Raad Hollen. v. INGEZONDEN sfö EEN PRETTIGE ONTVANGST, yoor de terugkeer van de uit Indonesië ko- inde militairen A. J. Reijlink, T. Verveda en Achterkamp, die Zondagmorgen van de taugum" werden ontscheept, bestond grote angstelling. Toen zij in het begin van de ,nd per autobus arriveerden, waren hun wo- Igen versierd en waren er buiten familie en ren veel mensen op de been, om deze terug- jr gade te slaan. Zij mochten aanstonds veel angstelling ondervinden in huiselijke kring en ingen vele gelukwensen en cadeaux. Deze juden thuiskomst was natuurlijk voor de itairen en hun naaste familie wel bijzonder 1 Wig. bes] ia le C ïin O.C ra ïh Ie >.E V°l Oltf jyj] ïerc 10i 'ami ut bek i spa 3 mi och: Si n ha n :elht hE iet ti. E|Na in roi le lien; jl< l na nn< an 1 zo i Lt-V] it len J.G.K. GAF GESLAAGDE UITVOERING, [n „Amicitia", dat door zijn goede verlichting aankleding feestelijk aandoet, was het Woens- 'avond zeer druk bij de uitvoering, die H.G.K. rlijks in de herft pleegt te geven. Voorzitter Van Geenhuizen Jr. had in zijn >ningswoord veel op het hart en heette in de ste plaats welkom de zusterverenigingen uit en plaats en omgeving en wekte verder de igelui op om als lid van H.G.K. toe te treden, t zijn spijt waren de burgemeester en zijn echt- iote verhinderd de uitvoering mee te maken, bracht dank aan mej. Tilly Reisinger voor jr pianobegeleiding en de heer Bos voor zijn [isseren van de klucht en aan anderen voor medewerking aan deze avond. Stflönder leiding van de dirigent, de heer Fred, liilders, bracht het koor een aantal mooie lie- Koiren ten gehore, die bijzonder in de smaak ballen. Tilly Reisinger begeleidde het „Wars das iti hende Glück", een fragment uit de Operette ,De Graaf van Luxemburg" van Frans lar. Een hartelijk applaus bekroonde het ge- letie. de pauze hebben de bezoekers zich goed imuseerd met de klucht van Jac. Bess: „Zijne ieg icellentie Hein". Het stuk, dat tot zeer ver- m lelijke situaties aanleiding gaf, zat er bij de Iers goed in en men heeft er hartelijk om en lachen. In de pauze werden loten verkocht, o.a. voor mooie sprei, welke later zal worden verloot 'liabate van het pianofonds. \t Met bal onder leiding van de heer J. Derksen i rd de geslaagde avond besloten. ZAL HET WERK VAN DE BAND EEN EINDE NEMEN? Nu met de „Nelly", die vermoedelijk in Rot- im aankomt op 11 Nov. a.s, naar huis on- V"! r\veg zijn de militairen B. J. Kemper, E 12, Kettelarij, B 33, G. J. Paalman, L 74, B. J. ssink, A 178, E. Veneklaas, L 94, en G. J. neklaas Slots, E 58, en de „Waterman" de sol- J. Bosman huiswaarts voert, zijn er nog aar drie plaatsgenoten in de tropen, n.l. F. am te Semarang, sergt. verpl. B. Soer te Biak Nw. Guinea, en sold. G. J. Kolkman te Para- iribo (Suriname). De vraag rijst nu, of de Band Nederland m'ionesië haar werkzaamheden zal neerleggen, ima haar bestuursleden en in het bijzonder de t v°; er en mevr. Bal zich zo buitengewoon veel iuia leite getroost hebben om onze jongens het ies(ren onder de tropenzon wat aangenamer te aken. Vooreerst is dat, naar wij menen te weten, i g niet de bedoeling, want als allen zijn terug- wl keerd, wil men eerst een feestelijke reünie c de uden en dan bestaan er nog plannen om voor ding enz. van de K.N.I.L.-gezinnen te helpen .oreren. jb 8 De Band kan Uw hulp dus nog niet missen, ette ers. Zij mag nog niet tevergeefs een beroep do; U doen. OOR VAL VAN DE FIETS OVERLEDEN. Toen het echtpaar Hegeman uit de Heihuizen inderdagmorgen naar het Dorp onderweg was n zich per autobus naar Hengelo te begeven, Mej. Hegeman geb. Megelink blijkbaar onwel worden en met haar rijwiel in de langs de weg sloot terecht gekomen. 'Zij heeft zich daarbij wellicht ernstig bezeerd is erg geschrokken en is aan de gevolgen larvan overleden. De juiste toedracht was nog et bekend. Adi ent e bi vertl Aai in d Tuit tig C; r lede: erde :n li meli )rii ij. k elke ;elii n to aal elijfe i. I kste: iresi m d' ngöj :t be C- '..lil. HERDENKING 60-JARIG BESTAAN KRUIDENIERSBEDRIJF SLOTMAN. ikke receptie en zeer geslaagde feestavond. Zestig jaar, Slotman's waar, hadden de buren schreven op de bordjes, die waren opgehangen de versierde erepoortjes, die waren gemaakt de winkeldeur van Slotman en aan de feest- „Vosman". Dat men geen spijt heeft gehad van deze „Zes jaar, Slotman's waar" is Woensdag over- ^lidelijk gebleken toen uit alle delen van onze ^imeente de klanten kwamen om de fam. Slot- ian te feliciteren met het 60-jarig bestaan van zaak. Naar schatting kwamen Woensdag tijdens de receptie in zaal „Vosman" 175 ingezetenen „Jo en Gerritje" de hand [n! rukken. Ook burgemeester Mr. W. H. Enklaar ;ft'am de fam. Slotman gelukwensen met dit ibileum. Er werden vele cadeaux en talrijke loemstuken aangeboden. 's Avonds bracht H.M.V. een serenade en werd in gezellig feest gehouden met de genodigden, eintje Slotman las een keurig gedicht voor, aarin wel en wee van de thans 60 jaar oude aak de revue passeerden. Al met al heeft de fam. Slotman het 60-jarig istaan vap haar zaak op waardige wijze her- icht. RECTIFICATIE. In ons verslag in het nummer van de vorige eek betreffende het 60-jarig bestaan van de aak van de heer Slotman, werd gezegd, dat de ader van Slotman was begonnen in het pand an de heer Brands aan de Burgemeester v. d. orchstraat. Het merendeel van onze lezers zal el begrepen hebben, dat hiermede bedoeld erd het pand aan de Oranjestraat, bewoond aor de heer G. Brand. INLEVERING OUDE MUNTEN. De directeur van het postkantoor, de heer Assink, heeft ons verzocht de lezers te vragen, de inlevering van de oude munten (vierkante stuivers en zinken en oude zilveren kwartjes) welke voor 15 November a.s. moet geschieden, vooral niet op de laatste dagen te laten staan, maar deze zo geleidelijk mogelijk te doen plaats vinden. Dit voorkomt voor de inwisselaars en voor de postdienst lang wachten en andere moei lijkheden. Vreemde munten en munten, welke, hoe geilng ook, beschadigd zijn, worden niet aangenomen. KYNOLOGISCHE SUCCESSEN. Op de hondententoonstelling „De Hofstad show" behaalde de Stayers Kennel (oprichter R. J. M. Nieuwenhuyzen) met de Kerry Blue Terrier teef Bluebird's Brillantine in de Nat. Fokkersklasse I uitmuntend en in de open klasse idem. Daarna vond de keuring plaats tussen de kampioen reu en kampioene teef, welke eindigde in een overwinning van de teef en daardoor beste van het ras. In de ereprijs keuringen behaalde ze de 2de plaats van alle hoogbenige Terrierrassen. DRIE BESTELLERS KREGEN ZILVEREN STER. De bestellers H. Bosman, Oranjestraat, H. Oolbekkink, Boskampspad, en J. Oolbekkink, Larenseweg, kregen van de P.T.T. op de linker mouw een zilveren ster. Wanneer men bij deze dienst dezelfde rangen kende als ons leger, dan zouden deze heren hiermee bevorderd zijn tot 2e luitenant, doch bij de P.T.T. wil dit zeggen, dat men meer dan 30 jaar tot genoegen in dienst is geweest bij „Tante Pos". Voorwaar een mooie onderscheiding, die genoemde heren met ere mogen dragen. Onze hartelijke gelukwensen. Na 40 jaar trouwe dienst moet het zilver plaats maken voor goud. Moge dit de heren bestellers ten deel vallen. GEEN VERHOGING VAN HET MAXIMUM AANTAL VERGUNNINGEN. Bij K.B. van 30 Oct. j.l. no. 15 is besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de raad dezer gemeente om het maximum aantal vergunningen volgens de Drankwet, dat thans 12 bedraagt, weer op het oorspronkelijke maxi mum van 20 terug te brengen, resp. met 6 te verhogen en te brengen op 18. Van meerdere drankwet-vergunningen zal dus geen sprake zijn. AANVULLING RAADSAGENDA. Aan do Agenda voor de openbare vergadering van de Raad op Maandag 6 November 1950, des namiddags 2 uur, zijn nog de volgende punten toegevoegd: 13a. 13b. 13c. Nadere bespreking over de bouw van de doodgraverswoning. Voorstel tot herziening der regeling inzake de verdeling der werkzaamheden van de burgerlijke stand en advies omtrent her ziening van de bezoldiging der ambtenaren van de burgerlijke stand. Voorstel tot wijziging der Bouwverorde ning. f 2.850.per jaar, terwijl, wanneer de verder noodzakelijk geachte uitbreiding plaats heeft, dit tekort wordt berekend op f 14.250.waarbij evenwel geen rekening is gehouden met de hogere kosten van de verzwaring van de be staande netgedeelten, en met de uit de toenemen de onderhoudskosten voortvloeiende lasten. Wij stellen ons voor de herziene tarieven te doen ingaan op het tijdstip waarop de buurtschap Beuseberg wordt aangesloten. Wij hebben gemeend, geen tariefsherziening te mogen voorstellen, waardoor de aansluiting aan het electrische net van slechts één gedeelte der gemeente mogelijk wordt gemaakt, doch wij zijn van oordeel dat een dergelijke tariefsherziening alleen dan verantwoord is, wanneer hierdoor de electrificatie van alle onrendabele gebieden kan worden gerealiseerd." Tot zover de toelichting van B. en W. Wij laten hieronder de voornaamste tarieven volgen, zoals die thans worden voorgesteld: Het verschuldigde voor geleverde stroom be- A. Voor verlichting en andere doeleinden, be halve voor draaistroommotoren met een vermo gen of gezamenlijk vermogen groter dan 1,5 kW, en wisselstroommotoren met een vermogen of gezamenlijk vermogen groter dan 0,3 kW: f 0,04 per kWh, vermeerderd met de volgende maan delijkse vastrechtbedragen: 1. voor gebruik, niet vallende onder een der volgende nrs. van dit lid onder A: berekend naar het aantal vertrekken en naar de oppervlakte van de overige ruimten: tot en met 5 vertrekken 2.60 WAAR DE RAAD OVER MOET BESLISSEN. In «hun voorstel tot herziening van de tarieven voor de levering van electrische stroom, zeggen B. en W. o.m.: „Nadat in Uw vergadering van 13 Februari 1950 het besluit was gevallen om het gebied van de Beuseberg van electrische stroom te voorzien, welk besluit ter goedkeuring werd ingezonden, zijn voorbereidingen getroffen om te komen tot een financiëel mogelijke exploitatie van deze en andere uitbreidingen van het electrische net. Daarbij is vooropgesteld, dat de hoge kosten, aan de electrificatie van de buurtschappen ver bonden, niet door de bewoners van die buurt schappen alleen mogen en kunnen worden ge dragen. Wel zullen, zoals tot nu toe steeds geschiedde, bijdragen in de aanlegkosten moeten worden ge vraagd, doch de hogere exploitatiekosten, voor zover deze niet door die bijdragen kunnen wor den gedekt, dienen naar onze mening zoveel mogelijk door alle aangeslotenen te worden ge dragen. Dit is niet meer dan een plicht tegen over hen, die hoewel in dezelfde gemeenschap levende, door omstandigheden buiten hun wil, minder gemakkelijk van moderne gerieven kun nen profiteren. Bij het opstellen van het advies voor deze herziening zijn van zeer vele gebruikers van alle in het ontwerp genoemde categorieën gegevens verzameld, teneinde tot een redelijke verdeling der verhoogde lasten te komen. Het vastrecht wordt globaal met 25 ver hoogd, terwijl verschillende oneffenheden wor den weggenomen, omdat de berekening van vast rechtbedragen e.d. tot nu veelal is gebaseerd op zeer verouderde gegevens. Het komt n.l. voor dat gebruikers in dezelfde categorie met onge veer gelijke afnamen en behoeften, zeer verschil lende bedragen waren verschuldigd. Dit wordt door deze herziening hersteld. Over het alge meen worden de bedrijven meer verhoogd dan de burgerij. Aan de hand van bovengenoemde gegevens wordt de hogere opbrengst geschat op f 15.000. per jaar. Uiteraard is het niet mogelijk hier meer dan een globale schatting te geven, omdat men nimmer van te voren de ontwikkeling van het stroomverbruik na een tariefsverhoging geheel kan overzien en berekenen. De uitbreiding met de buurtschap Beuseberg zal een geraamd tekort opleveren van ongeveer bij 6 2.70 bij 7 2.80 bij 8 2.95 bij- 9 3.10 bij 10 3.25 bij 11 3.45 bij 12 3.65 bij. 13 3.85 bij 14 4.05 bij 15 4.30 voor elk vertrek meer f 0.25 meer. Onder vertrekken worden verstaan alle voor bewoning bestemde ruimten, alsmede alle ruim ten als gangen, zolders e.d. Zolders, gangen e.d. met een opervlakte kleiner dan 4 m2, kelders en open waranda's worden niet medegerekend. Voor vertrekken anders dan zolders, gangen e.d., met een oppervlakte groter dan 25 m2 wordt het vastrecht-bedrag voor iedere volle meerdere 2 m2 verhoogd met f 0.01. 2. voor winkels, kappersalons en daarmede door Burgemeester en Wethouders gelijk gestel de, voor het publiek toegankelijke ruimten, voor zover niet behorende tot het woongedeelte, wordt het maandelijkse vastrecht vastgesteld als volgt: f 0.08 per m2. Bovendien wordt voor de etalages per 10 cm breedte van de etalage- of winkelramen, waar door het publiek de koopwaar van buitenaf kan zien f 0.01. Bij de bepaling van de vloeroppervlakte wor den de ruimten, ingenomen door toonbanken, etalages-opstanden en dergelijke, medegerekend. Is het geïnstalleerde vermogen aan perma nente verlichting groter dan gemiddeld 12 VA per m2 vloeroppervlakte, dan wordt voor iedere volle 10 VA der overschrijding het maandelijkse vastrecht met f 0.05 verhoogd. Deze bepaling wordt slechts toegepast indien het geïnstalleerde vermogen groter is dan 150 VA. Het minimum-vastrecht per maand bedraagt f 0.60. In een voorstel tot het vaststellen van een regeling voor het in gebruik geven van school lokalen, zeggen B. en W. dat hun aandacht is ge vallen op het vele gebruik, dat diverse instel lingen en verenigingen maken van de lokalen van de O.L. schoolgebouwen. Het schoolgebouw in het dorp wordt b.v. momenteel gebruikt door 9 verschillende instellingen e.d., in totaal gedu rende meer dan 50 uren per week. Het is zonder twijfel, dat hierdoor de kosten van verlichting, verwarming, schoonhouden en onderhoud aanzienlijk hoger zijn dan wanneer de gebouwen enkel worden gebruikt voor het onderwijs, waarvoor zij zijn bestemd. Dat de schoonmaak en het onderhoud extra kosten veroorzaakt, spreekt wel vanzelf. Zij achten het zeer billijk, dat degenen, die van de schoolgebouwen gebruik maken, hier voor een vergoeding betalen, gebaseerd op de geschatte meerdere kosten. Daarbij komen wij tot een vergoeding van f 0,25 per lokaal per uur voor gebruik gedurende de zomermaanden Mei tot en met September, en van f 0.50 per lokaal per uur voor gebruik tijdens de overige maanden. Waar de kosten van het openbaar onderwijs tevens de basis vormen voor de gemeentelijke vergoeding in de kosten van het bijzonder onder wijs, is het naar onze mening te meer noodzake lijk deze meerdere kosten op de gebruikers van de schoolgebouwen te verhalen. B. en W. wensen dit te zien geregeld in een verordening van de Raad, waarin tevens enkele andere wenselijk geoordeelde bepalingen dienen te worden opgenomen. B. en W. doen aan de Raad een voorstel tot aansluiting der Gemeente bij de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten. Zij zeggen daarin o.m.: Wij hebben gemeend, dat de aansluiting der Gemeente bij de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse gemeenten, niet alleen voorziet in een sterk gevoelde behoefte, doch dat hierdoor mede de particuliere woningbouw sterk zal worden bevorderd. Het is niet alleen uit financieel oogpunt ge wenst, dat de particuliere woningbouw worde bevorderd, doch dit werkt bovendien de sociale stabiliteit der bevolking in de hand. Wanneer de Gemeente zich aansluit bij de onderwerpelijke publieke spaarkas, hetgeen kan geschieden door het nemen van aandelen, is het voor de ingezetenen mogelijk met behulp van het bouwspaarsysteem een eigen woning te bouwen. Holten, 26 October 1950. Mijne Heren, Naar aanleiding van Uw publicatie onder de titel: „De schoonheid van stad en land", komen bij ondergetekende de volgende vragen naar vo ren: Is het verantwoord om ter behouding van natuurschoon een deel van het bedrijfsleven in de gemeente Holten te duperen Mag men voed sel zonder noodzaak verloren laten gaan? Waar om moet de zaak anders voorgesteld worden dan de werkelijkheid? Uit de beschrijving in „Holtens Nieuwsblad" weet een ieder, dat het hier gaat om een uit breiding der firma Muller. Deze wilde namelijk naast de bestaande molen een silo bouwen. Ge noemd bedrijf is in de laatste jaren dusdanig gegroeid, dat men zich met de huidige beschik bare ruimte onmogelijk meer kan behelpen. Het is dus van belang om verdere groei van de zaak niet te belemmeren; uitbreiding moet plaats hebben. Het bouwen van een silo is dan ook de radi caalste en meest economische weg. De aanvrage van deze bouw is echter afgewezen, op advies van de schoonheidscommissie. Dit is allemaal heel mooi, maar hiermede wordt ons tekort aan opslagruimte met de dag groter, vooral nu overal het dorsen van graan volop aan de gang is. Wel werd ons een oplossing aan de hand gedaan, om de silo te plaatsen bij het ontvangst station der V.V.M. Dat dit beslist onvakkundig bekeken is, kan een ieder, die enigszins op de hoogte is, zien. Het graan, dat in de silo opge slagen is, moet echter ook bewerkt worden. Hier voor zou het dan weer naar de molen getrans porteerd moeten worden, wat een moeilijk en tijdrovend werk is. Dat de eigenaar hiermede accoord kan gaan, is natuurlijk uitgesloten, al hoewel dat in uw artikel tot uitdrukking komt. Hoe U daarbij komt, is voor ons een raadsel. Uitbreiding van een dergelijke zaak, lezer, is van belang, zeer zeker voor de eigenaar, doch tevens is dat het belang van de gehele boeren bevolking en voor de gemeente Holten. Indien deze uitbreiding onverhoopt belemmerd wordt en men dus op de oude voet moet doorgaan, dan is het gevolg dat meer graan verloren gaat dan in een goed ingericht bedrijf. Niet alleen dat hierdoor de kostprijs omhoog zal gaan, doch het extra verlies aan graan, wat in dat geval niet te voorkomen is, gaat verloren voor de voedsel voorziening. Lezer, zo iets is nooit goed te pra ten. Waarde redactie, waarom hebt U niet de mo len in de Look in Uw blad opgenomen met de nieuwe silo er naast, dat is fototechnisch toch mogelijk? Door het ongelukkige voorbeeld van die andere molen, hebt U de zaak voor ons wel heel scheef gesteld. Welnu, bekijk onze zaak, zoals U Uw eigen zaak beoordeelt. Indien U dat zou willen doen, dan zijn wij overtuigd, dat wij spoedig samen voor de uitbreiding van onze zaak zullen vech ten. Wij danken U beleefd voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Fa. C. A. MULLER, Look, Holten. Noot van de Redactie: Wij hebben het ons toegezonden stuk wegens plaatsgebrek enigs zins bekort en tot een zakelijke beschouwing beperkt. Wij willen daarbij enkele opmerkingen plaatsen. Er was voor ons een bepaalde reden om aan te nemen, dat de fa. Muller zich bij de genomen beslissing had neergelegd, en zo dit niet het geval mocht zijn, koesterden wij de hoop, dat dit dan alsnog geschieden zou door het ge plaatste afschrikwekkende voorbeeld. Wij begrijpen de grote moeilijkheden, die zich thans voor haar voordoen, maar dit mag toch geen aanleiding zijn om niet te trachten een meer aanvaardbare oplossing te vinden. Een bepaalde suggestie is daarbij onzerzijds niet ge daan, daarvoor zal men een deskundige in de arm moeten nemen. Wij hopen, dat de fa. Muller hiervoor te vinden zal zijn. Zij zal daarmede het algemeen belang dienen, hetgeen ook ons stre ven is. VOETBAL HOLTEN I—GOOR VOORUIT I 2—1. De rood-zwarten hadden Zondag een vrij jonge ploeg tegenover zich, waarvan zij in technisch en tactisch opzicht nog wel iets konden leren. Niette min wisten de gasten deze kwaliteiten niet in doel punten om te zetten. Het voorhetdoel beter doorzet ten van de thuisclub en de daarbij ondervonden hulp van „Vrouwe Fortuna" waren de oorzaak, dat de puntjes in Holten bleven. De eerste indruk was, dat de gasten voldoende overwicht zouden bezitten om de wedstrijd in hun voordeel te doen eindigen, maar de verdediging der thuisclub gaf geen krimp, zodat zij aanvankelijk geen enkel succes konden boeken. Wel ontkwam het doel van Frits na ongeveer 15 minuten .spelen op een min of meer fortuinlijke wijze aan een doorboring. Zijn werk was in deze wedstrijd zeer goed. De thuisclub begon daarna zelf meer in de aan val te komen, maar het was beslist hinderlijk, dat de voorhoede steeds in het buitenspelvalletje liep, dat door de verdediging der gasten steeds weer werd opgesteld. Toen er 30 minuten gespeeld was, maakte Jansen bij een scrimmage voor het doel het eerste punt (10) en het spel was nauwelijks weer enkele mi nuten oud, toen Gerard Wissink door flink doorzet ten van Nijenhuis de bal voor de tweede keer in het net kon plaatsen (20). Na de pauze herhaalde zich aanvankelijk weer de buitenspel-geschiedenis, die echter gevaar ging op leveren voor de gasten, toen de Holtense midden linie over de backs heen begon te plaatsen. Het spel ging gedurende lange tijd vrij regel matig op en neer. Twee minuten voor het einde vist Extercate van de gasten de eer nog te redden (2— Holten I staat nu derde op de ranglijst. Programma Zaterdag: Junioren: Haarl. Boys aHolten a, 3 uur. Zondag: Enter IHolten I, 2 uur; R.V. Hl—Holten H, 12.30 uur: Dijkerhoek IHolten Hl, 13.30 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 3