Gebouw Rehoboth De winkelweek O.C.H. Heksenketel No. 48. Jaargang 3. ZATERDAG 1 DECEMBER 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf88 - 28 4 Adv.-prijs115 m.m. a contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 HET GEBOUW „REHOBOTH" DER GEREF. KERK OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. In 't vorig nummer konden we maar een gedeelte opnemen van het verslag hieromtrent. Nadat door de heer Js. Beldman het gebouw aan de kerkeraad was overge dragen, sprak Ds R. A. Hoogkamp. De aanvaarding. Ds Hoogkamp aanvaardde het gebouw namens de kerkeraad met een gedegen toespraak, waarbij hij aanknoopte aan het Franse spreekwoord: „Gouverner c'est prévoir" (Regeren is vooruitzien) en ver telde hoe het bij de kerkeraad de leidende gedachte is geweest om te komen tot uit breiding van de vergadermogelijkheden. Immers de gemeente groeit en we verheu gen ons, aldus Ds Hoogkamp, in een jeugd, die wandelen wil in de vreze des Heren, en die nog wil leven in de overtuiging van de leiding Gods. Er was ruimte nodig, wilde men niet als een hinkend paard achteraan komen, en zo is men gekomen tot de naam Rehoboth. Gelijk Izaak zeide, zo lezen we in Gen. 26 23: Ruimte heb ik van de Here ont vangen. Ruimte hebben wij thans van de Here ontvangen, opdat vergaderingen kunnen worden gehouden op elk levens terrein. Ds Hoogkamp sprak hierna de bovenaangehaalde woorden en wees er op, dat er ook bruiloften kunnen worden ge houden en ontspanning, filmvoorstellin gen enz. God geve daarbij echter, dat daardoor de naam van het gebouw niet tot schande worde gemaakt. De jeugd van vandaag, is de Kerk van morgen. Zij is geen boek in de kast, maar bouwer van Christus' kerk. Spr. prees het mooie gebouw en de genen, welke het tot stand brachten en bouwden. Mede namens zijn vrouw bood hij voor het gebruik daarin een bijbel aan. De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" zong daarna onder leiding van de heer Erkellens een aantal liederen, waar na in de pauze de aanwezigen onthaald werden. Tal van sprekers voerden het woord. Nadat. Ds Hoogkamp de commissie van beheer bedankt had voor het werk, dat zij de kerkeraad uit de hand neemt en in het bijzonder voor deze bouw kwamen velen op het spreekgestoelte om hun gelukwen sen aan te bieden, welke wensen in bijna alle gevallen met stoffelijke huldeblijken gepaard gingen. De burgemeester spreekt. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, bood namens het gemeentebestuur de bij zondere gelukwensen aan. Het moet wel tot bijzondere vreugde en dankbaarheid stemmen, dat de kerkeraad een gemeente achter zich heeft, die zich grote offers heeft getroost. Die offers zijn niet geteld, welke u heeft gevraagd. Spr. had grote eerbied voor deze offerbereidheid. Tegen over de geringe medewerking, welke het Gemeentebestuur in deze slechts behoefde te verlenen, stond de belangrijke weder dienst welke reeds werd gegeven toen de kerkeraad bij de spaarzaamheid van ge bouwen toch nog haar lokalen afstond voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Hiervoor waren wij zeer dankbaar. Spr. hoopte ten slotte, dat dit mooie ge bouw mag bijdragen tot de geestelijke bloei van de Geref. als de burgerlijke ge meente. Ds Jac. de Vries sprak hierna z'n vreug de uit over de uitnodiging aan de Herv. Gemeente ter plaatse, als wiens woord voerder hij de beste gelukwensen over bracht. Verhouding Herv. en Geref. Gij zijt opgekomen in een tijd van moei te en twist en er is een tijd geweest, dat er een grote afstand was tussen beide ker ken. De tijden zijn veranderd, onder de druk hebben we elkaar beter leren kennen en waarderen. Ds de Vries sprak de hoop uit, dat het koninkrijk van onze Koning in 's mensen harten mag worden uitgebreid, want wij hebben allen een Meester. Hierna volgde nog een lange rij van sprekers en spreeksters. De architect van het gebouw, de heer v. d. Bovenkamp, bood met zijn gelukwensen een smeed ijzeren lamp aan, de aannemer Langkamp namens alle aannemers een electrische klok, Jan Nijkamp namens de jeugdver enigingen en Arjos een voorzittershamer en lessenaar, de heer M. Teeselink namens het bestuur van de School met de Bijbel een enveloppe met inhoud. Hetzelfde deed de heer Abbink namens de mannenver- eniging. Dini Kolkman bood namens de jonge meisjesvereniging sigaren aan, de heer Blom namens de Chr. Kleuterschool een ketel. Voorts sprak nog namens C.B.- T.B. en A.R. Kiesvereniging de heer Wiersma, de jongeheer Tromop namens de Knapenvereniging, Mevr. van Lindenberg- Wegstapel namens de Chr. Boerinnenbond de heer W. Aanstoot namens de C.J.B.T.O., de heer J. Wiggers namens „S.D.G." en tenslotte bood Mevr. Hoogkamp aan om met medewerking van alle verenigingen een bazar te organiseren voor aflossing van de schuld op het gebouw. Ds Hoogkamp bracht ten slotte .aan alle sprekers en spreeksters dank voor hun woorden en stoffelijke blijken van mede leven en droeg de sleutel weer over aan de commissie van beheer, die het gebouw zal exploiteren, waarbij hij aller mede werking inriep. Met begeleiding van het orgel, bespeeld door de heer D. J. Schuppert, zong men nog Gezang 29, waarna Ds Hoogkamp de bijeenkomst met dankgebed sloot. Het gebouw. Het gebouw, dat ontworpen is door de heer v. d. Bovenkamp en onder leiding van de hoofdaannemers de heren D. J. Langkamp en A. Rietman is gebouwd, bestaat uit een grote zaal, die ruim 350 mensen kan bevatten, maar door open schuivende deuren ook in meerdere ver trekken kan worden verdeeld. Er is voorts in de gang een garderobe, verder een keuken, toiletten, terwijl ruim te aanwezig is om, zodra een podium aan de oostzijde zal worden aangebouwd hetgeen om financiële redenen nog achter wege moest blijven ook kleedkamers in te richten. Het maakt door zijn eenvoudig maar keurig schilderwerk en ruime verlichting een prettige indruk, alleen de centrale verwarming ontbreekt, en dat zal naar het ons voorkomt, wel spoedig als een on gerief worden gevoeld. Voor de Geref. kerk betekent het een prachtige aanwinst. SINT KOMT OP DE SCHOLEN. Als de Sint Woensdag a.s. komt zal hij door de leerlingen van de vier laagste klassen der beide dorpsscholen worden afgehaald en met H.M.V. een rondgang door het dorp maken. Daarna komt hij op school. Voorts zal hij 's morgens een bezoek brengen aan de school te Espelo, waar de kinderen van de laagste klassen weer iets heb ben ingestudeerd. 's Middags komt de Sint in Dij- kerlioek, waar de kinderen 's mor gens een filmvoorstelling zullen bijwonen. BILJARDWEDSTRIJD. In café „Het Bonte Paard" speelde de Dijkerhoekse Biljardclub D.B.C. een wedstrijd tegen het 2e achttal van de club Braaknekke te Bathmen, dat met enkele spelers van het le achttal ver sterkt was. D.B.C. moest 251 punten scoren, maar maakte er 224, terwijl de gasten er 290 moesten maken en het zelfs tot 340 brachten. Zij wonnen derhalve met een overwicht van 77 caramboles. Er werden wederzijds enkele harte lijke woorden gesproken, waarbij de voorzitter van Bathmen een revanche aanbood op 10 Maart te Bathmen, wel ke door de heer Kampen namens D.B.C. gaarne werd aanvaard. Hij dankte de gasten voor de sportieve strijd. VAN ONZE ADVERTEERDERS Gaarne vestigen we de aandacht van de muziekliefhebbers onder onze lezers op een in dit nummer voorkomende advertentie van Ilbrink's Muziekhandel te Rijssen. BEZOEK VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Donderdagmorpen wapperde vanaf het gemeentehuis onze nationale driekleur en de vlag der provincie als een teken, dat er iets bijzonders te gebeuren stond. De Commissaris der Koningin, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren,' bracht in gezelschap van de chef van het Kabinet, Dr. Diesch, het gebruikelijk vierjaarlij ks bezoek aan onze gemeente. Het college van B. en W. was tegen woordig om de 'vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin op het ge meentehuis te ontvangen. Het ging allemaal heel eenvoudig. De Commissaris reed zelf de auto, waarmede hij arriveerde en onderhield zich na de begroeting voor het gemeentehuis ge ruime tijd met het college in de kamer van de bui-gemeester. Na de bezichtiging van de secretarie en verschillende andere vertrekken maakte het gezelschap een korte rit door het dorp en begaf men zich naar Dijkerhoek waar de schoolkinderen de hoge gast een speciaal voor dit doel gecomponeerd wel komstlied toezongen. Een speciaal ver zorgd exemplaar van dit lied werd aan de Commissaris en de burgemeester overhandigd. Hierna werden de leden van het personeel en van de oudercommissie en het bestuur van de schoolkring aan lieixi voorgesteld. Vervolgens bezichtigde men de koren molen van de Coöp. Landbouwers Han delsvereniging, welke dringend restau ratie behoeft, omdat zij een gevaar be gint te vormen voor haar omgeving. De Commissaris liet zich hierbij voorlichten door de voorzitter der vereniging, de heer G. Stam en de directeur, de heer M. Bouwhuis. Ten huize van de oudste-wethouder en loco-burgemeester, de heer B. J. Ve neklaas Slots te Espelo, werd de koffie gebruikt en de veestapel in ogenschouw genomen. De Commissaris was daarna de gast van de burgemeester en mevrouw En klaar, in wier woning hij de lunch ge bruikte om vervolgens een bezoek te brengen aan de gemeente Wij he. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll duurt van 27 November tot en met j M 6 December a.s. De winkels zijn M alle avonden geopend tot 9 uur. M Alle deelnemende winkeliers ge- M ven U bij aankoop voor een waar- H de van f 1.voor elke gulden één m bon. H Maandag, 3 Dee. a.s., kimt U de reeds in Uw bezit zijnde bonnen H inleveren bij het Stationskoffiehuis M van de heer M. Kalfsterman, van- M af 7 uur, en vervolgens het laatst g H Vrijdag 7 Dee. en wel vanaf 2 uur M in Amicitia, vanaf 7 uur in café H „Het Bonte Paard". M De kaarten met de slagzin kun- M M nen ook ingeleverd worden tot M M 7 December. Er liggen in totaal g g 83 letters. M Levert dus reeds Maandag a.s. g g zoveel mogelijk de bonnen in. Dit voorkomt onnodige drukte op de g jg laatste dag. U kunt bij de inlevering zelf kie- g H zen tussen een waardebon of een g H slagzinkaart. g H H.M.V. speelt heden (Vrijdag- jg H avond) in het Dorp en vervolgens jg M op Vrijdag 7 December in Dijker- g M hoek om 7.30 uur. g llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PROPAGANDA-AVOND „PRO REGE" EN „P.I.T.". In het gebouw „Rehoboth" werd Maan dagavond een goed bezochte vergadering gehouden door de Chr. Mil. Bond „Pro Rege" en het „P.I.T." (Prot. Interk. Thuis front). Ds M. J. W. Knipscheer, Ned. Herv. pred., opende deze bijeenkomst met gebed, nadat een kort openings- en welkomwoord was gesproken. Hierna werd^ een mooie film vertoond over de onthulling van het Voortrekkers monument bij Johannesburg in Zuid- Afrika. Voordat werd overgegaan tot het draaien van de hoofdfilm werd een kort propa- gandawoord gesproken door de vertegen woordiger van „Pro Rege" de heer E. Bakker te Zwolle. Volgend jaar, zo zeide de heer Bakker, heeft Nederland 80.000 jongens onder de wapenen en de geestelijke verzorging van een groot deel van deze jongens komt voor rekening van „Pro Rege" en „P.I.T.". Het gaat om de ziel van onze jongens en christelijk Nederland zal offers moeten brengen om dit werk in stand te kunnen houden. Er zijn in ons land 40 christelijke militaire tehuizen. Dit is te weinig. Vooral in het Zuiden van ons land is een nijpend tekort aan een tehuis voor onze soldaten. De rooms-katholieken werken met hart en ziel voor hun Katho liek Thuisfront, getuige het bedrag van 300.000 gulden dat in enkele maanden bijeen werd gebracht. Doordat in een be paalde garnizoensplaats geen christelijk militair tehuis is gaan de soldaten naar een katholiek tehuis, met het gevolg dat alleen in die garnizoensstad al 60 jongens van Prot. Chr. huize katholiek zijn gewor den. Laat Prot. Chr. Nederland de kans grij pen die er thans nog is en „Pro Rege" en „P.I.T." daadwerkelijk steunen bij het zegenrijke werk onder de militairen. Na dit propagandawoord van de heer Bakker werden een tweetal mooie films vertoond over de reis van Prins Bernhard naar West-Indië en Zuid-Amerika. Ds R. A. Hoogkamp, geref. pred., sprak een kort slotwoord en sloot deze geslaagde bijeenkomst met dank aan God. De collecte die voor „Pro Rege" en „P.I.T." werd gehouden bracht bijna f 26.op, terwijl 16 aanwezigen zich op gaven als lid van „Pro Rege". EEN HEKSENKETEL. Het stuk dat O.C.H. in Amicitia voor 't voetlicht brengt, heet „Heksenketel". Het speelt in New York. Een pas ge trouwd advocaat moet 'n vertrouwens- opdracht vervullen voor zijn zwager. Op de terugreis komt hij in een trein- coupé te zitten tegenover iemand uit de Amerikaanse onderwereld. Deze ontmoeting heeft tot gevolg, dat de ad vocaat in grote moeilijkheden komt. Welke die moeilijkheden zijn en welke verwikkelingen er uit voortvloei en mogen wij U niet verklappen. U kunt dit het beste zelf gaan zien a.s. Zaterdagavond 1 Dec. om half acht in Amicitia. NIEUWE ZAAK GEOPEND. Door de opening van de groente-, bloe men- en fruitwinkel van de dames Wed. F. v. d. Vlies en de Wed. J. W. Otter Paskamp, is ons doi-p en in 't bijzonder de Oranjestraat weer een flinke en mooie zaak rijker geworden. Maandagnamiddag om 6 uur had de officiële opening plaats door Burgemeester Mr. W. H. Enklaar die de sleutel in het slot stak, waarna hij als eerste de nieuwe winkel binnentrad. Namens de Holtense Handelsvereniging sprak de voorzitter de heer H. J. Wansink die zijn hartelijke felicitatie's vergezeld deed gaan van een grote koek. Gewoonlijk, zo zeide de heer Wansink, wordt een bloemetje aangeboden, doch dit zou in dit geval geweest zijn „Water naar de zee dragen". Burgemeester Enklaar bood namens het EEN TELEGRAM VAN SINT NICOLAAS. Wij ontvingen het volgende tele gram uit Spanje: Madrid, 26 Nov. 1951. Holtens Nieuwsblad Holten (Holland). „Sta op het punt in mijn vlieg tuig te stappen en ontvang zo juist Uw krant van 24 dezer, waarin ik echter niet de advertenties van al Uw zakenmensen aantref. Ben voornemens van Zaterdag 1 t.m. Woensdag 5 Dec. a.s. ten Uwent mijn inkopen te doen. Zal, mede met het oog op de win kelweek, gaarne alle winkeliers be zoeken. Verzoeke mij daarom aan mijn tijdelijk adres, Hotel Espagno- la te Amsterdam. Uw krant van 1 December te zenden, waarin de annonces van alle zakenlieden a costi voorkomen. SINT NICOLAAS." Wij hebben ons gehaast aan het verzoek van de hoogbejaarde en goedertieren mensenvriend te vol doen en de zakenmensen in Holten onmiddellijk met zijn telegram in kennis gesteld. Het resultaat vindt U hierachter. Een goede bestudering mogen wij U aanbevelen. Ons advies luidt: KOOPT ELDERS NIET. WAT EIGEN PLAATS U BIEDT. gemeentebestuur de beste wensen aan en gewaagde van durf en moed die door deze grote verbouwing en modernisering aan de dag is gelegd. Het is een zaak die er mag zijn. Een sieraad voor de Oranjestraat en het dorp. Moge uw initiatief en onder nemingsgeest rijkelijk worden beloond, zo besloot de Burgemeester. De heer A. J. Goldsteen, sprekend na mens de V.V.V., zeide o.m. er van over tuigd te zijn dat de zomergasten deze prachtige aanwinst zeer zeker zullen weten te waarderen. De opening had plaats in tegenwoordig heid van de aannemers en de architect de heer L. C. v. d. Bovenkamp. Er werden bij de officiële opening zeer veel cadeaux aangeboden. Na de opening was er gelegenheid om de zaak te bezichtigen en zeer velen w.o. de buren maakten van deze gelegenheid een dankbaar gebruik. IJSCLUB „DE NOORDPOOL". Liefhebbers van de schaatssport raden wij aan goede nota te nemen van een advertentie van de IJsclub „De Noord pool" in dit nummer betreffende de kosten, verbonden aan het donateur schap der vereniging. ERE-DIPLOMA. De Firma C. A. Müller in de Look ontving, evenals over 1949, ook over 1950 van de A.B.C.-controle het Ere diploma. Deze Ere-diploma's worden uitge reikt aan die firma's, die geen aanmer king kregen op de monsters veevoeder, die ondei-zocht worden aan het Station voor B.akkerij en Maalderij (hetwelk on der Rijkstoezicht staat) te Wageningen. UITVOERING „JONG HOLTEN". De ontspanningsavonden, welke door de toneelclub van „Jong Holten" en de Boerendochtersvereniging zullen worden gegeven, beloven zeer mooi te worden. Het stuk, dat opgevoerd wordt: „Een enigst kind" door G. Melles van der Meulen was oorspronkelijk in liet Gro ningse dialect geschreven, maar is in het Nedex-lands omgezet en beleefde reeds tal van uitvoeringen. Het handelt over een boerengezin met één dochter, die door haar opvoeding haar boerenmilieu is ontgroeid, hetgeen tot tal van komische, maar tragische ont wikkelingen leidt. De moeder neemt haar dochter geregeld tegen haar man in be scherming, maar dat lukt niet altijd. Zo ontstaan er tal van complicaties, als de dochter met haar stadse verloofde naar Canada wil emigreren. Wat er allemaal gebeurt willen wij U in deze korte omschrijving niet ver tellen. U kunt het beter zelf komen zien en meemaken; dat garandeert U een ge noeglijke avond, hetzij op Woensdag o of Donderdag 6 December a.s. om 7.30 uur in Amicitia. AGENDA. Dinsdag 27 Nov. tot en met 7 Dec.: Winkelweek van de Holtense midden stand. Vrijdag 30 Nov.: Officiële aansluiting buurtschap Beuseberg, uiterlijk 7.30 uur. Zaterdag 1 Dec. zal door O.C.H in Ami citia worden opgevoerd een toneel stuk „Heksenketel". (Zie annonce.) Zaterdag 1 en Woensdag 5 Dec.: Ver werping krentenbrood enz. bij Bak kerij W. Beldman, Markeloseweg. Aanvang 7 uur. Eveneens bij A. Paal man, Raalterweg. Aanvang 7 uur. Maandag 3 Dec.: Raadsvergadering om 2 uur. Maandag 3 Dec.: Omwisseling bonnen Winkelweek bij M. Kalfsterman van af 7 uur. Woensdag 5 en Donderdag 6 Dec.: Ont spanningsavonden van de B.D.V. en Jong Holten in zaal Amicitia. Aanv. 7.30 uur. Opvoering van „Een enigst kind". Woensdag 5 Dec.: Verwerping bij H. Tuller, Deventerweg. Aanvang 7 uur. (Zie annonce.) 5, 12 en 22 Dec.: Verwerping bij B. J. Slotman, Oranjestraat (zie annonce). Zaterdag 15 Dec.: Verwerping krenten brood enz. bij Bakkerij Hartsuiker. Aanvang 7.30 uur. Vrijdag 7 Dec.: Omwisseling bonnen Winkelweek vanaf 2 uur in Amicitia, vanaf 7 uur tevens in 't Bonte Paard. Maandag 10 Dec.: Ouderavond van O.L. Dorpsschool voor de klassen 1, 2 en 3. Dinsdag 11 Dec.: Ouderavond van O.L. Dorpsschool voor de klassen 4 tot 8. 13 en 15 Dec.: Winteruitvoering Gym nastiekvereniging „Bato" om 7.30 u. in Amicitia. Donderdag 20 Dec.: Officiële opening Lagere Landbouwschool, nam. 3 uur. Vrijdag 21 Dec.: Kerstwijding B.D.V. in hotel Holterman? VOETBAL. Het aanvangsuur van de wedstrijd R.V. 3Holten 2 is gewij zigd in 2.30 uur. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 9 uur Ds de Vries en 10.30 uur Ds de Vries; 's avonds 7 uur Ds Knipscheer. In alle diensten collecte voor Inwen dige Zending. Dijkerhoek. 10 uur Ds Verbeek Wolt huys van Hellendoorn. Collecte voor de Zending. Geref. Kerk. 10 uur Leesdienst en 2.30 uur Ds Hoogkamp. ONDERWIJSMUTATIE. De heer H. J. A. Koldeweij is, we gens ziekte van mej. T. E. v. d. Zwaag, tijdelijk werkzaam aan de O.L. Dorps school alhier. DENK EROM! Heden (Zaterdag 1 Dec.) half 8 speelt het Amerikaanse blijspel PRACHT STUK! Zaal Amicitia. - Kaarten aan de zaal a f 1.25 (bel. inbegrepen). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha Catharina, dv. G. H. Kromdijk en M. Lef er ink, Bor- keld 1. Willem Dinant, zv. H. J. Pin- kert en J. A. Braakhekker, Pastoriestr. 20. Reina Hendrika, dv. G. H. Vcl- kerink en G. J. Verdonk, Neerdoi-p 95. Jan Gerrit, zv. M. Stam en M. Koor des, Neerdorp 57. Toos, dv. H J. Ebrecht en M. A. Aanstoot, Holter- broek 81. Gerridina Jeannette, dv. G. Weijl en G. H. A. Goldstein. Overleden: Johanna Tultert, wed. v, H. Kolkman, 86 jr., Holterbroek 19. Dirkje Meuleman, 33 jr., echtg. van A. de Grote, Espelo 28. Ingekomen: G. Tuitert van Deventer naar Neerdorp 72. E. T. v. d. Zwaag van Utrecht naar Dorpsstraat 49. Vertrokken: J. Oostervelt en echgen. van Boskampspad 24 naar Almelo. GEEN WIJKGEMEENTE. Op het verzoek van de Herv. kerke raad om dispensatie van de bepaling in de nieuwe kerkorde tot vorming van wijkgemeenten, heeft de Prov. Kerkver gadering gunstig beschikt. Dé gemeente zal dus niet worden verdeeld in wijkge- menten. SCHOOLBESTUUR DER LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Op voordracht van de afdeling van de O.L.M. heeft het hoofdbestuur dier Maat schappij zich verenigd met de volgende samenstelling: Mr. W. H. Enldaar, J. PI. Sprokkereef, E. Voordes en PI. Vosman man te Rijssen en PI. Kleip Vcldcrman te Schoonheien. De heer J. H. Sprokke- ref neemt zitting voor de afdeling van de B.O.O. „Jong Holten". Het nieuwe schoolgebouw zal op Don derdag 20 December a.s., des namiddags te drie uur, officieel geopend worden.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1