Een bescheiden blik in Holtens verleden Plaatselijk Nieuws Het sparen en de sociale zekerheid |ïo. 43. Jaargang 4. ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD gf t dDe abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Rlrl) Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 2SJf Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 telj MJKERHOEK OP DE BRES VOOR HAAR BRANDWEER. De buurtschap Dijkerhoek is in actie .omen voor haar brandweer. Het vol- voortbestaan daarvan wordt be- ngd, doordat de Brandweermspectie •t Gemeentebestuur adviseert, de oude lotorspuit, welke in Dijkerhoek reeds is gestationneerd en die het elk •lik kan opgeven, niet meer te doen 'onfervangen door een andere spuit. Men ju dan de uit 10 man bestaande brand weerploeg uitsluitend willen uitrusten :t de aanwezige slangenwagen en de lezjtandpijp op de waterleiding. .vj De inwoners van Dijkerhoek en met aame het bestuur van de buurtvereni ging „Schoolkring Dijkerhoek", dat de jjaak van „Plaatselijk Belang" overge- unen heeft en voortdurend leiding geeft het maatschappelijk leven in deze Lurtschap, achten dit niet verantwoord hebben nu plannen gemaakt om in de •r hen gevoelde behoefte te voorzien. zaak is aan het rollen gekomen, door- it de Coöperatie haar oude schuur, elke voor een gedeelte was ingericht bergplaats voor de motorspuit, moest treken om een moderner kunstmest- te kunnen bouwen. Er moest toen ■orden omgezien naar een andere berg- .ts, welke echter- niet anders te vin- is dan door een brandspuithuisje te «uwen. Gezien echter de oude staat van de ..torspuit heeft het gemeentebestuur it advies gevraagd van de brandweer- spectie. Bij een bespreking met de Dijkerhoekse irandweer heeft de inspectie als haar Lening te kennen gegeven, dat bij het luidige brandbestrijdmgsprincipe in een .meente als Holten, waarvan het Dorp :r centraal gelegen is en niet verder 5 km. van de gemeentegrens ver eerd ligt, de brandbestrijding vanuit it centrale punt geschieden moet, zo- idat in Dijkerhoek b.v. geen motorspuit nodig is. Beter acht men het, dat er we- J%ens het ontbreken van bluswater in jvele delen van de gemeente, een tank auto wordt aangeschaft met het mo- :rne systeem van nevelblussing. Het Bestuur van de Schoolkring heeft ir dagen in een onderhoud met de emeester en Wethouder Veneklaas .ots te kennen gegeven, dat een motor- juit, naar zijn mening in Dijkerhoek niet ;emist kan worden. De brandweer aldaar :ft al vele jaren achter elkaar in geval brand goede diensten bewezen en loor haar vlug en krachtig optreden me- ;e belending bij een boerderij, ja zelfs ieelten van brandende percelen weten redden, zeer ten gerieve van hun be woners, welke daardoor in staat waren .un bedrijf nog zo goed mogelijk voort zetten. Indien men enkel een slangen- wen met standpijp op de waterleiding •u houden, dan zouden alleen branden de omgeving van de waterleiding be iden kunnen worden, terwijl men voor ide overige boerderijen zou moeten wach- 'ten op de Holtense brandweer. Het bestuur is ervan overtuigd, dat alle inwoners van Dijkerhoek er zeker een flink bedrag voor over hebben, dat de brandweer volledig kan worden ge handhaafd, zodat men evenals in het Verleden op onmiddellijke hulp kan reke nen. Het wil voor dit doel met lijsten rondgaan om een bedrag in te zamelen, waarvoor een goede motorspuit kan wor den gekocht en het zal dan aan het ge meentebestuur verzoeken voor een berg plaats te willen zorgen, zodat de Dijker- hoekse brandspuit weer een goed onder dak heeft. FILMAVOND VAN HET ROODE KRUIS. Maandagavond gaf de filmdienst van het Ned. Roode Kruis op zijn tournée door ons land in Amicitia een tweetal filmvoorstellingen ter ondersteuning van het streven der nog jonge afdeling om het menslievende werk van deze wereld omvattende organisatie grotere bekend heid te geven in onze plaats. In een kort inleidend woord gaf de voorzitter der afdeling, de heer Beijers, de niet zo talrijk opgekomen aanwezigen een overzicht van het ontstaan van de Roode Kruis-gedachte en heette hij in het bijzonder welkom de burgemeester, Mr W. H. Enklaar, die ere-voorzitter is der afdeling. Hij bracht de operateur, de heer Duindam, dank voor zijn komst naar Holten. Na een grappig voorfilmpje over een sensationele autorit door een Ameri kaanse stad, dat een onweerstaanbare lachlust opwekte, werden enkele rol- prentjes vertoond van het vredeswerk der nationale organisatie, o.a. betref fende de hulpposten langs de wegen, de bloedtransfusiedienst, het welfare-werk in ziekenhuizen en sanatoria, het werk onder de blinden en de hoornvliestrans plantatie, waardoor blinden hun gezichts vermogen weer terug krijgen. Ter dekking van de onkosten werd in de pauze nog een kleine verloting gehou den. Daarna volgde de Deense Roode Kruisfilm „Wat Leni Rosner beleefde", welke door haar onopgesmukt relaas een duidelijk beeld geeft van hét menslieven de werk, dat deze organisatie in het door de oorlog verwoeste Wenen heeft ver richt en de opofferende taak van de Roode Kruis-mensen. De schooljeugd had 's middags in gro ten getale genoten van de speciale kin dervoorstelling, waarin natuurlijk de te kenfilmpjes niet ontbraken, maar waarin de kinderen ook reeds iets werd getoond van 't werk van het Jeugd Roode Kruis. VERGADERING GEMEENTERAAD. De gemeenteraad komt op Woensdag 29 October a.s. om 8 uur ten gemeente huize bijeen ter behandeling van de na volgende agenda: 1Ingekomen stukken en mededelin gen. 2. Voorstel tot wijziging van de legesverordening. 3. Voorstel tot wijziging van het be sluit van 8 October j.l. tot grondruil met de heer G. S. E. Vegter. 4. Benoeming van een gemeente architect, tevens hoofd van bouw- en woningtoezicht. Door B. en W. is de volgende aanbe veling opgemaakt: 1. Jac Louwerse, gemeente-architect te Ooltgensplaat. 2. G. Vos, gem.-architect te Ter Aar. 3. J. van der Burg, techn. ambtenaar le ld. bij gemeentewerken te Oldebroek. 5. Voorlopige vaststelling rekenin gen 1949. 6. Rondvraag. SUCCES VOOR BATO-JUNIOREN. Op Zaterdag 11 October werd door de Gymnastiekvereniging „Bato" deelgeno men aan de jongenscompetitie te Almelo. De jongens van „Bato" wonnen hun eerste wedstrijd tegen B.O.O. uit Borne met 286 tegen 281 V2 punt. Het volgend zestal nam aan deze wedstrijd deel: Jo- pie Wansink, Jopie Arfman, Paul Mul ler, Ge Slotman, Jan Wansink en Albert Paalman. De volgende wedstrijdmoet weer ge speeld worden tegen Borne. Wanneer deze gewonnen wordt, moeten de „Bato"- jongens promotie spelen. HULDIGING Dr KOSTERS. Het huldigingscomité Dr P, S. R. Kos ters verzoekt ons mede te delen, dat in verband met de te-verwachten zeer grote belangstelling, de huldiging Zaterdag 25 Oct. in afwijking van de vorige be kendmaking, zal plaats vinden in de Schouwburgzaal van 3.305.30 uur. BILJARTCLUB. Enkele biljartliefhebbers hebben het voornemen opgevat een biljartclub op te richten in het café van de heer K. ter Horst. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een annonce in dit num- BEHEERSCOMMISSIE PLATTE LANDSBIBLIOTHEEK. De Burgemeester heeft in overleg met de Plattelands Bibliotheek in deze pro vincie onderstaande dames en heren ver zocht zitting te willen nemen in de be heerscommissie van de plaatselijke bi bliotheek, t.w. J, Beldman, Mevr. C. P. K. Enklaarvan Andel, Mevr. E. Knip- scheerten Oever, Mevr. C. Knijff Dekker, H. J. A. Koldeweij, D. J. Schup- pert, A. J. Snijders en G. H. Wanders. De heren Hiddink en Wanders zijn aan gezocht als vertegenwoordigers van de buurtschappen Espelo en Dijkerhoek en de heer Snijders voor de landbouworga nisaties. Als bibliothecarissen zullen onder lei ding van eerstgenoemde optreden de da mes W. E. Wolters, W. Bal, H. L. Maat en Jo Jansen. „BERGRUITERS" FAVORIET IN DALFSEN. De Bergruiters zijn het cross-seizoen 1952 goed begonnen, doordat in Dalf- sen, waar Zaterdag 18 October werd deelgenomen aan een cross country, zowel bij de senioren als bij de nieuwe lingen de eerste plaats werd bezet. Bij de senioren was de heer H. Beld man met Figurant te snel voor de an dere 16 concurrenten en bij de nieuwe lingen liet de heer J. W. Hulsman met Ivonne liefst 33 deelnemers achter zich. De heer H. J. Wansink met Billy werd bij de nieuwelingen 8ste. Bij de senioren werd M. Bolink met Lyda 2e, terwijl de 8e, 9e en 10e plaats resp. waren voor G. Bolink met Harry, G. Hulsman met Albert en E. Aaltink met Perhaps. Zaterdag 25 Oct. wordt deelgenomen aan de cross country te Ruurlo en te Balkbrug. In Ruurlo moet de heer M. Bolink met Lyda een fraaie wisselbeker verdedigen en in Balkbrug moet de heer Beldman dit met Figurant doen. Succes, heren! In Ruurlo zullen bij de senioren 4 en bij de nieuwelingen 4 ruiters uitko men, terwijl in Balkbrug in de senioren en nieuwelingenklasse resp. 3 en 5 rui ters zullen starten. CHR. JONGE BOEREN BIJEEN. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Jonge Boeren Organisatie ver gaderden Donderdagavond voor de eer ste keer in dit winterseizoen onder voor zitterschap van de heer W. Aanstoot, die deze bijeenkomst opende met gebed na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 33 5, waarna gelezen werd een ge deelte uit Matth. 13 (de gelijkenis van de zaaier). Vervolgens werd een hartelijk woord van welkom gesproken en een kort ope ningswoord naar aanleiding van het ge lezen Schriftgedeelte en werden de leden opgewekt om in het thans begon nen winterseizoen hun beste krachten aan de vereniging te geven. Dat we lid zijn van een organisatie is belangrijk, doch veel belangrijker is, dat we mee leven met de organisatie, wat o.m. moet blijken uit trouw bezoek aan de verga deringen. Als lid van het ririgbestuur werd ge kozen de heer G. Hulsman Hzn., terwijl tot plaatsvervangende ringbestuursleden werden gekozen de heren A. Dijkink en J. Meijerink. Nadat in grote trekken het werkpro gramma voor 't winterseizoen was vast gesteld en enkele andere zaken waren afgehandeld, werd de vergadering door de heer J. W. Stam met dankgebed ge sloten. OPENING NIEUWE WINKEL'VAN MANUFACTURIEIl A. MULDER. Dinsdagmorgen om 9 uur hoopt de heer A. Mulder zijn nieuwe naar de eisen des tijds ingerichte winkel, waarin een manufacturenzaak zal worden gedreven, te openen. Aan het verzoek van de heer Mulder om eens een kijkje te komen ne men, hebben we gaarne voldaan en Don derdagavond hadden we de gelegenheid om de nieuwe winkel te bezichtigen. Ofschoon alles nog niet tot in de punt jes is afgewerkt en er voor Dinsdag a.s. nog heel wat gebeuren moet, krijgt men toch deindruk dat hier een mooie zaak tot stand is gekomen. Het metselwerk werd uitgevoerd door de fa. Gebr. ten Brinke te Enter, het timmerwerk inclusief de winkelbetim mering door de fa. Rietman te Holten en het schilderwerk door de fa. Gerve- dink-Nijhuis te Holten. Zowel in de ruime etalage als in de winkel is T.L.-verlich- ting aangebracht. We twijfelen er niet aan of er zal Dinsdag veel belangstelling zijn bij de opening. Gaarne wensen we de familie Mulder goede zaken in deze nieuwe win kel. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Jacob Egdinand, zv. G. J. A. Keuterman en J. Krikkink, Hol- terbroek 78. Ondertrouwd: H. J. Ulfman, 21 jaar, Dijkerhoek 8 en G. Aanstoot, 20 jaar, Beuseberg 126. Gehuwd: J. Rosman, 27 jaar en G. Schuppert, 25 jaar. Ingekomen: W. B. Klaster van Eiber gen naar Dorpsstraat 17. T. H. Plek- kenpol-Eggink van Gorssel naar Beu seberg 34. H. G. ter Schegget van Diepenveen naar Burg. v. d. Borch- straat 10. Vertrokken: G. Achterstraat-van der Meulen van .Kolweg 15 naar Ede. J. Bekman van Holterbroek 51 naar Die penveen. H. J. Ravenshorst v. Dorps straat 17 naar Haarlem. KOE VAN ZWAAR GEWICHT. Door slager Dolman werd in 't begin van deze week een vette koe geslacht, die er zijn mocht. Het dier woog schoon aan de haak niet minder dan duizend en zestig pond, vet en vlees. Het dier werd aangekocht van de heer J. A. Wegstapel (Diesenplas) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bruine kinderportemon- naie m. inhoud; gr. damesportemonnaie met inh.; rijwiellampglas; kinderporte- monnaie; leesboek; snoer parels; bruine dames glacéhandschoen. Verloren: broche; groentemandje; een meisjesportemonnaie met inhoud; auto ped; koffer met paraplui. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 55, telef. 352. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds Swijnenburg en 7 uur Eerw. Heer Nijeboer. In alle diensten collecte voor Gen- dringen. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer (Bed. H. Av.). Collecte voor „Bethanië". Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Theol. Fac. der Vrije Universiteit. I. Krachtens het bepaalde in artikel 215 van de gemeentewet kan de Kroon be palen, welke statistische gegevens door burgemeester en wethouders jaarlijks aan het centraal bureau voor de sta tistiek moeten worden gezonden. In het aangehaalde wetsartikel was vóór 1 Januari 1838 bovendien gere geld de verplichting van burgemeester en wethouders tot het uitbrengen van een vijfjaarlijks of jaarlijks verslag aan de raad van de toestand der gemeente. Het nut van dit verslag werd in het al gemeen geacht niet op te wegen tegen de daarmede gemoeide arbeid en kosten. Dientengevolge is dan ook de verplich ting van het gemeentebestuur tot het maken van zodanig verslag komen te vervallen. De verslagen, welke het gemeentebe stuur in de loop der jaren aan de raad uitbracht, en in afschrift toezond aan gedeputeerde staten van Overijssel, zijn, op vijftien na, nog in het gemeente archief aanwezig. Voor ons ligt het uitvoerig en berede neerd verslag van de toestand der ge meente Holten over het jaar 1866, uit gebracht aan de raad in zijn vergadering van 10 April 1867. In een dertiental hoofdstukken, tezamen beslaande 35 bladzijden folio, schrijven burgemeester en wethouders in een daartoe door de erven J. J. Tijl te Zwolle gedrukt model datgene, wat voor de ingezetenen van belang beschouwd mocht worden. De in houd van het onderhavige jaarverslag willen wij de geïnteresseerde lezers van dit blad in een drietal artikelen gaarne mededelen. De toestand van toen en nu zullen wij in deze artikelen niet met elkaar gaan vergelijken. Wij bepalen ons slechts tot de gegevens van het betreffende ver slag, welke wij zo kort mogelijk zullen toelichten. Naar onze mening worden de lezers dusdoende in de gelegenheid ge steld zich enigszins een denkbeeld te vormen van de wijzigingen, welke sinds dien op de verschillende terreinen des levens ten onzent zijn ingetreden. Aan hoofdstuk I, handelende over de loop der bevolking gedurende het jaar 1866, ontlenen wij de mededeling, dat het aantal inwoners op 31 December van dat jaar 3073 bedroeg, zijnde 4 minder dan op 1 Januari daaraan voorafgaand. Hoofdstuk II is gewijd aan het onder werp „verkiezingen". Het getal kiezers voor de leden van de tweede kamer der staten-generaal en die der provinciale staten bedroeg 68, terwijl 133 Holtenaren bevoegd waren tot deelneming aan de stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad. De kieswet van 1850 kende het kiesrecht voor dc tweede kamer en de provinciale staten toe aan hen, die, naar gelang van de plaatselijke gesteldheid, f 20.tot f 160.bijdroe gen in 's rijks directe belastingen; voor het kiesrecht voor de gemeenteraad was f 10.tot f 80.voldoende. Hieruit valt het verschil te verklaren tussen het aan tal kiezers van de tweede kamer en de provinciale staten enerzijds en de ge meenteraad anderzijds. Het derde hoofdstuk betreft het be stuur der gemeente. Het ambt van bur gemeester was toentertijde gecumuleerd met dat van secretaris. Deze ambten werden bezoldigd onderscheidenlijk met f 550.en f 350.per jaar. Als burge meester-secretaris fungeerde de heer J. Vincent Jr., die geen enkele administra tieve hulp tot zijn beschikking had. De heren G. Teeselink en G. H. Karkemeijer waren wethouder en genoten elk een ver goeding van f 30.per jaar. De gemeente telde 2 scholen, één in het dorp en één in een buurtschap. Aan" het hoofd daarvan stonden respectievelijk H. H. Rörik en J. C. Nieuwenhuis. De eerste genoot een salaris van f 423.75, terwijl de laatste f 370.per jaar ont ving. Aan beide scholen was een kweke ling werkzaam, die een jaarlijkse toelage ontvingen van f 125.en f 150. Benevens de genoemde bedragen tou cheerden de hoofdonderwijzers nog een doceurtje, dat f 0.15 per kwartaal van iedere dagscholier en f 0.20 per kwartaal van iedere avondscholier bedroeg. De hulponderwijzers W. Huizink en H. J. Hoog Stoevenbeld werden beloond met f 250.per jaar. Zij, die de openbare orde en rust des daags op enigerlei wijze mochten willen verstoren, konden zich verzekerd houden van een ontmoeting met de gemeente veldwachter W. G. van Ulsen, die zich voor zijn optreden wekelijks f 4.zag neergeteld. Wanneer van Ulsen zijn dag taak had volbracht, kwam de nachtwa ker J. H. Bonsman op het appèl, die zich van zijn taak moest kwijten voor zegge en schrijve f 1.50 per week. Andere dan bovengenoemde ambtena ren en bedienden had de gemeente niet in vaste dienst. W. O. AGENDA Zaterdag 25 Oct. 7.30 uur: Uitvoering H.M.V. in Amicitia (zie annonce). Maandag 27 Oct. 7.30 uur: Bestuursver gadering V.V.V. in hotel ,,'t Losse Hoes". Dinsdag 28 Oct. 7.30 uur: Filmavond Schoolkring Dijkerhoek in „café „Het Bonte Paard". Dinsdag 28 Oct., 's morgens 9 uur: Ope ning nieuwe winkel van de heer Mul der, Oranjestraat (zie adv.). Woensdag 29 Oct. 8 uur: Raadsvergade ring. Woensdag 29 Oct. 3 uur: Verkoop oude schoolbanken bij de school te Dijker hoek (zie officiële publicatie). Donderdag 30 Oct. 7.30 uur: Filmavond in Amicitia. Vertoning van een twee tal schitterende kleurenfilms en korte inleiding over veevoeding (zie adv.). Donderdag 30 Oct. 8 uur:' Vergadering Herv. Vrouwenvereniging in Irene. Donderdag 30 Oct. 7.30 uur: Ledenver gadering Partij van de Arbeid bij K. ter Horst. Vrijdag 31 Oct.: Bestuursvergadering v. N.V.V. Bestuurdersbond. Zaterdag 1 Nov. 8 uur: Oprichting Bil jartclub café K. ter Horst (zie adv.). Woensdag 5 Nov. (Dankdag): Grote bazar onder het motto „Kom d'r in" ten bate van de L.R. ,;Bergruiters" in zaal Vos man. Woensdag 5 Nov. (Dankdag): Uitvoering O.C.H. in Irene met „Het Witte Le gioen". Woensdag 5 Nov. (Dankdag): Uitvoering H.G.K. in Amicitia. Woensdag 5 Nov. (Dankdag): Jaarlijkse Cross Country van de „Bergruiters". Woensdag 5 Nov. (Dankdag): Bal in ho tel Müller, Deventerweg (zie adv.). Donderdag 6 Nov. 7.30 uur: Lezing met kleurenfilm over verbouw en verwer king van mais, door Dr de Bast in Amicitia. Zaterdag 15 Nov.: Uitvoering van O.C.H. met „Het Witte Legioen" in Amicitia. Donderdag 20 t.m. Zaterdag 22 Nov.: Bazar voor „Irene". Vrijdag 21 Nov., 8 uur: Lezing voor de Plattelandsvrouwen door mevr. v. d. Stapele in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Enige overpeinzingen naar aan leiding van de Wereldspaardag 31 October. Wanneer wij van mening zijn, dat wij glijden naar een samenleving van een andere structuur dan de oude; wanneer de sociale zekerheid nu op een andere manier dan vroeger door de mensen wordt nagestreefd; wanneer de oude dag van de massa beter verzekerd wordt; wanneer de wisselvalligheden van het leven worden opgevangen door sociale politiek en verzekeringen, dan is 't denk baar, dat de mensen de noodzaak van spaarzaamheid niet meer zo duidelijk zien als voorheen; dat misschien het in stinct tot sparen wordt afgestompt. Dit mag niet gebeuren. Wij moeten een re medie zoeken, niet in die zin, dat we teruggaan naar een samenleving met de oude sociale onzekerheid, maar zo dat wij mogelijkheden vinden om het sparen aan te moedigen, zelfs in een maatschap pij, waarin de massa een vrij grote mate van sociale zekerheid heeft. En het is ongetwijfeld zo, dat de koninklijke weg daarheen is: de voorlichting, de propa ganda. Zonder economische vrijheid geen geestelijke vrijheid. De mensen moeten leren begrijpen, dat het leven niet zó zeker kan zijn, of het sparen schept een nog grotere zekerheid en bovendien een grotere economische be wegingsvrijheid en daarmede 'n sterker gevoel van vrijheid. Deze woorden, gesproken door de Zweedse minister van Financiën, wer den onlangs aangehaald door de Voor zitter van de Nederlandse Spaarbank- bond. Op zichzelf blijkt daar al uit, hoe het sparen een verschijnsel is dat geen halt houdt bij de grenzen van één land. Trouwens de hele idee spaarbank heeft zich van land tot land verspreid. Spaar banken van het zuiver sociale type, zo als de Bondsspaarbanken, zijn het eerst, in 1810, opgericht in Schotland. Van daaruit heeft de spaarbankbeweging zich snel over vrijwel de hele wereld ver breid. Tien jaar later telde Nederland reeds een kleine 50 spaarbanken en dit aantal nam van jaar tot jaar toe. Veel ouder dan de spaarbanken is het sparen zelf; het is vermoedelijk zo oud als de mensheid zelf, want zelfs een primitieve menselijke samenleving is moeilijk denkbaar zonder sparen in een of andere vorm. Het is daarom niet zeer

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 1