Uit ons plaatselijk parlement. Krijgt Holten een Mulo-school? Plaatselijk Nieuws Officiële publicaties. No. 35. Jaargang 3. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HQLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf8S - 23Jf Coöp. Boerenleenbank „Holten" leent gemeente f 150.000, Veel waardering voor bestuur der bank. Kosten bouw Lagere Landbouw school en electrificatie Beuze- berg grotendeels gedekt. Benoeming onderwijzeres aan de Dorpsschool. Voorzitter laakt artikel in Hol tens Nieuwsblad. De raad kwam Vrijdagavond 24 Aug. in spoedeisende vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester Mr W. H. Enkiaar. Wethouders de he ren M. leesennK. en B. J. Venekiaas blots., Loco-secr. de heer W. ütten. Afwezig de heer H. Boer. In zijn openingswoord spreekt de Voorzitter er zijn spijt over uit dat hij de leden zo plotseling bijeen moest roe pen, doch het was de moeite waard want het is B. en W. gelukt met de Uoop. Boerenleenbank „Holten" tot overeenstemming te komen over een geldlening groot f 150.0UÜ, Keeas geruime tijd werd overleg ge pleegd met het bestuur van de bank en van meetaf was men bereid een le ning te verschalden, doch het contro lerend orgaan, de Raiffeisen Bank te Utrecht, maakte bezwaren, welke be zwaren mede dank zij het bestuur van de Bank te Holten, zijn overwonnen. Het bestuur heeft gevoeld in welke fi nanciële moeilijkheden de gemeente verkeerde en heeft door het verstrek ken van deze lening ons voor een be langrijk deel uit de impasse geholpen. Gaarne brengen wij daarom vanaf deze plaats een bijzonder woord van dank en grote waardering aan het be stuur van de Coop. Boerenleenbank. De kosten, welke het bouwen van de La gere Landbouwschool en de electrifica tie vSn de buurtschap Beuzeberg met zich brengen, zijn thans voor het over grote deel gedekt. De Voorzitter laakte het artikel in Holtens Nieuwsblad van Zaterdag 21 Juli onder het opschrift „Woningbouw in gevaar" „Boerenstand kan helpende hand bieden". De schrijver van dit artikel had er beter aan gedaan dit niet te hebben ge schreven, want dit epistel heeft eerder belemmerend dan stimulerend gewerkt. Laat Holtens Nieuwsblad in 't vervolg dergelijke dingen niet meer doen. Het artikel in het nummer van 21 Juli had bijna tot gevolg gehad dat de lening met de Coöp. Boerenleenbank niet werd afgesloten. Vanaf deze plaats wil ik uitdrukkelijk verklaren dat de lening niet werd afgesloten op instignatie van „Holtens Nieuwsblad". We schuwen, zo besloot de Voorzitter, de pers niet, doch dergelijke artikelen doen aan de goede zaak afbreuk. Het voorstel van B. en W. om met de Coöp. Boerenleenbank „Holten" te Hol ten een lening aan te gaan tot een be drag van f 150.000,met een looptijd van 20 jaar, tegen een rente van 4 °/o, werd hierna z.h.st. aangenomen. Benoeming onderwijzeres Dorpsschool. Na in besloten zitting te zijn geweest benoemde de raad tot onderwijzeres aan de O.L. Dorpsschool mej. E. T. v. d. Zwaag te Vreeswijk. Eén stem werd uitgebracht op mej. G. den Heijer, kwe keling met akte te Haarlem. Van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van „De School met de Bijbel" kwam het verzoek binnen om een bedrag van f 274,50 te mogen ontvangen in verband met vervanging der leesboeken. Het verzoek is volgens de voorzitter alleszins redelijk en z.h.st. werd beslo ten het bedrag te verstrekken. Bij het punt „rondvraag" vestigde de heer Jansen de aandacht op de overlast van het water die de bewoners van de Tuintjesstraat ondervinden bij zware regenval. De Voorzitter zal dit nader onderzoe ken en bij het verhelpen van dit euvel gebruik maken van de technische wenk van de heer Jansen. De heer Landuwer vestigt nogmaals de aandacht op de deplorable toestand waarin de Beuzebergerweg op vele plaatsen verkeert. De vreemdelingen maken volgens spr. veel gebruik van deze weg en verschillende van hen ga ven hun misnoegen te kennen. De Voorzitter zou graag de nodige verbeteringen willen aanbrengen maar uitvoering van dit object hangt samen met het goedkeuren van de begroting en voorlopig zal deze verbetering een vrome wens blijven. Hierna sluiting der vergadering. Bon 507 (A- en B-kaarten) en bon 515 (D-kaart) geven recht op het kopen van 125 gram koffie. De bonnen blijven gel dig tot en met 15 September. De vol gende bon wordt op 11 October aan gewezen. De mogelijkheden zijn aanwezig. Niemand zal ons meer tegenwerpen, dat goed onderwijs niet de onmisbare voorwaarde is voor het stoffelijk en gees telijk welzijn van een volk. Men kan het oneens zijn over de wijze waarop en de vormen waarin, dat onderwijs gegeven moet worden, dat de tegenwoordige en de komende geslachten veel kennis zul len moeten vergaren door middel van het onderwijs, dat zij ontvangen zullen, is niet aan twijfel onderhevig. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat in de dorpen en ook in de steden slechts een klein aantal bevoorrechte jongelui in de gelegenheid waren om middelbaar en hoger onderwijs te ge nieten en zich daardoor een belangrijke positie te veroveren. In de dorpen waren het slechts een gering aantal kinderen die uitgebreid lager onderwijs of am- bachtsonderwijs ontvingen. De levens omstandigheden waren voor vele ouders van dien aard, dat zij niet in de gelegen heid waren hun kinderen in een stad op school te doen. Anderzijds werd ook dik wijls het belang van dit voortgezette onderwijs niet voldoende ingezien. De laatste jaren is daarin gelukkig een belangrijke verandering gekomen, niet alleen omdat de levensvoorwaarden voor velen zodanig zijn veranderd, dat men de kosten voor het laten leren iets beter kan betalen, maar ook omdat te genwoordig practisch iedereen wel in ziet, dat met het onderwijs op de lagere school niet meer kan worden volstaan. Tal van jongens en meisjes bezoeken nu de ambachtsschool, huishoudscholen, de mulo, H.B.S. of het gymnasium, in Deventer of Almelo, en onze plaats mag zich gelukkig prijzen, dat voor de jonge landbouwers een lagere landbouwschool wordt gesticht, die hun algemene ont wikkeling en vakkennis tot een hogere graad zal kunnen opvoeren, dan op de lagere school mogelijk is. De boerenstand, die tot voor kort in haar ontwikkelingskansen, wegens het gemis van dit voortgezette onderwijs, al tijd een tel achter was b.v. bij de mid denstand, ómdat deze haar kinderen naar elders moest zenden, is nu een belang rijke stap voorgekomen nu zij plaat selijk een onderwijsinrichting krijgt. Voor de jeugd is het altijd een opoffe ring, dat zij dagelijks op en neer moet reizen, in welke tijd de stadskinderen reeds hun huiswerk kunnen maken, ter wijl dat reizen voor de ouders meestal een belangrijk financieel offer betekent. Een lofwaardig initiatief. Wij achten het daarom een lofwaardig initiatief, dat een klein aantal ingezete nen genomen heeft om te trachten hier een mulo-school op te richten. (Volgens de wet heet het eigenlijk uitgebreid lager onderwijs, maar de volksmond zegt nog altijd mulo). De initiatiefnemers hebben zich met een circulaire tot de ouders van verschil lende schoolgaande kinderen gewend, die de komende jaren een kind naar de mulo of middelbare scholen zouden willen zen den. Zij zeggen in dit rondschrijven o.a.: „Reeds geruime tijd is er in het dorp Holten een groeiende belangstelling voor het mulo-onderwijs. Het aantal leerlingen dat er zich voor opgeeft, neemt jaarlijks toe. Dat is volkomen te begrijpen. Er is namelijk een middenstand, die wel 80 winkeliers omvat. Deze mensen zoeken voor hun kinderen een hogere ontwikke lingsmogelijkheid dan de lagere school kan bieden. Verder ziet een groot deel van de boerenbevolking tegenwoordig in, dat het hier agrarisch vol zit. Voor hun kinderen moeten ze omzien naar iets an ders. De levensomstandigheden vragen steeds meer ontwikkeling. En zo valt de keuze meermalen op de muloschool. Te recht, daar deze een mooie basis legt voor verdere ontwikkeling of goede kan sen biedt voor diverse betrekkingen in het volle leven. Jammer dat er in Holten geen mulo- school staat. Daardoor studeren velen niet verder. De dichtstbijzijnde openbare muloscholen vindt men te Goor, Deventer en Almelo. Schoolbezoek aldaar brengt bezwaren met zich mee, waardoor ver schillende ouders er maar van afzien. Schoolbezoek aldaar betekent hoge reis kosten of tijdrovende fietstochten. Het overblijven 's middags ontwricht het ge zinsleven en onttrekt de jeugd aan het ouderlijke toezicht. Het contact met de onderwijzers komt moeilijker tot stand dan in eigen plaats. Een aantal ingezetenen stelt pogingen in het werk om hier een eigen mulo te krijgen. Om succes te behalen, moet een behoorlijk aantal leerlingen kunnen wor den verwacht. Er wordt nu een onderzoek ingesteld om dit aantal te weten te komen. Met medewerking van de hoofden der open bare scholen zal aan de kinderen der vijfde, zesde en zevende klas worden ge vraagd, wie in de toekomst de mulo te Holten zal gaan bezoeken. Misschien kan de school leerlingen krijgen uit Holten, Espelo, Dijkerhoelc, LoorBathmen, La- rense Broek, Markelose Broek, Markelo en Rijssen. Bezitters van het mulo-diploma wor den bij het Middenstandsexamen vrijge steld van het examen in Nederlandse taal en Correspondentie. Ze hebben toe gang tot verschillende kantoren of kun nen aangesteld worden bij de P.T.T. en de Nederlandse Spoorwegen. De weg ligt open voor gemeentelijke bureaux, enz. Om examen te doen voor leraar bij het nijverheidsonderwijs is een mulo-diploma het bewijs van voldoende voorontwikke ling. Zonder toelatingsexamen krijgt een diplomabezitter toegang tot de kweek school voor onderwijzers en de middel baar technische scholen. Meisjes met een diploma kunnen opgeleid worden voor huishoudkundige, kinderverzorgster, le rares in de naaldvaken, kleuteronderwij zeres, analyste, apothekersassistente, maatschappelijk werkster, verpleegster, enz. enz.! Vele ondernemingen en bank instellingen stellen het bezit van Mulo A of B voor hun personeel op hoge prijs Flinke leerlingen kunnen, als ze de zes de klas der lagere school hebben door lopen, toegelaten worden tot de eerste klas. Matige leerlingen kunnen beter nog klas zeven doorlopen. Ulo-onderwijs is niet duur en de boe ken wbrden gratis in bruikleen gegeven aan de leerlingen." Wij zouden hieraan nog willen toevoe gen, dat voor kinderen, die een H.B.S.- diploma willen halen de volgende moge lijkheid bestaat. Zij gaan 4 jaren naar de mulo en na met goed gevolg examen afgelegd te hebben en zich in de vierde klas daarop enigszins voorbereid te heb ben, worden zij, na met goed gevolg een toelatingsexamen te hebben afgelegd, tot de vierde klas ener H.B.S. toegelaten. Weliswaar lijkt dit op een jaar tijdver lies, maar het kon wel eens winst blijken te zijn. In de eerste klasse van de H.B.S. wordt meermalen een derde deel van de leerlingen niet bevorderd tot klasse 2. Zij konden het tempo niet volgen. En dan is een jaar langer studeren altijd prettiger dan blijven zftten op de middel bare school. Daar de overgang naar de mulo veel normaler verloopt, is de kans op doubleren zo groot niet als op de H.B.S. Het blijkt meermalen, dat kinderen van 12 jaar nog te jong zijn om de lasten van middelbaar onderwijs te dragen. Ver schillende ouders wachten daarom wel tot de dertienjarige leeftijd is bereikt. Flinke leerlingen kunnen met 12 jaar naar de mulo, zonder bezwaar. Zo krij gen we 13 plus 3 of 12 plus 4. In beide gevallen zitten de kinderen op zestien jarige leeftijd in de 4e klas H.B.S. Zijn ze 18, dan verwerven ze normaal het diploma. Welke ouders zouden dan niet tevreden zijn. Natuurlijk geldt dit laatste voor leer lingen met een behoorlijke begaafdheid. Het zijn echter mogelijkheden, die de stichting van een mulo ook in onze plaats aanlokkelijk maken. De z.g. Mulo-Com missie, waarmede de initiatiefnemers hun circulaire ondertekenen, zullen zich na tuurlijk bewust zijn, dat nog tal van moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden, maar dat mag geen beletsel zijn om de genomen beslissing nu door te zetten. Wij menen, dat dit initiatief van harte toegejuicht moet worden en dat vele ouders hun formulier op tijd zullen in zenden of hun adhaesie zullen betuigen. In verband met de onderwijsvernieu wing, waaraan in ons land terk gedok terd wordt, staan er voor het platteland grote belangen op het spel. Laten wij allen de handen ineenslaan om deze be langen veilig te stellen. WEER EEN EERSTE PRIJS. De heer Dick Müller, die onlangs te Vriezenveen beslag wist te leggen op de eerste prijs in de avond puzzle-rit, werd Maandagavond te Deventer weer eerste in de puzzle-rit, georganiseerd door de Deventer Motor- en Automo bielclub. Het parcours, dat zeer zwaar was, had een lengte van 60 km. Deze rit telt eveneens mee voor het kampioenschap K.N.M.V. voor Over ijssel en de competitie der Twentse Fe deratie. Er moeten thans nog twee puzzle- ritten worden gereden in verband met het kampioenschap. Indien het de heer Müller gelukt deze beide ritten uit te rijden zal hij kampioen van Overijssel zijn. De heer Henk Stokkers maakte de rit rond Deventer mee als duo-passagier. WISSELBEKER WEER NAAR HOLTEN. Op de Zaterdag gehouden sportdag, uitgaande van de ring Holten van het C.J.M.V., won de afdeling Holten te Bathmen de voetbalwedstrijd, zodat de wisselbeker weer naar Holten ging, want de C.J.M.V. van Holten moest verleden jaar de beker afstaan aan Bathmen. Individuele prijzen werden gewon nen door H. Klein Horstman, J. Roe- lofs en A. Schuppert, bestaande uit gebruiksvoorwerpen. 's Avonds was er een groot kamp vuur, waarvoor flinke belangstelling ^tOöar £/8- Tegahaja's verleenden hun kale medewerking. Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.30 uur Ds Knipscheer. In beide diensten col lecte Inwendige Zending. Dijkerhoek: 10 uur Ds de Vries. Col lecte Inwendige Zending. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra-collecte voor het eigen jeugdgebouw. MARSCONCERT. H.M.V. gaf Woensdagavond in de Beuzeberg een marsconcert, waarvoor flinke belangstelling bestond. Op het erve „Menum" hadden zich vele men sen rondom de muzikanten geschaard. Maandag a.s. (bij slecht weer Woens dag) gaat H.M.V. naar Dijkerhoek om daar hetzelfde programma ten gehore te brengen. Aanvang 8 uur bij de molen. WIND MET ORKAANKRACHT. Het kort onweer, dat zich Donderdag in de vooravond boven deze omgeving ontlastte ging gepaard met hevige slag regens en een storm, die naar het leek de orkaankracht benaderde. Op som mige plaatsen vielen hagelstenen zo groot als een klein duivenei, die als dikke stukken suikergoed tegen de ra men kletterden. Het onweer had niet te betekenen, maar de uitschieter waar mede het gepaard ging was de oorzaak, dat tal van bomen omvergeworpen werden, zodat zij het verkeer stremden, dat op verschillende plaatsen het bo vengronds electrisch net onklaar ge raakte, en het personeel van het G.E.B. de gehele avond druk in de weer was om de aansluitingen te herstellen en dat b.v. op de Molenbelterweg tal van jonge boompjes over de straat kwamen te hangen, zodat ze opnieuw geschoord zullen moeten worden. Op vele plaat sen zijn bomen halverwege afgeknapt of op huizen en schuren terecht geko men. Uit nadere berichten, die zijn bin nengekomen, blijkt nog, dat in de baan, die de bui genomen heeft, door de grote hagelstenen tal van ruiten zijn gesneu veld, en dat vele vruchtbomen bijna geheel van hun vruchtenlast zijn ont daan. Op sommige plaatsen zijn uitzon derlijk dikke hagelstenen gevallen. Er zullen zeker veel pruimen en valappels in Holten te krijgen zijn. CAUSERIE OVER DE SCHILDERS KUNST. Onze plaatsgenoot, dokter J. P. Na gelhout, hield Dinsdagavond in hotel Hol- terman op uitnodiging van de leider van het gezelschap der Ned. Reisvereniging, dat daar deze week logeert, de heer Ha venaar uit Den Haag, een causerie over zijn plan tot uitwisseling van Franse en Nederlandse schilders, dat belangrijke vruchten begint af te werpen. Ook ver telde hij voor een zeer aandachtig gehoor over zijn nieuwe ideeën inzake de schil derkunst, waarover een uitvoerig artikel heeft gestaan in het Deventer Dagblad en waarover wij onze lezers binnenkort iets naders hopen te vertellen. Na afloop van zijn causerie had een uitvoerige gedachtenwisseling plaats, waaraan tal van gasten, welke zeer en thousiast waren over de nieuwe plannen van de heer Nagelhout, deelnamen. De heer Havenaar, die veel belang stelt in onze plaats en onlangs nog een kort woord sprak na het concert van H.M.V., bracht hem aan het slot van de avond dank voor het gesprokene. HET BEVOLKINGSONDERZOEK Donderdagavond had onder leiding van de burgemeester ten gemeentehuize een vergadering plaats van het comité van aanbeveling voor het bevolkingsonder zoek op t.b.c., welks samenstelling wij onlangs hebben bekend gemaakt. In deze vergadering waren ook afge vaardigden aanwezig van de in onze ge meente bestaande vrouwen- en meisjes verenigingen, t.w. de plaatselijke afdelin gen van de Bond van plattelandsvrou wen, Bond van Chr. Boerinnen en Plat telandsvrouwen, B.V.O.L.O., Herv. Meis jesvereniging en Geref. Meisjesvereni ging. Mr. Enklaar gaf een uiteenzetting van het doel van het bevolkingsonderzoek en van de organisatie om tot een alge mene opkomst van de bevolking te ge raken. Wanneer de dames hun medewerking aan deze actie verlenen,dan zal door hun overredingskracht een algemene op komst verwacht mogen worden. De afgevaardigden verklaarden zich in principe bereid de medewerking aan deze actie te verlenen. Zij zullen zich daaromtrent verstaan met hun leden, welke nader zullen worden opgeroepen voor een instructievergadering, welke midden September gehouden zal worden en waarin de heer Naef, de administra teur van de Overijsselse t.b.c.-vereniging een nadere uiteenzetting zal geven van de taak, die aan de huisbezoekers en -be zoeksters zal worden opgedragen. Aangezien de opgemelde verenigingen niet over voldoende leden beschikken om dit werk alleen te verrichten, zal ook een beroep gedaan worden op hen zo wel mannen als vrouwen die niet bij haar zijn aangesloten. Men zie de oproep van de burgemeester in dit nummer. Het onderzoek zal in de maand Octo ber plaats vinden. De gehele bevolking zal schriftelijk worden opgeroepen. AGENDA j 27 Aug. t.m. 1 Sept.: Vacantie Rugen brink. Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s.: Grote jubileumfeesten ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de V.V.V. te Rijssen. 3 t.m. 8 Sept.: Vacantie H. Hartsuiker' en Wed. B. J. van Zon (zie annonce). 5, 6, 7 Sept.: Excursie leveranciers en personeel V.V.M. naar Nunspeet e.o. 10 t.m. 15 Sept.: Vacantie Fa. H. Stok kers (zie annonce). Donderdag 13 en Vrijdag 14 September: School- en Volksfeest te Dijkerhoek, NIEUWE HUISNUMMERING. Binnenkort wordt, zoals bekend, een nieuwe huisnummering in deze ge meente ingevoerd. Ter secretarie zijn tegen betaling van f 2,50 per stuk lijsten verkrijgbaar, aangevende de gewijzigde nummering van alle percelen. Voor het berekenen van de oplaag dezer lijsten wordt verzocht in de loop van de volgende week ter secretarie op te geven dat men zulk een lijst wenst te bezitten. De straatnaam- en huisnummerbordjes zullen binnen zeer korte tijd aan de percelen worden bevestigd. De wijk aanduidingen met letter en cij fer zijn dan geheel vervallen. De percelen in het dorp Holten worden in het vervolg aangeduid met de naam van de straat, en het nummer in die straat, de percelen in de buurtschappen met de volledige naam van de buurt schap met het nummer in die buurt schap. Alleen op de huisnummerbordjes in de buurtschappen komt in de linkerboven hoek een afkorting voor van de naam van de buurtschap. Een iéder wordt verzocht direct na de invoering op alle correspondentie en verderé administratie de nieuwe aan duidingen te gebruiken. Holten, 29 Augustus 1951. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. TARIEVEN ELECTRICITEIT. Op grond van lid III van de electrici- teitstarieven voor deze gemeente is be sloten met ingang van 1 Augustus 1951 de tarieven voor de afname van electri- sche stroom r voor kleinverbruikers te verhogen mét 1 cent per kWh. Deze wijziging is het gevolg van de stijging der kolenprijzen en toegestaan bij 7e wijziging prijzenbeschikking elec- trische energie 1945 (Ned. Staatscou rant 30 Juli 1951 nr. 145). Holten, 29 Augustus 1951. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. WOONRUIMTECOMMISSIE. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat op de e.k. vergadering der commis sie over de verdeling der nieuw te bou wen woningen nog niet kan worden gesproken. Bezoek hierover kan niet worden ont vangen. De Voorzitter der Commissie: A. J. GOLDSTEIN. BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Zoals bekend zal in de maand October een bevolkingsonderzoek op T.B.C. in deze gemeente worden gehouden. Allen moeten, wil dit onderzoek resul taat hebben, zich hieraan onderwerpen. Teneinde nu de bevolking te doordrin gen van het nut van het onderzoek en van de noodzaak, dat allen zich hier aan onderwerpen, is het de bedoeling, dat alle Holtense gezinnen worden be zocht. Tot het doen van dit huisbezoek ver klaarden zich reeds namens hun leden bereid alle vrouwenverenigingen in Holten. De dames zijn, gezien hun aantal, niet in staat om alle huisbezoeken te ver richten. Ik doe daarom een beroep op allen, die mede willen werken aan dit bevol kingsonderzoek, om mede hun schou ders te willen zetten onder deze arbeid. Bedenkt, dat vele handen licht werk maken. Geeft u op voor het doen van het huis bezoek, dat in de tweede helft van de maand September moet geschieden, ter secretarie der gemeente. Uw aller hulp en medewerking hebben wij van node. De Burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1