Veilig Verkeer Aanstelling Gezinsverzorgster, Bazar voor de Prot. Kleuterschool Een Coöperatie-avond. Jaarvergadering van ,.De Vrijheid". SPORT. Koffiebonnen 489 en 4?; BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Jan, zv. D. Schuiterd en J. Traanman. Dina Aaltje, dv. G. M. Mark voort en D. de Vries. Gelfke G er- lof ke, dv. P. Gjaltema en C. A. Tuller. Overleden: D. J. Tiekink, 76 jr., echtg. van G. Meerman. Ingekomen: H. F. Meerman v. Almelo. Vertrokken: M. Veldhuis en gezin naar Granton (Canada). In de commissie van voorbereiding tot aanstelling van een gezinsverzorgster op z.g. brede basis is tussen de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en het Gemeentebestuur volledige overeen stemming bereikt. Dit is geschied in de Dinsdagmiddag onder leiding van de bur gemeester ten gemeentehuize gehouden vergadering. De aanstelling van de gezinsverzorgster zal, onder nadere reglementering, ge schieden door de Ned. Herv. Gemeente. Het beheer van deze dienst zal geschie den door een commissie, bestaande uit 3 leden van de drie genoemde organen, t.w. voor de gemeente het dagelijks bestuur, en voor de kerken een predikant, een ouderling en een diaken. Aan de diaken H. Stoevenbelt zal verzocht worden de overigens geringe administratie op zich te nemen. De kosten zullen verhoudingsgewijs ge dragen worden door de diaconieën met subsidie van het Rijk en de Gemeente. Voor toezicht op en instruëring van de aan te stellen gezinsverzorgster is een commissie benoemd, bestaande uit dames uit verschillende delen der gemeente, die tevens als contactpunten bedoeld zijn. De commissie bestaat uit de dames C. P. K. Enklaar-van Andel, W. Wansink-Mul- ler, B. Beltman-Bosschers, J. H. Schup- pert-Ebrecht, G. H. A. Weijl-Goldstein, L. G. Kromdijk-van de Burg (L 20a), W. H. Reilink-Kers (D 60), J. Boode-Rensen (E 45), T. J. Stevens-Wegstapel (B 79), B. Kolkman, Borkeld (Markelo), T. Kolk man (B 29) en als adviserend lid mej. I. J. Ronner, wijkverpleegster. Aan de dames B. Beltman-Bosschers en J. H. Schuppert-Ebrecht zal verzocht wor den de dagelijkse leiding op zich te nemen. De aanstelling van een gezinsverzorg ster, wier werk moreel ook gedragen wordt door de afdelingen der Plattelands vrouwen en het Groene Kruis, kan bin nen afzienbare tijd tegemoet worden ge zien. Op de taak van een gezinsverzorg ster hopen wij nog eens nader terug te komen. Het bestuur van de Prot. Kleuterschool verzoekt ons het volgende mede te delen: Op de Maandag gehouden ouderavond van onze kleuterschool is definitief be sloten een bazar te houden op 2, 3 en 4 Mei a.s. Er is hiervoor een commissie benoemd, die spoedig met haar werk zal beginnen. De financiële toestand der vereniging eist dringend verbetering. Wanneer ter zijner tijd een beroep op de ingezetenen wordt gedaan, vertrouwen wij dat U ons blijmoedig zult helpen. Dit als een voorlopige aankondiging. U zult er spoedig daadwerkelijk aan kunnen helpen. Het bestuur van de Coöp. Landbouwers Handelsvereniging had haar leden en af nemers Maandagavond uitgenodigd in de feestzaal van hotel Vosman, om getuige te zijn van een lezing door de vertegen woordiger van het Centraal Bureau, de heer R. Vos, en de vertoning van enkele films, welke op zijn causerie betrekking hadden. Het onderwerp, waarover de heer Vos sprak, na een welkomstwoord van de voorzitter der vereniging, de heer Stam, handelde over „Waarom landbouwcoöpe ratie". Er werden een sigaar en enkele consumpties aangeboden en de velen die niet kwamen hadden ongelijk deze avond niet te hebben bijgewoond. Het was een verenigingsavond, die de band versterkt. In een uitvoerig pleidooi voor de coö peratieve gedachte, waarin ook de vrouw betrokken werd, wier medewerking even belangrijk is, aldus spr., als het werk van de mannen, wees de heer Vos op 't mooie beginsel, dat aan de gedachte ten grond slag ligt. De coöperatie dient het gemeen schappelijk belang der gelijkgestemden, maar ook het algemeen belang. Met de instellingen van Centraal Beheer als „De Schothorst", waar dr Grashuis zijn expe rimentele proeven verricht voor de vee voederverbetering en het instituut voor rassenveredeling te Hoofddorp, waar prof. Koopmans belangrijke resultaten boekt, staat de samenwerkende boer met zijn coöperatie vooraan in dienst van 't natio naal belang. In de N.V. gaat het om het geld, in de coöperatie om de mens. Zij kweekt op tot persoonlijkheid. In de landbouwcoöpe ratie is het de democratie, die de per soonlijkheid recht doet wedervaren. Ook in internationaal verband worden banden gelegd en versterkt. Spr. wijst op de Co-op melkmachine, de kalistrijd van 1850, de stikstofwinning en de strijd om de lucernemeelhandel. De boer moet daar niet altijd zien naar het directe voordeel, dat de coöperatieve gedachte hem biedt, maar ook naar het toekomstig voordeel. Hij moet zorgen stem te hebben in de or ganen, die de import en export regelen. Spr. eindigde met een opwekking tot de jongeren het door de ouderen eenmaal opgevatte werk uit te bouwen en te ver stevigen. Na de pauze werden enkele interessan te films vertoond. Wij noemen een uitste kende demonstratie op het witte doek met de Oliver tractor en combine, die ploegt, zaait, schoffelt, maait en dorst en ook in Nederland goede diensten bewijst. De volgende, eveneens kleurenfilm, de monstreerde de co-op melkmachine, die de bezoekers een duidelijk beeld gaf van de wijze waarop in het rund de melk ontstaat. De co-op behaalt met snel me chanisch melken belangrijke Voordelen. Tenslotte werd een film vertoond en door de spreker toegelicht betreffende het 50- jarig bestaan van het Centraal Bureau, dat te Scheveningen gevierd werd en een evenement vormde op landbouwgebied. „OMGANG MET ZIEKEN". De leden van de afd. Holten van de Chr. Boerinnen Plattelands Bond (C.B. P.B.) kwamen Maandagavond in verga dering bijeen onder leiding van de 2e presidente Mej. H. Stam, die bij de aan vang liet zingen Psalm 195 3. Na gebed en het lezen van Rom. 6 110 werd een kort woord van welkom gesproken, waarna door de presidente Mevr. G. Wegstapelv. Lindenberg een inleiding werd gehouden over het onderwerp „Omgang met zieken". Wat we eerst onze zieken geven is: op tijd de medicijnen, de was- en ver- schoon-beurt. Vaste regel van het bed- opmaken en verschonen. Zo nodig streng de hand houden aan het diëet, waf in veel gevallen te wensen overlaat. Een zieke verzorgen betekent opoffe ring en naastenliefde. Hoe druk ook, de gezonde zou toch niet graag met de zieke willen ruilen. Wanneer we een zieke bezoeken, laten we dan proberen een zonnestraaltje te doen doordringen in het veelal sombere en moeilijke leven van onze zieken en laten we onze zieken vooral niet ver geten, maar ze gedurig gedenken in ons gebed voor de troon Gods. Op het onderwerp van Mevr. Weg stapel volgde een geanimeerde bespre king. Na de pauze, waarin thee werd ge schonken, werd de vergadering heropend met het zingen van 2 coupletten van het Bondslied, waarna een hoogst interes sante „Spraakwaterval" werd gehouden over het onderwerp: „Wat heb ik aan de De eerste prijs werd gewonnen door Mej. J. Beldman Jd. Nadat nog enkele vragen uit de vra- genbus waren behandeld, sloot Mevr. Wegstapel deze geslaagde bijeenkomst met dank aan God. DENK AAN JE OVERJAS. Toen één dezer dagen een bewoner van de Oranjestraat zijn pas verworven mo tor, van het niet allerlaatste bouwjaar, eens wilde laten proefdraaien, gelukte dit zomaar niet ineens. Samen met een buurman werd toen overlegd, om dit plaats te laten vinden door te duwen. De eerste 20 meter was. de motor nog zeer koppig, doch op een gegeven ogenblik begon het oude hart op een verschrikkelijke manier te kloppen. De bestuurder, die hier niet op voorbereid was, zag zodoende een los hangend gedeelte van zijn overjas in het achterwiel verdwijnen. Door de zwakke toestand van het hart van de motor kon deze het op het laatst niet meer verwer ken. De eigenaar was toch nog in zo'n benarde positie verzeild geraakt, dat hij op de grond zittend het resterend ge deelte van zijn overjas van zijn lichaam moest zien te krijgen. Later moest het achterwiel van de motor gedemonteerd worden voor de vrij heid van de overjas. Er was van de zijde van het publiek nog al belangstelling voor deze komi sche vertoning. Vergadering van de buurtvereniging „De Oranjestraat". De buurtvereniging „De Oranjestraat" is de vorige week bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer G. J. Aaf- tink, om het programma voor het jaar 1951 te bespreken. De penningmeester bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Het bleek, dat de kas van de buurtvereniging een nade lig saldo had van f 20,24. In de kas van het paasvuur was een batig saldo van f 48,35. Nadat de penningmeester was gedé- chargeerd en hem dank was gebracht voor zijn beheer, werd besloten te trach ten ook dit jaar weer een groot paasvuur op te zetten. Alle buurtbewoners zal ver zocht worden hieraan op Goede Vrijdag te komen helpen. Na een zeer langdurige bespreking werd vervolgens besloten weer een zo- merreisje te maken. Er zal iedere week 15 ct. worden ingelegd voor de algemene kas en 25 ct. voor het reisje. Wegens bedanken van de heer J. Aan stoot, werd in diens plaats als bestuurs lid gekozen de heer J. W. Dollekamp. Hierna volgde sluiting. No. 1 OP DE VOORDRACHT. Onze plaatsgenoot, de heer I. Gaakeer, onderwijzer aan de Dorpsschool, staat als no. 1 op de voordracht voor hoofd der openbare school te Piershil (Z.-Holland). Zaterdag (heden) valt de beslissing. WEER DE BALDADIGE JEUGD. Het hoofd der gemeente heeft zich tot de bewoners van de gemeentewoningen aan de Kolweg en H. J. Wansinkstraat gewend met het verzoek te willen waken tegen het bedrijven van baldadigheden door de jeugd, zoals dat o.a. in de H. J. Wansinkstraat is geschied. De burgemees ter vertrouwt er op, dat, wanneer de ouders hun kinderen binnen de perken der welvoeglijkheid weten te houden, de politie zich van ingrijpen kan onthouden. EEN ONGELUK, DAT GOED AFLIEP. Toen de heer G. Wissink Dinsdagmor gen in Dijkerhoek de aldaar stilstaande dienstbus van de O.A.D. wilde passeren, naderde van de richting Deventer een bestelwagen van de Fa. Hille te Zaandam. De bestuurder van deze wagen heeft zich waarschijnlijk ongerust gemaakt, dat hij niet voorbij de beide voertuigen komen kon en heeft schijnbaar met een grote snelheid zodanig geremd, dat zijn auto met de bomen in aanraking kwam en vrij ernstig beschadigd werd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De Rijks verkeerspolitie nam de bestel wagen in beslag waarschijnlijk op ver moeden, dat de remmen niet deugden. Zij stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. VERENIGING VAN WARMBLOED PAARDENFOKKERS OPGERICHT. Voor de oprichting van een vereniging- tot verbetering van de paardenfokkerij werd door belangstellenden een verga dering gehouden in café „Het Bonte Paard". Aanwezig waren pl.m. 30 per sonen. De heer Nieuhoff uit Hardenberg hield een lezing over de fokkerij van voorheen en in de toekomst. Hij zette duidelijk het belang van een paarden- fokvereniging uiteen. Staande de verga dering gaven zich 28 personen als lid op. Het bestuur, dat werd geformeerd, werd verdeeld over Holten, Bathmen en grensgemeenten. Het bestaat uit de vol gende heren: W. Starink, Bathmen, voor zitter G. J. Boóde, HoltenC. v. d. Berg, Holten; M. Harmelink, Bathmen; J. H. Stegeman, Bathmen; B. J. Relink, Kring v. Dorth, en J. v. Santen, Nieuw-Heeten. De bestuursfuncties zullen onderling ge regeld worden. De heer Starink sprak er aan het slot van de vergadering zijn blijdschap over uit, dat men tot de oprichting van een vereniging is kunnen overgaan. Hij hoopte dat zij de paardenfokkerij op een hoog peil zal brengen. Er bestaan reeds plannen om deze zomer een fokdag te organiseren. De Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid" hield Donderdagavond, on der voorzitterschap van de heer J. Weg stapel, een goed bezochte vergadering in Amicitia. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter bracht de directeur, de heer P. Dijkstra, het jaarverslag uit, waaraan wij ontlenen, dat 530 leden en leveran ciers met 3570 koeien hun melk leverden aan de fabriek. 30 leveranciers traden als lid toe, terwijl 6 nieuwe leveranciers wer den ingeschreven. Er vertrokken 4 leve ranciers. Melkvee-contröle. Bij de contrölevereniging zijn 1862" koeien gecontroleerd. Voor 1951 zijn dit er reeds meer dan 2000 of 56 van het totaal. De productie-controle gaat zeer goed vooruit. Men ziet het nut hiervan thans wel in. Kunstmatige inseminatie. In 1950 werden 1314 dieren geïnsemi- neerd. Het drachtigheidspercentage was 88, hetgeen als een goed resultaat mag worden aangemerkt. (Voor 1951 zijn reeds 1700 dieren aangegeven.) De ver eniging beschikt over 12 roodbonte en 8 zwartbonte stieren. Melkontvangst. De ontvangen melk beliep 12.264.844 kg of 28 meer dan in 1949. De grootste hoeveelheid op een dag werd bereikt op 24 Mei n.l. 47.115 kg en de kleinste op 5 Jan. n.l. 20.092 kg. Vetgehalte en productie. Het vetgehalte was 3,42 Er werd 339.366 kg boter geproduceerd, 355.750 kg kaas en 163.800 melkpoeder. Mededelingen. Vervolgens deed de directeur neg en- ke'e mededelingen. Over de kwaliteit dei- producten kon men tevreden zijn. De bo ter was steeds le klas gekeurd bij het Zuivel-kwaliteits Bureau van de Geld.- Ov. Zuivelbond, waarvoor een diploma werd ontvangen. De kwaliteit van de kaas was eveneens goed. De boterprijzen konden zich flink handhaven tegen het vorige jaar. De groothandelprijs zal dit zomer wellicht lager zijn. De verlaging zal niet voldoen de zijn om de concurrentie van de andere landen te weerstaan. Momenteel kan Bel gië en het binnenland al de boter r.og wel hebben. Het is de onschatbare ver dienste van de Benelux, dat de belang rijke Belgische markt voor ons gereser veerd blijft. Voor export is vooral een goede kwali teit nodig. De boer zij er daarom op be dacht, dat de melkbehandeling op de boerderij goed in orde is. Het is zijn eigen voordeel. De kaas kon over het algemeen vlot worden verkocht tegen bevredigende prijzen. Als straks de grote productie komt zullen de prijzen wel naar beneden gaan, temeer daar Duitsland momenteel uit de markt is. De directeur sprak de hoop uit, dat dit van korte duur zal zijn. De magere melkpoeder wordt in hoofd zaak afgenomen door het In- en Vex-koop- bureau van Zuivel, I.V.Z. De overname prijzen zijn door dit bureau ongeveer 9 ct. per kg lager gesteld dan het vorig jaar. T.B.C.-onderzoek. Omtrent het t.b.c.-onderzoek op run deren deelde de heer Dijksrta nog mede, dat 530 stallen onderzocht werden met 5611 dieren. A beslagen 90, B beslagen 79, C beslagen 361. Totaal aantal reageer- ders 1285 of 22,9 Na de directeur dank te hebben ge bracht voor zijn uitvoerig verslag en hem déchax-ge te liebben verleend, wees de voorzitter er nog op, dat de boeren d§ plicht hebben een goed product te leve ren in de vorm van melk, door goede koeling en zindelijk melken, dan kan men er op de fabriek ook een goed pro duct van fabriceren in de vorm van zuivel. Bij de rondvraag stelde de heer Meij- link voor uit de kas een bijdrage te ver lenen voor de verbetering van wegen. De vergadering voelde echter weinig voor deze subsidie, zoals bij zitten en opstaan bleek. Aan het slot van deze bijeenkomst werd de F.N.Z.-film vex-toond „In eigen han den", vervolg op „Het Belang van de Boer". Hierin werd de coöperatieve gedachte nog eens weer sterk op de voorgrond ge bracht. Door de weergave van twee ge zinnen waarvan de een coöperatief is en de ander niet. Na veel huiselijke moei lijkheden wint de jonge boer het bij zijn niet coöperatieve vader en als deze zich uit de boerderij terugtrekt meldt de zoon zich aan. De heer Wegstapel dankte ten slotte voor het vertrouwen. UITVOERING VAN VOLKS ONDERWIJS. Dinsdagavond was de zaal niet bezet, maar Woensdag' daarentegen was Amici tia geheel uitverkocht voor de uitvoering van Volksonderwijs. De eerste avond werd geopend door de heer A. J. Snijders, die de hoop uitsprak, dat de heer Koldeweij, die nog nooit een bijeenkomst als deze gemist had, maar nu ziek was, spoedig hersteld zou zijn. Hij wees er op, dat de bloei en ontwik keling van de openbare school zich in stijgende lijn beweegt en wekte de aan wezigen op, ieder in hun omgeving, meer leden te werven. Hij heette nog in het bijzonder welkom de Indonesische gas ten. In het laatste deel van de Marjatta- triologie van Arie van der Lugt: „Mar- jatta's offer", dat door de heer P. Bos werd ingeleid, zien we Marjatta (Mej. D. Bouwhuis) en Conrad Parzer (Joh. Lit- tink), maar nu veel ouder dan in het vo rige stuk. Zij hebben thans een dochter van 20 jaar, Ingrid (Mej. F. Bos) en om dit kind speelt zich het gehele stuk af. Zij versmaadt de houthandelaar Ulf Bor ger (de heer Faber) en wordt verliefd op een jonge rendier-lap Jampe Darre (F. Russe), die met zijn vader Ivar Darre, een rijke lap (H. Klein Velder- rnan) in Karasjok is om de grote jaar markt te bezoeken. Dit is niet naar de zin van de vrije Noren, die op het nomadisch volk der Lappen laag neerzien. De beide ouders laten zich niet door hun vooroordeel lei den, maar wel hun familie en in het bij zonder de afgewezen Borger. Maar ten slotte brengt de pastoor van het Stift Heer Gunnulf (Piet Bos) alles tot eexx goed einde. Marjatta brengt haar offer door het huwelijk van haar dochter met de jonge Lap. De beide eerste bedrijven konden ons niet zo bekoren als de beide voorgaande stukken, van deze triologie. Hoewel de kleding en grimering geslaagd was, ont brak het aan spanning, terwijl er ook nog al eens haperingen waren. Zij waren misschien moeilijk te spelen. In het laat ste bedrijf kwam het spel veel beter tot zijn recht en volgde de zaal de meer af wisselende handelingen dan ook met grote aandacht. Hier bracht de figuur van de pastoor tekening in het spel. Vex*- melden we nog Torgeir Tammero, Mar- jatta's vader (S. de Vries), Balt, haar broer (K. v. d. Waarde), Ang, diens vrouw (Mej. Meijerman), Aili, Marjatta's zuster (Mej. D. Aaftink) en Tore Ode gard, Aili's man (J. te Wolthuis). Onder regie van de heer Bos hebben allen zo goed mogelijk hun best gedaan frun rol te vertolken. Aan het slot van de eerste avond bracht de heer Snijders de spelers dan ook dank en werden de dames onder een spontaan applaus van de zaal bloemen aangeboden. In het bijzonder dankte deze de heer Bos voor de regie en Mej. Meijer man, die als invalster een moeilijke taak had te vervullen, en de heren Van Geen huizen en Van Bruggen voor de grime ring en toneelverzorging. Woensdagavond was het zeer druk en werd de avond met bal besloten met me dewerking van het Goorse Strijkje. OUDERAVOND IN DIJKERHOEK. Onder leiding van 't hoofd der school, de heer G. PI. Wanders, werd een ouder avond gehouden van de o.l. school te Dijkerhoek. Voor de pauze had de bijeenkomst plaats in het gebouw Bethanië, waar de leerlingen van de hoogste klassen ver schillende stukjes opvoerden, waarvan wij noemen het kabouterstukje „Pauw oog". Twee van de jongens deden een voordracht. De stukjes waren ingestu deerd onder leiding van het onderwijzend personeel. In zijn openingswoord dankte de heer Wanders 't bestuur van Bethanië en de C.J.V. voor het beschikbaar stellen van het gebouw en het toneel. De pauze werd gehouden in het school gebouw, waar de talrijk opgekomen ouders het werk der kinderen konden bezichtigen en een kop koffie met koek werd aangeboden. Ter dekking van de kosten werd een kleine verloting gehouden, waarbij een der kinderen op het gratis-lootje het grote krentenbrood won. Na hervatting der vergadering bracht de secretaris der oudercommissie, de heer G. Kampen, een kort verslag uit en deed het hoofd verschillende zakelijke mededelingen over het onderwijs en de school. Er zal misschien een meerdaags schoolreisje worden gemaakt, waarbij overnacht zal worden in een jeugdher berg. De vergadering was zeer voldaan, dat de school en inventaris flink was opge knapt en de heer Wanders bracht daar voor dank aan het gemeentebestuur. De kinderen zullen oud-papier inzame len, met de opbrengst waarvan men en kele kleine verbeteringen wil aanbren gen in het lesmateriaal. De voorzitter wees er nog op, dat er kans bestaat, dat de heer Mexisonides de school gaat verlaten, aangezien hij no. 1 staat in Voorburg. Uit de rekening en verantwoording- van de penningmeester der oudercom missie, de heer Kampen, bleek, dat er een batig saldo was van 26.19. De kascommissie, bestaande uit de he ren H. Veneklaas en J. Tuitert, vond de bescheiden in orde. De heren A. Kolkman en J. Paalman controleerden de bescheiden van de pen ningmeester der schoolfeestcommissie, de heer G. J. Klein Hegeman, waaruit bleek, dat hier een batig saldo was van 66.69 en vonden ook deze boekhouding keurig in orde. Beide penningmeesters werden gedé- chargeerd en dank gebracht voor hun beheer. Als lid van de oudercommissie werd herkozen de heer F. Sluiter, als schot [jf. feestcommissielid de heer D. Veneklaj'* Bij de rondvraag werd gevraagd een hek te plaatsen om de op te richtJ droogpaal voor de brandweer met 1 oog op het gevaar voor de kinderen. De heer G. J. Rietberg dankte i voorzitter der oudercommissie het ondi wijzend personeel voor zijn toewijding het leren der kinderen en de voorzit! dankte op zijn beurt de commissieled en hun dames Voor de hulp bij het we van het onderwijs. De ouders dankte voor hun opkomst en sloot de verga; ring. O.Z.O.D. I—R.V.S. II. O.Z.O.D. speelt Zaterdagmiddag tin tegen de R.V.S.-reserves uit Rijssen. 1 oranje-hemden zullen het deze midd moeten doen zonder de beide backs Westerik en H. Bekkernens, die ied voor twee wedstrijden werden geschoi1 als gevolg van een incident tijdens !ari wedstrijd Hulzense BoysO.Z.O.D. of de plaatsen van deze achterspelers zullen nemen is nog niet bekend, do vast staat wel, dat genoemde spelen heel moeilijk te vervangen zijn. R.V.S. II is één van de zwakkere pk 1 g< gen en ondanks het niet meespelen beide backs moeten de oranje-hen toch kunnen winnen. Scheidsrechter is de heer Legtenbei VOETBALPROGRAMMA. Zaterdag: O.Z.O.D.—R.V.S. II,' 4, uur; Dijkei-hoek aS.V.V.N. a, 3.30 uu Holten aS.V.Z.W. a, 3 uur. Zondag: Dijkerhoek I-S.O.S. II, 1.30 DEN HAAG. 14 Maart. Bon 489 gemeen (A- en B-kaarten) en bon 4 algemeen (D-kaart) zijn aangewcz voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang Vrijdag worden gebruikt en blijven g( Jek dig tot en met 31 Maart. Het rantsoen moet dienen voor weken. De eerstvolgende bonaanvvijzii gebeurt op 26 April. Abonnementen op buitenlandse blade^ De berichten, die de laatste tijd de pers hebben gecirculeerd, over mogelijkheden om door bemiddelt van de postdienst abonnementen buitenlandse bladen in Nederlandsev luta te voldoen, blijken tot enige vi een warring aanleiding te hebben gegeve^f'1 Daarom moge hieronder, in het ko j een opsomming volgen van de staande mogelijkheden. Door bemiddeling van de Ne landse postdienst kunnen thans a nementen worden verkregen op dairmf en nieuwsbladen en tijdschriften unle( gegeven in België, Denemarken, Eng ;a land, West-Duitsland, met West-Be? lijn, Finland, Italië, Luxemburg, Frai Marokko, Noorwegen, Portugal, Vj':, tieaanse Staat, Zweden en Zwitserlai Het abonnementsgeld voor blade in deze landen uitgegeven, kan aistra de postkantoren hier te lande in Nf fin derlandse valuta worden voldaan. Eén van de pijlers, waarop het vi keer rust, is wel het rcchtshouden. D begrip reehtshouden betekent niet allci maar rechts uitwijken, maar het den van de rechterkant. Het moet zier een voortdurend rechts gaan, waarbij dig wet voorschrijft, dat men zich niet v( der van de rechterkant van de weg mi bevinden, dan door de omstandighed gerechtvaardigd is. Dit moeten de b stuurders van paard en wagen de oren knopen, dat zij, tot het langzai verkeer behorend, de weg steeds v moeten laten voor het tegemoet- en teropkomend verkeer. Ook wielrijde m begrijpen niet altijd, dat hun plaa uiterst rechts is, hoewel voor hen éi1 uitzondering bestaat, n.l. er mogen twi tweewielige rijwielen naast elkander den, maar dan alleen wanneer het ve keer daardoor niet in gevaar wordt g bracht of belemmerd. Twee ruiters gen eveneens onder dezelfde voorwaa ltal zy irps. I as r Mac! itte iger Hiei den naast elkaar gaan. Drie wielrijde n si b'er lei ore of drie ïmiters naast elkaar is fout. Wanneer twee gelijkwaardige rijbane gescheiden door boomrijen of wat a ®£e: ders, naast elkander liggen, mag mi j, de links gelegen rijbaan niet volgen. I ig drie banen moet het langzame verke jt, p de rechterbaan houden en mag snelverkeer de middenbaan of de link erd. rijbaan gebruiken. tiet voorbijrijden van verkeershe veis moet rechts geschieden, echter m gen bestuurders van auto's of motori de verkeersheuvels links passeren, teiï zij daarbij komen op het voor het ve keer uit de tegenovergestelde richtil bestemde gedeelte van de rijbaan. In de navolgende gevallen mag ui mei- worden ingehaald: le. Vóór of op een kruising of sing van wegen 2e. Indien gevaar of belemmering staat of kan ontstaan van het tegemoe komend verkeer. Het is verboden zich na het inhak eerder naar rechts te begeven, dan u bil oogpunt van gevaar voor belemmerin kkir van het ingehaalde verkeer veran woord is. Nog wordt op een geval geweze waarbij rechts mag worden voorbijgef den en wel als de ingehaalde op een km aten sing of splitsing links af slaat en zi(VQl bij de nadering van die kruising of spli' odzc sing naar de linkerzijde van het voo d6 t hem bestemde weggedeelte heeft beg' aan ven en hij zijn voornemen daartoe tijd' en duidelijk kenbaar maakt. '"11)0 De el v gei: tge (ten Br; iwij'. De bi kant n ki

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2