roolaardappelen BELTMAN Holten Een dcigfe uit met de O.AJ» DE NEWARK! f Stellens Nieuwsblad Hetioorjaar is op komst f ¥ei% Verkeer Eindles L a n dbouwavondscliooL Uit de Oude Doos. VOETBAL. Dienstmeisje G. R0UWENH0RSI Zn. Taxi nodig? Bel 292 Officiële publicatie VOOk.U KLEIN VELDERMAN. Fa. J. G. van Ündenberg Camouflage-lassen Overifsselsche Autobusdiensten N.V. Balïtmense klompen „De Smid van de Kol" Donderdag 19 April a.s. Hu „YÜLKAAM MESTSTOFFEN" GEBR. DIKKERS Adverteren In Hollens Nieuwsblad is verkopen In een van de lokalen van de O. L. Dorpsschool alhier had Donderdag avond de eindles plaats van de 2-ja- rige landbouwavondschool, gegeven door de heren H. J. A. Koldeweij, A. J. Snijders en G. H. Wanders. Bij deze eindles waren o.m. tegen woordig Ir. Baas, directeur van de Landbouwschool te Hengelo, de bur gemeester, Mr. W. H. Enklaar, de leden van de Commissie van Toezicht en vertegenwoordigers van de afdeling der O-L.M. en Jong Holten. Aan 18 leerlingen kon het diploma worden uitgereikt, waarvan 5 met zeer veel vrucht. Nadat de candidaten door de heren Snijders en Wanders met goed gevolg waren geëxamineerd, reikte Ir. Baas met een toepasselijk woord de getuig schriften uit. Ir. Baas wees er hierbij op, dat de opgedane kennis nog slechts een begin is van de ontwikke ling der jonge boeren. Zij vormt de grondslag om zich verder te bekwa men en met vrucht kennis te nemen van de literatuur op landbouw- en maatschappelijk gebied. Spr. dankte de leraren, in het bij zonder de heer Koldeweij, die deze cursus voor een groot deel heeft ge leid en thans na een ernstige ziekte weer herstellende is. De burgemeester, Mr. W. H. En klaar, zeide in aansluiting aan de woor den van Ir. Baas dat de jonge boeren hun ontwikkeling niet alleen moeten zoeken op de boerderij, maar ook ken nis moeten nemen van de maatschap pelijke zaken en op gemeentelijk ge bied om een brede kijk te krijgen op de maatschappij. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. Wegstapel, feli citeerde de geslaagde jongelui namens de commissie met het behaalde re sultaat Voorts werd nog het woord gevoerd door de voorzitter der O.L.M., de heer J. H. Sprokkereef, die er op wees, dat het grote cursusbezoek een van de oorzaken is, dat thans een lagere land bouwschool aan de afdeling is toege wezen. Hij dankte niet alleen deze, maar ook alle voorgaande cursisten voor hun belangstelling voor het land bouwonderwijs. De heer Koldeweij liet nog even de prestaties van de leerlingen de revue passeren, waarna de heer Wanders namens de leraren feliciteerde en de aanwezigen dankte voor hun hartelijke woorden. De heer J. H. Veneklaas Slots feli citeerde de jongelui en wekte hen op om nu lid te worden van de vereni ging „Jong Holten'', de afdeling van de Bond van oud-leerlingen in Over ijssel. Namens de leerlingen bedankte een der cursisten, J.'Kemper, de onderwij zers voor hun vruchtbare lessen en bood hij hen een kistje sigaren aan. De namen der geslaagden zijn: Joh. Meijersman, vr.; A. J. Nijkamp, vr.; J. N. Haverslag, vr.; H. Haverslag, vr.; S. Jonker, v.vr.; G. H. Schooien, vr.; H. G. Slijkhuis, vr.; J. Kemper, z.v.vr.; G. W. Groteboer, z.V.v.r.; B. Harting, vr.; H. Lubbersen, z.v.vr.; H. Schutte, v.vr.; J. W. Baltus, vr.; G. J. Honcoop, v.vr.; B. Jonker, z.v.vr.; N. N. Vene klaas, v.vr.; J. Jansen, v.vr. en D. B. Nijland, z.v.vr. (vr. vrucht, v.vr. veel vrucht, z.v.vr. zeer veel vrucht). Aan deze eindles ging nog de over gang vooraf van de le jaarscursus, waarbij alle leerlingen werden bevor derd naar de 2e klasse. II. In of omstreeks het jaar 1746 aan schouwde Egbert Janzen of Landuwer te Holten het levenslicht. Hij was de man, van wie wij in ons vorig artikel vermeldden, dat hij zijn dubbele ge slachtsnaam wenste te halveren. Op 20 Januari 1812 voegde hij de daad bij het woord en begaf zich naar het huis der gemeente, teneinde de schout van zijn voornemen in kennis te stellen. Zijn vier zonen, respectievelijk Hendrik, Willem, Jan en Hendrik Jan geheten, gingen met het voorstel van hun vader geheel ac- coord. Dit blijkt ons uit het officiële ge schrift, dat Jan Vincent daarvan opge maakt heeft. Wij vinden daarin boven dien vermeld, dat de kinderen van Hen drik en Hendrik Jan eveneens de naam Landuwer zouden voeren. Willem en Jan waren toen ongehuwd of gehuwd en (nog) kinderloos. Egbert Landuwer heeft er zodoende toe bijgedragen, dat zijn afstammelingen thans niet met ver schillende namen bekend zijn. Hoewel de burgervader in bovenbe doeld geschrift neerschreef, dat de naam voortaan Landuwer zou luiden, kunnen wij veilig aannemen, dat Egbert de naam niet alzo geschreven wilde zien. De akte draagt de ondertekening van Egbert Landuweer. Toen hij op 23 Januari 1827 overleed, werd in de terzake opgemaakte akte vermeld, dat aangifte gedaan werd van 't sterven van Egbert Landuweerd. In de gemeente Holten is thans nog een aantal personen woonachtig, dat de naam Landuwer draagt. De ingezetenen, wier namen en geboortedata wij voor ons doel tot uitgangspunt verkozen, zijn Janna Landuwer, weduwe van H. W. Noteboom, wonende te Dijkerhoek, en Willem Landuwer, lid van de gemeente raad. Eerstgenoemde is een nakome linge van bovengenoemde Hendrik Ezn., terwijl de laatste een nazaat is van Hen drik Jan Ezn. Op 4 November 1822 is een zoon van Hendrik, eveneens Egbert genaamd, in het huwelijk getreden. De vader was daarbij tegenwoordig. Hun beider naam luidde toen officieel oud Landewer. Zij ondertekenden de akte evenwel met de naam Landeweerd. Hendrik, de bet-over grootvader van de weduwe Noteboom, overleed op 2 Januari 1945. Alstoen heette hij inderdaad Hendrik Lande weerd. In akten van latere datum vin den wij steeds de naam Landuwer terug, althans in die betreffende zijn kinderen en kindskinderen. Hendrik Jan was de overgrootvader van Willem Landuwer. Hendrik Jan en zijn zoon ondertekenden de akte, opge maakt bij het huwelijk van de laatste met Landuwer. Op 16 Augustus 1828 werd uit dit huwelijk een zoon geboren. Als de vader consequent geweest was, zou hij wederom ondertekend hebben met Landuwer. Maar neen, ditmaal schreef hij Landuweerd. Nadien is de naam steeds als Landuwer genoteerd. Tot op de huidige dag is dit zo gebleven. Nu kennen wij in Holten ook nog en kele families, welke de naam Landeweerd voeren. Voor zover wij konden nagaan, zijn deze niet verwant aan de Landu- wers. De naam Landuwer is ongetwij feld ontstaan door de dialectische uit spraak Landuwurt te bezigen. Zowel Landeweerd als Landuwer is afgeleid van landweer. Een landweer is een ver dediging tegen het buitenwater. Ook wordt de verdediging tegen de vijand aldus genoemd. De naam Landeweerd heeft sedert de invoering van de burger lijke stand in 1811 geen wijziging onder gaan. Wij laten deze geslachtsnaam dan ook verder buiten beschouwing. Nu kan de vraag rijzen of de Landu- wers, indien zij daar althans prijs op stel len, de naam Landeweerd mogen voeren. Deze vraag beantwoorden wij ontken nend. Weliswaar zat in 1812 bij Egbert Janzen of Landuwer kennelijk de bedoe ling voor zich- Landeweerd dan wel Lan duweer te noemen. In de akte, voorko mende in het allereerste register van de burgerlijke stand het meergenoemde register van naamsaanneming is deze naam ongetwijfeld foutief gespeld. Toch móeten wij de naam Landuwer als basis nemen ter beoordeling van de al of niet juiste schrijfwijze van de huidige ge slachtsnaam. Naamsverandering, verkregen langs officiële weg, zou hier uitkomst kunnen bieden. Tegenwoordig nog meer dan voorheen moet verandering van een naam als een grote gunst beschouwd worden. Blijkens mededeling van recente datum komen onwelvoeglijke of bespot telijke geslachtsnamen allereerst voor verandering in aanmerking. In zeer bij zondere gevallen kan anders worden be slist. In een volgend artikel willen wij eens nagaan, hoe een andere Holtense familie aan haar huidige geslachtsnaam geko men is. W. O. O.Z.O.D. gaat Zaterdagnamiddag in Enter op bezoek bij Enter Vooruit III. De Enternaren maakten er in het begin van de competitie weinig van, doch zijn er de laatste wedstrijden aardig ingeko men. Willen de oranjehemden beslag leg gen op de volle winst, dan zal er gevoet bald moeten worden. Vertrek vanaf Ab Westerik om 2 uur (prëcies). Uitslagen. Dijkerhoek IHellendoorn' I 25. Junioren: Dijkerhoek aS. V.V.N, b 1—2; S.V.Z.W. b—Holten b 0—0. Programma. Zaterdag: Junioren: Dijkerhoek aNij- verdal a, 4.15 uur; S.V.V.N. cHol ten a, 3 uur. Zondag: 2e kl.: G.F.C. I—Holten I, 2.30 uur; 3e kl.Holten IINijverdal III, 2.30 uur; 4e kl.: R.K.S.V. II—Dijker hoek I, 2 uur. CORRESPONDENTIE. Een brief van de familie Beltman uit Canada moest tot onze spijt wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer blijven overstaan. De wetgever heeft het gebruik van een goede richtingaanwijzer als een be langrijke factor in het verkeer gezien en heeft daartoe de eisen tot in de finesses vastgesteld. Het is wel een taaie kost, doch belangrijk genoeg om er kennis van te nemen en niet alleen voor wie de rich tingaanwijzers gebruiken, doch ook voor diegenen, die op het richting geven heb ben te letten. Om niet in al te lange adembenemende zinnen te vervallen vol gen hier alleen de voornaamste voor schriften, die op dat punt zijn gegeven. De richtingaanwijzers moeten zich be vinden aan weerszijden van de auto, niet hoger dan 1,80 m en niet lager dan 0,80 m boven het wegdek. Zij moeten van langwerpige vorm zijn, zodanig, dat de grootste breedte ten hoogste 1/3 van de lengte bedraagt en, wanneer zij in wer king zijn, hetzij een vaste, ongeveer ho rizontale stand aannemen en naar voren en naar achteren oranje-geel tot oranje rood licht uitstralen. Indien een waar nemer zich bevindt op een punt gelegen op een afstand van 20 m vóór of achter de auto en in beide gevallen 0.10 m bin nenwaarts van de raaklijn langs de zij kant van het voertuig of uitstekende la ding getrokken, evenwijdig van de lengteas van het voertuig, dan moet die richtingaanwijzer te zien zijn. Het voorgaande is tot 1 Jan. 1953 niet van toepassing op motorrijtuigen, welke voorzien zijn van ingebouwde, tot de standaard-uitrusting behorende rich tingaanwijzers, mits zij voor het tege moet- of achteropkomend verkeer duide lijk zichtbaar wit of oranje-geel tot oranje-rood knipperlicht uitstralen, dat duidelijk doet blijken, welke richting zal worden ingeslagen. Een aanhangwagen mag eveneens van gelijksoortige richtingaanwijzers, als voor de auto's is vastgesteld, worden voorzien. Het bedieningstoestel moet zich in onmiddellijk bereik van de be stuurder bevinden. Tot slot een voorschrift van uitermate veel belang en wel, dat op de richting aanwijzers, die dezelfde kleur hebben als de auto, een afstekende kleur moet worden aangebracht, b.v. de randen wit verven. Herplaatsing wegens misstelling. Voor de vele blijken van deelneming die wij mochten ontvangen bij het overlijden van onze lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader Derk Jan Tiekink betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. In het bijzonder onze dank aan de WelEd. Zeergel. Heer Dr. Gerritsma, voor de zorg vuldige behandeling tgdens zijn ziekte bewezen. Uit aller naam: Wed. D. J. TIEKINK— Meerman. Holten, Maart 1951. GEVRAAGD voor d. en n. of enkele dagen per week, bij Wed. J. A. Jansen. TE KOOP: BIGGEN en 6-weekse hennetjes, Reds. E. Krikkink, Heihuizen. TE KOOP: Woning met grond of "boerderijtje. Te bevr.: Wed. AYTINK, Look 88, N.O.Z. TE KOOP: Guste koe G. AALTINK, Neerdorp 4 VRAAGPROGRAMMA C0NC0URS-HIPPIQUE Hemelvaartsdag, 3 Mei a.s. Terrein „Erve Twenhaar". De L.R.Y. „De Bergruiters" wacht gaarne in schrijvingen in voor bovenstaand concours in onderstaande rubrieken: 1. Eenspan Tuigpaarden, Warmbloed. Prijzen: 1 beker en andere kunstvoorwerpen. 2. Tweespan Tuigpaarden, Warmbloed. Prijzen: Kunstvoorwerpen. 3. Eenspan Tuigpaarden, Koudbloed. Prijzen: Kunstvoorwerpen Inleggeld voor alle nummers f 1, Inschrijvingen uitsluitend voor ingezetenen uiterlijk 17 April a.s. bij Mej. N. Vosman, hotel Vosman, alhier. Garage en Taxibedrijf - Telef. 292 Agentschap Motoren: T.W.N., Zündapp, Jawa, C.Z., Sparta, Eysink en N.S.U. Rijwielen: Fongers, Yankee en Mustang. Beleefd aanbevelend, G. ROUWENHORST. ttVVttVttWTVttttTttttTtttVttVttTttt Herinnering aangifie Hondenbelasting. De gelegenheid tot het doen van aangifte voor de hondenbelasting 1951 bestaat nog tot uiter lijk 14 April a.s. Aan hen, die in gebreke zijn gebleven deze aan gifte te doen, zal zo nodig een verhoogde aanslag worden opgelegd. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. Holten, 4 April 1951. Onze sortering is groot in GEREED Schoppen Grepen Batsen Harken Schoffels Hakken Drinkemmers Kalverbakken Gieters Teilen Emmers Kuikenbakken Drinkfonteinen. Zaterdagavond (hedenavond) GROOT BEVRÜDINGSBAL in Amicifia PRIMA BAND Aanvang 7.30 uur. Entree f 1.—. Uit voorraad leverbaar Telefoon 364 Bij ons kunt U voor I 6.5© een splinternieuwe REGENJAS kopen. Het zijn de bekende (zonder ranselzak) Verder: GUMMI JASSEN KATOENEN JASSEN GABARDINE JASSEN TWEEDJASSEN Dinsdag 10 April a.s. naar de JAARBEURS te Utrecht. Vertrek 7.30 uur. Zondag 15 April a.s. naar Amsterdam. VOETBALWEDSTRIJD HOLLAND-BELGïë. Vertrek 8.30 uur. Zaterdag 21 April a.s. de dag van het BLOEMENCORSO, via Amsterdam, naar de BOLLENVELDEN en terug over Alphen aan de Rijn waar het alom bekende vogelpark „AVIFAUNA" wordt aangedaan. Vertrek 6.30 uur. GEEFT U DAN SPOEDIG OP. Nog slechts plaatsen in beperkte mate beschikbaar. Telefoon K 5483-241-242 I Hier in Holten kan geen voetspeeialist bestaan, wat geen wonder is, want 80 der Hol tenaren loopt op Z IJ besparen U pijnlijke voeten. In de meeste gevallen kunnen wij U wel met de gewenste maten bedienen. wordt gehouden op J Landbouwers en handelaren worden verzocht op deze markt hun vee aan te zetten. De Meimarkt is steeds een goede biggen- markt. DE L.R.V. „DE BERGRU5TERS" wenst voor haar concours-hippique op Hemel vaartsdag, 3 Mei a.s. op Erve Twenhaar TE VERPACHTENs een consumptietent, een vis- en zuurkraam, een snoepkraam, een ijskraam en een rijwielstalling. Inschrijvingen tot 12 April aan de heer H. Beid- man, L 19 alhier, tel. 287, waar inlichtingen en voorwaarden verkrijgbaar zijn. voor Bouw- en Weiland. Dus naar Ook pootaardappels in diverse soorten en voor- gekiemde poters in voorraad. Dagbladreclame, hoe effectief ook, valt wat de locale sfeer betreft in het niet bij de reclame in Uw advertentie wordt door de gehele ge meente grondig bekeken. Dat wil zeggen: alle inwoners verstaan de taal, die zij spreekt en ontvangen de boodschap, welke zij moet overbrengen.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2