HERFSTMARKT. \n Vergadering Gemeenteraad d Zullen de treinen toch weer stoppen Donderdag 5 en 19 Oei. a.s. Verzuimt niet Uw vee aan ie zetten Het nieuwe lid, de heer Joh. Derksen, werd beëdigd. Er komt een doodgravers- woning. Bespreking verbouwing Dorps school en vernieuwing Sloezemansbrug. Toen de burgemeester Mr W. H. Enklaar Dinsdag avond te ruim half acht met een korte hamerslag de raadsvergadering opende, was er zowel vóór als achter het hekje een grote belangstelling. Het col lege was voltallig, terwijl de pers- en publieke tri bune ruim bezet waren. De raad vergaderde in een andere opstelling door het uittreden van de heer H. J. Wansink, wiens plaats als nestor der vergadering thans door de heer Wegstapel wordt ingenomen. Ook andere leden paren verhuisd. De heer Wansink zelf kon de prettige sfeer schijn baar nog niet goed vergeten. Hij was nu als toe- ichouwer aanwezig, zeker om de entree van zijn ipvolger mee te maken. Beëdiging en verwelkoming van de heer Derksen. Dat was de eerste handeling, die verricht werd. Nadat de heer Derksen in handen van de voorzitter de beide eden had afgelegd, werd hij door de Voor zitter met een kort woord toegesproken. Dit woord van welkom hield de wens in, dat het nieuwe lid goede plaats in de raad mag innemen en zich weten te gedragen naar het goede voorbeeld van zijn voorganger, de heer Wansink. U zult wel ver nomen hebben, dat de raad in Holten in zo'n goede sfeer van onderling vertrouwen samenwerkt, waar bij nooit een wanklank wordt gehoord. Spr. hoopte, dat ook de heer Derksen veel voor de gemeente mag doen. De heer Derksen zeide, zich nog een vreemde eend de bijt te voelen, maar hij hoopte dit gevoel te boven te komen, en een waardig lid te mogen wor den van dit college. Hij wilde daarbij z'n best doen en in het belang van de gehele gemeente werkzaam zijn, waarbij hij gaarne zou rekenen op een pret tige samenwerking. laar h 38. Jaargang 2. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950. i' HENS NIEUWSBLAD Verschijnt elke Zaterdag. abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 231f Adv.-prijs1—15 m.m. (a contantfl.00. Iedere m.m. meer 0.06 Aankoop stroken grond voor de Dorpsstraat. De ingekomen stukken waren van weinig impor tantie en gingen zonder commentaar onder de hamer door. Dit was anders met het voorstel van B. en W. tot aankoop van enkele stroken grond aan de Dorps straat van de heer J. D. Vincent en Mej. E. H. W. Vincent. Voorzitter wees nog eens op de moeilijkheden met deze aankoop, die reeds tot het besluit van ont eigening hebben geleid, maar waarvoor het college da haar rechtskundig raadsman een nieuw voorstel heeft gedaan, omdat bij een rechterlijke uitspraak zeker de thans aangeboden prijs zal moeten worden betaald benevens hoge proceskosten. Het spijt hem, dat deze grond niet zoals de meeste andere, pro Deo kon worden verkregen. De meeste leden waren weinig gesticht over deze 0ing van zaken. Zij hadden in dit geval liever een onteigening gezien, omdat deze eigenaren thans veel hogere bedragen voor hun grond krijgen, dan de anderen die grond afstonden. De heer Landeweerd (a.r.) opende in deze geest de discussies, waarop de Voorzitter te kennen gaf, dat men van de rechtbank toch de thans aangeboden prijs zou hebben gekregen, terwijl de werkzaam heden enorm zouden zijn gestagneerd. Het geheel zou veel duurder zijn geworden. De heer Aafting (arb.) had het recht liever zijn beloop willen laten gaan. De anderen hebben een redelijke prijs genoemd, nu zal men in het vervolg moeten gaan handelen. De heer Wegstapel (alg. bel.) wilde het geval za kelijk bekijken. Deze mensen voelen niets voor het algemeen belang en daardoor wordt het een persoon lijke kwestie. De heer Rietberg (c.h.) ontlokte dit de uitroep: „Het druist tegen ons gevoel in, maar ons verstand zegt ons, dat wij ons bij het voorstel moeten neer leggen". De heer Soer (arb.) wees nog op dè consequenties voor de toekomst. Deze uitspraak zal ons voor het vervolg schade brengen. Nadat Wethouder Teeselink (c.h.) nog had op gemerkt, dat B. en W. ook zwaar tegen dit voorstel hebben aangekeken, bleef de heer Aaftinlt zich tegen aanneming verzetten, waarna het voorstel, in stemming gebracht, met 74 stemmen werd aange nomen. Tegen stemden de heren Soer, Jansen, Derk sen en Aaftink. Wijziging uitbreidingsplan Dorp. Aangezien B. en W. overwegen om het uitbrei dingsplan in onderdelen voor het dorp te herzien, Wilde de Voorzitter dit punt in bespreking brengen, opdat ook de leden hun wensen kenbaar kunnen maken. B. en W. hebben enige punten op het oog, n.l. om de grond van Kappert ten zuiden van het koets huis van huize ,,De Berg" in het plan te betrek ken voor villabouw, het Sportdal uit te breiden, enige gronden in de Gaarden voor bebouwing te bestem men, de klasse-indeling van de gronden aan de zuid zijde van de Oranjestraat te verzachten en de uit monding van de geprojecteerde weg van de Boskamp naar Pastoriestraat naar de Sikkenstraat te ver leggen, voor de woning van de heer Lensink, en enkele grenzen te wijzigen. De raad had voor dit plan geen bepaalde wensen, maar de heer Soer informeerde nog naar het plan Voor de zomerhuisjes aan de Markeloseweg. Mogen daar ook landarbeiderswoningen worden gebouwd, vroeg spreker. B. en W. voelen wel voor landhuisjes voor perma nente bewoning en zonder kippenhokken, spoorwa gens en dergelijke, maar boerderijen en dergelijke mogen daar niet worden gesticht. Met betrekking tot het Sportdal wilde de heer Landeweerd (a.r.) nog even van de voorzitter de pertinente verzekering, dat de raad hiertoe op nog geen enkele wijze besloten heeft, hetgeen deze be aamde. Er zijn nog maar voorbereidende plannen haar aanleiding van de stemming die in de raad ge- Jeild werd dienaangaande. Voor- en nazorg geesteszieken. Zonder enige discussie aanvaardde men vervolgens het voorstel van B. en W. om de gemeente te doen deelnemen aan het werk van de Federatieve Com missie voor de geestelijke volksgezondheid in de pro vincie Overijssel, die de voor- en nazorg van de geesteszieken behartigt. De bijdrage der gezamenlijke gemeenten wordt voor het komende jaar geraamd op 28.500, hetgeen deze gemeente 4% cent per inwoner zal kosten. Dit is 75 der totale kosten, 25 wordt door de provincie betaald. Verbouwing Dorpsschool. De ruimte in de Dorpsschool is van die aard, dat er maatregelen genomen moeten worden, bleek bij dit punt van de agenda. Momenteel geniet een klasse onderdak in Irene, maar men wil van deze vriendelijke geste niet langer gebruik maken dan nodig is. Logisch is het een nieuw lokaal te bouwen, maar het gymnastieklokaal is hin derlijk voor het lesgeven, zodat B. en W. dit tot les lokaal en kantoortje voor het hoofd zouden willen verbouwen en dan een geheel vrijstaand gymnastiek lokaal zouden willen stichten. De Inspecteur van het L.O. heeft zijn steun toegezegd, terwijl nog bouw volume beschikbaar is, zodat het college de hoop koestert, dat de hogere autoriteiten hun toestem ming zullen verlenen. Het nieuwe gymnastieklokaal zal komen achter het koetshuis. De raad had geen bezwaar, dat B. en W. met een aanvaardbaar voorstel komen. Woning voor de doodgraver. Zoals in de vorige vergadering reeds door de wet houder Veneklaas Slots was opgemerkt, heeft de doodgraver onvoldoende woonruimte. B. en W. wil len, aldus de Voorzitter, met het oog op het toezicht g^citionsstraat. -1 urol oon wnnincr Vinnwpn. FILM-EVANGELIS ATIE-AV OND. De I.G.V.C. (Internationale Gemeenschap van Christusbelijders) hoopt op 26 Sept. a.s. een interkerkelijke bijeenkomst te houden in de zaal Amicitia van Hotel Holterman. De I.G.V.C. stichting voor film-evangelisatie in Nederland, te Amsterdam, hoopt drie films te vertonen, o.a. „Gewogen en te licht bevonden", het handschrift aan de muur van Koning Belth- zasar, de Koning van Babel: Allen in de weeg schaal en te licht bevonden? „Nu is het de tijd", jachttempo van de mens heid in onze dagen, terugkeer naar de rust en vrede. „De man, die God vergat". Dit is de mooiste en belangrijkste film. Is een leven zonder God mogelijk? Deze film zal uw aller aandacht vragen. De I.G.V.C. is geen nieuwe kerk of secte van welke richting ook, maar een vereniging van gelovigen uit verschillende kerken en kringen, die met elkaar evangelisatiewerk verrichten door film, openluchtspel enz. enz. Belangstellenden worden naar de advertentie en raambiljetten verwezen. Deze films zijn geen vermaakfilms, maar als het ware geïllustreerde evangelisatietoespraken, die de grootheid van God trachten te tonen en ook de diepe zondeval der mensen, en de ver lossing, die er is te verkrijgen. LAATSTE PUZZLE-RIT IN DIT SEIZOEN. Op Zaterdag 23 September 1950 organiseert de M.A.C. „De Holterberg" haar derde puzzle-rit van dit seizoen, tevens de laatste. De route loopt geheel over verharde wegen, zodat het voor niemand, zowel motorrijder als automobilist, een bezwaar behoeft te zijn aan deze prachtige rit, welke door een schitterende omgeving loopt, deel te nemen. De afstand be draagt plm. 55 km, gemiddelde snelheid 36 km. De start is om half 6 bij café K. ter Horst, AGENDA Zaterdag 23 Sept.: 5.30 uur start puzzle-rit van de M. en A.C. „De Holterberg" bij café Ter Horst (zie bericht). Zaterdag 23 Sept.Sluiting termijn opgave deel name kookcursus Stichting huish. voorlich ting ten plattelande (zie annonce). Zaterdag 23 Sept.Koos Vorrink spreekt te Goor (zie annonce vorige nummer) Zaterdag 23 Sept.Sluiting termijn aanmelding arbeidersavondschool (zie annonce). Maandag 25 Sept.: 's avonds half acht vergade ring Supportersvereniging „H.M.V." in hotel G. Müller, Deventerweg. Dinsdag 26 Sept.: oprichtingsvergadering biljart club Hotel Holterman, 8 uur (zie annonce). Donderdag 28 Sept.: Lezing over donker Amster dam in gebouw Irene, 8 uur (zie annonce). Vrijdag 29 Sept.: 's avonds 7.30 uur uitvoering door de Chr. Reciteerclub „Excelsior" in Irene (zie advertentie). Zaterdag 30 Sept.: Jongveekeuring te Espelo, 9.30 uur. Zaterdag 30 .Sept.: Dansavond in Amicitia (zie annonce) Donderdag 5 Oct.: Grote Herfstmarkt. op de nieuwe begraafplaats wel een woning bouwen, maar de kosten zullen daarvoor 1214 duizend gul den bedragen. Nu wordt er in Nieuw-Leusen van wege de Noord Ned. Bouwspaarkas een aanneme lijke woning gebouwd voor 9000 volgens een plan van de aannemer Zwols uit Dalen. Deze wil ook hier wel zo'n woning zetten. Spr. voelt wel, dat hier be zwaren zullen rijzen van de plaatselijke aannemers, omdat men zeggen zal: „koopt elders niet wat eigen plaats U biedt", maar de plaatselijke mensen zijn druk en deze aannemer komt met z'n hele ploeg naar hier en zal natuurlijk zijn plan niet afgeven. B. en W. vragen nu machtiging om besprekingen aan te knopen. Er zal een Rijkssubsidie komen van 4100. De heren Soer en Landeweerd wijzen op de plaat selijke kant van de zaak, waarna B. en W. worden gemachtigd naar bevind van zaken te handelen. Vernieuwing Sloezemansbrug. Bij de nadere bespreking van de vernieuwing van de Sloezemansbrug, waartoe in een vorige vergade ring reeds werd besloten, zeide de Voorzitter, dat B. en W. dit werk aan de fa. Krekel zouden willen opdragen of aan een van de andere plaatselijke aan nemers, indien deze daarvoor animo zouden bezitten. De gemeente-opzichter heeft een begroting opge steld, die nog even om advies geweest is naar de prov. waterstaat, welke zich daarmede kon vereni gen en die iets hoger is als de oorsponkelijke raming. De heer Landeweerd wilde wel eens weten, of de gemeente verplicht is de brug te vernieuwen of dat dit feitelijk de taak is van de ingelanden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat niet de ver plichting bestaat, maar dat het brugdek te smal is en de waterdoorgang te nauw, zodat er wel iets gebeu ren moet. Het is er trouwens aan toe, want er zit geen kalk meer tussen de stenen, zodat men deze zo weg kan nemen. Op een vraag wat of de ingelanden bijdragen, deelde hij mede, dat de vereniging „De Soetswete- ring", welke een jaarlijkse bijdrage van 150.in de schoonmaakkosten ontvangt, deze 10 jaar wil laten vervallen, zodat 1500 wordt bijgedragen. De schoonmaak van de leiding berust, aldus weth. Veneldaas Slots, bij de gemeente, maar Holten zowel als Diepenveen geven een jaarlijkse bijdrage. B. en W. werden ten slotte gemachtigd tot uitvoe ring naar de nieuwe begroting. T.B.C.-bestrijding. Voor de rondvraag deed de Voorzitter nog enige mededelingen, o.a. dat het gemeente-personeel zal worden doorgelicht op t.b.c., hetgeen 75 zal kosten en dat een regeling is vastgesteld voor vrijwillige zie kenfondsverzekerden, die de laatste verhoging der premie niet kunnen betalen. De heer Soer wilde de gehele gezinnen laten door lichten, maar de voorzitter ontried zulks met het oog op het te verwachten bevolkingsonderzoek, waarbij de gehele gemeente zal worden doorgelicht. Bij de rondvraag kwam de toestand van de H. J. Wansinkstraat nog eens weer aan de orde, welks be strating wacht op de beslissing vai^de Kroon en drong de heer Soer aan op het bouwen van woningen. Het bouwvolume is deze keer allemaal weggegaan aan particuliere bouw, aldus de Voorzitter, maar het volgend jaar hopen B. en W. weer zelf te bouwen. De heer Rietberg klaagde nog over weinig schot in de electrificatie van de buurtschappen, maar kreeg het optimistisch geluid te horen, dat voorstellen tot tariefsherziening, die de uitbreiding mogelijk moeten maken, bij B. en W. zijn binnengekomen, zodat men spoedig de plannen verwachten kan. Na een besloten zitting volgde nog een korte her opening, waarin besloten werd tot het verlenen van enkele reisvergoedingen ingevolge art. 13 der L.O.- wet. Daarmede was de agenda afgewerkt. Tevens wordt georganiseerd een puzzle-rit voor bromfietsen, op hetzelfde uur. Gemiddelde snel heid 15 km, lengte route plm. 30 km. OPBRENGST COLLECTE „D.E.L.". Bovengenoemde collecte, gehouden op Zater dag 9 Sept. 1.1., heeft het prachtige bedrag opge bracht van f 235,34. Het C.N.V. betuigt zijn har telijke dank hiervoor aan allen. VOOR DE CHR. KLEUTERSCHOOL. Ten bate van de Chr. Kleuterschool zal op Vrijdagavond 29 Sept. een uitvoering worden gegeven in „Irene" door de Chr. Reciteerclub „Excelsior". Voor het voetlicht zal worden gebracht het ernstige spel in 3 bedrijven „Als de poorten opengaan". De afgelopen winter oogstte „Excelsior" met dit stuk veel succes en we twijfelen niet of velen zullen Vrijdagavond naar „Irene" komen om van dit stuk te genieten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: muntbiljet f 1—, servet, armband, 2 steigertouwen, muntbiljet f 2,50, bril, kip, vulpen, medaille. Verloren: tas met inh., wieldop van auto „Minor", zwart fluwelen tasje met inh., maand- kaart O.A.D., capuchon van regenmantel. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 127, tel. 352. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika, dochter van B. J. Paalman en H. Mekenkamp. Gerritdina Johanna, doch ter van H. J. Nijland en H. G. Bekkernens. Gerrit Hendrik, zoon van H. J. Oosterveld en J. Klein Ovink. Jacob, zoon van Jac. de Vries en C. van Beek. Ondertrouwd: D. B. Krikkink en J. Brinkman. H. J. Aanstoot en D. B. Hakkert. Getrouwd: Johannes Leef tink en Toos Traan- man. Johan Oostervelt en Johanna Hendrina Nijhof. Overleden: Hermannes Stegeman, oud 83 weduwnaar van J. Aanstoot. PRIJSAANDUIDINGSVOORSCHRIFT IS NOG VAN KRACHT. Voedings- en genotmiddelen, textiel- en lederwa ren, uitgestald in winkels of etalages, daaronder b.v. ook begrepen de artikelen van melkboer, visventer en petroleumverkoper, moeten ingevolge het Prijs aanduidingsvoorschrift voorzien zijn van een prijs kaartje. De overige artikelen, die van de openbare weg ar zichtbaar zijn eveneens. Het prijsaanduidingsvoorschrift is nog geheel van kracht, terwijl de prijzencontroledienst nog steeds bestaat. Ook de plaatselijke politie kan hierbij wor den ingeschakeld. Wij hebben gerede aanleiding om aan te nemen, dat binnenkort een scherpe controle op de naleving van dit voorschrift zal worden ingesteld en waar schuwen de betrokken winkeliers, zo spoedig moge lijk te zorgen, dat zij voorzover de naleving van dit voorschrift momenteel veronachtzaamd wordt cr voor zorgen, hun artikelen geprijsd te hebben, voordat proces-verbaal tegen hen wordt opgemaakt. Een gewaarschuwd man geldt voor twee, dat be hoeft dan voor beiden geen bonnetje te worden. WEER NAAR HUIS. Met het troepentransportschip „Zuiderkruis", ver moedelijke aankomst te Rotterdam 10 October, zijn naar het vaderland ondefweg de soldaat E. Aan stoot, C 39, en de soldaat A. J. Veldhuis, A 281. Het heeft er tot voor kort naar uitgezien, dat onze plaats, ondanks de electrificatie van het baanvak Amersfoort-Enschede, van een spoor wegverbinding verstoken zou blijven. Dat straks de meest moderne treinstellen hier voorbij zou den snellen en dat wij daar ter plaatse toch niet zouden kunnen instappen. Er zijn echter tekenen, die ons nieuwe hoop geven, dat het spoorwegstation binnen afzien bare tijd weder volledig aan zijn bestemming zal gaan beantwoorden. Zoals bekend is werd het 2e perron geruime tijd geleden opgebroken en werd geen nieuw perron aan de andere zijde van de lijn, zoals dat op de plannen stond aangegeven, opgebouwd. Thans heeft de dienst van Weg en Werken opdracht gekregen om met de meeste spoed de nieuwe perrons in orde te maken. Zou dit er op wijzen, dat de directie der N.S. nieuwe plannen heeft met Holten en dat wij hier weer een stopplaats zullen krijgen? Wij hopen het, want wij hebben altijd betoogd dat het voor de bloei van onze plaats en met name voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer van onschatbare betekenis is, dat een rechtstreekse spoorwegverbinding met alle delen van ons land blijft gehandhaafd. Rail en bus moeten elkander aanvullen, zij moeten elkaar niet verdringen. Er blijft voor de busdiensten voldoende emplooi, indien hier een spoorwegverbinding tot stand komt. Maar vo°r het vreemdelingenverkeer is het van essentiële betekenis dat het railverkeer blijft. De moge lijkheden om ergens anders, zonder het lastig overstappen met zware koffer en bagage, de natuur op te zoeken en zijn vacantie door te brengen, zijn te groot dan dat wij hier deze factor kunnen verwaarlozen. Wij hebben al eerder geschreven, dat de opbrengst aan reizigers op het station alhier in 1946 ruim f 75.000,— bedroeg en dat de maan delijkse cijfers met sprongen omhoog gingen naarmate het vreemdelingenseizoen vorderde. Deze cijfers spreken een duidelijke taal, welke ook de directie der N.S. niet geheel kan mis verstaan. Wij weten zeer goed dat bij een bus verbinding het merendeel van dit geld toch in de zakken der Spoorwegen terecht komt. Maar zij demonstreren zo overduidelijk de betekenis van het vreemdelingenverkeer en daardoor is juist de bloei van onze plaats zo nauw verweven met de aanwezigheid van directe verbindingen. Indien de directie der N.S. hiermede toch terughoudend zou blijven, dan zouden wij het Gemeentebestuur, de V.V.V., de Holtense Han delsvereniging, de gezamenlijke hotelhouders, de plaatselijke landbouworganisaties enz. willen adviseren de leden der directie elke week een telegram te zenden waarin met klem voor de wederinvoering van de stopplaats wordt gepleit. Tien tegen een, dat zij dan uiteindelijk zullen zeggen, wij moeten het toch maar eens voor een jaar met die kerels proberen. De werkzaamheden voor de electrificatie maken goede vorderingen. De rij draden zijn bijna tot Enschede gemonteerd, maar toch be tekent dit niet, dat nu de treinen reeds vooral Mei 1951 zullen gaan rijden. Behalve dat de voedings- en schakelstations, welke overal langs de baan verrijzen, nog moeten worden voltooid en de voediingskabels moeten worden gelegd; zullen ook alle bovengrondse telefoondraden door ondergrondse kabel moeten worden ver vangen. Deze werkzaamheden zullen nog geruime tijd in beslag nemen. Ook de beveiligingen moe ten nog geheel op de electrificatie worden ingesteld.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1