id itie Plaatselijk Nieuws I Fa. GEBR. SCHUPPERT Bestrijdt de coloradokever. Europa - laatste hoop van honderdduizenden uitgestotenen. ten tfo. 25. Jaargang 4. ZATERDAG 21 JUNI 1952. Verschijnt elke Zaterdag. zij slee land ioe i HOLTENS NIEUWS ma()e abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.15 p. kwartaal ideni Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5^88 - 2SJf Adv.-prijs: 1—15 m.m. (a contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 DE MIDDENSTAND IN DE BRANDING. Over dit onderwerp sprak Dinsdag- i, Hoyond in hotel Holterman de heer F. L. ^ngt an der Leeuw, oud-directeur van de '3-t n^0n. Ned. Middenstandsbond te 's-Gra- nen venhage, in een openbare bijeenkomst rechtan de V.V.D.-afdeling alhier. De ver- ïn jacadering was slechts matig bezocht. Na een kort openingswoord van de ïvestioorzitter, de heer Rodenburg, gaf de otte preker een overzicht van het verlangen :an Van de V.V.D. bij deze verkiezingen. Nie- ?e dhand verwacht een verschuiving, zoals ntraca Engeland het geval is geweest, maar en verschuiving van 1 of 2 zetels kan dj onze parlementaire verhoudingen eeds van grote betekenis zijn. I van; Het gaat vooral hierom of de nieuwe noemegeringscombinatie meer of minder in AR ocialistische zin beïnvloed zal zijn. De ainisters van de P.v.d.A. hebben volgens jr. in de afgelopen jaren meer de partij .chter zich gevoeld dan de coalitie en de L.V.P. heeft te weinig weerstand gebo- len tegen deze socialistische invloeden. Zo heeft volgens spr. Minister Lief- inck op gecamoufleerde wijze partijpo- itiek gevoerd, want zijn belastingpoli- iek was volkomen gericht op een be- angrijke verschuiving van het volks- ukomen en -vermogen, n op De V.V.D. is voor belasting naar ^^draagkracht, maar van de huidige be- Tistingpolitiek, zo toont spr. met enkele ijfers aan, zijn de middengroepen, als 5' de hogere ambtenaren, het officiers corps, leidinggevende personen enz. het ilachtoffer geworden. De positie der ar- LTJIjeiders is redelijk. Daar is de V.V.D. ge- leel voor, maar de middengroepen wor- Devlen als een citroen uitgeknepen. In een LV.P.-rapport wordt het aantal getrof- enen begroot op 300.000. Ook de posi- ie van de kleine spaarders en pensioen- I" rekkers is hoogst onvoldoende. Spr.'s .peio partij heeft hier alles gedaan om daarin verandering te brengen. Komende tot zijn eigenlijke onderwerp •aagd:eide sPr- tegenstander te zijn van een :nge middenstandspolitiek. Een midden- p Jp ttandspartij acht spr. onvoldoende omdat aj maar één doel kan nastreven: de be- ïartiging vap de problemen der midden stand alleen. De grote partijen doen wel K C [Iegelijk veel voor de middenstand en spr. ;oont in het bijzonder aan, dat de K.V.P. Ministers van den Brink van economi sche zaken, en Albrecht, zonder porte feuille, via het Interdepartementale or- jaan, dat door de regering is ingesteld, i-G_. -eeds veel gedaan hebben. Minister Lief- ;ink heeft volgens spr. een spaak in het aage,iviel gestoken, door niet meer geld be schikbaar te stellen. De V.V.D. is voorstander van de ont- IVCJ^ikkeling van het zelfstandig onderne- ___jnersschap. De overheid moet hen de rans geven. Daaraan zijn risico's verbon- len, maar ook de mogelijkheid tot volle ontplooiing van de capaciteiten der on dernemers. Het bezwaar tegenover de te genstanders van deze gedachte is, dat zij sen te grote binding voorstaan. De V.V.D. wenst daarom vermindering van Ie overheidsbemoeiingen. Persoonlijk is spr. een groot voorstander van de P.B.O., welke het doel hebben om de overheids- i q I bemoeiingen te verminderen. In de prak- wl tijk blijkt, volgens spr., dat de P.v.d.A. bet tegenovergestelde wil. Als voorbeeld noemt hij de gewijzigde organisatie der sociale verzekering, waarvoor de P.v.d. f A een centrale overheidsadministratie wenst. Bij de P.B.O. dreigt thans echter het gevaar, dat de S.E.R. zich ontwikkelt in de richting van een tweede parlement, hetgeen een belemmering vormt om het beoogde doel de vorming van be- drijfsgemeenschappen. Uitvoerig gaat spr. in op de liquidi teitsmoeilijkheden, die voor een deel de schuld zijn van de regering, wegens haar belastingpolitielc, welke de vorming van reserves verhindert. Met betrekking tot de sociale politiek mSt zegt spr., dat de V.V.D. een redelijke I oudedagsvoorziening voorstaat. Daarbij zal aan een verplichte verzekering, zoals spr. het ziet, niet zijn te ontkomen. Na nog uitvoerig de verschilpunten in het V.V.D.- en het P.v.d.A.-standpunt te hebben belicht en ten aanzien van de ves tigingseisen het behoefte-criterium te hebben verworpen, raadt spr. aan te stemmen op Mr P. J. Oud, aanvoerder van lijst 5. Na de beantwoording van een vraag sloot de voorzitter, na de spr. dank te hebben gebracht, de vergadering. t(Voor het niet plaatsen van de aan kondiging dezer vergadering op de agen da bieden wij onze excuses aan. Het was een betreurenswaardig maar niet opzet telijk verzuim, dat helaas nog wel eens een enkele keer voorkomt ook ten aan zien van anderen. I» LUCIFERS MET VASTGESTELDE PRIJS. I De Ned. Vereniging tot Steun aan „Het Koningin Wilhelmina Fonds" voor jde Kankerbestrijding heeft er de aan- jdacht van de burgemeesters op geves tigd, dat door venters haar merk-luci- fers ten verkoop worden aangeboden jtegen prijzen, liggende boven de vast gestelde verkoopprijs, welke op elk doos je en pak is aangegeven. Het meerdere bedrag zou de vereniging ten goede komen. De vereniging acht het noodzakelijk er de aandacht op te vestigen, dat zij deze lucifers uitsluitend via de normale han delskanalen, dus via grossier en erkend winkelier, aan de markt brengt en dat verkoop tegen andere bedragen dan het op de pakken en doosjes gedrukte be drag, t.w. 30 cent per pak en 3 cent per doosje, niet kan worden toegestaan. Wanneer andere prijzen gevraagd wor den, dan ligt het vermoeden voor de hand, dat misbruik wordt gemaakt van de naam der vereniging. TRAIN IN G SMIDDAG C.J.M.V. Bij goede weersomstandigheden vond er Zaterdag j.l. een sport- en speltrai- ningsmiddag plaats. Als speelterrein werd het kampeerterrein „De Holter- berg" gebruikt, dat zich hiervoor ideaal leende. Nadat er 's middags vele spelen ingestudeerd waren, volgde 's avonds hierop instructie. Tot slot van de zeer geslaagde middag brandde een kampvuur. De heer A. Wes- terik verzorgde 't kampvuurverhaal ook de Tegahaja's verleenden hun mede werking. De 2e voorzitter der P.C. sloot deze middag en avond met een boeiende dag sluiting. IN MEMORIAM H. W. OVERMEEN. Zondagmorgen is na een slechts korte ongesteldheid plotseling overleden in de ouderdom van 63 jaar onze plaatsge noot de heer H. W. Overmeen, een een voudig mens, die het plaatselijk jeugd werk der Ned. Herv. Kerk een warm hart toedroeg. Ruim 25 jaar was de overledene werk zaam aan de Zondagsschool, terwijl hij vroeger ook veel gedaan heeft voor de jongelingsvereniging. Hij was voorzitter van de Chr. Bouw vakarbeidersbond en een van zijn liefheb berijen was de bijenteelt, waarvoor hij in de praktijk en in de vereniging voor de bijenteelt een warme belangstelling bezat. Donderdagmiddag is Overmeen ten grave gedragen, bij welke gelegenheid onze oud-plaatsgenoot, de heer H. Stok kers, oud-godsdienstonderwijzer, 't woord heeft gevoerd en de verdiensten van de overledene belicht heeft. Het hoofd van de Zondagsschool, de heer B. H. Brouwer, bracht de over ledene een laatste groet namens het per soneel van de school en dankte voor het vele werk, dat de overledene in het be lang van het godsdienstonderwijs ver richt heeft. Ds Knipscheer sprak woorden van troost tot de nabestaanden en schetste Overmeen als een trouw lid van de Herv. Gemeente, die b.v. geen vergadering van de mannenvereniging verzuimde en zich steeds een actief christen heeft betoond. Hij bad het „Onze Vader". De heer Joh. Meijer dankte voor de laatste eer, aan de overledene bewezen, en de woorden van troost, tot de nabe staanden gesproken. Een ieder kiest zijn koers en reist met de HAVI-TOURg». Rijssen, Tel. 300, b.g.g. 364. Holten, Burg. v. d. Borchstr. 22. Ds DE VRIES VERTREKT 11 JULI A.S. Het vertrek van Ds de Vries en zijn gezin is thans definitief bepaald op 11 Juli a.s. In de middagdienst van Zon dag 6 Juli a.s. hoopt Ds de Vries zijn afscheidspredikatie te houden. EEN BRUTALE SNUITER. In de nacht van Zaterdag op Zondag, zo tegen het morgenkrieken, werd de fa milie Knijff in huize „de Bosrand" plot seling uit haar slaap opgeschrikt door glasgerinkel. Voordat men zich reali seerde, wat er gebeurde, had een onbe kende dief de portemonnaie weggeno men, die de heer Knijff 's avonds voor het naar bed gaan in de vensterbank had gelegd en die nu plotseling van bezitter verwisselde. De dader wachtte natuurlijk niet tot de politie ter plaatse was om hem mee te nemen, maar was in geen velden of wegen meer te bekennen. De te hulp geroepen speurhond wist het spoor uit te werken tot aan de Rijks straatweg, maar raakte het daar bijster. Met een steen was de ruit ingedrukt. De portemonnaie bevatte pl.m. f 7.Zij zal wel voorgoed gevlogen zijn. WINKELSLUITING AAN DE ORDE. In haar Woensdag in café Maats on der voorzitterschap van de heer H. J. Wansink gehouden ledenvergadering heeft de Holtense Handelsvereniging uit voerig gesproken over de toepassing van de nieuwe Winkelsluitingswet, wel ke op 1 Oct. a.s. in werking zal treden. Alvorens dit onderwerp in behande ling te nemen, bracht de penningmees ter, de heer E. Dikkers Hszn. verslag uit van de financiële uitkomsten van de winkelweek. Aangezien men nog al flinke prijzen beschikbaar had gesteld sloot de rekening met een nadelig saldo van f 220.14. De heren B. Maats en W. Dollekamp werden aangewezen om de rekening en bescheiden te controleren en te zijner tijd verslag te doen. Het moeilijke probleem van de winkel sluiting vorderde een langdurige bespre king, maar tenslotte werd men het er over eens om bij het Gemeentebestuur voor te stellen op Maandagmiddag te sluiten. Daarbij kwam o.m. de vraag naar vo ren of ook het broodventen hieronder moet vallen. Het Bestuur zegde toe hier naar een onderzoek te zullen instellen. Verder werd gesproken over de tradi tionele tocht van de ouden van dagen, welke ieder jaar met medewerking van de autobezitters georganiseerd wordt. Besloten wordt een vergadering bijeen te roepen met de autobezitters op Maan dag 23 Juni a.s., des avonds 8 uur in hotel Vosman om deze zaak te bespre ken. Besloten werd ook de leden met hun dames in de gelegenheid te stellen de tocht op eigen kosten mee te maken. Bij de rondvraag bracht de voorzit ter verslag uit van de met het Gemeente bestuur gevoerde besprekingen over de herziening van de electriciteitstarieven, waarbij hij een overzicht gaf van de daarbij besproken punten en grieven. Zoals bekend heeft de gemeenteraad een paar wijzigingen in het tarief aange bracht om enkele onbillijkheden weg te nemen. Ten slotte werd nog gesproken over het sluiten van de winkels op de nat. feestdagen 30 April en 5 Mei. Het be stuur zal dit nog nader bekijken. TWEEDAAGS REISJE NAAR DUITSLAND. Het personeel van de Fa. Gebr. Wan sink heeft Maandag en Dinsdag j.l. met vrouwen en verloofden in een van de mooiste touringcars van de OAD een reisje gemaakt naar Duitsland en daarbij een boottocht gemaakt langs de Rijn. 's Morgens heel in de vroegte vertrok het gezelschap naar de grens bij Aalten, om via Bochholt door te reizen naar de enorme fabrieksstad Essen, die evenals Wupperthal en andere Duitse steden nog de sporen draagt van de bombardementen van de laatste wereldoorlog, maar waar hard gewerkt wordt om de schade te her stellen. Na de doorreis door Wupperthal werd een ogenblik gepauzeerd bij Mang sten. waar de hoogste spoorbrug van Duitsland werd bezichtigd. Via Solin gen kwam men in Keulen, waar de Dom, die vrijwel onbeschadigd tussen de ver woeste huizen staat, in ogenschouw werd genomen. Het eindpunt van de eerste dag was Königswinter. Hier werd met. een tand radbaan een bezoek gebracht aan de Drachenfels, het enorme rotsmassief, met {schitterende vergezichten over de om geving. In hotel Westfaler Ilof werd door de firma een diner aangeboden en werd de nacht doorgebracht. De andere morgen werd met de boot een prachtig tochtje langs de Rijn ge maakt naar Remagen, waar de bus het gezelschap weer opwachtte voor een tocht door het Ahrdal cn een bezoek aan het wijnhuis ,De Bonte Koe", om vervolgens via Bonn een tocht door het prachtige Saucxdand te maken naar de „Möhnethal- spci'rc". Deze grote dam met electri- sclie krachtcentrale is in de oorlog door een Brits eskader onder -aanvoering van de bekende piloot Guy Gibson - na een zeer geheime en minitieuze voorberei ding - stukgebombardcerd, waarvan men een spannend relaas kan lezen in diens boek „Tussen zoeklicht cn afweervuur'. Na deze onvergetelijke reis door Sau- erland werd via Hamra en Munster de te rugtocht aanvaard en arriveerde men vermoeid, maar zeer voldaan, te midder nacht weer thuis, na eerst dank gebracht te hebben aan de heer D. J. Wansink voor diens voortreffelijke leiding, bij deze tocht. Naar wij vernemen is de OAD voor nemens dagtochten te maken naar Sauer- land. SCHOOLREISJE ESPELO EN DIJKERHOEK. Begunstigd door prachtig weer maak ten de hoogste klassen der O.L. scholen te Espclo en Dijkerhoek hun jaarlijkse schoolreisje. Via Holten, Laren, Lochem, Hengelo (Geld.), Ilummelo, Doesburg en Dieren werd koers gezet naar de Posbank, waar een glaasje ranja genuttigd werd en ge noten van het uitzicht. Hierna werd onder geleide het park Rozendaal bezocht,- met, niet te verge ten, de bedriegertjes. Nu ging het per boot naar de Westerbouwdng, wat ook zeer in de smaak viel. Nadat hier 't meeste brood verorberd was, vertrok men naar Ouweliand's Die renpark, waar geruime tijd werd doorge bracht. Al spoedig kwam men op vele paden ruiters ,,te ezel" tegen, terwijl Ook verschillenden zich heel deftig in een karretje lieten rondtoeren. Bij het vertrek moest noodzakelijk van beide groepen nog een foto gemaakt wor den (kosteloos) en daarna werd de terug tocht aanvaard via Otterlo naar Beek bergen. Dit was de laatste pleisterplaats cn ofschoon de kinderen zo tussen de bedrijven door al in een paar speeltui nen hun hart hadden kunnen ophalen, bleek deze laatste gelegenheid toch nog zeer in dc smaak te vallen. Ze merkten er dan ook niet veel van, dat er onwaar op til was, maar gelukkig werd hiervan hoegenaamd geen hinder ondervonden. Om half tien was men weer ter plaatse terug. De algemene opinie was dan ook, dat dit een pracht van een reisje geweest was. HOLTEN NOYON. Zaterdag 14 Juni hield de Postduiven vereniging „De Bergvliegers" een wed vlucht vanaf Noyon (Fr.). Afstand: 385 kilometer. De duiven werden gelost om 9 uur en kwamen als volgt aan: 1 J. Ros- man en J. Schuppert; 2, 10 en 11 Jan Haan3 D. Müller4 en 7 J. F. van Geen huizen; 5 J. Schone veld; 6 H. J. Aaf- tink; 8 A. Meerman; 9 Joh. Veldhuis. De door de fa. Joh. Veldhuis beschik baar gestelde prijs (6 kopjes en schotel tjes) werd gewonnen door Rosman en Schuppert. Aankomst eerste duif 2.19.49 uur; aankomst elfde duif 3.24.23 uur. De stand in de afdeling Mid-Fond na twee vluchten is als volgt: 1 Jan Haan, 226.7 pnt.; 2 J. Schoneveld, 212.5 pt.; 3 J. F. van Geenhuizen, 183.5 pt.4. J. Rosman en J. Schuppert, 164 pt.; 5 Joh. Veldhuis, 136.8 pt.; 6 W. v. d. Pluym, 109.7 pt.; 7 D. Müller, 80.9 pt.; 8 H. J. Aaftink, 59.6 pt.; 9 G. Steunenberg, 59 pt.10 A. Meerman, 53.9 pt. Alle prijswinnende duiven krijgen pun ten. De punten van de eerste twee prijs winnende duiven worden opgeteld en deze gelden voor het Kampioenschap in de afd. Mid-Fond. Wanneer een deelnemer nu 4 prijs winnende duiven heeft, dan gelden de eerste twee voor de Mid-Fond en alle vier in totaal voor het Generaal-Kam- pioenschap. De stand in de kopgroep wordt zeer spannend, want er is weinig verschil in punten. De heer Schoneveld werd Za terdag door Jan Haan van de eerste plaats verdrongen en we zijn benieuwd of Haan zich Zaterdag a.s. op deze plaats zal weten te handhaven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sjenny Arenda, dv. A. A. Vincent en D. Bronsvoort, Burg. v. d. Borchstraat 41. Overleden: H. W. Overmeen, 63 jaar, echtg. v. A. Aanstoot, Neerdorp 16. Ingekomen: J. H. ten Bos en gezm van Deventer naar Holterberg 61. C. P. Parker van Waalre naar Beuseberg 30. W. Groendijk en gezin van Leek naar Kolweg 32. Vertrokken: J. Jansen van Neerdorp 107 naar Markelo. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH DAMES 1 Ga Woensdag, na Uw stem- gj 1 plicht te hebben vervuld, g even naar de Firma Gebr. g 1 Schuppert. g I IfDe zaak met smaak" 1 heeft altijd wat bijzonders 1 en vast iets wat U juist past. M g Beleefd aanbevelend, IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds de Vries en 10.30 uur Ds de Vries (Bed. H. Doop).. 19 uur Sluiting winterwerk jeugdverenigingen. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de hulpbehoevenede kerken in de clas sis Deventer. MOTORSPORT. Onze plaatsgenoten, de heren H. Stok kers (Oranjestraat) en G. J. Bouwhuis behaalden in de op 8 Juni verreden Foto- rit over een afstand van 100 km., uitge schreven dooi" de Motor- en Automobiel club Almelo, resp. een 2e prijs met 7 strafpunten en een 3e prijs met 12 straf- punten. SCHOOLREISJE O.L. DORPSSCHOOL. Vrijdag 13 Juni stapten op Dikker's pleintje 124 leerlingen uit de klassen 1, 2 en 3 met 10 geleiders in drie bussen van de O.A.D. om over Laren, Zutfen en Dieren naar Arnhem te rijden. Burger's Dierenpark met speeltuin werd bezocht. Er volgde een wandeling door een deel van het Park Sonsbeek. De kleintjes waren hier opgetogen over de grote vissen, die vrijwel aan de opper vlakte van het water rondzwommen. Een boot van de rederij Koppe voer het Holter gezelschap over de Rijn naar Westerbouwing, met de bekende speel tuin. Het park te Rozendaal-Velp werd nog in het programma opgenomen, daar de speeltuin onder invloed van de hoge temperatuur in de loop van de middag stoffig begon te worden. Vanzelfsprekend werden de kettingbrug en de bedriegei-tjes in de wandeling ingelast. Zonder enig ongeval arriveerden scho lieren en geleiders om 7 uur te Holten. De gehele dag heerste er een ongedwon gen vrolijke stemming en het weer was I uitermate gunstig. AGENDA 16 t.m. 21 Juni: Wegens vacantie geslo ten Fa. Gebr. Wansink. 23 Juni: Vergadering Holtense Handels vereniging met autobezitters over tocht ouden van dagen, 8 uur, in hotel Vosman. Dinsdag 24 Juni: Laatste dag voor op gave excursie O.L.M. bij de bestuurs leden. Maandag 30 Juni: School- en Volksfeest Chr. Oranjevereniging in „Voorsweide" aan de Rijssensestraat. 1 Juli: Uitstapje personeel Fa. Gebr. Schuppert naar Rotterdam en omg. Maandag 7 Juli: Buurtvereniging Dorps straat maakt een reisje naar Duitsland. Woensdag 9 Juli: Excursie der afdeling O.L.M. via Afsluitdijk naar Marken en Volendam enz. Woensdag 9 Juli: Reisje Buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek door Limburg. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: portemonnaie; paar rubber laarzen; paar zwarte lage schoenen; arm band. Verloren: wollen vest; gouden broche. Inlichtingen op het Groepsbureua der Rijkspolitie, Oranjestraat 55 (tel. 352). De plaatselijke commissie van de Stichting van de Landbouw schrijft ons Nu de aardappels zich reeds flink heb ben ontwikkeld en men deze schoon heeft van onkruid, zou men zich voor lopig over dit gewas geen zorgen be- behoeven te maken, ware het niet dat de coloradokever en haar kroost Uw gewas belaagt. De plaatselijke commissie van de Stich ting meent dan ook - afgezien van de wettelijke verplichting tot bestrijding van de coloradokever, waarbij op niet nakoming van de bestrijding zware straf fen zijn gesteld alle verbouwers van aardappels aan te raden regelmatig het aardappelgewas te controleren en bij con statering van kevers en/of larven direct een doelmatige bestrijding uit te voeren met de bekend bstrijdingsmiddelen. Dit is niet alleen Uw plicht, doch ook Uw eigen belang dient U hiermede. Hoewel tussen Stichting voor de Land bouw en de Plantenziektekundige dienst overeengekomen is dat de ambtenaren, die namens de P.D. met het toezicht op de bestrijding zijn belast, niet tot tot taak hebben zoveel mogelijk aardappel verbouwers te verbaliseren, doch een soepele regeling te dien aanzien toe te passen, mag anderzijds niet op al te grote soepelheid van de betreffende ambtenaar worden gerekend, daar bij ernstige nalatigheid van de aardappel teler zonder voorafgaande waarschuwing proces-verbaal zal worden opgemaakt. Meent men ten onrechte op de „bon" te zijn gezet, dan bestaat de mogelijk heid hiertegen direct gegronde bezwaren bij de plaatselijke Stichtingscommissie in te brengen, die hierna een nader onder zoek zal instellen en is genoemde com missie inderdaad van oordeel, dat de be zwaren gegrond blijken te zijn, zullen deze aan de Kringambtenaar worden doorgegeven. Laten wij als landbouwers tonen in staat te zijn onze eigen boontjes te kun nen doppen en metterdaad bewijzen, dat wij actief de coloradokever bestrijden, zonder waarschuwing of proces-verbaal. Aardappeltelers, het woord neen, de DAAD is aan U. Het is een gemeenplaats te beweren, dat wij in een tijd leven van snelle wis selingen, politiek en maatschappelijk, van nooit tevoren gekende onzekerheden, van bedreiging van ons levensbestaan, van ontworteling en levensangst. Een ieder weet dat, ervaart dat in zijn eigen leven, bijna dagelijks. Ook het kleine Ne- dei-land, eens zo beschut en beveiligd, te midden van het tumult der grote buren, afzijdig van de wereldpolitiek, een oase in de woestenij van vernietiging en on dergang nog tot aan de Tweede Wereld oorlog, ook ons vaderland blijft thans niet langer gespaard. Zeker, hoeveel is bij ons nog intact, hoeveel bindingen zijn nog aanwezig, als men een vergelijking trekt met andere landen in ons zelfde werelddeel. Maar anderzijds, hoeveel is ook bij ons niet aangetast, hoeveel ze kerheid is bij ons niet weggegleden, on grijpbaar, sinds de 10e Mei 1940 En hoe sterk groeit ook niet bij ons het besef, dat we alléén onze problemen niet meer meester kunnen worden, dat we dat met anderen samen moeten doen, dat wij niet meer zijn met behoud van het volle en diepe respect voor het eigene in ons volk dan een deel van die groep uit de mensheid, die zich steeds met trots Europeanen heeft genoemd. Voor eng-

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 1