbe steding villa Dr G. Gerritsma in café Maats. Donderdag 13 Nov. 8 uur: Herv. Vrouw envereniging in Irene. Donderdag 13 Nov. 7.30 uur in Amicitia. Spreker: de heer Doppen over het on derwerp: Voldoet coöperatie in het algemeen aan de gewekte verwach tingen?" (Zie annonce.) Zaterdag 15 Nov.: Uitvoering van O.C.H. met „Het Witte Legioen" in Amicitia. (Zie annonce.) Donderdag 20 t.m. Zaterdag 22 Nov.: Bazar voor „Irene". Donderdag 20 Nov. 7.30 uur: Propagan- da-avond van het Chr. Nat. Vakver bond (C.N.V.) in gebouw Rehoboth. Vrijdag 21 Nov., 8 uur: Lezing voor de Plattelandsvrouwen door mevr. v. d. Stapele in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandag 24 Nov.: Filmvoorstelling in Irene voor P.I.T.Pro Rege. RIJSSEN houdt elke Maandagmiddag in Hotel Holterman van 1.30-5 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johan, zv. J. Meerman en H. A. G. Wibbelink, Kolweg 38. Willem Albert, zv. H. W. Goorman en G. A. Koeleman. Gehuwd: H. J. Ulfman, 21 jr. en G. Aanstoot, 20 jr. Overleden (te Deventer): G. Groot Nulend, 66 jr., wed. van J. Oolbekkink. Ingekomen: A. Brontsema van Üit- huizermeeden naar Borkeld 49. F. J. Vorkink van Diepenveen naar Beuse- berg 140. Vertrokken: A. E. Paauwe v. Dorps straat 8 naar Vollenhove. G. Volke rink van Neerdorp 72 naar Steenwijk. M. van Rien en gezin van Holterberg 71 naar Arnhem. J. P. Corveleijn en gezin van Holterberg 42 naar Renkum. H. G. Tuitert van Neerdorp 47 naar Haarlem. J. Meijlink van Pastorie- straat 11 naar Almelo. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Eerw. Heer Nijeboer; en 7 uur Ds Pietersma. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Post, emer- pred. te Elim (Dr.). In beide diensten extra collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: heren handschoen; kam in etui; parelsnoer. Verloren: damespolshorloge (goud); militaire koppel; vulpen (zonder pen); padvindersriem met fluit; linker Grolse want (groen met rose). Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Oranjestraat 55 (telef 352). KAMPIOENSCHAPPEN POSTDUIVENVERENIGING. In het afgelopen seizoen werden in de postduivenvereniging „De Bergvliegers" de volgende kampioenschappen behaald: Vitesse: 1. G, J. Schoneveld 295.3 pt. 2. W. v. d. Pluym 182.2 pt. Midfond: 1. J. Haan 468.4 pt.2. Joh. Veldhuis 323.9 pt. Fond: 1. J. Haan 650 pt.; 2. W. v. d. Pluym 190.3 pt. Jongeduiven: 1. G. J. Schoneveld 421.7 pt.; 2. Joh. Veldhuis 353.1 pt. Navluehten: 1. W. v. d. Pluym 180.3 pt.; 2. G. J. Schoneveld 172.7 pt. Generaal: 1. J. Haan 1542.6 pt.; 2. G. J. Schoneveld 1182.6 pt.3. W. v. d. Pluym 1016.7 pt. Hokkampioenschap1. G. J. Schoneveld 1806.7 pt.; 2. J. Haan 1704 pt.; 3. W. v. d. Pluym 1096.2 pt. BILJARTCLUB OPGERICHT. De vorige week Zaterdag werd op ini tiatief van enkele biljartsportliefhebbers in café „De Waag" van de heer K. ter Horst een biljartclub opgericht. Nadat de plannen van alle kanten besproken waren en de heer M. Pasop nog een toe lichting gegeven had, werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heren M. Pasop, voorzitter, J. Aaftink, secretaris, K. ter Horst, penningmeester. De club werd de naam gegeven van biljartclub „De Waag". Er gaven zich 12 leden op. De oefenavond is op Donderdag.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 1