i Pi WONINGBOUW Zeepkist <j DIKKERS' odtendvoer Beernd van den Grindweg antwoordt an Gait van de Borkeld. groter dan voor de oorlog Olüciëfe publicatie. Openbare Bekendmaking. AortsV 2 koeien 30 JONGE HENNEN een ffilnls meisji GEBRS. VELDHUIS doe een daad de collecte van D.E.L 4 staat steeds aan de spits, NEEMT EENS PROEF"! Onze Serviesgoed-afdeüng vraagt even Uw aandacht GEBRS. VELDHUSS KNIP- EN NAAILES Mej\ A> Kcttclarij-Pot met de O.A.D. naar de Jaarbeurs te Utrech V-2 pond SPRITS voor 38 cent Gebrs. Veldhuis Nijverdalsche Drukkerij 639 Teleioon K5486 Jan Wiggers, Kolweg A 171 e, Tel. 356 GROTE VERKOOP Hoolten, Augustus vieftig. Ik wete nit wat oe wel bezield Gait um mie mar zoo zonder te vraogen bie in de kraante te haoln. Aw der noe eers nog is aover e praot had den dan had det duch mie better e wès. Marre affijn, wie zit ter noe an, en ik zalle der mie ok wel weer deurhin sleppen. 't Is altied wel lastig met mien schrieven, want ak eenmaol gangs binne, dan kank haoste nooit weer een ende maken. Ik scheie meestal zoo mar bots uut, dus dat meuj mie dan mar nit kwaolik nemmen. Zoo, dus zo ak de veurege wekke e lézen hebbe, dan binne ie met vakansie wès naor Amster dam. Ja, ja, ie hebt al heel wat zene van de wereld. ïe waarn vrogger ok altied al zoo merakel vrie en denen angel blif ter meestal wel inzitten zetze wel is. Ie bint allinne vieftig jaor te vrog geboorn. Ie hadden der nou mutten wèzen Gait, dan geleuve ik dajt nog vuile veerder hadden kun brengen. Meuj heurn wat mie van de wekke is oaverkómme. Ik mosse naor 't buro en ik greppe den muskiet bie de heurne en reed op mien gemak naor Hoolten. Op den Smidsbeld stoppen ik, want op zokke drukke punten loop ik lever. Ik stond hier effen te kieken en deur kump mie zon jungske antrekken met zon soort trekkaore. Heij bleef daor ok effen staon van wege een verstopping en ikke niejschierig ak altied binne, vraoge: mien junske wat is dat toch van een dink? Hiej kieken effen een betje schuun opsied net offe dach 't is mie aoste de moeite nit weerd um der op te sprekken. Inens zegge: „Waor wonie argens baas?" Ik wonne an den grindweg zeg ik, dan tweden dreij umme. Toen knikte het keeltje met 't heufd en za: ik hadde 't zelfde wel e dach. Ie bint gien Hol lander. De Hollanders weet wel wat of dit van dinge bint. Dit zint noe de zoogenaamde zeep kisten, model negentienhonderd vijftig. Wie bint noe an t' trènen voor de a.s. resjus van Donder dag. Aj nog in de buurte bint, dan muj effen kommen kieken, want ie zult is zeen hoen smak volk of der kump. Ik gaffe um effen vuur veur zien sigretje en gonk veerderop. Onderweg, bie 't gonzen van den muskiet, schot mie inens wat te binnen, Gait. Ik dache zoo in één keer bie mie zelf: zol daor veur de Hooltense industrie gien toekomst in zitten. Het terrein steet altied nog leug. Asse noe is een begin maakten met een zeepkistenfabriek, want die könt ze grif kwiet. Allène hier in Hoolten vertellen mie det joggie, waarn der in éne wekke al zoo um de veertig in mekare e timmert. As de Gemeenteraod hier noe mar vlot achter anzit. want ik geleuve nit dèt der al meer van zulke fabrieken hier in 't laand bint. Toen ik in huus kwamme was de winkelkaore der ok net. De baas zelf die kek der een betje slaoperig uut en hang met den ellebaoge op taofel. Ja, Beernd zegge tegen mie, aj op reize bint e west. dan binne ie den volgende dag nooit arg lekker. Heij vertellen mie de hele reize van den dag, en ik geleuve best, dat ze merakelse.wille hebt e had. Zie hadden der een mooie gangmaker bie had, ééne met een vals snörreke. Ja Gait ak oe zegge wie det is, dan kenne ie um ok wel, want hiej haaln bie oe in de buurte in den oorlog altied de melk. 't Is der wel ene, den de boel wel an 't dreijen kan kriegen. Ik vond 't anders wel aardig van die leu, dèt ze den boer nog nit vergetten waarn in Zevenaar. Gait, ik stoppe zoo ak oe e zeg hebbe in één keer en tut de volgende wekke. Beernd. Duizenden Nederlanders maken kennis met het grootste maatschappelijk vraagstuk van deze na-oorlogse jaren: het woningtekort. De vele trouwlustigen, die wij gelukkig in ons vader land kennen, worstelen niet in het minst met dit probleem. Een worsteling, die vaak eindigt in een totale ontmoediging, als gebleken is, dat men na maanden lang zoeken geen woonruimte kan vinden. Het is dan slechts een schrale troost te weten, dat ook de Overheid en vele organi saties met dit probleem te kampen hebben en dat zij proberen deze ontstellende nood zo spoe dig mogelijk te lenigen. Dat is ook hun taak, want de woningnood werkt a-sociale en a-morele verhoudingen maar al te zeer in de hand. Een lichtvaardig optimisme omtrent de opheffing van het woningtekort is zeker niet op zijn plaats. Als men kennis neemt van de vele cijfers, welke in de loop der jaren gepubliceerd zijn, kan men slechts constateren, dat we het dieptepunt voor bij zijn, dat er meer gebouwd wordt dan de nor male jaarlijkse aanwas. Een gelukkige omstan digheid is ongetwijfeld het feit, dat er thans meer woningen gebouwd worden dan voor de oorlog. EEN TEKORT AAN 250.000 WONINGEN. In Maart van dit jaar rekende Minister In 't Veld aan de Kamer voor, dat het totale tekort ongeveer 250.000 woningen bedraagt. In 1948 werden er 34.000 woningen gebouwd, in 1949 42.971, terwijl dit aantal dit jaar zeker 45.000 zal bedragen. De prestaties in het eerste half jaar van 1950 wettigen in ieder geval deze ver wachting, want toen kwamen er niet minder dan 25.000 woningen klaar. Bovendien waren er ver leden maand 45.500 in uitvoering. In de jaren 1930-1939 werden er gemiddeld 37.800 woningen gebouwd. Dat is dus een belangrijk minder aan tal dan in 1949 en dit jaar.-De grote moeilijk heid bij de woningbouw is echter, dat men het aantal niet zonder meer kan opvoeren. Welis waar bestaat er practisch geen schaarste meer aan materiaal en arbeiders, maar meer dan 55.000 woningen per jaar wil Minister In 't Veld echter niet bouwen. Dit plafond zal zeker in 1952 worden bereikt. Zouden er bijv. per jaar 70 a 80.000 woningen gebouwd worden, dan be staat er de grote kans, dat over ongeveer twaalf jaar een massale werkloosheid in de bouwvak ken zou optreden. Men zou dan teveel bouw vakarbeiders hebben aangetrokken, zonder daar voor op de lange duur werk te hebben. Een grote werkloosheid in deze jaren zal nog ver schrikkelijker zijn dan voor de oorlog, omdat we toen in ieder geval een rijk land waren. BOUWKOSTEN EN BOUWTIJD. Behoudens dit plafond is de regering ook ge bonden aan de post, welke voor de wederopbouw van ons land jaarlijks op de begroting wordt geplaatst. Het is n.l. zo, dat de Overheid door middel van een financiële bijdrage de woning bouw stimuleert. Daarom is het ook zo belang rijk als de bouwkosten dalen. Dat dit gebeurt, is dan ook al een verblijdende omstandigheid. In het derde kwartaal van 1948 bedroeg de gemid delde bouwprijs per woning 10.760.In Juni van dit jaar was dit bedrag gedaald tot 8200. Een zelfde vooruitgang is te bespeuren in de bouwtijd. Over een complex van 60 woningen bouwde men in de jaren voor 1940 ongeveer 11 maanden. Gedurende het jaar 1947'48 deed men over hetzelfde aantal woningen ongeveer 16 maanden, terwijl men dit jaar er in geslaagd is het vooroorlogse niveau weer bijna te bena deren, met 12 a 13 maanden. DE VRIJE SECTOR. Wil men dus vasthouden aan het plafond, dan betekent dit dat de Overheid de bouw in de hand moet hebben en dat zij in de gelegenheid moet zijn om een te grote woningbouw in be paalde streken af te remmen. Vooral in het Westen van het land zal dit het geval worden. Daar is de spanning op de arbeidsmarkt door verschillende factoren, o.a. de toenemende in dustrialisatie, groter dan bijv. in Friesland. Zou er teveel werk op de markt komen, dan zouden de bouwvakarbeiders worden weggekocht, het geen uit de aard der zaak nadelig zou zijn voor de gebieden waar men niet zo snel kan bouwen. Toch ligt het in de bedoeling om het aantal „vrije sectoren" groter te maken. Hiermede be doelt men de woningbouw, welke niet ten laste komt van het bouwvolume, dat jaarlijks door Gedeputeerde Staten aan de Gemeenten wordt toegewezen. In deze sector valt bijv. de woning bouw, welke volledig door de bouwer wordt ge financierd, zonder rijksbijdrage dus. Nu deelde de directeur-generaal van de Wederopbouw, Dr Ir v. d. Meer, een dezer dagen mede, dat ook woningen, welke gebouwd zullen worden krach tens de Wet op de Materiële Oorlogsschaden het volgend jaar in deze vrije sector zullen ko men. Dat is dus een belangrijke verbetering voor de zwaar getroffen gebieden, waar men nu be halve de wederopbouw, ook de uitbreiding met spoed ter hand zal kunnen nemen. De enige bin ding, welke nog zal bestaan is de begrotings post. In de laatste weken heeft men in de Staten- Generaal gesproken over de Premieregeling 1950. Wij hebben daarover destijds reeds het een en ander geschreven. Bij de oude regeling was de opzet dusdanig, dat men binnen tien jaar een bepaald bedrag kreeg van het Rijk, terwijl gedurende die tijd van dit nog niet uitge keerde bedrag 4 rente werd getrokken. Deze regeling bevatte nog teveel onzekere ele menten om de bouwnijverheid werkelijk te sti muleren. En daarom werd deze Premieregeling in het leven geroepen. Nu weet de bouwer ten minste precies welk bedrag hij in handen zal krijgen. Terwijl het Rijk een aanzienlijk bedrag aan renteuitkeringen zal besparen. De finan ciële zekerheden voor de bouwers zijn dus aan merkelijk beter geworden. Maar men moet niet verwachten, dat daardoor meer gebouwd zal worden. Wij zitten bijna aan het plafond en daar mede is het uit! Wanneer de woningnood zal zijn opgeheven? Het is moeilijk te voorspellen. Het is het beste maar om vast te houden aan de berekening van de opperrekenmeester In 't Veld, van wie men niet kan zeggen, dat hij lichtvaardig rekent. Deze bewindsman heeft destijds verteld, dat dit het geval zal kunnen zijn in 1960, mits er maar voldoende kleine- en duplex-woningen worden gebouwd. Doen de gemeenten dit niet er zijn er veel die daar niets voor voelen dan kan het wel 1965 worden. Een somber geluid, maar als de ontwikkeling zich in deze gunstige lijn voortzet, zou het nog wel eens een paar jaar kun nen meevallen. Laten we daar dan maar op hopen. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het besluit van de Raad dier gemeente d.d. 17 April 1950 tot herziening van het uitbreidingsplan in onder delen voor het dorp Holten, en tot aanvulling en wijziging van de daarbij behorende bebouwings voorschriften, door Gedeputeerde Staten der provincie Overijssel is goedgekeurd. Holten, 6 September 1950. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Burgemeester en Wethouders van Holten maken bekend, dat van 18 September af door de politie een intensieve controle zal worden gehouden op de voorschriften inzake schrikdraadinstallaties. Wegoverspanningen zullen niet meer worden toegelaten, nu sedert geruime tijd bij het G.E.B., via de erkende installateurs, de vereiste kabel beschikbaar is. BURGERLIJKE STAND. Geboren, Bartha, dochter van M. Scholman en J. Beltman. Willemina, dochter van J. H. Jansen en J. Hulsman. Ondertrouwd: J. Leef tink en T. Traanman. D. J. Muller en G. J. L. Bekkernens. Getrouwd: Berend Stegeman en Berendina Mekenkamp. Overleden: Bastiana den Houdijker, oud 65 jaar, echtg. van P. G. Cats (overl. te Deventer). Gerritdina Fransen, oud 90 jaar,,weduwe van A. J. Aanstoot. Wilmpje Verweij, oud 63 jaar. echtg. van H. C. van Leeuwen (overleden te Deventer) VERHUIZINGEN. Vertrokken: G. Nijenhuis naar Hellendoorn; W. Pakkert naar Rijssen; J. Turksma naar Enschede; J. Bosch en gezin naar Nieuw Zee land; G. Bakker naar Raai te; M. Bakker naar Raalte; A. M. Hofstede geb. Traanman naar Wierden; Joh.a H. Achterkamp naar Hengelo (O.)J. W. Podt geb. Stukker naar Hellendoorn (Nijverdal); P. F. A. van Rooijen naar Amers foort; J. Jansen naar Utrecht. Ingekomen: Ma. A. Pakkert van Gorssel. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: padvindersportemonnaie inh. f 0.20, bril, zilveren speldje, zilveren broche. Verloren: jongensjasje, ballpoint-pen, bos kleine sleutels, rood wollen vest. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, tel. 352. Burgemeester en Wethouders van Holten maken bekend, dat op 4 September 1950 zijn afgekondigd en in werking getreden: le. een Verordening op het verlenen, innemen of hebben van standplaatsen door woon wagens. Ingevolge deze Verordening is het o.m. aan eigenaren en gebruikers van terreinen in deze gemeente verboden daarop woonwa gens standplaats te verlenen of te doen heb ben, behoudens door B. en W. te verlenen ontheffingen. 2e. een wijziging en aanvulling der Alg. Politie verordening, waarbij o.m. het volgende is voorgeschreven Voorwerpen, waarin afval en huisvuil ter verwijdering door de gemeentelijke ophaal dienst wordt aangeboden, mogen niet eerder ter lediging worden buiten gezet dan een half uur vóór het ophalen, en niet anders dan goed gesloten. Zij moeten uiterlijk een half uur nadat zij zijn geledigd door de be trokkene worden binnengehaald. Deze voorwerpen moeten worden geplaatst op de openbare weg voor het betrokken per ceel, tot hetwelk zij behoren, en wel daar, waar een voetpad of trottoir aanwezig is, uitsluitend op de rand van dat pad of trot toir onmiddellijk aan de rijweg. Holten, 6 September 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. De wielen waren van een wagen V/el drie of vier geslachten oud: Die hadden opoe nog gedragen, Door over-opoe voortgedouwd; Het kistje was van origine In een fabriek gefabriceerd En was van kistje margarine Tot caross'rie gepromoveerd. De stuur-inrichting: een paar touwtjes, Drie soorten aan elkaar geknoopt, De richtingwijzers waren houtjes, Onwettig ergens wèggesloopt. Daar kwam hij glunder aangereden En stopte voor het groot café; Van d' and're zijde kwam gegleden Zo'n pracht moderne luxe-slee: Die glom en glinsterde en blonk er In diepe, donkerblauwe kleur, Het was geglans, geglim, geflonker, Aan 't stuur een blauw-livrei chauffeur. Die dee dat mooie deurtje open En hielp zijn baas behoedzaam zacht: Die stakker kon geen stap meer lopen, Werd zachtjes naar zijn stoel gebracht. Hij zag dat automobilist je Daar in die volle, blijde zon. Och, als hij voor dat ouwe kistje Zijn auto nog eens ruilen kon CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden) NOTARIS TEESSEUNK te Markelo, zal op Dins dag 12 September a.s., des voorm. 11 uur, ten huize en ten verzoeke van de fam. J. VAN ZON in den Vlishoek te Holten, a con tant publiek verkopen (1 gust, 1 dragend), 1 vier jarig paard, wagen, stort- kar, wagenplanken en -ladders, gierpomp en gier- ketel, nieuwe planken, 2 varkenskooien, dorsmachi ne en hakselmachine met drijfwerk, kleine gereed schappen, brandhout, 2 mijten takkebossen, 4 perc. ongerooide aardappels, 20 vim rogge, 4000 pond hooi, een partij stro, enz. enz. TE KOOP: (broed '50). H. KERS, D 8b, Holt* No. 3 GEVRAAGD zo spoed mogelijk voor hele dagen. Mevr. BEEKHUI Holterbei TE KOOP: zo goed nieuwe ACCORDEON, 32 bassen, merk Roy Standaard, bij A. TUITERT, D De a De Herfsl ïs in aantocht. Koopt daarom NIEUWE KLOMPEN bij he van ouds bekende adres, voor goede pasvorm grootste voorraad. A 276 Gedenk op Zaterdag (heden) 9 Sept. Uw bijdrage is voor de strijd tegen de tuberculose De strijd tegen de t.b.c. is een v o 1 k s z a V V "V 1^ "V Een ruime sortering: Kop en schotels vanaf 50 cent. Theeserviezen, aardewerk, vanaf f 10,- Theeserviezen, porselein, vanaf f 29,50. Ontbijtserviezen. Eetserviezen. Nesten schalen vanaf f 3,75. Theepotten vanaf f 1,66. Melkkannen, likeurglaasjes, platte en dieps borden, melkstellen, etenschalen. enz. Aanbevelend, Zij die wensen les te nemen kunnen zich opgevei vóór 1 Oct. a.s. bij A 211, HOLTEK C prei dag dik; is wat ker voo bij l en anc on2 dig gel I anc loc en 1 we: nei j .dei me Ni* 191 St. de jai Dinsdag 12 September a.s. vertrek 7 uur vanaf de garage. Dit is de laatste gelegenheid. Geeft U thans spoedig op! OVERIJSSELSCHE AUTOBUSDIENSTEN N.V. HOLTEK Telefoon K 5483—241/242. Koopt vandaag bij ons een Nergens voordeliger Bestellingen worden aangenomen door ATTENTIE ATTENTIE Belangrijke mededeling voor de inwoners van Holten en omstreken. Zaterdag 9 Sept. a.s. van 47 uur in Hotel Holterman (zaal Amicitia) var- Amerikaanse LegerkSeding o.a. windjacks f 6.50 broeken f 6.50 overhemden f 3. sport jekkers f 37.50 officiers jassen f 55. regencapes f 6.50 overjassen f 18.tot f 22. schoenen f 4.50 laarzen f 4.85 linnen werkjasjes f 7.50 linnen werkbroeken f 6. enz. enz. teveel om op te noemen. Entrée vrij. Entrée vrij. ATTENTIE ATTENTIE

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2