Blijde dag voor de Beuseberg* 36 boerderijen aangesloten aan het electrische net. Petroleumlampen naar de zolder verwezen. Vrijdag 30. November 1951 zal in de annalen van de geschiedenis onzer ge meente, maar in het bijzonder voor de zuidelijke Beuseberg, blijven aangetekend als een blijde en belangrijke dag. In de avond van deze dag werden 36 boerde rijen aan het electrische net onzer ge meente aangesloten. Op zich zelf is de aansluiting van boer derijen geen bijzonderheid. Er zijn er in de loop der jaren in onze gemeente reeds vele aangesloten. Maar het betreft hier de aansluiting van een z.g. onrendabel gebied, een gebied dus waarvan de aan gesloten percelen bij een sociaal-eco nomisch tarief de kosten hunner aan sluiting niet kunnen dekken en waarvoor door de overige stroomverbruikers door een tariefsverhoging welke inmiddels is ingevoerd moet worden b-gespron- gen. Er zijn nog plm. 200 percelen, welke er net zo voorstaan en wier bewoners ook eenmaal de zegeningen van onze tech nische beschaving deelachtig willen wor den. Dat is een rechtvaardig verlangen, het welk echter niet in een handomdraai kan worden opgelost, maar waarvan het pret tig is te weten, dat de bevolking er zich een offer voor wil getroosten om het te bevredigen. Hier gaan naastenliefde en democratie hand in hand. Daarbij zal echter steeds met de draag kracht der Stroomafnemers rekening moe ten worden gehouden. Wordt deze over schreden, dan wordt 't tegenovergestelde bereikt van wat men hoopte te verkrijgen. De petroleumlampen zullen op deze boerderijen gaan verdwijnen en plaats maken voor het licht, dat weinig verzor ging behoeft en welks kracht zoveel werk uit handen neemt. Wat dit betekent kunnen zij het beste aanvoelen, die in de laatste bezettingsjaren tot het flakkerende oliepitje werden teruggebracht. Het is echter, naar het ons voorkomt, niet in de eerste plaats het licht, dat de aansluiting aanlokkelijk maakt, want het butagas kan hei vrijwel evenaren, maar de kracht, waarmede de boer doelmatig kan werken en zijn bedrijfsvoering verbeteren. De olielamp verdwijnt en opdat ieder zich haar intimiteit herinnere, plaatsen we bierbij 'n plaatje van een boereninterieur, waar de ouderwetse huiselijkheid nog zo echt op ligt, een huiselijkheid, die als we anderen mogen geloven in onze vertechniseerde en gecultiveerde wereld steeds meer verloren gaat. De officiële aansluiting. De officiële aansluiting aan het bestaan de net vondt Vrijdagavond plaats ten huize van de familie B. W. Stevens, op het erve Maatman, in tegenwoordigheid van de burgemeester en zijn echtgenote, Mr W. H. Enklaar en Mevr. C. P. K. Enklaarvan Andel, de wethouders, de heren B. J. Veneklaas Slots en M. Teeselink, de ge meente-secretaris, de heer S. Sikkes, de leden van de raad, de adviseur van de IJsselcentrale, Ir H. H. Vogt, de plaatse lijke installateurs, de leider van 't bedrijf, de heer H. J. Westerik en tal van bewoners der aan te sluiten percelen en andere ge nodigden. De eersten waren per autobus uit het Dorp gearriveerd, om naar het erve Maat man te komen, waar een week tevoren ook reeds de kookdemonstraties zijn ge houden, om de bewoners der aan te slui ten percelen met het gebruik van de electrische stroom vertrouwd te maken. Mevr. Enklaar verrichte het plechtig ceremonieel. Om precies half acht ontnam zij de oude vertrouwde petroleumlamp haar luister, door haar uit te blazen en ontstak zij door een druk op de knop het electrisch licht, dat in het vervolg de taak van de petroleumlamp zal overnemen. Zij had hiermede op symbolische wijze de aansluiting van de 36 boerderijen aan het licht- en krachtnet tot stand gebracht. Er werden bij deze heugelijke gebeurte nis tal van toespraken gehouden, waarop wij in ons volgend nummer nog terug komen, aangezien bij het ter perse gaan van dit nummer de plechtigheid nog in volle gang was. Iets uit de geschiedenis. In ons artikel van 9 Juni jl. schreven we reeds, dat voor de oorlog de electricifi- catie van de buurtschappen dikwijls een punt van langdurige discussies was, en dat er toen en ook na de bevrijding door de lichtcommissie heel wat confe renties gehouden zijn, om tot 'n redelijke overeenstemming te komen met adres santen. Men vond daarbij ook niet altijd voldoende medewerking onder elkaar in de betrokken omgeving. De thans voltooide aanleg dankt ten slotte zijn ontstaan aan een verzoek van 54 adressanten, dat in de maand Januari van 1949 bij de Raad werd ingediend. Na vele beraadslagingen, waarbij het in belangrijke mate om de vrijwillige bij drage ging, is met 36 personen overeen stemming bereikt. Zij dragen in de kosten van de aanleg ruim f 18.000.bij. Dat is een belangrijk bedrag, maar toch bij lange na niet voldoende, om een rendabele exploitatie te verkrijgen van deze uitbrei ding. Zou dit wel zo zijn, dan had men plm. f 1000 per perceel moeten bijdragen. Het exploitatie-verlies wordt, blijkens het voorstel van B. en W.( inzake de on langs aangenomen tariefsverhoging, thans geraamd op f 2850.per jaar, daarbij is echter geen rekening gehouden met de hogere kosten van de verzwaring van de bestaande netgedeelten en met de uit de toenemende onderhoudskosten voort vloeiende lasten. Deze vormen een niet te verwaarlozen factor. Enkele cijfers. Er blijven nog 18, vanuit deze aanleg aansluitbare, percelen over, waarvan men hoopt, dat zij t.z.t. zullen volgen. Men heeft voor dit werk vanuit het voedingspunt achter de woning van de heer H. J. Westerik aan de Pastoriestraat een hoogspanningskabel van 10.000 volt gelegd naar een transformatorhuisje bij het Erve „Menum" en deze daarna door getrokken naar de transformatorhuisjes bij de heer Hulsman en bij de heer Oplaat aan de Larenseweg. De lengte dezer kabel bedraagt 5]/i km. De kosten met de huisjes bedroegen f 72.000. Er zijn met behulp van de belanghebbenden 400 palen ge plaatst, waarlangs 40.000 m koperdraad hangt, met een gewicht van 4300 kg. Dit geval kostte f 42.000. Er steekt dus wel een slordige duit in deze aanleg. Uit de jongste geschiedenis vermelden we nog, dat drie percelen feitelijk al zijn aangesloten, nl. van de families Zweers, J. Aanstoot en A. Bekkernens. Hier waren zieken in huis, die grote behoefte aan de radio hadden. Dit is voor de leider van het bedrijf, de heer H. J. Westerik, die met zijn mannen natuurlijk een zeer be langrijk aandeel heeft in deze uitbreiding, aanleiding geweest om met toestemming van zijn superieuren, met de hand over het hart te strijken en deze percelen voor rang te verlenen. Een prijzenswaardige daad van de overheid, die gemeenlijk als koel en bureaucratisch wordt aangeduid. Er blijven nog aansluitbare boerderijen. Hiermede is de eerste phase in de aan sluiting van de onrendabele gebieden af gesloten. Er blijven naar schatting nog 200 woningen in onze gemeente van elec trische stroom verstoken. Zij zullen, naar het ons voorkomt, door partiëele uitbreidingen geholpen moeten worden. Voor hen wordt thans van alle stroom- gebruikers reeds 'n klein offer gevraagd, door de jongste tariefsverhoging. Zij zelf zullen ook wel een offer moeten brengen, willen ze worden aangesloten. Hun kansen liggen op het ogenblik echter wel zeer moeilijk, door de hoge kosten der materialen. Vallen de prijzen der grondstoffen belangrijk terug, dan zullen ze er als de kippen bij moeten zijn, om hun kans waar te nemen. De burgemeester hield hierna een korte toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat het gemeentebestuur en de mensen van het G.E.B. het op prijs hebben ge steld tezamen met de Beusebergers het ogenblik te beleven, waarop op hun hof steden, in huis en stal de electrische lampen zullen gaan branden en waarop voor het laatst in de oude trouwe petro leumlamp zou worden geblazen. Hij bracht daarbij dank aan de familie Stevens, die hiertoe de gelegenheid bood, door allen in hun gastvrije woning te ontvangen en hij was daar de familie zeer dankbaar en erkentelijk voor. Het is in het leven menigmaal zo, dat een reultaat, dat met veel moeite, in spanning en offers verkregen wordt, meestal tot grotere voldoening en dank baarheid stemt, dan hetgeen men' zon der meer heeft bereikt. Wij voelen, al dus spr., daarom behoefte een ogenblik stil te staan bij hetgeen hier hedenavond is geschied. Allen, die hier zitten, hebben hun aan deel gehad in de aansluiting van de buurtschap Beuseberg aan het net van het G.E.B. Bij de Beusebergers heeft het initiatief gelegen, aan het gemeentebestuur kwam toe de taak om in nauwe samenwerking met de deskundigen, de heren Vogt en Westerik, te overleggen op welke voor waarden aan Uw wensen kon worden voldaan. Spr. wees er op, dat het aansluiten van een buurtschap, die niet rendabel te ma ken is, vooral niet onder de huidige economische omstandigheden, voor de aangeslotenen als voor het bedrijf be tekent het brengen van belangrijke of fers. Deze offers zijn door de Beuseber gers niet geschuwd en spr. wil vooral een eresaluut brengen aan de commissie, die uit hun midden werd gevormd en haar delicate taak met overleg heeft vol bracht: om te bepalen, wat ieder naar recht en billijkheid had bij te dragen. Deze taak is niet gemakkelijk ge weest, maar spr. hoopt, dat men thans de voldoening heeft deze tot een goed einde te hebben gebracht. Het is goed deze dag te weten dat de gemeente in haar geheel mede de lasten wil dragen, welke de aansluiting van de niet-rendabele gebieden meebrengt. Het draagt elkanders lasten, heeft in Holten ook op dit gebied opgeld gedaan. Spr, wees er nog op, dat het inder daad belangrijke offers zijn, welke de bewoners in de rendabele gebieden van ons dorp zich moeten getroosten, om het mogelijk te maken, dat de electrische stroom naar alle delen van de gemeente kan worden gevoerd. Ik geloof, dat dit juist gezien is, om dat wij de electrische stroom zo lang zamerhand als brood en water, als eerste levensbehoeften kunnen beschouwen, al dus mr Enklaar. Hij bracht ten slotte dank aan de heer Vogt voor diens belangrijke adviezen en aan de mensen van het G.E.B. en vooral aan de heer Westerik, welke in deze be langrijk werk verricht heeft. DE BEUSEBARG HEF 'T LECH. Electrisch lech da's niks gin nieujs, Veural neet in de stad. Meer op ut wiete plattelaand He'w 't nog neet zo lange ehad. Vuur umstreeks een dikke dartig jaor Kre'w hier dat stuk techniek. 't Gink toe nog met een knipeugken Maor 't warken manjefiek. Zo störig heft zich uutebreid, Gink 't ook de buurtschap in. De leu dee warren d'er op gedaon, Want 't was een makkeluk ding. Neet aoveral gink 't effen rap, Want d' anleg was nog duur. En de gemeenteraod den was Op de centen mangs sekuur. De boeren schreven breeve vol, Maor 't hulp eer neet altied. Want de vroode vaderen wollen ja 't Geeld der neet vuur kwiet. Zee zeiden dan: 't kan neet uut, 't Kan zich neet bedruupen. De leu dee deurden dan maor wier Wat öllie in 'n kuupen. Zo gingt ook in de Beusebarg; Zie veulden zich misdeeld. Maor nao de oorlog kwamen ze Met een tasse vol met geeld. Toen konden z'op 't gemeentehuus Der neet meer onder hen. De borgemeister zei toen in 'n raod: Noe mut dan toch maor wên. De leechkeerls plaatsten toe De pöle langs de weg, Zie legden kabels, spanden draod Duur de Beusebarg heg en steg. Noe heb z't eindeluk vuur mekaar, En Vriedag, toen gingt an. Mevrouw Enklaar poessen de laampe uut En 't electries flitsten an. Gefilceteerd in 'n Beusebarg, 'k Hoppe da'w 't nog zeet, Det de hele gemeente braanden kan Van 't lech, dat duur een drödje geet. OOIEVAAR. Hooi ten, 't Arve Maotman, 30 Nov. 1951. AANSTELLING GEZINSVERZORGSTER NU SPOEDIG TE VERWACHTEN. Er zijn in de loop van het jaar reeds talrijke besprekingen gehouden, om in onze gemeente te komen tot de aanstelling van een gezinsverzorgster. Deze bespre kingen hebben geresulteerd in de oprich ting van een beheerscommissie, waarvan het bestuur gevormd wordt door het Dagelijks bestuur onzer gemeente, onder leiding van de burgemeester, Mr W. H. Enklaar en drie afgevaardigden van de Herv. en de Geref. Kerk onder leiding van Ds Knipscheer en Ds Hoogkamp. De even tuele aanstelling zou dan geschieden in dienstverband van de Herv. Kerk. De burgemeester had Dinsdagmiddag, in overleg met de kerkeraad, de instan ties, welke aan de voorbereiding van deze zaak hadden deelgenomen nog eens ten gemeentehuize uitgenodigd, om zich, zo als hij in zijn openingswoord verklaarde, nog eens te bezinnen over de vraag, of er in deze gemeente werkelijk behoefte zal bestaan aan het werk van een daartoe speciaal opgeleide kracht en of de be taling van jaarlijkse sommen door de kerken en de overheid wel verantwoord moet worden geacht. Mej. Petri, vertegenwoordigster van de Algemene Diaconale Raad der Ned. Herv. Kerk gaf in korte trekken nog eens een overzicht van de taak van een gezins verzorgster. Zij vervangt bij ziekte de moeder in het gezin, regelt de huishou ding, zorgt voor de kinderen, zodat alles zo goed mogelijk z'n loop heeft. In deze streken is de burenhulp nog steeds be langrijk. Zij kan daaraan leiding geven. Zij is niet in de eerste plaats bedoeld voor hulp in de a-sociale gezinnen, omdat haar taak in alle gezinnen in de gemeente ge legen kan zijn, dus niet alleen van de arbeider, maar ook bij de dominee of de dokter, enz. Meent men, dat hier geen behoefte bestaat en het nog met buren hulp af te kunnen, dan moet men niet tot aanstelling overgaan. Mocht echter een aangestelde kracht geen voldoende dag taak hebben, dan kan zij bijstand ver lenen in bv. Rijssen of Deventer, waar men grote behoefte heeft aan deze hulp. Na deze uiteenzetting spraken verschil lende aanwezigen zich uit over hun ziens wijze. Ds Knipscheer wees er daarbij nog op, dat de commissie er niet af wil. Zij is gaarne bereid om tot aanstelling over te .gaan, als de noodzakelijkheid wordt aan- getoond. Dr Nagelhout zag in zijn praktijk dik wijls behoefte aan een dergelijke hulp in de huishouding. Het is echter moeilijk te zeggen, of deze voortdurend bestaat. Het lid van de werkcommissie Mw H. BoodeRensen somde enkele gevallen op uit de praktijk, waarbij deze behoefte ook onder de boerenbevolking blijkt te be staan. Een gezinsverzorgster kan goede diensten bewijzen, voordat men burenhulp georganiseerd heeft. De vertegenwoordiger van het Groene Kruis, de heer Beijers, wees er op, dat alleen het feit dat men hier samenkomt, reeds aantoont, dat er van onderop iets gegroeid is. Men moet zich in deze tijd ernstig beraden, dat er geen onnodige uitgaven gedaan worden, maar de gezins verzorging raakt ten nauwste de volks gezondheid en daaraan moet men zeker alle aandacht besteden. Spr. is overtuigd, dat er behoefte is aan een gezinsverzorg ster, maar deze behoefte demonstreerde zich nog niet bij de overheid, om dat men weet, dat hieraan gewerkt wordt. Het karakter van de burenhulp wijzigt zich langzaam, omdat de jonge generatie deze dingen bv. ten opzichte van begrafe nissen enz. anders gaat zien. Spr. meent, dat een oplossing gevonden zal worden, welke allen bevredigt, wanneer men Mej. Kuiper, welke hier woont en te Rijssen werkzaam is, hier zou benoemen. Mocht zij direct geen voldoende emplooi hebben, dan zou zij door bv. de wijk zuster te helpen, hier veel liefdevol werk kunnen doen. Men moet de lijnen van haar taakomschrijving niet te nauw trek ken. Nadat uit de discussies bleek, dat er natuurlijk geen verplegingsarbeid kan en mag verricht worden en er niet alleen in het dorp, maar ook in de buurtschappen behoefte aan deze hulp bestaat, werd een voorstel van dokter Nagelhout, om het dan een jaar te proberen, met algemene instemming begroet. Ook de vertegenwoordiger van de Herv. Kerk, de heer J. W. Jansen, was van mening, dat zulks wenselijk is, vooral, wanneer men met de eventueel niet be zette tijd het naburige Rijssen zou kunnen helpen. Ook Mevr. Beltman en zuster Ronner gaven nog hun zienswijze. De voorzitter en Ds Knipscheer zegden daarop, namens de beheerscommissie toe, dat men zo spoedig mogelijk misschien zelfs vóór 1 December a.s. tot aanstelling van een gezinsverzorgster zou overgaan. Daarbij zal waarschijnlijk gerekend moeten wor den met een opzeggingstermijn. Mej. Petri zegde toe, met de verdere uitwerking der plannen behulpzaam te zijn en verzocht vooral de bevolking op de hoogte te brengen. De voorzitter dankte daarna de aan wezigen voor hun opkomst. VERKIEZING AMBTSDRAGERS IN DE HERV. KERK. De Herv. Gemeente heeft zich de vo rige week uitgesproken over de verkie zing van de ambtsdragers in de kerk voor de komende vijfjaarlijkse periode. Nadat de kerkeraad in het Dorp en op verschillende plaatsen in de buurt schappen gemeente-avonden had belegd, waarin de verschillende mogelijkheden besproken waren, bood hij gelegenheid tot stemmen ten huize van verschillende lidmaten, verspreid over de gemeente. Er hebben 408 lidmaten aan de stem ming deelgenomen. Van hen spraken zich 129 personen uit voor het geheel aan zich zelf houden van de verkiezing der ambtsdragers, 266 lidmaten hebben gemeend de steun van de kerkeraad niet te kunnen ontberen, zij machtigden de kerkeraad om voordrachten voor de ver kiezing der ambtsdragers op te maken, waaruit de lidmaten benoemen. Er wa ren zelfs 12 personen, welke de verkie zing maar geheel aan de kerkeraad zelf wilden overlaten, opdat hij zichzelf kon aanvullen. Er werd een ongeldige stem uitgebracht. De stemmen werden als volgt uitge bracht: 12 bij J. G. Jansen (Manen- schijn) te Dijkerhoek; 21 bij G. Aan stoot, Borkeld19 in de school te Espelo 5ö bij J. Jansen (Menum)24 bij J. Arf- man, Holterbroek; 25 bij H. M. Weijers in de Look; 35 in Bethanië te Dijker- hoek; 33 bij A. Bekkernens (de Preu- ter) en 184 in Amicitia. SINTERKLAAS TREFT HIER FLEURIGE WINKELS. H.M.V. bracht een stukje muziek. Winkelweek officieel geopend. De winkeliers hebben hun beste beentje weer voorgezet, zei de voorzitter van de Holtense Handelsvereniging, de heer H. J. Wansink, toen hij Maandagavond de burgemeester met een kort woord in leidde bij de officiële opening van de win kelweek in de waranda van café „Sta- tionszicht" van de heer G. Vruggink. Ik hoop, dat ze er ook vruchten van mogen plukken. Mr Enklaar, die met zijn echtgenote aanwezig was, hield, toen de klanken van het koper van H.M.V. wat verstor ven waren, een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat de opening van de winkel van Mevr. J. OtterPaskamp feitelijk een goed begin was van de win kelweek. Dat zijn goede symptomen in het zakenleven, die getuigen van de lust en de moed van de Holtense winkeliers. Zij weten, dat er iets gedaan moet wor den als de zaken in de hoogte gewerkt zullen worden. Hun werk komt de ge hele gemeenschap ten goede en spr. juicht het van harte toe, dat men wat wil doen in de strijd om het bestaan. Als Holtenaren hebben wij de plicht, aldus Mr Enklaar, het geld zoveel mo gelijk in Holten te laten en de ingezete nen een bron van inkomsten te verschaf fen. Met goede waar tegen een billijke prijs zal dit zeker lukken. Deze winkelweek kost de winkeliers wel wat geld, maar spreker hoopt dat zij een goede winkelweek mogen hebben, hij wenste de voorzitter goed succes. De heer Wansink bood daarna Mevr. Enklaar en de burgemeester een kleine erkentelijkheid aan voor het verrichten van deze plechtigheid. H.M.V. dankte hij voor de steeds on dervonden grote bereidwilligheid, wat voor de middenstand te doen als zij wat organiseert en hij bood de heer Weste rik daarvoor een enveloppe met inhoud aan. De heer A. Westerik dankte voor deze geste en wenste de Holtense winkeliers veel succes bij de thans ondernomen pogingen. H.M.V. wil gaarne haar hulp daarbij verlenen. Vrijdag a.s. hoopt men een muzikale rondgang te maken door het thans niet afgewerkte deel van het Dorp en Maandag gaat men naar Dij kerhoek. De muzikanten hadden tevoren hun opgewekte klanken laten horen in het westelijk deel van het Dorp. Bij de rondgang, welke na afloop van deze korte plechtigheid werd gemaakt, werden tal van etalages bezichtigd, welke weer een duidelijk beeld gaven van de ruime keuze, welke men ook in onze plaats kan doen bij het kopen van een cadeautje ter gelegenheid van Sint Ni- colaas. De jeugd was reeds druk bezig met het opsporen van de letters van de slagzin. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: militaire klaptafel; hoge herenoverschoen; padvindersriem; zil veren damesbeursje met inhoud; wollen zw. handschoen. Verloren: ged. stengun met houder no. B 106528; damesrijwiel; kinderporte- mounaie met inhoud; kalkoenhen; aan zetstaal. Inlichtingen Groepsbureau van Rijks politie, Oranjestraat 55 (Tel. 352). MELKRITTEN ZONDER INCIDENTEN GEMIJND. Voor de heraanbesteding van de melk- ritten der Coöp. Fabriek voor Melkpro ducten „De Vrijheid" bestond Dinsdag weer dezelfde grote belangstelling als bij de eerste keer. De ritten gingen door elkaar voor de zelfde prijs weg als het vorige jaar, op de voorwaarden, zoals die door het be stuur waren gesteld. Er deden zich thans geen moeilijkheden voor. KIND ONDER EEN MELKWAGEN. Dinsdagmorgen kwam het 7-jarig doch tertje Hendrika Johanna van de heer E. Stam uit het Neerdorp, door onbekende oorzaak met haar fiets onder de melk wagen van de heer R. S. Het meisje kwam onder de wagen terecht en werd door een van onze E.H.B.O.-ers, de heer B., terstond naar dokter Gerritsma gebracht, die een wondje aan het gezicht hechtte en de kleine, die natuurlijk erg overstuur was, per auto naar huis bracht. Paard en wielen waren blijkbaar langs haar heen gegaan. Haar fiets was zodanig beschadigd, dat zij niet gebruikt kon worden. De voerman trof in deze geen schuld. KERSTREIS NAAR HOLTEN. Dat onze plaats wel geliefd is bij de mensen, die met vacantie gaan, moge nog weer eens blijken uit de aankondi ging in „Reizen en Trekken", het orgaan van de Ned. Reisvereniging, waarin een vijfdaagse reis voorkomt van 22 tot 26 December naar Holten. Het bericht luidt „Kerstmis in een Overijssels landschap, dat een ideaal decor vormt voor deze feestdagen. Een fraaie autotocht naar de Achterhoek, verrukkelijke wandelin gen, feestelijke Kerstmaaltijden, een to neelvoorstelling door de Holter Toneel club (bedoeld wordt O.C.H.) en een Kerstzanguitvoering te Rijssen. Dat is zo aantrekkelijk, dat de trein reeds vol is." Wij zullen onze Kerstgasten maar mooi weer en prettige kerstdagen toewensen. MET PIET BOS ALS NATUURVRIEND EN JAGER HET VELD IN. Onze plaatsgenoot Piet Bos heeft zo langzamerhand vermaardheid in ons land gekregen om de wijze, waarop hij de mensen iets vertellen kan over dc na tuur. Vele avonden in het winterseizoen trekt hij met z'n grote kist met attribu ten het land door om voor alle mogelijke verenigingen zijn interessante causerieën te houden. De leden van de bijenvereniging en van „Jong Holten", welke hem Dinsdag avond in eigen plaa ts in het S tations- koffiehuis van de heer M. Kalfsterman beluisterd hebben, beleefden een zeer genoeglijke avond door de wijze waarop hij zijn gehoor, dat toch dagelijks in de natuur verkeert, deze natuur op zijn wijze ontsloten heeft. Men ziet de schepping met andere ogen ais hij U meeneemt door het jachtveld. Het blijkt dan al ras, dat het jagen geen moorddadig bedrijf is, maar dat het de wildstand in tact houdt, door het toe zicht, dat in het veld wordt uitgeoefend en de beschermende maatregelen, welke ter wille van de vogel- en wildstand door de overheid in het leven worden ge roepen. Ër zijn vele gevaren in dat jachtveld voor het wild. In dc eerste plaats zwerft daar de Hollandse tijger rond, dc boskat, die maandelijks wel 300 stuks jong goed voor zijn rekening neemt. Wil men nog een redelijke wildstand onderhouden, die ook voor de landbouwers geen schade op levert, dan moet gezorgd worden, dat de verwilderde katten uit het jachtveld ver wijderd worden. Tal van aardige dingen vertelde Piet Bos in zijn causerie over de hermelijn en dc wezel, van de bunzing, die z'n nest onder een houtmijt had in de onmiddel lijke nabijheid van een broedende fazant, maar het fazantennest ongemoeid liet en van tal van andere dieren. Met zeer veel genoegen hebben de aan wezigen naar al deze dingen geluisterd. Dc plaatsvervangende voorzitter van dc bijenvereniging, de heer G. II. Riet berg, had de heer Bos met een kort woord ingeleid. Hij bracht hem aan het slot dank voor de mooie avond, welke hij de aanwezigen geboden had.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2