Pasen. Op wandel in onze schone omgeving JNAILM VOOR DE BOERENDOCHTERS. ïTE. Vrijdagavond 4 April werden voor de ioerendochtersvereniging enkele films tter-edraaid in de zaal van de heer Kalf- ketferman. Het waren 3 films over Zwit- Calf-srland, gratis beschikbaar gesteld door vanet Zwitsers Verkeersbureau, ïceft Ook de film Marken en Volendam overiel wel in de smaak. Het was 'n goede vond. De presidente, mej. J. H. Wol- in gS -ps, betreurde het, dat de opkomst zo zijn ering was, temeer daar dit de laatste eef t' ij eenkomst in dit seizoen was. PER K.L.M. NAAR CANADA. ster Onze plaatsgenoot, de 18-jarige J. Jan- lanken Manenschijn Azn. is vorige week k0He)insdag per K.L.M. Constellation naar r inIanada (Alberta) vertrokken. 1]c_ Hij neemt aldaar zijn intrek bij een ver-I°llands echtpaar uit Genemuiden. baf JAARVERGADERING BUURTVER. j „SCHOOLKRING DIJKERHOEK." der. De Buurtvereniging „Schoolkring Dij- cea:erhoek" hield Dinsdagavond in café verdHet Bonte Paard" haar algemene ver- isteradering- ujt_ De voorzitter, de heer G. H. Wanders, ampieette de buurtgenoten hartelijk welkom, z;:^n het bijzonder de heer P. A. Bos, die jcie avond met een causerie zal beginnen. aen- zeer boeiende wiJze de heer Bos jgiierna een uiteenzetting over zijn erva- i en'ing als Jager en natuurvriend. Spreker toonde hierbij verschillende 1Rg"fan zijn jachttropheeën. Hoe mooi moeder natuur de kinderen eni"iedeelt, aldus spreker, moge blijken uit [e schutkleur, die zeer belangrijk is voor H°+le dieren, De heer Wanders sprak een woord fan dank voor de wijze, waarop de heer 1 3os de aanwezigen heeft weten te boeien u^net dit zeer leerzame praatje. De secretaris, de heer G. Kampen, ge" nacht het jaarverslag uit, waaraan wij ital. mtlenen, dat het aantal leden thans 70 acht ^draagt. fge_j Uit het verslag van de penningmees- ntaper, de heer H. Kloosterboer, bleek, dat alde;r een nadelig saldo is van f 0.55. De boeken werden door de heer J. W. lon Haverslag en Joh. Huzen gecontroleerd, lien ;n in orde bevonden. Ook de penning- j;ng neester wordt dank gebracht voor zijn orfi beheer. Als leden van de nieuwe kascommissie tp.entverden aangewezen de heren J. A. Podt 5^,j_en E. Veneklaas. van Bij de bestuursverkiezing werd de heer B. J. Paalman, die herkiesbaar was, met be_ algemene stemmen herkozen. jge_ Het bestuur werd door verkiezing van |e"fle heren H. Kers en T. Noteboom uit- j|e_ gebreid in verband met de fusie met de j|c_ vereniging „Plaatselijk Belang", ntal 0ver de reisbesprekingen liepen de me- 20ainSen zeer uiteen. Na een lange discussie heeft men in ntie principe besloten dit jaar naar Z.-Lim- ïoe-burg te gaan. Datum en route zullen nog nader be- .kend gemaakt worden. f*1 De heer Wanders sloot hierna deze iiliezeer §oed bezochte vergadering. „SOLI" ZINGT PAASCANTATE. O1, ioc- De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli 'erdDeo Gloria" (dir. de heer W. van Erke- be- lens te Enschede) zal Paasmaandagmor- aan.gen in de Geref. Kerk direct na de kerk dienst de Paascantate voor Gemengd foor Koor „Opstanding" uitvoeren. Het uitvoeren van deze mooie cantate lers.duurt pl.m. 25 minuten. De verschillende ^recitatieven voor sopraan, bas en tenor zullen door leden van Soli worden ge- eiie'zongen' 6 De cantate zal worden uitgevoerd met l£r orgelbegeleiding van de heer Herman c~Schuppert. >ld- HOLTEN KRIJGT EEN BEGRAFENISVERENIGING. Enkele jaren geleden zijn hier pogin gen gedaan om te komen tot oprichting van een begrafenisvereniging, waarbij toen een voorlopig bestuur gekozen werd, bestaande uit de heren G. H. Franke, M. Heijenk, G. J. Bouwhuis, H. Beltman en H. B. Vosman. Dit bestuur heeft zijn werk toen moeten staken omdat zich niet voldoende leden opgaven. Deze zaak is thans in een nieuw sta dium getreden. Maandag j.l. hebben deze heren in hotel Vosman een bespreking gehad met de directeur van het begra fenisfonds „Het Oosten", de heer A. Nij- boer te Enschede, waarbij besloten is de werkzaamheden van het voorlopig comité over te dragen aan deze begra fenisvereniging. Er is nu Jgesticht de begrafenisver eniging „Holten en Omstreken", de con tributie en het inlcggeld zijn geregeld en als aanspreker is aangesteld de lieer J. Oosterkamp, Kerkstraat 12. Deze zal zich nu met de ledenwerving belasten en aan hem kunnen eventuele sterfgevallen worden gemeld. Omtrent de tarieven kunnen wij nog melden, dal hel inleggeld f 3.bedraagt. Het lidmaatschap bedraagt f7.50 per jaar,, waarvoor men dan aanspraak heeft op de lijkwagen, 8 dragers, 2 vrouwen voor de bediening en het aanzeggen. Er bestaat ook een hoger tarief, waar bij de begrafenis volledig verzorgd wordt, derlrahe met inbegrip van lijkkist enz. De heer J. Oosterkamp kan alle mo gelijke inlichtingen verschaffen. Wij geven deze uitvoerige inlichtin gen, omdat het ons voorkomt, dat hier een gelukkige oplossing is gevonden voor een probleem, dat al vele jaren aan de orde is. Door de aansluiting bij deze lan delijke vereniging is aan de plaatselijke afdeling een behoorlijke basis gegeven. POSTCOMMANDANT RIJKSPOLITIE DIJKERHOEK. Tot postcommandant van de Rijkspo litie te Dijkerhoek is met ingang van 1 April j.l. benoemd de wachtmeester le klas B. G. Hartenberg, behorende tot de groep Losser. De lieer 'Hartenberg is dezer dagen te Dijkerhoek gearriveerd. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Knipscheer (met zang van het He^. Kerkkoor) en 10.30 uur Ds Knip scheer. 2e Paasdag 10 uur Ds de Vries. Dijkerhoek. le Paasdag 10 uur Ds de Vries (met zang van het Herv. Kerk koor). In alle Paasdiensten Paascollecte. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds Hoog kamp. 2e Paasdag 10 uur Ds Cozijnsen van Hellendoorn. Na de dienst uitvoering van de Opstandingscantate door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria". Tijdens de Paasdagen extra collecte voor de Kas Algemeen Christelijke doeleinden. GROND AANGEKOCHT. Onze plaatsgenoot, de heer G. Gcrrits- ma, heeft een perceel grond aangekocht aan de Raalterweg aan de voet van de Ilolterberg, toebehorende aan de fam. Dikkers. Het ligt in diens voornemen hierop een landhuis te bouwen. „VOOR WIEN DE KLOK LUIDT". De exploitant Miedema te Deventer presenteert op de avond van de 2e Paas dag in Amicitia de bekende Paramount- film „Voor wien de klok luidt"' (For whom the bell tolls) naar de beroemde roman van de bekende Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway. Het is een kleurenfilm, welke een 'beeld geeft van de Spaanse burgeroorlog. Robert Jordan, een jonge Amerikaan, is tijdens een reis door Spanje door de Burgeroorlog overvallen. Daar hij het land en het Spaanse volk liefheeft, heeft hij geen moment geaarzeld zich als vrij williger bij de regeringstroepen aan te sluiten. Hij is achter de linies der „witte" troepen terecht gekomen en heeft zich daar bij de partisanen aangesloten, die in hetgebied der opstandelingen een vertwijfelde guerilla voeren. Zo beleeft Robert een reeks van spannende avon turen, die de lezer beter zelf kan gaan zien, dan dat wij ze hier in ons blad ver tellen. De rol van Robert Jordan wordt vertolkt door Gary Cooper en van Maria, zijn beminde en Spaanse schone, door Ingrid Bergman. Ds DE VRIES BEROEPEN NAAR AUSTRALIË. Ds. Jac. de Vries, Ned. Herv. predi kant alhier, heeft een beroep ontvangen naar Mirboo (North) bij Melbourne in de Staat Victoria, Australië. De bedoeling is, dat Ds. De Vries daar geestelijk werk zal verrichten onder de Hollandse emi granten. Het beroep heeft plaats gevonden dooi de Presbyteriaanse Kerk van Australië. Deze kerk, oorspronkelijk van Engels- Schotse afkomst, bleef contact onderhou den met de Ncd. Herv. Kerk. Voor het werk onder de Nederlandse emigranten beroept ze, op advies van de Ned. Hetfv. Synode uit Nederland. De gemeente Mir boo (North), die Ds. De Vries beriep, ligt niet ver van de millioenenstad Mel bourne. de hoofdstad van de staat Vic toria. Er wonen in die omtrek reeds honderden Nederlanders en in de nabije toekomst zijn er nog veel meer emigran ten te wachten. Ds. De Vries zou, indien hij dit beroep aannam, met zijn gezin naar Australië moeten emigreren. Naar we vernemen heeft hij enige weken tijd om hierover een beslissing te nemen. Reeds 7 Hervormde predikanten zijn al door de Synode beroepen voor Aus tralië. Zij werken daar al reeds enige tijd. HET CONCOURS HIPPIQUE VAN DE „BERGRUITERS". Het programma betreffende het con cours hippique, dat de „Bergruiters" op Paasmaandag organiseren op „Zand- voortskamp" (D. Hartirïg) belooft veel Niet alleen nemen meer dan 70 ruiters aan het concours deel, doch op de lijst van deelnemers prijken de namen van tal van ruiters, die hun sporen reeds lang hebben verdiend. Het springconcours is verdeeld in drie klassen, t.w. Klasse N, 8 hindernissen van 90 cm hoogte; Klasse B, 10 hinder nissen van 100 cm hoogte; Klasse L, 12 hindernissen van 110 cm hoogte. In deze laatste klasse zal van de „Bergruiters" uitkomen de heer M. Bolink met „Lyda De concurrentie in deze klasse is zeer zwaar, doch we zijn er van overtuigd, dat de heer Bolink een hartig woordje mee zal spreken. Bij het concours, dat het vorig jaar op Hemelvaartsdag werd gehouden, bereik ten verschillende leden van de „Berg ruiters" een eclatant succes. Dat ze stuk voor stuk hun uiterste best zullen doen om weer eerste te zijn of bij de eersten te behoren, daarvan zijn we overtuigd, maar ook bij de ruitersport spreekt vrouw For- tuna een woordje mee. Hopelijk is zij onze plaatselijke favorieten gunstig gezind. De jury bij dit concours bestaat uit de heren: G. J. Kottelenberg te Markelo, E. Rotlink te Welsum, A. J. J. Vlas- kamp te Olst en J. Voorhorst te Wel sum. VACANTIEGIDS N.R.V. De Ned. Rcisvereniging zond ons haar vacantiegids 1952. Een flink, met talrijke foto's verlucht, boekdeel, waarin men een keur van zeer aantrekkelijke en dik wijls billijke vacantiereizen aantreft. Hieronder komen ook voor de 6-daagse autoreizen door Nederland met stand plaats Holten voor de som van f 68. De reis wordt aangeduid als „Onze be kende successerie". Deze wekelijkse rei zen beginnen op 31 Mei a.s. en eindigen 15 September a.s. Het verblijf heeft plaats in hotel Holterman. MEJ. KUIPER SPRAK VOOR DE DE CHR. BOERINNEN. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Boerinnenbond (CBB) vergader den onder presidium van Mevr. Weg- stapelvan Lindenberg. De presidente opende deze bijeenkomst met gebed na het gemeenschappelijk zin gen van Gezang 15 vers 1, het lezen van Joh. 19 vers 1730, waarna een kort woord van welkom werd gesproken, in 't bijzonder tot mej. D. Kuiper, die zich bereid had verklaard om voor de afdeling een lezing te houden over „Gezinsver zorging". Nog niet zo heel lang geleden waren de vrouwen er trots op, dat alle moge lijke beroepen voor haar openstonden. In tegenstelling tot haar zusters uit een vorige generatie hadden zij de mogelijk heid te solliciteren naar allerlei betrek kingen, stonden de collegezalen voor haar open. Nu men dit langzamerhand „ge woon" vindt, doet zich het feit voor, dat de aantrekkingskracht van de vrouwe lijke beroepen weer veel sterker wordt. Inderdaad zijn deze beroepen ook nu in veel groter verscheidenheid aanwezig. Gezinsverzorgster is een specifiek vrouwelijk beroep. Het is een huishoude lijk beroep en daardoor lichamelijk zwaar. Men komt als gezinsverzorgster veel met kinderen in aanraking. De geestelijke instelling van de gezins- verzorgstcr is van het allergrootste be lang, omdat de moeilijkheden en de pro blemen van het gezinsleven vaak een flinke dosis geestkracht vragen. De gezinsverzorgster moet de huishou delijke zorgen van het gezin helpen ver lichten en handigheid in huishoudelijke aangelegenheden is daarom vereist. Eerste factor bij de uitoefening van dit veelal zware werk is: liefde tot de naaste. Mej. Kuiper stond nog stil bij de op leiding tol gezinsverzorgster. Zowel de Ned. Herv. als de Geref. Kerken hebben hiervoor hun internaten (Eindhoven, Am sterdam, Beekbergen), terwijl er Inter kerkelijke internaten zijn o.a. te Hengelo (Ov.) en Leiden. Na de pauze waarin koffie met koek werd geserveerd had nog een be spreking plaats n.a.v. de causerie van mej. Kuiper en had verder een improvi- satiewedstrijd plaats over het onderwerp „Hoe geef ik mijn slaapkamers een schoonmaakbeurt?" Nadat de presidente mej. Kuiper had dank gezegd voor haar interessante le zing, werd deze geslaagde bijeenkomst door mej. Kuiper met dank aan God gesloten. GEZELLIGE DORPSSCHOOLAVOND. Maandagavond werd voor de tweede maal met succes, onder leiding van mej. W. E. Wolters, het stukje kindertoneel „Het wapen van de elfenkoningin" opge voerd in Amicitia. De zaal was bijna geheel gevuld met oud-leerlingenen an dere belangstellenden. Een groepje leer lingen gaf mondorgelmuziek ten beste, onder leiding van mej. E. T. van der Zwaag, die de blokfluit bespeelde. Tot slot voerden enige meisjes, merendeels oud-leerlingen, een toneelstukje in twee bedrijven op: „De club van zes". Het werd vlot gespeeld onder leiding van de onderwijzeressen E. T. v. d. Zwaag en G. den Ileyer. Muzikale medewerking verleende een vijftal leden van het per soneel der school. Er heerste een prettige ongedwongen stemming. Om 10 uur sloot het hoofd der school de bijeenkomst. BENOEMD BIJ DE BABOV. Onze plaatsgenoot, de lieer H. J. Bos man, voorheen tijdelijk ambtenaar ter secretarie, is met ingang van 16 April a.s. benoemd tot ambtenaar bij het Bureau aanleg, beheer en onderhoud vliegvelden, arrondissement Oost te Deventer op ar beidsovereenkomst. VERGADERING A.R. JONGEREN. Donderdagavond 27 Maart j.l. verga derde de ARJOS onder leiding van haar voorzitter, de heer H. Beltman, in het gebouw „Rehoboth". Deze liet bij de aanvang zingen Ps. 33 vers 7 en 5, ging hierna voor in gebed en las vervol gens Jes. 40 vers 12 tot 31. Naar aan leiding hiervan sprak de voorzitter een kort openingswoord. Dit Schriftgedeelte heeft als hoofdthema: „God alleen is machtig". Het gevaar dreigt, dat wij alleen letten op de beide grootmachten, die het beeld van de grote wereldpolitiek thans beheersen. Wij gaan dan het we reldgebeuren teveel zien in de horizontale lijn van het menselijk vlak. Deze peri- coop uit Jes. 40 wijst ons op de verti cale lijn van God, die de horizontale lijn van de menselijke factoren dwars doorkruist. God alleen is machtig. Bij Hem zijn de volken dermate geacht als een druppel aan een emmer en als een stofje aan de weegschaal (Jes. 40 vers 15). Dwars door de chaos en het anti christelijk geweld van deze tijd heen doet de Almachtige God Zijn Koninkrijk ko men met onweerstaanbare kracht. De gi gantische worsteling van de geweldheb bers dezer eeuw om de wereldbeheersing zal leiden tot hun eigen catastrofale on dergang. Eens, aan het einde der eeuwen, zal het revolutierumoer van de volken der aarde verstommen als Christus weer- komt op de wolken. Uit de chaos zal Hij herschapen de nieuwe cosmos. Gods Koninkrijk zal dan voorgoed op de nieuwe aarde gevestigd worden. Het a.s. Paasfeest getuigt het ons weer: Christus Triumfator Wereld Imperator. Laten we in dit licht ook zien de politieke we reldsituatie van vandaag, die we hier vanavond willen bespreken. De secretaresse, mej. Trui Kolkman, las hierna de notulen, waarna de politieke rondblik werd gegeven door de heer J. W. Beldman Hs.zn. Op overzichtelijke wijze liet hij de voornaamste gebeurte nissen van de laatste maand de revue passeren. Verschillende punten van het nationale en internationale politieke leven kwa men aan de orde bij de bespreking. Nadat pauze gehouden was, werd het verdere gedeelte van de ^vond gevuld met hersengymnastiek (politiek terrein). De agenda voor de vergadering op Vrijdag 2 Mei a.s. werd als volgt vast gesteld: Inl. Mej. Mini Mulder over „Het probleem van de Christelijke staat". Po litiek overzicht door G. Hulsman Hzn. Na gehouden rondvraag werd deze ver gadering door de heer J. W. Beldman met dank aan God gesloten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 26 Maart t.m. 1 April 1952. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 55, tel. 352. Gevonden1 zilveren armband1 paar br. kinderwanten; 1 br. kinderwant; 1 kinderportemonnaie1 pr. sportkousen; 1 bl. kralen ketting. Verloren: 1 dubb. rijwieltas; 1 br. met gr. want linker; 1 deksel koffer pers. auto. ALS DE VACANTIES WEER IN HET LAND ZIJN. Als dit het geval is en talrijke vreem delingen onze plaats bezoeken, willen de plaatselijke sport-, zang-, muziekj- en andere culturele verenigingen hert enige verstrooiing bieden door ieder een of meer bijdragen te leveren voor het VVV-vaeantieprogramma. De samensprelang, welke daarover op Dinsdagavond j.l. met de afgevaardigden dier verenigingen in hotel Holterman plaats had, is zeer prettig verlopen en heeft nog eens weer duidelijk aange toond, dat allen het belang van enige verstrooiing of verpozing, niet alleen voor de vreemdelingen, maar ook voor eigen ingezetenen, duidelijk inzien. De heer Goldstein, de voorzitter van de VVV, de vereniging waarvan het ini- tief tot het houden dezer bijeenkomst uitging, dankte de afgevaardigden voor de medewerking, welke zij het vorige jaar aan dit programma verleenden. Het is te hopen, dat het bezoek weer groot mag zijn, aldus spr. Behalve de medewerking van de plaat selijke verenigingen werd ook gedacht aan een radio-optreden in de openlucht van „Vrij en Blij", de Marinekapel, een Tyroierband, een avondfestival van HMV, openluchtbioscoopvoorstellingen, een bra derie b.v. van de Holtense Handelsver eniging, het kiezen van een Heidekoning- in, het houden van een boerenbruiloft, en andere attracties. De commissie, die door de bestuursleden van de VVV en de afgevaardigden der verenigingen thans wordt gevormd, zal deze punten nog eens nader onder de loupe nemen. Zij zal op Vrijdag 2 Mei opnieuw vergaderen. Door een der afgevaardigden werd voorgesteld dan vrijstelling \an vermake lijkheidsbelasting te verzoeken, opdat het organiseren van een dergelijk programma mogelijk wordt en dit gedaan wordt in het algemeen belang en niet ten bate der verenigingen zelf. die er hun vrije tijd uit liefde voor de woonplaats voor willen offeren. Als voorlopig programma werd geno teerd: een optreden van de Bergruiters op de 2e Pinksterdag, 612 Juli BATO en IIGK, 14—19 Juli 1IMV en HVC, 2126 Juli SDG en Tegehaja's, 28 Juli 2 Aug. Bergruiters (Pushbal en Neptu- nus, 39 Aug. Brandweer-EHBO-open- luchtbioscoop-OCH (openluchtspel), 11- 16 Aug. Motorclub en Bergruiters, 1823 Aug. Nat. Reserve en Volksfeest, 2430 Aug. HMV (30 Aug.) in samenwerking met de oranjeverenigingen lampionop tocht. Dit voorlopig programma zal aan de verenigingen ter bespreking worden toe gezonden. EXTRA TREINEN TIJDENS HET PAASWEEKEND. Op Witte Donderdag 10, Goede Vrij dag 11, Paaszaterdag 12, Paasmaandag 14 en Dinsdag 15 April 1952 zullen de N.S. een aantal extra treinen laten rij den, ook op het baanvak Deventer Enschede, waarvan dienstregeling op het station en bij de redactie, telef. 234. MOLEN „DE BELT" HERLEEFT. De heer H. J. Wansink, onze bekende plaatsgenoot en tot voor de dag van de bevrijding eigenaar van de prachtige ko renmolen „De Belt", is dezer dagen, ter gelegenheid van zijn 78e verjaardag, we derom eigenaar van de molen geworden. Zijn kinderen en kleinkinderen hebben hem n.l. een miniatuur geschonken van de vroegerfe molen, dat in de tuin voor huize „De Belt" is opgesteld en daar een aardige aanblik biedt. Het is wel een zinrijk cadeau voor iemand, die zo lang voorzitter en bestuurslid van de mo- lenaarsbond is geweest. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Ik voel de lente in de lucht, in 't zoetig windestrelen. Ik zie hem in der vooglenvlucht, ik hoor hem in hun kwelen. De spreeuw fluit weer de vogels na en poetst weer aan z'n veren, pikt stukjes uit mijn jonge sla, dat moet ik hem verleren. Ik voel de lente in de zon, die heus begint te stoven; ik zie hem in de frisse bron, onder is hij en boven. Ik voel de lente in mijn hart, ik voel de liefde groeien. Wat in de winter was verstard, begint nu weer te bloeien. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllillllll'llllllll""""""""" Langzamerhand steekt de na tuur zich in een nieuw kleed. De vogels zingen weer hun vrolijk lied en de vreugde van Pasen deelt zich aan alles mee. Wie er oog voor heeft, kan weer volop genieten van de schoonheid en de ongerept heid van onze onvolprezen omgeving, die ons steeds weer boeit. Na een periode waarin men de verpozing meestal binnenshuis moest zoeken, is het heerlijk weer te dwalen in bos en hei. Het bezit van ons natuurschoon en het genoegen van uitgestrekte wandelingen leggen echter ook verplichtingen op en wel: het natuurschoon op overeenkom stige wijze ontzien en al dit natuur genot met het nodige voorbehoud te beleven. - .-r,V Laten we zuinig zijn op vrije wande lingen en het genoegen van dit alles niet door ongepast optreden bederven. Bovendien: „Laat niet als dank. enfin, U kent het vervolg wel. Graag naar bos en hei, goed! Maar be derf het plezier van anderen niet!

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 3