I FOKVEEDAG COöP. BOERENLEENBANK „HOLTEN" IN NIEUW BANKGEBOUW Holtcns Nieuwsblad ARBEIDERSAV0NDSCH00L J ongveekeuring. Officiële publicatie. NEEM DE TREIN 9 NAAR UW WERK5 lissie VERBOXVEX EEN AVONDSCHOOL leem de 1 trein' KALFSTERMAN. BAL Huziek «The Rythme Band» Zolang de voorraad strekt Radio Schoneveld Losse Jongensjasjes Beltman - Holten Saldo Spaarg. 31 Dec. 1920 f 554.670,28 31 Dec. 1930 f 1.482.481,13 31 Dec. 1940 f 1.354.550,77 31 Dec. 1945 f 5.251.263,62 31 Dec. 1950 f 4.258.613,57 Per 31 Dec. 1907 bedroeg het reservefonds f 253.215 Per 31 Dec. 1910 f 1.002,445 Per 31 Dec. 1920 f 9.109,86 Per 31 Dec. 1930 f 28.013,85 Per 31 Dec. 1940 f 83.020,21 Per 31 Dec. 1945 f 111.028,15 Per 31 Dec. 1950 f 142.000,— Per 31 Dec. 1907 bedroeg het saldo voorschotten f 1.305, Per 31 Dec. 1910 f 5.250,— Per 31 Dec. 1920 f 125.114,— Per 31 Dec. 1930 f 841.883,— Per 31 Dee. 1940 f 1.100.707,— Per 31 Dec. 1945 f 534.203,50 Per 31. Dec. 1950 f 597.214,90 Het in 1906 geplante stekje werd een grote boom l Dank aan de pioniers. Burgemeester Mr. W. H. Enklaar verricht de officiële opening. Van vele zijden is Maandagmiddag in het café Maats het bestuur der Coöp. Boerenleenbank „Holten" gecomplimen teerd met het fraaie nieuwe bankgebouw aan de Dorpsstraat, dat deze. middag officiéél werd geopend door burgemeester Mr W. H. Enklaar, in tegenwoordigheid van het dagelijks bestuur der gemeente, de vertegenwoordiger der Centrale Raif- feissen Bank te Utrecht, de heer Hoofd inspecteur H. J. Hendriksen, afgevaardig den van de plaatselijke landbouwcoöpera ties, genabuurde leenbanken, de voorzit ter van de ring van Coöp. Boerenleen banken in Overijssel, de heer J. Banis uit Almelo, de heer Aalpol, oud-lid van de Raad van Toezicht, de architect de heer v. d. Bovenkamp, de aannemers van het gebouw, vele leden der Bank en verschil lende plaatselijke middenstanders. De voorzitter der bank, de heer G. J. Stevens, sprak een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en betreurde het dat de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer J. Sluiter, wegens ziekte de opening niet mee ifon maken. In het bijzonder richtte de voorzitter zich tot B. en W. die steeds hun belang stelling tonen bij belangrijke gebeurte nissen en tot de vertegenwoordiger der Centrale Bank, de heer Hendriksen, van wie men zeer veel steun heeft mogen on dervinden bij de verwezenlijking van de plannen. Spr. noemde de namen van de oprich ters, de heren Mannes Boode, Gerrit Jan Breukink, Derk Bernardus Nijland, H. J. Holterman, G. Klein Haar en H. J. Bouw huis. Van de toenmalige oprichters is al leen de heer Nijland nog in leven en voor de heer Nijland, die al die jaren lid van het bestuur is geweest, is het van daag wel een heel bijzondere gebeurte nis. De heer Nijland toch heeft het stekje helpen planten wat thans is uitgegroeid tot een stevige boom, waarvan de wor tels (dit is de liquiditeit van onze bank) stevig in de grond zitten verankerd, en zijn takken (dit is het werkgebied) de gehele gemeente beslaat. Omtrent de groei der bank gaf de heer Stevens het volgende overzicht: Per 31 Dec. 1906 waren er in totaal 29 leden, per 31 Dec. 1907: 36, per 31 Dec. 1908: 38; per 31 Dec. 1909: 42; per 31 Dec. 1920: 205 en op 31 Dec. 1950: 507 leden. Het eerste jaar werd de heer H. J. Bouwhuis als kassier aangesteld met voor dat jaar een „salaris" van f 10,welk salaris op de algemene ledenvergadering van 25 -April 1907 werd vastgesteld op x 15,per jaar. Wegens gezondheidsredenen trad de heer Bouwhuis in het begin van 1918 af als Kassier en werd op 13 Maart 1918 in zijn plaats benoemd de heer Holterman. In 1906 werd aan spaargeld ontvangen f 3 453 37 Saldo spaarg. 31 Dec. 1907 f 17.489 28 31 Dec. 1908 f 32.214,71 31 Dec. 191Q f 63.684,05 Dat door dé gestadige ontwikkeling der bank, hoe langer hoe meer behoefte ont stond aan een eigen bankgebouw laat zich wel indenken en werd al enige ja ren in de vergaderingen de mogelijkheid besproken tot de bouw van een eigen gebouw. Toen dan verleden jaar door aankoop van het pand van de heer Bosch besloten werd om dit pand te verbouwen tot een bankgebouw, werd aan de architect, de heer v. d. Bovenkamp, opgedragen bestek en tekening te maken, waarna het werk door onze Holtense vaklieden werd uit gevoerd. Gaarne spreek ik vanaf deze plaats een hartelijk woord van hulde tot architect en bouwers, voor de wijze waar op zij zich van hun taak hebben gekwe ten. Thans stel ik u voor om gezamenlijk het nieuwe gebouw te bezichtigen en ik zou onze burgemeester willen verzoeken om straks de handeling van de officiële opening te willen verrichten. De aanwezigen begaven zich hierna naar het nieuwe gebouw, waar het 6-jarig zoontje van de kassier, de kleine Jan Al- bert Oolbekking in 't bijzijn van zijn moe der mevr. Oolbekkink-Holterman, de sleutel van de hoofdingang aan de bur gemeester op een kussen aanreikte, waar na deze het bankgebouw officieel ont sloot. Moge de bank bloeien in dit nieuwe gebouw zoals voorheen de bloemen, zo zei de burgemeester. De genodigden werd hierna de gele genheid geboden om het gebouw te be zichtigen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Het gebouw ziet er zowel binnen als buiten keurig verzorgd uit en niemand herkent in dit nieuwe pand het oude van Jules Bosch. Wanneer er ooit sprake kon zijn van metamorphose dan is het wel hier, want de oude bloemenwinkel van Jules heeft een ware gedaanteverwisse ling ondergaan zowel van binnen als van buiten. Het nieuwe gebouw helaas wat stijf, doordat het bijna geheel om de bestaande muren van het oude winkelpand moest worden heengebouwd - ziet er van bin nen keurig verzorgd uit. Er is een zeer ruim kantoor, waarin de stalen meubelen heel goed staan. Het daglicht komt dooi de grote ramen volop naar binnen en bij het wijken van het daglicht zal de TL verlichting het kantoor helder verlichten. In de ruime hal is een steen (geschenk van de gezamenlijke bouwers) aange bracht waarop te lezen staat: Tot stand gekomen in 1951. Bestuur: G. J. Stevens, voorzitter, D. B. Nijland, seer., J. H. Sprokkereef, lid. Raad van Toezicht: J. Sluiter, voorzitter, H. Krinkkink, lid, G. W. Reilink, lid. Kassier: H. J. Oolbekkink. Aangeboden door de bouwers. Er is een ruime, gezellige wachtkamer met een gemakkelijk zitje. Iets nieuws is ook de spreekcel met het loket en het groene en rode lampje in de wachtkamer. In het kantoor is een kleine brandkast ingebouwd, doch de eigenlijke kluis werd geplaatst in een grote kelder. De kluis wordt afgesloten met een deur die maar liefst 4,5 ton weegt. Na de bezichtiging van het gebouw be gaf het gezelschap zich weer naar het café Maats, waar de rij van sprekers werd geopend door burgemeester Enklaar die het bestuur van harte gelukwenste met het nieuwe bankgebouw. Op een dag als deze, zo sprak de burgemeester, is het goed dat we de blik nog eens terug wer pen. Gij hebt in Uw oude pand goede jaren gehad en zodoende zijt Gij daar uitgegroeid. De kenmerken van de boe renstand: eenvoud, soberheid en dege lijkheid zijn ook de kenmerken van Uw nieuwe bankgebouw. Spr. herinnerde aan de goede verstandhouding die er is tussen bank en gemeente, wat duidelijk werd ge demonstreerd in de lening van f 150.000,- die de Coöp. Boerenleenbank onlangs verstrekte. De bank heeft hierdoor ge toond een welwillend begrip te hebben voor de grote financiële moeilijkheden waarin de gemeente verkeerde. In het verleden was de Coöp. Boerenleenbank voor een groot deel de financier van de gemeente en voor de toekomst zal de ge meente op medewerking zeer hoge prijs stellen. De bank werd in het verleden op voorzichtige wijze geleid en staat bij het Centraal Orgaan te Utrecht goed aan geschreven. Moge dit voorzichtige beleid ook in de toekomst worden gevoerd en moge het bestuur, kassier en leden gege ven worden nog vele jaren getuige te zijn van grote bloei der bank, zo besloot de burgemeester. De heer Hendriksen, sprekende namens de Centrale Bank te Utrecht, zeide de voorgeschiedenis van deze bouw voor een groot deel te hebben meegemaakt. Uit moeilijke besprekingen kwam ten slotte dit fraaie gebouw tot stand, waar mee spr. het bestuur van harte geluk wenste. Wanneer in Utrecht een aan vraag binnenkomt om een bankgebouw te mogen bouwen worden deze aanvragen scherp bekeken en stelt men zich op het standpunt, dat de liquiditeit van de bank gewaarborgd moet zijn. De omstandighe den waren te Holten echter zo dat men niet lang behoefde te aarzelen en met een gerust hart heeft men zijn fiat kunnen geven. De Heer Hendriksen wees verder nog op de abnormaal slechte financiële omstandigheden waarin ons land ver keert, wat aan verschillende oorzaken te wijten is. De grote overvloed is voorbij en ook bij de boeren, tuinders enz. is weer grote credietbehoefte. Burgemeester Enklaar mag zich gelukkig prijzen dat hij de f 150.000,- binnen Heeft. In de nabije toekomst zal crediet-beper- king onvermijdelijk blijven. Namens de ring Overijssel van Coöp. Boerenleenbanken en de Coöp. Boeren leenbank te Almelo, sprak de voorzitter, de heer J. Banis. Spr. noemde de bouw van het nieuwe bankgebouw een wijs be sluit. Er was te Holten grote behoefte aan een eigen gebouw. Mede namens de bouwers werd nog een kort woord gesproken door de architect, de heer L. C. v. d. Bovenkamp. Hij dankte voor het gestelde vertrouwen en de vlotte samenwerking en bood een marmeren ge denksteen aan in de hal van het gebouw. De heer J. Wegstapel, voorzitter van de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid", bood de gelukwensen aan mede namens de Coöp. Landbouwvereniging. Hij offreerde een fraaie voorzittershamer, daarbij de wens uitsprekende, dat de be sluiten, die door de slag met deze hamer van kracht zullen worden, mogen zijn tot heil der Coöp. Boerenleenbank in 't bij zonder en tot algemeen welzijn van de gehele gemeente. Namens de Coöp. Boerenleenbank te Hellendoorn sprak de heer Elkink. De bank te Hellendoorn verblijdt zich over de groei der bank te Holten wat de bouw van een prachtig nieuw bankgebouw noodzakelijk maakte. De heer T. Noteboom te Dijkerhoek zei zich gedrongen te voelen tot het spreken van een persoonlijk woord. Hij wees ook op de grote noodzaak van een eigen ge bouw en had veel lof voor het bestuur. De plaats waar het gebouw thans staat, noemde de heer Noteboom ideaal. De rij van sprekers werd besloten door de heer D. B. Nijland, de enige nog in leven zijnde mede-oprichter en thans nog secretaris der bank. Ruim 45 jaar lang," zo zei de heer Nij land, heb ik mogen medewerken aan de uitbouw van onze boerenleenbank. Het kleine stekje op 19 Mei 1906 geplant is uitgegroeid tot een heel grote boom, die haar takken heeft uitgespreid over heel de gemeente Holten. In het begin zijn we met honderden begonnen, later werden het duizenden, toen honderdduizenden en nu horen we van millioenen. Spr. zei zeer dankbaar te zijn deze dag nog te mogen beleven en wees op de ze geningen Gods, die men mocht onder vinden. Dankbaar gedenken we op een dag als deze ook het vele werk dat de pioniers hebben verricht. De heer J. H. Sprokkereef nam als laatste spreker het woord en dankte na mens het bestuur de verschillende spre kers voor hun goede wensen, cadeaux en bloemen, terwijl een bijzonder woord van dank werd gesproken tot burgemeester en wethouders, alsmede tot de heer Hendrik sen voor de medewerking die steeds spon taan werd verleend. Spr. richtte zich verder tot de voqrzit- ter der bank de heer G. J. Stevens en tot de heer D. B. Nijland voor wie deze dag toch wel een zeer bijzondere is. De heer Sprokkereef wenste tenslotte de kassier, de heer H. J. Oolbekkink, met wie in de achterliggende 4 jaar steeds prettig werd samengewerkt, geluk met het nieuwe bankgebouw en met de ruime geriefelijke woning. Tenslotte vermelden we nog de namen van de firma's die aan de totstandkoming van het nieuwe bankgebouw medewerk ten: A. Vukkink en Zn., timmerwerk; H. G. Jansen en H. G. Klein Velderman, metselwerk; Gebr. Maats, buiten verf- werk; Gerverdink Nijhuis, binnenverf- werk; J. van Bruggen, electriciteitswer- ken; Emsbroek, Vorden, centrale ver warming. Er werden 145 dieren opgegeven. In verband met de te houden fokvee- dag of jongveekeuring op a.s. Donder dag 27 Sept. is het misschien wel ge wenst iets te zeggen over het doel van zulk een keuring. Er zijn veehouders, welke een keuring alleen als een soort wedstrijd zien tus sen de eigenaars der aangevoerde dieren en er verder geen algemeen boerenbelang in zien. De inzenders laten hun dieren beoordelen door een jury, bestaande uit 2 personen, die een derde persoon, een z.g. arbiter, hebben, als zij het onder ling niet eens kunnen worden. Door het bijwonen van deze keuring kan elke vee houder zijn veekennis vermeerderen. Na afloop van de keuring van elke klasse is het de bedoeling een korte uiteenzet ting te laten geven van de beste dieren. De goede, maar ook de minder goede lichaamsbouw zal dan worden gedemon streerd. Vooral voor de jongeren is dit zeer leerzaam en men leert zijn eigen veestapel hierdoor ook beter beoordelen. De meeste veehouders in Holten laten hun vee kunstmatig bevruchten, hoe of nu deze stieren fokken kan men het best op een jongveekeuring zien. Na afloop van de klasse-keuringen zullen de na komelingen van de verschillende K.I.- sticren gekeurd worden. Elke veehouder dient te weten, hoe een bepaalde stier fokt, wil hij er met succes gebruik van kunnen maken bij zijn eigen veestapel. In de catalogus zijn de productie-ge- gevens zoveel mogelijk vermeld. Deze bepalen de gebruikswaarde der dieren. In het verleden is daar te weinig aan dacht aan besteed, vooral bij de rood- bont-fokkerij. Veehouders, welke hun veestapel voor uit willen brengen, mogen dus niet ver zuimen deze jongveekeuring te bezoeken. J. W. JANSEN, Controleur Fohvereniging. SCHOUW WATERLEIDINGEN. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen bij dezen ter openbare ken nis, dat op de hierna bepaalde dagen zal worden overgegaan tot het SCHOUWEN DER WATERLEIDINGEN in deze gemeente t.w. op: Maandag 8 October a.s.: de kleine Wa terleiding, de Klaphekkewaterleiding en de Steeg-Egbertswaterleiding. Dinsdag 9 October a.s.: de Koordes- en Schuttewaterleiding en de Essen- en Boerendanswaterleiding. De onderhoudsplichtigen worden herin nerd aan artikel 19, eerste lid en artikel 20, eerste en tweede lid van het Regle ment op de Waterleidingen. Holten, 19 September 1951. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. Met blijdschap geven wij kennis vgn de geboorte van ons Zoontje en Broertje HENDRIK H. J. Hartsuiker S W. M. Hartsuiker- m Kolkman S Marietje Anneke. Holten, 17 Sept. 1951. Oranjestraat 5. Naar aanleiding van mijn a.s. vertrek naar Nieuw- Zeeland ben ik Donderdag 27 dezer vanaf 's middags 3 uur thuis voor wie nog afscheid van mij willen nemen of brieven willen meegeven. LIESBETH DE JONGE. Verkooplokaal A. R.van der Wolde Inkoop Verkoop Handel in antiek, gebruikte partij- en ongeregelde goederen. Tel. K 5476-202 M 76 MARKELO MEISJE gevraagd, 2 x per week van 912 uur. Mevr. J. DE. JAGER, Molenbelterweg. Voeraardappeleia (Voran) te koop bij G. J. Bronsvoort, Lettele 38, tel. 263 K 6704, Bathmen. PuMlsuW tin de Ncdérlendsche Nieumblad Pera IS de bevolking van het platteland yAe Provinciesteden met het PLAATSELIJK BLAD. Ze zijn aan elkaar gehecht, ja, met elkaar vergroeid. U kan de zekerheid gegeven worden, dat in dit blad Uw advertentie van A tot Z gele- zen wordt! advetéë&iJr ut. In een dichtbevolkt industriegebied als Twente is het zaak dat men per snelste en gerieflijkste manier van huis naar het werk en van het werk naar huis komt. Hoe vlugger dit gaat des te meer vrije tijd overblijft voor het leven thuis, voor rust en ontspanning. De electrificatie betekent weer een grote stap op de goede weg. Houders van weekkaarten, weektraiectkaarten en maandirajectkaarten kun- nen bovendien op voor delige wijze van de voordelen van de elec trificatie profiteren. Vraagt inlichtingen aan de stations of vraagt toezending van de abon nementstarieven vanuit Uw plaats naar andere stations. Gedurende de maanden OctoberApril a.s. zal door de N.V.V. Bestuurdersbond alhier worden gehouden voor hen, die hun schoolkennis nog eens weer willen ophalen en zich wat verder willen ontwikkelen. Het lesgeld bedraagt, met inbegrip van de speciaal voor dit doel geschreven boeken f 15.Voor leden van het N.V.V. f 12.50. De boeken blijven het eigen dom van de cursist. Er heeft zich reeds een 7-tal cursisten aangemeld. Aanmelding uiterlijk 29 September a.s. bij de be stuursleden W. Beijers, G. Runneboom en G. Schol- ten, of bij de secretarissen der Vakbond-afdelings besturen. Het nieuwe Vleesseizoen is er weer Wij bieden U aan: Een uitgebreide collectie FIJNE VLEESWAREN en prima kwaliteit VLEES van JONGE KOEIEN. Tevens kunt U dit seizoen kennis maken met enige nieuwe producten fijne vleeswaren. Alles gecontroleerd door het Slagersproefstation. DUS HET BESTE WAT U KOPEN KAN IS VLEES EN WORST VAN VEEHOUDERS VAN HOLTEN!!! Bezoekt allen de op DONDERDAG 27 SEPTEMBER a.s., in de weide van M. KALFSTERMAN. Opgegeven 90 roodbonte en 45 zwartbonte dieren. Aanvang half tien. DE COMMISSIE. HOTEL G. MüLLER Zaterdagavond 29 September a.s. Aanvang half acht. Aanvang danseursus Vrijdagavond 28 Sept. a.s., 8 uur. HOTEL MüLLER, Deventerweg. verkopen wij de RADIOTOESTELLEN nog voor de prijzen als voor de verhoging van de weeldebelasting. De enigste door Erres en Philips erkende Radio-reparateur voor Holten en omgeving. PARKGEBOUW - MUSSEN BUITENGEWONE GROTE FILMVOORSTELLING op Maandag 24 September, 's avonds 8 uur, ten bate van het op te richten MONUMENT in het voorm. Duitse Concentratiekamp te Amersfoort. PIERRE BLANCHAR in: De schrik der Duiise Nazi-bandieten (Le bataillon du ciel) In 't gehele land uitverkochte zalen. Voorziet U tijdig van plaatsbewijzen. Leden reductie. Kaartverkoop en plaatsbespreking op de dag der voorstelling als gewoon. Het PARKGEBOUW is GRATIS ter beschikking gesteld. UW BAKKERUW DOKTER. Al onze broodsoorten worden bereid met JOBROZO (Jodium houdend zout) Beleefd aanbevelend, B. 3. SLOTMAN Brood- en Banketbakkerij Telefoon 335 o o O O O O O O O Moeder, wij hebben thans voor Uw jongen GOEDKOPE, IJZERSTERKE JASJES ont vangen, Wacht nu niet te lang, want de voorraad is beperkt.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2