Adverteert in Holtens Nieuwsblad PREDIKBEURTEN. Voor de Boer. I, Circa 70 perc. II. Circa 150 psre. Dennen Houtverkoop. 40 perceüsit Heut 47 perc. DENNEN Officiële publicatie goede consumptie-aardappelei J. G. VAN LINDENBERG FILMVOORSTELLING Coöp. Boerenleenbank „Holien' De jaarlijkse Controle ei|® Rentebijschrijving EEN „KAPTEIN" MOET HET ZIJN iiniiiiiiiiiiiiniiii IllfSllïlllifitlilitlllililïlllJiltjllli llllllll Ned. Herv. Kerk: 9, 10.30 en 's avonds 7 uur Ds Knipscheer. Zendingseollecte. Bethanië: 10 uur Ds de Vries. Zendingscollecte. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. DE BOUWKAS. Zoals u bekend zal zijn, besloot de gemeente raad enige tijd geleden met algemene stemmen tot toetreding bij de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten. Het doel van deze bouwkas is het mogelijk maken van de bouw van een eigen en te zijner tijd onbelaste woning van hen, die niet over voldoende geld beschikken om zonder hulp dit ideaal te kunnen verwezenlijken. De N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten onderscheidt zich van vele andere bouwkassen, o.m. door het feit, dat zij geheel bestaat uit de samenwerkende gemeentebestu ren. Deze N.V. is dus een „publieke" bouwkas, hetgeen de deelnemers garandeert, dat ze met een voor 100 bonafide instelling te doen hebben. Naast het verstrekken van hypothecaire leningen ziet deze Bouwkas haar taak ook in het voorlichten en verder behulpzaam zijn bij de voorbereiding en de bouw van de gewenste woning. Bij de Bouwkas, die tot voor kort enkel werkte in de provinciën Friesland, Groningen en Drente, zijn reeds bijna 4000 spaarders aange sloten, hoofdzakelijk arbeiders en kleine zelf standigen. Er zijn in die provinciën thans reeds meer dan 1000 bouwspaarderswoningen ge bouwd. Er is in deze gemeente een voorlopig bestuur gevormd, bestaande uit de heren: Mr W, H. Enklaar, voorzitter; S. Sikkes, secretaris; H. J. Holterman, vertegenwoordiger van de technische dienst; Alb. Rietman, H. Soer en A. Westerik. Teneinde de mogelijkheden van deze bouwkas in ruime kring bekendheid te geven, zal alhier op Dinsdag a.s. 13 Februari, des avonds 7.30 uur precies in café Maats een voorlichtingsavond worden gehouden. Een ieder, die hiervoor belangstelling heeft, waarbij wij ook, en niet in de laatste plaats, denken aan hen, die binnen enkele jaren een gezin willen stichten, wordt dringend aange raden naar de deskundige voorlichting op bovengenoemde avond te komen luisteren. VERGADERING ARJOS. In de consistorie der Geref. Kerk vergader den Donderdagavond onder leiding van de 2e voorzitter, de heer J. Nijkamp, de leden van de ARJOS (A.R. Jongeren Org.). De voorzitter opende deze vergadering met gebed na het zingen van Psalm 68 vers 1 en 17, waarna gelezen werd de 46e Psalm. Door de heer W. Aanstoot werd hierna het maandelijks politiek overzicht gehouden waarin werd stil gestaan bij de voornaamste politieke gebeurentissen in binnen- en buitenland. Ver schillende vragen werden naar aanleiding van dit overzicht gesteld en er volgde een geani meerde discussie. Na de pauze werd er hersengymnastiek ge houden waarbij de aanwezigen tal van vragen werden gesteld op het terrein der geschiedenis, godsdienst en politiek. Enkele kleine prijsjes werden beschikbaar gesteld voor hen die de meeste vragen goed wisten te beantwoorden. De leden werd dringend aangeraden om de krant goed te lezen zodat bij een volgende wed strijd het aantal juiste antwoorden groter zal worden. Na vaststelling van de agenda voor de vol gende vergadering sloot de heer W. Aanstoot deze, door 50 leden bezochte, vergadering met dank aan God. 44 R.V.A. OEFENDE IN HOLTEN EN OMGEVING. Holten heeft blijkbaar voor de legerleiding een bijzondere bekoring want waren het plm. 6 a 7 weken geleden de -mannen van het instructiebataljon van het Regiment Technische Troepen uit Utrecht, die hier een driedaagse oefening hielden, Dinsdag werd ons dorp plotseling weer „bezet", thans door het 44e Regiment Veld Artillerie uit de legerplaats Oldebroek. De artilleristen troffen het met de weersomstan digheden beter dan de troepen uit Utrecht en deze vrij grootscheepse oefening (plm. 1000 manschappen namen er aan deel) slaagde dan ook uitnemend. De manschappen die er aan deelnamen behoren tot de lichting 1949II, welke lichting in April a.s. met groot verlof zal gaan, doch voordat het zover is zullen nog verschillende keren dergelijke oefeningen worden gehouden. Tijdens de oefeningen van Dinsdag en Woensdag werd samengewerkt met de Luchtstrijdkrachten. Woensdagnamiddag is het onderdeel weer naar Oldebroek vertrokken. FILMAVOND NEDERLANDS OORLOGSGRAVEN COMITé. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité hoopt Zater dag 17 Februari e.k. te Holten een begin te maken met zijn filmtournee door den lande. Het doel van deze tournee is in de eerste plaats hierin gelegen, dat men het oorlogsgravenwerk, zoals dat wordt verricht, door het Nederlands Oorlogsgra ven Comité, een ruimere bekendheid wil geven. Wij zijn er ons van bewust, dat zulks in Holten nauwelijks meer nodig is, omdat zeer velen nauw bij dit werk zijn betrokken, maar ook dan hebben de films een bijzondere waarde voor de toeschouwers. Wij mogen er op wijzen, dat op tal van films Hol- ter ingezetenen voorkomen en dat ruime aandacht is besteed aan het Canadese kerkhof in Holten. De plechtige herdenking op 5 Mei 1948 is op een mooie film van de heer H. H. Donker vastgelegd. De British Council heeft voor deze gelegenheid bovendien tal van interessante documentaire films uit de laatste wereldoorlog en daarna ter beschikking gesteld. Ik noem u de films: Malta, een beeld hoe dit eiland stand hield en vocht in de jaren 19401945; The nine hundred, een film, die verhaalt hoe in 1944 900 gewonde Yoego Slaven door geallieerde vliegtuigen werden geëvacueerd van het strijdtoneel; De Berlijnse luchtbrug, een film, die een beeld geeft van de inspanning en de organisatie, welke deze luchtbrug met zich mede bracht. De Marshall organisatie gaf ons de beschikking over enige landbouwfilms, waarin o.m. een beeld wordt gegeven hoe de landbouw op coöperatieve basis langs mechanische weg kan worden bedreven. Deze films zijn over het algemeen Hollands spre kende geluidsfilms. Wij zouden wensen, dat velen deze interessante films, die voor ieder wat wils brengen, zouden gaan zien. De gelegenheid daartoe wordt u slechts éénmaal geboden, grijpt deze aan. De baten van deze avond komen ten goede van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. DORP S VERFR A AIIN G. Men spare de nieuwe aanplant. Dezer dagen zijn door het gemeentebestuur op ver schillende plaatsen in deze gemeente bomen en strui ken geplant. Aan de Kolweg zijn enige esdoorns geplant, de Wansinkstraat is opgefleurd door tal van Meidoorn bomen, terwijl een rozenperk is aangelegd bij de uitmonding van de Wansinkstraat op de Kolweg. Het uitzicht van de Zuurberg op ons dorp is ver fraaid door het planten van kastanjebomen achter de nieuwe woningen aan de Pastoriestraat. Hierdoor wordt het felle rood van de daken dezer woningen gevat in een omlijsting van groen. De Dorpsstraat, die door de verbreding vele mooie bomen moest missen, is, waar mogelijk, weer wat met groen aangekleed. Wij kunnen deze verfraaiing slechts toejuichen. Het ware te hopen, dat de bomen en struiken, die met zoveel zorg zijn geplant, door de jeugd worden ontzien. Wij zouden een beroep willen doen op alle ouders en opvoeders, niet het minst ook op de onder wijzers, om de jeugd er van te doordringen, dat zij deze bomen en struiken moeten ontzien. Gouden echtpaar. Het echtpaar Brinkman-Nijmeijer te Okkenbroek herdenkt Dinsdag 13 Februari zijn gouden huwelijksfeest. Beide oudjes zijn nog zeer kras en genieten een uitstekende gezondheid. Onze hartelijke gelukwensen. Nu Februari weer bijna half verstreken is, vra gen verschillende voorjaarswerkzaamheden onze aandacht. We denken in de eerste plaats aan Onkruidbestrijding. Voor 't gebruik van kalkstikstof is begin Februari de beste tijd, het kan nu nog worden uitgestrooid, doch zo spoedig mogelijk. Hiervan is nodig 250300 kg. per ha. Het moet uitgestrooid worden op een dauwnat gewas, in de vroege ochtend van een dag, waarop zonneschijn te verwachten is. De laatste jaren wordt voor de bestrijding van onkruid ook veel gebruik gemaakt van kleurstoffen (D.N.C. bevattende middelen). De resultaten hiermee zijn over 't algemeen heel goed. De beste resultaten worden verkregen als het onkruid nog klein is. Het weer moet niet te koud zijn, de temperatuur moet boven 5° C. liggen. FebruariMaart is dus de aangewezen tijd voor de wintergranen. De zomergranen moeten worden bespoten als het gewas 8 cm. lang is en de onkruiden 26 blaadjes hebben. Beide middelen zijn in de practijk genoeg bekend. Het komt nog wel eens voor, dat het onkruid in het voorjaar wordt onderschat, d.w.z. dat men een perceel onbehandeld laat, omdat het. betrekkelijk weinige onkruid, dat men ziet, „er wel onder zal blijven". De regel is echter, dat later met de oogst meer onkruid (rijp!) aanwezig is, dan in het voor jaar werd verwacht. Ook dergelijke percelen moeten dus niet worden overgeslagen. Van groot belang is ook, dat waar geen kalkstik stof wordt gebruikt, de gewone stikstof (b.v. kalk- ammonsalpeter) vroeg wordt aangewend. De beste tijd is de 2e helft van Februari. In elk geval vóór 5 Maart. Door de stikstof vroeg te zaaien, wordt het gevaar van legeren veel geringer. Zonder stalmest kan per ha. 300 kg. kalkammon- salpeter gegeven worden, indien ook voldoende kali gegeven is. De verzorging van grasland. Hier en daar verschijnen al weer vrij wat mols hopen. Het is gewenst, deze nu al één keer te slech ten en later nog eens. Het gras komt er vlugger door en de plekken zijn in 't voorjaar niet zo lang te zien. Men kan dit op verschillende manieren doen, er zijn echter weidesiepen in de handel, die mooier werk verrichten dan hoepels en slepen. Inzaaien van nieuw grasland. Meerderen zijn weer van plan een perceel nieuw in te zaaien met gras- en klaverzaad. Ook hier moet enigszins rekening gehouden wor den met de weersgesteldheid en de grondsoort. Op de hogere gronden kan bij normaal weer het graszaad pl.m. midden Maart gezaaid worden. Vroeg zaaien geeft ook hier verschillende voor delen. Men kan eerder maaien of weiden en de kans op voldoende vocht bij de opkomst en tijdens de eerste groeiperiode zijn gemiddeld ook groter. Een bekalking is bijna altijd gewenst. Kalk moet bij droog weer worden gezaaid en droog in de grond worden gewerkt. Van belang is ook, dat een fijn zaadbed wordt gemaakt, het land moet dus heel fijn worden geëgd. Het zaad moet ondiep worden gezaaid, vooral de klaver en timothee, die ook meestal apart worden verpakt. Het beste is dit fijne zaad ook apart uit te zaaien, gemengd zaaien geeft heel gauw ontmenging in 't zaai vat. Op verschillende manieren kan men het zaad in de grond werken. De onkruidegge, doch ook de ouderwetse doornensleep zijn hierbij goede werk tuigen. Vooral slepen, maar ook rollen, geeft de meeste kans op verstuiven. Voor klaver is het op vochthoudende grond vol doende, dat het alleen gerold wordt, men kan b.v. op vochthoudende grond het gewone graszaad licht inwerken en daarna het fijne zaad zaaien en alleen rollen. Op deze grond is de kans op verstuiven niet groot. Op wat lichtere grond is het beter geen rol te ge bruiken. Sterk is af te raden, dat men een dekvrucht als rogge of haver rijp oogst. Wel kan b.v. haver als dekvrucht worden gezaaid, doch met het doel deze groen af te maaien en in te kuilen of groen laten afweiden. Ook kan Westerwolds Raaigras als dekvrucht ge bruikt worden, als men het doel heeft om de le snede te hooien. De hoeveelheid Westerwolds Raaigras mag dan niet hoger zijn dan 8 kg. per ha. Een volgend keer hopen we nog enige wenken te geven over de voorjaarsgewassen. W. RIETBERG, Ass. Rijks Landb. Voorl. Dienst. Bij mijn vertrek naar In donesië wens ik alle vrien den en bekenden een har telijk vaarwel en tot weer ziens toe. DINY VERVOORT— Bulsink. Holten, Febr. '51. Aan allen, die 1 Febr. '51 voor mij en mijn gezin tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt, brengen wij door dezen onze har telijke dank. K. BRINKMAN,. A 85. BENNEN Konlngsfeeliee en Spreisgemfjerg, Haarie. Hofarts W. C. van der Esch te Hellendoorn, zal op Donderdag 22 Februari 1951, des namiddags 1 uur in het café „Diepman" te Haarie, publiek verkopen Bemnesi geschikt voor sporen, sle ten en rikkingen; én enige perc. Berkenbrandhout, gelegen op de Konings belten, nabij Haarie, aan de autoweg van Nijverdal naar Sprengenberg. geschikt voor sporen, pla ten, sleten en rikkingen, en enige perc. Eikenhout, geschikt voor posten; ge legen bij de Sprengenberg te Haarie in het Bergbos, Remmersbos, van Landes- bos en bij Dennenberg (Snijder). Te bezichtigen vanaf Zon dag 18 Februari dagelijks van 8 tot 5 uur. Stropers en honden worden in de bossen niet toegelaten. De kopers betalen 9 opgeld. GEVRAAGD tegen 1 Mei FUNK MEISJE bij W. MAATS en Zn., Dorpsstraat. TE KOOP: Een paar leren Laarzen (maat 42) en een LANGE LEREN JAS. J. WIGGERS, Kolweg. Groete Voorster Gasthuis te Deventer. Deurwaarder J. SPEUK te Deventer zal op Dins dag, dertien Februari a.s., des n.m. om half drie in het café aan de Wippert te Laren publiek verkopen: ongeveer waarvan 20 perc. los eiken- en elsenhout en 20 perc. dennen, geschikt voor posten, slieten, kla- verruiters enz., alles gele gen langs de weilanden en bossen nabij de boerde rijen Zorgvliet (bewoond door P. Cats) en Braven- ne (bewoond door Ste vens). NOTARIS TEESSELSHK te Markelo zal op Woens dag 14 Febr. a.s., des n.m. half vier in café „Het Bon te Paard" te Dijkerhoek gem. Holten, publiek verkopen voor de heer A. A. ten Bos: liggende op Hemelzicht b. d. Rijksweg Holten Deventer, geschikt voor zaaghout, sporen, sleten en rikkingen. Aanwijzing doet de bos wachter Sluiter, Loo 48, Bathmen. SPORT. O.Z.O.D. I—ENTER VOORUIT II 2—1. De oranje-hemden leverden Zaterdagmiddag een zeer verdienstelijke prestatie, door met 21 van Enter Vooruit II te winnen, welke ploeg in deze competitie nog maar één keer verloor. De Enter naren hadden nog een zeer goede kans op het kam pioenschap en ze deden daarom dan ook van de aftrap af hun uiterste best om deze fraaie kans te behouden, doch O.Z.O.D. vocht met niet minder enthousiasme voor het kleine kansje, dat men nog heeft op het kampioenschap in de Ille klasse E. Ondanks het feit, dat beide ploegen zeer veel belang bij de puntjes hadden, was het toch een hoogst spor tieve ontmoeting en die keren, dat scheidsrechter Zuidersma moest fluiten voor ruw spel, waren op de vingers van één hand te tellen. Het was overigens voor de-oranjehemden een goede dag, want één der zwaarste concurrenten, D.E.S. III, liet op aigen ter rein een steek vallen tegen Excelsior IV, doordat men het niet verder wist te brengen dan een gelijk spel. Over het spelverloop het volgende: Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel open spel, waarbij de partijen volko.men aan elkaar ge waagd waren. Na pl.m. een kwartier spelen kreeg Rosman een zeer fraaie kans om de score te openen, doch de scheidsrechter floot ten onrechte voor off side, zodat deze fraaie kans verloren ging. Vlak voor de rust hadden de gasten bijna succes, toen Aaldrik een harde lage schuiver van de linksbinnen slechts met zeer veel moeite wist te stoppen. Pl.m. 15 minuten na half time kwamen de bezoe kers aan een doelpunt, dank zij de medewerking van Gert Westerik, die, inplaats van een op hem ge speelde bal ineens op te ruimen, hiermee ging drib belen. Hij omspeelde tw<ie tegenspelers, doch strandde op de derde man, die de bal meteen in het O.Z.O.D.-doelgebied plaatste, waar Pluimers gereed stond om te doelpunten (10). De oranje-hemden zetten hierna een fel offensief in, doch doelpunten bleven uit. Henk Koopman, die anders vanaf de rechtervleugel zulke gevaarlijke voorzetten kan geven, faalde deze middag verschil lende malen en ook Schuppert (Kerkemeijer) werd door de stoere linksback van Enter zo zwaar be waakt, dat hij weinig goede kansen kreeg. Na pl.m. een half uur spelen kreeg Haan op de 16 meter-lijn een kans. Hij loste een enorm hard schot, dat juist via de onderkant van de lat doel trof. Met nog vijf tien minuten voor de borst streden beide teams fel om het winnende doelpunt en beide keepers moesten enkele malen handelend optreden. Er ontstonden voor Aaldriks veste enige hachelijke momenten, doch met kunst- en vliegwerk werden ongelukken voor komen. Acht minuten voor het einde wist de links buiten zich te ontdoen van Eertink en uit de fraaie voorzet, die toen volgde, plaatste Jan Rosman de bal in het net, 21. Enter deed nog verwoede po gingen om een gelijk spel te forceren, doch de O.Z.O.D.-achterhoede gaf geen krimp. Zaterdagmiddag ontvangt O.Z.O.D. S.V.V.N. IV uit Nijverdal. Ogenschijnlijk een niet al te zware op gaaf voor de thuisclub. Dit dachten de oranjehemden ook toen men indertijd te Nijverdal tegen deze ploeg speelde en binnen 10 minuten stond men toen met 20 achter, zodat men later alle zeilen bij moest zetten om een overwinning te behalen. Niets is ge vaarlijker dan een tegenstander te onderschatten. De wedstrijd vangt aan om half vier. De stand in III E is thans als volgt O.Z.O.D. 10 6 2 2 14 32—18 D.E.S. III 8 5 2 1 12 31— 9 Hulzense Boys 7 5 1 1 11 23—11 Enter Vooruit II 7 5 0 2 10 39—13 Excelsior IV 8 4 3 1 8 27—21 Excelsior V 7 2 2 3 6 15—25 R.V.S. II 8 1 1 6 3 24—55 S.V.V.N. IV 4 0 2 2 2 9—15 Enter Vooruit III 7 1 0 6 2 13—31 Vaststelling Uitbreidingsplan Het hoofd van het gemeentebestuur van Holtet maakt bekend, dat vanaf 8 Februari 1951 j rende 14 dagen ter secretarie dier gemeent voor een ieder ter inzage ligt het dd. 23 Januat 1951 door Gedeputeerde Staten van Overijssel vastgestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak voo; de gemeente Holten, met bijbehorende toelich ting. Belanghebbenden, die zich met bezwaren Gedeputeerde Staten hebben gewend, kunnei binnen 6 weken na afloop van bovengenoemd termijn bij de Kroon bezwaren tegen het indienen. Holten, 3 Februari 1951. Het Hoofd van het Gemeentebestuin van Holten, W. H. ENKLAAR. VOOR DIRECT GEVRAAGD: Een bekwame Slagersbediendt{> of halfwas. SLAGERIJ R. NIESSINK, Mercuriusstraat 17 ENSCHEDE TE KOOP GEVRAAGD: als Rode Star, Noordelingen, IJselster. Tevens in voorraad STRO en PRIMA HOOI Telef. 364. UW OOGARTS BEZOCHT Wendt U dan tot ons voor een goed passende Bril. Wij leveren U alle soorten monturen en glaz Leden Ziekenfonds 10 PROCENT KORTING het montuur en 20 PROCENT KORTING glazen. Aanbevelend, W. J. AAFTINK ZN. Erkend Leverancier voor alle Ziekenfondset NEDERLANDS OORLOGSGRAVEN COMITé. HOLTEN. met medewerking van the British Counsil te Amste: dam, op Zaterdag 17 Februari a.s., des avonds ha! acht in „Amicitia". De eerste vertoning in Nederland van de geluidsfilm „Opdat wij niet vergeten" (gedeeltelijk opgenomen in Holten) Verder: Herdenkingsfilm 1948 Holten, vervaardig door de heer H. H. Donker. Documentaire oorlogsfilms, o.a. van: Malta, luchtbrug naar Berlijn. Cultuurfilms, speciaal op het gebied der mechaniseerde landbouw in Amerika en Canadi De meeste films hebben Nederlands gesproken tekst Kaarten a 75 ets. in voorverkoop bij: H. J. Bouwhuis, horlogerie, Fa. Schuppert, Dijkstra, dir. „De Vrijheid", Fa. Wansink a 's avonds aan de zaal. EEN PROGRAMMA VOOR IEDEREEN Opbrengst ten bate van het Nederlands Oorlog.' graven Comité. TE HOLTEN der spaarbankboekjes heeft plaats op 12, 13, 15l'ei 16, 19, 20, 22 en 23 Febr. a.s., telkens van 9—1 en 1417 uur. ds Houders van spaarbankboekjes krijgen, zoal gewoonlijk, bericht. Gedurende bovengenoemde uren kunnejy, geen andere bankzaken plaats hebben. Hiervoor is het kantoor geopend vai 19—21 uur. Giro-opdrachten worden normaal uitgevoerd, HET BESTUUR, Het modernste rijwiel met hulpmotor. Een proefrit overtuigt u van dit alles in slechts enkele minuten. Thans uit voorraad leverbaar. AANSTOOT'S RIJWIELHANDEl|v' Vf Di De

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2