En ook voor Stofknopen, Ceintuurs en Gespen naar BELTMAN „Pofasch en Perlemoer" Het geslacht Van Coeverden, Gebr. Schupper! Dames japonnen Ruitstoffen Gebr. Schupperi Toom beste Biggen Vleeskuipen Westerik's Kuiperij Haandag 22 October a.s. te RIJSSEN: T.B.C-vrije Rundermarkt Varkensmarkt Pluimveemarkt Voetbal Plaatst Uw familieberichten in Holtens Nieuwsblad. Ill SIMAVI-COLLECTE. Een dezer dagen kloppen de Simavi - collectanten weer bij ons aan de deur. Beter kunnen we zeggen: aan de deur van ons hart! Want Simavi doet telken jare een beroep op het hart van ons volk. Simavi's werk is immers identiek met naastenliefde en barmhartigheid. Jarenlang beijvert deze Vereniging zich nu reeds, om het onmenselijk lijden van de inwoners der Tropenlanden te helpen lenigen. En duizenden melaatsen, fram- boesia -lijders, malaria-patiënten hebben aan de verstrekte medische hulp hun le ven te danken. Dit jaar tracht Simavi in het bizonder de onmenselijke medische nood van Su riname en Nieuw Guinee te lenigen. In deze landen moet nog zo ongeveer alles gedaan worden op het terrein van de volksgezondheid. De giftige tropische ziekten heersen daar nog onbeperkt en bijna onbestreden. Met grote aandrang doet Simavi dan ook een hartstochtelijk beroep op ons volk om de schouders onder dit onbaat zuchtige werk van menslievendheid te zetten. Ons Gomité nodigt de burgerij drin gend uit, om zich bij de komende col lecte niet onbetuigd te laten en diep in dte beurs te tasten. Ontelbare mannen, vrouwen en kinderen strekken hun han den in bange nood naar ons uit. Het Simavi-Comité: A. Oostindie. A. Gerritsmav. d. Ley. E. Knipscheerten Oever. J. W. NagelhoutKlijzing. ONTSTEMMING OVER VERHOGING ELECTRICITEITSTARIEVEN. Er heerst nogal enjige ontstemming onder de afnemers van electrische stroom over de jongste verhoging van de tarie ven. Nu de kwitanties over de maand Augustus zijn aangeboden blijkt, dat de huishoudelijke tarieven een verhoging van 13 procent en meer hebben ondergaan door de doorberekening van de kolenbij- slag, terwijl de tarieven nog pas voor de meeste afnemers een fikse verhoging hebben ondergaan. Deze eerste verhoging, welke bedoeld is om de aansluiting der onrendabele gebieden mogelijk te maken, moet naar schatting pl.m. f 15.000 opbrengen, welk bedrag voor een zeer groot deel aan de huishoudingen wordt onttrokken, onder omstandigheden, welke dat feitelijk niet meer toelaten. Deze laatste verhoging had zonder dat daardoor de aansluiting van de on rendabele gebieden in gevaar behoefde te komen, zo zegt men achterwege kunnen blijven, totdat de resultaten van de eerste tariefswijziging bekend waren geworden. De laatste tariefsverhoging bezwaart velen temeer, omdat, blijkens het jongste raadsverslag, de vastrechttarieven in Mar- kelo veel lager zijn. Wij willen hierop niet verder ingaan, omdat de heer Soer in de jongste raads vergadering heeft aangekondigd, het da gelijks bestuur over deze kwestie te willen interpelleren. Wij hopen, dat hier door een verlichting der lasten zal wor den verkregen. VRAAG NIET HOE HET KAN, MAAR GENIET ER VAN. „Cineac's" in Holten. Televisie: Foto's door de lucht. De zaken van de heren Müller (Deven ter weg) en Vruggink (Stationsstraat) mochten zich Vrijdagavond der vorige week in een buitengewone belangstelling verheugen als gevolg van het feit, dat in beide zaken gelegenheid werd geboden de televisieuitzending deze keer ver zorgd door de NCRV mee te maken. Zoals wij in ona vorig nummer reeds berichtten werden de televisietoestellen geplaatst door resp. Radio Schoneveld en Radio Bouwhuis. Beide firma's waren Vrijdag de gehele dag druk bezig_ met het treffen van de nodige voorzieningen en Vrijdagavond was men hiermede op tijd gereed en konden de talrijke bezoe kers genieten van het technische wonder, dat televisie heet. Enkele technische storingen daargelaten (de zender te Bussum viel uit) kwam het beeld zeer scherp door en hetzelfde kon gezegd worden van de muziek. Het was. zowel in de zaak van de heer Müller, alsook bij de heer Vruggink, ge zellig toeven en met een weinig fantasie waande men zich in een der Amsterdamse VERGADERING CHR. BOERINNENBOND. De leden van de afdeling Holten van de Ghr. Boerinnen Bond (CB) vergader den Woensdagavond j.l. onder presidium van Mevr. Wegstapel-van Lindenberg, die de vergadering opende met gebed, na het gezamenlijk zingen van Ps. 89 1, waar na gelezen werd 1 Tim. 2. Na een kort woord van welkom door de presidente en het lezen van de notulen hield Mej. L. Tromop een inlpiding over het onderwerp „Voeding". Op de vraag „Waarom hebben wij voedsel nodig?" moet geantwoord wor den: 1. Om het lichaam in stand te hou den en voor de groei; 2. Om alle levens richtingen goed te doen verlopen; 3. Om het lichaam op temperatuur te houden en het arbeidsvermogen te leveren. We onderscheiden voedingsmiddelen met hoge beschermende waarde (melk, kaas, eie ren), met beschermende waarde (vlees, vis en peulvruchten), zonder beschermen de waarde (suiker, zoete beleggingen en snoep). Het is van het grootste belang, dat de huisvrouw weet, wat goede voeding is, zodat ze het geld, voor voeding uit te geven, nuttig kan besteden. Op het onderwerp volgde een geani meerde bespreking. Na de pauze waarin thee met een koekje werd geserveerd werd een im provisatiewedstrijd gehouden over het on derwerp: „Hoe bereid ik mijn stamppot boerenkool met worst". O.C.H. KOMT MET EEN BLIJSPEL. De ontspanningsclub „O.C.H." heeft in studie genomen het blijspel in drie bedrijven van Constant van Kerckho- ven „De heksenketel". Indachtig aan de van verschillende zijden wel eens ge maakte opmerking, dat het publiek ook wel eens iets vrolijks wil zien, hopen onze dilettanten met dit stuk een goede keuze gedaan te hebben. Wij wachten met belangstelling de opvoering af. BIJ 'T WEGGOAN VAN MEISTER SNIJDERS, ESPLOO, 1 OCT. 1951. Miej is verzocht hier een woordje te doon; Det is het gebruuk zoo, Dat is zoo fatsooon. Maar un borgemeister en zoo Die doodt det wal meer, Maar un boer neet zoo vake, Un enkele keer. En ik kan oe wal zegn: Dan valt det neet met. Ik heb het doarumme Op un breefke e'zet. Toe meister Pleiter weg ging, No vee joar e'leen, Toe was Snijders en de Vrouwe Hier met ons biej'een. En elk zei bij 't weg goan: Maar det zal wel goan, Den niejen liekt good, Doar zi'w wal met kloar. En 't blek ok al gauw Dêw neet mis had'n e'zeene. Ziej waren gauw bemind Zoo bij ieder en eene. Zij waren zoo gewoon, Zoo un boer geerne hef. Zoo niks ginne drukte, Gin branie of lef. Zij gingen in de buurte Noar vreugde en leed. Doar is niks te doon Woar iej de Meister neet zeet. Maar as ter e'slacht wordt, Det is in de buurte neet niej, Un wors noar de Meister, Det heurt der zoo biej. Maar kon hij ons helpen, Det is vaste woar, Met het telefoon bijveurbeeld, Hiej stun altied kloar. Och, vaste hef hij Ok wal is e'dacht, Zoo noar un korte Of sloaplooze nacht: No, jonge, begint det Geklep noe al wier. Maar och, ie marken Doarvan toch gin zier. Och joa, bij de Meister Doar kwam alle man. Zelfs de Ooievaar kwam Op un goeie keer an. Hij kwam met un jonge, Mêêkes had neet meer; Die hef beloaft Vuur un latere keer. Het spit heel de buurte Det hij no wier geet. Maar kwalijk nemmen Doo'w het um neet. En die zien votgoan Ons an hebt e'doan, Die hebt vaste in um Gin slechte keuze e'doan. Maar no, Meister en Vrouwe, No ie weg goat, zoo waar, Noe stok heel Espeloo De kop bij mekaar. En zo binne wiej samen Hier e'kommen dissen dag, En wordt duur ons allen Oe dank hier e'bracht. Heb dank dan ie Meister, Vuur wa'j hebt e'doan. Heb dank dan ie Vrouwe, Die kloar hef e'stoan. En mag het straks blieken Het is oe un gewin." Het geet oe doar good Met heel oe gezin. Het geet oe doar good In det nieje gebouw. Maar verget as toe bleef Ons Splo neet zoo gauw. En nem van ons allen Dit huldebliek dan, As un gedachte an Espelo Van mij hier dan an. BEPERK DE DUUR VAN UW TELEFOONGESPREKKEN. Met ingang van Zaterdag 6 October is in onze plaats en omliggende plaatsen in de sector Rijssen een nieuw gesprekken- tarief ingevoerd. De kosten worden nu per minuut be rekend en zijn aanmerkelijk hoger naar mate men langer telefoneert. Eerst na 9 minuten komt er nu een waarschuwings- toon, waarna het gesprek automatisch verbroken wordt. Omtrent deze aangelogenheid volgt hieronder een korte uiteenzetting. Zoals bekend is bestonden bij het oude tarief 5 tariefklassen naar de afstand en werd met tijdseenheden van 3 minuten gerekend. De tarieven waren als volgt: Zone I 0-10 km 6 cent per 3 min. Zóne II 10-15 km 15 cent per 3 min. Zóne III 15-25 km 30 cent per 3 min. Zóne IV 25-35 km 45 cent per 3 min. Zóne V boven 35 km 60 cent per 3 min. Bij het nieuwe tarief zijn er 3 tarief klassen naar de afstand en wordt geme ten met tijdseenheden van één minuut. Zóne A 010 km: eerste minuut 6 cent, elke minuut méér 3 cent; Zóne B 1025 km: eerste minuut 18 cent, elke minuut méér 6 cent; Zóne C boven 25 km: eerste minuut 36 cent, elke minuut méér 18 cent. Voorts is er nog een verschil; bij het oude tarief werd de zone-afstand bepaald voor elk net, thans gebeurt dit voor een groep van netten (mak. 10) die technisch bij elkaar horen, de z.g. Sector. De tariefswijziging behelst niet tevens een tariefsverhoging te zijn. Het tarief voor de verschillende zones ligt per 3 minuten gerekend wel iets hoger. Daar staat echter tegenover, dat de duur van een interlocaal gesprek gemiddeld slechts U/2 minuut is. Een indeling in tijdseen heden van 1 minuut in plaats van 3 mi nuten geeft dus voor de telefoongebrui kers een besparing, als deze korte zake lijke gesprekken voeren. Tarief A geldt voor gesprekken in de eigen sector (Rijssen) en met de sector Goor, die binnen de 10 km grens ligt (Zóne A). Deze sectoren omvaten dte netten: Ben- telo, Diepenheim, Enter, Goor, Haarle, Hengevelde, Holten, Markelo, Nijverdal en Rijssen. Tarief B geldt voor gesprekken met de sectoren (Zóne B): Almelo met de netten Albergen, Al melo, Daarle, Geesteren (Ov.), Tubber- gen, Vriezenveen, Vroomshoop en Wier den. Hengelo met de nette: Beckum, Borne, Bornerbroek, Delden, Deurningen, Henge lo (Ov.), St. Isidorushoeve en Saasveld. Lochem met de netten: Barchem, Harf- sen, Laren (Gld.), Lochem en Ruurlb. Neede met de netten: Borculo, Eiber gen, Geesteren (Gld.), Haarlo, Neede, Rekken en Rietmolen. Raalte met de netten: Heeten, Heino, Lemele, Lemelerveld, Nieuw Heeten en Raalte. Voor de overige netten die automatisch bereikbaar zijn geldt tarief C (Zone C). Voor de gespreken met netten die niet automatisch bereikbaar zijn, blijft het be staande tarief gehandhaafd. II (Slot). De heren Van Goeverden kregen reeds vroeg vaste voet in Overijssel, de pro vincie, waar zij ook thans nog voorna melijk in de gemeenten Delden, Diepen heim, Goor, Holten, Markelo en Wier- den vertegenwoordigd zijn. De aan het slot van ons vorig artikel genoemde1 Reinold IV trad in het huwelijk met Nese ter Marsch. Uit. dit huwelijk werd een zoon geboren, genaamd Wolter. Diens zonen waren weer Reinold en Wolter. Wolter tot Wegdam en Scherpenzeel,) (thans nog de naam van de villa, be woond door de heer G. Jannink te Goor), huwde met Anna van Hoëvell. Hun zoon was weer een Wol ter. Deze zette de tak Scherpenzeel voort. Een broer van Wol ter, Christopher geheten, trouwde met van Haersolte. Hieruit zijn de Goeverdens tot Wegdam voortgesproten. Wegdam was een zeer oud landgoed, dat zij in 1849 nog tot hun bezit kon den rekenen. De naam veranderde allengskens van Goevorden in Goever den. De heren Van Goeverden hebben be langrijke functies vervuld in die dagen. Zo was de heer Jan Heidentrijck van Goeverden rechter in het richtambt Ke- dingen. Zijn vrouw was Jonkvrouw Alla- gonda Isabella van Raasfeldt. Hun zoon was Arend Daniël van Goeverden, Heer toe Wegdam in Twen the. Volgens het oude bevolkingsregister van Markelo is hij geboren op 26 October 1763. Blijkens het trouwregister van Heino van 1763 1795 is hij op 31 Augustus 1790 aldaar getrouwd met Freule J. H. Arnolda, baronesse van Voërst tot Hagenvoorde. De bruidegom was toen Captein in 't regiemnt van den Heren Baron Bcn- tinck. Het Regiment was destijds in Guarnisoen in Gampen. Later is Arend Daniël nog ontvanger bij 's rijks belastingen geweest. Bij het z.g. Organiek Besluit van de Souvereine Vorst der Nederlanden d.d. 28 Augustus 1814, nr. 14, is hij erkend en geadmit teerd als lid van de Ridderschap van Overijssel. Alle wettige afstammelingen in de rechte mannelijke lijn maken heden nog deel uit van de Nederlandse Adel en zijn mitsdien gerechtigd tot het voe ren van de praedicaten Jonkheer en Jonkvrouw. De Gapitein is, nadat zijn genoemde vrouw was overleden, voor de tweede maal in het huwelijk getreden en wel met Alexandrina Mylius. Op 15 April 1849 overleed hij in de buurtschap Ker spel-Goor. Uit het doopboek van Goor blijkt, dat zijn zoon Frederik Willem Wolter Hendrik op 19 Julij 1801 op den huize Wegdam is gedoopt. Deze koos zich een inwoonster van Markelo tot vrouw, welke niet van adellijken huize was. Voor zover wij konden nagaan heeft nadien slechts één der Van Goeverdens nog een vrouw getrouwd van adellijken bloede en wel een verwante naamgenoot. De eerste vrouw, met wie Frederik Willem Wolter Hendrik trouwde was Geertruida Boschman, de tweede was de Diepenheimse Reinelle Weeink. Uit het eerste huwelijk is op 31 Maart 1827 te Markelo geboren Jacob Hendrik Ar nold van Goeverden, de grootvader van het gelijknamige, thans nog in Holten wonende hoofd van het geslacht. De adel is in Nederland in 1795, bij de komst der Fransen, terzijde geschoven. In 1814 is zij bij de grondwet in ere hersteld. Koning Willem I kreeg toen het recht personen in de adelstand te verheffen. In dat jaar is ook de Ilogo Raad van Adel ingesteld. De leden van de Nederlandse Adel kunnen heden ten dage geen aanspraak meer maken op enig staatkundig noch ander voorrecht. Dit komt o.m. tot uiting in het feit, dat addellijke personen tegenwoordig aange troffen worden in allerlei betrekkingen, tot de meest eenvoudige beroepen toe. GETROUWD: H. C. van Leeuwen Oud-Hoof d der school en G. Bosman Holten, 17 October 1951. Adr.: Holten, „Casa Nostra" Oranjestraat 74. OSOQSQOiOOÖOiOQSO Op Dinsdag 23 Oct. a.s. q hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en U Grootouders r 8 H. J. Slokkers 0 Ja. StokkersWansink 0 hun 50 jarige echtver- t eniging te herdenken. q Dat zij nog lang voor 'A q elkander en voor ons q 'A gespaard mogen blij- ven, is de wens van g hun dankbare q 0 Kinderen, Behuwd- Q Q en Kleinkinderen. Q 0 Holten, October 1951. 0 Binnenstraat. OÖ0300Ï00500SOGÏO De winter staatvoorde deur Koop thans Uw gemoitonneerd ondergoed Broeken vanaf f 4.75 Borstrokken vanaf f 5.25 „De zaak met smaak Telef. 223. TE KOOP: Een drachtig Varken P. Groteboer, B 84. TE KOOP: Kleine „Faber" Haard in goede staat. Pastoriestraat 21. Wij hebben een voor delige aanbieding in Tevens pracht wollen f 5.25 p. m. Schitteren de effen WOLLEN STOFFEN vanaf f 4.25 p.m. „De zaak met smaak" Telef. 223. Verkooplokaal A. R. van der Wolde Inkoop Verkoop Handel in antiek, gebruikte partij- en ongeregelde goederen. Volop kook- en verwar ming skachels Tel. K 5476-202 M 76 MARKELO BILJARTLIEFHEBBERS Zij, die belang hebben bij het oprichten van een biljartclub worden DINSDAGAVOND 23 OCT. om 8 uur verwacht in de O.A.D.- reatauratie. J. LöHR. Wie bezorgt tegen beloning onze sinds Zondag j.l. ver miste 7-jarige BOUVIER, teef, „Cora", levend of dood terug VERBREE, Holterberg 77. Wegens emigratie te koop: Huiskamerameublemenf w.o. dressoir, tafel,4 stoelen, 2 armstoelen. Alles in prima staat. Te bevragen bij G. H. Vlogtman, D 41, Holten. bij E. Jansen, N 75, Holten Te koop een voorlopige op genomen B-STIER oud 18 mnd., goede prod. T.B.C.-vrij. W.F.Boode.E 46. Zelfstandige of aankomende Bakkersbediende gevraagd. Tevens een Bascule te koop. Bakkerij Hartsuiker. Ontvangeneen partij in alle maten Tevens een g.o.h. KACHEL te koop. Klein model. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN TE KOOP GEVRAAGD voor de S.I.V.A. en wel de navolgende soorten: Eigenheimers, SJsselster, Rode Star, Noordelingen, Libertus, Wilpo en Record Afname vroeg in 't a.s. voorjaar. Goede prij zen. Betaling direct de helft bij aankoop, an dere helft bij afname. Het gaat dit jaar over een klein kwantum, zodat spoedige opgave gewenst is. J. G. VAN LINDENBERG Telefoon 364 HOLTEN. Parkgefeöniw Rijssen DONDERDAG 25 OCTOBER, 8 uur opvoering door het Toneelgezelschap JOHAN KAART van 't bekende blijspel in 3 bedrijven: Het gezelschap Kaart heeft dit stuk zeventien achtereenvolgende weken in Amsterdam voor uitverkochte zalen opgevoerd. Prijzen der plaatsen: ƒ2.ƒ1.50 en ƒ1. Kaarten aan het Parkgebouw verkrijgbaar, telef. 4-80. Adverteert in dit blad Daarin schuilt thans niets bijzonders meer. In vroeger dagen bewoonden adellijke families dikwijls kastelen en landgoede ren. Tegenwoordig is dat in verband met de totaal veranderde levenswijze en de sterk gestegen kosten schier onmogelijk. In Nederland is het nog altijd mogelijk, dat iemand in de adel wordt opgeno men. De Kroon doel dit dan uit eigen beweging, hetgeen practisch niet meer voorkomt. W. O. HOLTEN 1—N.E.O. 2 3-3. De talrijke toeschouwers zijn Zondag middag in het Sportdal getuige geweest van een aantrekkelijke wedstrijd van het le elfta-l hunner favorieten. De ver jongde ploeg, welke daarbij in het veld kwam, is de meeste supporters niet tegengevallen. Tegen het vlugge N.E.O. dat hen in techniek en samenspel enigs zins de baas was, behoefden de Holte naren toch niet veel onder te doen. Dat het bij een gelijk spel bleef zouden we zelfs willen toeschrijven aan enige pech die de thuisclub ondervond, en het voor de rust veel te kort gehouden spel. Toch leek het er helemaal niet op, dat de thuisclub nog een van de twee punt jes mee zou krijgen, want na twintig minuten spelen was het al 0-2 voor de gasten, wier bewegelijk spel en beter positie-kiezen het de Holtense verdedi ging, die overigens onder leiding van PROGRAMMA ZATERDAG. Holten AExcelsior A Holten BD.E.S. C ZONDAG. Zenderen V. 1Holten 1 S.O.S. 1—Holten 2 3.45 u. 2.30 u. 2 u. 2 u. Bulsink goed werk deed, niet gemakke lijk maakte. Het tweede doelpunt werd veroorzaakt door onvoorzichtig uitlo- j pen van doelman Frits. Na een strafschop voor Jansen was het als 0-3, maar een onverwacht snelle run van Kalfsterman verkleinde deze ach terstand, zodat het er bij de pauze niet zo hopeloos uitzag. Na de thee tapte de thuisclub uit een ander vaatje en werd het na een. kwar tier spelen 2-3 door een penalty, die Dol- lekamp via de paal inschoot. Een goed gecombineerde aanval van Nijhuis en Kalfsterman bracht de gelijkmaker, maar deze had ook al eerder kunnen komen. N.E.O. kwam in de laatste 10 minuten nog gevaarlijk opzetten maar de rood zwarte verdediging hield stand, zodat de punten gedeeld werden, 3-3.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2