JUMBO Overall-aanbieding BELTMAN Uitvoeringen Holtens Nieuwsblad Officiële publicatie. Belangrijke HOUTVERKOPING Grote N.C.R.V,-Steravond O n tspanningsa vond C.J.M.V. DE VRIENDENSCHAAR JAARFEEST Kon. Erkende Modevakschool Opgaaf van Leerlingen Première „MARTHA" £o RTstë Nijverdalsche Drukkerij Jan Wiggers, Kolweg A 171c, Tel. 356 iiiiinniiniiiittiiiniiMwniiiiiiMiMiniiwiiiiMiiiwiininii BLOEMSIERKUNST A. SCHURINK Maar Tuinonderhoud Spaarbank te Deventer VOEDERBIETEN iiiiiiiniuiniiiwwi Verenigingen, kondigt Uw aan in het VERGADERING FOKVERENIGING „HOLTEN EN OMSTREKEN". Maandagavond vergaderde de fokver- eniging „Holten en omstreken" in café Wed. J. A. Jansen, onder voorzitterschap van M. Boode. De agenda werd tamelijk vlot afgewerkt, omdat de waarn. Vee- teelt-consulent, Ir Jepma, om 8 uur graag beginnen wilde met zijn lezing. Notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Het finan cieel verslag luidde gunstig. Over 1951 was er een batig saldo van f 76.10. Hierna bracht de controleur, de heer J. W. Jansen, verslag uit van de werkzaam heden over 1951. Er waren 237 kalve ren geschetst, 19 koeien en 2 stieren in geschreven in het Ned. Rundvee Stam boek. Het aantal leden breidt zich sterk uit. Dit is een gevolg van het meer alge meen gebruik maken van de K.I.stieren. Op de in Sept. 1951 gehouden fok vee dag was dit ook te zien aan het betere jongvee, bij vorige jaren vergeleken. De gemiddelde productie bedroeg over de periode 1 Juli 1950 tot 30 Juni 1951 4085 K.G. melk, 3.45 vet, 141 K.G. melkvet, 310 melkdagen. 10 van de berekende lijsten voldoen aan de K.S. en R.P.S. eisen. Na de huishoudelijke vergadering ver kreeg de heer Ir. Jepma het woord. Spr. begon met een vergelijking van de pro ductiekosten van 3 koeien met een gelijk lichaamsgewicht. De eerste geeft 3000 K.G., de tweede 4500 K.G. en de derde 6000 K.G. De voederkosten bedragen bij de 1ste koe 14.7 cent, de 2e 12.3 cent en bij de 3e koe met 6000 K.G. melk 10.8 cent per K.G. melk. Hoe hoger opbrengst hoe voordeliger dus voor de eigenaar. Na het opstellen van bovenstaande be rekening heeft een verhoging van de voe- derprijzen plaats gehad, doch de onder linge verhouding blijft volgens spreker gelijk. Met een hogere productie dient ook de bedrijfsvoering omhoog te gaan. Vol gens spreker moet het doel der rood- bontfokkers zijn, een melkrijke koe, wel ke zo gebouwd is, dat ze zo lang moge lijk mee kan en als ze niet meer voor de melkproductie geschikt is voor de slacht bank ook nog een behoorlijk bedrag op kan brengen. Spreker maakt enkele ver gelijkingen tussen de productie van de zwart- en roodbonten, waarbij uitkwam, dat het vetgehalte van de zwartbonten hoger is, maar de hoeveelheid melk van de roodbonten groter is. Spreker noemt enkele productie-gegevens van de moe ders van de stieren, aangevoerd op de Centrale Stierenkeuring te Raalte. Deze was als volgt: gemiddelde leeftijd 5 jaar 3 maand, 5106 K.G., 3.75 316 dagen. Van de K.I.stieren was dit nog hoger, n.l.5664 K.G., 3.77% vet, 322 dagen. Wat de export betreft, dit lijkt momen teel gunstig. Duitsland wil graag rood bont fokmateriaal aankopen. België even zo. Spreker legde vooral ook de nadruk op een betere verzorging van het vee, elke dag borstelen, in de herfst klauw- verzorging, en vooral het verbouwen van eiwitrijk voer. De voorzitter, M. Boode, bedankte Ir. Jepma voor zijn leerzame rede. Enkele vragen werden nog gesteld, welke naar aller tevredenheid werden beantwoord. De vergaderig was vrij goed bezocht, terwijl ook de leerlingen van de land- bouwcursus aanwezig waren. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. 10 uur Eerw. Heer Klein Onstenk van Schalkhaar. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. (In beide diensten extra collecte voor hulpbeh. kerken in de classis.) BOEKBESPREKING. Voor de vereniging „Jong Holten", afd. van de B.O.O., de Boerendochters vereniging en de afdelingen Holten en Dijkerhoek van de Bond van Plattelands vrouwen hield de heer J. Kolk, hoofd der lagere landbouwschool te Laren (Gld.) een boekbespreking. Voor de pauze vertelde de heer Kolk fragmenten uit het boek van Rien Brou wer „Dauw over dorstig land", dat hij op boeiende wijze wist weer te geven. Het was feitelijk een gecomprimeerde weer gave van de inhoud van het boek. De heer Kolk ontpopte zich als een gebo ren verteller, die de aandacht van zijn gehoor voortdurend gevangen wist te houden en het deed meeleven in de vro lijke en ook dikwijls tragische momen ten, welke in het boek worden uitge beeld. Na de pauze gaf hij een korte om schrijving van de personen, welke in het boek voorkomen en besprak hij de bui ten gewoon sterke en frisse geest, welke uit de figuren van deze roman spreekt. Mevr. Nagelhout, de presidente van de Holtense afdeling der plattelandsvrou wen, die de spreker met een kort wel komstwoord had ingeleid, zeide in haar dankwoord aan het einde van de voor dracht van de heer Kolk, dat er tegen woordig behoefte is aan dergelijke goede boeken, die ons niet steeds de psycho paten schilderen zoals we ze tegenwoor dig in vele moderne romans tegen ko men. Zij bracht de vereniging „Jong Hol ten" dank voor het initiatief voor deze mooie avond. FEESTAVOND „DE BARGSCHILD". De buurtvereniging „De Bargschild" hield Woensdagavond in hotel Holter- man een prettige feestavond, waarop bijna alle buurtbewoners aanwezig wa ren. De voorzitter, de heer W. ten Berge, opende de avond met een welkomstwoord, waarna een aardig programma werd af gewikkeld, dat voornamelijk verzorgd werd door de humorist, de heer Alex Meuris, van het Bubo-cabaret uit Hen gelo. Deze conferencier wist de gasten de gehele avond prettig bezig te houden, terwijl tussen de bedrijven door gezellig gedanst werd en de inwendige mens met allerlei lekkers en hartigs versterkt werd. De Bargschildbewoners besloten hun jaarlijkse bijeenkomst vrij laat in de avond, na van harte genoten te hebben. H.iVfV.-UITVOERING NAAR OCTOBER VERSCHOVEN. Zoals in een vorig bericht reeds werd vermeld, zal de uitvoering van H.M.V., welke in deze maand gehouden zou wor den, wegens een sterfgeval niet kunnen doorgaan. Zij is naar de maand October a.s. verschoven. Wel zal een vervroegd zomerconcert gegeven worden in de maand Mei. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 6 tot en met 12 Februari 1952. Gevonden: 1 zakmesje, 1 grolse want, 1 grolse want, 1 paar kinderwanten (grols). Verloren: 1 paar lederen herenhand schoenen, 10 kilogram kanariezaad, 1 vulpen merk „Rap", 1 want, 1 zijschot vrachtauto, 1 gouden trouwring. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Oranjestraat 55, tel. 352. VERTROKKEN PERSONEN. Joh. van den Bos en gezin van Hol- terberg 42 naar Deventer; P. R. Scharff van Holterberg 42 naar Amsterdam. GROTE N.C.R.V.-STERAVOND. De Ned. Chr. Radio-Vereniging (N.C. R.V.) houdt Dinsdagavond 26 Februari 1952 een grote steravond in gebouw „Irene", waaraan o.a. medewerken: Kees Deenik, bariton; Liesbeth van Barneveld, declamatrice, en Johan Bodegraven, die iedereen in Nederland via de microfoon wel eens heeft gehoord, maar die we toch ook graag wel eens willen zien. De prach tige N.C.R.V.-film „Wordt vervolgd" zal worden vertoond, terwijl er verder on der leiding van Kees Deenik volkszang zal zijn onder het motto „Zeg, zing zo!" Een korte schets „Het diner" van Willy Corsare en een programma onder de veelzeggende titel „Tutti Frutti". Al met al een programma, dat er zijn mag en waarvan men voor 100 zal genieten. Zie ook de annonce in dit nummer en de raambiljetten. PRAATAVOND C.B.T.B. In gebouw Rehoboth werd Maandag avond door de plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) een zeer goed bezochte praatavond gehouden. De voorzitter, de heer J. Wiersma, opende deze bijeenkomst met gebed na het lezen van Psalm 147, en sprak hierna een kort woord van welkom, waarbij hij zich in 't. bijzonder richtte tot de beide sprekers, de heer Z. Groot- huismink, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Nijverdal en de heer G. Zwijnenberg, adj. secr. der C.B.T.B. te Hardenberg. Ook werd een hartelijk woord van welkom gesproken tot een aantal leden van de Chr. Jonge Boeren Organisatie (C.J.B.O.). Nadat de secretaris, de heer H. Lan- deweerd, de notulen der vorige verga dering had gelezen, werd door de pen ningmeester, de heer M. Teeselink, het finantieel verslag uitgebracht over het boekjaar 1951. In dit verslag werd de leden dank gebracht voor de vlotte be taling van de contributie, waardoor men de taak van de penningmeester zeer verlichtte. Er was over 1951 een klein batig saldo. De heer Wiersma sprak een hartelijk woord van dank tot de heer Teeselink, die zich genoodzaakt zag als penning meester te bedanken. Vanaf de oprich ting der afdeling was de heer Teese link penningmeester en ook in deze functie heeft hij zeer veel voor de af deling gedaan. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren G. Stam en J. Rietberg, bracht bij monde van eerst genoemde een gunstig rappoi't uit, wes halve de penningmeester décharge ver leend werd voor zijn beheer. Als leden dezer commissie voor 1952 werden benoemd de heren M. Nijland en H. J. Aanstoot. Na afhandeling van de huishoude lijke agenda werd het woord gegeven aan de heer Z. Groothuismink, die sprak over het onderwerp: „Hoe zullen wij ons organiseren?" Voor onze Prot. Chr. boeren moet dit geen vraag zijn, volgens spreker, maar een zeker weten. Heel ons leven wordt beheerst door een bepaalde lijn: De eer van God. Hij is het, die de hele natuur en heel ons leven in Zijn hand heeft. In diepe afhankelijkheid aan Hem. de Schepper en Onderhouder van ons leven ons werk doen. Dan organiseren wij ons ook in een organisatie, die in de eerste plaats vraagt: Wat vraagt God van ons? Dit christelijk organiseren betekent niet, dat we de zakelijke dingen veron achtzamen. Men verwijt ons zo graag, dat wij ons opsluiten in een eigen krin getje. De C.B.T.B. wil geen afzondering maar integendeel samenwerken met andere organisaties. Na de heer Groothuismink werd het woord gevoerd door de heer Zwijnen- berg. In een vlot betoog stond spreker stil bij de verschillende moeilijkheden op landbouwgebied en de economische chaos, die in verschillende delen van de wereld heerst. In deze chaos moet ge ordend worden, maar de vraag is van het allergrottste belang: Wat wordt ge ordend en door wie wordt dat gedaan? Wij hebben in deze -onze taak en onze roeping en er is veel studie nodig, voor- al voor onze jongeren. Hen wacht in de toekomst een moeilijke tijd. Veertigduizend boerenjongens zitten te springen om een stukje land om een i bedrijfje te kunnen stichten, en de har de werkelijkheid is, dat er geen land ter beschikking is. Emigratie zal ons j slechts ten dele een oplossing brengen. Voor een groot deel zal voor deze boe- renzoons ander emplooi gevonden moe- ten worden. Een benauwend vraagstuk is, vol- j gens spr. ook onze veevoederpositie. Voor 1952 is onze behoefte nog ge dekt door de import van 800.000 ton, doch :t volgend jaar kunnen we slechts 600.000 ton importeren. 15 procent van ons grasland is nog geschikt om te scheuren en hieraan zal, volgens spr., niet zijn te ontkomen. Als deze 15 pet. niet vrijwillig wordt ge scheurd, dan zal de Minister zeker met scheurplicht komen. Vrijwillig scheuren zal verreweg het beste zijn, want in grijpen van boven af zal allerlei rege lingen en ambtenarij tengevolge heb ben. De overheid gaat dan weer zeg gen hoe het moet en wij worden dan weer zetboer. Wij zullen in de nabije toekomst nog meer uit onze bedi'ijven moeten halen, willen wij onze veestapel op het peil van heden kunnen handhaven. Zou bv. om een of andere oorzaak geen 15 pet. grasland gescheurd worden, dan zal de veestapel met 20-25 pet. moeten wor den ingekrompen. Nadat de heer Zwijnenberg nog had stilgestaan bij verschillende andere problemen, besloot hij zijn toespraak als volgt: Laten we niet vergeten, dat al deze dingen gebeuren onder Gods leiding. Hij is het, die voorspoed geeft, maar ook tegenspoed zendt. ZOMERHUISJESTERREIN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter algemene kennis, dat van 15 Februari tot 14 Maart 1952 ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd een ont- werp-uitbreidingsplan in onderdelen Voor terreinen, gelegen tussen de Markelose- weg en de Borkeldsweg (het z.g. zomer huisjesterrein). Gedurende bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden bij de gemeen teraad bezwaren tegen dit ontwerp-plan indienen. Holten, 13 Februari 1952. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Heden overleed plotse ling onze innig geliefde Vrouv/, Moeder en Doch ter Hendrika Gerritdina Broekmaat-Kappert in de nog jeugdige leeftijd van bijna 35 jaar. Zij ruste in vrede. G. J. Broekmaat. Jannie Gerrit Henk Johan. H. J. Kappert. Holten, 7 Febr. 1952. Heden overleed plot seling onze geliefde Schoondochter, Zuster, Schoonzuster en Tante Hendrika Gerritdina Kappert Echtgenote van G. J. Broekmaat in de ouderdom van bijna 35 jaar. Dat zij ruste in vrede is de wens van G. Broekmaat. H. BroekmaatWillems. Joh. Kappert. A. KappertLankkamp. E. Kappert. H. Kappert—Broekmaat. F. J. Harbers. W. H. Harbers—Kappert. G. Heuvelman. J. W. Heuvelman— Broekmaat. J. Bluemink. H. J. Bluemink— Broekmaat. J. Broekmaat en Verloofde. Johan Broekmaat. Gerda Broekmaat. En Kinderen. 7 Febr. 1952. NOTARIS TEESSELINK te Markelo zal op Woens dag 20 Febr. a.s., des voorm. 11 uur in hotel Holterman te Holten publiek verkopen voor de heren Dr. Meilink en J. D. Vincent, circa 100 percelen DENNEN geschikt voor: sporen, sleten, rikposten, bonenstokken en brandhout, gelegen in _de bossen bij de school te pelo in Holten. Sprengenberg en Koningsbelten HAARLE Notaris W. C. van der Esch Le Hellendoorn zal op Dins dag 19 Februari 1952 in het café „Diepman" te Haarle, publiek verkopen: Circa 400 perc. zeer mooi dennen-, eiken en berkenhout geschikt voor sporen, pla ten, zaaghout, boerenge- rief, enz., en wel: 1. des morgens 9.30 uur circa 160 pere. gelegen op de Koningsbelten tussen Haarle en Nijverdal. n. des middags 1 uur cir ca 240 perc. gelegen op de Sprengenberg. Uitvoerige perceelslijsten verkrijgbaar in het café „Diepman" te Haarle. Flinke Jongen GEVRAAGD voor de ver zorging van dieren en alle voorkomende werkzaam heden. Zich te vervoegen HB 77. Te HUUR gevraagd voor de le helft Aug. gemeub. zomerhuisje of woning voor 6 pers. L. W. Krijger, Bilderdijklaan 73, Rijswijk Z.H. Bij het G.E.B. is te koop: le. een gebruikte schrijf machine met zeer brede wagen 2e. een klein aantal gebruikte schakel- klokken, geschikt voor het in- en uit schakelen van elec- trische verlichting van kippenhokken. Deze klokken worden alleen afgegeven voor ondergronds aangeslo ten percelen. Aanvragen in te dienen via uw installateur. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦j op Dinsdag 26 Februari in gebouw „Irene" X Zang van Kees Deenik. Declamatie Liesbeth van Barneveld. X Vertoning van de prachtige N.C.R.V.-film t „WORDT VERVOLGD" Volkszang o.l.v. Kees Deenik. X „Tutti Frutti", een programma waar- in van alles gebeurt. Algehele leiding Johan Bodegraven X Aanvang 7.45 uur. Toegangsprijs, f 1.20 (bel. inbegr.) Zaal open 7 uur. X Plaatsbespreken Dinsdag 26 Februari X van 11 tot 12 uur, a 10 cent per plaats. C.B.P.B. C.J.O. op Vrijdag 22 Februari a.s., om half acht in gebouw „Rehoboth". Spr. de Weled. Heer Veldsink, Hoofd Chr. Lag. Land bouwschool te Ommen. Onderwerp: „Waar staan wij?" Verder opvoering van het prachtige stuk SPANNING OM „VREDE HOEVE", Spel in 5 bedrijven door Herman Koster. Het belooft een mooie avond te worden. Entree f 0.75. Kaartverkoop aan de zaal. BEZOEKT HET op ZATERDAG 23 FEBR. '52, Gebouw Irene, aanvang half acht. Pracht programma Toneel en Declamatie Kaarten verkrijgbaar vanaf 18 Februari a f 1.20 bij A. WESTERIK. op Donderdag 21 Febr. van 1 tot 5 uur in Café Kloosterboer te Dijkerhoek voor NAAI- EN KNIPLESSEN voor huishoudelijk gebruik en voor verschillende diploma,s. Lerares H. J. Haarman. De speciale gaat door tot 23 Februari Dit is dus de laatste week. Doet Uw voordeel l HOLTEN L.A.G. L.A.G. van het landelijk spel van J. W. Gorsink door 't Larens Amusementsgezelschap (Gezelschap Gorsink) op ZATERDAG 23 FEBRUARI a.s. in Café „De Wippert", 's avonds 7 uur. Kaarten vanaf 17 Februari a.s. verkrijg baar aan de zaal a f 1,25. NA AFLOOP BAL L.A.G. L.A.G. Telefoon 639 K5486 FAMILIE-DRUKWERKEN alsOndertrouvvcirculaires, Geboorte- berichtkaartjes, Rouwbrieven e.d. BINNEN ENKELE UREN GEREED. Door overheidsmaatregelen is mijn bloemen- zaak alhier weer gesloten. snoeien van vruchtbomen wordt wel uitge voerd. Wilt U dus Uw tuin in orde hebben, geeft U daar voor op, Dinsdag 19 Februari van 7—9 uur n.m., in het winkelpand, Larenseweg 3. Assenstraat 65 (hoek Brink) Aantal inleggers: 29.000. Ingelegd kapitaal: bijna 20 millioen gulden. Reserve: ruim 2 millioen gulden. Rentevergoeding: 2i/2 's jaars. Bijkantoor HOLTENOranjestraat A 203a, ge- opendelke Woensdagmorgen van 9.30-12.15 u. NOG EVEN!! 10 korting voor U 2 t.b.v. de Kanker bestrijding. Chemische wasserij en ververij „De Achterste Holen",Epe Depót H. J. BELTMAN, Holten KOOPJE!! Prachtig3-delig 2 pers. Damast bedstel Nieuw, ongebruikt. Prgs f 55.Bevr. J. Lodeweges, H. J. Wansinkstr. 18, Holten Te koop: partij groenkraag D. J. Ribbink, D 3, Holten. TE KOOP: 1 CARPION 1 wagen, zw. 4 d.. 1 lucht- wagen 16 inch, 2 wiel. ach. t. as 4 d. G. H. Bosman, Deventerweg 13. Te koopvan afbraak huize „De Berg", ramen, deuren, blinden enz. vanaf Maandag t.m. Vrgdag a.s. A. KOOPMAN Zn. TE HUUR: voor de tijd van 6 jaar, Perceel 1. ongeveer M H.A. grasland bg de Wed. Tuitert, Espelo. Perceel 2. ongeveer H H.A. grasland met 2 A. bouwland, (Nieuwe Kamp) Perceel 3. ongeveer ^H.A. bouwland ,,'t Veld". Briefjes inleveren vóór of op 20 Februari. Bij H. J. Kappert, N 46, Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 2