O. C. H. De veevoederdistributie Als de watervoorziening niet in orde is. if? in verband met de Landbouwpolitiek* Over dit onderwerp hield de prov. voedsel- commissaris te Zwolle, de heer Bakker, de vorige week een lezing in de vergadering van de O.L.M. afdeling, welke in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehouden werd. De vergadering werd voorgezeten door de heer J. H. Sprokkereef, die in zijn openingswoord mededeelde, dat in verband met de belangrijk heid van deze lezing ook de leden der C.B.T.B. en der Jongerenorganisaties waren uitgenodigd. Medegedeeld werd dat er momenteel weer twee landbouwavondschool-cursussen, t.w. een 1-jarige en een 2-jarige cursus, lopende zijn, die goed zijn bezet. Het is zeer jammer, dat er nog steeds geen lagere landbouwschool is, zo werd gezegd, maar er zijn goede gronden om aan te nemen, dat het binnen afzienbare tijd zover zal komen. Voorts werd nog ter kennis van de leden ge bracht, dat door het bestuur bezwaren zijn inge bracht tegen het uitbreidingsplan t.a.v. de ter reingrootte waarop men boerderij of landarbei derswoning mag stichten. Men wil hieraan geen eisen gesteld zien. De vergadering kon zich hiermede verenigen. Hierna werd overgegaan tot de aanwijzing van afgevaardigden naar de wintervergadering van de O.L.M. Als zodanig werden benoemd de heren J. W. Boode en J. Lubbersen. Als invaller werd aangewezen de heer M. Boode. Voor deze vergadering, welke op 1 December a.s. te Zwolle gehouden wordt, kunnen tot 10 November a.s. nog punten opgegeven worden bij de secretaris der afdeling, de heer H. Vosman. Lezing van de heer Bakker. De heer Bakker begint met erop te wijzen, dat wij als land en volk arm zijn ten gevolge van de oorlog en het verlies van Indië. De begroting was reeds sluitend, doch voor 1951 is er weer een tekort van 257 millioen. Dank zij de Marshallhulp hebben we in de goede richting kunnen koersen. Was deze niet gekomen dan hadden we een bestaan gehad als in de beruchte hongerwinter. Vóór de oorlog een staatsschuld van f 448 per hoofd, thans f 2492.Tekort Handelsbalans 1947 2,5 millioen, 1948 1,5 millioen, 1949 1,4 mil lioen en eind Juni was dit reeds weer 1,5 millioen. Bevolkingsaanwas: 1939, 8,7 millioen mensen, 1949 10 millioen mensen, 1960 11 millioen. Aan was van 150.000 mensen per jaar. Grotendeels moeten deze in de industrie emplooi vinden. De industrie moet f 47.000 per arbeider investeren, hetgeen zeker grote moeilijkheden oplevert. Grond: In Nederland beschikbaar 0,25 ha. In Eng. 0,5 ha. Frankrijk 1 ha. Van groot belang is dat de regering zich thans verantwoordelijk voelt voor het Nederlandse volk, doch ook voor de boerenstand. In 1932 werd de boer afgescheept met een soort aalmoes, nu zitten de boeren mee aan de rege ringstafel en er is veel bereikt, al zijn er over lonen en prijzen schermutselingen. Organisatie en nog eens organisatie is noodzaak. Doel der distributie. De veevoederdistributie is het belangrijkste om volgende doelstelling te bereiken: le. be scherming kleinbedrijf, 2e. drang zoveel moge lijk voeder te verbouwen, 3e. voorkomen van kippen- en varkenshouderij door z.g. landloze boeren. Op grond van de financiële positie is het niet mogelijk meer veevoeder in te voeren. Ieder jaar moet reeds 80.000 ton tarwe voor broodgraan worden ingevoerd. De gemiddelde melkopbrengst per koe is 2700 tot 3400 kg over een aantal fabrieken in Over ijssel. De productie moet op veel bedrijven wor den opgevoerd wil het een goed geleid bedrijf zijn, en dit kan naar sprekers mening. Is het geen goed geleid bedrijf, dan heeft men als boer ook geen aanspraak op een behoorlijk bestaan. Het geïmporteerde voer komt hoofdzakelijk terecht bij de kleine bedrijven. Het gevolg hier van is dat de varkensmesterij in Overijssel het belangrijkste is uitgebreid in geheel Nederland. De samenstelling van het gemengde krachtvoe der is gebonden aan raam voorschriften, waarin nog wel enige speling zit, waardoor het mogelijk is meer voer dan 100 op de bonnen te ver strekken. Het twee-prijzen stelsel t.a.v. het krachtvoe der wordt door spr. zeer toegejuicht. Spr. eindigt met erop te wijzen dat het de taak van de bestuursleden der organisatie is, steeds de bedrijfsgenoten van voorlichting te dienen t.o.v. de goed geoutilleerde bedrijfsvoering. Hierna werden tal van vragen gesteld die door spr. op duidelijke wijze werden beantwoord. De voorzitter brengt spr. hartelijk dank voor diens leerzame lezing en sluit met een woord van dank de vergadering. VELE EN MOOIE SUCCESSEN VOOR DE „BERGRUITERS" IN HET ZOMERSEIZOEN. Wat de „Bergruiters" deze zomer presteerden is voor velen nog onbekend, maar ongetwijfeld de moeite van het vermelden waard. Er werd aan vier concoursen deelgenomen en aan een onderlinge wedstrijd. Verschillende leden hadden nog nooit aan een concours deelgenomen en misten in het begin de noodzakelijke routine, die men bij een wedstrijd moet hebben, doch ze wisten zich deze routine gauw eigen te maken, wat aan de uitslagen spoedig te merken was. Het Nijkerkse concours was bedoeld als voor bereiding voor de Provinciale Kampioenschap pen. Toch wist J. Struik met „Henny" hier nog beslag te leggen op een le prijs in de „Handicap- dressuur". Voorwaar een prachtig resultaat. De Provinciale Kampioenschappen te Harden- berg brachten voor de „Bergruiters" enige mooie successen. Er werd wel geen kampooenschap be haald, doch toch een 3e prijs met het le acht tal en een 5e prijs met het 2e -achttal. Dit 2e achttal bestond alleen uit jonge ruiters en de 5e prijs mag hoog gewaardeerd worden als men weet dat bekende verenigingen als Avereest, Al melo en Kampen zich niet wisten te plaatsen. Individueel werden in Hardenberg nog de vol gende prijzen behaald: Handicap dressuur: 2e prijs H. Beldman met „Diana"; 5e prijs J. Struik met „Henny". Handicap springen: le prijs H. Beldman met „Diana". Ook Vorden bracht goede resultaten. Dréssuurproef voor achttallen: le achttal een 3e prijs2e achttal een 4e prijs. Individuele dressuur: G. Hulsman met „Al- bert" 4e prijs; H. Beldman met „Diana" 5e prijs. Springconcours: H. Beldman met „Diana" 3e prijs; G. Hulsman met „Albert" 5e prijs. 5e prijs voor W. Hulsman met Willy" als Schoonste landbouwrijpaard' Zaterdag 14 October gingen de „Bergruiters" naar Vriezenveen, waar werd deelgenomen aan de jaarlijkse Streekkampioenschappen. Evenals het vorige jaar in Diepenheim waren ook deze keer de „Bergruiters" de beste van de streek. Bij de dressuurproeven achttallen wist men be slag te leggen op de le prijs. Hiermede werd tevens het Streekkampioenschap behaald en de prachtige beker ging voor een jaar mee naar Holten. Ook individueel zat men te Vriezenveen best in de prijzen. Nieuwelingen dressuur: le prijs Nanny Vos man met „Billy"; 4e prijs Freek Veltkamp met „Petertje"; 5e prijs Herman Beldman met „Diana". In ring II van de N dressuur werd W. Huls man met Willy" 2e en H. J. Wansink met „Fan ny" 4e. In de handicap dressuur waren de resultaten nog beter, want in ring I werd T. Beldman met „Stella" eerste, terwijl in ring II de eerste drie plaatsen voor Holtenaren waren, n.l. voor H. Beldman met „Atoom", G. Hulsman met „Al- bert" en J. Struik met „Henny". Het springen werd voor de Gebr. Bolink een succes, want M. Bolink was met„Lyda" de enige, die het parcours foutloos aflegde en kwam dus ver boven aan, terwijl G. Bolink met „Harry" de vierde plaats bezette. Bij het groepenspringen was de 5e prijs voor het koppel G. Hulsman en M. Bolink. Nanny Vosman kreeg voor „Billy" een 5e prijs als „Schoonste landbouwrijpaard". Uit deze lange lijst van successen blijkt, dat de „Bergruiters" niet hebben stil gezeten. Zij hebben de eer van de vereniging en de naam van Holten weer hoog gehouden in vele plaatsen en ze zullen dit blijven doen, tenminste wanneer ze ook in de toekomst kunnen rekenen op de steun van de ingezetenen. De ruitersport is een dure sport en financiële steun van de ingezetenen is onmisbaar. Mogelijk brengt men het, mede door deze steun nog eens tot een landskampioenschap. De Waterleiding Mij. „Overijssel" te Zwolle schrijft aan het Gemeentebestuur, dat het de laatste tijd is voorgekomen, dat de druk op de waterleiding niet voldoende was of dat er andere onvolkomenheden waren, zonder dat hiervan door de gebruikers melding werd gemaakt. Men stelt er in Zwolle prijs op, dat dergelijke dingen worden doorgegeven en dat men deze klachten niet voor zich houdt. Er wordt door de maatschappij naar gestreefd om aan de binnen komende klachten onverwijld alle nodige aan dacht te schenken. BOERDERIJBOUW OPGEDRAGEN. Door het architectenbureau van de heren L. C. van de Bovenkamp en van Guilik is de herbouw van de boerderij „Imprové" van de heren H. W. Teeselink te Markelo en H. Krikkink te Holten opgedragen aan de fa. A. Koopman en Zn. voor de som van f 45.123.Het schilderwerk kreeg de heer H. H. J. Stokkers voor f 1677. De herbouw van de boerderij van de heer G. Meijerink te Espelo werd eveneens aan de fa. Koopman opgedragen voor f 50.753.Hier kreeg het schilderwerk de fa. A. Schipper en Zn. G. J. ULFMAN JUBILEERDE. Woensdag 1 November was het 25 jaar gele den, dat de heer G. J. Ulfman in dienst trad van de gemeente als slachthuisarbeider. Donder dagmiddag is hij in verband met dit jubileum gehuldigd. In de raadszaal, waar een paar versierde stoe len voor het echtpaar Ulfman waren opgesteld, werd de jubilaris in het bijzijn van zijn kinderen en van het gemeentepersoneel en andere belang stellenden door de burgemeester toegesproken. Mr. Enklaar wees op de goede gewoonte om op dergelijke dagen bijeen te komen en huldigde de jubilaris voor zijn trouwe plichtsbetrachting in de afgelopen 25 jaar. Ook de echtgenote van de jubilaris werd in deze huldiging betrokken. Mede namens de heren Pagrach en Kater bood hij van gemeentebestuur en personeel een nieuwe fiets aan. De directeur van het Slachthuis, de heer Veg- ter, wees op drie belangrijke eigenschappen van Ulfman, verantwoordelijkheidsgevoel, nauw keurigheid en zelfstandigheid. De jubilaris heeft volkomen aan de gestelde verwachting beant woord en spreker feliciteerde hem dan ook van harte met zijn jubileum en zijn goede staat van dienst. Namens het personeel van het slachthuis bood hij een tafeltje aan. In de raadszaal spraken nog de heren M. Teese link als wethouder en voorzitter van de slacht huiscommissie, de heren D. Kater en L. Pagrach en de heer A. J. Goldstein. De heer Ulfman dankte uitvoerig voor de hem bereide feestelijkheid en de mooie cadeaux. In hotel Holterman werd nog het woord ge voerd door de heer Beijers, als voorzitter van de A.B.V.A., de heer P. Aanstood, die een gedicht voordroeg met een korte beschrijving van het werk van Ulfman en de heren W. Aaftink namens de slagers op het slachthuis en door de heer Prins voor de fa. Godeschalk. Ook deze gelukwensen gingen gepaard met aanbieding van een cadeau. CONTROLE OP HET - BEVOLKINGSREGISTER. Ten einde het nauwkeurig bijhouden van het bevolkingsregister te bevorderen worden door het gemeentebestuur kaarten aan de ingezete nen verzonden, welke ingevuld weder moeten worden ingeleverd. Deze kaarten zouden voor zien van enkel het huisnummer worden ver zonden. Aangezien echter de huisnummers van de woningen verwijderd zijn, is het de post niet mogelijk deze kaarten zonder de namen te be zorgen. Daarom werd besloten de kaarten huis aan huis te doen uitreiken zonder nadere aan duiding. Hierdoor is het mogelijk, dat sommige inwoners geen kaart ontvangen, terwijl ande ren die inmiddels al een kaart ontvangen hebben deze dubbel krijgen. Zij die over enkele dagen geen kaart in hun bezit gekregen hebben worden verzocht er alsnog een ter secre tarie aan te vragen, terwijl andere, die meer dan één kaart ontvingen verzocht worden deze zo spoedig mogelijk in te leveren. GAAT HET ROOD-BONTE VEE VAN ONZE WEIDEN VERDWIJNEN? Zover is het nog niet en zover zal het binnen afzienbare tijd ook wel niet komen. Maar wel waarschijnlijk is, dat zwart-bonten de rood bonten ten dele van de bedrijven zullen ver dringen. Omdat wegens de tuberculose-bestrijding onder het rundvee veel stallen terstond of succes sievelijk worden omgezet in t.b.c.-vrije stallen, wordt veel zwart-bont vee aangekocht van Friese bodem. Het gaat om een goede productie-koe en die zijn er wel onder het rood-bonte veeslag, maar niet te krijgen. In Friesland is die productie-koe wel te krij gen, omdat men ons daar al vele jaren voor is en dit biedt de gelegenheid om kalveren te laten registreren en daarmede te fokken, om met de besten door te gaan. Men behoeft ter plaatse geen fokstieren aan te schaffen, omdat de Stierenvereniging „De Kampioen" te Almelo de beschikking heeft over le klasse materiaal, waarvan men hier gebruik kan maken. Dit is de beste methode om in de goede rich ting te komen, zo werd in de dezer dagen in het Stationskoffiehu's van de heer M. Kalfsterman gehouden vergadering, door de heer Dijkstra, onze boterdirecteur gezegd, toen daar een 16-tal boeren aanwezig was om zich over dit probleem te beraden. Besloten werd om een fokvereniging voor zwart-bont rundvee op te richten en aansluiting te zoeken bij de bestaande fokvereniging voor het rood-bonte veeslag. Die aansluiting is nog niet ten volle toegezegd, omdat men nog niet alle leden heeft kunnen bereiken, maar de ver wachting bestaat, dat geen hinderpalen zullen bestaan om gezamenlijk onder de runderfokke rij de schouders te zetten. Tot bestuursleden werden in die vergadering gekozen de heren E. Aaltink, voorzitter, H. W. Veneklaas, secretaris, H. Markvoort, J. Cats, H. Ribbink, terwijl de heer P. Dijkstra als adviseur zal optreden. Binnenkort zal men van dit initiatief nog wel meer horen. ONTSPANNINGSCLUB HOLTEN (O.C.H.) HERDACHT EERSTE LUSTRUM. Waarderende woorden, bloemen en enveloppes met inhoud. Twee uur spanning en ge noegen rond „Werp geen steen". Het was midzomer 1945, dat enige ingezete nen besloten tot de oprichting van de „Ontspan ningsclub Holten", kortweg O.C.H., en enige maanden later trad deze club reeds in het open baar op. Wel een bewijs dat de oprichters men sen waren met een vaste wil en doorzettingsver mogen. Er is een spreekwoord, dat zegt: „Door oefening wordt de kunst verkregen", en dit is zeker van toepasing op O.C.H. Door intense oefening weet deze vereniging werkelijk kunst te brengen in de ware zin van het woord en de velen, die Dinsdagavond in „Amicitia" en Woensdagavond in „Irene" de opvoering van „Werp geen steen" hebben bijgewoond, zullen bij vernieuwing hebben geconstateerd, dat het met O.C.H. excelsior gaat. Het spontane ap plaus, dat opklonk na elk bedrijf en de ware ovatie, die gebracht werd aan het einde, waren het bewijs, dat van het gebodene zeer werd ge noten. De avond voor de genodigden in „Amicitia" werd geopend door de voorzitter van O.C.H., de heer J. Oosterkamp, die de aanwezigen har telijk welkom heette, waarna in 't kort enkele dingen uit de achterliggende 5 jaar werden ge memoreerd. In de 50 uitvoeringen, die wij in de 5 jaren van ons bestaan hebben gegeven, hebben wij gepoogd het publiek ontspanning te geven in het betere genre en wij mogen aannemen, dat we hierin zijn geslaagd. Er was afwisseling en ver scheidenheid in de gebrachte stukken. Een lach en een traan. Een lach, als we denken aan „Wel kom binnen" en „Vier mannen en één meisje" en een traan bij „Zonsopgang" en „Vliegers vrouwen". Woorden van dank werden gesproken tot de heer A. Westerik en zijn vrouw, die beiden veel voor de vereniging hebben gedaan, tot de fam. Holterman voor het beschikbaar stellen van „Amicitia", tot de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente voor het beschikbaar stellen van „Irene", tot de fam. Hartsuiker, in wiens bak kerij men mocht repeteren als anders geen ge legenheid was, tot mevr. douairière Van de Borch van Verwolde. fa. Wissink en Piet Bos voor het beschikbaar stellen van toneel-attri buten, de grimeur Johan van Geenhuizen, tot de decorschilder de heer H. H. J. Stokkers en tot de pers, wiens aanwezigheid bij de uitvoe ringen steeds op prijs wordt gesteld. Voor lof en waardering in de pers zijn wij dankbaar, doch niet minder voor opbouwende critiek, zo 1 de heer Oosterkamp. Verschillende sprekers voerden hierna in(ie woord. De heer Kroon sprak namens de Voor Ach Oranjevereniging, de heer A. J. Goldstein [augi mens de V.V.V (die graag zou zien, dat O.C aDgs tijdens het vreemdelingenseizoen enige mj )nd j optrad)mevr. douairière Van de Borch gen Verwolde namens een groep aanwezigen, de h Laay namens de Chr. Toneelvereniging „D.E.l ,r ga te Hengelo, de heer H. Kers namens de Vo! |angs feestcommissie te Dijkerhoek en „Jong Holte ^ing de heer Beldman namens de Chr. Reciteert 10ud< „Excelsior", de heer A. Westerik namaak „H.M.V.", C.J.M.V. en „Tegahaja's", en t >ttig. slotte de heer Korterink namens de Volksfee commissie „Larensebroek". fl.G.l De goede en waarderende woorden werden:'11 zegd onder aanbieding van cadeaux, bloemena enveloppes met inhoud. Nadat de heer Oosterkamp alle sprekers 1 p bedankt, werd pauze gehouden, waarin koi °.01 met gebak werd geserveerd. ;nin' ste Inmiddels was de heer Van Geenhuizen;en l reed gekomen met de grime en ging het dugelr open voor het eerste bedrijf van „Werp gttzijr steen", spel in drie bedrijven van Maarten v ïote Vught. Zoals boven reeds werd gezegd, belejbra den de aanwezigen aan dit stuk twee uur sp; ar p: ning en genoegen. De spelers deden ons m rjsse leven met Thea (mej. Jo Wolters), de doch q m< van baron van Weerdenburg (de heer G. Sts Ondc nenberg)die tegen de wil van haar vader li Ider: desbetrekkingen had met Gerard (Henk Kot ren man)de zoon van de huishoudster van de ban len. mevr. Manders (mej. H. Bronsvoort). De sti hem tussen de baron enerzijds en zijn dochter en ha n „1 minnaar anderzijds wordt ons in al haar felh; har. getekend, waarbij de baron zich niet ontziet dene de gemeenste middelen te baat te nemen. E Ma spel vindt zijn ontknoping en hoogtepunt in mm terugkomst van kolonel Bronswijk (vroeg :cell< vriend van de baron) (Jan Oosterkamp)de niukeli die indertijd mevr. Manders (toen nog dient slers meisje bij de baron) in de steek liet en nannei Indië uitweek. Treffend is het weerzien van k In d lonel Bronswijk, mevr. Manders en haar zo n ra< Gerard, die in de tropen als le luitenant-vi ba ger diende onder kolonel Bronswijk, niet n Met tende, dat dit de man was, die jaren geleden ijrd c plaats van met zijn moeder te trouwen de t nam naar Indië. ZAL De hoofdrollen werden op voortreffelijke wij i gespeeld door mej. J. Wolters, mej. H. Broi voort en mej. J. Jansen en de heren G. Steune berg en H. Koopman, doch dit neemt niet m dat we voor de vertolking van de andere dam f! en heren alle lof hebben. Wat was mej. Adr Harting in haar kleine rol als dienstmeisje ent heer J. Krikkink als inspecteur van politie ni prachtig. Joh. Meerman (als jhr. Ben van Doorewerï01 verloofde van Louize, de tweede dochter v: de baron) en de heer Kromdijk (zwager van baron) speelden hun rol goed. Na de opvoering werd de spelers een waifo] ovatie gebracht, waarna de heer Beijers nama dat de aanwezigen een woord van dank bracht vo: er het gebodene. Ook de heer Van Geenhuizt oeit< sprak nog een enkel woord, waarin hij wees c ren de goede verstandhouding, die er tussen O.Ci akei en zijn persoon steeds is geweest. mej Ke' ssir nek Voc <g Woensdagavond (Dankdag) gaven O.C.H.'ers hun 50ste uitvoering. „Irene" geheel bezet en de aanwezigen hebben ook dei u^e avond zeer genoten van „Werp geen steen". "1"* De heer Oosterkamp, die deze avond voor irS'e] 50ste keer meespeelde, ontving van de club a aandenken een prachtige zilveren sigarettaKrs koker, die hem met een toepasselijk woord do: U de heer Koopman werd uitgereikt. De eerste lustrum-herdenking was hiermei ten einde. Een herdenking, waarop O.C.H. te genoegen terug mag zien. UITSTEL EERSTE OEFENING. Me :wo: Aan de dienstplichtige der lichting 1947 D. Bulsink is een jaar uitstel van eerste oefening1 verleend. Zij LEDENVERGADERING C.J.B.T.O. ett Onder voorzitterschap van de heer W. Aac stoot kwamen Maandagavond de leden van afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuil ders Org. in vergadering bijeen. Na opening de gebruikelijke wijze sprak de voorzitter et kort woord van welkom tot de aanwezige ledei terwijl enkele gasten in het bijzonder werde begroet. Door de heer M. Bolink werd hierna een ii leiding gehouden over „Melkwinning en mell behandeling". De grondslagen voor een prim zuivelproduct worden gelegd op de boerderij, e de melkwinning en behandeling zijn dan ook vaJ het allergrootste belang. Wat tijdens het melke of bij de behandeling is verprutst kan niet wee J worden goed gemaakt. Tal van vragen werden naar aanleiding va dit onderwerp gesteld en er ontspon zich geanimeerde bespreking. Van de secretaris, de heer E. A. Teeselinl b_ was schriftelijk bericht binnengekomen, dat K wegens huwelijk bedankte en dat het hem zijn spijt niet mogelijk was om deze avond aar. wezig te zijn. De voorzitter sprak hartelijk woorden van dank en waardering aan het adre van de heer Teeselink, die tal van jaren beste krachten aan de afdeling heeft gegeven In de vacature werd voorzien door de verkié zing van de heer J. Keuterman. Hierna werd gesproken over de propaganda avond, die op Maandagavond 13 November a. in „Irene" zal worden gehouden om te komei tot de oprichting van een afdeling van de Chr Boerinnen Plattelands Bond (C.B.P.B.). Op deze propaganda-avond zal als spreekster optreden mej. Jochemse van Ede, bondspresi dente, terwijl na de pauze de toneelgroep van afd. Wierden voor het voetlicht zal brenger^ het spannende spel: „Stropersbos". Nadat nog enige zaken van ondergeschikt be lang waren afgehandeld, sloot de heer J. Stam deze vergadering met dankgebed. vai iel Ir reef aal idi in or el

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2