Uit het plaatselijk parlement Gemeente bouwt weer 8 wonin gen. Ambtswoning burgemees ter besproken. Huisvuilvervoer ging niet naar wens. Het zwem men in de Schipbeek. De gemeenteraad kwam Vrijdagavond 14 Maart in bijna voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van de bur gemeester, Mr W. H. Enklaar. Alleen de heer Aaftink (pvda) was met kennis geving afwezig. Bij de vaststelling der notulen her innerde de burgemeester er aan, dat hij van het gesprokene bij de vorige rond vraag geen woord terug nam. De secretaris deed daarna voorlezing van het K.B., waarbij Mr Enklaar is her benoemd als burgemeester onzer ge meente. Hartelijke woorden. De heer Wegstapel sprak als de oudste der leden woorden van hartelijke geluk wens en hoopte, dat de heer Enklaar met dezelfde ambitie, trouw en moed de be langen der gemeente zou behartigen als hij in de afgelopen zes jaren heeft ge daan. De Voorzitter zeide dankbaar te zijn, hier zes jaar te hebben mogen werken. Hoewel zo'n herbenoeming automatisch tot stand komt is het een moment om zich even te bezinnen. Spr. hoopte op dezelfde aangename samenwerking als in het verleden plaats vond. De hand- en naaiwerkschool kreeg op haar request om subsidie een gunstige beschikking. Het tekort van f 160.dat is ontstaan door de huurbetaling voor 't gebruik van het gymnastieklokaal, zal door bijdragen uit de dienst 1951 en 1952 gedekt kunnen worden. Het Sportdal. Inzake het verzoek om een bijdrage voor de aanleg van waterleiding naar het kleedlokaal van de Voetbalvereni ging, deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur dier vereniging zich momenteel verstaat met haar bond om na te gaan of het terrein aan de eisen voldoet, op dat er niets verkeerd gaat bij eventuele aankoop. Herziening uitbreidingsplannen. De raad kon zich vervolgens verenigen met het voornemen van B. en W. om een stedebouwkundige in de arm te nemen voor herziening van de uitbreidingsplan nen voor het Dorp en Dijkerhoek, welke nu tien jaar hebben gegolden en opnieuw onder de loupe genomen moeten worden. Dit is voorts noodzakelijk wegens het ontbreken van bouwterrein en voor be sparing van cultuurgrond. Straatverlichting. De post op de begroting 1951 van f 11.000.voor het verbeteren van de straatverlichting in Dorps- en Oranje straat is niet geheel nodig geweest, al dus een mededeling van de Voorzitter. Hieruit kunnen ook nog voldaan worden de nieuwe verlichting van de Kolweg, welke spoedig een nieuw wegdek zal krij gen en het doortrekken van de masten in de Burgemeester v. d. Borchstraat. De lichtmasten op de Kolweg zullen 6 M. worden. De heer Jansen (pvda) verwonderde er zich over, dat deze nieuwe verlich ting niet wordt doorgetrokken tot aan Slotman. De Voorzitter lichtte toe, dat hier een andere voorziening moet worden getrof fen, hij wil dit gaarne nog even laten lopen. Een ambtswoning voor de Burgemeester. Wethouder Veneklaas Slots bracht ter sprake de wenselijkheid om een plannetje te maken voor de bouw van een ambts woning voor de burgemeester. Ja, zei deze, het wonen op een berg, hoe mooi ook, wordt toch lastig, nu de ruimte steeds meer onvoldoende wordt. De jaren 1950 en 1951 zullen waarschijnlijk batige sloten opleveren, zodat hieruit waar schijnlijk wel een ambtswoning gebouwd kan worden. Het gaat voorlopig slechts om het maken van een plannetje. De wethouder zei nogAls je ziet, wat de burgemeester voor de woningbouw doet, dan is het niet voor de tijd dat hij zelf ook meer woonruimte krijgt. De be doeling is om nu wat haast te maken. De heer Jansen (pvda) stelde voor tot bouwen te besluiten en dan het plan te laten maken. Z'n partijgenoot Soer viel hem daarin bij. Er zijn volgens hem de laatste tijd wel eens meer plannen ge maakt, die niet doorgingen en dan wordt er geld weggegooid. Een definitief besluit werd niet geno men, zodat er eerst een plannetje zal komen. Na wijziging van de huur der onder wijzerswoning in Espelo, wegens verbete ring daarvan en de huurvaststelling op f 5.35 van de woningen op de Zandvoorts- kamp, kwam de gebruikelijke wijziging van het ambtenarenreglement aan de orde, dat de regering doorvoerde om re volutionair gezinde ambtenaren te kun nen lozen. De heer Soer (pvda) zeide, ook niet voor dit gedoe te zijn, maar hij vond het niet tactisch om partijen en nevenorgani saties te verbieden. Nu heeft men nog kans op controle, als ze verboden wor den, wordt er in het geheim verder ge werkt. De Voorzitter vindt het meer een kwestie van solidariteit om deze rege ringsmaatregel na te volgen, zij heeft voor Holten meer een ideeële waarde. De heer Landeweerd zou het niet wil len laten komen tot een eervol ontslag. Dat kan men volgens de Voorzitter niet voorbij. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte met 8 tegen 2 stemmen aangeno men, waardoor het gevaar, dat Holten een toevluchtsoord wordt voor commu nisten, is bezworen. Tegen stemden de heren Soer en Jansen. Bij het punt wijziging politieverorde ning vraagt de heer Soer inlichtingen omtrent het innemen van standplaatsen op eigen grond naar aanleiding van een officiële publicatie in Holtens Nieuws blad, De Voorzitter wijst er op, dat deze maatregel bedoeld is om te voorkomen, dat iemand naar zijn buurman loopt om op diens grond een ijscokarretje te zet ten. Op gronden in eigendom of huur kan men vergunning vragen voor een stand plaats. B. en W. willen eerst nagaan hoeveel liefhebbers hiervoor zijn en dan bekijken of er nog een verpachting op of aan openbare wegen zal plaats heb ben. Voorkomen moet worden, dat we niet onder de ijsco's komen te staan. Maatregelen kunnen slechts getroffen worden in het belang van de veiligehid van het verkeer, niet uit economische overwegingen, want daarvoor is het ge meentebestuur niet competent. Ontsierende reclame. De heer Derksen vraagt hoe het staat met het hebben van reclameplaten en borden. De Voorzitter zet uiteen, dat men ver gunning moet hebben van Ged. Staten. B. en W. zijn het er echter niet erg mee eens, zij zouden liever weer baas in eigen huis willen zijn, wat de kom betreft. U kunt besluiten om Ged. Staten te verzoe ken de macht weer aan de gemeente te geven. Spr. is helemaal niet voor die ontsierende reclameborden, maar na zijn aanschrijving zijn de gevels reeds ge kuist. Zwolle gaat in dit opzicht veel te ver. De heer Landweerd ziet hierin een zaak van gemeentelijke autonomie. Er wordt dan ook overeenkomstig het ver zoek van de burgemeester besloten. Aan de burgemeester wordt de be voegdheid gedelegeerd om personeel voor de bescherming bevolking te benoemen, welke bevoegdheid vervalt als de wet er is. De heer Soer is tegenstander van de legatie en vindt dat men met Rijssen niet zulke gelukkige ervaringen heeft opge daan ten aanzien van de schooitandver- zorging. De Voorzitter zegt, dat deze maatre gelen worden getroffen in goede harmo nie en op grond van een gemeenschap pelijke regeling ingevolge de oude wet voor de Luchtbescherming. Het voorstel wordt aanvaard, evenals het voorstel tot aankoop van een stukje grond aan de H. J. Wansinkstraat van G. Aaftink, waarmede een lange geschie denis, aldus de Voorzitter, tot een goed einde is gebracht. Met de Bank voor Ned. Gemeenten wordt een kleine geldlening aangegaan van f 1785.welk bedrag nog nodig is voor de woning aan de Kolweg-zuid. Geldlening en woningbouw. De Voorzitter doet de heugelijke mede deling, dat de 2e burgerzinlening f 60.000 heeft opgebracht. Dit is wel geen f 85.000, zoals gevraagd werd, maar de Spaarbank te Deventer is bereid de ge meente f 20.000 te lenen, zodat er nu voldoende geld is om acht woningen te bouwen. Dat de lening zo gelukt is, is wel in de eerste plaats te danken aan de gemeente ontvanger. Hier past een woord van bij zondere dank, aldus de Voorzitter. Besloten wordt de beide leningen aan te gaan, die van f 60.000 over 30 jaar in aandelen van f 1000 a 4 en met de Deventer Spaarbank op dezelfde voor waarden. B. en W. hebben zich beraden wat wo ningen het moeten worden. Zij menen ook iets te moeten doen aan duplex en daar om zal bij deze woningen, welke aan de H. J. Wansinkstraat komen, 1 duplex- woning zijn. De heer Soer merkt op, dat hem de laatste woningen aan de Kolweg niet zijn meegevallen. De kamers zijn te groot voor één kamer en te klein voor twee kamers. Er moet dubbel gemeubileerd worden, terwijl de stookplaats in het midden is, zodat men niet een kamer kan afsluiten. Men stookt het daar volgens hem niet warm. Het keukentje is te klein. De Voorzitter wijst er op, dat hier een doorkijk noord-zuid gevormd is, zodat men van het mooie uitzicht genieten kan. Het betreft hier tevens een poging om tot andere woonzeden te komen, van daar 't streven de keuken zo klein mo gelijk te houden, opdat men er niet gaat wonen. Voorts moet men rekening hou den met de maten. De heer Soer wil dit ook niet, maar vindt b.v. de kamers van de woningen op de Boskamp voor een arbeider veel practischer. Nadat de Voorzitter toegezegd heeft, dit nog eens te zullen bekijken, wordt tot de bouw der woninggen besloten en zal publieke aanbesteding plaats vinden. De raad keurt ten slotte nog goed, dat er voorzieningen worden getroffen aan de stookinrichting der centrale ver warming van de o.l. Dorpsschool. De financiële 'verhouding met de bij zondere school zal daardoor niet ver stoord worden omdat in deze school iets gebeuren moet met de vloeren. Rondvraag. Bij de rondvraag roert de heer Jansen de wegen aan en wijst de Voorzitter er op, dat allereerst de wegen op de Hol- terberg een goede beurt moeten hebben, waarbij de heren Teeselink en Veneklaas Slots zich aansluiten. Huisvuilvervoer. De heer Soer wijst er op, dat de vuil ophaaldienst onlangs huisvuilbakken heeft laten staan, terwijl die van een grotere afmeting wel werden geledigd. Hij heeft thans vernomen, dat de bak ken geen groter middellijn mogen hebben dan 45 cm., maar aan de zuivelfabriek heeft men er laten staan met een door snee van 36 cm. Hij zegt niet te kunnen pochen op de activiteit van de betrokken arbeiders. Wethouder Teeselink zegt, dat de ar beiders ter verantwoording zijn geroe pen. Hun mededeling, dat een H.L. huis vuil een te zwaar gewicht vormt, kan hij onderschrijven. De Voorzitter acht hetgeen zich bij de zuivelfabriek heeft afgespeeld niet juist. Hij heeft de indruk, dat de heren graag de kap van de wagen willen hebben. Zij hebben zelf de doorsnee mogen bepalen. Uniforme huisvuilemmers vormen de beste oplossing. De afmetingen van de bakken zijn gepubliceerd. De heer Soer vraagt nog of er al werk gemaakt is van een verbod om op andere plaatsen in de Schipbeek te zwemmen dan op de zwemplaats. Spr. acht het besluit van de Schipbeek om overal het zwemmen vrij te laten niet in het belang van de veiiligheid en in 't belang van de goede zeden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat geen maatregelen kunnen worden getrof fen in het belang van de kas van de zwemvereniging, maar wel voor de hy giëne en de zedelijkheid. Hij heeft bezwa ren tegen een verbod, want er mag toch ook nog wel een beetje vrijheid zijn. Is het niet prettig, aldus de voorzitter, om b.v. na een fietstocht eens even in het water te kunnen springen? De heer Jansen: „Het gevaar dreigt op de wal". De heer Landeweerd is van mening, dat straks controle niet meer mogelijk is. Wethouder Veneklaas Slots zegt, vol komen achter het standpunt van de heer Soer te staan. De Voorzitter zegt, de onzedelijkheid helemaal niet de hand boven het hoofd te willen houden; hij wil deze zaak wel eens opnemen met de aangrenzende ge meenten. Op de vraag van de heer Soer, hoe het staat met de u.l.o.school, zegt de Voor zitter, dat er juist overleg gepleegd is en dat in een volgende vergadering voor stellen zullen komen. De heer Derksen roert tenslotte het Sportdal nog even aan en meent dat Bi en W. en de heer Vincent langs elkaar heen gepraat hebben. De geboden prijs acht hij ook onvoldoende. De Voorzitter wil eerst het advies van de bond afwachten en daarna kan men opnieuw deze zaak aan de orde stellen. Hierna sluit hij de vergadering. De raad bleef nog geruime tijd bijeen voor informele besprekingen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. (5e Lijdens zondag) 9 uur Ds de Vries, 10.30 uur Ds de Vries, 7 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. (5e Lijdenszondag) 10 u. Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Hulpbehoevende kerken binnen de classis Deventer. ONDERWIJZER BENOEMD. Inplaats van de heer H. J. Maag, die met ingang van 1 Augustus werd be noemd tot hoofd dei- Chr. school te Gas- selternijveen (Dr.)j is als onderwijzer aan de School met de Bijbel alhier be noemd de heer J. Pottjewijd te Halle (bij Zelhem). CONCOURS VAN DE BERGRUITERS. Onze Landelijke Rijvereniging „De Bergruiters" is voornemens Maandag 14 April (2e Paasdag) in de weide van de heer D. Harting op Zandvoort een concours-hippique te organiseren. De morgenuren zijn bestemd voor dressuurproeven voor landelijke rui ters. Deze zijn voor het publiek niet zo belangrijk, maar 's middags wordt een springconcours gehouden, waaraan rui ters uit de verre omgeving zullen deel nemen. Er is reeds een aantal inschrij vingen binnengekomen, zodat dit hip pisch sportgebeuren zeker weer grote belangstelling zal trekken. JAARFEEST „MARTHA" EN „JONG LEVEN". Door omstandigheden wordt het jaar feest van de Meisjesverenigingen „Mar tha" en „Jong Leven" uitgesteld tot a.s. Woensdag 26 Maart. Voor bijzonderhe den verwijzen we gaarne naar de an nonce. AANBESTEDING OPENBARE WERKEN. Zaterdagmorgen had ten Gemeente huize de openbare aanbesteding plaats van het rioleren en herbestraten van de Kolweg en het leggen van trottoirs en andere werken in de Oranjestraat en Dorpsstraat in verband met de verbete ring van de Rijkstraverse. Voor de bijkomende werken in de Oranjestraat en Dorpsstraat werd in geschreven door J. W. Klein Horstman voor f 6072.en de fa. J. Krekel en Zn. voor f5860.—. Voor het werk aan de Kolweg door de Gebr. ten Hove te Enter voor f18.270, Fa. J. Krekel en Zn. voor f 12.607 en door J. W. Klein Horstman en Zn. voor f 11.445. Het werk is inmiddels aan de laagste inschrijver opgedragen. JOHANNA VAN BUREN IN DIJKERHOEK. De bekende dichteres Mej. Johanna van Buren uit Hellendoorn droeg Don derdagmiddag in Dijkerhoek voor uit eigen werken. De afdeling Dijkerhoek van de Bond van Plattelandsvrouwen had n.l. in café „Het Bonte Paard" een gezellige middag belegd voor leden en ouderen in de buurt schap en omgeving. De presidente, Mevr. Wanders, zeide bij de opening van deze samenkomst, dat zij was belegd om de ouderen eens te doen kennismaken met de afdeling. Zij hoopte nu, dat de ouderen de jongeren zouden aansporen om lid te worden van de af deling, omdat dit van groot belang is voor hun ontwikkeling. Zij heette in het bijzonder welkom Mej. van Buren en dankte haar, dat zij naar Dijkerhoek had willen komen om eens met haar gedich ten kennis te kunnen maken, door de dichteres zelf voorgedragen. De dichteres droeg hierna uit haar re pertoire een aantal ernstige gedichten voor, waarvan zij eerst een korte uitleg gaf en declameerde daarna tal van lui mige en vrolijke gedichten, die bij velen wel bekend zijn door publicatie in het Dagblad van het Oosten en zo echt de sfeer weten weer te geven van het plat teland, dat met zijn eenvoudige voorwer pen en de natuur haar de stof verschafte voor haar verzen. Het was een echt gezellige en genoe- gelijke middag, hetgeen in het slotwoord van Mevr. Wanders dan ook tot uitdruk king kwam, toen zij Mej. van Buren har telijk dankte voor haar declamaties en de aanwezigen beloofde, dat, indien de kas het toeliet, er nog eens zo'n gezel lige middag gehouden zou worden. De heer Kloosterboer noemde zich de tolk van de aanwezigen, toen hij de af deling Dijkerhoek in de persoon van de presidente bedankte voor de mooie mid dag, welke de genodigden geboden was. STIERENVERZORGER. Tot stierenverzorger van de op te rich ten K.I.-tal te Dijkerhoek, uitgaande van de zuivelfabrieken te Markelo, Holten en Bathmen is benoemd uit 85 sollicitanten de heer J. H. Groothaar uit het Groen land, gemeente Markelo. MOOIE AVOND VAN DE BOSBRANDWEER. De leden van de vier bosbrandweer- groepen in onze gemeente en van de gewone bosbrandweer en de bosbrand- weer van Rijssen kregen Maandagavond in Amicitia een mooie avond aangebo den vanwege de Prov. Overijsselse Stichting voor de Bosbrandbestrijding. De burgemeester, Mr W. H. Enklaar, plaatselijk kringcommandant, verwel komde behalve de meer dan 100 brand weerlieden met hun vrouwen en ver loofden in het bijzonder de comman dant van de Veluwse bosbrandweer, de heer Westerik, oud-burgemeester van Barneveld, en zijn collega van Marke lo, Jhr. de Beaufort. Het gaat er om het natuurschoon in onze gemeente, de kip met de gouden eieren, aldus de burgemeester, te be houden en dat is alleen mogelijk door middel van de bosbrandweer, waarvoor gij U allen vrijwillig hebt beschikbaar gesteld. Het is goed eenmaal in het jaar in een gezellig onderling samenzijn de saamhorigheid te bevorderen en ook enige instructies te ontvangen, welke bij de bestrijding van de brand van grote betekenis zijn. Spr. wees op de goede onderlinge samenwerking met de naburige gemeente en bracht dank aan de heer J. J. ter Horst, fabrikant te Rijssen, welke een aangename bijdrage voor deze avond beschikbaar stelde. Nadat de heer Westerik iets van zijn langdurige ervaringen bij de organisa tie van de bosbrandbestrijding had ver teld en gewezen had op het grote be lang van dergelijke samenkomsten en de betekenis van bos en heide voor onze gehele volksgemeenschap, was het de Veluwse voordrachtkunstenaar Jan v. Riemsdijk met zijn vrouw en pianiste, die de avond op een zeer onderhouden de wijze kwamen vullen, en waren het de Tegahaja's, de band van de C.J.M.V. in onze plaats, die het geheel een muzi kale omlijsting gaven. Het gekeuvel en de luimige liedjes van de Veluwse zanger en de muziek en zang brachten een prettige sfeer en zijn ernstig liedje van de Olde Scheper werd met stille aandacht aangehoord. Na de pauze kwam het duo van Riems dijk op de planken en bezong de boe ren, het Venstertien van Staphorst en de liefde in Mei. De Tegahaja's openden het program ma met een drietal liedjes. Na de pauze kwamen zij nog tweemaal terug met hun vaderlandse en afrikaanse songs met accordeon en banjo-begeleiding. Evenals het gezelschap van Riems dijk oogstten zij telkens een hartelijk applaus. Tussen de bedrijven door werd een drietal consumpties aangeboden en na de pauze sprak de commandant van de brandweer, de heer Beijers, over de or ganisatie van de plaatselijke bosbrand weer, de bevelvoering, de brandbestrij ding enz. Hij gaf eerst een overzicht van de bosbrandweerorganisatie, welke hier in 1924 al begonnen is met de door de vo rige burgemeester, wijlen de heer A. P. R. C. baron van der Borch van Ver- wolde, gestichte Holtense Vrijwillige Bosbrandweer, welke in de bezetting een landelijk cachet kreeg en nu is be lichaamd door de Prov. Overijsselse Stichting voor de Bosbrandbestrijding. Er zijn vier groepen gevormd, n.l. voor het westelijk en oostelijk deel van de Holterberg, voor Look en Borkeld en voor de Zuurberg en Beuseberg. Groeps- en plv. groepscommandanten zijn voor groep I: Joh. Wolters en M. Iieijenk; groep II: H. Voorveld en P. Bos; groep III: J. Brink en H. J. Bek- kernens; en groep IV: J. H. Bolink en L. Bolink. De alarmering geschiedt door 4 sto ten op de stoomfluit van de boterfa- briek (voor de gewone brandweer twee stoten). Zij die in de nabijheid van een bos brand zijn, begeven zich met een schop daarheen, de overigen behoeven niet eerder op te komen dan nadat zij via 'n ordonnans worden opgeroepen. Op al ler opkomst wordt dan natuurlijk ge rekend. In de brandgevaarlijke perioden is de uitkijktoren op de Holterberg bezet, vanwaar men een volledig overzicht heeft over de verre omgeving. De brandmelding geschiedt aan het gemeentehuis (tel. 333); bij het gesloten zijn van het gemeentehuis aan de com mandant van de brandweer (tel. 234), aan de burgemeester (tel. 201) en aan de rijkspolitie (tel. 352). Voor de bosbrandbestrijding kunnende niet alleen de bosbrandweergroepen uitrani eigen gemeente worden ingeschakeld, kaai maar ook uit de naburige gemeenten, ven b.v. Markelo en Rijssen. Ook kan hulp kan: van de militairen worden ingeroepen het en kan een tractor met ploeg goede grij. diensten bewijzen. nau Er zullen, evenals zulks voor de 2e mei oorlog het geval is, in de bosrijke delen poo der gemeente enkele depots met schop- kaa pen, zagen en bijlen worden geplaatst, ling opdat voor de eerste aanpak materiaal V voorhanden is. wez Hij emdigde met de mededeling, datspr» het in het voornemen ligt om t.z.t. eens fcroi een oefening te houden, waarbij dan I daadwerkelijk bos- of heidebrand be--din, streden zal worden. noo Spr. dankte aan het slot de burge- trol meester voor zijn bemiddeling bij de en aanbieding van deze gezellige avond van namens het gezamenlijke brandweer- dei- personeel. lijk De avond werd met een kort slot- aan woord door de burgemeester gesloten, hoe die allen dank bracht voor hun mede- Hei werking en opkomst, inzonderheid de teg medewerkenden aan deze avond. i VOETBALPROGRAMMA. Zaterdag; DES c-Holten b Zondag; N.E.O. z-Holten 1 Holten 2-Nijver dal 3 Bornebroek 3Dijkerhoek 1 Z1JI cal: dei 4 uur get 2.30 uur lüsi 2.ótl uur te" 2 uur DE KAMPEER VERORDENING ne ÏSETEKEjN Jl' GEEN v JtiidJilJLiijLiS- BEPERKING. am Het gemeentebestuur had dezer dagen 1161 ue. houders van vergunningen t oor kampcerooerderjjen, -terreinen en zomer- huisjes in hoiei Hoiterman ungenouigd a] om eens te spreken over de acmergion- den van de kampeerverordenmg en net kamperen in net algemeen. De meesten j_a haaucn aan deze oproep genoor gege- i^: ven, zodat in de achterzaal tal van ne- «A ianghebbenüen bijeen waren, terwijl ook jj£ alges aarciigüen van de W V en de meeste ve politiemannen, o.a. adj. Petter, aanwezig waren. De burgemeester opende de avond en heette in het bijzonder welkom de heer J. \Y. F. Stoovelaar, hooidconsment van de ISed. Kampeerraad uit Amersfoort, gt welke gekomen was om een inleiding te houden. Mr. Enklaar wees er op, dat het ge- j_a mcentebestuur gemeend heeft, dat het m nuttig zou zijn om eens te praten met de vergunninghouders enz. om de kam- j1£ peerverorüening onder de loupc te ne men, omdat het nuttig en goed is daarvan de achtergrond te kennen. 0> De vaststelling van een kampeerver- ordening betekent niet het aan banden leggen van het kamperen, maar dient v£ een waarborg te vormen, dat op verant- fe woorde wijze kan worden gekampeerd. n. Er moet n.l. mee geregeld worden, dat 0| de jongens en meisjes op verantwoorde wijze samen komen en dat zij niet zeg- q gen: naar Hollen daar moet je naar toe, k; want daar mag alles. n! De lieer Stoovelaar bracht in de aanvang uj van zijn inleiding dank aan het gemeente- bestuur voor deze samenkomst en ver heugde zich vooral over de vorm waarin V( dit is geschied. Er moet niet alleen een bi verordening worden gemaakt, maar zij c. moet ook begrepen worden. Hier praten is, aldus de heer S., belangrijker dan ccn verordening, welke van bovenaf wordt opgelegd. Dat ook de vrouwen aanwezig zijn verheugde spreker, want moeder de vrouw heelt, zoals altijd, ook hier een d belangrijk woordje mee te spreken. d Spreker zelf heeft alle kampen mee- c: gemaakt en heeft sedert 1920 een grote z ervaring opgedaan. De Kampeerraad, waar hij thans van uit gaat, is ingesteld door 3 v ministeries en komt uit de vereniging s> „Veilig tehuis". C De tijd, dat men met een tentje op de v rug er op uitgnig, was de tijd, waarvan v men nu zegt: toen was het nog vrij. Maar t dat is allemaal sterk veranderd. Men 1 kan er met weemoed aan terugdenken, <3 maar dat behoort tot het verleden. Er cl is nu zo n veelheid van aanvragen, dat t er een keuze gedaan moest worden in e welke lichting men de zaak wilde stu ren. Het is niet leuk om te regelen, maai er gaat nu eenmaal weinig vanzelf. Als iemand zegt: dit is een belangrijke vrij heidsbeperking, dan zegt spr., dat is niet het geval, men kan nu eenmaal niet meer doen wat men wil en ook voor de be scheiden mens moet er een plekje te vinden zijn. Uitvoerig gaat spr. na de verschillende wijzen van kamperen. Men onderscheidt tentkamperen en bivakcren, dat is bin- j nensliuis in kamphutten, boerderijen, bun- galows en zomerhuisjes. Dat alles valt onder de kampeervet-ordening. Bij het j tentkamperen moet onderscheid worden gemaakt tussen meisjes, jongens, gezin- nen en echtparen, alsmede groepen on- der leiding. Een machtig middel is daar bij de kampeerkaart of kampeerpaspoort. Ook bij bivakeren onderscheidt men de ze groepen. Het gaat hier voor een be langrijk deel om de inrichting (accomo- dalie) van de huisjes en terreinen en om de moraal. Terreinen moeten naar bo venstaande onderscheidingen ingedeeld kunnen worden. Meisjes laat men hun eigen leven leiden, allecntrekkende vrou- wen en meisjes moeten zichzelf kunnen j zijn. Verloofden kan men bij elkaar laten. De praktijk brengt mee, dat men toch niet van alles het dubbele meeneemt. Van groot belang is, dat de vergun ninghouders een nachtregister bijhouden. Als cr eens een telefoontje of radiobe richt komt, weet de politie de mensen te vinden. Uitvoerig gaat spreker in op de wer king van de kampkaart. De kampeer kaart is een verplichting, maar ook een recht. Men heeft iets in de zak, dat een waarborg geeft. Zij is getoetst aan de gegevens van dc burgerlijke stand en be vat een foto. Er is advies gevraagd over

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 2