PLAATSELIJK/^ O, 1 —zWieuu HOLTEN. De schoonheid van stad en land No. 42. Jaargang 2. ZATERDAG 21 OCTOBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD 7 I Uitgave van de stichting „Hoitens Nieuwsblad" i.o. Adv.-priis115 m.m. (acontant) f 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f0.75 p. Kwartaal j te È0jten. Teief. K5Jl83-ao' KERSTUITVOERING CHR. GEM. ZANG VERENIGING „SOLI DEO GLORIA". De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" (dir. de heer W. v. Erkelens te Enschede) heeft onlangs in studie genomen het bekende oratorium „Christus' geboorte" van de Friese componist Beintema. Dit prachtige werk welks uitvoering plm. 2 uur duurt zal met medewerking van 'de bekende baszanger Henk Kroes uit Amsterdam (lid van het Amsterdams vocaalensemble, dat geregeld concerteert voor de N.C.R.V.) worden uitgevoerd op Woensdag avond 20 December in de Ned. Herv. Kerk. De sopraansoli zullen worden gezongen door de dames Landeweerd en Schuppert. Wij prijzen het gedurfde initiatief van „Soli Deo Gloria" en wensen haar bij voorbaat gaarne succes. SIMAVI-COLLECTE TE HOLTEN VAN 23 TOT 28 OCTOBER 1950. Ondergetekenden vragen gaarne de aandacht van hun medeburgers voor het buitengewoon mooie werk van naastenliefde, dat door de Ver eniging SIMAVI nu reeds meer dan 25 jaren wordt verricht. Dit menslievende werk mag niet lijden onder de veranderde verhoudingen. De medische nood in Oost en West is groot en wij in Nederland, met onze perfecte medische verzorging, mogen in dankbaarheid daarvoor, deze gelegenheid tot hulpverlening niet ver zuimen. In de laatste tijd roepen in het bijzonder Suri name en Nieuw Guinea steeds dringender om hulp. Hare Majesteit de Koningin, Beschermvrouwe van SIMAVI, wekte nog onlangs Nederland op om de helpende handen naar de volkeren van Tropenland uit te steken. Wij doen dan ook met alle aandrang een beroep op onze plaatsgenoten, om zich bij de komende collecte niet onbetuigd te laten. Het Comité van Aanbeveling: Zr. A. Oostindie. A. Gerritsma-v. d. Ley. E. Knipscheer-Ten Oever. J. W. Nagelhout-Klijding. K.N.M.V. KAMPIOENSRIT 1950. Het secretariaat der Motorclub „De Holter- berg" deelt ons mede dat de traditionele 36-uurs ibetrouwbaarheidsrit de z.g. kampioensrit van de iK.N.M.V. ter lengte van 900 km en welke wordt 'verreden op 27 en 28 October, over een lengte van 300 km door Overijsel voert. De rijders passeren ook dit jaar weer Holten ;en wel op Zaterdagmorgen 28 October tussen 18.30—12 uur komende van de richting Laren, idoor de Dorpsstraat naar richting Markelo. Er is deze keer een tijdcentralepost opgesteld Ibij Hotel Vosman, waar derhalve alle rijders 'moeten stoppen. Onder de deelnemers bevinden zich o.m. de jbekende rijders Knijnenburg, Roest, Gebr. Haa- iker, Bestebreurtje en de Oostelijke cracks de feebr. Drikus en Jan Veer, B. Jansema en J. Klumpers. REGELING DER HUISSLACHTINGEN GEWIJZIGD. De indeling der huisslachtingen is geheel ge wijzigd, zoals blijkt uit een mededeling van de Keuringsveéarts, Hoofd van Dienst in onze ge meente. Wij kunnen belanghebbende lezers het beste adviseren deze regeling, welke als adver tentie in ons blad is opgenomen, uit te knippen HERFSTMARKT. Op de herfstmarkt, welke Donderdag gehou den werd, maar waarvoor weinig reclame ge maakt was werden 55 biggen aangevoerd van f 30—35 per stuk. Er was weinig belangstelling. NIEUWE KOERS GESTART. In de Dinsdagavond in het café van de heer K. ter Horst gehouden vergadering voor oprichting van een afdeling van de Dem. Soc. jongeren organisatie „Nieuwe Koers" gaf de heer Ooster- veld uit Almelo, voorzitter van het gewest Over ijsel, de opgekomen jonge mensen een uiteen zetting van doelstelling dezer organisatie, die in haar top een verbinding vormt met de jongeren van de overige politieke partijen, uitgezonderd de communisten. Hoewel de opkomst niet groot was gaven zich toch een aantal jongelui op, die zullen trachten een afdeling te vormen. Aan het slot van de ver gadering bracht de heer Beijers de spreker dank voor zijn komst naar Holten. EEN TROUWE KAT. De familie Stokkers in de Binnenstraat had een jonge kat cadeau gegeven aan mensen in Raalte. Het dier werd per fiets overgebracht naar haar nieuwe kosthuis. Wie schetst echter haar ver bazing toen het dier enkele dagen later, geheel nat en dodelijk vermoeid, aan de oorspronkelijke Woning arriveerde. Wel een staaltje van katten- heimwee en oriënteringsvermogen. NACHT OVER HOLLAND. De vorige week Zaterdag bracht de Bio-onder- neming Luxembourg de film van die naam in Amicitia. Het was een spionnage- en verzetsfilm uit de laatste wereldoorlog waarin de meedogenloze strijd tegen de bezetter nog eens weer scherp werd uitgebeeld. Een film, die de spanning voor de bezoekers op sommige momenten tastbaar maakte, maar die overigens wat onwerkelijk aandoet wanneer men de gelaarsde beulsknech ten Engels hoort spreken. Ook de ontvluchting per vliegtuig, een „narrow escape", was te sen- sationaal om de werkelijkheid te benaderen. Het nationaal en internationaal nieuws heeft bij de bezoekers altijd de volle belangstelling. RINGVERGADERING VAN HET C.J.M.V. Ongeveer 80 jongeren waren opgekomen uit verschillende naburige plaatsen, om deze ring- vergadering mee te maken. Als spr. trad op de heer Zwaagstra van Oudekerke, algemeen secr. van het C.J.M.V. De voorzitter, de heer A. Weste- rik, opende de vergadering met gebed, waarna allen welkom werden geheten. Het onderwerp dat behandeld werd luidde: Zo kan het ook! Spr. noemde 3 dingen die belangrijk zijn voor ons werk: ten eerste zang, ten tweede praatkring en ten derde, het belangrijkste, de bijbelbespre king. Op alle punten ging spr. nog nader in. Ook het spel is een niet onbelangrijk onderdeel van ons werk. In de pauze was er gelegenheid om de bonds- periodieken te bezichtigen, waarvan velen ge bruik maakten. Bij de vraag-bespreking kwam vooral naar voren om deel te nemen aan de trainings-week- enden op de Ernst Sillem Hoeve. Als nieuwe penningmeester werd benoemd de heer Niemijer van Okkenbroek. Deze goede vergadering werd door de heer Zwaagstra met een dagsluiting gesloten. CONTANTE BETALING EN WINKELWEEK, j In een druk bezochte vergadering hebben de zakenmensen zich Donderdagavond beraden over j enkele belangrijke onderwerpen. Deze vergade- j ring van de Holtense Handelsvereniging vond plaats in het stationskoffiehuis van de heer M. j Kalfsterman en stond onder leiding van de heer !j H. J. Wansink, de voorzitter van de vereniging, welke in zijn openingswoord de leden een har- 1 telijk welkom toeriep. Het eerste belangrijke punt, dat aan de orde kwam, was het aangaan van een gezamenlijke overeenkomst inzake contante betaling, waar over in een aantal vorige vergaderingen reeds uitvoerig was gesproken en welke overeenkomst thans op tafel kwam. Zij is bedoeld om de mis standen uit de weg te ruimen in het belang van de winkelier zowel als van de klant, verbonden aan de levering van waren op crediet. Deze toe stand wil men liefst zo gauw mogelijk uit de wereld helpen en daarvoor moest een contract worden opgemaakt. Staande de vergadering werd de overeenkomst door alle aanwezigen getekend. Wij hopen op de inhoud daarvan nog nader terug te komen. Het volgende punt was de winkelweek, waar toe besloten werd. Zij zal weer gehouden worden in de periode van 27 Nov. tot en met 6 December a.s. De officiële opening zal plaats hebben op Zaterdag 25 Nov. a.s. waarvoor men de mede werking van onze muziekvereniging zal inroe pen. De wedstrijd zal bestaan in het raden van in iedere etalage uitgelegde muntstukken waarvan men de totale waarde zal moeten invullen op een kaart, die bij aankoop verstrekt wordt. Ver der komen hierbij het bekende hola-spel en een rad van avontuur. Nadere bijzonderheden hier omtrent zullen t.z.t. worden bekend gemaakt. Bij het lezen van de notulen kwam nog ter sprake de boekencontróle van de vorige winkel week. Deze werd opgedragen aan de heren W. Dollekamp en B. Maats. Bij de ingekomen stukken werd voorlezing ge daan van een model contract, dat met het G.E.B. zal moeten worden aangegaan voor de levering van stroom gedurende de piek-uren. Na een nadere toelichting zal het door de afnemers worden getekend. In verband met de voortdurende leden-muta ties werd besloten, dat men tot 1 November a.s. nog lid der vereniging kan worden tegen de normale contributie. Na deze datum is bij toe treding een entréegeld verschuldigd van f 5, Na een korte rondvraag ging de vergadering uiteen. De bemoeiingen van de gemeenten met de volkshuisvesting zijn zeer oud. Reeds in de vijf tiende eeuw stelden de stedelijke overheden re glementen vast met betrekking tot het bouwen en het gebruik van bouwmaterialen. Oorspron kelijk werden deze bepalingen vastgelegd in de politieverordeningen. In de 19e eeuw ging men er toe over om afzonderlijke bouwverordenin gen tot stand te brengen. De toeneming der bevolking, de voortschrij dende industrialisatie en de geleidelijk verande rende denkbeelden omtrent hygiëne en sociale toestanden leidden er toe, dat een bouwpolitie werd ingesteld en dat zich meer en meer de be hoefte deed gevoelen aan wettelijke voorschrif ten om het bouwen in goede banen te leiden. Het heeft echter nog tot 1901 geduurd voordat de woningwet tot stand kwam, die de behartiging van de volkshuisvesting tot rijkszorg maakte en de uitvoering daarvan aan de gemeente op droeg. meentebesturen in Overijssel belangrijke hulp gekregen van de Schoonheidscommissie van het genootschap „Het Oversticht", die hen met ad viezen terzijde staat, 't Genootschap werd voor 25 jaar geleden op particulier initiatief opge richt en bezit naast de schoonheidscommissie nog een landschapscommissie, welke zich meer met het behoud van de natuurlijke rijkdommen bezighoudt. Wij weten, dat de Schoonheidscommissie bij velen niet populair is en dat haar werk niet altijd ten onrechte aan critiek heeft blootgestaan, maar het mag gezegd worden, dat haar werk voor het behoud van het dorps- en landschaps- schoon tot nu toe in ons gewest van niet te onderschatten betekenis is geweest. Na dit te hebben gelezen, zal men met meer aandacht de foto's kunnen bekijken, die wij bij dit artikel hebben afgedrukt en zich met ons verheugen over het behoud van de molen in I de Look. Molen „De Schuilenburg" In de steden had zich een bouwkunst ontwik keld door het werk van bekwame bouwkundi gen en werd tevens aandacht besteed aan de schoonheid van de gebouwen, welke tot stand kwamen en waarbij ook aandacht werd besteed aan de woningen. Het platteland kwam geheel achteraan. Het ontbeerde bekwame architecten met het gevolg, dat de plannen en tekeningen voor het meren deel gemaakt werden door de plaatselijke tim merlieden en aannemers, onder wie hele knappe vaklieden, maar die toch niet de nodige oplei ding genoten hadden om ook het aesthetisch aanzien van de bouwsels, welke zij ontwierpen, voldoende te verzorgen. Langzamerhand heeft zich echter ook hierin een verandering ten gunste ontwikkeld. De ge meentelijke overheid, welke zich met de wet in de hand slechts kon inlaten met de controle op de soliditeit van de gebouwen en de gezondheids zorg, welke met het stichten van woningen en fabrieken gemoeid was, heeft, door de verschil lende wijzigingen, welke de woningwet in de loop van de jaren heeft ondergaan, ruimer be voegdheid gekregen en is zich van haar taak be wust geworden ten aanzien van het behoud van de schoonheid van de bebouwde kommen en om geving. Uit het oorspronkelijke stratenplan is het uit breidingsplan ontstaan, dat de bebouwing bui ten de dorpskernen reguleert en is verder ge groeid het plan in onderdelen, dat de mogelijk heid heeft geschapen de bebouwing meer ge detailleerd te regelen en planmatig te doen ver lopen. Maar vooral de invoering van de welstands bepaling in de bouwverordeningen heeft de ge meentebesturen de mogelijkheid geopend meer doelbewust voor het behoud van het dorps- en landschapsschoon werkzaam te zijn. Zij houdt in, dat de gebouwen naar uiterlijk aanzien in overeenstemming moeten zijn met de omgeving en op zichzelf uit een oogpunt van welstand geen aanstoot mogen geven. De sociaal-hygiëni sche strekking van de wet is door deze bepalin gen voor een deel verlegd naar het stedebouw kundig belang, dat zij thans eveneens behartigt. Bij het uitvoeren van die taak hebben de ge- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan, zoon van E. Paalman en van H. Potman. Gerhard, zoon van Js. Kolkman en van D. M. Kolkman. Gerritdina Hendrika Willemina, d.v. G. J. Klaassen en G. Veneklaas. Ondertrouwd: E. A. Teeselink en G. Keuter man. VERHUIZINGEN. Vertrokken: Kuno Berends naar Vlaardingen. Berend Stegeman naar Markelo. Femmina L. Kroon naar Arnhem. Gerrit D. Jurrien naar Dalfsen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: br. lederen heren-portemonnaie (met inh.), pak met 10 gasjekkers, kamwiel (motor), zakmesje, wiel van autoped. Verloren: koperen kraansleutel (van melk- bus). Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A-217, tel. 352. De molen zonder wieken is „De Schuilen burg" onder de gemeente Hellendoorn. Als mo len ontluisterd door het afnemen der wieken, als monument jammerlijk geschonden door de bouw van de silo, is het geheel een niet te recht vaardigen aantasting van de schoonheid van het landschap. De andere foto toont de geheel gerestaureerde molen van de heer Guus Muller in de Look, een historisch monument, dat het oog boeit en een sieraad vormt voor de omgeving. Deze foto zou bijna zij het dan niet in dezelfde mate de weg opgegaan zijn van haar onttakeld evenbeeld. Het lag n.l. in de bedoeling in haar onmiddellijke nabijheid twee silo's op te richten van pl.m. 14 meter hoogte. Het valt bij het bekijken van deze foto's gemakkelijk te voorzien, welke funeste gevolgen dit voor het aanzien van de molen en de omgeving zou heb ben gehad. Door de beslissing van het gemeentebestuur, daarin gesteund door het advies van de schoon heidscommissie en het gelukkig inzicht van de eigenaar, is deze ramp voorkomen. Het zal bij het zien van beide foto's voor niemand twijfel achtig zijn, welke keuze moest worden gedaan. Wij weten dat men in de graanhandel van schoonheid alleen niet leven kan en dat er voor de eigenaar bezwaren zullen rijzen, nu deze silo's niet kunnen worden aanvaard, maar wij zijn er anderzijds van overtuigd, dat de heer Muller zich met een andere oplossing zal kunnen ver zoenen, nu hij eenmaal gezien heeft, welk een enorme schade aan de schoonheid van het land schap zou worden toegebracht, wanneer zijn oor spronkelijke plan doorgang had gevonden. Wij mogen hem en allen, die de historische waarde van onze molens weten te waarderen, gelukwensen, dat het zover niet gekomen is. De molen in de Look prijkt nu in zijn her nieuwde glorie. Aan haar restauratie zijn door de eigenaar, met medewerking van de Vereni ging „De Hollandse Molen", de provincie en de gemeente belangrijke bedragen ten koste gelegd. Deze gelden zouden, voorzover zij dienden tot het behoud van de molen als historisch monu ment, door het bouwen van de silo's geheel ver loren zijn gegaan. Het molenbezit in onze ge meente is de laatste jaren van vier geslonken tot twee. Het ware zeer te be treuren geweest, wanneer de mooiste, welke is over gebleven, het slachtoffer zou zijn geworden van de voortschrijdende vertech- nisering en mechanisering van het bedrijfsleven. Het nageslacht zal de eigenaar dankbaar zijn, dat hij op tijd de juiste keuze heeft weten te doen. Molen in de Look.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1