Gemeenteavond N.H. Kerk. RAADSAGENDA. PREDIKBEURTEN. Diamanten zaak. Wereldspaardag. No. 43. Jaargang 2. ZATERDAG 28 OCTOBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HQLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 51,83 - 231, Adv.-prijs115 m.m. (a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 De Gemeenteraad komt Maandag, 6 Nov. a.s., des namiddags 2 uur bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1. Notulen van de vergadering van 8 Augus tus en 19 September j.l. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorlopige vaststelling van de rekeningen van de gemeente en de gemeente-bedrijven over 1947. 4. Voorstellen inzake aan- en verkoop van grond. Voorstel tot aansluiting bij de N.V. Bouw- spaarkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Voorstel tot herziening van de electrici- teits-tarieven. Voorstel inzake een nadere regeling voor de subsidiëring van het kleuteronderwijs. Voorstel tot het vaststellen van een rege ling voor het gebruik van de o.l. schoolge bouwen door derden. Voorstel tot het toekennen van een ver goeding ingevolge artikel 13 der lager- onderwijswet 1920. 10. Voorstel tot wijziging van de salaris-ver ordening voor het gemeente-personeel. 11. Voorstel tot het verlenen van een tweede uitkering van 5 aan het gemeente-per soneel. 12. Bezwaarschriften aanslagen wegenbelas ting. 13. Bezwaarschriften aanslagen reinigings recht. Rondvraag. 5. 14. Het was een goed bezochte avond, deze sa menkomst in Irene, welke door Ds Knipscheer geleid werd en op de gebruikelijke wijze ge opend. In zijn kort welkomstwoord ter inleiding van Mr Vixseboxse sprak de voorzitter de nood zaak uit van een gedachtenwisseling. Mr Vixseboxse, die als president-kerkvoogd goed in deze materie thuis is, sprak over de nieuwe figuur in de kerk bij aanneming van de nieuwe kerkorde: ,,de ouderling-kerkvoogd". Om deze figuur duidelijk voor te stellen schetste hij de historisch gegroeide scheiding tussen de behartiging van de geestelijke en stof felijke belangen der gemeente. De toestand zoals die nu bestaat, is niet langer houdbaar geble ken, omdat het geld ook wel degelijk een rol speelt bij de belijdenis van het geloof. De ker- keraad, die geestelijke belangen behartigt, vindt zijn voortzetting in de classis en de synode. De kerkvoogdij, welke de stoffelijke belangen ver zorgt, is geen verantwoording aan hogere col leges verschuldigd. In onze gemeente zal er bij belangrijke dingen overleg bestaan, dit is ech ter niet in alle gemeenten het geval. Ook de algemene taak van de Synode, die zeer omvangrijk is geworden, wordt er door bemoei lijkt. Het sterk gescheiden houden van de gees telijke en wereldlijke zaken heeft een scheve po sitie doen ontstaan, die de oorzaak is, dat de kerk geen behoorlijk administratief apparaat heeft. Bij de nieuwe kerkorde vertoont de kerkeraad een geheel ander beeld. Een gedeelte wordt be last met de geestelijke en het andere deel met de stoffelijke zaken. De kerkvoogd wordt dan te vens ouderling. De feitelijke toestand blijft ove rigens gelijk met dit verschil, dat men dan tel kens samen vergadert om de dingen samen on der ogen te zien. Straks krijgen de kerkvoogdijen ook een voortzetting in de hogere colleges, zoals de pro vinciale kerkvoogdij, de algemene beheerscol- leges en de generale financiële raad. Tegen de ouderling-kerkvoogd zijn bezwaren gerezen; men heeft gevraagd: waarom geen 4e ambt? De synode zal hierover straks moeten beslissen. Van belang is, dat door de nieuwe bepalin gen vermeden wordt, dat de gemeente van bo venaf geregeerd wordt, zoals nu dreigt te ge schieden, nu de Synode telkens een beroep moet doen op de gemeenten voor de aanvulling van de fondsen. Het college van notabelen zal een taak behou den in de kerk. Er werden verschillende vragen gesteld, die door de heer Vixseboxse uitvoerig werden be antwoord. Ds Knipscheer bracht hem dank voor zijn duidelijke uiteenzetting en gaf daarna gelegen heid voor het bespreken van andere zaken. Door de heer H. J. Westerik werd naar voren gebracht, dat een groot aantal leden voorname lijk in het dorp hun kerkelijke belasting in het geheel of gedeeltelijk niet meer betalen. Indien de reden gelegen is in een te eenzijdige samen stelling van de colleges, zoals men het dikwijls doet voorkomen, dan moet z.i. getracht worden, een oplossing te vinden. De kerk kan deze gel den niet missen. Ds Knipscheer, die deze kwestie verduidelijk te, was van oordeel, dat de geringe belangstel ling van de betrokkenen oorzaak is, dat zij geen vertegenwoordigers hebben. De heer Beijers zeide hierop, dat deze zaak op de vorige samenkomst reeds uitvoerig be sproken is. Hij wilde daarop niet weer ingaan, maar meende, dat getracht moet worden tot grotere eenheid te geraken door een samenspre- king met deze mensen te houden. Dit kan mis schien de kerk ook in geldelijk opzicht ten goede komen. Door de heren Pakkert en Brouwer werd nog een uiteenzetting gegeven, hoe men elders deze zaken heeft opgelost. Geregeld bezoek van de minder draagkrachtigen kan hun het betalen wat gemakkelijker maken. Mevr. Muller wilde de leden zelf bezoeken laten afleggen. Ds Knipscheer wees er in dit verband op, dat de predikanten geregeld huisbezoek doen en dan ontmoet men niet zoveel bezwaren. Men heeft echter enkele jaren nodig om de gemeente rond te komen. De heer Kroon vroeg inlichtingen over het verbouwen van de pastorie van Ds Knipscheer, hetwelk 36.000.zal kosten. Spr. meende, dat men beter op een andere plaats een nieuwe pas torie kan bouwen en dat de kosten niet veel hoger zullen worden, aangezien de oude pastorie verkocht kan worden. Door de kerkvoogden Muller en Westerik werd hierop geantwoord, dat men voor een re delijke prijs geen grond heeft kunnen bemachti gen en dat de oude pastorie practisch geheel zal worden afgebroken, zodat er feitelijk een nieuwe pastorie zal verrijzen. Mr Enklaar wees er op, dat met de bouw niet langer gewacht moet worden omdat de prijzen nog steeds stijgen en de kosten hoger zullen worden. Dit ontlokte de heer J. Aaltink de opmer king dat eerst gezorgd moest worden voor de dubbeltjes. Ds de Vries zag in het gesprokene van deze avond aanleiding om de aanwezigen op te wek ken er op uit te gaan. Hij betreurde het, dat de predikanten thans bezig zijn aandelen te plaat sen, terwijl hun geestelijke arbeid zo nodig is. Spontaan gingen toen stemmen op om ploe gen te vormen om de gemeente in te gaan voor het plaatsen van aandelen. Voor dit doel gaven zich op de heren J. Kroon en B. H. Brouwer, J. Knijff en E. J. Westerik, T. Koopman en A. Westerik, Mr Enklaar en P. Dijkstra, A. J. Pekkeriet en A. Muller, H. A. Schutte en A. Koopman* G. Bouwhuis en H. J. Westerik, Joh. Koopman en J. Bouwhuis, Hs. Roelofs en Joh. Relink, E. J. Koopman en J. Meijer, J. G. P. Muller en B. W. Stevens, M. Tee- selink en G. J. A. Keuterman. Besloten werd Vrijdagavond in Irene bijeen te komen om de routes uit te zetten en dan zo spoe dig mogelijk met deze arbeid te beginnen. Ds Knipscheer sloot de avond na het zingen van de avondzang met dankgebed. NAAR HET VADERLAND ONDERWEG. Met het troepentransportschip „Skaugum", vermoedelijk aankomend te Rotterdam, zijn naar huis onderweg A. J. Reilink, D 105, T. Verveda, A 286, en E. Achterkamp, A 297. PISTOOLSCHIETEN. Bij de onderlinge schietwedstrijden van de reserve-politie der omliggende gemeenten, Zater dagmiddag te Rijssen gehouden, wist onze plaatsgenoot, de heer Joh. Wolters, de 4e prijs te behalen. BRAND OP DE BORKELD. Tijdens afwezigheid van de bewoners brak Donderdagmiddag brand uit in het zomerhuisje „Heidelust" op de Winkelberg, bewoond door de heer M. Vincent en gezin en eigendom van de heer Roosenboom te Enschede. Het houten huis brandde in een ommezien geheel af, zodat de brandweer zich slechts kon beperken tot na blussen door middel van zand. Water was op de Borkeld niet aanwezig. De heer Vincent werkt te Goor en zijn echt genote was des middags uitgegaan met haar schoonzuster. Bij het verlaten van de woning brandden in het fornuis enkele turven. Toen zij door anderen gewaarschuwd bij haar huisje terugkwam, was de gehele inboedel in vlammen opgegaan en restte het gezin enkel het lijfgoed, dat men aan had en enkele stukken wasgoed, die op de lijn te drogen hingen. Omtrent de oor zaak van de brand tast men in het duister. De woning zowel als de inboedel waren verze kerd, doch voor deze gelden zal men slechts een gedeelte weer kunnen aanschaffen van hetgeen verloren ging. Het woningprobleem in onze ge meente is door deze brand weer met één geval verméèrderd. KLEURENFILM IN AMICITIA. Zaterdag zal in Amicitia weer een filmvoor stelling gegeven worden met de prachtige kleu renfilm Jody en het Hertenjong. Dit machtige en ontroerende filmwerk uit de moerassigè oer wouden van Florida, is gebaseerd op de beroem de en gelijknamige roman van Marjorie Raw- lings. Deze film is iets aparts en steekt hoog uit boven alle andere producten, die in ons land vertoond zijn. Het is de boeiende geschiedenis van de familie Baxter, met als hoofdpersoon Jody, het zoontje, en zijn hertenjong. Zelden zag men een schoner en boeiender film en reeds millioenen toeschouwers zijn bij 't zien van dit diep menselijk filmwerk tot in de ziel geroerd. Om 4 uur wordt een speciale kindervoorstel ling gegeven met de grote tekenfilm van Max Fleischer: Guliver's Reizen, naar het bekende sprookje. Wij twijfelen er niet aan of vele ouders zullen hun kinderen laten genieten van de avon turen van Guliver in Liliputland. Lengte van de hoofdfilm 80 minuten, waarbij dan nog een mooi voorprogramma. Ned. Herv. Kerk: 9 uur Ds Knipscheer, 10.30 uur Ds Knipscheer (Bediening H. Doop), 7 uur Ds ds Vries, Herdenking Kerkhervorming. In alle diensten collecte voor Gendringen. Dankdag: 10 uur Ds de Vries. Dijkerhoek: 10 uur de heer J. Lubbers, hulp prediker te Lochem, voor Ds de Vries. Geref. Kerk: 10 uur Ds Hoogkamp eri 3 uur Ds Bouwman van Nii verdal. In beide diensten extra-collecte voor het Neu. Bijbel Genootschap. Woensdag 1 Nov. (Dankdag): 10 uur Ds de Boer van Nijverdal. BOUW SLOEZEMANSBRUG. Het bouwen van de Sloezemansbrug in de Beumersteeg te Dijkerhoek, waarover in de ge meenteraad reeds verschillende malen gespro ken werd, is bij onderhandse inschrijving opge dragen aan onze plaatsgenoot de heer J. W. Nij- land, aannemer te Espelo voor de som van f 5745. Het is de bedoeling dat met de uitvoering van het werk direct een aanvang wordt gemaakt. VEGE-KRUIDENIER. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft de heer M. Bolink aan de Raal- terweg zich aangesloten bij de „Végé" kruide- niersbond. Meer dan 1200 kruideniers in Nederland zijn bij de Végé gemeenschap aangesloten. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de adver tentie in dit nummer. HERV ORMIN GSDIEN ST. A.s. Zondagavond te 7 uur wordt er in de Herv. Kerk een herdenkingsdienst van de Kerkhervor ming gehouden. Deze dienst zal om 8 uur ge ëindigd zijn. Ds HOOGKAMP HERSTELD. Ds Hoogkamp, die tijdens zijn vacantie te Bun schoten ziek werd en sinds eind Juli zijn werk zaamheden moest neerleggen zal Zondagmorgen voor het eerst weer in de dienst des Woords voorgaan. KRUIDENIERSBEDRIJF J. H. W. SLOTMAN BESTAAT 60 JAAR. Het kruideniersbedrijf van de heer J. H. W. Slotman bestaat Woensdag 1 November (Dank dag) 60 jaar. Bij het lezen van het bovenstaan de zouden verschillende ingezetenen misschien nog niet weten welke Slotman hier bedoeld wordt, doch als wij U zeggen, dat 't hier „Slots Jo" of „Jo van Slot" betreft, dan weet iedere Holtenaar direct wie of het is. 60 jaar, voor waar een jubileum om even bij stil te staan. Op 1 November 1890 (ook juist op Dank dag) begon de vader van Slotman zijn zaak in het tegenwoordige pand, nadat hij reeds 6 jaar een bakkerij had gedreven in het huis, thans be woond door kommies Brands aan de Burgemees ter v. d. Borchstraat. Deze bakkerij huurde Slot man toen van „Bekker Mieke", doch in 1890 moest hij vertrekken, omdat genoemde met haar zoon Jan voor zichzelf wilde beginnen. De eerste jaren waren voor zijn ouders moei lijke jaren geweest, zo vertelde ons de heer Slot man. Mijn moeder heeft me later vaak verteld, dat ze vaak weken hadden gehad met een „in- beuring" van zeven gulden en vijftig cent. Men moest in die dagen „afwachten" of er klanten in de winkel kwamen. Venten sprak men in die dagen schande van. Het aanleggen van de spoorlijn Deventer-En- schede bracht in de zaak van Slotman meer leven. De vele polderkerels, die bij deze aanleg waren tewerk gesteld, waren goed gezond en lieten zich het brood van Slotman goed smaken en ook werd er aan deze mensen veel winkel waar geleverd. Er kwam toen geld in de win kella. Langzaam groeide het bedrijf en in 1928 werd de zaak gesplitst in een kruideniers- en bakkers bedrijf. Jo Slotman bleef kruidenier en zijn broer Bets kreeg een brood- en banketbakkerij. De bakkerij cn winkel werden enige dagen na de be vrijding, toen een restant van een V 2 explo deerde tijdens het transport door Canadese troe pen, bijna geheel verwoest. Vanaf zijn 14e jaar is de heer Slotman met de „kaore" bij de weg om zijn klanten, die over de gehele gemeente verspreid zitten, te bedie nen. Dag in dag uit van huis, doch dit is geen- bezwaar. In de winkel kan de baas best gemist worden, want zijn vrouw Gerritje is het helpen in de winkel best toevertrouwd. Samen hebben ze in de loop der jaren van de zaak gemaakt wat er van te maken was en bij gelegenheid van dit 60-jarig bestaan is men dankbaar en tevreden. Terloops vertelde de heer Slotman nog, dat de fam. Jansen (Menum) en Paalman (Barg Eppe) ook reeds in het jaar 1890 tot de klanten van Slotman behoorden. Wij twijfelen niet, of velen zullen Woensdag (Dankdag) tijdens de receptie, die van 3 tot 5.30 uur in feestzaal „Vosman" wordt gehouden, de fam. Slotman hun gelukwensen komen aan bieden en ook velen zullen dit doen tijdens de feestavond, die 's avonds in dezelfde zaal wordt gehouden voor genodigden, Bij de vele felicitaties en goede wensen voegen we gaarne de onze. AGENDA Zaterdag 28 Oct. t.m. 2 Dec.: Verwerping kren- ;enbrood bakkerij Hartsuiker. (Zie advert.) Zaterdag 28 Oct.: Film in Amicitia 4, 5 en 7.30 u. Zaterdag 28 Oct.: Verwerping krentenbrood A. M. Nijkamp, Dijkerhoek (zie adv.). Woensdag 1 Nov.: Receptie 60-jarig bestaan van levensmiddelenbedrijf in hotel Vosman (zie annonce) Woensdag 1 Nov.: (Dankdag) Uitvoering H.G.K. in Amicitia. Woensdag 1 Nov.: (Dankdag) Uitvoering O.C.H. in Irene, 8 uur (zie advertentie) Vrijdag 3 Nov.: Ledenvergadering „Jong Hol ten", café Vruggink, 7.30 uur. Maandag 6 Nov.: nam. 2 uur Raadsvergadering (zie agenda) Maandag 6 Nov.: Propaganda-avond C.N.V. in Irene. Vrijdag 10 Nov.: Familie-avond Knapen Vereni ging. Spr. de heer Verhaar, Jongensleider C.J.M.V. Maandag 13 Nov.: Propaganda Ver. C.J.O. in Irene. Dinsdag 28 Nov.: Propaganda-kunstavond van de Ned. Blindenbond, met medewerking van de „Tegahaja's", in Amicitia, 7.30 uur. Het einde van October confronteert ons met het sparen. Dat hebben wij te danken aan het internationale spaarbankcongres, dat in 1924 te Milaan de wereld met een wereldspaardag ge lukkig maakte. De Moeder-, Vader- en de dieren dag zijn van jonger datum. Zij lijken op het eerste gezicht van een menslievender inslag dan de wereldspaardag, omdat zij opwekken tot geven of verzorgen. Dat lijkt zo ongeveer het tegendeel van sparen, waartoe de wereldspaar dag ons wil aanmoedigen. Maar die tegenstelling is toch niet meer dan schijn, want ook het sparen kan worden inge geven door onzelfzuchtig handelen, door verant woordelijkheidsbesef ten opzichte van het wel zijn van het gezin, van de toekomst der kinde ren, enz. ONTSPARINGEN. In dit licht moeten ook de zgn. ontsparingen van de laatste maanden worden gezien, die de tegenhanger vormen van de verhoogde winkel- omzetten uit dezelfde periode. Is het zo onbe grijpelijk dat velen, die nog slechts weinig jaren geleden hun kinderen honger hebben zien lijden, er door het alarmerende wereldnieuws toe ge bracht werden een voorraadje in huis te halen Of men er veel mee opschiet, is een andere kwes tie wie heeft er enig idee van hoe hij zich tegen de gevolgen van een nieuwe oorlog zou moeten beschermen? Iets doen kalmeert de zenuwen en niemand minder dan de vice-voorzitter van de Raad van State heeft gezegd, dat de neiging om een klein voorraadje te vormen heel natuurlijk is en eigenlijk geen hamsteren mag heten. Maar voor zo'n voorraadje is geld nodig en dus blijkt het voor de gemoedsrust zeer bevorderlijk als men regelmatig wat spaart, om iets achter de hand te hebben. Nu intussen de vrees voor oor log weer wat geluwd is en ook de omzetten weer dalen, zal men er dan ook goed aan doen, het aangesproken spaarbankboekje weer op peil te brengen. Niet geluwd zijn de prijzen der buiten landse grondstoffen: De prijsstijgingen van b.v. de textielgrondstoffen bleven voor de kranten lezer niet verborgen. Wanneer men nu binnen kort kleding nodig heeft en men weet, dac de prijzen gaan oplopen, is het dan niet heel ver standig, te kopen, indien dit nog tegen de oude prijzen mogelijk is, ook al zou men in normale doen nog een maandje hebben gewacht? Maar alweer, om tijdig te kunnen kopen, moet men een spaarduitje hebben. Daarom is het toch wel goed, dat de spaar banken ons op Wereldspaardag voorhouden: ge regeld kleine bedragen te sparen voor de grote uitgaven. VERHUIZINGEN. Ingekomen: Geertje W. Schoonenberg van Almelo; Gerritdina J. L. Muller geb. Bekkernens van Hellendoorn; Johan Oostervelt van Rijssen. Vertrokken: Dina A. M. van Duuren naar Olst; Heiltje van Oosterom naar Sliedrecht; Hermina Hekkelman geb. Tempelman naar Laren (Gld.) CLUBKAMPIOENEN GEHULDIGD. Dinsdagavond vergaderde de Motor- en Auto mobielclub „De Holterberg" in Hotel Holterman onder voorzitterschap van de heer H. J. Bouw huis. Na opening en voorlezing van de notulen der vorige vergadering, werden, in verband met het passeren der deelnemers aan de grote kam- pioensrit der K.N.M.V. op Zaterdagmorgen a.s. de verschillende- werkzaamheden besproken en het bezetten van diverse controleposten onder de leden verdeeld. Bij hotel Vosman is een vaste tijdcontröle opgesteld, welke geopend is van 's morgens 8.15 uur tot 's middags 12.45 uur.^Aan alle rijders wordt hier een kop koffie met koek aangeboden. Verder werd besloten tot het houden van een gezellige avond, en wel op Zaterdag 27 Januari a.s. met medewerking van de bekende toneel vereniging „De Sn-ppeling". Aan het einde der vergadering werden door de voorzitter de beide clubkampioenen 1950 te weten de heren J. Arfman (motor) en G. Müller (auto) onder aanbieding van een zilveren wisselbeker, gehuldigd.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1