plaatselijk Parlement Zuinigheid moet de Gezondheid ontzien. RUSLAND LAM IN DERTIG DAGEN ;5||t het Geen overdreven angst voor de atoombom. Oef en vluchten kosten 7000.— gld. per uur. Landbouwschool komt in de Oranje straat. Drinkwaterleiding breidt zich uit. Golfplaten als dakbedekking. Uitbreidingsplan in onderdelen wordt weer herzien. De Gemeenteraad was Woensdagavond, or ziekte van de heer Meijerman, niet ltallig. Voorzitter, Mr W. H. Enklaar. De Wethouderssalarissen. de ingekomen stukken was een ver- ied ek van Ged. Staten om 's Raads gevoe- ichoi1 vernemen omtrent de wethouders- larissen. De raad was het er, buiten de ethouders zelf, unaniem over eens, dat je te laag zijn. Ook iemand die niet er extra middelen beschikt, moet dit ibt kunnen waarnemen. Ged. St. heb- spele m Holten te hoog geclasseerd, zodat de verhoging voor deze gemeente niet e pij I gelden. De Voorzitter wilde in het antwoord tot (drukking brengen dat de Raad dit be- >urt, omdat hij reeds eerder te kennen f, dat de wethoudei-ssalarissen mïn- ;ns f 750,per jaar moeten bedragen. raad ging hiermede gaarne accoord. 1.30 tko j. Stichting lagere Landbouwschool. Over dit punt is breedvoerig gediscus- ierd met het oog op de plaats waar de üdbouwschool moe tverrijzen. Zelfs het Ibreidingsplan kwam er bij op tafel, ïdat de meningen nogal uiteen liepen. Ant leden konden van de te bouwen hooi reeds kennis nemen floor een iqrlopig schetsplan. De Voorzitter verklaarde zich verheugd er de toewijzing dezer school aan de sideling van de O.L.M. Gelukkig is zij tijd afgekomen, want het is zo'n beetje et de laatste trein. Er hebben reeds be- 'n gi irekingen plaats gevonden met Ir Baas Hengelo en het afdelingsbestuur. Gaarne zou men met 1 Sept. willen be- viiaj nnen in de nieuwe school. Op de be- foting 1951 is f 40.000,uitgetrokken, provincie draagt maximaal f 10.000, Voor de bouw is gedacht aan de grond m Hofman aan de Oranjestraat, die jendom der gemeente is. B. en W. me- n dat deze plaats bijzonder geschikt is. De heer Soer opende het debat en bleek t met de plaats van stichting niet eens zijn. Spr. meende dat er een nieuwe deliflirpskern zou worden gevormd. Men reeds onaangenaam getroffen, dat de jerenleenbank hier niet bouwde. De ge- eente moet echter het goede voorbeeld 'en. Als de school daar niet komt be- ;ven we in de toekomst aan de vot ing' van de nieuwe kern niet te denken. verklaarde zich vierkant tegen. De Voorzitter verklaarde, dat dit het •Jedg iis kan kosten, dat aan de school is ge- abo ojecteerd, want voor grondwerk en fun ds iring zal op het eigendom van de Boe- nleenbank, als dit gekocht of verkre- werd f 10.000,extra moeten wor- betaald. Git de toelichting van de wethouders eek, dat B. en W. deze plaats lang en 'eed overwogen hadden. Men kan daar f™ k niet volstaan met het bouwen van school. Er zal dan riolering, kabel en 1 a straling moeten komen en daarvoor zijn q Ni financiën niet beschikbaar. De heer Soer vroeg nog hoeveel grond ir woningbouw er thans nog beschik- ar is. Als er toch grond bouwrijp ge lakt moet worden, kan men aansluiten p n de dorpskern. Ook de heer Aaftink en de heer Derk- waren van dezelfde mening, de laat je vond de Oranjestraat minder rustig or het onderwijs. Voorzitter wees er nog eens op, dat en W. het in principe wel met de heer eens zijn. Maar de f 50.000 is geheel Gig voor de bouw zelf, daar kunnen t ve en extra kosten uit bestreden worden. mi De grond van Hofman moet ook een jje(] stemming hebben. een vraag van de heer Landeweertl itwoordde de Voorzitter nog. dat het ijk de exploitatiekosten betaalt. De ge ien te moet het naakte gebouw zetten, school is zodanig geprojecteerd dat zonodig, een lokaal bij aan gebouwd worden. Het klasselokaal is bestemd or 25 leerlingen. De leerjaren hebben i verschillende dagen school. Nadat de zaak nog eens van alle kan- bekeken was kon de raad zich ten vej)tte bij het voorstel van B. en W. neer- Jgen. Uitbreiding drinkwaterleiding. Hierna brengt de Voorzitter aan de orde schrijven van de Waterleiding Mij. Jverijssel", waarin een verhoging van aDf i leninggarantie wordt gevraagd voor Ibreiding van de waterleiding aan de Tkeldsweg. Een aantal nieuwe wonin- j o kan worden aangesloten terwijl er ig een drietal woningbouwaanvragqn r™ jt. De kosten bedragen f 4000, zodat 320 watergeld moet worden gegaran- ink «rd. Zonder brandkranen is het bedrag 1900 en f 232 watergeld. De Voorzitter stelt voor om een klein el van het watergeld voor rekening van top gemeente te'nemen onder voorwaarde, \geen nieuwe percelen worden aange- iten zonder voorkennis van de gemeen- Brandkranen zijn ter plaatse gewenst, twijl iets gedaan moet worden met het op het te ontwerpen gebied voor ni|merhuisjes. reeds aanwezige bewoners willen watergeld bijdragen per jaar. De gaat met het voorstel accoord. Wijziging- bouwverordening. De Voorzitter stelt aan de orde een orstel van B. en W. om de bouw ver lening zodanig te wijzigen dat ook in buurtschappen golfplaten als dalcbe- kking kunnen worden gebruikt onder öi'behoud, dat de bescherming van het ndschapschoon met strengheid wordt tanteerd. B. en W. willen de voorwaar- n kunnen stellen voor het aanbrengen Lj M een beplanting of het verven der ^ten. Het is met een bloedend hart, dat voorzitter voor deze uit de praktijk jodzakelijk gebleken maatregel zwicht. vo° De heer Soer merkt op, dat de gemeen- aan de Markeloseweg een slecht voor- ijdi eld gegeven heeft voor de bescherming o het landschapschoon door het wan- Itig schuurtje. De Voorzitter merkt op, dat hier geen andere mogelijkheden waren maar dat de fam. van Helsdingen binnenkort een andere woning krijgt zodat het schuurtje kan verdwijnen. De verordening wordt overeenkomstig het voorstel gewijzigd. Herziening uitbreidingsplan. Om verschillende redenen is het nood zakelijk het uitbreidingsplan in onder delen te wijzigen. De raad gaat met het ontwerp accoord! (Deze wijziging ligt ter visie, wij ho pen hierop nog terug te komen. Red.) Grondaankoop. Aan de H. J. Wansinkstraat wordt van de heer G. Aaftink een stuk van zijn voortuin aangekocht voor f 50, Aan L. Klein Ovink zal f 200,betaald worden wegens het vervallen van het recht van overweg voor grond aan de Raalterweg. Rondvraag. De heer Soer verzoekt verbetering van de put in de Sikkenstraat. De Voorzitter zal zorgen, dat er nu ein delijk eens werk van gemaakt wordt. Hetzelfde lid verzoekt aanleg van een riolering voor het bedrijf van de heer Godeschalk. De Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds door B. en W. van alle kanten bekeken is. Afvoer naar de Kolweg kost f 10.000. Riolering is daar toch reeds noodzakelijk met het oog op het industrieterrein. Als er nog een gaatje in de begroting te vin den is komt deze zaak aan de orde. De heer Aaftink dringt op spoed aan. De heer Rietberg wil weten of er plan nen bestaan voor een gezamenlijke keu ringsdienst van vlees met Rijssen. De Voorzitter zegt, dat er volambtelijke diensten moeten komen. Met zijn ambt genoot van Rijssen heeft hij afgesproken, dat zonder eikaars voorkennis geen stap pen zullen worden genomen. Op een vraag van de heer Jansen hoe het staat met de woningbouw, zegt de Voorzitter, dat de plaatselijke aannemers uitstekend hun best gedaan hebben maar dat de prijs zo was, dat de huur f 5,60 moest bedragen. Dit mag slechts f 5,20 zijn. Er is nog verminderd maar ook dat .was nog te hoog. Er is nu een bouwstop, maar de bouw van kippenhokken enz. gaat door. Daar blijven de prijzen door gehandhaafd. De heer Derksen klaagt over de riole ring der Stationsstraat en vraagt inlich tingen over het sportdal. De Voorzitter zegt toe de riolering te zullen laten nazien. Van het sportdal komt voorlopig niets, want er is geen geld. Het maken van een kleedgelegen heid zoals de heer Derksen vraagt ligt thans nog niet op de weg van de ge meente. De heer Landuwer informeert wanneer men met de electrificatie van de Beuse- berg begint. De Voorzitter zegt voor de winter, maar er is nog even ander werk. Wethouder Veneklaas zegt dat een be roep zal worden gedaan op hulp van de landbouwers voor het grondwerk. De Voorzitter deelt nog mede, dat de verpachting van ijstentjes en viskramen op verschillende plaatsen in de gemeentfe f 1100,"heeft opgebracht. Ten slotte wordt op zijn voorstel be sloten een schrijven van de commissie Wegstapel over de zaak Gerritse om prae- advies in handen van B. en W. te stellen. Als in een gezin goed met zuinig gepaard moet gaan, dan kost dat de huisvrouw vaak heel wat hoofdbre kens. Vooral met het bezuinigen op de voeding zijn zorgzame huismoe ders voorzichtig, omdat zij wel we ten, dat een goede voeding de grond slag is, vooral bij kinderen, van een heel kostbaar bezit: een goede ge zondheid. Vooral zuinigheid op dat gebied kan de wijsheid heel licht be driegen Maar wanneer er ingrijpend be zuinigd moet worden, is het toch niet mogelijk om de voeding, die over 't algemeen tussen de 80 en 50 procent van het gezinsinkomen in beslag neemt (een groter deel naarmate het inkomen kleiner is) daarvan uit te zonderen. In verschillende gevallen kan er trouwens nog wel wat op de uitga ven aan voedings- en genotmiddelen bespaard worden zonder dat het ge zin er schade van ondervindt. Daarvoor moet men in de eerste plaats weten, wat beslist nodig is en wat gemist kan worden (dus betrek kelijk als luxe moet worden be schouwd) en ten tweede moet men bereid zijn om „lekkere tanden" uit te trekken en van allerlei vaste ge woonten of vooroordeten op vóe- dingsgebied af te stappen. Vooral tot dat laatste gaan de mees ten van ons niet gemakkelijk over, maar als het „heilige moeten" ertoe dringt, dan blijkt het dikwijls nogal mee te vallen. Genot dat tot een sleur is geworden, is immers geen waar genot meer; juist wie zich be trekkelijk sober voedt, zal van een tractatie bij feestelijke gelegenheden van harte kunnen genieten! NIET ALLE DAGEN ZONDAG... Al te velen hebben er zich na de bevrijding aan gewend om geregeld gebakjes en andere versnaperingen te eten, om ieder uitstapje en elke gezellige avond vergezeld te doen gaan van een eindeloze stroom trac- taties. Zonder de waarde van het traeteren voor de gezelligheid en de gastvrijheid te willen onderschatten, moeten wij daarbij toch niet de re delijkheid, het maathouden uit het oog verliezen. Ons land is arm en aller inspanning is wel nodig om de ze moeilijke jaren te boven te ko men! Bovendien is overmatig snoepen, overvoeding in het algemeen, schade lijk voor de gezondheid. Na de oor log, naarmate meer voedingsmidde len verkrijgbaar werden, is bijv. het aantal lijders aan hartafwijkingen^ gal-, lever- en vaatziekten en andere kwalen, waarop een overmatige voe ding slechte invloed heeft, toegeno men. Besparen op snoep en lekkernijen, die geen beschermende waarde voor ons lichaam hebben, komt dus in de eerste plaats. Verder bedenke al wie bezuinigen moet, dat thee, koffie en cacao dure genotmiddelen zijn. Aan kinderen, die op thee en koffie vaak niet eens gesteld zijn geve men liever wat melk, een (moes)appel, een wor tel of iets dergelijks, dat zal ook hun gezondheid ten goede komen! Laten wij het verder tot een gewoonte ma ken om niet meer thee te zetten dan zeker nodig is. Blijkt er toch te wei nig te zijn, dan is een vers kopje vlug genoeg gezet enveel sma kelijker dan een aftreksel dat lang gestaan heeft. Voedingsmiddelen die onze gezond heid beschermen. Niemands gezondheid zal in ge vaar komen, als hij op genotmidde len bezuinigt, integendeel! Anders is het, wanneer onze dagelijkse voeding ons niet voldoende beschermende stoffen levert en helaas zijn het over het algemeen de duurdere le vensmiddelen, die daaraan rijk zijn. Vooral in kaas, eieren, vlees en vis komen veel eiwitten voor en in groenten en fruit veel vitamines en al deze voedingsmiddelen bevatten verschillende voedingszouten (zoals kalk- en ijzerzouten) die wij al even zeer nodig hebben. Gelukkig is er ook nog de melk, niet alleen een der goedkoopste, maar ook een van de beste eiwitrijke voedingsmiddelen, die er bestaan en bovendien nog rijk aan verschillende vitamines en voe dingszouten. Een halve liter melk per dag per persoon is dan ook wel een van de eerste vereisten voor een goede voeding. Af en toe kan ze eens door karnemelk worden vervangen. Het is voordeliger losse melk te ne men, wanneer men ze toch moet war men of koken. Verder dient er iedere dag 'n ei witrijk gerecht op ons menu voor te komen, hetzij een stukje vlees van 50 a 100 gr. of een ei (bijv. een een- denei) hetzij 85 a 75 gr. kaas, of 100 a 200 gr. (niet schoongemaakte) vis. De goedkopere vissoorten, zoals bak haring, bokking, wijting e.d. doen in voedingswaarde voor de duurdere niet onder, bijzonder eiwitrijk is stokvis, waarvan 100 gr. (ongeweekte) voor vier personen toereikend is. Van de vleessoorten zijn het goed kopere paarden- en lamsvlees zeker even goed als rund- en varkensvlees. Inplaats van deze eiwitrijke voe dingsmiddelen kan ook een peul vruchtengerecht met aardappelen eens dienst doen of een extra portie melk of karnemelk, bijv. in de vorm van pap of pudding, of yoghurt Groenten en fruit zijn soms duur, maar hierbij komt het er in de eer ste plaats op aan, profijt te trekken van de seizoenproducten en ten twee de is het van groot belang, dat ze op de beste manier worden bewaard en toebereid. Het bestanddeel van groen ten en fruit, dat voor ons van heel veel waarde is, het vitamine C, gaat n.l. door de inwerking van lucht en warmte, licht verloren; bovendien lost het in water op. Daarom geldt voor groenten: zo vers mogelijk ko pen, koel en donker bewaren, niet in water laten staan en zo kort mo gelijk voor het gebruik klaar ma ken. Verder moet groente met zo wei nig mogelijk water worden opgezet (bladgroente zónder water) en zo kort mogelijk gekookt. Het groente- nat kan men in plaats van het door de gootsteen te laten verdwijnen, be ter in soep of saus verwerken (proef de u bijv. wel eens spinaziesoep?) liet is het voordeligste, de groente rauw te gebruiken, in de vorm van sla of van stamppot met rauwe groen te. Alle bladgroente en de meeste, koolsoorten zijn geschikt om er sla van te maken; 100 a 125 gr. per per soon hiervan is voldoende. De voedingsmiddelen met weinig- of geen beschermende waarde. Deze doen voornamelijk dienst als brandstof in ons lichaam, zij stillen de honger en leveren ons arbeids kracht en warmte. Het spreekt van zelf, dat onze voorkeur uitgaat naar het voedsel, dat nog een kleine hoe veelheid beschermende stoffen bevat. Daarom verkiezen wij bruin- en rog gebrood en regeringswittebrood voor dagelijks gebruik boven zuiver wit brood en kadetjes of luxe broodjes, die bovendien aanzienlijk duurder zijn. Stroop, appelstroop en jam heb ben meer waarde dan hagelslag en andere zoete strooisels en smeersels; havermout, grutjes en griesmeel zijn uit voedingsoogpunt beter dan bloem, maizena, custard- en andere pud dingpoeders, waarvan vooral de laat ste naar verhouding duur zijn, te duur voor een zuinige huishouding! Het zelfde geldt over het algemeen voor pakjes-soep. Margarine is een goed vervangings middel van boter, sinds ze gevitami neerd is; wat er mogelijk nog aan ontbreekt, kan door het geregeld ge bruik van melk aangevuld worden. Vet en olie zijn zeer geschikt voor bakken en braden, maar in tegenstel ling tot margarine bevatten ze geen beschermende stofffen. Veel vet in de maaltijd maakt, dat die ons vlug ver zadigt; degenen, die zwaar lichame lijk werk doen of lang in de kou moe ten zijn, hebben een goede portie vet wel nodig. Voor de anderen echter kan een ruim vetgebruik schadelijk zijn; vooral kinderen zijn daardoor dikwijls al verzadigd voordat zij nog voldoende van de voedingsmiddelen met beschermende waarde gegeten hebben. Suiker is als genotmiddel van veel waarde, maar een ander belang heeft het voor ons niet! Hiermee, gaven wij een kort over zicht van wat voor een goede voe ding nodig is en wat gemist kan wor den. Daarbij blijven we ervan over tuigd dat ook op het punt van de zuinigheid geldt, wat Vader Cats zei: „Het beste stuk uit 't huisbedrijf Dat is een goed en handig wijf". Londen, Maart 1951 (PJ3.). Het uitstapje van de zes tienmotorige amerikaanse atoom-bommenwerpers van het type B 36 heeft de aan dacht van de wereld weer eens ge vestigd op het machtigste, grootste en duurste vliegtuig van deze tijd. De amerikaanse legerleiding is ervan overtuigd, dat de russische verkeers- installaties, munitiefabrieken en fa brieken voor ander oorlogstuig met behulp van deze bommenwerpers in een maand tijds goeddeels kunnen worden vernield. Het „Strategie Air Command" heeft met de B 36 een machtige troef in handen. Het toestel kan van Amerika uit onder alle weersom standigheden met een snelheid van meer dan 700 km. per uur naar Rus land vliegen, daar atoombommen uitwerpen van een hoogte van 15 km om vervolgens zonder tussenlanding terug te keren. De 42000 pk. moto ren hebben de kracht van negen locomotieven of bijna driehonderd luxe auto's. De bommenlast kan 42 ton bedragen. De kosten van een toe stel worden geschat op vier millioen dollar. Er zijn nog meer interessante bij zonderheden bekend. Oefenvluchten kosten 7000 per uur. Het toestel weegt 160 ton. De bemanning van 15 koppen kan met een door electrici- teit gedreven wagentje van de kop naar de staart rijden. De inhoud is gelijk aan die van drie huizen met vijf kamers. Met de brandstof uit de benzinetanks zou een normale auto zestien maal rond de aarde kunnen rijden. Elk punt van de wereld kan er zonder tussenlanding mee worden bereikt. Zestien boordkanonnen uit acht geschutstorens zullen bij onge wenste ontmoetingen een belangrijke rol kunnen spelen. Ze kunnen van één schakelbord af worden bediend. Een vijftigtal van deze luchtmon sters staat dag en nacht startklaar. Ook in een oorlog is de eerste klap 'n daalder waard, en daarom houdt het S.A.C. dit aantal steeds bij de hand. Amerika heeft meer van deze vliegtui gen. Hun getal wordt evenals verdere bijzonderheden, streng geheim gehouden. In een conflict tussen Amerika en Rus land zouden zij de tegenstander onmid dellijk in het hart moeten treffen. Men heeft een lijst aangelegd van drie en zeventig strategische punten in Rus land. Met deze B 36 bommenwerpers kan men die binnen dertig dagen na het uit breken van vijandelijkheden vernietigen. Het russisch oorlogspotentieel zou daar door goeddeels lam worden gelegd. De tegenstander zou zich in de loop van een oorlog van deze slagen niet kunnen her stellen. De Amerikanen beschikken over de Duitse kaarten van het Russisch gebied. Na de oorlog hebben de Russen hun oud bondgenoten geen kans gegeven, nog eens een kijkje te komen nemen. Men heeft evenwel camera's geconstrueerd, waar mee men radar-landkaarten kan opnemen van een hoogte van 12 km. af. De kaar ten zijn zo nauwkeurig en duidelijk, dat men er niet alleen uit kan lezen hoe groot een doel is en hoe het met de meeste kans op succes kan worden benaderd, doch bovendien hoe diep- het water is, hoe lang, breed en hoog bepaalde gebouwen zijn, en bij benadering wat er wordt ge fabriceerd en hoeveel mensen er werken. ONBEKENDE CIJFERS. Dit alles is wel in staat de gewone bur german het nodige ontzag in te boeze men voor wat er in een volgende oorlog boven zijn hoofd zal worden losgelaten. Toch is de angst, die de meeste mensen koesteren, volkomen overdreven. De nog vrijwel onbekende cijfers over de lucht oorlog tegen Duitsland zullen menigeen slapeloze nachten kunnen besparen. Sinds de zomer van 1943 werd Duitsland regelmatig aangevallen met duizend of meer vliegtuigen te gelijk. In totaal werd op Duitsland 2% millioen ton bommen uitgewor pen. Hierdoor werden 3% millioen huizen of een vijfde van het totaal verwoest. Dat is bijna drie kwart ton bommen per huis! Als gevolg hier van werden 7V2 millioen mensen dak loos. Vanzelfsprekend vormen zij 'n zware belasting bij het handhaven van rust en orde in het geteisterde land. Het getal der doden en gewonden ligt aanzienlijk lager dan men zou verwachten. Het aantal gewonden bedroeg ongeveer een millioen, het aantal doden ongeveer een derde daarvan. Dit kostte de geallieerden 40.000 vliegtuigen en 160.000 vlie gend personeel. Voor elke twee Duit sers dus een lid van de geallieerde strijdkrachten. 'Voor elke Duitser ruim 8000 kg bommen. Voor elk huis drie kwart ton bommen. Voor elke acht a negen Duitsers 'n vliegtuig. Dit zijn cijfers die te denken geven, zowel voor de velen die menen dat een volgende oorlog in enkele dagen beëin digd zou zijn, als voor degenen die den ken dat niemand van ons een volgende oorlog zou overleven. Dat is klinkklare nonsens. Een volgende oorlog zou gigan tische offers kosten, ook aan mensen levens, maar de meesten van ons zullen het einde ervan wel beleven. Dat blijkt duidelijk uit de Duitse verliescijfers. De resultaten van de bombardementen op installaties voor het vervaardigen van synthetische olie en vliegtuigbenzine achtte men, evenals die op het verkeers- en transportwezen wel bevredigend. Zij leidden tenslotte tot een daling van de Duitse productie over de gehele linie. Maar de productie van andere belang rijke zaken zoals kogellagers en V-wa pens was in Duitsland ook op het eind van de oorlog nog vrij hoog; hoger dan men in geallieerde kringen had verwacht. Men kan nu redeneren dat in Duitsland geen atoombommen werden gebruikt. „Had men daar atoombommen gegooid, dan zouden die cijfers er heel anders heb ben uitgezien", zegt men. De resultaten van de ontploffing van een atoombom stelt de gewone burger zich over 't alge meen ook onder invloed van opge blazen persberichten wat overdreven voor. De angst is ook hier een slechte raadgever. Het psychologisch effect van de eerste atoombommen was zeer groot. Maar de eerste schrik is al lang voorbij en in een komende oorlog zal geen tegen stander tot overgave worden gedwongen door het gebruik van een half dozijn atoombommen op de eerste dag. De werkelijke resultaten van een atoombom blijken niet groter dan die van een grootscheeps bombarde ment met „gewone" bommen. Er is een grens aan de atoombom. Men kan ze niet zo groot maken als men wil. De critische grootte van een atoombom ligt voor uranium 235 waarschijnlijk tussen 3 en 30 kg, overeenkomende met een bol, waar van de straal tussen 3 en 7 cm. ligt. Een kilogram uranium kan 25 mil lioen kWh energie opleveren, onge veer als 3000 ton steenkolen. Op 6 Augustus 1945, des morgens om 8 uur, werd een atoombom ge worpen op Hirosjima. De ontplof fing had het vreselijke succes van bijna 100.000 doden, waarvan 5 tot 7 als gevolg van radio-actieve stralingen. Op 9 Augustus volgde de bom op het kleinere Nagasaki. Hier eiste de ontploffing ongeveer de helft van de slachtoffers. Deze beide bommen betekejiden de genadeslag voor Japan. Net op tijd, want meer waren er niet. Dat Japan toen capituleerde moet mede worden toegeschreven aan het psy chologisch effect van deze bommen op het juiste moment. De grote lucht-raid op Tokio in Maart 1945 bijvoorbeeld richtte met „normale" bommen een veel grotere schade aan en bracht de Japan ners veel meer verliezen dan de atoom bom op Hirosjima. Maar dergelijke aan vallen hadden de Japanners verwacht. Die op Hirosjima en Nagasaki niet. In Hirosjima werd een oppervlakte verwoest van ongeveer 10 km2. Een atoombom kan dus een klein provincie stadje verwoesten, mits de huizen er even wankel gebouwd zijn als in Japan. Maar men zal er nooit een klein provin ciestadje mee verwoesten, omdat de bom daar te duur voor isze kost evenveel als een modern slagschip. Dat zijn kleine stadjes niet waard. In een volgende oorlog zal de atoom bom wel worden gebruikt. Maar ze zal niet de doorslag geven. Omdat ze te duur is en omdat het effect te gering is. Bo vendien waren er vóór de vinding van dit vreselijke wapen al wapenen van chemische en biologische aard bekend, die op levende doelen een minstens even grote uitwerking kunnen hebben.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 3