Gezondheidisde grootste schat Gemeentebegroting voor 1951. NIEUWJAARSGROETEN No. 50. Jaargang 2. ZATERDAG 16 DECEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5483 - 23Jf In de Dinsdagmiddag te houden raadsvergadering jomt de gemeentebegroting voor het volgend jaar get de bedrijfsbegrotingen in behandeling. Het zijn geen optimistische klanken, die B. en W. ia hun begeleidende nota aan de raad, laten horen; aiderzijds zijn zij toch nog dermate hoopvol gestemd, lat zij vertrouwen dat van Rijkswege zal worden lijgesprongen om de noodzakelijke voorzieningen de toekomst te kunnen financieren, anders had moeilijk met een tekort van bijna een halve ton in zee kunnen gaan. De gewone dienst wijst nl. een tekort aan van f 48.500, De begeleidende nota. B. en W. zeggen o.a. in hun nota: Het opmaken van deze begrotingen heeft ons veel zorg gekost. In de eerste plaats omdat zich allerwege een ten- Jenz openbaart van stijgende lonen en prijzen, waar- loor het zeer moeilijk is ramingen op te nemen die /oldoende zekerheid bieden voor het verloop van uitgaven en inkomsten gedurende het begrotingsjaar. Wel hebben wij zoveel mogelijk rekening gehouden eet in voorbereiding zijnde maatregelen, die van invloed zullen zijn op de gemeenterfinanciën, voor :over die thans met genoegzame zekerheid bekend rijn, o.a. de te verwachten instelling van de dienst roor school-tandverzorging, de verlaging van de schoolgelden, de incorporatie van de in de loop van 1950 afgekomen duurtetoeslagen op de salarissen, een mogelijke reorganisatie van gemeentewerken en touw- en woningtoezicht, voorzieningen aan de waterleidingen, een te verwachten verhoging van de rerpleegprijzen voor geesteszieken en andere arm lastigen, enz. Verder heeft bij ons een ernstig punt van over weging uitgemaakt welke kapitaalsvoorzieningen ver antwoord konden worden geacht met het oog op de grote soberheid die bij het beheer der gemeente is geboden. Wanneer een sluitende begroting zou worden ver kregen bij de thans beschikbare middelen, zouden voorzieningen van enige omvang zo goed als geheel snoeten uitblijven. De eisen, die de practijk van het gemeentelijk be stuur stelt, dwongen ons echter tot het besluit ver schillende voorzieningen in de begroting op te nemen, daarbij beseffende, dat een tekort onvermijdelijk zal zijn. Een verhoogde uitkering uit 's Rijks kas achten wij dan ook absoluut noodzakelijk. De voornaamste voorzieningen zijn de volgende: De bouw van een waterzuiveringsinstallatie. Herstel der waterleidingen. De bouw van een landbouwschool, d. De verbouw van de O.L. Dorpsschool. Herstel oorlogsschade aan straatwegen. Vernieuwing Burg. v. d. Borchstraat en Kolweg. Uitbreiding riolering. l Een eenvoudige verbouw van het gemeentehuis. Wij beseffen, dat er nog veel meer zaken zijn te behartigen, maar wij hebben geen vrijmoedigheid thans verdere ramingen op te nemen. Wij willen n.l. voorkomen, dat de grenzen der onvermijdelijkheid soberheid ook maar enigszins zouden worden overschreden. de gewone dienst drukt aan rente en aflossing roor bestaande werken reeds een bedrag van onge ler f 38.500,terwijl aan rente en afschrijving voor de thans voorgenomen voorzieningen voorlopig jaarlijks te rekenen valt op ruim f 30.000, Zo zal het U niet verwonderen, dat geen ramingen zijn opgenomen voor de bouw van een ambtswoning voor de Burgemeester, de wegaanleg van Dijkerhoek en Espelo langs de begraafplaats, de aankoop en inrichting van het sportdal, vernieuwing van het slachthuis en meer andere, op zich zelf zeer nuttige en wenselijke voorzieningen. Omtrent de inkomsten kunnen ook geen optimis tische mededelingen worden gedaan. De noodvoorziening gemeente-financiën, welke tot uiterlijk 1950 geldt, zal vermoedelijk met 2 jaren worden verlengd. Het wetsontwerp, dat dienaan gaande is ingediend, bevat voor de gemeenten echter enkele teleurstellende bepalingen. De regering is voornemens meevallers bij de afre kening van de belastingen, voorzover die via het gemeentefonds aan de gemeenten ten goede komen, zelfs met terugwerkende kracht in dat fonds te reser veren, of aan de uitkeringen bepaalde bestemmingen te verbinden. De ondernemingsbelasting, tot nu toe een belang- ijke inkomst voor de gemeenten, is vervallen. Tenslotte nog een enkele mededeling over de woningbouw vanwege de gemeente. Nu in 1950 als gevolg van U bekende oorzaken niet kon worden gebouwd, is de woningpositie dermate precair, dat wij met alle ons ten dienste staande middelen pogen in 1951 een behoorlijk contingent arbeiderswoningen te bouwen. De grond daarvoor is beschikbaar. Wij bebben plannen voor de bouw van 5 of 6 blokken ren elk 4 woningen. Evenwel is momenteel nog niets bekend omtrent het voor 1951 voor de gemeente be schikbare bouwvolume, zodat wij nog geen definitief besluit kunnen nemen. Enkele posten op de keper bekeken. In de vorenstaande regelen gaven B. en W. hun algemene visie op de toestand der gemeente-finan ciën. Wanneer wij de posten der begroting op de keper bekijken, dan zijn er verschillende bij, die het vorig jaar niet werden aangetroffen. In het hoofdstuk betreffende de volkshuisvesting >s een post opgenomen terzake van de reorganisatie van gemeente-werken en bouw- en woningtoezicht ad f 2500,In de toelichting wordt gezegd, dat de aan de tegenwoordige ambtenaar opgedragen werk zaamheden teveel zijn en te omvangrijk, als gevolg "aarvan deze takken van dienst op een zeer onvol doende wijze functionneren en moeten worden ge reorganiseerd. De gedachten gaan uit naar de be noeming van een (bouwtoezicht)-functionnaris al of niet in combinatie met een naburige gemeente. Thans worden de werkzaamheden, welke met de leiding der gemeente-werken samenhangen, aldus de toelichting, voor een groot deel door de wethouder Veneklaas Slots waargenomen. Vrij belangrijk verhoogd is de post onderhoud "egen en voetpaden, waarvoor f 3250,is uitge trokken; vorig jaar f 1000,Behalve de zandwegen staan ook de autowegen op het programma. JZonr onderhoud van oomnon en riolen is f 2800. staat er op de Emmabloemspeldjes, welke U de komende dagen door de schooljeugd zullen worden aangeboden. Die schat kunt U anderen helpen terugvinden door een offer voor het Emmabloemfonds van het Groene Kruis, ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding. Geeft mild. Het geld is voor gezondmaking van zieken uit eigen plaats. uitgetrokken, waarbij f 2500,gerekend is voor jaarlijkse kosten van de rioolwaterzuiveringsinstal latie, welke op aandrang van het waterschap „De Schipbeek" gebouwd moet worden. Subsidie Vreemdelingenverkeer. Onder hoofdstuk XL „Handel en Nijverheid" is wederom een subsidie van f 350,voor het Vreem delingenverkeer uitgetrokken, waarvan f 50,be stemd is voor de provinciale vereniging. Ondanks de aandrang van de V.V.V. om een hogere bijdrage, is deze post onveranderd gebleven. Hoewel het over het algemeen niet gebruikelijk is commentaar te leveren op de begroting, willen wij bij deze post toch een aantekening plaatsen. Het staat voor ons vast, dat de gemeente Holten niet de minste medewerking van hogerhand te ver wachten heeft voor industrievestiging. Wat zij wil verkrijgen, zal zij op eigen kracht moeten aantrek ken. Men is beangst voor verlies van natuurschoon en verwijst naar het toeristenverkeer. Wil men dit in toenemende mate vruchten laten afwerpen, dan zal er veel reclame gemaakt moeten worden en zul len ook andere voorzieningen moeten worden getrof fen. Reclame kan o.i. goede resultaten geven, maar kost veel geld. Dat geld zou men willen halen van de middenstand, die het meeste profijt van het vreemdelingenverkeer heeft. De neringdoenden zul len niet ongenegen zijn een offer te brengen, maar waren tot nu toe het gewilde object van Minister Lieftinck, zodat men van hen geen overdreven ver wachtingen mag koesteren. Zal de naam onzer plaats als toeristisch centrum werkelijk bekendheid ver werven, dan zal het gemeentebestuur zichzelf of de V.V.V. in staat moeten stellen in elk geval de eerst komende jaren een flinke reclame-campagne te voeren. Men geeft blijmoedig f 130,per jaar aan het econ.-technologisch instituut, welks werking naar de zich thans ontwikkelende omstandigheden voor onze plaats van weinig betekenis is, maar onthoudt zich de middelen voor het gaan in een richting van economische ontplooiing, die men, met anderen, als juist aanvaardt. Het verschaffen van die middelen is niet het laten leunen van een bepaalde groep van de bevolking op de overheid, maar een welbegrepen economische politiek in het belang van de gehele bevolking, want zeer velen hebben belang bij een druk vreemdelingenverkeer. Verschaft men zich die middelen niet, dan zal dat spoedig blijken te zijn de zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Grote werken. In de kapitaalsdienst worden tal van grote credie- ten gevraagd. De verbouwing van het gemeentehuis, teneinde door vergroting van de kluis meer' archiefruimte te krijgen, kost f 4000, De uitbreiding van de riolering van de Elt.a-wonin- gen tot aan de Markelöseweg vraagt, met het maken van een verbinding tussen Boskampspad en Larense- weg, naar raming f 7500, Zorg aan de wegen. De gedeeltelijke vernieuwing en herbestrating van de Burgemeester van de Borchstraat en dezelfde be handeling van de Kolweg wordt tezamen geraamd op f 25.500,—. De Pastoriestraat zal voorzien worden van trottoirs, waarvoor f 1800,is uitgetrokken, terwijl het herstel van door de oorlog vernielde wegen als de Manen- schijnweg, Broekdijk, Oude Diepenveenseweg en een gedeelte der Beusebergerweg, een som vraagt van f 105.000,Hierin wordt een rijksbijdrage geraamd van f 73.000,zodat ten laste der gemeente zal blijven f 32.000,De uitvoering van deze werk zaamheden is blijkens de toelichting op korte ter mijn nodig om verdere achteruitgang te voorkomen. Voor de gedeeltelijke asphaltering van de Beuse bergerweg staat f 4000,op de begroting. Waterzuivering. In het hoofdstuk „Openbare werken" komen nog twee belangrijke posten meer voor, n.l. voor herstel van waterleidingen f 34.000,en de bouw van een waterzuiveringsinstallatie met bijkomende werken ad f 210.000,Met het bestuur van het waterschap „De Schipbeek" wordt, zo lezen we in de toelichting, reeds vele jaren overleg gepleegd over het afvoeren van het rioolwater naar de Schipbeek. Reeds voor de jongste wereldoorlog is aangedrongen op een zui vering van dit rioolwater. Ook Ged. Staten hebben op het treffen van maatregelen aangedrongen. De Ned. Heide Mij. heeft een begroting opgemaakt voor het met een dragline uitbaggeren van de Peterswater leiding en Oude Schipbeek tezamen plm. 6 km tot een bedrag van f 34.000, Het maken van de zuiveringsinstallatie zal, volgens voorlopige berekening, zonder rioolgemaal f 200.000, kosten. Wij stellen ons voor, dat B. en W. deze posten niet van harte op de begroting hebben geplaatst en vra gen ons af of deze uitgaven in de tegenwoordige tijd wel geheel verantwoord zijn. Onderwijsvoorzieningen. Op de begroting treffen wij voorts nog een post aan van f 50.000,voor verbouwing van de open bare dorpsschool, die het aantal leerlingen niet meer kan bevatten, zodat men overweegt een nieuw gym nastieklokaal te bouwen en het bestaande lokaal tot klasselokaal en kamertje voor het schoolhoofd te verbouwen. Aangezien het stellig te verwachten is, dat aan het einde van dit jaar aan de gemeente Holten een lagere landbouwschool zal worden toegewezen is voor het onderbrengen daarvan een bedrag van f 40.000, geraamd. Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 De gewone dienst wijst aan inkomsten f 420.216,30 en aan uitgaven f 468.716,30 aan. Nadelig saldo f 48.500,—. De Kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf met f 1.542.803,—. De totale schuld der gemeente bedraagt op 1 Jan. 1951 f 557.585,72 of ruim f 107,per hoofd van de bevolking. De totale salarislast bedraagt, met inbegrip van de bedrijven, f 117.544,03. Betreffende de begrotingen van het Keurings-, Waag- en Slachthuisbedrijf zijn geen bijzonderheden te vermelden. In de begroting van het G.E.B. is f 140.000,voor electrificatie van de Beuseberg. De eindcijfers zijn als volgt: G.E.B. inkomsten f 123.167,77, uitgaven f 130.167,77, nadelig saldo f 7000,Kapitaaldienst inkomsten en uitgaven f 232.006,77. Woning- en Grondbedrijf: inkomsten en uitgaven f 14.361,44, kapitaaldienst f 223.253,43. Keurings-, Waag- en Slachthuisbedrijf: inkomsten en uitgaven f 59.975,43, kapitaaldienst f 24.220, De vroede vaderen komen Dinsdagmiddag wel weer voor moeilijke beslissingen te staan. A.R.J.O.S. VERGADERDE. De leden van de onlangs opgerichte afd. A.R.J.O.S. (Antirevolutionaire Jongeren Studieclubs) kwamen Vrijdagavond der vorige week onder presidium van de heer H. Beltman voor de eerste maal in officiële vergadering bijeen. Nadat de voorzitter de vergade ring op de gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij een openings- en welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat 50 jongeren aan wezig waren. De heer J. v. d. Meulen hield hierna een „Politiek overzicht" betreffende de voornaamste gebeurtenis sen van de laatste weken in binnen- en buitenland, waarbij uitvoerig werd stil gestaan bij de Koreaanse oorlog en de massale inmenging van communistisch China. Het bestuur werd in de eerste vergadering met 4 leden aangevuld en bestaat thans uit de vol gende personen: H. Beltman, voorz., Mej. T. Kolk man, secr.esse, G. Stam, penningmeester, Mej. J. v. d. Meulen, Mej. T. Aanstoot, Mej. G. Kolkman, J. v. d. Meulen en J. Nijkamp. Bij voldoende belangstelling (minstens 15 perso nen moeten zich hiervoor opgeven) zal te Holten een z.g.n. kadercursus worden gegeven, waar niet alleen het Beginselprogram, doch ook belangrijke vraagstukken op economisch gebied zullen worden behandeld. Nadat besloten was in de volgende vergadering Art 1 van „Ons Program" te behandelen, sloot de heer J. v. d. Meulen deze vergadering met dank aan God. Nieuwjaarsgroeten (minimumprijs f 2, worden bij voorkeur reeds deze week aange nomen. Wij zenden gaarne één van onze mensen. Plaatst een uitgebreide nieuwjaarsgroet en besteedt wat zorg aan de tekst, het is tevens een prachtige reclame. De krant verschijnt in alle gezinnen, die Uw nieuwjaarswens niet gaarne willen missen. VERGADERING C.J.B.T.O. In een der lokalen der Chr. School werd Maandag 4 Dec. een vergadering gehouden van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Org. (C.B.T.J.O.). De voorzitter, de heer W. Aanstoot, opende deze vergadering met gebed, nadat gezongen was Psalm 75 1. Door de heer J. W. Stam werd hierna een inlei ding gehouden over „Wat zijn beginselen en wat doen wij er mee?". Op dit onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. In een vorige bijeenkomst werd in beginsel be sloten tot de oprichting ener afd. Chr. Boerinnen Plattelands Bond (C.B.P.B.) en deze oprichting werd deze avond een feit. De nieuwe afdeling telt 19 leden. Als presidente en secretaresse werden resp. gekozen de dames G. Wegstapelv. Lindenberg en J. Wig- gersAanstoot. Op de eerstvolgende vergadering zal het bestuur nog worden aangevuld met enige leden. Door de voorzitter der C.J.B.T.O., de heer Aanstoot, werd de nieuwe afdeling alle goeds toe gewenst, waarbij gehoopt werd op een goede sa menwerking tot heil der plattelandsbevolking. De heer J. W. Stam sloot hierna deze vergadering met dank aan God, nadat nog gezongen was Ps. 68 10. ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ DE OUDE MOLEN. Dinsdagnamiddag had op de Rijksstraatweg naar Deventer, juist bij de afweg naar Bathmen, een aan rijding plaats, waarbij onze plaatsgenoot, de heer M. Tromop van de Raalterweg betrokken was. De heer T. reed met zijn D.K.W. in de richting Deventer en wilde afslaan naar Bathmen. Volgens de heer T. had hij dit tijdig te kennen gegeven door het uitslaan van de richtingaanwijzer. Toen hij met zijn auto op het linker gedeelte van de rechterweg- helft was gekomen en op het punt stond om links af te slaan, zag hij in zijn spiegel, dat vlak achter hem een luxe wagen naderde. Hij gooide het stuur om, doch een aanrijding was onvermijdelijk. De grote Studebaker, die naar schatting met een snelheid had gereden van 120 km., raakte de kleine D.K.W. aan de voorzijde, vloog eerst naar de linkerkant van de weg tegen een boom, daarna tegen een boom aan de rechterkant en kwam pl.m. 100 meter verder tot stilstand. De wagen van de heer Tromop werd slechts licht beschadigd en de heer T. zelf kwam met de schrik vrij. „Ik moet er echter niet aan denken wat de ge volgen waren geweest, als ik op het laatste moment mijn wagen niet naar rechts had getrokken", zo ver telde de heer T. De prachtige Studebaker, die op weg was van Hamburg naar Den Haag, werd zwaar beschadigd. Het mag een wonder heten dat ook de inzittenden van deze wagen er met slechts enige schrammetjes afkwamen. A G E N DA Zaterdag 16 Dec.: Verwerpen en schieten krenten brood bij H. Tuller, 7.30 uur (zie annonce). Zaterdag 16 Dec.: Verwerpen krentenbrood, enz., 7.30 uur, bij Joh. Rietman. Zaterdag 16 Dec.: Bioscoop in Amicitia: „Johnny Belinda" (zie annonce). Dinsdag 19 Dec., nam. 2 uur: Raadsvergadering. Begroting 1951. Woensdagavond 20 Dec.: Uitvoering Kerstcantate „Christus' geboorte" door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" m.m.v. solisten, in de Ned. Herv. Kerk. Woensdag 20 Dec.: Mevr. Pirn Siegers, voordracht- kunstenaresse, treedt op voor Bond Plattelands vrouwen in Feestzaal Vosman. Donderdag 21 Dec.: Vergadering D.S.J.V. „Nieuwe Koers", zaal K. ter Horst, 8 uur. Vrijdag 22 Dec., 89 uur: Verzilvering vacantiebons bouwbedrijven (Kerstinwisseling) bij G. H. Oplaat, Markelöseweg L 14b. Vrijdagavond 22 Dec., half acht: Belangrijke verga dering van H.M.V.-supporters in hotel Vosman. 9 en 10 Jan.: Jaarlijkse uitvoering H.M.V. in Amicitia. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur Ds de Vries. Collecte voor het P.I.T. Bethanie: 10 uur Ds Knipscheer. Collecte voor het P.I.T. Geref. Kerk: 10 en 2.30 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra-collecte voor de Chr. Kleuterschool. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janna Gezina, dochter van R. Reinink en van G. Beldman. Ondertrouwd: G. Kooijmans en S. Fransen. Gehuwd: Pieter Vervoort en Gerritdina Bulsink. VERHUIZINGEN. Ingekomen: S. van de Vijver en gezin; P. R. ScharffE. E. ScharffC. C. ScharffA. Vermeulen geb. Houwer en gezin; J. E. Thijssen geb. Patti- peilohy en gezin; L. D. Reygers en gezin; J. L. Lem- mens en gezin; F. Calasse; J. Houwer geb. Zand- voort; J. Benig; A. Jellema geb. Houwer; allen ge komen van Indonesië, thans wonende „In den Swar- ten Ruyter" N 56g; G. Buis en gezin, gekomen van Indonesië, thans wonende in „De dikke Steen", L 62; G. C. Ottevanger en gezin en F. van Pieterson en gezin, gekomen van Indonesië, thans „De Dieken", N 53a. Vertrokken: R. J. Thijssen van N 56g naar Utrecht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 6 tot en met 13 December 1950. Gevonden: kinderwant, paar dames wanten, heren polshorloge, paar handschoenen, 2 mutsen. Verloren: kinderwant, grijs met blauw, herenporte- monnaie, inh. plm. f 80,kinderwant, rood, nikkelen herenpolshorloge met lederen band, ballpoint-pen, blauw, ballpoint-pen, grijs, Can. baret, zwart, zilve ren speld met rode steen. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranje straat A 217, Tel. 352, Holten. KERST- EN OUDEJAARSDRUKTE. Door het Gemeentebestuur is ontheffing verleend van de winkelsluitingswet in verband met de te ver wachten drukte voor de Kerstdagen en het Oude Jaar. Op 21, 22 en 30 December a.s. mogen de winkels tot uiterlijk 21 uur geopend zijn. UITSLAG WINKELWEEK. In verband met de beschikbare plaatsruimte wil len wij zeer in het kort mededelen, dat de winkel week de vorige Vrijdag werd gesloten in café Maats met een toespraak van de heer H. J. Wansink en de burgemeester. Deze deelde mede, dat het juiste geld bedrag 278.30 bedroeg, dat precies opgegeven werd door de heer D. J. Eggink aan de Wippert, die daar mede de nieuwe fiets won. Vervolgens werden nog 59 andere prijzen toege kend aan hen, die naar onder of naar boven dit bedrag het dichtst benaderden. Er waren enkele ge lukkige deelnemers, die met tal van prijzen gingen strijken, o.a. een ligstoel, pendule, wollendeken, cas sette zilver, electr. lampen, enz. enz. De winkeliersvereniging is voornemens het vol gend jaar de winkelweek op een andere wijze te organiseren, omdat nu reeds twee jaar dezelfde methode is gevolgd. DE AGENDA FAALDE. Tot onze spijt is het een enkele keer gebeurd, dat de agenda niet volledig was. Zo ook t.a.v. een ver werping bij de heer H. Tuller. Wij verwijzen thans gaarne naar zijn annonce en naar de agenda. EEN NAKOMERTJE. De heer Beijers en diens echtgenote mochten van zijn collega's, ambtenaren en werklieden van open bare werken, G.E.B.- en K.W.S.-bedrijf dezer dagen een zeer groot krentenbrood ontvangen in verband met de geboorte van hun vierde zoon. Het was, vol gens afspraak, een nakomertje, want de kleine werd reeds op 13 Nov. geboren. Tevoren ontvingen zij ook reeds tal van hartelijke blijken van medeleven met deze gezinsvermeerde ring. AANVULLENDE LIJST VAN BOEKEN. Verschenen is een aanvullende lijst van boeken, welke zijn toegevoegd aan de reeds zeer uitgebreide bibliotheek van Volksonderwijs. Het betreft hier 47 jongens en meisjesboeken, romans en detective-ver halen. De bibliotheek, waarvan weer een druk gebruik gemaakt wordt, is thans weer met enige van de nieuwste boeken aangevuld. TELEFONISCH AANGESLOTEN. De gemeente-secretaris, de heer S. Sikkes, is thans aan het telefoonnet aangesloten onder no. 327. Gebruikt in de piekuren geen electr. kachel of kookplaat, Want U loopt gevaar, dat de stroom er af gaat.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1