CSi? D® Koninklijke Stoomweverij ie Njjverdal M.V. heeft goede werkgelegenheid voor; Het Plantsoen bij de 0*A*D+ MEISJES, JONGENS en JONGEMANNEN Emigratie naar Frankrijk Ook worden POETSERS gewaagd. RADIO SCH0NEVEIB Bijkantoor HOLTEN Spaarbank te Deventer Hïjverdalsche Drukkerij Teleteon 639 Jan Wiggers, Kolweg A 171e, Tel. 356 Aortsu; STOOM- EN VERFGOEDEREN naar BELTMAN Holtense Bouwvak Patroonsbond de Jaarbeurs te Utrecht Officiële publicaties Problemen van Australië. „Niet voldoende' oordelen de vakbonden Reeds herhaaldelijk heb ik de hulp van ouders en opvoeders ingeroepen om hun kinderen te willen wijzen op de eerbied, die zij moeten hebben voor andermans goed! Het gemeentebestuur spaart moei te noch kosten om ons dorp door de aanplant van bloemen, bomen en struiken te verfraaien. Helaas wordt dit niet altijd' naar waarde geschat door onze jeugd, die zich niet ontziet haar baldadigheid daarop bot te vieren. Dit najaar zijn in het plantsoen bij de O.A.D.-garage vele narcissen en crocussen geplant. Het resultaat is, dat de jeugd de bloemen, die thans beginnen te bloeien, afplukt en wegwerpt. Ik moge op allen een beroep doen, mede te werken, om aan deze vernie lingen een einde te maken. Ik hoop dat speciaal de ouders en opvoeders willen mede helpen van onze Holter jeugd jongens en meisjes te maken, die eerbied hebben voor wat er leeft en groeit in de natuur. W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. PRIJSREGELING VOOR DE NIEUWE AARDAPPELOOGST. Uitbreiding verbouw door omstandigheden gewettigd. De verminderde belangstelling, welke in de afgelopen jaren voor de verbouw van consumptieaardappelen is getoond, heeft de verhouding tussen productie en behoefte ongunstig beïnvloed. Deze ont wikkeling, welke in het bijzonder op goede consumptieaardappelen betrekking heeft, blijkt tot ernstige prijsverstorin gen te leiden; in de herfst 1950 bijvoor beeld bereikten de prijzen een zodanig niveau, dat de Overheid zich genood zaakt zag door middel van het vaststel len van maximumprijzen dc binnenland se voorziening tegen redelijke prijzen voortgang te doen vinden. Het gedwon gen ingrijpen van Overheidszijde, ook in voorafgaande jaren, dat zowel de prijs vorming als het regelen van de export gold, heeft de animo voor de aardappel teelt niet verhoogd. Als gevolg hiervan konden tal van exportmogelijkheden niet worden aangegrepen, hetgeen, gezien de economische positie van ons land, ernstig moet worden betreurd, temeer, omdat deze situatie het gevaar inhoudt, dat de zorgvuldig opgebouwde aardappelenex port geheel of gedeeltelijk door andere landen wordt overgenomen. Toenemende vraag. De Overheid acht de vermindering van de aardappelproductie zoveel bedenkelij ker, daar in de toegenomen vraag naar aardappelen veeleer een aansporing tot uitbreiding van de teelt is gelegen. De verhoogde vraag komt zowel tot uit drukking ten aanzien van het binnen land, waar de groeiende bevolking en de zich uitbreidende veestapel toenemende afzetmogelijkheden scheppen,v als met betrekking tot het buitenland. In ver schillende landen heeft de Nederlandse aardappel, ook het voor de directe con sumptie bestemde product, zich een goede naam verworven, als gevolg waarvan op een regelmatige uitvoer mag worden ge rekend. Met betrekking tot de veestapel kan nog worden opgemerkt, dat vooral de varkenshouderij meer dan voorheen zal zijn aangewezen op de in verhouding tot de sterk in prijs gestegen voergranen goedkope voederaardappelen, welke in zonderheid als gestoomd product uitste kende resultaten voor de mesterij en de fokkerij afwerpen. Wanneer men deze aspecten in acht neemt, mag dan ook worden verwacht, dat zelfs bij een aanmerkelijke uitbrei ding van het aardappelareaal voldoende afzet tegen zeer redelijke prijzen kan worden gevonden. Prijsbeleid voor komende oogst. Bovenstaande overwegingen zijn voor het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanleiding ge weest met de Stichting voor de Land bouw onder ogen te zien, langs welke wegen uitbreiding van de teelt, speci aal van consumptieaardappelen, kan wor den bevorderd. Bij dit overleg werd uit gegaan van de overweging, dat enerzijds het te voeren prijsbeleid de teelt van aardappelen dient te stimuleren, ander zijds dat de consumentenprijs niet mag uitgaan boven een verantwoord geacht niveau. Beide doeleinden kunnen worden verwezenlijkt, indien de mogelijkheid van een vrije prijsvorming binnen be paalde grenzen wordt geschapen. Deze overwegingen hebben ertoe ge leid, dat er van Overheidswege naar zal worden gestreefd, dat de telersprijs voor goede consumptieaardappelen bijvoor beeld Bintje en Eigenheimer van de klei gronden zich in het najaar binnen re delijke grenzen zal blijven bewegen. Re kening houdende met de voorkeur voor een vrijere prijsvorming zijn van Over heidswege geen maatregelen tot beheer sing van de markt te verwachten, indien de telersprijs van goede kleiconsumptie- aardappelen in de herfst 1951 niet bo ven 11.per 100 kg. stijgt. Daarente gen zullen eveneens maatregelen uitblij ven, zolang de telersprijzen van de goede klei-consumptieaardappelen zich in de genoemde periode boven 5.- per 100 kg. blijft bewegen. Voor de periode na 1 Januari zal reke ning worden gehouden met een billijke bewaarvergoeding, voortvloeiende uit de Hierbij betuigen we aan allen onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling, die we bij ons 25-jarig huwelijksfeest heb ben ondervonden. Fam. H. J. SLIJKHUIS, Dijkerhoek, Holten. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden M. BIERHAUS. R. BIERHAUSJanssen. Burg. v. d. Borchstr. A 31. Voor de vele blijken van deelneming die wij mochten ontvangen bij het overlijden van onze lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader Derk Jan Fiekink betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. In bet bijzonder onze dank aan de WelEd. Zeergel. Heer Dr. Gerritsma, voor de zorg vuldige behandeling tijdens zijn ziekte bewezen. Uit aller naam: Wed. D. J. FIEKINK— Meerman. Holten, Maart 1951. TE KOOP: Zwaar eiken dressoir zeer mooi bewerkt. VAN ANDEL, Dijkerhoek. Maximum leeftijd 35 jaar. Sollicitaties aan de AFDELING PERSONEELSZAKEN, Hoge Dijkje 2 te Nijver dal, waar ook alle gewenste inlichtingen worden verstrekt. GEVRAAGD: Boerenknecht bij voorkeur beneden 20 j. H. KLOOSTERBOER, Café „Het Bonte Paard". Adverteert In dit folad heeft de grootste sortering geeft de beste service en berekent de laagste reparatiekosten van de De rente van ingelegde gelden bedraagt thans twee en een half procent (2)^ 's jaars. Ook SP AARBUSJES verkrijgbaar om thuis te sparen. Geopend 's Woensdags van 9.3012.15 uur. Oranjestraat A 203 a. K5486 Bestellingen worden aangenomen door LET OP ONZE PKIJZEN Met Uw Depót „DE ACHTEESTE MOLEN". Bij voldoende deelname gaan wij ZATERDAG 7 APRIL a.s. naar Gelieve zich op te geven (ook niet-leden) bij E. ACHTERKAMP, Larenseweg A 297, Holten, vóór 3 April 1951. De caféhouders van Holten en Dijkerhoek maken bekend dat met ingang van heden sSe drankprijzen als volgt worden verhoogd: Jenever f 5.50 - Brandewijn f 5.50 - Citroen f 5.50 - Cognac f 6.50 - O. Klare f 6.50. Tevens zal vanaf heden STATIEGELD voor de fles worden berekend. verliezen en onkosten, welke als gevolg van de bewaring optreden. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat maatrege len tot beheersing der prijzen in de maand Januari niet zullen worden ge troffen, indien de telersprijs in die maand niet hoger wordt dan 12.per 100 kg. LEERZAME LEZING OVER DE ROOD-BONTE-VEEFOKKERIJ. De Fokvereniging „Holten en Omstre ken" hield Woensdagavond in café „Het Bonte Paard" haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer M. Boode. In zijn openingswoord sprak de voor zitter een bijzonder woord van welkom tot de heer R. W. Weijers, inspecteur van het Ned. Rundvee Stamboek, die op uitnodiging der vereniging een lezing zou houden over de roodbonte rundveefok kerij. In deze vergadering werd eerst door de heer J. W. Jansen, secretaris-pen ningmeester der vereniging, verslag uit gebracht over het aflopen jaar, waarbij de commissie, belast met het nazien der boeken, bij monde van de heer W. F. Reilink, verklaarde, dat alles accoord was bevonden. In de plaats van de heer H. Beldman, die aftredend en niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen de heer G. H. Boode, Neerdorp. Toetreding tot Twentse Bond. Met algemene stemmen werd vervol gens besloten om toe te treden tot de Twentse Bond van Fokverenigingen en in verband hiermede de contributie te brengen op 0.50 per koe. Lezing van de heer Weijers. Hierna kreeg de heer Weijers het woord, die in korte trekken het verloop van de roodbont-fokkerij schetste. Voor een goede selectie is melkcon- tröle onmisbaar. Spreker wees verder op de grote uitbreiding van de roodbont- fokkerij. Waren er in 1939 4000 leden aangesloten bij het N.R.S., in 1950 was dit al gestegen tot 14000. Aan de hand van lantaarnplaatjes ging hij de verschil len na in foktype, zoals het omstreeks 1910 was en zoals nu nagestreefd wordt. Was het type vroeger grof en zwaar ge spierd en vroegrijp, nu wil men allereerst een goede gebruikskoe met goed ontwik keld uier en melktekens. Bij de stieren en koeien, welke op het witte doek ver schenen, werd duidelijk aangegeven de goede en verkeerde lichaamsbouw. Dit alles was voor de aanwezigen zeer leer zaam. Door de voorzitter werd de heer Weijers dank gebracht voor zijn leerzame lezing en de vergadering met dank voor de opkomst gesloten. TEELAARDE. Door werkzaamheden tussen de Waag en de Kolweg komt binnenkort een hoeveelheid teelaarde beschik baar. Gegadigden dienen zich voor het afhalen hiervan in verbinding te stel len met de gemeente-opzichter. Holten, 28 Maart 1951. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. SPORT. O.Z.O.D. gaat Zaterdagmiddag naar. Rijssen voor het spelen van de voorlaat ste competitiewedstrijd tegen Excelsior 4. De oranjehemden wacht in de Mors een zware strijd en aangezien Bekker- nens en Westerik deze keer nog niet mee mogen spelen, zou het wel eens op een nederlaag kunnen uitdraaien. De wedstrijd vangt aan om 5 uur. Vertrek vanaf Ab Westerik om 4 uur. VOETBALPROGRAMMA. Zaterdag: Junioren Omhoog BHolten A, 3 uur. S.V.Z.W. BHolten B, 3 uur. Zondag: Dijkerhoek IHellendoorn I, 2 uur. Stand in de 2e klasse. Holten I moet nog een wedstrijd spe len, n.l. tegen G.F.C. II, welke is vast gesteld op 8 April a.s. De stand in haar afdeling is momenteel als volgt: R.K.S.V. 12 17 G. Vooruit 13 16 Enter 11 15 G.F.C. II 12 14 Rijssen Vooruit II 12 11 Holten 13 10 Nij verdal II 12 9 Wierden II 13 6 De strijd om het kampioenschap gaat voornamelijk tussen R.K.S.V. en Enter, waarbij eerstgenoemde de beste papieren heeft. De opmars van Japan naar Australië was in de tweede wereldoorlog net ge noeg vertraagd, om Amerika de kans te geven, op toeren te komen. Zo ontkwam Australië aan een Japanse bezetting, ver telt de Maasbode. Australië was aldus aan een doodsge vaar ontkomen, misschien op het nipper tje. Maar het heeft snel de enig mogelijke conclusie getrokken: met onze vijf a zes millioen inwoners, die bovendien eer aan een uitstervings- dan aan een groeipro ces zijn prijsgegeven, zouden wij in een eventuele nieuwe oorlog tegen een com munistisch of niet- communistisch Azië geen stand kunnen houden. Daarom moet onze bevolking snel verveelvoudigd wor den, en dat niet alleen in de agrarische sector (waarin bijv. Canada voor immi granten sterk de voorkeur geeft), maar evenzeer en nog sterker in de industriële opbouw. Want het industriële potentieel van de Westerse wereld zal in laatste in stantie over zege of nederlaag beslissen. Daarom worden ook graag ongeschoolde krachten opgenomen, die nu bepaalde taken kunnen verrichten, doch wier kin deren eens als volwaardige krachten tot Australië's welvaart en, zo nodig, verde diging kunnen bijdrgen. De snelle uitbreiding van de Austra lische bevolking door immigratie betekent op het ogenblik heel natuurlijk een om wenteling in het Australische leven. Het opnemen van zo vele nieuwe elementen in een tot dusverre starre en verstarde samenleving stelt uitermate zware eisen aan hen, die leiding moeten geven; dezen moeten uit de heterogene massa een nieuwe, sterke eenheid maken, welke in staat is een werelddeel te dragen en te schragen. En dit moet geschieden in een tijd, welke in bijna chaotische verwarring nog allerlei andere vraagstukken op werpt; voor Australië o.m. om bij de be langrijkste te blijven: dreigende inflatie en communistische infiltratie. WAAROM VER ZOEKEN, WAT DICHTBIJ TE VERKRIJGEN IS? Per jaar vertrekken duizenden men sen van Nederlandse boerderijen naar overzeese landen. Zij gaan daarheen oni voor zich en hun kin deren een nieuwe toekomst op te bouwen. Zij weten niet of zij de re sultaten van hun werk zelf nog zul len genieten, maar zij hopen althans voor hun kinderen ruimer armslag te zullen vinden. Het is daarom al tijd met gemengde gevoelens, dat wij die schepen vol goede landgenoten zien vertrekken uit ons land, uit ons oude Europa. Hun kracht, initiatief en energie zijn in zekere zin voor ons verloren en komen nu ten goede aan een nieuw werelddeel. Men vraagt zich wel eens af, waarom niet veel meer emigranten zich bezinnen op Frankrijk. Of soms onbekend ook on bemind maakt? Wellicht ligt de kwestie dieper en is 't een gebrek aan vertrou wen, vertrouwen niet alleen in het oude Europa, maar een vaag gebrek aan ver trouwen soms in heel het wereldbestel, waarbij men maar hoopt, dat elke ver andering van woonplaats ook een verbe tering zal zijn. Men schijnt te denken: over hoe groter afstand men zich ver plaatst, hoe groter de kans om uit de moeilijkheden van het ogenblik te ko men. Dit is een waanidee. Geen mens im mers weet, waar zijn geluk of ongeluk zal liggen en angst is een heel slechte raadgever. VELE VOORDELEN. Frankrijk biedt echter als emigratie- land vele voordelen. Men kan zich zelf standig vestigen na eerst zijn kansen goed overwogen te hebben. Men kan zijn kapitaal in de vorm van goederen op veel ruimer schaal meenemen dan naar andere landen en bespaart grote som men aan een lange reis en duizenden guldens, die men anders eerst moeizaam in loondienst verwerven moet. Men blijft binnen het gebied van de oude Europese beschaving. De band met familieleden in het vaderland kan makkelijker behou den blijven. Men kan de plaats en de streek waar men zich wil vestigen, tevo ren en zonder al te hoge kosten zelf ver kennen. De Bond en Coöperatie van Nederlan ders in dat land verlenen steun en er is bekwame en betrouwbare hulp te krij gen bij het afsluiten van contracten. EMIGREREN OP PROEF. Men kan als het ware emigreren op proef, d.w.z.men kan een jaar als sta- giare een leertijd en verkenningstijd in het land doormaken zonder kosten. Juist deze laatste mogelijkheid wordt maar veel te weinig gebruikt en toch biedt deze enorme voordelen. Jonge men sen tot pl.m. 30 jaar kunnen dan, even tueel als wegbereiders voor het gezin, een of meer jaren op een boerderij ge plaatst worden, bij Nederlanders of bij Fransen, waar zij zich kunnen inwerken in de bedrijfsvoering, de mogelijkheden van een bepaalde streek, en waar zij vooral in taal, land en volk kunnen thuis- raken. De Centrale Stichting Landbouw Emi gratie en de met deze samenwerkende or ganisaties zijn bereid aanvragen door te geven aan de Nederlandse instanties in Frankrijk, die in deze tijd van het jaar verscheidene zeer mooie aanbiedingen kunnen doen (vrije kost en inwoning, zakgeld en meestal ook een aa maandloon) Voor men echter gaat, moet men er geheel en al van overtuigd zijn, dat d emigratiepoging niet maar een gril is waaraan men op ieder ogenblik een eind kan maken. Ook de emigrant naar Frank rijk kan niet buiten doorzettings- en aanpassingsvermogen. De hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten bonden zijn te Utrecht in vergadering bijeen geweest. De vergadering stemde er méde in, dat door de N.V.V.-vertegenwoordigers de door de regering voorgestelde en inmid dels reeds afgekondigde loonsverhoging als onvoldoende van de hand werd gewe zen. Het N.V.V. wijst derhalve elke medeverantwoordelijkheid voor de geno men regeringsbeslissing van de hand en draagt het verbondsbestuur op de actie voor een ruimere compensatie der prijs stijgingen en voor een rechtvaardige ver deling der lasten met inschakeling van de besturen der aangesloten organisaties onverminderd voort te zetten, zulks bij voorkeur in samenwerking met K.A.B. en C.N.V. De vergadering overwoog hier bij n.l.: De thans reeds opgetreden en de nog te verwachten prijsstijgingen doen een toeneming van de kosten van het levens onderhoud per 1 April 1951 met rond 10 sedert 1 September 1950 verwach ten. Men is van regeringswege niet be reid noch ten aanzien van de prijspoli tiek, noch ten aanzien van de investe ringsbeperking noch ten aanzien van de beperking van niet-essentieel verbruik en van niet-essentiële import krachtig genoeg in te grijpen om er voor te zor gen, dat alle groepen van de bevolking naar draagkracht voor de verbruiksbe- perking zullen worden getroffen. De K.A.B. heeft verklaard niet bevredigd te zijn en laat de verantwoordelijkheid geheel voor de regering. Zij legt zich op het ogenblik toch neer bij de beslissing en hoopt dat het toegezegde overleg met de regering van blijvende aard zal zijn. Zij hoopt verder dat daarbij dan resul taat zal worden bereikt ten aanzien van: a. verdere prijsstijgingen; b. een tege moetkoming in de moeilijkheden van de grote gezinnen met niet-verdienende kin deren, en c. een beperking van het luxe gebruik. In een onderhoud met het A.N.P. ver klaarde de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, dat de oplossing van het probleem eerder dient gezocht te worden aan de kant van de fixering van de prijzen dan aan die van verhoging der lonen, omdat nu eenmaal prijzen met de lift omhoog bleken te gaan en de lonen slechts een trap bestijgen. Een lichtpunt noemde de heer Rup pert het, dat de regering bereid is na Pasen het overleg over'de economische ontwikkeling voort te zetten. „Wij zullen langs organisatorische weg voortgaan de regering te overtuigen van de naar onze mening onjuistheid van haar beleid." rek

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2