IC Jaarvergadering OX.M. *n Sparen met de Bouwkas. Bouwen met de Spaarkas. Dlter «ut tfo. 7. Jaargang 3. ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD de abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 2SJf Adv.-prijs: 115 m.m. (d contant) f 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 plai tin id(i EDI rdig. Voorzitter J. H. Sprokkereef: „Wij eisen loon voor onze arbeid". In hotel Vosman werd Vrijdagavond 9 Febr. de jaarvergadering gehouden van de afd. Holten van de Overijsselse Landbouw Maatschappij (O.L.M.). De voorzitter, de heer J. H. Sprokkereef, opende deze (vergadering met een woord van welkom en deelde mede, dat als spreker voor deze avond was uitge nodigd de dirfecteur Gezondheidsdienst voor Vee te Almelo, de heer H. Hoiting, die na afhandeling van de agenda een causerie zal houden over: „De bestrij- van abortus" (kalveren afzetten). Men had in dezen ook nog gesproken met Dr Vegter, doch ge zien diens zeer drukke werkzaamheden kon deze geen spreekbeurt vervullen. De heer Sprokkereef herinnerde er verder aan, dat 1950 een jaar was, dat zich kenmerkte door intense spanningen op ve lerlei terrein en hij sprak de hoop uit, dat 1951 rus tiger tijden mocht brengen. Het voorbijgegane jaar was voor de Holtense boeren een goed jaar. Dank dj de gunstige weersomstandigheden is er in 1950 zeer veel gegroeid. Volgens spreker zullen de boeren ook in de toe komst moeten blijven bij hun eis van waardige be loning van hun arbeid. De beloning was in 1950 over het algemeen bevredigend te noemen, al moet ten zeerste worden betreurd de verlaging van de melkprijs met cent per kg., wat zeer veel dei ning heeft veroorzaakt. De productiekosten zijn ge stegen en dus had deze verlaging achterwege moe ten blijven. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Sprokkereef de verhoging van de varkensprijs tot ƒ2.06 per kg., welke prijs aanvankelijk ƒ2.zou bedragen. Dankbaarheid past ons ten aanzien van het Prov. Bestuur, dat als spreker op de Prov. Jaar vergadering te Zwolle de minister van landbouw had uitgenodigd. De minister werden in deze vergade ring de bezwaren der gemeengde bedrijven duidelijk kenbaar gemaakt. Volgens de heer Sprokkereef kon men de minister niet overtuigen, doch de besprekin gen zullen hopelijk wel enige vrucht afwerpen. Bij de ingekomen stukken bevond zich het ant woord van Ged. Staten op het bezwaarschrift, het welk door de afdeling aan Ged. Staten werd gezon den in verband met het uitbreidingsplan in hoofd zaken. Het bestuur zal deze aangelegenheid nog na der onder ogen zien. Nadat de heer Sprokkereef nog enkele mededelingen had gedaan over de nieuwe contributieregeling, bracht de secretaris, de heer H. Vosman, het jaarverslag uit, waaraan wij het vol gende ontlenen: Het ledental bleef stabiel, n.l. 241. In het afge lopen jaar stemde veel tot dankbaarheid. De uit zonderlijk hoge productie kan de boer doen terugzien op een goed jaar. De zuivelopbrengst steeg met 9 t.o.v. 1949 en met 6 t.o.v. 1939. In het jaarver- werd gememoreerd de trage gang van zaken in de Benelux, terwijl men ook teleurgesteld werd t.a.v. de P.B.O. en het stichten van een Lagere Landbouw school. Er werden in het afgelopen jaar 2 ledenvergade ringen gehouden en 7 bestuursvergaderingen. De jaarlijkse excursie slaagde ook weer buitengewoon. Het bezoek aan de landbouwcursussen is goed te noe men. De heer Vosman besloot zijn jaarverslag met te wijzen op de noodzaak van organisatie van de Nederlandse boer. Door de penningmeester, de heer G. W. Reilink, werd hierna het financiëel verslag uitgebracht over het afgelopen jaar. De inkomsten hadden bedragen ƒ2378.05 en de uitgaven 2348.84, zodat er een batig ,ldo was van 29.21. De commissie voor kascontrole bracht bij monde gf van de heer J. Lubbersen een gunstig verslag uit, weshalve de penningmeester décharge werd verleend voor zijn accuraat beheer. Als leden van de kascontrolecommissie 1951 wer- 15 den benoemd de heren H. Kloosterboer en E. Jansen. De nog in het bezit van de afdeling zijnde trieur i cultivator werden verkocht aan de heren H. Smale en H. W. Wechstapel. Voor het onderbrengen van de vleugelegge werden hartelijke woorden van dank gesproken tot de heer Smale. Inplaats van de aftredende bestuursleden, de heren G. W. Reilink en G. J. Rietberg, die niet her kiesbaar waren, werden gekozen de heren D. Vene- D 75, en E. Voordes, N 113. In de vacature Reilink waren verder candidaat gesteld de heren H. Blankena, D 104, en J. W. Reilink, D 60. De heren H. Beldman, B 99, en G. J. A. Keuterman, D 6, die candidaat waren gesteld in de vacature Rietberg, hadden zich teruggetrokken. De heer Sprokkereef sprak hartelijke woorden van dank tot he scheidende bestursleden voor de vele werkzaam heden, in 't belang van de afdeling verricht en hoopte een vruchtbare samenwerking met de nieuw- gekozenen. Door de heer H. Hoiting, directeur van de Ge zondheidsdienst voor Vee te Almelo, werd hierna zen lezing gehouden over „De bestrijding van abor tus" (het afzetten der kalveren). In zijn leerzame causerie wees de heer Hoiting op de enorme schade, die men heeft tengevolge van het besmettelijk verwerpen, omdat men het kalf Mist, terwijl ook de melkgift veelal zeer klein blijft. )£I Volgens spreker is bijna 1/3 deel van de Nederlandse veestapel besmet. Bestrijding kan geschieden: le. door de aange- ste dieren op te ruimen, doch dit is niet uitvoer- lar; 2e. door het laten uitzieken, geen zieke die ren verkopen; 3e. hygiënische maatregelen treffen; te. de zieke dieren laten inenten. In Engeland heeft men uitgebreide proeven ge nomen, waarbij bleek, dat inenting geen nadelige invloed had op het drachtig worden. Spreker meende ernstig te moeten waarschuwen tegen het aankopen van vee uit Friesland, dat niet geënt is tegen Abortus Bang. Naar aanleiding van de lezing van de heer Hoiting werden tal van vragen gesteld, die door spr. tot tevredenheid werden beantwoord. Nadat de heer Sprokkereef de heer Hoiting had lank gezegd voor zijn leerzame lezing en het be antwoorden der vragen, volgde sluiting der ver gadering. zoal nne: Abonné's buiten de Gemeente worden vriendelijk verzocht van het ingesloten girobiljet gebruik te willen maken. Anders moeten we u per P.T.T. een kwi tantie verhoogd met inningskosten aan bieden. Wij vertrouwen echter op uw vlotte en welwillende medewerking, waarvoor wij U bij voorbaat dank zeggen. H. BELTMAN, Administratie Holtens Nieuwsblad Giro 414425. VOOR DE BAND. In de maand Januari hebben de collectes 26.50 opgebracht, terwijl er verder een vrije gift van 5. binnenkwam en door twee families elk 5.werd gegeven voor het fonds „Ambonezen". Er werd gecollecteerd op het huwelijksfeest van de heer en mevr. WeijlGoldstein; het zilveren hu welijksfeest van de heer en mevr. BaarsFolkringa en het gouden huwelijksfeest van de heer en mevr. WegstapelJansen. „Onbekend maakt onbemind". De Bouwkas was in onze omgeving tot nu toe nog zo goed als onbe kend, maar zij, die Dinsdagavond een bezoek hebben gebrachtaan de voorlichtingsavond, die de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten gaf in café Maats, moeten wel enthousiast zijn geworden van de mogelijkheden, die deze Bouwkas biedt. De heer Witvoet, die hiervoor uit Assen was over gekomen, heeft wel duidelijk gemaakt, dat men heus geen huis cadeau krijgt, maar wel moet ieder ge troffen zijn door de mogelijkheden, die er voor par ticulieren liggen om binnen zijn financiële draag kracht binnen korte tijd een eigen en te zijner tijd een geheel onbelaste woning te krijgen. De Burgemeester, Mr Enklaar, opende deze bij eenkomst met een woord van welkom en sprak de hoop uit dat de Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten ook in Holten het ideaal van zoveel platte landsmensen: een eigen huisje, mag komen ver wezenlijken. In zijn inleiding schetste de heer Witvoet de moei lijkheden van de overheid met betrekking tot het inhalen op het woningtekort. Omdat de particuliere woningbouw tegenwoordig veel te duur is in ver houding tot het inkomen van de gemiddelde Ne derlander, is een premiestelsel ingevoerd. Het groot ste gedeelte der bouwkosten moet de man evenwel zelf betalen, en dit moet wel velen weerhouden om te gaan bouwen. Nu doet de Bouwkas Noord-Nederlandse gemeen ten het volgende: Indien iemand wil gaan bouwen, en zich als ideaal stelt bijvoorbeeld een eenvoudige, doch solide arbei derswoning van ongeveer 10.500.kosten in totaal, kan hij, als de woning aan verschillende eisen zal voldoen, rekenen op een premie van het rijk van ongeveer 4000.Er blijft dus 6500.voor eigen rekening. Als hij zich nu aanmeldt als spaarder bij de plaat selijke afdeling der bouwkas, en deze gunstig heeft geadviseerd over de vraag of de gegadigde finan ciëel, sociaal en moreel gezien als serieuze eigen bou wer kan worden beschouwd, moet hij, vóór hij zal kunnen bouwen, in totaal gaan sparen 20 van 6500 is dus 1300. Voor het regelmatig sparen krijgt hij punten, en aan de hand daarvan, en gelet op het gemeentelijk bouwvolume, zegt de Bouwkas op een zeker ogenblik dit kan zijn bijvoorbeeld na 1 jaar, maar ook na 2, 3 of 4 jaar U kunt gaan bouwen. De spaarder heeft dan nog nodig 10.500 min 4000 min 1300, is 5200. De Bouw kas geeft, na ontvangst van een gemeentelijke ga rantie, een hypothecair crediet. Dit crediet heeft als gevolg van de grote massa spaarders, zulke voor delige voorwaarden, als men nergens in Nederland zal vinden. De technische' dienst van de Bouwkas helpt de man bij het opmaken van zijn plan en zorgt er voor, dat het huis zo geschikt mogelijk voor hem is, dat het plan niet boven zijn fininciële draagkracht gaat. Verder kan hij zijn huis naar eigen wens bouwen en inrichten. De Bouwkas zorgt er voor, dat het huis zo geschikt mogelijk voor hem is, dat het zo spoe dig, zo goed en zo voordelig mogelijk wordt ge bouwd. Het crediet kan hij dan aflossen in ten hoogste 30 jaren. Bij een 30-jarige aflossing kost dit hem ongeveer 5.95 per week. De spaarder heeft dan dus een eigen huis! Ziet hij op tegen de wisselvalligheden van het onderhoud, dan kan hij zich daarvoor bij de Bouw kas nog gaan aansluiten bij een fonds, waardoor de kosten van dat onderhoud hem niet in onverwachte moeilijkheden brengen. Deze en nog veel meer belangrijke zaken bracht de heer Witvoet onder de aandacht van de aan wezigen. Hierna werden veel en velerlei vragen gesteld en naar ieders tevredenheid beantwhord. Aan de hand van projectiebeelden werd nog een groot aantal in de drie Noordelijke provincies ge bouwde woningen vertoond, waarbij nog de nodige toelichtingen werden verstrekt. De aanwezigen za gen daarbij dat ook verschillende soorten bedrijfs panden met behulp van de Bouwkas waren tot stand gekomen. Tot slot dankte de Burgemeester de heer Witvoet voor alles wat hij hier naar voren had gebracht. De heer Witvoet zeide nog, dat dit niet als reclame avond was bedoeld. De spaarders komen vanzelf, zodra ze zien, dat hier voor hen grote belangen liggen. Behalve verschillende particulieren waren aan wezig enkele raadsleden en leden van het voorlopig plaatselijk bestuur. De secretaris van dat bestuur, de heer S. Sikkes, zal belangstellenden gaarne verdere inlichtingen verstrekken. PROPAGANDA-AVONB NED. BLINDENBOND. In zaal „Amicitia" werd Maandagavond de propaganda-kunstavond gehouden van de Ned. Blindenbond, welke avond oorspronkelijk zou worden gehouden op Dinsdag 28 Nov. 1950. Burgemeester Mr W. H. Enklaar sprak een kort openings- en welkomstwoord en uitte zijn vreugde over het feit dat zo velen aanwezig waren, waaruit toch blijkt dat men meeleeft met de blinden onder ons volk die zo ontzettend veel in hun leven missen. Nadat de Krontjong-club „De Tegahaja's" ver schillende nummers op schitterende wijze had j uitgevoerd, betrad de blinde Bonds-propagan- dist, de heer Joh. v. d. Berg, het podium tot het uitspreken van zijn rede. Hij bracht dank aan allen die het voorberei dende werk hadden gedaan i.v.m. deze propa- ganda-avond en noemde in 't bijzonder burge meester Mr W. H. Enklaar en de gemeentesecre taris, de heer Sikkes, van wie zeer veel mede werking werd ondervonden. Volgens de heer v. d. Berg zijn er in ons land 4800 blinden, van kinderen tot grijsaards. Dit is wel een heel aantal, doch bijv. t.a.v. Indonesië, China en India, is dit aantal zeer gering. Het aantal blinden in genoemde landen is zeer groot tengevolge van verschillende oogziekten, die wij in ons land niet kennen. Spreker bracht dank aan de zeer bekwame oogspecialisten die wij in ons land hebben. Wat willen de blinden? "Wij hebben dit gemeen, dat we niet beklaagd willen worden. Wij blinden missen ontzettend veel, doch dik wijls krijgen we veel vergoed. Verlies kan in ons leven ook winst betekenen. De blinden waren vroeger te beklagen, doch de uitvinding van het brailleschrift in 1829 door Louis Braille te Parijs bracht ons vele mogelijk heden. Bij Philips in Eindhoven, werken mo menteel 16 blinden. Niet in ondergeschikte functies doch zelfs bij de afd. Buitenlandse cor respondentie. In ons land zijn 70 blinde organisten. Op één der grootste kantoren in Den Haag bedient een blinde telefoniste 8 netlijnen en 200 toestellen. Helaas worden wij, blinden, door de overheid aan ons lot overgelaten. Er zal evenals in België in Nederland wettelijke bescherming moeten komen. De liefdadigheid, hoe prachtig ook, kan niet alles doen. Wij blinden vragen solidariteit liefde en een warm kloppend hart, zo besloot de heer v. d. Berg zijn bezielende, met stille aandacht beluis terde rede. Hierna werd de prachtige film „Eén van ons" vertoond, waarin een duidelijk beeld werd ge geven van het zegenrijke werk onder de blinden. Ds M. J. W. Knipscheer sprak een kort slot woord en dankte allen die aan het welslagen van deze schone avond hadden medegewerkt. VERGADERING DER AFD. C.J.B.T.O. Deze druk bezochte vergadering op Vrijdag 9 Fe bruari werd door de voorzitter W. Aanstoot met gebed geopend, waarna direct het woord werd ge geven aan de inleider K. Veldhuis voor het zo be langrijke onderwerp: „De nieuwe inkuilmethodes", waarop een geanimeerde bespreking volgde. Vooral werd naar voren gebracht de werking der verschil lende landinkuilmachines en het doelmatige hiervan en ook wat het beste is voor de praktijk. Na afhan deling van dit onderwerp werd nog gesproken over de a.s. Jaarvergadering te Zwolle op Woensdag 14 Febr. te Zwolle, waarvoor zich bijna alle leden spontaan opgaven. In overleg met de afd. C.B.P.B. zal er een bus rijden, zodat we gezamenlijk deze vergadering kunnen bezoeken. Nadat nog enkele dingen van ondergeschikt belang behandeld zijn, wordt deze belangrijke en leerzame avond door Hs. Landeweerd met dankgebed gesloten. DIJKERHOEK WON VAN BATHMEN. De onlangs opgerichte biljartvereniging „D.B.C." speelde Dinsdagavond in café Braakhekke te Bath- men een wedstrijd tegen de B.B.C. De totaal uitslag was: D.B.C. 247 car., B.B.C. 242 car. G. Kampen-E. Wegstapel 5024 car. in 24 b. E. WegstapelW. Stegink 5044 car. in 26 b. A. WegstapelG. Grondman 5042 car. in 32 b. J. WagenvoortH. v. d. Worp 5032 car. in 40 b. W. SmaleH. Bakker 2150 car. in 29 b. J. W. Wechstapel-H. Koldewey 2650 car. in 33 b. Als bestuursleden van D.B.C. werden gekozen de h.h.: G. Kampen, voorzitter; E. Wegstapel, secre taris; J. Webbink, penningmeester. JAARVERGADERING ONDERLINGE PAARDENVERZEKERING. De leden van de Onderlinge Paardenverzekering te Holten kwamen Maandagavond onder voorzit terschap van de heer J. Aaltink in het café J. A. Jansen in jaarvergadering bijeen. Na een kort woord van welkom door de voorzitter bracht de secretaris boekhouder, de heer J. H. Sprokkereef, het jaar verslag uit, waaruit bleek, dat 1950 voor het fonds een gunstig jaar was geweest. Met slechts 1 kon den alle schaden worden gedekt, terwijl de kas sloot met een batig saldo van 9887.Op voorstel van de kascontrolecommissie, welke bestond uit de h.h. A. Bekkernens en H. J. Teeselink, werd de boek houder décharge verleend voor zijn accuraat beheer. In de kaseontrolecommissie voor 1951 werden be noemd de h.h. H. J. Teeselink en A. Bronsvoort. De aftredende bestuursleden, de h.h. M. Nijland en H. W. Wechstapel, werden met algemene stemmen her kozen, evenals de aftredende taxateur, de heer D. Veneklaas. Op voorstel van de leden werd de boek houder een gratificatie verleend. Nadat bij de rond vraag nog wat huishoudelijke zaken van onder geschikt belang waren afgedaan, sloot de voorzit ter deze goedgeslaagde vergadering. AGENDA Zaterdag 17 Febr.: 7.30 uur, Filmvoorstelling Ne derlands Oorlogsgravencomité in Amicitia (zie annonce). Maandag 19 Febr.Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk in „Irene". Maandag 19 Febr.: Verkoping van Amerik. leger- goederen, vanaf 10 uur, in Amicitia. Dinsdag 20 Febr.: Ledenvergadering H.M.V. in café J. A. Jansen. Dinsdag 20 Febr.: nam. 2 uur Houtverkoop bij hotel Holterman. Woensdag 21 Febr.: Ouderavond O.L. Dorpsschool in Amicitia, nam. 7 uur. Woensdag 21 Febr.: Houtverkoop Staatsbosbeheer te Nijverdal (zie annonce). Donderdag 22 Febr.: Bond Staatspensionnering in Amicitia, aanvang half acht (zie annonce). Vrijdag 23 Febr.: 8 uur, Lezing van de heer A. G. Godé, over de nieuwe Wegenverkeerswet, in hotel Vosman. Vrijdag 23 Febr.: Vergadering Plattelandsvrouwen, in het Bonte Paard te Dijkerhoek. Spreekster: Dr Hengevelde uit Zwolle. Zaterdag 24 Febr.: Propaganda-feestavond N.V.V. Bestuurdersbond in Amicitia, 's avonds 7.30 uur. Opvoering „Op hoop van zegen". (Zie annonce). Zaterdag 24 Febr.'s avonds 7.30 uur Jaarfeest Chr. J.M.V. „De Vriendenschaar" (Beuzeberg) in ge bouw „Irene". (Zie annonce). Maandag 26 Febr.: Jaarfeest Meisjes verenigingen „Martha" en „Jong Leven", in Irene. Maandag 5 Maart: Vergadering Ver. tot Stichting en Instandhouding ener School met de Bijbel in „Irene", 7.30 uur n.m. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 9 uur en 10.30 uur Ds J. de Vries. Medewerking Kerkkoor. Collecte Prot. Kerken in Indonesië. Bethanië. 10 uur Ds Knipscheer. Collecte Prot. Kerken in Indonesië. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Hulp behoevende kerken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikus, zoon van H. Klein Teeselink en F. Groteboer. Hanna, dochter van H. W. Lub bersen en H. Stevens. Hendrika, dochter van D. B. Krikkink en J. Brinkman. Johanna Albertha, dochter van G. H. Bekkernens en H. Bolink. Ondertrouwd: F. de Vries en M. Veldhuis. G. W. Bekkernens en J. H. Vincent. Gehuwd: H. W. Tulier en G. K. Munnik. W. van Rheenen en G. Kolkman. VERHUIZINGEN. Ingekomen: H. H. Tervelde, echtgenote van M. Godeschalk, van Deventer. J. de Jong, echtgenote van A. Bakker, en 3 kinderen, van Djakarta (Indo nesië). Vertrokken: G. Bulsink naar Kalisat (Indonesië). A. W. M. Sonneveld en kind naar Alkmaar. W. Beldman, echtgenote en 2 kinderen naar Aylmer (Canada). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, Tel. 352, Holten. Week van 6 tot en met 13 Februari 1951. Gevonden: 1 balpuntpen; 1 herenrijwiel; 1 dames tasje; 1 damesrijwiel. Verloren: 1 bankbiljet ƒ25; 1 bankbiljet ƒ20; 1 paar rubber knielappen; 1 gascape; 1 zwarte spa niel. GEMEENTE-AVOND. We herinneren nog gaarne aan de gemeente-avond a.s. Maandag half acht in „Irene" vanwege de Ned. Herv. Kerk. JAARFEEST C.J.M.V. We verwijzen gaarne naar de advertentie in dit nummer betreffende het jaarfeest der C.J.M.V. „Vriendenschaar", waar een prachtig toneelstuk wordt opgevoerd en declamaties worden gegeven. GESLAAGD. Onze plaatsgenote, mej. Janny Stokkers, slaagde dezer dagen voor het diploma „Machineschrijven". JAARVERGADERING CHRIST. HISTORISCHE KIESVERENIGING. Maandag 13 Februari was de Chr. Hist. Kiesver. in het gebouw Irene in jaarvergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer Kroon, met Schriftlezing en gebed deze avond had geopend, volgden de ver slagen van de secretaris en de penningmeester. Beide verslagen getuigden van groei der vereniging. De kaseommissie bracht bij monde van de heer Bos- schers gunstig verslag uit, zodat de penningmeester onder dankzegging gedéchargeerd kon worden. De aftredende bestuursleden, de heren Vrugteveen en Kroon, werden herkozen. Na de pauze hield het Staten-lid, de heer J. M. J. Zandscholten, een causerie over de taak der Provin ciale Staten. Spreker begon met op te merken, dat de taak der Staten wel zeer beperkt is, doch dat de bekende Commissie-Oud met nieuwe voorstellen zal komen, waarvan mag gehoopt worden, dat de auto nomie der Staten weer groter zal worden. Toch zijn er nog vele zaken, die onder het beheer van de Pro vinciale Staten staan. Spreker noemde het onder houd der secundaire en tertiaire wegen, de water en electriciteitsvoorziening, het krankzinnigenwezen, de planologische dienst, coördinatie bij de vestiging van nieuwe industrieën, toezicht op de waterschap pen, het verlenen van subsidies aan plattelands bibliotheken, vreemdelingenverkeer, de opleiding van gezinsverzorgsters, stichting van lagere landbouw scholen. Verschillende genoemde zaken waren aan leiding tot een levendige discussie, die zeer verhel derend werkte en waarbij de vragenstellers door de heer Zandscholten beantwoord werden. Om half elf sloot de heer Zandscholten de vergadering, die maar matig bezocht was, met gebed.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1