aarifappeieR \s Grote Meimarkt Wolprijzen in het teken der belangstelling. Raketjes Sydney is niet Ubach-over-W orms. en Drogisterij Van Leeuwen Pi GEBR. WANSINK. Koninginnedag leen gezellige avond „OCH." I t „De Huis-tyrae" t Bond voor Staatspensionnering i: l f Algemene Ledenvergadering NETTE DRAGERS AAAAAAAAAAAdMMAAAA te HOLTEN. WWMWiWIVIIIVWVlIW Geen vuur Niet roken in bos en heide! ^2% Nijjverdalsche Drukkerij Jan Wiggers, Kolweg A 171e, Tel. 356 MARKTBERICHT RIJSSEN. Op de Dinsdag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd: 710 run deren (vette koeien 85, vette stieren 13, guste-, melk- en kalfkoeien 383, pinken 102, graskalveren 81, nuchtere kalveren 46), 649 varkens (drachtige zeugen 18, loopvarkens 33, biggen 598). Prijzen: Vette koeien: eerste kwaliteit van £2.85 tot f3.tweede kwaliteit van f2.60 tot f2.80; derde kwaliteit van f2.40 tot f2.60 per k.g. slachtge- wicht. Vette stieren: eerste kwaliteit van f2.70 tot f2.80; tweede kwaliteit van f2.50 tot f2.65; derde kwaliteit van f 2.20 tot f 2.45 per k.g. slachtgewichtt; Guste melk- en kalfkoeien van f 550. tot f 950.per stuk. Pinken van f 400. tot f 575.per stuk. Graskalveren van f 180.tot f 390.per stuk. Nuchtere kalveren van f 32.tot f 50.per stuk. Drachtige zeugen van f350.tot f420.- per stuk. Loopvarkens van f75.tot f 95.per stuk. Biggen van f 6,50 tot f7,50 per week. Vette koeien en stieren: Op deze af deling was de aanvoer bevredigend en de prima dieren waren bij een willige han del en iets hogere prijzen goed te plaat sen. Gebruiksvee: De aanvoer was groot en ze waren met een vlugge handel en vastere prijzen goed te verkopen, vooral vvoor beesten met papieren. Voor de overige soorten was de handel matig. Pinken en kalveren: De aanvoer was groter dan de vorige markt en er be stond een willige handel voor een prima beest. Guste koeien: De aanvoer was groot en er bestond van weiderszijde flinke belangstelling; vooral weer de t.b.c.-vrije dieren trokken de aandacht. Ze werden tegen hoge prijzen van eige naar verwisseld. Nuchtere kalveren: De aanvoer was matig, de handel slap en de prijzen niet hoger. Varkens en biggen: De aanvoer was iets hoger en er was een matige handel met onveranderde prijzen. In verband met de Paasdagen was de markt één dag verzet, wat aan de aan voer iets afbreuk deed. OMGEKEERDE BEWIJSLAST VOOR BROMFIETSERS GEHANDHAAFD. Het komt de minister van Verkeer en Waterstaat gewenst voor de bestaande omgekeerde bewijslast van kracht te doen blijven voor de bestuurders van bromfietsen. Het is, aldus wordt in de Memorie van Antwoord over het wets ontwerp tot wijziging van de Wegen verkeerswet gezegd, de minister geble ken, dat het gevaar dat de bromfiets op de weg oplevert, inderdaad groter is te achten dan het gevaar dat veroor zaakt wordt door het berijden van een gewoon rijwiel. Zoals bekend bestaat de z.g. omgekeerde bewijslast voor alle be stuurders van motorrijtuigen. Een advertentie in dit blad wordt gelezen. „De Diepe Hel" Men schrijft ons: Er is de laatste tijd reeds oneindig veel geschreven en gesproken over de prijzen van textiel. Omdat nu de meeste dezer berichten steeds onjuist of onvolle dig gepubliceerd werden, willen wij hier een en ander eens uitvoeriger belichten, om daardoor een juist beeld te geven van de situatie, zoals die op het ogen blik is. Om in ons eigen vak te blijven ne men wij als voorbeeld een costuum. De waarde van ruwe wol in een costuum maakt ongeveer lOo/o van de prijs uit. Dat dit percentage juist is, blijkt wel uit een onlangs gehouden toespraak te Londen van de heer Spence, voorzitter der Engelse Vereniging van Groothande laren in Textiel, die dit nogmaals be vestigde. Hij voegde hier nog aan toe, dat alle kosten, zoals lonen, brandstof, licht, transport etc. omhoog gevlogen zijn, waaruit blijkt, dat de kostprijs daarmee in verhouding gestegen is. De waarde van ruwe wol maakt dus lOo/o van de prijs uit; andere procenten vormen de verschillende bewerkingen, die deze ruwe wol moet ondergaan, voordat ze voor het gebruik geschikt is. Deze bewerkingen zijn o.a. het sorteren, wassen, drogen, conditioneren, kloppen, pluizen, spinnen, verven, weven, appreteren, etc. etc., waar aan de nodige kosten, zoals lonen, brand stof, licht, etc., verbonden zijn. Wanneer de ruwe wol, zoals die in Australië op de veiling gebracht wordt, lOo/o daalt en een costuum f 150.kost, zouden wij op dat costuum een daling krijgen van lOo/o van f150.— f 15.—echter is dit ook nog maar ogenschijnlijk zo en niet juist, want de periode, die nodig is om de ruwe wol, verwerkt in allex-lei textiel-artikelen, naar de detailhandel te brengen, bedraagt minstens 9 maanden. Uit een en ander blijkt dus wel heel duidelijk, dat stijging of daling der ruwe wol absoluut niet van directe invloed is op de prijzen in de winkels. Bovendien zijn er nog heel andere factoren, die de prijzen bepalen voor het gerede kledingstuk en dat zijn de prijzen van voerings en de maaklonen van het kledingstuk zelf. Toen echter de (ruwe) wol in prijs ging dalen, meende het publiek, dat alle wollen textiel hiermee zou dalen. Immers dit is onmogelijk, want als dit waar was, dan zouden wij bij de prijsstijging der ruwe wol in 1950, costuumprijzen gekre gen hebben van f 500.tot f 800.en iedereen weet, dat het nooit zo is ge weest. Verder is het nog van belang op te merken, dat de Nederlandse stoffen- fabrikanten nooit van de duurste wol gekocht hebben, doch integendeel in die periode een zeer voorzichtige hou ding hebben aangenomen, wat betreft hun inkoop. De conclusie van dit alles is, dat met al het geschrijf over daling van de wol- prijzen er bij het publiek een geheel verkeerde mening heeft post gevat. Im mers, om het nog eens duidelijk te zeg gen, komt het hierop neer, dat, al zou de ruwe wol ook gratis zijn, deze toch nog hoog in prijs wordt zodra de bewer king heeft plaats gehad. De prijs van de kleding zal dan ook niet dalen of stijgen doordat de wol wat heen en weer schommelt in prijs. De prijzen worden eigenlijk bepaald door andere bovengenoemde factoren en daarvan is de belangrijkste factor": de lonen. Zolang deze factoren blijven be staan, zal geen belangrijke daling plaats hebben. Wat ook nog heeft medegewerkt aan de algemene opinie, dat textiel goedko per zou worden, was de „zogenaamde" prijzenoorlog, die vooral in het Westen van ons land gewoed heeft. Wij zeggen „zogenaamd", omdat de hele prijzenslag in werkelijkheid niets anders is geweest dan reclamestunts van verschillende be drijven. De zaken hadden veiligheids halve veel goederen ingekocht en moes ten toen hun overtollige voorraad lozen. Nu dit gebeurd is en er overal weer nor male prijzen te zien zijn (al zijn hier en daar enkele artikelen wel iets gedaald of gestegen) weet iedereen, dat al die reclame niet juist en waar is geweest; het was slechts een tijdelijke ziekte in de hele textielwereld. In dit verband wijzen wij U nog op de slechte economische verhouding van ons land t.o.v. het buitenland. Zo hard onze gulden vóór de oorlog was, zo zacht is deze nu. Op de internationale markt heeft onze gulden weinig waarde en met deze zwakke gulden moeten wij de grondstoffen voor onze industrie, waar onder ook die voor textiel, duur be trekken uit het buitenland. Zolang als onze gulden geen harde munt is, is het ten enenmale uitgesloten, dat er grote prijsschommelingen zullen komen. Men reliene dus de eerstkomende jaren op het prijsniveau van thans, oorlogen etc. natuurlijk uitgesloten. Tenslotte wijzen wij U nog op het ar tikel, overgenomen uit Textilia: „Sidney is niet Ubach-over-Worms", hetwelk wij U hier in zijn geheel weergeven. Dezer dagen hebben wij een be trekkelijk wonderlijk feit beleefd: een aantal fabrikanten belegde voor een zeker doel een pers conferentie. Tijdens de bespre king kwamen de prijzen van wol, zowel op de grondstofmarkt als in de winkel, ter sprake. De fabri kanten gingen toen nogal ruw hun gasten, de persmensen, te lijf over de voorlichting, welke tendentieus genoemd werd. Een der heren ging zelfs zo ver, te suggereren, dat dit op instigatie van „Den Haag" zou geschieden. Nu hebben de fabrikanten gelijk, wan neer ze zeggen: de daling in Australië heeft niet direct een daling van de win kelprijs tot gevolg; evenzeer hebben de journalisten gelijk, een prijsdaling in Australië te zien als interessant nieuws. Waar beide partijen op hun wijze gelijk hebben, is het zaak, de oplossing te zoeken in juiste voorlichting van het publick. Dit mag natuurlijk weten, dat in Sydney of elders prijsdaling is inge treden, doch dient evenzeer te beseffen, dat „wachten met kopen" op gedaalde prijs in de winkel wel wat erg lang kan duren. Onderstaande uiteenzetting vun het In ternationaal Wol Secretariaat te Amster dam kan ons helpen, de situatie aan onze klanten volkomen duidelijk te maken. Wij menen er goed aan te doen te wijzen op het feit, dat bij het publiek een verkeerde indruk gewekt wordt over het verloop der wolprijzen op de wol- veilingen in Australië en Nieuw-Zeeland. Om een voorbeeld te noemen. In de pers kwam het bericht voor, dat de prij zen op de veilingen van Maandag 27 Aug. j.l. 10 a 121/2 lager waren dan op de vorige veiling in Juni. Dit bericht is op zichzelf volkomen juist. Echter knoopt het publiek daaraan de gedachte vast: de wolprijzen dalen nog steeds. En dat is niet het geval. Sinds de laatste veilingen in Australië in de maand Juni is er veel gebeurd. De prijzen zijn sinds Juni regelmatig ge daald. Het is dus niet zo, dat er sinds Juni geen veilingen meer zijn geweest. Er waren geen veilingen in Australië, doch wel in Londen, terwijl ook het ver loop van de markt te Bradfort in aan merking moet worden genomen. Om een juist beeld te krijgen, moeten de prijzen, op de veilingen in Australië gemaakt, vergeleken worden met de laatst betaalde prijzen te Londen en ÖOOSOOSOOÜOOÖOSO Vrijdag 25 April a.s. Q hopen q 2 H. J. Wansink D.izn. 0 g J. G. Wansink—Gijsbers j q hun 50-jarige echt- X X vereniging te her- sC q denken. 0 Dat zij nog vele ja- Q Q ren in het genot van O 0 een goede gezond- '(j heid gespaard mo- Q 0 gen blijven, is de Q Q wens van hun dank- Q 0 bare Kinderen, Be- Q Q huwd- en Kleinkin- Q deren. 0 2 Holten, April 1952. 2 q Receptie van 3 tot 5 q w uur in Amicitia. w ooöoc^csoaoco Wegens vertrek naar Ca nada nemen wij bij dezen hartelijk afscheid van vrienden en bekenden. G. W. JANSEN. M. J. JANSEN-Dijkink. a/b M.S. „Rijndam". Deze betrouwbare Kodak 6x9 camera, die door iedereen gemakkelijk kan worden bediend, is bij ons verkrijgbaar in drie modellen: Model C: 23 model D: 27.en model E: 37.50. Met de Kodak Brownie E kunt LT óók flitsopnamen maken! fa. Gebr.Schuppert „De zaak met smaak" Tel. 223 Net 2e MEISJE gevraagd, goed kunnende werken. Hotel KOENDERINK, Rijssen. Te koop Berken Bezem- rijs. Het hele jaar door leverbaar. E. Krikkink, Heihuizen. Te koop twee drachtige varkens, 6 en 7 Mei a. d. telling. W. Veltkamp, Oude Deventerweg 5. Te koop een guste koe en een partij eetaardappels. Wed. T. Nijenhuis, C 133, Haarle, bij N.-Heeten. Dames, weet U wat O.B. voor IJ betekent No. Met O.B. voelt U zich een ander mens op dagen, die U vroeger hinderden en belemmer den in Uw werk en genoegen. O.B. MAANDTAMPONS per pakje van 10 stuks Prijs f 1. Verkrijgbaar bij HET ADRES VOOR BETERE ARTIKELEN. De Vrijdag 25 April a.s. zijn onze zaken en filialen/y. na 1 uur des middags GESLOTEN. OP 30 APRIL GEEFT DE CHR. ORANJEVERENIGING <5- in „Irene", die wordt verzorgd door X o.a. met Declamatie, Muziek, Zang en Toneel. J Gespeeld wordt een klucht in 2 bedrijven: van Godfried Bomans. X EEN AVOND VOOR JONG EN OUD! KOMT ALLEN! >klai van luis geb l hee voc 195 sch linl de om wo l uit nir clu poi sti] 1 int dei Afd. Holten. Oproep voor de op Dinsdag 22 April, 's avonds 8 uur, in café K. ter Horst. AGENDA: 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verslag van de Secretaris-Penningmeester. 4. Verslag controle-commissie en benoeming vanl nieuwe commissie. 5. Bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heren J. F. van Geenhuizen Sr., A. Scheperman en H. Tulier, die reglementair her- j kiesbaar zijn. 6. Rondvraag en sluiting. BEGRAFENISVERENIGING „Holten en Omstr." vraagt nog enige Aanmelding met opgave van naam en adres bij de aanspreker J. OOSTERKAMP, Kerkstr. 12, Holten. toe tal lee de scl de dr dr op Een grote partij Voran poters aangekomen en enkele andere soorten. Wie 't eerst komt, eerst maalt. J. G. VAN LINDENBERG Telef. 364 Donderdag 1 Mei a.s. Bradfort. Dan komt men tot een geheel andere conclusie, namelijk, dat er geen sprake is van een verdere daling. Gezien het feit, dat de wolprijzen te genwoordig in het middelpunt der be langstelling staan, is het van belang, dat men zich een juist beeld kan vormen van de werkelijke toestand. Door liet uitzonderlijk karakter van de wolhandel, welke voor niet-ingewijden absoluut oi^loorzichtig is, is het buiten gewoon moeilijk, welhaast onmogelijk, om op grond van telegrammen een juist in zicht in de feiten te verkrijgen. Wol is een product, dat niet, zoals katoen, tin rubber enz., een standaard-kwaliteit be zit. Daarom kunnen er somtijds berichten gelanceerd worden als: 6 balen fijne Mc- rino-flceches brachten op 300 pence. De aldus genoteerde prijs is absoluut waar deloos voor de vorming van een oordeel, want die paar balen waren misschien juist iets, dat een of andere inkoper goed kon gebruiken, tegen een prijs, die er voor zijn doel in het geheel niet op aankwam. Er mag niet ingehaald worden op de linkerrijbaan voor of op een kruising of splitsing van wegen. Zuinig met ons natuurschoon. Vanwege de bevolkingstoe name en daardoor ontstaande behoeften aan grond voor woningbouw, sportvelden e.d. slaan deskundigen de rela tieve afname van het land bouwareaal met zorg gade. Alles wijst er op dat we in ons over bevolkte land op alle terrein zuinig heid moeten betrachten en met de grootste nauwkeurigheid ons resterend bezit moeten bewaren. Dit geldt wel in bizondere mate ons natuurschoon. Wat is er door bosbrand veel teloor ge gaan aan waarde en schoonheid. De laatste jaren is de zorg hiervoor wel geïntensiveerd en overal verrijzen de hoge „brandtorens", die in het daar voor in aanmerking komende seizoen door de wachters worden beklommen om een oogje in 't zeil te houden. Het eerste rookpluimpje is reeds voldoende om alarm te geven. En toch kan het bij grote droogte gebeuren, dat de bos brand nog als een verrassend vuur om zich heen grijpt, daarbij grote ver nielingen aanrichtend. Ook de radio heeft de waarschuwing reeds overgenomen en attendeert er op dat het gevaarlijk en tevens verboden is in b.os en hei te roken of anderszins vuur te maken. Dit moest eigenlijk een vanzelfsprekendheid zijn, maar omdat het dat toch niet schijnt te wezen, hame ren wij er bij dezen ook nog eens op: Zuinig, zuinig met ons natuurschoon. Niet roken in bos en heide! GORSUTEN EN BUSTEHOUDERS VERKRIJG BAAR Q'J- Het geheim van een charmante verschijning Teïeloon 639 K5486 FAMILIE-DRUKWERKEN als: Onderfcrouwcirculaires, Geboorte- berichtkaartjes, Rouwbrieven e.d. BINNEN ENKELE UREN GEREED.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 2