>oss-country Bergruiters PC Voor het zwakke kind. Bevolkingsonderzoek op tuberculose* PREDIKBEURTEN. 11 November: KLAPROOSDAG. )e abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal P t gen EN KE 44. Jaargang 2. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWS TJitgave van de Stichting „Eoltens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 51f8S - 234 Adv.-prijs115 m.m. a contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 Plaatsgenoten waren favoriet. Eerste prijzen en bekers bleven in Holten. De Landelijke Rij vereniging „Bergruiters" •ganiseerde Woensdagmiddag (Dankdag) op gnfraai parcours in de Beuzeberg haar jaarlijkse ross country waarvoor flinke deelname bestond erwijl de publieke belangstelling groter was ;an ooit te voren. De weersomstandigheden wa- •en buitengewoon gunstig en vele ingezetenen varen de Beuzeberg ingetrokken om te genieten jan dit paardenfestijn. Het publiek gelieve ech- er te bedenken dat een cross country iets anders s dan een voetbalwedstrijd. Er werd door ver- ichillende mensen (vooral de jongelui maakten ich hieraan schuldig) geschreeuwd als paard en uiter passeerden. Dit kan zeer funeste gevolgen lebben. Het paard vertrouwt in de 5 minuten lie deze rit duurt geheel op zijn berijder en moet liet worden afgeleid door geschreeuw en ge- iwaai met de handen van toeschouwers die over al langs het parcours hadden plaatsgenomen. De jury bestond uit de heren Luchtenbeld te Zwollerkerspel (tevens Federatie vertegenwoor- diger) en Rottink te Olst. De veterinaire dienst (verd waargenomen door Dr G. S. E. Vegter. Het parcours had een lengte van 2000 meter, terwijl dit voor de nieuwelingen was terugge bracht tot 1000 meter. De door de Verenigde Veluwse Melkbedrijven te Nunspeet beschikbaar gestelde wisselbeker, die driemaal achtereen moet worden gewonnen of vijf keer in totaal, voor groepen van drie ruiters van één vereniging, werd, evenals het vorige jaar, gewonnen door een Bergruiters- groep, die bestond uit M. Bolink met „Lida", G, Hulsman met „Albert" en H. Beltman met „Atoom". Totaal tijd 13 min. 50.04 sec. 2e prijs Lonneker, totaaltijd 16 min. 19.02 sec. Se prijs Lonneker, totaaltijd 16 min. 19.06 sec. 4e prijs Lonneker, totaaltijd 17 min. 19 sec. Individueel waren de uitslagen als volgt: le prijs plus zilveren beker, beschikbaar ge steld door burgemeester Mr W. H. Enklaar. 1. M. Bolink met Lida, 4 min. 26,4 sec. 2. G. Hulsman met Albert, 4 min. 35 sec. 3. A. Breu- kers te Lonneker met Willy, 4 min. 36,6 sec. 4. F. Smelt te Lonneker met Yella, 4 min. 48,4 sec. 5. H. Beltman te Holten met Atoom, 4 min. 49 sec. 6. F. Ruiterkamp te Gorssel met Black, 4 min. 53,2 sec. l'. H. Wes te Goor met Kitty 5, 4 min. 54^6 sec. 8. M. Flierman te Ruurlo met Bramie, 5 min. 1.4 sec. 9 H. J. Varvik te Lonneker met Ibonnelle, 5 min. 5,4 sec. 10. G. J. Lutje Holzik te Lonneker met Lies, 5 min. 14,6 sec. 11. H. J. KI. Brinke te Ruurlo met Victor, 5 min. 20 sec. 12. B. Lamers te Eibergen met Kitty, 5 min. 24,8 sec. 13. H. ter Mors te Lonneker met Costiladi, 5 min. 30,2 sec. 14. J. ter Welle te Goor met Jolanda. omin. 30,8 sec. 15. B. J. Roerink te Lonneker met Hans, 5 min. 34.4 sec. 16. L. J. Bruggert te Lon neker met City Rosa, 5 min. 36,6 sec. 17. G, Bolink te Holten met Harry, 5 min. 36,8 sec. 18. H. Beid- man Jr. te Holten met Piet, 5 min. 41 6 sec. 19. B. Lowik te Almelo met Rionneke, 5 min. 49,6 sec. 20. H. J. Holtkamp te Lonneker met Zilverstaart, 3 min. 54,6 sec. 21. A. Hemmink te Almelo met Tello, 5 min. 55 8 sec. 22. T. Beldman te Holten met Stella, 5 min. 59,6 sec. 23. H. Kortenhorst te Heeten met Favoriet, 6 min. 24. J. W. Hulsman te Holten met Willy, 6 min. 5 sec. 25. G. J. H. Scholten te Lonneker met Glory, 6 min 7 sec. i. A. Bronsvoort te Holten met Alex, zelfde tijd. 27. J. Struik te Holten met Henny, 6 min. 13 sec. K. Wichink te Heeten met Curda, 6 min. 17.2 sec. 29. F. Veltkamp te Holten met Petertje, min. 39,4 sec. Nieuwelingen: 1. G. Keizer te Holten met Prins, 2 min. 25,2 sec. 2. H. J. Bosschers te Holten met Wilco, 2 min. 47,2 sec. 3. L. J. B. Breteler te _en met N.N., 2 min. 49,8 sec. 4. Jhr. van Coeverden te Holten met Goltine, 2 min. 50 sec. 5. Mej. Nanny Vosman te Holten met Billy, 2 min. 53,8 sec. 6. H. J. Wansink te Holten met Tanny, 3 min. 6,4 sec. 7. P. Hartink te Holten met Adriaan, 3 min. 22 8 sec. 8. H. C. Glotsbach te Almelo met Robbie I, 4 min. 53,4 sec. Na afloop van de cross verzamelden de deel nemers zrich aan een koffiemaaltijd in hotel Holterman waar de prijzen werden uitgereikt door de Federatievertegenwoordiger de heer Luchtenbeld. Het lag in de bedoeling dat de prijsuitreiking zou plaats hebben door burge meester Mr W. H. Enklaar, doch deze was helaas verhinderd. De heer den Besten, bedrijfsleider der V.V.M. te Nunspeet reikte de wisselbeker met een toe passelijk woord uit aan de voorzitter van de „Bergruiters", de heer H. Beldman en spoorde de leden aan om op het goede pad voort te gaan men een volgend jaar deze fraaie beker definitief in bezit kan nemen. In een kort slotwoord bracht de heer Beldman vervolgens nog dank aan allen die aan het wel slagen van deze cross hebben medegewerkt. AFDELING VAN DE ARJOS OPGERICHT. Meer dan 60 Gereformeerde jonge mensen hadden gehoor gegeven aan de oproep van het bestuur der Geref. Jongelingsvereniging om Vrijdagavond van de vorige week in de consis torie der Geref. kerk te komen waar getracht zou worden een afdeling van de A.R. Jongeren Studieclub (ARJOS) op te richten. De bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer P. v. d. Meulen, voorzitter der A.R. Kies vereniging, werd op de gebruikelijke wijze ge opend waarna de heer v. d. Meulen een hartelijk woord van welkom sprak tot de jongemensen en in 't bijzonder tot de heer Blok uit Zwolle, voor zitter van het Prov. Arjos Verband Overijssel. Nadat de heer v. d. Meulen de bedoeling van deze avond had uiteengezet werd het woord gegeven aan de heer Blok die in een vlot betoog het grote belang schetste van beginselstudie. Wij hebben thans nog de gelegenheid om onze begin selen te bestuderen en wij moeten ook als A.R.- jongeren deze gelegenheid met beide handen aangrijpen. Verschillende vragen werden gesteld naar aan leiding van het door de heer Blok gesprokene. Op een vraag van de voorzitter wie of voor de oprichting van een AR JOS-af deling waren ston den alle aanwezigen op en was hiermede een flinke AR JOS-af deling opgericht met meer dan 60 leden. Men wil trachten nog meer leden te werven zodat de afdeling kan worden gesplitst in 2 groepen. Vervolgens werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur, waarin gekozen werden de, heren H. Beltman, voorzitter, J. v. d. Meulen, G. Stam en mej. Trui Kolkman. Nadat nog een 5e lid zal zijn gekozen zullen de nog resterende functies worden verdeeld. Besloten werd eens per maand te vergaderen op Donderdagavond. De heer Blok sloot deze avond met dank aan God nadat de heer v. d. Meulen spreker had dank gebracht voor zijn bereidwilligheid om deze avond naar Holten te komen. EEN AFDELING C.B.P.B. In gebouw „Irene" zal op Maandagavond 13 November a.s. een propaganda-avond worden gehouden om te komen tot de oprichting van een afd. van de Chr. Boerinnen Plattelands Bonds (C.B.P.B.). Als spreekster zal optreden de bonds presidente mej. Jochemse van Ede, terwijl ver der medewerking zal worden verleend door de afd. Vriezenveen. We komen op deze propa ganda-avond in ons volgend nummer nader terug. VERKIEZING. Voor de gemachtigden van het kiescollege Ned. Herv. Gem. werden gekozen de heren: D. B. Nijland, G. J. Tempelman, G^ Aanstoot en Ant. Koopman, terwijl voor de vac. J. Meerman geen meerderheid werd verkregen en dus een her stemming moet plaats vinden. SPEURTOCHT. Ook de C.J.M.V. Vriendenschaar hield Dins dag j.l. een speurtocht voor Haar leden en een 30-tal jongens nam hieraan deel. Het terrein waar de jongens in 't nachtelijk duister werden afgezet was de Lorkeen hoek onder Raalte. Alle leden kwamen weer behouden op hun basis, „Irene", terug zodat ook deze tocht als zeer ge slaagd mag worden beschouwd. ZENDINGSVERGADERING IN HET „LöSSE HOES". Woensdagmiddag der vorige week vergaderde de Classicale Zendingscommissie der Ned. Herv. Kerk in het Lösse Hoes te Holten. Afgevaardig den uit bijna alle gemeenten der classis Deventer waren aanwezig, waaronder Ds Spreeuwenberg van Okkenbroek en Ds de Vries van Holten, resp. voorzitter en secretaris der Commissie, mej. Burgersdijk, hulppredikante te Enschede en Dr Dankbaar, zendingsdirector te Oegstgeest. Nadat Ds Spreeuwenberg het doel dezer ver gadering had uiteengezet, n.l. om allerlei vragen in verband met de huidige situatie der zending te bespreken, kreeg Dr Dankbaar het woord die tot onderwerp had: ,.De toekomst der zending". Hij maakte eerst enige inleidende opmerkingen over het boek van Max Warren: „the truth of vision". Sprekende over de moeilijkheden die er op de zendingsterreinen zich voordoen, zoals bv. het terugtrekken der zendingsarbeiders uit Bali, wees Dr Dankbaar er op dat de prediking van het koninkrijk van Christus in de historie nooit ongehinderd is voortgegaan. Hierin overkomt ons niets vreemds. De zending werkt nog slechts anderhalve eeuw in Indonesië, dan mag men niet verwachten dat in die korte tijd de weerstanden zouden zijn overwonnen. Wij hebben niet de minste reden de moed te laten zakken bij de eerste de beste tegenslag. Integendeel, wetende dat het Koninkrijk van Christus komende is, spannen wij alle krachten in om de jonge Indo nesische kerken te helpen met raad en daad. De toekomst is alleen God bekend; het gehele Oosten staat in brand, grote verschuivingen vinden plaats en de kerk heeft toe te zien dat ze de kansen tot verkondiging van het Evangelie be nut. Er is hoop dat 11a enige tijd de nu tijdelijk verlaten terreinen weer kunnen worden be werkt; wat Nieuw Guinea betreft, daar gaat tot nu toe het werk gezegend voort; zolang dit onder Nederlandse souvereiniteit blijft, zal dit ook zo kunnen blijven. Na een geanimeerde bespreking werd de aan dacht gevestigd op het feit, dat Zondag 5 Nov. in een avonddienst te Almelo Ds Weber, die naar Celebes vertrekt, afscheid van onze classis zal nemen. Allen wordt verzocht deze dienst bij te wonen. Na rondvraag sloot Ds Spreeuwenberg deze be langrijke vergadering. Zoals bekend is werd hier opgericht een ver eniging, die tot doel heeft zwakke kinderen op medisch advies gedurende enige weken uit te zenden naar Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies. Aan zulke uitzendingen zijn, zoals ieder wel zal begrijpen, grote kosten ver bonden. Het is gelukkig, dat velen sympathiek staan tegenover het streven van de vereniging en door een grotere of kleinere bijdrage steun verlenen. De vereniging telt thans reeds ongeveer 150 leden, mensen van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging. Daar kolonieverpleging een belangrijk wapen tegen de tuberculose en lichamelijke verzwak king is, voorkomt men vaak een ziek worden op latere leeftijd en daarmee langdurige en kost bare verpleging in sanatorium of ziekenhuis. Mede om deze reden steunen Rijk en Provin cie financieel het werk van de vereniging. Van vele kanten komt dus hulp, maar voor volledige bereiking van het doel is meer steun nodig. Het Bestuur is van mening, dat nog zeer veel inwoners van Holten wel een steentje wil len en kunnen bijdragen om aan zwakke kinde ren een kans te geven door goede en regelmatige 'verzorging in een gezonde omgeving, op te groeien tot flinke, levenslustige jongens en meis jes. De grote betekenis van de verpleging blijkt o.a. uit de resultaten, behaald bij onze eerst uit gezondene. Henkie v. d. Bos is ru:m 5 weken ver pleegd in een koloniehuis te Oostdoorne en kwam in die tijd 6V2 pond aan. Daarom: geeft u bij het bestuur op als lid! Om aan het werk van de vereniging meer be kendheid te geven heeft het bestuur besloten op Dinsdag 7 Nov. a.s. in Amicitia een film over de verpleging te vertonen, waarbij een toelichting zal worden gegeven, terwijl de heer Donker tevens enige Holtense films denkt te laten zien, o.a.: Volksfeest Holten, feest te Holten bij de geboorte van Prinses Irene en de bij velen be kende Waterleidingfilm. De toegang is vrij, niet alleen voor de leden, maar ook voor niet-leden. Een verloting wordt niet gehouden, dus aan het bezoeken van deze avond zijn geen kosten verbonden. Op een goed gevulde zaal wordt gerekend. Zie de advertentie in dit nummer. De tuberculose is een van de ergste volks ziekten, die arm en rijk belaagt. Vooral een tijd van gebrek aan krachtig en voldoende voedsel, zoals die, met de bezettingstijd, nu al weer vijf jaar achter ons ligt en in de huidige periode van woningnood zijn de voorwaarden voor uitbrei ding zeer gunstig. Het kost een geweldige inspan ning om de achteruitgang in de strijd voor de gezondmaking van ons volk, die voor de oorlog al zo goed op gang was, weer ongedaan te maken en op de ziekte in te lopen. In de stad merkt men van die ziektegevallen zo weinig, maar in een dorp wordt men zo nu en dan opgeschrikt, wanneer zich weer eens een geval voordoet en wordt de hele gemeenschap als het ware met de ziekte geconfronteerd. Tuberculose is geen erfelijke ziekte, doch wordt veroorzaakt door de tuberkelbacil. Men krijgt tuberculose door besmetting. Men onderzoekt gezonde mensen tegenwoor dig op longtuberculose, omdat gebleken is. dat bij de meeste mensen reeds duidelijke afwijkin gen aanwezig zijn, voordat er ziekteverschijnse len optreden. Hoe vroeger het ziekteproces in de longen ontdekt wordt, des te groter is de kans op genezing en des te korter duurt de ziekte. De vraag of het mogelijk is de gehele bevol king op longtuberculose te onderzoeken is thans geen vraag meer, want er zijn thans apparaten waarmede in korte tijd een röntgenfoto van de longen kan worden gemaakt met toestellen, die overal kunnen worden opgesteld. Het nemen van de foto kost slechts enkele ogenblikken en men behoeft zich voor het onderzoek niet geheel te ontkleden. In een uur tijds kunnen zelfs honderd mensen worden doorgelicht. Op 2 Mei 1950 is men op initiatief van de Overijsselse t.b.c.-vereniging, door de vorming van een speciale stichting, in onze provincie met het bevolkingsonderzoek, zo heet deze massale doorlichting en fotografering, begonnen. Na Raalte, waar 99,3 van de opgeroepenen aan de doorlichting deelnam, is het onderzoek gehou den in Genemuiden, Oldemarkt, Bathmen en Diepenveen. Thans is men in Olst begonnen en ook zal dit jaar Wijhe nog aan de beurt komen. Tot nu toe is het laagste percentage, dat op kwam 79 33 De deelname is vrijwillig, maar er wordt vanzelfsprekend grote drang op de be volking uitgeoefend om aan het onderzoek deel te nemen. Dat is bijna vanzelfsprekend, want wanneer maar een gedeelte zou worden onder zocht bleef het gevaar van besmetting in ern stige mate bestaan. Een tweede toestel en een tweede arts ont breken momenteel nog om het onderzoek nog sneller te kunnen doen verlopen, maar binnen afzienbare tijd zullen ook de Holtense ingeze tenen worden opgeroepen en natuurlijk zullen zij dan allen verschijnen in het belang van zich zelf en van hun medemensen. AGENDA Zaterdag 4 Nov.: van 2 tot 5 uur Grote Verkoop van Amerikaanse Legerkleding bij A. Mulder, Dorpsstraat A 209. Zaterdag 4 Nov.: Verwerpen krentenbrood bij Joh. Rietman. Maandag 6 Nov.: nam. 2 uur Raadsvergadering (zie agenda). Maandag 6 Nov.: Propaganda-avond C.N.V. in Irene. (Zie annonce.) Dinsdag 7 Nov.: Filmvertoning kinderherstel lingsoorden 7.30 uur (zie annonce) Vrijdag 10 Nov.: Familie-avond Knapen Vereni ging. Spr. de heer Verhaar, Jongensleider C.J.M.V. Zaterdag 11 en 25 Nov.: Verwerping krenten brood bij T. Koopman (zie annonce). Zaterdag 11 Nov.: Uitvoering O.C.H. in Amicitia 8 uur (zie annonce). Maandagavond 13 Nov.: Propaganda-avond op richting C.B.P.B. Spr.: mej. Jochemse. Mede werking van toneelgroep afd. Vriezenveen. Maandag 13 Nov.: Propaganda Ver. C.J.O. in Irehe. Maandagavond 20 Nov.: spreekt in „Irene" voor de Chr. Hist. Kiesvereniging de heer J. de Ruiter, lid der 2e Kamer over het onderwerp „De Chr. Hist. Unie en de landbouwpolitiek". Dinsdag 28 Nov.: Propaganda-kunstavond van de Ned. Blindenbond, met medewerking van de „Tegahaja's", in Amicitia, 7.30 uur. Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur Ds de Vries. Collecte voor Inwendige Zending. Betlianië. 10 uur Ds Knipscheer. Collecte voor Inwendige Zending. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de Geref. Evangelisatie Centrale. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gompert Herman z.v. L. Gazan en G. H. Egbers, Anny, d.v. A. Meerman en H. G. Paalman, Jannes Gerhardus, z.v. H. Bosman en A. Koetsier en Berend Jan Gerrit, z.v. G. J. Bronsvoort en H. M. Brinks. Getrouwd: E. A. Teeselink. 29 j. en G. Keuter man, 24 j. Aangekomen: J. H. van Zon en J. van Zon van Markelo, naar L 22; A. Wissink en gezin van Hoogezand naar A 201. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: stel schaafbankbeitels, 8 sleutels aan ring, ballpoint-pen, etui voor rozenkrans, militair windjack, militaire regenjas. Verloren: zwarte vulpen. Gevonden: gouden kettinkje, damesportemon- naie, dameshandschoen. Verloren: vulpen, portemonnaie inh. o.a. f 5, zakmes, grijze halsdoek, dames handschoen, kinderportemonnaie, autoband 24 inch. Inlichtingen Groepbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 27, Tel. 352. BOUWTERREIN AANGEKOCHT. De heer H. W. Goorman, keurmeester aan het abattoir heeft van de fa. Gebr. Dikkers een bouw terrein aangekocht aan de Larenseweg naast de woning van de heer A. Muller. Hij is voornemens hier binnenkort een woning te bouwen. Dit is de dag, dat wij voor de vijfde maal in eerbied het hoogste offer gedenken, hetwelk meer dan 18 millioen geallieerde militairen in de laatste wereldoorlog voor onze zo vurig be geerde vrijheid brachten en in het bijzonder gaan onze gedachten uit naar de 30.000 van deze ge vallenen, die in ons vaderland hun laatste rust plaats vonden. Als Holtenaren denken wij dan even in stilte aan de begraafplaats op de Holter- berg en aan de meer dan 1200 Canadezen en enkele gevallenen van andere nationaliteit, wier graven, keurig verzorgd door Mac Phee en zijn mannen, een toonbeeld zijn van de piëteit, waar mede deze doden worden omringd. In bewondering staren wij naar de volheid van bloemen, die de graven bedekken, maar het hart wordt stil als we toevallig getuige zijn, wanneer verwanten uit het verre Canada de graven hun ner geliefden bezoeken. Dat zij dit kunen doen is dikwijls voor een deel het werk van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité, dat zorgt voor hun reiskosten in Neder land en voor een gastvrije ontvangst, om de zware gang naar de begraafplaats wat gemakke lijker te maken. Is het nog nodig te zeggen, dat hiervoor geld nodig is en dat wij als Nederlanders zedelijk ver plicht zijn dat geld bijeen te brengen. Door het kopen en dragen van een klaproos geven wij niet alleen uiting aan onze gevoelens van dankbaarheid, doch wij stellen het comité in staat zijn werk voort te zetten. Dat werk is veelzijdiger dan wij hier in enkele regels kunnen weergeven, maar het verlangt een daad van ons. Op klaproosdag zal ons ook in Holten dit embleem van de herdenking van de soldaten- graven over heel de wereld worden aangeboden. De leden van de meisjesverenigingen stellen zich ditmaal beschikbaar om het u aan te bieden. Aan uw antwoord willen wij niet twijfelen; het zal goed zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1