Contante betaling De Winkelweek nadert De krant gaat zeSfs naar Spanje. Holtens Nieuwsblad Wees! in Ai! pieii-uren zuinig X mei het licht! f ffo. 46. Jaargang 2. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. AE HOLTENS NIEUWSBLAD Be abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf8S - 23Jf Adv.-prijs115 m.m.(d contant)f 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 :>sje Het is een moeilijke tijd voor de zakenmensen. Wie zelf geen zaken drijft en dus niet uit eigen ervaring kan spréken, zal dat wellicht niet zo duidelijk beseffen als de zakenman zelf, maar hij heeft deze simpele woorden al in zoveel toon- aarden horen uitspreken, dat het hem duidelijk Ms, dat hier geen ledige phrases worden verkon- digd. Het zakendoen is niet alleen uitermate moei lijk geworden door de talrijke administratieve en bedrijfstechnische beslommeringen, welke de bedrijfsvoering meebrengt, maar vooral de ka pitaalsbehoefte en de kapitaalsinvestering baren voor velen grote zorgen. De tijd, dat men zeggen kon: ,,Hoe genoegelijk vliet het, leven eens gerusten landmans henen" is niet alleen voor de boer, maar ook voor de zakenman reeds lang voorbij. Deze moeilijkheden worden nog vergroot door feit, dat in onze plaats nog steeds niet de ,contante betaling" is ingevoerd en dat nog zeer velen hun waren, en daaronder verstaan wij niet alleen en niet in de eerste plaats de winkelwaren, maar de veevoeders, granen, kunstmeststoffen, pootgöed en dergelijke, op crediet kopen. Wanneer dit crediet zich beperkt tot enkele maanden, dan is dat voor de zakenman niet voor delig, want zelf moet hij tegenwoordig bijna alles óp zeer korte termijn betalen, maar dan zou het enigszins te aanvaarden zijn. NMaar het funeste van dit systeem is, dat het zich er zo gemakkelijk toe leent, de betaling, bij de geringste moeilijkheid of tegenstand, welke de koper ondervindt, uit te stellen. De zakenman krijgt rijke boeken, maar wordt teeds armer. Dé'koper komt steeds verder in |e schuld èn leeft ogehblikkelijk misschien even wat gemakkelijker, maaf krijgt een last op de schouders, welke steeds beklemmender wordt. De rijke boeken zijn clé oorzaak, dat de zaken man zelf steeds'meer crediet op moet nemen of 'meer kapitaal in zijn zaak moet steken, dat jiteeds grotere sommen aan rente vraagt. Alleen reeds voor het gewone zakendoen zijn èio'rmé sommen nódig. Een zakenman drukte aldus typerend uit: Als men vroeger voor honderd duizend gulden" aan goederen bezat, dan Raakten de zolders". "Tegenwoordig vindt men ze op die zolders bijna niet weer. Het euvel, dat wij hier in het kort bespraken, ïéeft ook in deze gemeente reeds weer een grote omvang aangenomen. Reeds vele jareii is. er'gedokterd aan het pro- jleem van de contante betaling, zonder dat men tot een oplossing gekomen is. Ook toén reeds stónden er belangrijke som men voor geleverde góéderen in de boeken der zakenlieden genoteerd éii moest er wel eens een enkele keef drastisch worden opgetreden tegen hen, ;die er aï te bedenkelijk voorstonden. De bezetting en korte na-oorlogse 'periode met hun ruimheid aan geldmiddelen hebben hier tij delijk eiiig;e verbetering gebracht, maar de ver anderde omstandigheden, waarin wij thans le ven, hébben welen al wéef op de oude weg ge bracht. Het is niet alleen <jle zakenman, die voor dit '^schijn,s^l.(bel\béd%^qèt '.wordenook voor de ilant 'i's'déze gang van zaken funest, want zij leidt naar een afgrond, waaruit niet gemakke- J,e optkomen valt zojider de goede naam te verlièzen. Vóórad'- wahpéér de tijden nog eens tóèer slechten Wórden- Itomt men niet meer uit het moeras y^n het kopen op de pof. De Holtense Handelsvereniging heeft zich in haar jongste ledenvergadering beraden over een van de laatste middelen;: die het kopen op de pof moeten tegengaan. Practisch alle zakenlieden 'h® hebben de collectieve overeenkomst getekend om op te treden tégen wanbetalers. Maar dat. is het ujteirste middel. Het vormt geen remedie tegen het kopen op crediet, dat hier nog té veel in zwang is. Slechts contante betaling zal de zakenmen sen uit de jmpasse kunnen helpen en voor de hlant.de beste waarborg zijn tegen het.leven 'bóeren boven, z'n stand. Zoals het in de omliggende gemeenten moge lijk is geweest, dit systeem algemeen ingang te doen vinden, moet het toch ook mogelijk zijn in pnze plaats tot een meer bevredigende oplossing o kómen bij het kopen van goederen. De prijzen stijgen van granen, voederartikelen «n andere producten, die men meer in het groot in te slaan. Het is een tijd om uiterst voor- lichtig te zijn met het geven van crediet. Con tante betaling is het beste middel voor een ge zonde verhouding tussen klant en zakenman, ook al is die klant Koriihg'. ige [end ide: JO NOB^L KOMT. Deze bekende voordracht-kunstenaar hoopt op Zaterdag 25 Nov. in „Irene" een kunstavond te houden. Niet alleen jongeren, maar ook ouderen zijn van harte welkom. OUDER-AVOND. Vrijdag 10 Nov. was „Irene" bijna geheel ge vuld met ouders, jongens en meisjes van de jongens- en meisjesclubs, om de jaarlijkse ouderavond te vieren. De leiding berustte bij de heer A. Westerik, die deze avond op de gebruikelijke wijze opende en de ouders dank bracht voor het vertrouwen in de leidsters en leiders geschonken, om mede te werken aan de geestelijke vorming van de jeugd. De avond werd afgewisseld met kleine stuk jes en voordrachten en hersengymnastiek. Na de pauze waarin thee met biscuits werd aangeboden trad de heer Verhaar uit Amster dam op, die de jeugd op kostelijke wijze wist bezig te houden met spel en vertelling. Te ruim 10 uur sloot de heer Verhaar met dagsluiting deze avond. De collecte voor het jeugdwerk bracht ruim f 22,op. OPBRENGST COLLECTE. De Simavi-collecte heeft in deze gemeente de som van f 215,30 opgebracht. Een mooi resultaat voor de collectrices en de kas der vereniging. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Aan de dienstplichtige der lichting 1945, H. Stokkers, is een'jaar vrijstelling van de dienst plicht verleend wegens persoonlijke onmisbaar heid. BOUWCOMMISSIE HERV. PASTORIE. De bouwcommissie voor de Herv. Pastorie kwam Vrijdagavond 10 Nov. bijeen. Het bleek ter vergadering dat, nu nog niet de helft der Herv. Gemeenteleden is bezocht, er reeds ruim f 1000,aan vrije giften was opgehaald en aan aandelen van f 100 voor ongeveer f 11.000, Er blijkt algemeen veel belangstelling en offer vaardigheid voor dit doel te bestaan, zodat er gegronde hoop is dat deze zaak in korte tijd voor elkaar zal komen. Vrijdagavond, 24 Nov., hoopt men weer samen te komen. O.H.C. OP TOURNEE. De Ontspanningsclub ITolten ontving uit Bathmen, Markelo en 't Larensebroek een uit nodiging om te komen spelen. O.H.C. heeft deze invitatie aangenomen en zal 18 Nov. spelen in Bathmen en Woensdag 29 Nov. in Markelo. Voor 't Larensebroek zal de datum nog nader worden vastgesteld. De club zal voor het voetlicht brengen: „Werp geen steen", welk stuk ook gebracht werd bij gelegen heid van het le lustrum en daarna reeds weer in Irene en Amicitia. BENOEMD. Tot 2e ambtenaar ter secretarie dezer ge meente is benoemd de heer W. Otten te Rijssen, thans adj. commies ter secretarie van Wierden. De heer Otten is hier ook reeds als 3e ambtenaar werkzaam geweest. De Holtense Handelsvereniging, waarbij zo goed als alle winkeliers zijn aangesloten, orga niseert evenals het vorige jaar weer een winkel week en wel van 27 November tot en met 6 December a.s. Bij aankoop van de meeste waren, behalve voederartikelen, kunstmeststoffen en dergelijke, ontvangt men voor iedere gulden welke wordt besteed, een bon en tien van deze bonnen geven recht op een kaart voor deelname aan het hola- spel of rad van avontuur en een bon voor het meedoen aan de geldprijs vraag. In de etalages der deelnemende winkeliers zal n.l. een aantal muntstukken zijn neergelegd, naar welks ge zamenlijke waarde men kan raden door invul ling van bedoelde kaarten. De officiële opening zal plaats hebben door de burgemeester op Zaterdag 25 November a.s. in de waranda van hotel Holterman. nadat eerst H.M.V. een muzikale rondgang door het dorp zal hebben gemaakt. 30 November is er een speelavond met holaspel en rad van avontuur in hotel Müller, 2 December in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek, 4 Dec. in de feestzaal van Hotel Vosman en 7 Dec. in Amicitia. Op 8 Dec. d.a.v. wordt de uitslag van de geld- prijsvraag bekend gemaakt in café Maats. Zoals men ziet, bijna een gelijksoortig pro gramma als het vorige jaar. Ook de prijzen, welke men kan winnen, zullen weer heel aantrekkelijk zijn. Voor het holaspel en rad van avontuur wordt elke avond beschikbaar gesteld: een theeservies, electr. fietslantaarn, tafelkleed, rollade, fiets banden enz. De prijzen voor de geldprijs vraag zullen niet minder begerenswaardig zijn, n.l. le prijs een fiets, 2e pr. ligstoel met kussens, 3é pr. een pendule, 4e prijs een casette tafelzilver, 5e pr. een wollen deken, 6e pr. een electr. lamp, 7e pr. idem en verder tal van andere prijzen. De deelnemende winkeliers zullen kenbaar zijn aan een kaart in hun etalage. Wij hopen de volgende week hun namen in ons blad te kun nen publiceren. Daarvoor is het echter nodig, dat zij tijdig aan de secretaris van de winke liersvereniging bekend zijn. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin AGENDA Wij ontvingen van St. Nicolaas het vol gende telegram: Madrid, medio November 1950. Hcltens Nieuwsblad Holten. Holland. Verzoeke mij de eerstvolgende nummers van Uw blad te zenden, opdat ik vroeg tijdig kan nagaan bij welke adressen ik in Holten mijn inkopen kan doen. Sint Nicolaas. Iedere zakenman kan hiermede zijn voor deel doen. Wij helpen U gaarne met liet opstellen van Uw annonce. Tijdig adver teren voorkomt, dat men naar elders gaat. ONTEVREDEN PASSAGIERS WEIGERDEN TE BETALEN. Donderdagavond deed zich in de O.A.D. bus, die om 5.35 uur uit Hengelo was vertrokken, tussen Goor en Markelo een onverkwikkelijk incident voor, toen verschillende passagiers hun weekkaart niet wilden laten knippen, terwijl enige andei-e reizigers weigerden te betalen. De j reden hiertoe was gelegen in het feit, dat men iedere avond in de bus moet staan. Ook in be- doelde bus stonden deze avond weer minstens 15 passagiers. De conducteur liet na de weige ring van de reizigers de bus stoppen en verzocht hen om de bus te verlaten, waaraan geen gevolg werd gegeven. Volgens verschillende passagiers is het iedere j avond hetzelfde liedje en wordt het hoog tijd dat er verandering komt in deze toestand en men verzocht daarom aan de conducteur om van het gebeurde van deze avond melding te maken bij de directie. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, Telef. 352. Week van 8 tot en met 14 November 1950. Gevonden: 1 zakmes, 1 huissleutel, 1 zijkam metje. Verloren: 1 ceintuur (blauw), 1 witte wollen handschoen. ZES MILITAIREN KEERDEN WEER HUISWAARTS. Zaterdag zijn zes Holtense jongens weer be houden uit de tropen in het ouderlijk huis teruggekeerd. Het waren: B. J. Kemper, E 12, H. Kettelarij, B 33, G. J. Paalman, L 74, G. J. Veneklaas Slots, E 58, B. J. Wissink, A 178 en E. Veneklaar, L 94. Hoewel zij laat arriveerden was er overal veel belangstelling voor deze thuiskomst. De gebrui kelijke bezoeken en cadeaux zijn ook ten hunnen aanzien niet achterwege gebleven. PARKEERVERBOD IS ZEER BEZWAARLIJK Ten einde het gevaar van het verkeer in het dorp zoveel mogelijk te beperken, heeft het Ge meentebestuur ruim een half jaar geleden in de Dorpsstraat en Oranjestraat een inhaalverbod voor motorvoertuigen afgekondigd. Een par keerverbod achtte men niet raadzaam, omdat dit belemmerend zou werken voor de zakenmen sen, die voortdurend zakenrelaties per auto voor hun pand krijgen en die dan hun wagen niet ter plaatse zouden mogen laten staan. De Rijkswaterstaat is echter verder gegaan dan het Gemeentebestuur en heeft nu onlangs ook een parkeerverbod ingevoerd voor beide zij den van de weg. In een Donderdagavond gehouden vergade ring van zakenlieden, woonachtig aan de Dorps straat heeft men zich over deze maatregel be raden en is men algemeen tot de conclusie ge komen, dat door deze maatregel het zakendoen ernstig gehandicapt wordt, omdat door de in voering der trottoirs er nu practisch nergens meer gelegenheid is om een auto neer te zetten. De wagens op een grote afstand op particulier terrein te plaatsen, is zeer bezwaarlijk, omdat handelsvertegenwoordigers dikwijls één of meer dere zware koffers hebben te hanteren. Besloten is zich tot de Minister van Water staat te wenden om althans aan één zijde van de straat het parkeren in beide richtingen mo gelijk te maken. Zaterdagen t.m. 2 Dec.: aanvang 7.30 uur ver werping van krentenbrood enz. bij Hartsuiker. M Zaterdagavonden t.m. St. Nicolaas: verwerping H bij Bakkerij W. Beldman, Markeloseweg en H Joh. Rietman, Look. M Zaterdag 25 Nov; en 2 Dec.: verwerping kren- gj tenbrood bij T. Koopman. M Zaterdagavond 18 Nov.: Bal in „Amicitia". H Zaterdag 18 Nov. en 2 Dec.: Schieten en ver- werpen bij H. Tuller, Deventerweg. J Maandagavond 20 Nov.: spreekt in „Irene" voor g de Chr. Hist. Kiesvereniging de heer J. de Ruiter, lid der 2e Kamer over het onderwerp g „De Chr. Hist. Unie en de landbouwpolitiek", gj Maandagavond 20 Nov.: 8 uur Algemene leden- M vergadering van de IJsclub „De Noordpool" H in café G. Müller, Deventerweg. g Maandag 20 Nov.: in café Kalfsterman, verga- li dering Volksonderwijs, 8 uur. g Dinsdag 21 Nov.: Bazar „Arbeid adelt" in hotel g Holterman van 1.304 uur (zie annonce), g Donderdag 23 Nov.: in Amicitia Vara-feest- g avond met Frans Nienhuijs' cabaret: „Men g vraagt en wij brengen U". 7.30 uur. g Donderdag 23 Nov.: in Irene, vergadering C.J. g M.V. Spreker de directeur der E.S.H. (zie annonce) Zaterdag 25 Nov.: half acht in „Irene" voor- Éi dracht-kunstenaar Jo Nobel, g Zaterdag 25 Nov.: Propaganda-avond „Nieuwe g Koers" in café „De Waag", 8 uur, g Zaterdag 25 Nov.: Officiële opening winkel- g week, waranda hotel Holterman, na muzikale H rondgang H.M.V. om 7 uur. g Dinsdag "28 Nov.: Propaganda-kunstavond van H de Ned. Blindenbond, met medewerking van g de „Tegahaja's", in Amicitia, 7.30 uur. g Woensdag 29 Nov. en Zaterdag 2 Dec.: Jaarlijk- g se uitvoering door de Gymnastiekvereniging „Bato" in zaal „Amicitia". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana, dochter van J. W. Podt en J. Dikkers. Wilhelmus Hendrik, zoon van W. Beijers en B. Holterman. Willemina, doch ter van H. Kettelarij en van L. Grootherder. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. Webbink en gezin op D 65a; G. Kuoiman en echtgenote op B 55b. Vertrokken: H. Ezeman naar Rijssen; A. van der Meulen naar Gorssel; J. E. Honigh geb. Nijland en kind naar Hengelo (O.). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur Ds de Vries. Inzameling Zendings-offer. Bethanië: 10 uur Ds Knipscheer. Inzameling Zendings-offer. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra-collecte voor vernieuwing ver warmingsinstallatie. Ge vervult slasrdoor een gemeenschapsplicht. 4> WAT GAAT DE TIJD SNEL. Wij ontvingen van onze relatie, de Spaarbank te Deventer, al reeds een kalender voor het jaar 1951. Lithografisch goed verzorgd vormt zij een aardige wandversiering, die ons kwartaals- gewijze door het jaar heen leidt met dagen en data, waaronder de verjaardagen van het vor stelijk huis en de christelijke feestdagen. De Spaarbankkalender voor 1951 heeft een heel bijzondere en actuele opzet; hij is gewijd aan en;ge belangrijke takken van menselijke bedrijvigheid, bronnen van inkomsten voor ons volk: de industrie, de scheepvaart, de landbouw en het ambacht. Deze moeten mede worden ge zien als representant van verwante takken van nuttig en nijver mensenwerk. De keuze van deze onderwerpen is niet toe vallig: gelukkig bleef ons volk nog voor het werkloosheidsspook gespaard, maar wij allen beseffen, dat er grote inspanning van ons geëist zal worden om onze snel groeiende volksge- meenschap blijvend passende arbeid en levens- 1 onderhoud te verzekeren. Het is goed dat wij allen, oud en jong, een hoge taak vervullend of j werkzaam in een bescheiden functie, van deze j noodzaak doordrongen zijn. Wij kunnen dat ons- zelf voorhouden als een noodzakelijk kwaad. Maar beter is het dit te zien in een blijmoedig licht, zoals de kunstenaar Dick de Wilde, die voor deze kalender de schone aquarellen schil derde. die U het boeiende beeld tonen van de mens in zijn arbeid. Leo Ott schreef bij elk dezer aquarellen een korte toelichting. De moraal van deze frisse en kleurige kalen der is deze: De vrucht van de arbeid is het loon; in onze moderne maatschappij in geld uitge drukt. Omdat het geld de vrucht is van de arbeid is het de moeite waard, dat we er be- dachtzaam mee omgaan. Om daarbij behulp zaam te zijn, is de spaarbank opgericht, die I zonder enig winstoogmerk de belangen van ons werkende en sparende volk dient.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1