Afscheid en welkom in Espelo, Diamanten feest afd. Holten O.LM. VOETBAL No. 41. Jaargang 3. ZATERDAG 13 OCTOBER 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5J/8S - 23Jf Op Maandag 1 Oct. hebben de ouders in de schoolkring Espelo en de leerlingen afscheid genomen van de heer en mevr. Snijders en werden het nieuwe hoofd, de heer Hiddink, en zijn aanstaande vrouw welkom geheten. Groot was de belang stelling, zodat de schoollokalen bijna te klein waren om allen te bevatten. Het waarnemend hoofd, de heer H. J. A. Koldeweij, opende de samenkomst en heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder het Dagelijks Bestuur der ge meente Holten en de heer Dubel, Inspec teur van het lager onderwijs. De burgemeester, die daarna het woord kreeg, verklaarde, dat hij de heer Snij ders, die zo buitengewoon goed op zijn plaats was in Espelo, node zag vertrekken naar de Lagere Landbouwschool te Hol ten, terwijl het hem aan de andere kant verheugde, dat hij voor Holten behouden bleef en nu zijn krachten en gaven kon geven voor het Landbouwonderwijs. Dat hij de dankbaarheid en genegenheid van de bevolking van Espelo in de weinige jaren, die hij daar was, heeft weten te verwerven, pleit voor de heer Snijders. Spreker verklaarde, dat hij de heer Snij ders had leren kennen als iemand van grote eerlijkheid, een man met een gou den hart en met grote innerlijke bescha ving, eigenschappen, die nodig zijn om met goede resultaten de opgedragen taak te vervullen. Hij hoopte, dat de heer Snijders als hoofd van de school aan de Oranjestraat voor een grotere kring zou worden, wat hij nu is geweest voor de Espelose schoolkring. Daarna richtte Mr Enklaar zich tot de heer Hiddink, het nieuwe hoofd. Hij hoopte dat deze het werk, door zijn voor gangers op zo'n gewaardeerde wijze ver richt, in dezelfde geest mag voortzetten. „Ik hoop," aldus spreker, „dat u een Bos, een Pleiter of een Snijders zult zijn, dan zijn wij tevreden en vertrouwen we u het onderwijs en de opvoeding in Espelo gaarne toe." Ook werd het waarnemend hoofd, de heer Koldewey, dank gebracht, voor zijn werk in Espelo verricht, gedurende de maand September. Hiei'na kreeg de Inspecteur van het L.O. het woord. Hij verklaarde, dat het hem speet, dat de heer Snijders het ge woon lager onderwijs ging verlaten en uitte zijn grote tevredenheid over het werk door hem aan de school te Espelo verricht. Spreker zei, dat men het hoofd schap aan een kleine school wel be schouwde als een gemakkelijker taak, dan dat aan een grote school. Dit is echter maar niet zo te zeggen, want het werken aan een kleine school vereist weer andere eigenschappen dan aan een school met meer leerkrachten, al ontbreken gelukkig meestal aan een kleine school de span ningen, die tussen de leerkrachten aan een grotere school meermalen ontstaan en dan tot grote moeilijkheden kunnen lei den. Ook is het nodig, dat een hoofd van een kleine school zijn taak niet als afge lopen beschouwt, als de schooldeuren om 3 uur zijn gesloten. Op velerlei ge bied kan hij opbouwend werk verrichten. Hij wenste de heer Snijders het beste in zijn nieuwe werkkring. Daarna zich richtende tot het nieuwe hoofd zei de Inspecteur, dat de inlichtin gen, die hij had ontvangen over de heer Hidding en de indruk, die deze op hem had gemaakt, van die aard waren, dat hij zich zeer goed verenigen kon met de benoeming te Espelo en hij hoopte, dat hij in zijn verwachtingen niet werd teleurgesteld. Vervolgens werd door de leerlingen, onder leiding van mej. Van de Ridder, een afscheids- en welkomstlied gezongen, door een lid van de Oudercommissie voor deze gelegenheid gemaakt. Bij het laatste couplet werden aan mevr. Snij ders en aan de bruid van de heer Hid dink bloemen aangeboden, terwijl ook het zoontje van de heer Snijders een ca deautje (ballpoint) ontving. Nu volgde een pauze, waarin de kin deren op limonade en koekjes en de ouderen op thee en koekjes, sigaren en sigaretten werden getracterd. Na de pauze was het woord aan de voorzitter van de Volksfeestcommissie, de heer Nijland, die de heer Snijders dank bracht voor het vele werk, dat hij voor deze commissie had verricht, tei'wijl hij de hoop uitsprak, dat de heer Hiddink op dezelfde wijze als zijn voorganger de commissie zou steunen. Hierna dankte mej. Van de Ridder voor de prettige samenwerking met de heer Snijders. Zij wenste hem veel geluk in zijn nieuwe werkkring en gaf hem als aandenken een asbakje, bestemd voor de werkkamer in de nieuwe Landbouw school. Vervolgens kreeg de voorzitter van de Oudercommissie, de heer H. Krik- kink, het woord, die met een, door hem in dialect geschreven gedicht, namens de Schoolkring Espelo afscheid nam en twee cadeaux aanbood van de ouders, n.l. een gang- en traploper en een prachtige klok voor de huiskamer. (Bovengenoemd gedicht hopen wij in ons volgend nummer op te nemen.) Een ander lid van de Oudercommissie, de heer Blankena, richtte zich tot de heer Hiddink, heette hem welkom, even als zijn toekomstige vrouw en bood hem als welkomstgeschenk sigaren aan. De heer Krikkink las nu nog een brief voor van de heer Bos, oud hoofd der school te Espelo, waarin deze schreef, dat hij verhinderd was in Espelo aanwe zig te zijn, dank bracht voor de uitnodi ging en de beste wensen uitte aan het adres van de heren Snijders en Hiddink. Ook bracht de heer Krikkink dank aan de heer Koldeweij voor de hulp, ver leend bij het organiseren van deze mid dag en verraste hem met een doos sigaren. Namens de collega's van het .vertrek kende en het nieuwe hoofd, sprak de heer Koldeweij nog een woord van af scheid en welkom. Hij zei, dat het werk van de heer Snij ders en zijn optreden bij verschillende gelegenheden veel waardering had ge wekt bij de collega's. Hij wenste de heer Snijders alle goeds toe in zijn nieuwe be trekking en hoopte dat het gezin Snijders met plezier in Holten mag wonen en dat het geen heimwee naar Espelo zal krij gen. Het boek, dat de collega's wilden aanbieden is tot sprekers spijt nog niet verschenen, maar zal zo spoedig mogelijk worden gezonden. Het is geen afscheids cadeau, maar bedoeld als een herinnering aan de jaren, waarin men samen het lager onderwijs in Holten diende. De heer Hiddink werd toegewenst, dat hij in de "geest van de heer Snijders te Espelo mag werkzaam zijn en dat tussen hem en de collega's een vriendschaps band mag groeien, die tot prettige en vruchtdragende samenwerking zal leiden. Hierna kreeg de heer Snijders het woord. Hij dankte de Burgemeester, roemde de medewerking, die hij van het gemeentebestuur, vooral ook in het begin had ondervonden en memoreerde, dat hij vele keren zeer welwillend was ontvan gen door de heer Burgemeester, de heer Goldstein en de heer Sikkes, wanneer hij zaken, betreffende het onderwijs, had te bespreken. Verder bracht hij dank aan de heer In specteur voor de vele goede wenken, die hij in de loop der jaren van hem mocht ontvangen. Hij hoopte ook in 't vervolg nog van de raadgevingen en opmerkingen van de Inspecteur te kunnen profiteren. Daarna zich wendende tot de Ouder commissie en de ouders, dankte hij har telijk, mede namens zijn vrouw, voor de goede woorden en de aangeboden ca deaux. Hij zei, dat de jaren in Espelo doorgebracht, tot de prettigste van zijn loopbaan behoorden. Hij prees de eens gezindheid in Espelo en de vertrouwelijke omgang met elkaar. Hij noemde deze toestand ideaal en vond het buitenge woon mooi, dat alle Espeloërs van jong tot oudv de school beschouwen als hun school, het middelpunt, waarom zich het gehele gemeenschapsleven concentreert. Ook bracht de heer Snijders dank aan mej. Van de Ridder en de collega's voor de gesproken woorden en de cadeaux. Tenslotte sprak nog de heer Hiddink, die zeide zeer dankbaar te zijn voor de wijze waarop hij hier welkom is geheten, terwijl hij de verzekering gaf, dat hij zijn best zou doen om in de geest van zijn voorgangers het werk voort te zetten. Hij riep daarbij de hulp in van alle aanwe zigen en besloot met de mededeling, dat zijn huis zou open staan voor iedereen. De kinderen verlieten hiei'na de school, terwijl de ouderen nog enige tijd gezellig samen bleven op verzoek van de heer Snijders, die nog voor een tweede trac- tatie zorgde. BONTE AVOND VOOR VéGé-KLANTEN. De VéGé-kruideniers uit Holten en Markelo bieden Woensdagavond a.s. hun klanten een „Bonte avond" aan in zaal Smit te Markelo waaraan mede werking wordt verleend door het be kende gezelschap „Familie Kok". Het rijk gevarieerde programma ver meld het optreden van Nick Koenders, als xylofonist, Rambling Bill, de zin gende cowboy, Joop Kok, accordeon fenomeen en Familie Kok's Hawaiian- ensemble. Een drietal O.A.D.-bussen zal zorgen voor gratis vervoer van de VéGé-klan- ten naar Markelo. Voor nadere bijzonderheden verwij zen we naar een advertentie in dit nummer. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. Spakman, 28 j. en J. G. Wolters, 25 j. Getrouwd: A. R. M. van Rooijen, 30 j., Ede en G. Veneklaas, 26 j. H. Vin cent, 27 j. en G. Slettenhaar, 27 j. J. Ruiter, 23 j., Dordrecht en A. A. C. van der Graaf, 21 j. Ingekomen personen: Y. G. A. Eshuis, van Hengelo (O.) naar Burg. v.d. Borch- straat 28. Vertrokken personen: S. Lammertink van Holterberg 71 naar Wageningen. J. W. Baars van Burg. v. d. Borchstraat 6 naar Enschede. G. van Rooijen, geb. Veneklaas van Look 47 naar Ede. T. Traanman van Dorpsstraat 23 naar Hellendoorn. H. J. Wichmann van Burg. v. d. Borchstraat 10 naar Enschede. O.A.D.-DIRECTIE MET PERSONEEL OP REIS. De Directie van de O.A.D. heeft haar gehele personeel met vrouwen en ver loofden een prachtige reis aangeboden naar Tecklenburg in Duitsland. Drie Zondagen achtereen zijn de bus sen met de genodigden naar dit mooie deel van Duitsland gereden, om hen van een mooie trip te doen genieten. Twee maal reisden de directie-leden zelf mee en konden zij zich overtuigen dat deze geste bij de werknemers zeer in de smaak viel. Er werd aan de deelnemers enige Duitse valuta aangeboden, terwijl allen zich telkens aan een prima verzorgd diner verenigden. Adv.-prijs1—15 m.m.(d contant)f 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 Als Woensdag a.s. in hotel Holter- man de receptie gehouden wordt en en kele uren later de leden verzameld zul len zijn in „Amicitia" om de revue te zien opvoeren, welke door een der leden van de jubilerende vereniging geschreven is, zal het op de dag af zestig jaar ge leden zijn, dat ten huize van de heer H. Kalfsterman, de voorloopster van de hui dige afdeling der O.L.M. werd opge richt. Op 17 October 1891 kwam men op initiatief van de gemeenteraad bij een met het doel een vereniging te stich ten, welke de belangen van de landbouw zou bevorderen, zoals later in de statu ten werd vermeld. Het eerste bestuur bestond uit de heren: D. Vincent, voor zitter; B. Wolters, secretaris en H. Kalf sterman, penningmeester. Enkele jaren later trad de jonge ver eniging, die aanvankelijk 12 leden telde, toe tot de Twentse Maatschappij van Landbouw. De contributie bedroeg toen f 1.50 per jaar, een voor die tijd vrij hoog bedrag, als men nagaat, dat de contri butie van de huidige afdeling voor enkele jaren ook ongeveer zoveel bedroeg. Het doel werd toen omschreven als gezamenlijke inkoop van kunstmeststoffen en voederartikelen (mais), de aankoop van stieren met het oog op de veeverbe tering en de aankoop van beren. Dit laatste is nooit een succes geworden. Op 21 Januari 1908 werd de heer Vin cent als voorzitter opgevolgd door de heer B. J. Wissink en op 28 Sept. 1928 werd de heer G. J. Stevens secretaris der afdeling, die beiden veel voor de landbouw hebben gedaan. Na de bevrij ding onderging het bestuur een verjon ging, toen de afdeling nieuw leven werd ingeblazen en de tegenwoordige voorzit ter en secretaris, de heren J. H. Sprokke- reef en IJ. Vosman, werden benoemd. Men heeft dus in onze plaats reeds vroeg het belang van de organisatie van de landbouw onderkend en deze door tal van middelen bevorderd.- De plaatse lijke afdeling heeft daarbij tijden van voorspoed, maar ook van weinig activi teit gekend. De laatste jaren is deze weer sterk toegenomen en veelal prijken er op de agenda van de jaarvergadering van de O.L.M., welke geboren is uit de Twentse Maatschappij, voorstellen van de afdeling Holten. Het jubileum zal feestelijk herdacht worden. De eerste avond is voor de leden en hun huisgenoten, die allen worddn verwach t. De tweede avond is voor ieder toegankelijk. Ook op deze avond ver wacht men veel belangstellenden voor de revue en het optreden der „Tegehaja's". De eerste avond heeft een receptie plaats van 5.307 uur in hotel Ilolter- man. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een advertentie in dit nummer. Vergadering A.R.-jongeren. De leden van de plaatselijke afdeling der ARJOS (Anti-Revolutionaire Jonge ren Organisatie) kwamen Vrijdagavond 28 Sept. j.l. onder voorzitterschap van de heer H. Beltman in vergadering bijeen. Hij opende deze bijeenkomst met gebed na het zingen van Ps. 150 vers 1. Na het lezen van Ps. 24 (onberijmd) werden geheten en wees de voorzitter in zijn geheten )en wees de voorzitter in zijn openingswoord op de noodzakelijkheid van de politieke beginselstudie. De ver warring en de strijd der geesten spitst zich steeds meer toe in onze tijd. Meer dan ooit komt het er op aan, dat wij weten, aan welke kant wij moeten staan. Wij moeten de geesten kunnen onder scheiden of ze uit God zijn of geesten uit de afgrond. De antithese is realiteit! Daarom ook deze winter weer met ijver en volle energie aan de slag, opdat onze ARJOS geen dode, maar een le vende organisatie zij. Mej. T. Kolkman Gd. las hierna de notulen, die onveranderd werden goed gekeurd en vastgesteld. Enkele besluiten, op de gehouden bestuursvergadering ge nomen, werden nog nader besproken. Er zullen nieuwe schetsenbundels worden aangeschaft, waarin het beginselprogram wordt behandeld, passend op de situatie van deze tijd. Verder werd besloten de jaarvergade ring te houden medio November a.s., op welke vergadering de leden van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" zullen worden uitgenodigd. Na het lezen van artikel 7 van het Beginselprogram hield mej. Gerrie Kolk man Gd. een inleiding over „De Grond wet". Hierop volgde een geanimeerde bespreking, waarbij uitvoerig werd ge sproken over de betekenis van de grond wet. Na de pauze, waarin thee met een koekje werd geserveerd, hield de lieer W. Hulsman Ilzn de „Politieke rond blik", waarin de voornaamste gebeurte nissen van de laatste maand de revue passeerden. De eigen visie van de inlei der lokte een levendige discussie uit, soms in de vorm van een debat. De nationalisatie van dc Perzische olie en de zaak der Ambonezen vormden de hoofdschotel van de besprekingen. PRIMA TELEVISIE ONTVANGST. Primeur voor „Radio Schoneveld". „Kijkdoos" trok veel belangstelling. Het weer was Vrijdagavond van de vorige week nu niet bepaald aanlokke lijk om anderhalf uur buiten te staan, doch evengoed trotseerden zeer velen de kille herfstavond om getuige te zijn van de 2de televisie-uitzending (de eer ste uitzending had Dinsdagavond 2 Oct. plaats) die in onze plaats dank zij „Ra dio Schoneveld" zeer goed was te vol gen. 's Middags had de heer Schoneveld daarbij geassisteerd door smid Jan Maats hard gewerkt om de 18 meter hoge mast met antenne op te stellen, doch men zag het zwoegen ruimschoots beloond toen men om 8.15 uur niet al leen een helder geluid door de luidspre ker hoorde doch tevens glashelder op het televisiescherm zag de voorzitter van de A.V.R.O., de heer De Clerq. Verder was er „Televizier" (eerste aflevering) waarin Nieuws in beeld uit de afgelopen week, actualiteiten, bij zonderheden en merkwaardigheden, een schitterende documentaire over het Nationale Park „De Hoge Veluwe" en een film over Artis, waarbij Dr A. F. J. Portielje een toelichting gaf. Al met al een televisie-programma waarvan de plm. 200 belangstellenden zeer hebben genoten. Voor de heer Schoneveld is het ex periment ten volle geslaagd en gaarne wensen wij hem hiermede geluk. Een tweetal ingezetenen is inmiddels reeds overgegaan tot aankoop van een televisie ontvangtoestel type TX 500 n.l. de heren G. Müller, hotel Deven- terweg en G. Vruggink, café „Stations- zicht", die hun toestel resp. kochten bij „Radio Schoneveld" en bij „Radio Bouwhuis". Zowel bij de heer Müller als bij de heer Vruggink heeft men gelegenheid om Dinsdags- en Vrijdagsavonds de te levisieprogramma's te volgen. MACHT OVER STUUR KWIJT GERAAKT. Onze plaatsgenoot, de heer H. Stok kers Tzn., heeft Zaterdagmiddag bij de Wind een motorongeluk gehad, doordat hij de macht over het stuur kwijt raak te. Hij moest met een gebroken arm in het algemeen ziekenhuis te Deventer worden opgenomen. De heer S. vervoerde achter op zijn motor enkele voorwerpen en meende op een gegeven moment, dat deze los ram melden. Hij heeft toen achterom geke ken en met z'n hand naar achter ge tast, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Hij kwam met een boom in aanraking waardoor hij een gecom pliceerde armbreuk kreeg. HUISSLACHTINGEN. Nu bet seizoen weer is aangebroken voor de huisslachtingen, is door de Keu ringsveearts, Hoofd van Dienst, de heer G. S. E. Vegter, in verband met de ge wijzigde huisnummering en wijkindeling een nieuwe indeling gemaakt van de slachtdagen. De nieuwe huisnummers zijn nog niet op alle woningen aangebracht, zodat ver schillende landbouwers hun nieuwe wijk indeling nog niet kennen, maar men is met de nummering reeds ver gevorderd, zodat over enkele weken iedereen aan dc hand van zijn huisnummerbordje kan weten tot welke wijk hij behoort. De nieuwe indeling, welke in de ad vertentiekolommen is afgedrukt, gaat in op 15 October a.s. BIJKERHOEKSE VROUWEN VERGADERDEN. Dinsdag 2 Oct. vergaderde de afd. Dijkerhoek van de Bond van Platte landsvrouwen in café „Het Bonte Paard". De presidente, mevr. Wanders, opende de vergadering met een harte lijk woord van welkom, in het bijzon der tot het nieuwe lid, mevr. Rooden- burg, waarna het bondslied gezongen werd. Mededelingen waren binnenge komen over het houden van een cursus in de Engelse taal. Enkele leden gaven zich op. Twee leden gaven zich op voor de najaarsvergadering op 7 Nov. te Utrecht. Het gehele winterprogramma werd daarna doorgenomen. Lange tijd werd gesproken over het houden van een Kerstmiddag voor ouden van dagen. 15 Nov. hoopt mej. Günther uit Bath- men te komen spreken over „Omgang met anderen". Om ruim 10 uur werd deze gezellige en goed bezochte vergadering gesloten. UITSLAGEN ZONDAG j.l. Nijverdal 2Holten 1 14 Holten 2—De Zweef 2 2—2 R.K.S.V. 2-Dijkerhoek 1 7—0 Junioren: Holten AExcelsior B 12 Holten BS.V.V.N. C 4—0 PROGRAMMA ZATERDAG. Enter AHolten A: 4.15 uur. Holten B—R.V. C: 4 uur. Zondag. Holten 1N.E.O. 2: 2.30 uur. Plolten 2S.D.O.L. 1: 12 uur. Dijkerhoek 1Wierden 3: 1.30 uur. AGENDA: Vrijdagavond 12 Oct.: vanaf 8.15 uur Televisie-programma in hotel G. Mül ler, Deventerweg. Vervolgens iedere Dinsdag- en Vrijdagavond (zie an nonce). Vrijdagavond 12 Oct. om 8.15 uur en vervolgens iedere Dinsdag- en Vrij dagavond Televisieprogramma in café „Stationszicht", G. Vruggink. Maandag 15 Oct.: Ledenvergadering Partij v. d. Arbeid, 7.30 uur bij K. ter Horst. Spr. J. B. Vlam, burge meester van Goor. Dinsdag 16 Oct.: bijeenkomst- P.T.T. over de telefoontarieven, hotel Koen- derink, Rijssen te 19.30 uur. Woensdagavond 17 Oct.: 7.30 uur ver gadering afd. Holten Chr. Boerinnen- bond in de Chr. school. Woensdagavond 17 Oct.: 8 uur Bonte avond, aangeboden door de VéGé- kruideniers voor hun cliëntèle, in zaal Smit te Markelo (zie annonce VéGé-kruidenier M. Bolink). 17 en 18 Oct.: 60-jarig bestaan afd. O. L.M.: Revue in Amicitia, receptie in hotel Holterman (zie annonce). Vrijdag 19 Oct.: Herv. Mannenvereni- ging begint haar Werk in de consis toriekamer. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek: 10 uur Ds de Vries. Geref. Kerk: 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 3 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds Hoogkamp. ENIGE WENKEN BIJ HET BEVOLKINGSONDERZOEK. De tweede ronde van het huisbezoek, welke enkele vrijwilligers, doktoren en predikanten, op zich genomen hebben, verloopt gunstig. Velen van hen, die aanvankelijk nog afwijzend tegenover het onderzoek stonden, hebben zich thans opgegeven, zodat slechts enkelen het grote belang van deze maatregel nog niet in willen zien. Wij hebben ech ter gegronde hoop, dat ook zij zich nog van hun verantwoordelijkheid bewust zullen worden. Het is voor een vlot verloop van het onderzoek zeer gewenst om kennis te nemen van de onderstaande wenken. Het onderzoek zal beginnen op Woensdag 17 October a.s. en wel met het fotograferen der schoolkinderen. Donderdagmiddag worden de eerste volwassenen opgeroepen, Dinsdag daar aanvolgende zal een avond zitting wor den gehouden voor hen, die elders wer ken en verhinderd zijn overdag te ko men. Overdag heeft het onderzoek plaats van 9.3012 uur en van 1.30 4 uur nam. Aan het einde van het on derzoek worden, al naar gelang van het aantal, voor de oude mensen en invali den, die per bus of auto gehaald moeten worden, enkele uren gereserveerd. Hierover zullen nog nadere medede lingen worden verstrekt. Zij die door dringende omstandighe den verhinderd mochten zijn op het aangegeven uur te verschijnen, kunnen zich alsnog op een ander tijdstip mel den. Dit moet echter tot de uitzonderin gen behoren. Alle gezinsleden worden niet voor dezelfde tijd opgeroepen, aangezien dit voor de boerenbedrijven en zaken niet mogelijk is. Men moet bij het onderzoek de groe ne oproepingskaart meebrengen en pre cies op het aangegeven tijdstip aanwe zig zijn. Het telaat komen bemoeilijkt de gang van het onderzoek. Nadat de mannen zich van jas,- vest en bretels (zie de foto in de krant van de vorige week) en de vrouwen zich van hun mantels en eventueel teveel lagen kleding hebben ontdaan, passeren zij de tafels waarop de kaartenbakken staan en wordt op de toestel- en stamkaarten het beroep, en de naam van de huisarts en werkgever ingevuld. Nadat deze kaarten van een doorlopend nummer zijn voorzien, komen zij voor het scherm. Er gaat een lamp branden, de operateur verzoekt diep adem te halen, men houde de adem even in, het toestel klikt en de volgende is al weer aan de beurt. Het is voor beoordeling der foto opnamen vooral van belang, dat de lon gen goed met lucht gevuld zijn. Men zie de foto's in het verlichte kastje, dat voor 'een der ramen van de gemeente secretarie is geplaatst. Het is niet nodig zich voor het onder zoek te ontkleden, indien men zich houdt aan de voorschriften op de ach terzijde van de groene oproepingskaart vermeld. Hierbij moet er nog even op gewezen worden, dat de meeste corset- ten teveel naar boven uitsteken, althans de baleinen, zodat het onderzoek door het dragen van corsetten kan worden belemmerd. Wij hopen dat alle Holtenaren, die de laatste tijd niet zijn doorgelicht en niet onder geregelde controle staan, aan het onderzoek zullen deelnemen. Jong en oud, versta uw plicht voor u zelf en voor anderen; laat u onder zoeken.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1