ei 156 L 40. Jaargang 2. ZATERDAG 7 OCTOBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telef. K 5A83 - 2SA 15 m.m. d contant) 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 Adv.-mi] s1 )e abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.15 p. kwartaal 35 aadsversiag Waterschap „De Schipbeek IELASTINGVERHOGING ONVERMIJDELIJK Hazewinkel wil met Ingelanden praten. (Van onze speciale verslaggever) De financiële toestand van het waterschap „De Schipbeek" zal het in de toekomst noodzakelijk naken dat de waterschapsbelasting belangrijk moet worden verhoogd. Voor 1951 heeft het dage- ijks bestuur reeds rekening moeten houden met ien verhoging van 15 Zonder deze ziet het lollege zich geen kans de begroting sluitend te krijgen. Dit deelde de watergraaf G. J. Berendsen uit Markelo mede op de Zaterdagmiddag gehou den openbare vergadering van het Verenigd College van het waterschap in het waterschaps gebouw te Markelo. Reeds enige jaren was het te voorzien dat deze verhoging onvermijdelijk was. De stijging dei- arbeidslonen, de hogere uitgaven voor benodigde materialen, en niet het minst de kosten van ruiming van het uit Duitsland afkomstige stroomzand, drukken zwaar, veel te zwaar op het budget van het waterschap. Over 1949 was er reeds een tekort van f 2000,maar dit wist men nog op te vangen door batige saldi van vroegere dienstjaren. Voorts heeft men getracht door bezuinigingen de dreigende verhoging der belastinggelden zo lang mogelijk uit te stellen. Zo heeft men het vorige jaar enige minder be langrijke waterleidingen maar één keer ge ruimd, wat een grote besparing betekende, maar tevens een verwaarlozing van het waterschaps- werk. Dit laatste nu kan niet langer geschieden, zonder benadeling van belangen van ingelanden. Hoe zuilen ingelanden reageren? Dat het dagelijks bestuur deze voorgenomen verhoging betreurt, spreekt vanzelf. Dat ook de leden van het Verenigd College node deze ver hoging aanvaarden, bleek duidelijk uit de dis cussies die de woorden van de watergraaf uit lokten. Het waren vooral de reacties van de ingelanden, die deze belastinggelden moeten betalen, waarover men zich lichtelijk ongerust maakte. De heer Hazewinkel uit Laren meende dat het 6oed zou zijn de moeilijkheden van het water schap uitvoerig uiteen te zetten in bijeen te roepen vergaderingen van ingelanden. De heer Van der Veen uit Diepenheim voelde hier ook veel voor. Er is een groot tekort aan kennis van het waterschap, aldus spr. Ook andere leden van het verenigd college mengden zich in de discus sie, maar met de watergraaf was het merendeel van mening dat het nuttig effect van dergelijke vergaderingen hoogst twijfelachtig zou zijn. Alle ingelanden hebben n.l. lang niet dezelfde belan gen. Er zijn er die hun gronden hebben liggen in hoge gebieden en die bewatering belangrijker vinden, anderen bezitten gronden in lagere, waterrijke gebieden, voor wie een goede afwate ring van het grootste belang is. Het is moeilijk, aldus de watergraaf, om met al die mensen te praten. In het droge jaar 1947 zeiden enkele ingelanden: „Gooi de leidingen maar dicht". In het vrij natte jaar 1948 zeiden diezelfde mensen: „Het waterschap verwaarloost alles". Tenslotte werd op voorstel van de heer Sprokkereef uit Holten besloten vergaderingen met ingelanden bijeen te roepen, zo vaak als daartoe de wens te kennen wordt gegeven. Het initiatief behoort derhalve van de ingelanden zelf uit te gaan. Pers dient ingeschakeld. Dat zich hier een o.i. onjuiste houding van het, waterschap wreekt, die de pers lang niet genoeg inschakelt om haar voorlichtende taak te ver vullen, is zonder meer duidelijk. Het zo belang wekkende verdrogingsrapport, dat ongetwijfeld in menige geheime vergadering zal zijn bespro ken, is nog nimmer in de pers besproken, zodat de ingelanden, die hierbij het hoogste belang hebben, daarvan geen kennis hebben kunnen nemen. Zo ook zijn nimmer de resultaten bekend gemaakt van de door het. dagelijks bestuur ge voerde actie bij regeringsinstanties om de kosten van ruiming van het uit Duitsland afkomstige stroomzand te verhalen op Duitsland. Indertijd werd meermalen door Mr Dr Jordens uit Deven ter er op aangedrongen dat het dagelijks bestuur zich zou verstaan met andere waterschappen, die in gelijke omstandigheden verkeren, om geza menlijk een actie te beginnen, met het doel in het vredesverdrag een bepaling op te nemen, die de kosten van het ruimen van stroomzand voor het grootste gedeelte afwentelt op Duitsland. Indien deze actie resultaten zou hebben, zou dit ongetwijfeld de uitgaven van. het waterschap aanmerkelijk verlichten, en zou misschien een verhoging van de waterschapsbelasting als thans in de bedoeling ligt, te voorkomen zijn. Het blijft n.l. bij deze verhoging van 15 niet. De batige saldi van vroegere dienstjaren, die gelei delijk worden opgesoupeerd, zullen na 1951 niet meer een inkomstenpost op de begroting vormen, zodat dan tot verdere verhoging der belasting zal moeten worden overgegaan. Intussen schaft het waterschap machines aan die een besparing op de arbeidslonen tot gevolg moeten hebben. De onlangs aangeschafte maai- machine voldoet uitstekend, maar laat de kantjes zitten. Om ook deze machinaal te kunnen ruimen, werd besloten een kleine motormaaier aan te schaffen voor de prijs van f 1700, Voorts werd besloten het dagelijks bestuur te machtigen een kasgeldlening van f 235.000,aan te gaan tegen een door Gedeputeerde Staten ^goedgekeurde rente. NIEUWE DIENSTREGELING O.A.D. Bij de nieuwe dienstregeling van de O.A.D., welke op Zondag 8 October a.s. in werking zal treden, is op Maandag tot en met Vrijdag de laatste dienst van en naar Deventer vervallen. Op Zaterdag en Zondag blijven zij dus gehand haafd om late bezoekers van schouwburg of bioscoop enz. te gerieven. De bezetting aezer diensten was tot nu toe zo gering, dat de di rectie geen vrijheid kon vinden ze te handhaven. Er zijn voorts enkele kleine wijzigingen aange bracht, welke verwerkt zijn in de nieuwe dienst regeling, die dezer dagen uitkomt. ER ZULLEN WEER TREINEN STOPPEN. Bij het gemeentebestuur is het voor onze plaats zeer verheugend bericht binnengekomen, dat er in 1951 weer treinen zullen stoppen op het dan geëlektrificeerde baanvak. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het mo gelijk is zij het aanvankelijk op sobere basis in de dienst, aanvangende 20 Mei 1951, ook Holten met electrische stoptreinen te bedienen en wel 5 maal per dag in beide richtingen, dus Devente en Almelo vice versa. Aan deze treinen zal te Deventer zoveel mo gelijk aansluiting worden gegeven op expres- en sneltreinen naar en van Holland, waardoor dus onze plaats de gelegenheid geboden wordt laatstgenoemde treinen te benutten. De N.S.- busdienst komt dan te vervallen. Dit is wel een bijzonder prettige tijding na al de onzekerhied, welke omtrent de mogelijkheid voor onze plaats om van de electrificatie dei- spoorwegen te profiteren, bestond. Zij vormc voor de V.V.V. een prachtig object om bij haar reclame de vacantiegangers te wijzen op recht streekse verbinding, weike thans bestaat om in Holten te genieten van bos en heide. Wij hopen, dat ook de ingezetenen deze geste der Ned. Spoorwegen zullen weten te waar deren door van de stopplaats en daarmede van de treinen gebruik te maken, welker wederopen- stelling wij van zeer grote betekenis achten voor de welvaart van onze plaats. Moge hierdoor weel een toenadering ontstaan tussen het platteland en de N.S., waartussen in het verleden al te dik wijls een verwijdering is ontstaan. Jongveekeuring te Espclo. 1 Jan. 1950: zeer goed stierkalf: 1. Rebekka's Koen, eig. W. F. Boode, E 46. Klasse VIII: niet volbloed, pinken, geb. tus sen 1 April en 15 Sept. 1949, goede klasse: la Gerritje 2, eig. J. Nijland; lb Gretha 2, eig. J. Haverslag, E 56. Klasse IX: volbloed, pinken geb. tussen 1 April en 15 Sept. 1949, zeer goede klasse: le Rosanna 6, eig. W. F. Boode, E 46; 2e Anne- liesje, dezelfde eig.3e Leonarda, dezelfde eig. Klasse X: niet volbloed, pinken geb. tussen 1 Jan. en 1 April 1949: 2a Grada 2, eig. W. F. Boode, E 46; 2b Willy, eig. G. H. Luggenhorst; 3a Bontje 2, eig. Wed. T. Boode; 3b Emma, eig. G. J. Boode, E 45; 4a Hanna 3, eig. H. Meijer- man, Neerdorp; 4b Mieke, eig. Wed. T. Boode. Klasse XI: volbloed, pinken geb. tussen 1 Jan. en 1 April 1949: le Olga 3, eig. H. Meijerman; 2e Olga's Mina, eig. Wed. T. Boode; 3 Roza 5, eig. W. F. Boode. Klasse XII: niet volbloed, pinken geb. tussen 1 Aug. en 31 Dec. 1948: le Olga 2, eig. G. H. Luggenhorst; 2e Margje, eig. H. J. Rensen. Klasse XIII: volbloed, pinken geb. tussen 1 Aug. en 31 Dec. 1948: le Jannie 6, eig. Wed. T. Boode; 2e Jannie 5, van dezelfde eig. Klasse XIV: niet volbloed, gedekte vaarzen, geb. vóór 1 Aug. 1948, vrij goede klasse, best kopnummer: le Mientje, eig. M. Boode; 2e Deentje, eig. G. J. Boode, E 45; 3a Coba 2, eig. B. J. Veneklaas Slots; 3b Geritje 3, eig. W. Ren sen; 4a Bertha 2, eig. M. Boode; 4b Trees, eig. Wed. T. Boode. Klasse XV: volbloed, gedekte vaarzen, geb. vóór 1 Aug. 1948, goede klasse met 2 beste kop- mimmersla Olga 2, eig. H. Meijerman; lb Ma rijk, eig. Wed. T. Boode; 2a Coba, eig. M. Boode; 2b Rebekka 2, eig. W. F. Boode, E 46; 3e Jo hanna 4, dezelfde eig. Klasse XVIAfstammelingen van stieren, be neden 1 jaar: le prijs van de stamvader Koen 9647 S.; 2e pr. van de stamvader Leonard 10475 S. Afstammelingen boven 1 jaar: le prijs van de stamvader Leonard 10475 S.2e pr. van Piet 6345 S.; 3e pr. van Bart 7632 S. Kampioen bij de volbloed vaarskalveren werd Rosanna 7 van W. F. Boode en bij niet volbloed Lientje van M. Boode. Kampioen bij de volbloed pinken werd Ro sanna 6 van W. F. Boode en bij de niet volbloed Mientje 2 van M. Boode. AGENDA Zondag 15 Oct.: 78 uur Zangdienst in de Ned. Herv. Kerk met medewerking van het Kerk koor. Maandag 16 Oct.: in „Irene" film van het Hoge- land. Maandag 16 en Dinsdag 17 Oct.: Schouw van de waterleidingen. Donderdag 19 Oct.: 7.30 uur ringvergadering van het C.J.M V. in Irene. Spr. de heer Zwaagstra, algem. secretaris C.J.M.V. Maandag 23 Oct.: Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk in Irene, aanvang 7.30 uur. Donderdag 26 Oct.: Jeugdavond in Irene, 7.30 u. Spr. Ds Postma van Nijverdal. Onderwerp: Jeugd en vriendschap. Begunstigd door goed herfstweer werd Za terdag j.l. onder grote belangstelling van de veehouders in deze buurtschap te Espelo een jongveekeuring gehouden, welke georganiseerd werd door het bestuur van de stierhouderij „De Volharding", om zich een duidelijk beeld te vor men van de nakomelingschap van de laatste drie stieren der vereniging. De keuring werd gehou den op de weide van de heer W. F. Boode. Alle leden hadden hun volle medewerking- verleend, zodat er 71 nummers op het program ma prijkten, waarvan er 69 op het appèl ver schenen. Bij het aangevoerde materiaal was, vergele ken bij voorgaande jaren een zeer goede voor uitgang te constateren. Vooral de kalveren- rubrieken waren stuk voor stuk van goede uni forme klasse, met beste kopnummers. De vaar zen en pinken waren in doorsnee, behoudens enkele kopnummers, iets minder in kwaliteit. Maar alles bij elkaar genomen is Espelo op de goede weg, zo verklaarden de beide keurmees ters, de heren M. Kippers van Markelo, J. H. Sprokkereef te Holten en de arbiter, de heer Fr. Tuitert te Laren (Gld.). Hieronder volgt de uitslag van de bekroonde dieren Klasse I, niet volbloed, vaarskalveren, geb. na 15 April 1950: kleine klasse, met best kopnum mer: le pr. Lena, eig. J. A. Haverslag, E 56; 2e pr. Johanna 7, eig. W. F. Boode, E 46. Klasse H, niet volbloed, geb. tussen 15 Febr. en 15 April 1950, behoorlijke klasse, goed kop nummer: le pr. Leent je 4, eig. Wed. A. J. Nij land; 2a Mina I, eig. H. Klaasses; 2b Gerritje 2, dezelfde eig.; 2c Jannie 2, eig. Wed. D. J. Klein Lebbink; 3a Riek 2, dezelfde eig.; 3b Roza 4, eig. J. A. Haverslag, E 56; 3c Naatje 4, eig. J. Haverslag, E 19; e.v. Gonda, eig. M. Bar- velink. Klasse III, niet volbloed, geb. tussen 15 Dec. 1949 en 15 Febr. 1950, behoorlijke klasse, goede kopnummers: la Sarina, eig. J. Haverslag, E 19; lb Naatje 3, dezelfde eig.; lc Gonda, eig. M. Boode, E 36; 2e pr. Dirkje, eig. G. J. Rensen H.Wzn.3e pr. Marietje, eig. G. J. Boode, E 45; e.v. Leida, dezelfde eig. Klasse IV, volbloed, geb. tussen 15 Dec. 1949 en 15 Febr. 1950, behoorlijke klase, best kop nummer: le pr. Rosanna 8, eig. W. F. Boode, E 46; 2e Johanna 2, eig. M. Boode; 3e Klaartje, van dezelfde eig. Klasse V, niet volbloed, geb. tussen 15 Sept. en 15 Dec. 1949, goede klasse met goed kopnum mer: le pr. Lientje, eig. M. Boode, E 36; 2a Frieda, eig. Wed. A. J. Nijland; 2b Gerda 2, eig. B. J. Veneklaas Slots; 3a Liesjc 3, eig. H. Ool- bekkink; 4a Lena 2, eig. G. Haarman; 4b Miena 2, eig. G. J. Rensen H.Wzn.; 4c Koosje, eig. M. Koetsier; e.v. Bella 3, eig. G. J. Rensen, E 44. Klasse VI: volbloed, geb. tussen 15 Sept. en 15 Dec. 1949, goede klasse, extra best kopnum mer: le pr. Rosanna 7, eig. W. F. Boode; 2e Koba. 6, eig. B. J. Veneklaas Slots; 3e Augusta, eig. W. F. Boode; 4e Jannie 7, eig. Wed. T. Boode. Klasse VII: volbloed, stierkalveren, geb na H.M.V. H.M.V. hield Zaterdag 30 Sept. een ledenver gadering in „Irene" onder leiding van de heer A. Westerik. Nadat allen welkom waren geheten en de secretaris, de heer G. Brands, de notulen had gelezen, werd na breedvoerige discussie besloten om de winteruitvoering zodanig in te richten, dat alle donateurs bevredigd zullen worden. Namelijk de eerste avond uitsluitend muziek en de tweede avond en zonodig ook een derde avond, met toneel als afwisseling. Onder leiding van Jan Oosterkamp zal een toneelstuk worden ingestudeerd. De data werden als volgt vastge steld: 9 en 10 Januari in Amicitia en indien nodig 11 Januari. Aan de donateurs zal zo spoedig mogelijk de kwitantie worden aangeboden omdat de finan ciën dit behoeven, door het aanschaffen van nieuwe instrumenten. De entree voor de film van Holten werd be paald op f 1,—. De film zal gedraaid worden op 12 en 13 December a.s. Aan het slot werd nog aangedrongen om tam boers te verwerven. Dus jongens, haal een kleine trom bij H. Oolbekking. Te ruim 10 uur sloot de voorzitter deze goede vergadering. „ALS DE POORTEN OPENGAAN". De Christelijke Reciteerclub „Excelsior" gaf Vrijdagavond ten bate van de Chr. Kleuterschool een uitvoering in gebouw „Irene". De heer Blom. voorzitter der Kleuterschool, opende deze bijeen komst op de gebruikelijke wijze en heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom, terwijl een bijzonder woord van welkom werd gesproken tot de leden der reciteerclub welks belangeloze medewerking aan deze avond op zeer hoge prijs werd gesteld. Het ernstige stuk in 3 bedrijven „Als de Poor' ten opengaan" werd hierna door „Excelsior" voor het voetlicht gebracht. Van het spel werd zeer genoten en de spelers oogstten na elk bedrijf een warm applaus. De heer Blom was de tolk der aanwezigen toen hij een hartelijk woord van dank bracht aan „Excelsior" voor het gebodene. MUTATIES IN COMMISSIE LANDBOUW- VERSLAG. De heer K. Bos heeft in verband met zijn zeer gevorderde leeftijd ontslag gevraagd als lid van de commissie .van bijstand voor de landbouw - statistiek. Dit ontslag is hem door de Minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening op eervolle wijze verleend en daarbij heeft de burge meester zijn grote erkentelijkheid uitgesproken voor de wijze, waarop de heer Bos zich steeds voor dit werk, ondanks zijn minder goede ge zondheid, beschikbaar heeft gesteld. In zijn plaats is door de Minister tot lid be noemd de heer H. J. A. Koldeweij, oud-hoofd der school en landbouwleraar, alhier. Wij herinneren er nog aan, dat de commissie verder nog bestaat uit de heren G. J. Stevens en J. G. Holterman, en ambtshalve de assistent van de landbouwvoorlichtingsdienst, de heer W. Rietberg, alhier. AAN DE ABONNé'S BUITEN DE GEMEENTE. Naar aanleiding van enige brieven welke we deze week ontvingen over het niet tijdig ontvangen van het Holtens Nieuwsblad het volgende: Deze vertraging is ontstaan tijdens het vervoer van de Drukkerij Nijverdal naar Holten. We kwamen zodoende te laat in het bezit van ons blad, met als gevolg dat niet Zaterdag 30 Sept. maar Maandag 2 Oct. U ons nieuwsblad ontving. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Dinant, zv. G. J. Schoneveld en D. de Vries. Ondertrouwd: J. Klein Teeselink en D. J. Dikkeboer. Getrouwd: Dirk Bernardus Krikkink en Jen- neken Brinkman. Hendrik Jan Aanstoot en Derkje Berta Hakkert. VERHUIZINGEN. Ingekomen: G. A. Sigger van Amersfoort; R. Petter en gezin van Almelo; H. J. Smook van Dalfsen; M. Godeschalk van Wijhe. Vertrokken: A. de Jong en gezin naar Almelo. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: zilveren beursje met inh., wollen dames-handschoen, zilveren schakelarmband. Verloren: 2 zakken wol, jekker, hoofddoek (geblokt) Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, tel. 352. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur Ds de Vries. Voorber. H. Avondmaal. Collecte Kerk en Ziekenzorg. Bethaxiië: 10 uur Ds Knipseheer. Voorber. H. Avondmaal. Collecte Kerk en Ziekenzorg. Geref. Kerk: 9.30 (Bed. H. Av.) en 3 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds Ploeger van Goor. SECRETARIAAT ZENDINGSCOMMISSIE. Ds Jac. de Vries, Ned. Herv. predikant, werd gekozen als secretaris van de Classicale Zen dingscommissie, classis Deventer der Ned. Herv. Kerken. BEEN GEBROKEN. De echtgenote van de landbouwer G. W. Breukink te Espelo brak bij het opladen van varkens, waarnaar zij stond te kijken, doordat een der varkens van de wagen sprong, een been. Zij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. EEN OUD-LANDGENOOT BEZOEKT DE CANADESE BEGRAAFPLAATS. Met de K.L.M. is dezer dagen in ons land ge arriveerd sergeant Cornelis M. Lanooy, een Ne derlander, die 22 jaar geleden uit Den Haag naar Canada vertrok en even zovele jaren deel uit maakt van de Argyll and Sutherland Highlan ders van Canada met standplaats Hamilton, On tario. Sergeant Lanooy zal op Donderdag 12 October a.s. een bezoek brengen aan de Canadese be graafplaats op de Holterberg en daar om pl.m. 10.30 uur aanwezig zijn. Hij zal niet alleen bloe men leggen op de graven van enkele van zijn gesneuvelde kameraden uit zijn regiment, maar op verzoek van zijn commandant ook de „last post" blazen. Deze oud-vaderlander heeft zich in de jaren van zijn verblijf in Canada een grote populariteit verworven en staat algemeen bekend onder de bijnaam „Dutch" (de Hollander). Hij is in 1906 te Den Haag geboren, trouwde met een Friezin Elsje Schiphof, afkomstig uit een dorp bij Fra- neker, was in zijn Nederlandse jaren een bekende lange afstand-loper en presteerde het om in 1925 van Ostende naar Den Haag te tippelen. In 1928 vertrok hij naar Canada en heeft zich gedurende de afgelopen 22 jaar in het Canadese militaire leven bewogen. Toen hij het plan opperde om naar Nederland te vliegen, kwam het verzoek van zijn commandant om gedurende zijn verblijf in zijn oude vaderland een bezoek te brengen aan de militaire begraafplaatsen, waar leden van het regiment waartoe hij behoort begraven liggen. Tot deze begraafplaatsen behoort ook de Canadian Cemetery op de Holterberg.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1