Het wapen van Holten. Een gewaarschuwd man DROGISTERIJ „DE VIJZEL" GEOPEND. De in het perceel Oranjestraat 20 ge vestigde nieuwe drogisterij van de heer In mevr. H. StokkersVan de Ridder is Saterdagmiddag door de voorzitter van ie Holtense Winkeliersvereniging, de lieer H. J. Wansink, met enig ceremo nieel geopend. De heer Wansink opende met de hem ergereikte sleutel de deur van de win- :1 om daarmede als eerste met zijn .edebestuursleden de nieuwe zaak bin- en te treden. Hij complimenteerde het jhtpaar Stokkers met hun nieuwe be lt en wees op de betekenis, welke deze ;isterij niet alleen voor de inwoners ,r ook voor de vreemdelingen kan .ebben. Er wordt hier weer eens wat :uws geboden en de Holtense zaken- en zijn zeer verblijd wanneer zij zien ,t in onze woonplaats weer iets goeds jt stand wordt gebracht, temeer wan- ,eer zij zich ook terstond als lid van de .ddenstandsvereniging laten inschrij- n. Zij zijn gewend, aldus de heer 'ansink om prettig en vertrouwelijk Éi.net eikaar om te gaan. Hij wees nog op ie betekenis van de vijzel als symbool lat op het uithangbord prijkt en wenste ie beide, echtgenoten, onder aanbieding ran een bloemenmand voorspoed in za- sen toe. Namens de stichting „Holtens Nieuws- erlMad" bood de heer Beijers gelukwen- an den aan. Spr. wees er op, dat er twee e p^oorten vijzels bestaan, een die door de paaih'ögist gebruikt wordt, maar ook een p^nefwerktuig, dat zware voorwerpen in 3e hoogte brengt. Hij hoopte, dat de ir familie Stokkers, deze winkel, in een vektgnvoudig pand begonnen, mag op vijze- 1 Oljen, tot een zaak, welke ons dorp nieuw r D&anzien geeft en hun bezitters een goede broodwinning mag verschaffen. Hij bood ijd (jen gratis advertentie aan. eger De voorzitter der V.V.V. de heer A. J. toeGoldstein, wenste de nieuwe zakenlie den den een goede toekomst toe. Het pand is gevestigd geworden in de oudste straat w®ein ons dorp, die altijd veel bezoekers n "afcrekt en sprak de hoop uit dat ook de landbouwers, welke in deze winkel alle k g(mogelij ke veegeneesmiddelen kunnen 2t iikopen, de weg naar „De Vijzel" zullen ormvinden. Het was hem uit overwegingen ieliüvan financiële aard de V.V.V. moet .woekeren met haar geld niet toege staan om bloemen aan te bieden, maar 1 de beste wensen van deze vereniging ver- Drdegezelien de nieuwe zakenlieden. Namens de fa. Brocades en Stheeman derate Meppel sprak nog de heer Adriaanse, tighdie namens zijn directie de beste geluk- n ukensen aanbood en de verzekering gaf ■ekjeiat door de levering van goede waren ;n 0het. contact met het publiek wel gevon- 'ivejÜen zal worden. .1 De heer Stokkers bracht mede na- ^mens zijn vrouw, die als drogiste en apothekers-assistente de drogisterij zal eisjfivoeren allen dank voor hun vriendelijke in dwoorden en bloemen. q e; In de loop van de middag kwamen ve len een kijkje nemen in de keurige win- r ha'kel en werden reeds tal van klanten ge- k geholpen. Het uithangbord, dat buiten is ,n ^aangebracht vertoont een koperen vij zel, het symbool van de drogisterij. n ge lenif VERZETSFILM TE RIJSSEN. 1 De Propaganda-commissie voor de „Vereniging van Oud-Verzetstrijders" .(niet aangesloten bij de N.F.R.) organi- jjseert op Donderdag 31 Juli a.s 's avonds •,.8 uur, een filmvoorstelling met de veel- »n jkesPr°ken fdm „De Hel van Auschwitz" ïn iB(Ostatni etap). Dit is een van de mooi- LS ste en machtigste verzetsfilms van na hde oorlog. Voornoemde commissie, die haar be- „Nij :ht di. diktf ;endheid heeft verkregen, doordat zij al vele jaren met verzetsfilms door het land n getrekt, is ook de oprichter van het verzets- jnonument op de fusilladeplaats in het 00r/fort De Bilt bij Utrecht, stelde voordien 3 'ook gelden beschikbaar voor het monu- m jnent „Vught" en voor het monument a „Pater Bleijs" te Gorinchem. =aar| Haar laatste en grootste succes was 't naTjvoorgaande jaar, toen zij een bedrag van P V wijf en dertig duizend gulden bijenbracht 'e .!!W in het voormalige Duitse concentra tiekamp te Amersfoort een monumen- rikaal gedenkteken te doen oprichten voor de duizenden vaderlanders, die in de jaren 1940-'45 in dit zo beruchte martel- kamp hun leven offerden voor de h Vrijheid! De baten dezer voorstelling komen ten ryJgoede aan de Vereniging van Oud-Verzet- strijders. Mogen daarom velen te Rijssen ^en uit de omgeving zich gedrongen voe- lgen(Ien deze onvergetelijke film te gaan zien. GEVLEUGELDE VRIENDEN. Zaterdag 5 Juli hield de Postduiven- veniging „De Bergvliegers" haar laatste t on! vlucht in de afdeling Mid-Fond. De vai duiven werden om 9 uur gelost en kwa- deelmen als volgt binnen: 1 en 6 Joh. Veld booms; 2 en 7 Jan Haan 3 Schuppert en eiR0Sman; 4 A. Meerman; 5 J. Schone- Dins veld; 8 W. v. d. Plum. ran Aankomst eerste duif 5.46.09 uur; aan komst laatste prijswinnende duif 7.11.26 L uur. Een liter jenever, die beschikbaar was gesteld door caféhouder M. Kalf- isjea sterman, werd gewonnen door de heer Joh. Veldhuis. Rlli! Jan Haan is dus kampioen geworden in de afd. Mid-Fond en Veldhuis 2e J kampioen. Zaterdag 12 Juli was er een wedvlucht i vanaf Orleans. Afstand 575 km. De dui ven werden om 6.15 uur gelost. Het was EEG; weer Jan Haan, die op kop vloog. De drie noga duiven, die hij in course had, kwamen m d< resp. als le, 3e en 5e binnen, 'n Sclnt- Lg j|terende prestatie. 2 Joh. Veldhuis; 4 D. üd.' Muller; 6 W. v. d. Pluijm. Aankomst y di| teerste duif 2.25.40 uur. Laatste prijs - c niel winnende duif 3.36.02 uur. De stand in hejde afdeling Fond luidt: 1. Jan Haan, iciëll 352,5 pnt.2. \V- v. d. Pluijm, 115,2 pnt.; !at zi 3. Schuppert en Rosman, 97,7 pnt. 4. juiste Joh. Veldhuis, 86,6 pnt.; 5. D. Muller, ;n '64,2 pnt.; 6. G. Steunenberg, 28,7 pnt. er ifl Zaterdag 19 Juli a.s. wordt vanaf 's- r waj Hertogenbosch gevlogen. Dit is de eerste i hei vlucht voor de jonge duiven. De oude 1 toe! duiven vliegen in de 3e Rondvlucht vanaf Cliatcaurouse. Vermoedelijk worden deze zijdl duiven Vrijdagmorgen om pLm. 6 uur er t| gelost. wezii „De Bergvliegers" namen Zaterdag >phe« 19 Juli deel aan de wedvlucht vanaf Chateauroux (Fr.). Afstand 690 km. De duiven werden Vrijdagmorgen 18 Juli om half 6 gelost. Aankomst le duif om 17.54.30 uur; 2e duif 18.34.37 uur; en 3e duif f 18.56.39 uur. Er waren voor deze vlucht 10 duiven ingekorfd. Zaterdag 19 Juli was er tevens voor de jonge duiven een wedvlucht vanaf Venlo. Afstand 103 km. De duiven waren gelost om 12.30 uur. Aankomst eerste duif 2.14.32 uur, aan komst laatste prijswinnende duif 2.46.05. uur. Ze kwamen in deze volgorde binnen 1, 9, 17 en 22 J. Schoneveld; 2, 3 en 6 L. Gazan; 4, 5, 11, 13 en 21 D. Müller; 7, 8 en 18 Joh. Veldhuis; 10 A. Meerman; 12 en 20 Jan Haan; 14 en 19 J. Aaftink Jzn.15 W. v. d. Pluijm; 16 G. Steunen berg; 23 H. J. Aaftink Wzn. De prijs, die bestond uit een groot krentebrood, beschikbaar gesteld door de Fa. Gebr. Wansink, kwam bij de fam. L. Gazan op tafel. De stand in de afd. Vitesse (jonge duiven) is als volgt: 1. L. Gazan, 70.2 p.; 2. D. Müller, 70.2 p.; 3. J. Schoneveld, 65.1 p.; 4. Joh. Veldhuis, 58.2 p. KEURIGE DEMONSTRATIE VAN DE GYMNASTIEKVERENIGING „BATQ". Zaterdagmiddag gaf de gymnastiek vereniging „Batoin het kaaer van het z.g. Cultureel programma, dat door de V.V.V. in samenwerxing met de plaatse lijke verenigingen voor de zomermaan den is opgesteld, een openbare demon stratie m het sportdai. Te ruim 7 uur marcheerden de ruim 25Ü gymnasten in keurig wit turncostuum met tromgeroffel en in goede marsorde vanaf Slotman door de oranjestraat en Dorpsstraat naar het sportaai, waar zij onder leiding van de neer W. Knapen uit Nijverdai een aardig programma viot en correct afwerkten. Achtereenvolgens zag men het optre den van de verschülende groepen met vrije oefeningen en aan de werktuigen. Het begon met een massale oefening van de meisjes en het eindigde met een plas tische baioefening van de dames en daar tussen door zag men de kleintjes aan het werk met eenvoudige spelletjes en keu rige oefeningen van de jongens- en he renafdelingen. Ook het nummer „stan den" door de damesafdeling viel erg in de smaak. Al had de afwerking in enkele gevallen wat beter gekund, het geheel gaf blijk dat veel en flink geoefend was en dat de heer Knapen zijn leerlingen wel iets weet mee te geven. Enkele rythmïsche oefeningen Jhadden plaats op de platen van de geluidsinstallatie van de fa. H. J. Bouwhuis en zn., welke ook met de microfoon aanwezig was. Het geheel der oefeningen was inge steld op de vorming van een krachtig en gezond lichaam en „Bato" heeft met het gebodene dan ook een zeer goede indruk gemaakt. Het keurige wit en de eenheid van kleding gaven het geheel een bui tengewoon frisse aanblik. Namens het V.V.V. bestuur sprak de heer W. Beijers aan het begin van de demonstratie een kort inleidend woord, waarin hij zeide dat Holten zo langza merhand zeer in trek gekomen is bij de vreemdelingen door haar prachtige om geving en haar' natuurschoon maar dat de klacht dikwijls gehoord wordt, dat het voor sommigen te weinig verstrooi ing biedt. Het programma, dat de V.V.V. in samenwerking met de plaatselijke verenigingen heeft samengesteld en door deze laatste wordt uitgevoerd is een be scheiden poging om hierin verbetering te brengen. Aangezien de vacanties nog niet volop zijn aangevangen is het aantal vreemdelingen nog niet zo groot maar het gebodene is niet in de laatste plaats ook bedoeld voor de ingezetenen. Spr. dankte „Bato" voor haar bereidheid om aan dit programma mede te werken en was verheugd dat velen aanwezig waren om deze demonstratie bij te wonen. Aan het slot bracht hij de leider en de gymnasten dank voor de mooie avond die zij de aanwezigen geboden hadden. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Te Zwolle slaagden voor het Midden standsdiploma mej. A. Dollekamp en de heren H. A. Jansen, G. J. Megelink en H. J. Paalman. Tevens slaagde de heer B. Kolkman (Borkeld, gem. Markelo). KLEUTERS HADDEN VEEL PLEZIER Onder leiding van de onderwijzeressen, de dames Jansen en Wegstapel ge assisteerd door een zestal bereidwillige dames maakten de leerlingen van de Chr. Kleuterschool Vrijdagmiddag 18 Juli een uitstapje naar Hellendoorn. Om half twee vertrok men vanaf de Stationsstraat. Vele moeders deden hun kleinen, die uitgedost waren met kleurige strikken en halsdoekjes van crêpe-papier, uitgeleide, 't Was een buitengewoon leuk gezicht deze kleurige stoet. In Hellen doorn vermaakten de kinderen zich reus achtig in de kinderspeeltuin bij hotel „De Elf Provincin". Hier werden enkele leuke foto's genomen en werden de kleu ters getracteerd op ranja, snoep en een ijsje. Om ruim zes uur kwam men moe ge speeld, doch hoogst voldaan weer in Holten terug. PSEUDO VOGELPEST GEWEKEN. De verschijnselen van de pseudo-vogel- pest bij de pluimveestapel van de Wed. J. Vasters en R. van Blokland zijn ge weken. De voorgeschreven maatregelen zijn opgeheven. WINKELS MOGEN TOT 7 UUR OPEN ZIJN. De secretaris van de Holtense Han delsvereniging verzoekt ons mede te delen, dat bij hem verschillende keren de vraag is binnengekomen, waarom de win kels reeds om 6 uur gesloten zijn. Hij vestigt er de aandacht op, dat onder de thans nog geldende Winkelsluitingswet de levensmiddelenbedrijven als kruide nierswinkels, groente- en fruitzaken, verder sigarenwinkels en winkels wa.ar souvenirs verkocht worden op werkda gen geopend mogen zijn tot 's avonds 7 uur en op Zaterdag tot 8 uur en dat er door de Handelsvereniging prijs op ge steld wordt, dat deze zaken ook inder daad tot dat tijdstip open zijn. Bij inwerkingtreding van de nieuwe Winkelsluitingswet zullen andere bepa lingen gelden. NAT. RESERVE EN E.H.B.O. IN STRAATGEVECHTEN. De oefening, welke de Nat. Reserve in samenwerking met de plaatselijke af deling van de E.H.B.O. Zaterdag van de vorige week hield, deed wel zeer realis tisch aan. Het leek er veel op of het dorp het toneel was van hevige straat gevechten, waarbij de gebruikte rook bommen het geheel een luguber en dra matisch aanzien gaven. Vooral waar na het optrekken van de damp gewonden achterbleven. Manschappen van de groepen Deven ter (stad), Holten, Rijssen en Lettele voerden, in twee partijen verdeeld, te gen elkaar een hevige strijd om in het bezit te komen van de hoofdverkeersweg welke door ons dorp leidt en waarvan de rode troepen zich in het bezit wil den stellen. De blauwe troepen, welke numeriek in de minderheid waren, maar wier moreel volgens de opzet der oefe ning niet geleden had door gebrek aan rust, zoals bij hun tegenstanders,- trok ken weliswaar een ogenblik terug achter de lijn Stationsstraat-Larenseweg, maar wisten door een plotselinge tegenaanval de rode troepen weer uit hun tijdelijke stellingen te verdrijven en zodoende meester te blijven van de belangrijke aanvoersweg naar Rijssen. In deze hevige strijd deden de mensen van de E.H.B.O., welke hier de taak van het Rode Kruis verrichtten, hun mens lievend werk en verbonden de achterge bleven gewonden, welke met auto-lorries naar Amicitia werden gebracht, dat als noodlazareth fungeerde. Ook dokter Nagelhout was hier aanwezig. Zover wij het konden beoordelen, had de oefening een vlot verloop en droeg zij voor de reservisten en E.H.B.O.-ers een leerzaam karakter. Zij werd gehouden in het kader van het V.V.V.-Vacantie-programma en had tot doel ingezetenen en vreemdelingen een beeld te geven van de paraatheid van de manschappen der Nat. Reserve en E.H.B.O. Tijdens de gevechten zorg de de rijkspolitie voor de verkeersveilig heid, want met de geweldige rookont wikkeling was dit wel nodig. Namens de V.V.V. bracht de heer W. Beijers na afloop van de oefening de deelnemers in hotel Holterman dank voor hun bereidheid aan deze demon stratie mede te werken en daarvoor hun vrije middag beschikbaar te stellen. In het bijzonder dankte hij de serg.-majoors Rouwendal en Van Brink voor de opzet en leiding der oefening. Spr. wees nog op de samenhang tussen het cultureel programma en deze oefening van de Nationale Reserve. Serg.-Majoor Rouwendal sprak nog de hoop uit, dat het houden van deze pu blieke oefening er toe mag hebben bij gedragen om de waardering voor de Nat. Reserve te verhogen. „SOLI" ZONG VOOR DE VREEMDELINGEN. Een programmapunt van geheel an dere aard was het optreden van de Chr. Gem.. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", hetwelk Dinsdagavond in het kader van het cultureel programma in de muziek tent achter het gemeentehuis een vocaal concert gaf onder leiding van haar diri gent, de heer W. Erkelens uit Enschede. Er bestond voor dit optreden van „Soli" vooral van de zijde van de vreemdelin gen veel belangstelling en met grote aan dacht werd geluisterd. Voor de pauze werden gezongen „De Zangersmars" van Mr H. Graaf van Ho- gendorp, „Mijn Vaderland" van J. Nau- ta, „Jagerslust" van G. Nienhuis en „Sneeuwklokjes" van H. W. de Wolf. In de pauze zong een groep van de Jonge Kerk, die momenteel verblijft in de kampeerboerderij van mej. Wegstapel, een zelf gemaakt kamplied en sprak Ds Kwast van Hendrik Ido Ambacht 'n kort toelichtend woord, waarin hij de beteke nis van dit samenzijn in Gods vrije na tuur schetste en zijn bewondering uitte voor de heerlijke omgeving, waarin men thans vertoefde. „Soli" bracht vervolgens het tweede gedeelte van haar programma, dat be stond uit „Herfst" van Leo Smeets, „Morgenhymne" en „Vaste rots van mijn behoud" van R. Beintema en „Ach ter Hem aan" van H. W. de Wolf. Een warm applaus was telkens de be loning voor de geboden liederen, die op een kleine uitzondering na goed werden gezongen, maar waarbij de mannelijke stemmen en met name de tenoren erg zwak waren. Wij vermoeden echter, dat hieraan de vacantie niet geheel onschul dig was. Namens het V.V.V.-bestuur bracht de heer Beijers de heer Erkelens en het koor dank voor hun medewerking en wees hij op de betekenis van Holten als vacantie-oord, waarbij de V.V.V. wil trachten in samenwerking met de plaat selijke verenigingen de vakantieganger enige verstrooiing te bieden. Met een kleine toegift werd deze mooie avond besloten. MARKELOSE BOERENDANSERS NAAR HOLTEN. De Volksfeestcommissie, welke Don derdagavond onder voorzitterschap van de heer G. Wissink vergaderde in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf- sterman, besloot indien op 'n bepaald punt overeenstemming kan worden ver kregen met het Gemeentebestuur medewerking te verlenen aan het V.V.V. Vacantieprogramma. Op Dinsdag 12 Auguustus zullen op 't terrein van de heer M. Kalfsterman de Markelose Boerendansers optreden, ter wijl verder Koningschieten zal worden gehouden. De heer K. ter Horst zorgt voor een podium en een danstent, want na afloop hoopt men een gezellig bal te organi seren. MOTORKOZAKKEN KOMEN. Naar wij vernemen zullen waarschijn lijk op Zaterdag 9 Aug. a.s. de Motor kozakken uit Zenderen in het Sportdal optreden. Veel vreemdelingen, die zo door ons Dorp komen en een blik werpen op het gemeentehuis, worden getroffen door 't gemeentewapen, dat boven de deur in de voorgevel prijkt. Het imponeert hen een ogenblik en vraagt om een verklaring, welke natuur lijk tenzij toevalligerwijze niet dik wijls gegeven wordt. Wij laten daarom hieronder een vrij moedige uitleg volgen in dichtvorm, welke de geheimzinnige sluier opheft van dit heraldisch tableau. In Sinopel de Maagd Maria Met het Kindeke op schoot. En in keel drie varkenskoppen Op een achtergrond van rood. Alles bij elkaar genomen Wel een heel aardig tableau. En dat wapen kreeg nu Holten Gratis zo voor niets cadeau. Niemand heeft nog opgehelderd, Wat dat stelletje beduidt, En daarom leg ik nu hieronder Mijn bescheiden mening uit. De Maagd Maria moet vertellen, Dat de Marke Holten reeds bestond, Voordat de Hervormde Godsdienst In ons land haar aanhang vond. De kleine koppen zijn van varkens, Die men ook wel biggen noemt. Juist door deze drukke handel Wordt de plaats nog steeds geroemd. De grote kop symboliseert ons De drukke varkensmesterij, En door deze tak van veeteelt Krijgt Holten gauw haar slachthuis vrij. (Maar nu jok ik, dat zeg ik er bij.) OOIEVAAR. ZOMERFEEST VAN A.B.S. A.B.S. zal op Zaterdag en Zondag a.s. haar jaarlijks sportfestijn houden, waar aan tevens grote festiviteiten en kermis verbonden zijn. Zaterdagavond treden o.a. op de „Zingende Zusjes" en de be kende humorist Frans Vrolijk. Zondagnamiddag zal A.B.S. in optocht naar het terrein marcheren, waar sport- demonstraties plaats hebben, alsmede 'n veteranen-voetbalwedstrijd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. GESLAAGD VOOR COUPEUSE. Onze plaatsgenote, mej. Ria Kuijpers, slaagde dezer dagen te Hengelo voor 't diploma Coupeuse. BUURTVERENIGING „ONS GENOEGEN" GAAT OP REIS. De buurtvereniging „Ons Genoegen" uit de Burg. v. d. Borchstraat gaat op 6 Augustus a.s. onder leiding van haar voorzitter, de heer H. J. Wansink, op reis naar Valkenburg. 's Morgens om 5 uur gaat men per touringcar op pad om via Zutphen, Arn hem, Nijmegen het voorlopige eindpunt te bereiken. In een plaatsje voor Valken burg wordt de koffietafel aangericht en dan verder staan op het programma, behalve het verblijf in Valkenburg, een bezoek aan de Steenkolenmijnen, het Drielandenpunt, Vaals en Maastricht. Dat wordt wel bij voorbaat rusten, om de vermoeienissen te kunnen trotseren. Maar hij, die verre reizen doet, die kan wat verhalen. „TREKVOGELS" MAAKTEN GROTE VLUCHT. De leden van de Reisvereniging „De Trekvogels" (Larenseweg) maakten op Donderdag 17 Juli hun jaarlijkse uit stapje. Het einddoel van de reis was voor dit jaar Valkenburg. De comfortabele touringcar van O.A.D. startte 's morgens reeds om 5 uur en via Arnhem-Nijmegen-Areen (waar koffie werd gedronken), Venlo en Roermond werd naar Valkenburg gereden, waar 'n bezoek werd gebracht aan de grotten en de imitatie-kolenmijn. Na het diner in hotel „Limburgia" werd naar Limburgs hoofdstad, Maas tricht, gereden, waar een tweetal grote kerken werd bezichtigd. Vanaf de toren van een dezer monumentale gebouwen had men een prachtig vergezicht over stad en omgeving. Van Maastricht werd de tocht voort gezet naar Vaals. Op deze route, die voor een groot deel ging door het Geuldal, genoot men van de schitterende natuur. Na een kort bezoek aan Vaals(Drie landenpunt) werd de thuisreis via Heer len (kolenmijnen) aanvaard. Hoogstvol- daan over deze zeldzaam mooie tocht arriveerde men om 12 uur in Holten. A.R. JONGEREN VERGADERDEN. Vrijdagavond 11 Juli hield de Arjos haar zomervergadering in gebouw Re- hoboth onder presidium van haar voor zitter, de heer H. Beltman. Deze liet zingen Ps. 68 16, las ver volgens Openb. 3 14-22 en ging voor in gebed. De voorzitter begon z'n openings woord met allen hartelijk welkom te heten. Verder memoreerde hij de uitsté kend geslaagde verkiezingstoogdag, die op 21 Juni gehouden werd in Den Haag, waar Holten ook met 40 personen ver tegenwoordigd was. Ook wees de voorzitter nog op de uit slag van de verkiezingen, die voor de A.R. Partij zo teleurstellend was. Prof. Waterink gaf echter reeds het parool: „Zeg Israël, dat zij voorttrekken!" Geen plaats dus voor defaitisme en voor ver flauwing. Deze verkiezingsuitslag moet ons een spoorslag zijn om onze trouw, liefde en ijver te verdubbelen. Vervolgens hield Hanneke Veldhuis een inleiding over „Politiek en Historie". De discussie ging in hoofdzaak over de vraag of de beide richtlijnen voor ons politiek standpunt „Schrift en Historie" ons niet in de conservatieve hoek bren gen, omreden de Bijbel al vele eeuwen oud is en de historie ons in aanraking brengt met hetgeen voorbij is. Geconcludeerd werd, dat de A.R. Partij progressiever is, in de goede zin des woords, dan iedere andere partij. Wat men tegenwoordig progressief pleegt te noemen is in wezen vaak oer-conserva- tief of zuiver revolutionair. Toch wil de A.R. Partij in één opzicht conservatief zijn, n.l. in het vasthouden aan de eeuwige beginselen van Gods Woord. Het blijkt steeds, dat de Bijbel de enig juiste weg aanwijst voor alle politiek staatkundige vraagstukken, na tionaal zowel als internationaal. Ja, dat de Bijbel de enig betrouwbare Gids is op alle terrein des levens door al de eeuwen heen. Het zou er heel anders uitzien in de wereld, wanneer overheid en onderdanen beide leefden in gehoorzaamheid aan de Schrift, het Woord van God. Nadat pauze gehouden was, werd her opend met het zingen van het lied: „O, Gij, der vaderen sterkte". Hans de Zwaan gaf nu een duidelijk overzicht over de politieke gebeurtenis sen van de laatste tijd in binnen- en buitenland. De gehouden verkiezingen, de hangende kabinetsformatie en de Amerikaanse presidentsverkiezingen na men de grootste plaats in bij het over zicht en bij de bespreking. Hierna werden datum en agenda voor de volgende vergadering vastgesteld. H. de Zwaan liet zingen: „Nooit kan 't geloof teveel verwachten" en ging daarna voor i$. dank aan God, waarna de vergadering door de voorzitter werd gesloten. Men verzocht ons opname van het volgende artikel. Studerenden voor het Middenstands diploma, wilt U eens even luisteren? U kent zeer zeker het spreekwoord: Een gewaarschuwd man geldt voor twee! Welnu, wil dan het volgende eens met aandacht lezen. Op dit ogenblik wordt in den lande een intensieve propaganda gemaakt voor een schriftelijke opleiding voor het Middenstandsdiploma. Volgens „Het Kompas" van Januari '52 zendt de lei ding van zo'n cursus er z.g. aquisiteurs op uit, die zelf vaak, wat de opleiding betreft, van toeten noch blazen weten, en die dikwijls onder voorspiegelingen, die kant noch wal raken, candidaten proberen te strikken. Zo'n cursus wordt dan, wat men noemt, je eenvoudig aangesmeerd. Een veel gebruikt foefje is, dat zelfs een 65-jarige deze schriftelijke oplei ding heeft gevolgd en binnen het jaar geslaagd is. Prachtig, hé! Dat kunt U dan toch zeker ook? Maar Goedkoop is zo'n cursus niet. Men is gauw f 100 kwijt, terwijl men voor ge middeld f 60 een mondelinge cursus in zijn directe omgeving kan gaan bezoe ken. Maar er zijn altijd mensen, die er in tippelen, een contract tekenen, waar ze onherroepelijk voor een jaar aan vast zitten. In „Het Kompas" van Maart '52 komt de volgende brief van zo'n slachtoffer voor. Neem de moeite en lees die eens even. Deze brief is verzonden aan zo'n schriftelijke cursus. M.! Naar aanleiding van uw schrijven, dat ik nog f 5.moet storten voor het Middenstandsexamen. Hoe zit dat eigenlijk, gaat u zo door met geld in nen? Toen uw agenten bij ons kwamen om leerlingen te zoeken, hadden ze erg mooie praatjes en het kostte weinig. Maar het lijkt nu wel anders. Als u zo doorgaat, dan zal het nog zeer veel kosten. Mijn vader had toen eigenlijk een beetje wantrouwen in de zaak. Ik wil tenminste voordat ik de f 5.stort, eerst even meer van de zaak weten. De agenten hebben mij verteld, dat het cursusgeld f 98.zonder bijkomen de kosten examengeld f 7.50 was. Toen kwam de rekening f 15.en nu nog weer f 5.En nu is het al f 20. Wat komt er nu nog bij? Ook hebben de agenten gezegd: als je er in 1 jaar niet door komt, geven we het volgend jaar gratis les. Sluit dat, ja of neen. Of moet ik, als ik dit jaar straal, het volgend jaar opnieuw beginnen te be talen f 98.in termijnen f 20. examengeld zoveel bijkomende kos ten? Gaarne per omgaande volledige in lichtingen terug. W. Tot zover deze brief. „Het Kompas" waarschuwt tegen der gelijke praktijken en wijst er op, dat in Amsterdam en Den Haag zaken be staan, die in verschillende plaatsen schriftelijk-mondelinge cursussen op richten. Ook deze instituten werken met contract afsluiten. Van een der Handelscentrales te Den Haag ontvingen wij een schrijven, waar uit we de volgende zin citeren: „Kortom, dergelijke schriftelijke op leidingen zijn volkomen waardeloos en beogen slechts op een bepaalde manier leerboekjes in feuilletonvorm aan de man te brengen tegen ongehoord hoge prijzen." Thans schijnt ook Rijssen het jacht terrein geworden te zijn. Naar ons ter ore kwam, moeten het vooral de „ge- zakten" voor het schriftelijk examen van dit jaar zijn, die bezoek ontvangen. Denk nu aan het spreekwoord: Een gewaarschuwd man geldt voor twee! In Rijssen zijn goede mondelinge of ficieel erkende cursussen, uitgaande van de Handelscentrales. In het belang der candidaten menen wij bovengenoemde dingen te moeetn signaleren. Namens de Centrales voor Handelsonderwijs, H. K. J. P.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 3