PK. Rood Holten. DRAAGT VAKKLEDING Iedere werker één PK. sterker! No. 45. Jaargang 2. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. 1 1 A fill PROPAGANDA-A VOND CHR. NAT. VAKVERBOND. In gebouw „Irene" werd Maandagavond in het ka ler van de grootscheepse campagne van de Chr. Vakbeweging een goed bezochte propaganda-avond gehouden voor het Chr. Nat. Vakverbond (C.N.V.), Zate relke avond werd belegd door de Chr. Besturen- jond. De voorzitter van de Chr. Besturenbond, de heer J. geldman, opende deze bijeenkomst met gebed nadat ;ezongen was Psalm 75 1, waarna Psalm 75 werd ense gelezen. De aanwezigen werden vervolgens hartelijk ffelkom geheten, waarbij de voorzitter zich in het bijzonder richtte tot de beide sprekers, de heren Van der Hof, districtsbestuurder C.N.V. te Amsterdam, en Van Greven, secr. van de Chr. Tabaksbewerkers- bond te Kampen, en tot mej. Rie Landeweerd en de heer G. v. d. Meulen, die met solozang en declamatie voor enige afwisseling zouden zorgen. Als eerste spreker voerde hierna het woord de jieer Van Greven, die sprak over het onderwerp: „De ijand wederstaan". Spreker greep terug in het verleden en schetste het ontstaan van de Chr. Vakbeweging. Het begin ./as zeer moeilijk en de strijd met hen, die fel waren ;ekant tegen onze beweging, was zwaar, doch de lioniers hebben in Gods kracht volgehouden, en wij ïebben thans als vrucht van hun werk ons C.N.V. Na solozang door mej. Landeweerd en declamatie door de heer v. d. Meulen, die beide een hartelijk applaus oogstten, werd het woord gevoerd door de dheér v. d. Hof, die er op wees, dat het ledental van 160.000 geen reden mag zijn om het hoofd in de schoot te leggen. De vijand is wederstaan, doch nu nafe moeten wij in de aanval. Nog honderdduizenden werknemers zijn on- of verkeerd georganiseerd. Zij zien niet, dat er vandaag, vooral ook op sociaal d moet worden getuigd, gearbeid en gestreden. Meer dan 50 van de Nederlandse werknemers is nog ongeorganiseerd en dit percentage is in Pro testants Christelijke kring weinig lager, wat betekent dat hoogstens nog slechts de helft gewonnen is voor de' Christelijke Vakbeweging. Spr. deed tenslotte een dringend beroep op de leden om de ongeorganiseerde makkers op te zoe ken om hen te overtuigen van het goed recht van de 'Christelijke Vakbeweging, maar dat niet alleen, doch tevens te overtuigen van de noodzaak van aan fluiting bij het C.N.V. De heer Beldman bracht in zijn slotwoord dank laan beide sprekers, aan mej. Landeweerd en de heer v. d. Meulen, waarna de heer v. d. Hof deze ge slaagde propaganda-avond met dank aan God sloot. speli abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 51^83 - i Adv.-prijs115 m.m. (d contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 KOMT ER EEN AFD. C.B.P.B.? Op deze vraag zal Maandagavond in „Irene" het antwoord worden gegeven. De afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Organisatie (C.J.B. T.O.) heeft deze avond een propaganda-avond belegd om te komen tot oprichting van een afd. van de Chr. I van Plattelandsvrouwen. De bondspresidente, mej. Jochemse uit Ede, zal een propaganda-rede hou den en de dames overtuigen van het grote belang van organisatie, terwijl de toneelgroep van de afd. Wierden van de Chr. Jongeren Organisatie voor het voetlicht zal brengen het boeiende stuk „Stropers- >sje". Voor nadere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. BIJDRAGEN VOOR DE BAND NED.-INDONESIë. De collectes hebben in de maand October opge bracht 65.86. Er werd gecollecteerd op de huwe lijksfeesten van D. B. Krikkink—J. Brinkman; D. SchuiterdJ. Traanman; H. RozendomH. H. Aan stoot; 25-jarig Huwelijksfeest van fam. J. W. Dolle- kampSlotman; fam. H. J. EbrechtBosschers; fam. G. J. StamHennink; 40-jarig huwelijksfeest van fam. M. KoetsierKrieger. COLLECTE. Voor de Protestantse Interkerkelijke verzorging van militairen zal in de komende week een huis-aan- iis-collecte worden gehouden. ZWAKKE KINDEREN WORDEN GEZOND EN STERK. Op Dinsdag 7 Nov. werd op initiatief van het Be stuur van de afd. Holten van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond heidskolonies een filmavond gehouden in Amicitia. Na opening door de voorzitter kreeg de schoolarts, dokter C. L. Bense, het woord, die de geschiedenis van de kinderuitzending schetste. Hij wees er op, dat Zwitserland hiermede in het laatst der vorige eeuw is begonnen, terwijl dit spoedig navolging vond in Nederland, waar eerst de grote steden als Am sterdam, Den Haag, Leeuwarden enz. vacantie-kolo- nies stichtten. In 1901 werd het Centraal Genoot schap opgericht, later gevolgd door verschillende andere verenigingen. Vervolgens wees hij op het doel der uitzending, n.l. het verbeteren van de alge mene gezondheidstoestand van zwakke kinderen, om meer weerstand te geven tegen verschillende ziekten, waaronder t.b.c. Dat ook voor het platteland uitzending zeer ge wenst is, bleek spreker dikwijls bij het onderzoek van schoolkinderen. Voor verschillende jongens en meisjes zou een verblijf van 5 a 6 weken in een kolo- niehuis heel goed zijn en hij drong er bij de aan wezigen met kracht op aan, om de opgerichte ver eniging financieel te steunen door als lid toe te treden. Hierna werd een film over de verpleging vertoond, die een duidelijk beeld gaf van het leven in kolonie huizen. In de pauze, die volgde, gaven zich verschil lende aanwezigen als lid op. Na de pauze werden door de heer Donker nog enkele Holtense films ver toond, opgenomen in vroeger jaren. Deze films voer den de toeschouwers in gedachten terug naar de goede, oude tijd en riepen bij velen oude herinne ringen wakker. Een luid applaus bewees, hoe zeer deze films in de smaak vielen. Tot slot werden een kleurenfilm over Marokko en een tekenfilmpje gedraaid, waarna de voorzitter dank bracht aan allen, die aan deze avond hun mede- Werking hadden verleend. Hij spoorde de aanwezi gen aan om in eigen kring propaganda te maken voor de kinderuitzending en sloot daarna de bijeen- Gebr. SCHUPPERT - Manufacturen A 131 - A 168 HOLTEN AFDELING NIEUWE KOERS WERKT DOOR. In de jongste bijeenkomst van de Nieuwe Koers- afdeling trad weer een aantal leden toe. Er werd een bestuur gevormd, bestaande uit de heren Jaap Kater, voorzitter; Jan Brands,'secreta ris; Piet Veenstra, penningmeester, en Alf Gerritse algemeen tweede. De afdeling heeft de heer Gorselink, lid van de Prov. Staten te Almelo, gevraagd om op Zaterdag, 18 November, een spreekbeurt te willen vervullen voor de nieuwe afdeling. Men hoopt dat ook een aantal meisjes tot de ver eniging zal toetreden, waarmede bij de bestuurs samenstelling rekening is gehouden. DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN. De jonge afdeling Dijkerhoek van de Bond van Plattelandsvrouwen zit niet stil, maar kwam dezer dagen in café „Het Bonte Paard" onder leiding van haar presidente Mevr. Wanders bijeen om haar op bouw verder te voltooien. Door de dames A. KampenKwant en M. Rei- linkKers werd verslag uitgebracht van de najaars vergadering van de Bond, waarvoor hen dank werd gebracht. Vervolgens werd gesproken over de door de bond uitgeschreven handwerkwedstrijd. Er gaven zich 7 nieuwe leden op, in verband waar mede het bestuur tot vijf leden werd uitgebreid. Na gehouden stemming werden gekozen de dames J. StevensPeters en A. KloosterboerNijland. De laatste nadat een der andere dames de haar toege wezen functie meende niet te kunnen aannemen. Na de pauze las Mevr. Wanders voor uit een boek over het Gelderse boerenleven. De afdeling hoopt voor in de maand December wederom te vergaderen en met de daarop volgende feestdagen een kerstavond te houden. Mevr. Wan ders sloot hierna de geanimeerde vergadering. VINGERS BEZEERD. De heer D. J. Langkamp had het ongeluk in het vorige weekeinde met zijn hand in de schaafbank te geraken, waardoor enkele van zijn vingers werden beschadigd. Hij moest zich onder dokters handen stellen. NAAR LONDEN VERTROKKEN. De Burgemeester en Mevr. Enklaar zijn Donder dagmiddag per boot naar Engeland vertrokken, waar zij in de Albert Hall de plechtige herdenking van Wapenstilstandsdag, 11 November, zullen meema ken. Zij hopen over enkele dagen per vliegtuig terug te keren. JONG HOLTEN OVER DE PRAKTIJK VAN HET BOERENWERK. In haar jongste vergadering, die de vereniging „Jong Holten" de vorige week Vrijdag onder leiding van de heer J. H. Veneklaas Slots in café Vrug- gink hield, kwamen vooral de praktische zaken aan de orde. De vergadering werd bijgewoond door een aantal adviseurs der vereniging, waartoe onlangs benoemd zijn de heren A. J. Snijders en G. H. Wan ders. Bij monde van eerstgenoemde bracht de keurings commissie, bestaande uit de heren G. H. Klumpers uit Markelo en Braakheltke uit Laren verslag uit van haar bevindingen inzake de akkerbouwkeuring. De rapporteur gaf als de algemene indruk weer, dat de meeste mensen nog te weinig aandacht besteden aan nieuw zaaizaad en aan de onkruidbestrijding in de hakvruchten. De uitslagen dezer keuring waren als volgt: Rogge: 1 Gebr. Arfman, 2 G. J. Meijerman; Haver: 1 A. J. Ribbink, 2 Gebr. Arfman; Aardappelen: 1 A. J. Ribbink, 2 Gebr. Arfman; Bieten: 1. Gebr. Arf man, 2 Gebr. Bekkernens. Knollen: 1 H. Markvoort, 2. A. H. Stegink. De wisselbeker, die in het bezit was van de heer J. H. Veneklaas Slots, ging door deze uitslag over naar de heer H. J. Arfman. Ook de andere prijswin naars kregen een cadeautje, uitgereikt met een toe passelijk woord van de voorzitter. Uit het verslag van de proefveldcommissie, be staande uit de heren J. W. Reilink, H. J. Nijland en A. J. Ribbink, dat door laatstgenoemde werd uitge bracht, kwam met betrekking tot de inzaai van gras land, dat kwaliteit de voorkeur verdient: 1. inzaai met Westerwolds mits geweid of tijdig gemaaid; 2. haver of rogge als dekvrucht; 3. zonder dekvrucht minder goede uitkomst. Algemene indruk was dat Augustus nog geschikt is voor inzaaien. De uitkomsten van de diverse bieten-variëteiten waren als volgt: Barres: opbr. 15500 kg. 11 droge stof 1705 kg. Gr. jaapjes 14900 13 idem 1937 Belg. groenkr. 14650 11 idem 1611 Gron. Koningin 14600 13 idem 1898 Groenya 11550 16 idem 1848 Gron. Jaapjes 11300 16 idem 1808 (half suiker). Aan de rapporteur en zijn medeleden werd dank gebracht. Omtrent de ontspannigsavonden werden nog en kele zaken besproken. Zij worden gehouden op 5 en 6 Dec. a.s. Opgevoerd wordt het toneelspelNaober- schop, van Gaalman. Verder werd nog besloten in Dijkerhoek, Espelo en het Dorp praatavonden te houden. Bij de beantwoordingen van vragen uit de prak tijk kwam de veevoederdistributie nog ter sprake. De heer M. Bouwhuis gaï hierover een korte uiteen zetting. Met dank voor de goede opkomst sloot de voorzit ter de vergadering. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30 uur Ds Knipscheer; 7 uur Ds Knipscheer. Collecte voor het Zuider- zeefonds. Betkanië. 10 uur Ds de Vries. Collecte Zuiderzee- fonds. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds R. A. Hoogkamp. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Willemina, dv J. Meilink en G. J. Groteboer. Hendrik Jan, zv W. Boode en G. Rensen. Gerrit Jan, zv J. Bekkernens en H. J. ter Welle. Johan, zv Js. Kolkman en H. Tem pelman. Margaretha Gerda Berendina, dv T. Zel- denrust en M. Bakker. Albertha Johanna, dv J. Nijland en G. A. Landuwer. Egbertdina Wilhel- mina, dv G. J. Klein Horsman en J. Haverslag. Ondertrouwd: P. Vervoort en G. Bulsink. Overleden: Gerrit Hendrik Stegeman, 83 j., echt genoot van H. Kettelarij. Johanna Hendrika Me- gelink, 64 j., echtgenote van J. Hegeman. Johan Herman Nijenhuis, 72 j., wedn. van G. Braakman (overleden te Laren, Gld.). VERHUIZINGEN. Vertrokken: J. de Jong naar Hellendoom. A. A. Leerkes naar Hellendoorn. G. Teeselink geb. Keuterman naar Markelo. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranje straat A 217, Tel. 352. Week van 1 tot en met 7 November 1950. Gevonden: een groene hoofddoek (plastic)1 rood lederen kinderportemonnaie1 grolse want; 1 oor knopje. Verloren: 1 herenpolshorloge; 1 imitatie-lederen damestasje1 groene wollen hoofddoeklinker Grol se want. KRANSLEGGING CANADESE BEGRAAFPLAATS Door de plaatselijke afdeling van het Ned. Oor logsgraven Comité zal Zaterdagmorgen om 11 uur een krans gelegd worden op de militaire begraaf plaats op de Holterberg ter gelegenheid van Wapen stilstandsdag. VERKIEZING KIESCOLLEGE. Tot gemachtigde voor het Kiescollege vac. J. Meer man, werd gekozen A. Wegstapel, Larenseweg. STAMBOEKDIEREN. Door de heer R. W. Weijers, inspecteur N.R.S., werden de volgende koeien ingeschreven: „Grietje 18" van J. A. Rietberg, Beuzeberg met 76.3 p. bc-r „Lientje" van Joh. Wansink, Broek met 78.1 p. b„Truus" van Joh. Bekkernens, Broek met 76.2 p. bc+ „Wanda" van M. Veltkamp, Broek met 77.7 p. bc+ „Toos" met 76.6 p. be+, „Marie- tje" met 75.6 p. bc+ en „Gerda II" met 77.2 p. bc van H. Slijkhuis te Espelo; „Marie" met 79.4 p. b en „Grada 5" met 76.7 p. bc+ van W. J. ten Den te Nieuw-Heeten„Gerretje" met 78.6 p. b van G. J. Meilink, Neerdorp; „Anna" met 76.1 p. bc Annie" met 77.8 p. bc+ en Annie 4" met 76.8 p. bc+ van G. H. Teeselink, Neerdorp. Twee stieren werden definitief ingeschreven, n.l.: „Hein" van J. A. Rietberg met ben „Castor" van Stierhouderij „Borkeld" met b Wilt ge niet bij een kaarsje zitten te turen, Denk dan 's morgens en 's avonds aan de piek-uren. Electriciteitstarieven gaan geducht omhoog. Voor het gebruik van gymnastieklokaal moet betaald worden. Aansluiting bij de bouwspaarkas. In de raadsvergadering van Maandagmiddag, ge houden onder leiding van burgemeester Mr W. H. Enklaar, liet de heer Aaftink verstek gaan. De heren Landuwer en Meijerman kwamen wegens vervulling van naoberplichten wat later. Ingekomen stukken. Een adres van het Kon. Gymnastiekverbond om subsidie werd afgewezen omdat de plaatselijke ver eniging „Bato" reeds een jaarlijkse bijdrage ontvangt. Het adres was zoals de heer Soer opmerkte buiten de vereniging om ingezonden. Een request van de heer Gerritse om schadeloos stelling wegens achtergebleven getimmerten in zijn woning te Dijkerhoek, bevatte naar de mededeling van de voorzitter een botsing van meningen. De heer Jansen was van oordeel dat belangheb bende geen schade mag lijden door maatregelen van B. en W. De Voorzitter en de heer Teeselink onderstreepten nog eens, dat hier een misvatting omtrent het be sprokene bij belanghebbende bestaat. De verkoop van het betrokken goed lag niet op de weg van B. en W. Wijziging woonruimtecommissie. Wegens het bedanken van de heer M. Bouwhuis door drukke werkzaamheden als lid van de woon- AGENDA Zaterdagen t.m. 2 Dec.: aanvang 7.30 uur ver werping v. krentenbrood enz. bij Hartsuiker. Zaterdagavonden t.m. St. Nicolaas verwerping bij Bakkerij W. Beldman, Markeloseweg en Joh. Rietman, Look. Zaterdag 11 en 25 Nov. en 2 Dec.: Verwerping krentenbrood bij T. Koopman (zie annonce). Zaterdag 11 Nov.: Uitvoering O.C.H. in Amicitia 8 uur (zie annonce). Maandag 13 Nov.: Propaganda Ver. C.J.O. in Irene. Maandag 13 Nov.: Amicitia verkoop Amerik. legergoederen 104 uur. Maandag 13 Nov.'s avonds half acht in „Irene" Oprichtingsvergadering Chr. Boerinnen Plat telands Bond (C.B.P.B.). Zie advertentie. Zaterdagavond 18 Nov.: Bal in „Amicitia". Zaterdag 18 Nov. en 2 Dec.: Schieten en ver werpen bij H. Tuller, Deventerweg. Zaterdag 18 Nov.: Propaganda-avond Nieuwe Koers. Maandagavond 20 Nov.: spreekt in „Irene" voor de Chr. Hist. Kiesvereniging de heer J. de Ruiter, lid der 2e Kamer over het onderwerp „De Chr. Hist. Unie en de landbouwpolitiek". Donderdag 23 Nov.: in Amicitia Vara-avond met Frans Nienhuis' cabaret: „U vraagt en wij draaien". 7.30 uur. Dinsdag 28 Nov.: Propaganda-kunstavond van de Ned. Blindenbond, met medewerking van de „Tegahaja's", in Amicitia, 7.30 uur. Woensdag 29 Nov. en Zaterdag 2 Dec.: Jaarlijk se uitvoering door de Gymnastiekvereniging „Bato" in zaal „Amicitia". ruimte-commissie, droegen B. en W. als zodanig de heer A. J. Goldstein voor. Bij voorkeur zijn te be noemen zij die geen zaken omhanden hebben. De raad had geen behoefte tegencandidaten te stellen. Bij de stemming verwierf de heer Goldstein 6 stem men. Op de heer J. Derksen werden 2 stemmen uit gebracht. Geen verhoging maximum. De Voorzitter deed voorlezing van het K.B. waarbij de verhoging van het aantal drankvergunningen is afgewezen. Hij meende dat men het hoofd maar in de schoot moest leggen. Aan Mej. G. H. A. Goldstein werd, onder dankbe tuiging, ontslag verleend als 3e ambtenaresse van de Burgerlijke Stand, wegens haar a.s. huwelijk. (Het ontslag als secretarie-ambtenaar wordt door B. en W. verleend.) Rekeningen met batige saldi. De rekening van het G.E.B. over 1947 wees een batig saldo aan van f 3518,en van het Slachthuis- bedrijf van f 18.319,13, terwijl de gemeenterekening baten aanwijst op de gewone en de kapitaaldienst van f 11.838,21 en f 17.816,91. De raad heeft deze voordeeltjes zonder opmerkin gen geaccepteerd en de rekening voorlopig vastge steld. Grond voor woningbouw. Voor de bouw van woningen aan de Kol weg (tegen over Teunis Hofman) kocht de raad 182 m2 van de heer J. Mossink en 910 m2 van de heer Joh. Vincent voor f 2,50 per m2. De heer B. H. Veldhuis wilde het voor deze prijs nog niet doen, maar de Voorzitter meende, dat deze wel bereid zal worden, nu de andere eigenaren hebben toegestemd. Aan de heer van Leeuwen werd voor de fa. Gode schalk een bouwterrein verkocht voor f 3,25 bij Bouwhuusmölle. Men zal er op korte termijn een huis zetten. Het prijsverschil is geen voordeel voor de gemeente want de kosten van het bouwrijp maken komen er bij. Als er maar bouwspaarders komen. B. en W. zien in het voorstel tot aansluiting bij de Bouwspaarkas van Noord Nederlandse Gemeen ten, dat wij reeds publiceerden, een groot belang om de particuliere woningbouw te stimuleren, aldus de voorzitter. De heer Landeweerd zag nog geen bouwspaarders en had liever gehad, dat de propaganda-vergadering welke de voorzitter thans wil houden, voor deze ver gadering had plaats gehad. Men staat er volkomen vreemd tegenover. De heer Rietberg zag daarentegen wel perspectie ven. Particulier bouwen zal de gemeente grote finan ciële offers besparen, zo betoogde hij. De Voorzitter somde de voordelen nog eens op. In Drente wordt er zeer veel gebruik van gemaakt. Hij is overtuigd, dat vele Holtenaren ook zullen komen. De plaatselijke aannemers worden geenszins uitge sloten. De heer Landeweerd liet ten slotte zijn bezwaren varen, zodat het voorstel z.h.s. werd aanvaard. Baby of kleuter. Bij de behandeling van de verordening tot nadere regeling van de subsidie aan het kleuteronderwijs brak de heer Soer een lans voor het subsidiëren van kleuters beneden vier jaren. De Voorzitter wilde hier niets van weten, omdat de kinderen dan nog babies zijn. Men zal dan gaan vissen om er nog wat meer bij elkaar te krijgen, om zodoende wat meer subsidie te krijgen. Wethouder Teeselink was bevreesd, dat de sfeer van kleuterschool weggaat en het een bewaarschool wordt. Dat is de bedoeling niet. De heer Soer wilde de moeders met grote gezinnen ontlasten en daarvoor een bijdrage geven. Uit inlichtingen van de voorzitter bleek nog dat de Holtense kleuterschool momenteel 3 gevallen telt en de Chr. kleuterschool 10 gevallen. De raad was van oordeel, dat deze kleuters toch wel op school kunnen blijven en aanvaardde het voorstel met 7 tegen 3 stemmen; tegen stemden de P.v.d.A. en V.V.D. Vergoeding voor gebruik school. De hoge kosten van verlichting en verwarming der O.L. dorpsschool, welke tevens maatgevend zijn voor

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1